Haarlems Dagblad In bewogen slotzitting leden progressieven een nederlaag Auto's Raad van Europa op recès Nederlandse afgevaardigden schaarden zich in de gelederen der voorzichtigen Hevige strijd om Pohang Truman en MacArthur verschillen ernstig van mening over Formosa 65e Jaargang No. 19639 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie én Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 29 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Sprccbte Daattanéche Contant (Knno 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE AMPHIBIE-AUTO, die zich met de zelfde zekerheid te water als op het land voortbewoog, is in oorlogstijd ver maard geworden, maar sindsdien uit de circulatie verdwenen. Jammer, zegt men bij de Velser pont. Men wacht daar, vooral op de marktdagen-benoorden-het-Kauaal, soms wel drie kwartier en begeeft zich in levendige gesprekken. De amphibie- yagen is een dierbaar onderwerp. Konden wij maar even die wal afglijden, naar de overkant varen en daar weer vlot omhoog klauteren. Dan zouden ze helemaal geen tunnels hoeven te bouwen, die vijf millioen kosten. Waarom leveren de Amerikanen, de Fransen en de Engelsen niet eens wat nieuws, inplaats van diezelfde auto's? Nog steeds dat ouderwetse ding! Ze zouden bij ons, met een handig amphibietje, zaken kunnen doen. „Iets voor u meneer", zeggen ze daar bij de Velser pont tegen een som ber-gestemd man, wiens tweevoudig bedrijf aan weerskanten van het Kanaal ligt en die vandaag al voor de vierde maal in de queue staat. Hij krijgt tranen in de ogen als hij over dénkt wat al dit tijdverlies hem kost. „Luxe, alle personen-auto's benne luxe", merkt een handelsreiziger op. „Vraag het maar aan Lieftinck". Zijn sedan is met lampekappen gevuld. Men rijdt niet uit weelde met lampekappen. Daar bij de Velser pont kunt ge de in druk krijgen, dat de automobiel-industrie der wereld zoal niet haar ganse winst, dan toch een groot deel ervan op de Neder landse markt maakt. Maar ondanks die rijen van auto-queues, vol mensen die geenszins op pleziertochtjes uit zijn, is dit landje maar een nietige afnemer. Wilfred Owen noemt ons niet eens in de ietwat- ontstellende -beschouwing over het automo bilisme in Amerika, die hij in het tijdschrift „The Lanlp" heeft gegeven. Maar men kan er de onbelangrijkheid van zijn eigen aan deel uit afleiden. Dat in de Verenigde Sta ten vijfendertig millioen auto's rondrijden tegen ongeveer 200.000 in Nederland,, ver baast niet op het eerste gezicht, want de V, S. zijn groter dan Europa en dit is maar een klein land. Het wordt evenwel merk waardig als ge bedenkt, dat er maar veer tien maal zoveel Amerikanen als Neder landers zijn en dat zij honderdvijfenzeven- tig maal zoveel auto's gebruiken. De Ame rikanen bezitten driekwart van alle auto's ter wereld. In het district Los Angeles alleen zijn er viermaal zoveel als in ge heel Azië. Indien gij gemeend mocht heb ben dat dit district wemelde van filmster ren weet ge nu beter. Het wemelt slechts van auto's. Veel ruimte zegt ge? Iemand die er woont en die even -hier was komen kijken verzekerde mij onlangs, dat hij om 's Zaterdags „buiten" te komen een uur lang in een dichte auto-stoet moet rijden vier stoeten naast elkaar eer er wat ruimte komt. Niet alleen het Westen van Nederland is overbevolkt. Als ge Wilfred Owen leest komt ge even wel tot de gedachte, dat Amerika meer kans loopt om met auto's dan met mensen overvol te raken. Mens en machine, zegt hij, lopen er een nek-aan-nek race. En een auto neemt zoveel meer plaats in dan een mens. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog zijn er in Amerika vijftien millioen mensen bij gekomen en 141/b mil lioen auto's. De mens wint het dus nog maar met een klein percentage en dat zal hij wellicht verspelen, want in 1949 heeft de Amerikaanse automobiel-industrie, een nieuw jaar-record bereikend, vijf millioen wagens afgeleverd, die in meerderheid op de binnenlandse markt zijn verkocht. In de stad New York rijden 250.000 meer auto's dan in het werelddeel Afrika. Dit is der overpeinzing waard. Indien gij meer malen verlangd mocht hebben naar een bezoek aan New York, zult ge nu wellicht uw wens herzien en veel meer lust gaan -krijgen in een bezoek aan Afrika. Zijn daar leeuwen? Goed, enkele leeuwen. Zij wor den niet aan'de lopende band vervaardigd. En men mag' er op schieten. Zijn er enkele onvriendelijk -gestemde stammen? Goed, enkele norse stammen. Men kan ze, met een goede landkaart en een kompas, uit de weg gaan. Men hoeft er niet door over te steken. Aan statistiek is Wilfred Owen letterlijk verslaafd. Gemiddeld bezit Amerika een auto per 4.4 mensen, waaruit de statistici „onthutst" hebben afgeleid dat alle Ameri kanen, als zij dat wensen, op hetzelfde ogenblik uit autorijden zouden kunnen gaan. De kans lijkt gering, dat zij het over de keuze van dat ogenblik en over het leuke plannetje-als-zodanig ooit eens zul len worden. Daarom zie ik geen reden om onthutst te zijn. Wel is die berekening van 1 auto per 4.4 inwoners opvallend als wij bedenken dat wij in dit land maar 1 auto op de 50 inwoners (en dan nog met alle vrachtwagens inbegrepen) bezitten. Volgens Owen houdt de auto in Amerika het tegenwoordig 200.000 K.M. uit. Auto's worden veel ouder dan vroeger. In 1925 schatte men het aantal kilometers, dat zij tijdens hun levensduur vraten, op niet meer dan 38.000. Zij zijn gezonder dan vroeger. Hun gemiddelde levensduur zelf schat Owen op twaalf jaar, hetgeen niet gering is en vergelijkbaar met dié van de honden. Maar die drinken niet zoveel en vooral niet zo duur. Elke maand slobberen Amerika's auto's negen milliard liter benzine op. De auto-industrie der Verenigde -Staten ver sohaft werk aan minstens vijf millioen mensen en is de voornaamste klant voor de staal-, rubber- en olie-industrieën, om van andere maar niet te .spreken. Het is alles geweldig. Met dat al is het ver weg en noopt het schamele aantalletje auto's, dat het Noordzeekanaal over wil, ons meermalen tot drie kwartier wachten. Daar verandert het niets aan. Zijn heus vijf lange jaren nodig om die tunnels te houwen? R. P. Malik plaatst Formosa op agenda Veiligheidsraad Jacob Malik, de Sovjet-Russische voor zitter van de Veiligheidsraad der UNO, heeft de kwestie-Formosa op de voorlo- lige agenda van de bijeenkomsten van de Raad van Dinsdag geplaatst, aldus wordt te Lake Success vernomen. Het Koreaanse confliot vormt het an dere punt van dé voorlopige agenda. STRAATSBURG, 28 Augustus (A.N.P.) De Europese Assemblee besloot Maandag' de eerste periode van haar zitting van dit jaar. Zij was gedurende 21 dagen bijeen en heeft nog tien zittingsdagen over, die zij pas aan het einde van dit jaar zai gebruiken, nadat haar commissies meer tijd hebben gehad voor voorberei ding en nadat, naar zij hoopt, het mi nisterscomité zijn standpunt in een aantal hangende zaken heeft duidelijk gemaakt. De Assemblée is uiteengegaan in de over tuiging, dat het slot van de zitting, die eind November of begin December zal worden gehouden, van beslissende beteke nis kan worden voor de verdere ontwikke ling van het instituut. De laatste der 21 zittingsdagen heeft een nieuwe poging van de Franse en Italiaanse overtuigde federalisten te zien gegeven om de assemblée tot een revolutionnaire hou ding" het woord is van de Fransman André Philip te bewegen. Deze poging is over de gehele linie mislukt. Philip, Rey- naud en de Italiaan Benevenuti hadden verstrekkende amendementen ingediend op de politieke voorstellen, die een moeizaam verkregen compromis cler commissiezittin gen waren. Zij wilden „onmiddellijk" een serie super-nationale organen zien ingesteld voor een aantal gesloten sectoren van het Europese leven, waaronder de Defensie. Europese ministers zouden aan het hoofd dezer organen moeten worden gesteld en tezamen zouden zij een Europese regering moeten vormen onder een gekozen Assem blée. Toetreding tot zulk een federatie zou openstaan voor allen, die „hun souvereini- teit gezamenlijk zouden willen uitoefenen". Reynaud bracht daarnaast nog een voor stel ter tafel, dat opheffing van het veto recht in het ministers-comité beoogde. Voorzichtigen wonnen De federalisten, die de zitting met deze demonstratie van hun overtuiging, dat „Europa terstond moet worden gemaakt" hadden willen besluiten, leden een gevoe lige nederlaag. Reeds bij de behandeling van de politieke toekomst van de Raad van Europa in de commissie was gebleken, dat de groep der voorzichtigen in de Assemblée sterk de overhand begint te krijgen, voornamelijk daar men tot de overtuiging is gekomen, dat vooralsnog in een deel van Europa de geesten niet rijp zijn voor een federatie en dat het voorts niet wenselijk is een split sing te riskeren. Philip en Reynaud bleven met een klein gevolg van 17 getrouwen staan tegenover 80 leden, die het compromis van de politieke commissie volgden. Een gefluit in de zaal gaf blijk van het onge noegen daarover van de bezoekers op de tribune. De Straatsburgse afgevaardigden zijn in de afgelopen maand met talloze brieven overstroomd door voorstanders van een Europese federatie in alle landen van West-Europa. Nadat Reynaud een scherpe aanval had ingezet op de politieke commissie, die onder zoveel beroering haar voorstellen had op gesteld, werd hij van antwoord gediend door de Nederlandse afgevaardigde, dr. Marga Klompé, aan wie de Brit Duncan Sandys vandaag de eer toewees de grond slag te hebben gelegd voor de overeen stemming, die de situatie voor de Assem blée heeft weten te redden, door de mogelijkheid te openen van beperkte ge zagsorganen binnen het bestek van de Raad van Europa. Reynaud had, zo zeide mej. Klompé, een te romantische opvatting ge toond van de moeilijkheden, waarvoor men stond door het meningsverschil van de leden van de leden van de Raad. Reynauds verwijt, dat de commissie haar taak niet behoorlijk vervuld heeft, wees zij scherp af. De commissie had in feite slechts drié dagen tijd gehad om concrete en practische voorstellen te redigeren- Zij zeide, dat voorstellen als die van Reynaud om het vetorecht der ministers op te heffen, volkomen onpractisch waren, daar deze voorstellen zelf door het veto zouden worden getroffen. De keuze had gelegen tussen de eis van een nieuw statuut voor de Raad en con crete practische voorstellen. Mej. Klompé zeide, dat de laatste weg gekozen moest worden en dat. meer radicale voorstellen wegens tijdnood tot de najaarszitting had den moeten worden verschoven. Reynaud had voorts de vraag gesteld, welke volmacht de ministers eventueel zouden kunnen overdragen aan speciale gezagsorga'nen. Mej. Klompé antwoordde hem daarop, dat hij blijkbaar het Voorstel Nederlandse regering wil eerst met Indonesië praten Naar aanleiding van het bezoek van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, de heer P. C. Spender,- aan Den Haag, meldt onze parlementaire redacteur, dat de Nederlandse regering blijkbaar het standpunt inneemt, dat zij eerst met de Indonesische regering over de kwestie- Nieuw-Guinea wil praten. In dit stadium wil en kan zij zich nog niet uitlaten over voorstellén die eventueel door een ander land over dit probleem worden gedaan. De heer Spender heeft vanochtend een onderhoud met zijn Nederlandse ambt genoot Stikker gehad. Hij zou hedenmiddag wederom een persconferentie houden. Op zijn persconferentie van gisteren, waar hij nog geen uitlatingen wilde doen over de richting waarin Australië meent een op lossing te moeten zoeken, verklaarde hij dat hij voor zijn. vertrek een volledige ver- klax-ing over het Australische standpunt zou afleggen. in het geheel niet begrepen had. Het was namelijk niet de taak van de ministers om volmachten over te dragen. Dit kwam uitsluitend .toe aan staten, die speciale conventies ondertekenden. Voorts verde digde mej. Klompé tegenover Reynaud de bepalingen in het commissievoorstel, dat betreffende het werk van beperkte gezags organen rapporten aan de Assemblée zou den worden uitgebracht. Zulks was vol gens haar zeer wenselijk, opdat niet aan conventies deelnemende landen ingelicht zouden worden over acties van speciale organen. Het voorstel der commissie, zo zeide mej. Klompé, opent de weg naar de schep ping van supra nationale organen binnen het raam van de Raad van Europa en houdt de deur open voor landen, die me nen nog niet te kunnen toetreden. Dit voorstel weird door de Assemblée met 80 stemmen aangenomen. Mej. Klompé heeft er in haar rede echtèr op gewezen, dat dit voorstel niet moet worden gezien als een definitief resultaat, integendeel, het was volgens haar nodig stap voor stap voort te gaan in overeenstemming met de Euro pese openbare mening. Er diende een mid denweg te worden gevonden. Eerder in het debat had ook mr. Van der Goes van Naters zich tenvolle aan de zijde van de commissievoorstellen ge plaatst. In een bewogen debat, dat aan de serie stemmingen, waax*mee de zitting eindigde; vooraf ging, had de Franse socialist André Philip uitgeroepen: „Wat wij hebben te overwegen is een Europese revolutie, ge heel buiten het kader van deze raad". Hij werd scherp aangevallen door zijn partij genoot, Mollet, die hem voorhield, dat er geen meerderheid in het Franse parlement te vinden zou zijn voor de door hem voor gestane federatie tussen Frankrijk, Italië en Duitsland. De Valera (Eire) zeide, dat hij zich, tot zijn eigen verwondering, geheel accoord moest verklaren met de Engelse opvatting van „Go Slow" (Langzaam-aan). Om half elf sloot Paul Henri Spaak de zitting", nadat de Franse socalist André Philip andermaal een nederlaag geleden had tegenover zijn gematigder collega Mollet. Mollet werd namelijk door de As semblée tot lid van de permanente com missie gekozen, nadat de candidatuur in de rijen van de Franse delegatie twee dracht had doen rijzen. Onder oorverdovend lawaai en een machtige rookontwikkeling davert een der nieuwe Boeing XB 47 strato-jetsvan de Amerikaanse luchtmacht zijn element de sub- stratosfeer tegemoet. De .startkracht viordt geleverd door de zes normale straal motoren van het vliegtuig in combinatie met de achttien Jato-hulpraketten in de romp van het toestel. De XB-47 kan een topsnelheid van -ongeveer 960 km per uur vliegen. Zuid-Koreanen teruggeslagen op het Noordelijke front TOKIO, 28 Augustus. (Reuter). De strijd om Pohang en het ten Zuiden daar van gelegen vliegveld scheen zich Maan dag te ontwikkelen tot een van de hevig ste gevechten van de Koreaanse oorlog. In de namiddag werd door het hoofdkwar tier van MacArthur medegedeeld, dat het front „gestabiliseerd" 'scheen te zijn. Twee divisies van de Noord-Koreanen proberen met een dubbele stoot in de sector van Pohang door te breken. De ene stoot wordt ondernomen langs de kustweg van uit Hoenghae, de andere ten Zuid-Oosten van Kigje. De Amerikaanse officieren zijn van me ning, dat de Noordelijken versterking verwachten omdat zij „zo roekeloos hun verbindingslijnen uitrekken". Ten Noorden van Taegoe, op de weg naar Koenwi, sloegen Amerikanen en Zuid-Koreanen patrouille-aanvallen af. In de streek van Waegwan werd op kleine schaal verbitterd gevochten. Langs het gehele Naktong-front zetten de Noordelijken hun pogingen om de ri vier over te steken voort, met behulp van bootjes, vlotten, dijkjes van zandzakken en geïmproviseerde bruggen. Ongeveer de helft van de manschappen, die aldus po gen over te steken, werden door de Ame rikaanse artillerie weggemaaid, aldus seint Reuters correspondent, en de rest werd verspreid. Bij het Hjongpoeng-bruggenhoofd, twin- ting Ion. ten Zuid-Westen van Taegoe, zouden de Noordelijken veertien tanks en twee regimenten over de Naktong ge bracht hebben. Amerikaanse superforten hebben Maan dag 600 bommen van 500 kilo geworpen op een der modernste staalfabrieken van Noord-Korea te Songjin, aan de Oostkust. De Amerikaanse luchtmacht deelde mede, dat in de gebombardeerde fabriek, die over een terrein van drie kilometer bij 600 meter verspreid ligt, reusachtige ontploffingen zijn waargenomen. - Aan Amerikaanse zijde gelooft men, dat de Noord-Koreaanse strijdkrachten zich aan het verzamelen zijn voor nieuwe aan vallen. De inlichtingendienst meldt, dat de Noord-Koreaanse tweede divisie, die 12 dagen geleden het front verliet om te Koemtsjon wat uit te rusten, thans gereed schijnt voor een nieuwe aanval op Taegoe. Amerikaanse patrouilles langs de Nak tong melden, dat talrijke kleine groepen Noord-Koreaanse soldaten zich aansluiten bij stoeten vluchtelingen, die uit het Wes ten in de richting van de rivier gaan. Overal langs de Naktong trachten groepen Noord-Koreanen de rivier over te steken met schuiten, vlotten of over zandzak- bruggen. Volgens het Noord-Koreaanse legerbe- richt van Maandagavond hadden de Noor- delijken aan de Oostkust tegenaanvallen afgeslagen en waren zij door de Zuidelijke verdediging heengebroken om hun opmars voort te zetten. Volgens de laatste Reuterberichten is de toestand aan het Koreaanse front als volgt: Oostkust: In de sector Pohang-Kigje hebben de Zuid-Koreanen met Ameri kaanse steun een tegenaanval uitgevoerd, waarbij zij anderhalve km. vorderden in de richting van Kigje. In het Noorden: De Noordelijken hebben hun druk vergroot en de Zuid- Koreanen in drie gebieden teruggedron gen. In het centrum van dit front zijn de Zuidelijken, die de weg van Taegoe naar Pohang verdedigen, opnieuw 3Y< km. te ruggeslagen in het gebied van Oeihoeng. In het Westen: Kleine, maar vinnige Noordelijke aanvallen zijn afgeslagen. Toestand verward Nader wordt gemeld, dat Noordelijke patrouilles er in slaagden in Pohang bin nen te dringen, maar ze zijn later weer uit de stad verdreven. De toestand bij Pohang wordt verward genoemd. Kigje heroverd Nadere berichten over de strijd om de havenstad Pohang aan de Oostkust melden dat de Noord-Koreanen de Zuid-Koreaanse verdedigers vandaag teruggeslagen hebben en 5 km ten Z.W. van de stad een versper ring hebben opgericht, zo deelt het hoofd kwartier van generaal MacArthur mede. De druk op het gehele Noordelijke front is zwaar. De Zuid-Koreanen en Amerikanen houden echter in de meeste sectoren stand. Ten Noord-Westen van Pohang maken zij vorderingen en hebben zij Kigje heroverd. Engelsen aan land Twee bataljons Engelse manschappen zijn van een Engels vliegkampschip in Korea aan land gegaan, aldus te New York ontvangen berichten van het Ame rikaanse legerhoofdkwartier. Bij de aankomst in een der Zuid-Kore aanse havens werden deze bataljons, bij— naamd de „Diehards", die Vrijdag uit Hongkong vertrokken waren, door een Zuid-Koreaans orkest en koor begroet. Dit zijn de eerste niet-Amerikaanse grond strijdkrachten, die in Korea aankwamen. Eén bataljon naar Korea Na de besprekingen van gisteren in de ministerraad, zo meldt onze parlementaire redacteur, mag men aannemen dat in prin cipe besloten is om zo mogelijk één ba taljon vrijwilligers voor de UNO-actie op Korea ter beschikking te stellen. Welis waar hebben 2000 vrijwilligers zich aan gemeld maar er zullen nog allerlei schif tingen nodig zijn, zodat verwacht kan wor den dat er juist voldoende manschappen voor één bataljon over zullen blijven, Optimisme in Parijs over plan-Schuman PARIJS, 28 Augustus (Reuter) De afgevaardigden van de zes landen Frank rijk, West-Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg die zullen deel nemen aan de voort te zetten besprekingen over de samenvoeging van de kolen- en staalindustrieën volgens het plan-Schuman, waren Maandag optimistisch De bespre kingen zullen Donderdag worden heropend en de afgevaardigden zullen de zienswijzen van hun regeringen over een document van 80 pagina's, waarvan de inhoud geheim werd gehouden, ter conferentie bekend maken. In kringen, jlie in nauwe relatie staan met de conferentie, zei men, dat er kans is dat binnen zes of zeven weken een ont werpverdrag gereed komt. Volgens ge noemde kringen werd overeenstemming bereikt over de organen (boven-nationaal Het woord is aan ....j S o iii al De macht van de mode is zo vol strekt, dat zij ons dwingt belache lijk te zijn op straffe van het te schijnen. gezagsorgaan, speciale ministeriële raad en parlementaire vergadering, hof van justi tie): Tot de voornaamste onderwerpen van bespreking behoren thans lonen en prijzen en de noodzakelijkheid van productiever groting. Voorts werd volgens genoemde kringen overeenstemming bereikt over de vorming van een gemeenschappelijke markt-afschaf- fing van quota en douanetarieven tussen de leden en vermindering en het in harmonie brengen van tarieven tussen de leden en niet-leden. Tenslotte zou overeenstemming zijn bereikt over de financiering van de „pool" en zijn organen. Tekst van „verboden boodschap" toch gepubliceerd WASHINGTON (Reuter). Op het Witte Huis is (zoals wij gisteren bericht ten) medegedeeld, dat president Truman aan generaal MacArthur aanwijzing heeft gegeven een door hem opgestelde verkla ring over Formosa bedoeld voor het verbond van oud-strijders te Chicago in te trekken „om verwarring over de po sitie van de Verenigde Staten te vermij den". Op de vraag, of MacArthur in verband met dit incident misschien van zijn post ontheven zou worden, verklaarde de secre taris van Truman, Ross, dat het incident gesloten was. Tevens is mededeling gedaan van een brief van Truman aan Warren Austin, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de UNO, waarin opnieuw de houding van de Verenigde Staten ten opzichte van Formosa wordt aangegeven, opdat hieromtrent „geen misverstand" zal bestaan. Tegenover de pers werd verklaard: „Op het gebied van de buitenlandse betrekkin gen kan slechts één stem een verklaring geven over de positie van de Verenigde Staten. Dit wordt als van fundamenteel constitutioneel belang beschouwd." MacArthur's zienswijze De tekst van MacArthur's ingetrokken verklaring is inmiddels gepubliceerd door de „News and World Report" en de „Chi cago Tribune". In zijn boodschap verklaarde MacArthur, dat „wij vrede kunnen hebben door een verdedigingslinie in het gebied van de Stille Oceaan in stand te houden". Indien deze linie niet gehandhaafd zou worden zou een oorlog onvermijdelijk zijn. De generaal zegt in zijn boodschap grote militaire betekenis aan Formosa te hechten. Hij noemt de keten van eilanden van de Aleoeten tot de Marianen een „natuurlijke" verdedigingslinie in het gebied van de Stille Oceaan. Met behulp van een lucht macht zou elke Aziatische haven van Wla- diwostok tot Singapore, van deze eilanden- keten uit beheerst kunnen worden en iedere vijandelijke beweging naar de Paci fic kunnen worden verhinderd. „Iedere grote aanval van het vasteland van Azië op ons of onze vrienden in de Pacific zal op een mislukking uitlopen, indien wij be schikken over superioriteit van vloot- en luchtmacht en modern uitgeruste land strijdkrachten om onze bases te verdedi gen", aldus MacArthur. Volgens MacArthur zou door de verove ring van Formosa een vijandelijke saillant midden in genoemde defensielinie ontstaan. Formosa zou in handen van een vijand vergeleken kunnen worden met een on- zinkbaar vliegkampschip en bevoorradings schip voor duikboten. Wat zijn ligging be treft, deze is ideaal voor het voeren van een offensieve strategie en tevens om operaties van defensieve of contra-offen sieve aard, ondernomen door bevriende strijdkrachten op Okinawa en de Philip- pijnen, te verijdelen. MacArthur verklaart zijn mening over Formosa te geven „met het oog op de ver keerde opvattingen, die de laatste tijd wor den geuit in verband met de betrekking van Formosa tot ons strategisch potentieel in de Pacific". De generaal voegde hieraan toe, dal „niets meer bedriegelijk kan zijn dan het afgezaagde argument van hen, die pleiten voor een politiek van verzoening en défai tisme in de Pacific, dat wij door Formosa te verdedigen het vasteland van Azië van ons vervreemden". Het volgen van een andere gedragslijn zou volgens MacArthur neerkomen op het prijsgeven „van de vruchten van onze overwinning in de Paci fic aan een potentiële vijand". Een toe komstig slagveld zou daardoor 5000 mijl naar het Oosten, naar de kusten van het Amerikaanse continent, verplaatst worden, zo meent de generaal. President Truman's besluit van 27 Juni om Formosa te verde digen, „deed de vlam van de hoop in geheel Azië, die bijna uitgedoofd was, oplaaien", zo besluit zijn boodschap. Truman aan het woord In zijn brief aan Austin zegt Truman, dat „om misverstand" omtrent de positie van de Amerikaanse regering met betrek king tot Formosa te vermijden, het wellicht van nut kan zijn de fundamentele punten, welke gij (Austin) in uw brief aan Lie zo duidelijk uiteenzette, te herhalen". In deze punten wordt de stap der Verenigde Staten om Formosa te verdedigen, een onpar tijdige, neutraliserende actie zowel ten aan zien van de strijdkrachten op Formosa als ten aanzien van die op het vasteland ge noemd. Verder werd daarin uitdrukkelijk verklaard, dat de actie van de Verenigde Staten niet zou vooruitlopen op de toekom stige status van Formosa. „De huidige sta tus van het eiland is die van een gebied, dat door de overwinning der geallieerden in de Pacific van Japan werd afgenomen. Evenals bij andere dergelijke gebieden kan zijn wettige status niet eerder bepaald worden dan wanneer er een internationale actie daarvoor bestaat. Aan de Chinese regering was door de geallieerden verzocht de capitulatie van de Japanners op het eiland in ontvangst te nemen. Dat is de reden waarom de Chinezen er thans zijn," aldus de opvatting van Austin, thans door Truman herhaald. De republikeinen hebben Maandag de tekst van generaal MacArthur's verklaring in de notulen van het Congres opgenomen. De leider van de republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden noemde de stap van de president „een nieuw bewijs van een bankroet leiderschap". De zaak-MacArthür sterkt de overtuiging in Londense politieke kringen, dat er een meningsverschil bestaat tussen het stand punt van generaal MacArthur en het mi nisterie van Buitenlandse Zaken over de kwestie-Formosa. De tussenkomst van president Truman inzake MacArthur's boodschap, wijst er op, dat het ministerie de steun van de presi dent geniet", zo wordt gezegd. Truman heeft hiermede in feite zijn veto gesteld tegenover de politiek van MacAr thur om Formosa tot een belangrijke basis van de Amerikaanse verdediging in de Stille Oceaan te maken. Prinses Anne De dochter van de Britse Prinses Eliza beth heeft de namen gekregen Anne Eliza beth Alice Louise. HET WEER AFGEBEELD Een vore van lage druk die Maandagmiddag nacht in tamelijk snel tempo over Nederland boven Frankrijk lag is in de afgelopen getrokken, op vele plaatsen flinke buien veroorzakend. De vore wordt gevolgd door krachtige drukstijgingen, als gevolg waarvan na Di7isdag de buiïgheid af neemt, Ten Westen van de Britse eilan den handhaaft zich een gebied met lage barometerstandenzodat de naar West- Europa aangevoerde lucht uit het Zuid- Westen komt. In deze luchtstroming komen randstoringen voor. Boven Groenland ligt een gebied van hoge druk; langs de Oostkust hiervan stroomt koele Poollucht naar het Zuiden. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met voorname lijk in het Westen van het land en kele verspreide buien. Matige a.f en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 30 Augustus: Zon op 5.47 uur. onder 19.33 uur Maan op 20.22 uur. onder 9.00 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 Augustus Hoog water: 4.43 en 17.06 uur. Laag water: 0.35 en 12.50 uur. Woensdag 30 Augustus Hoog water: 5.18 en 17.40 uur. Laag water: 1.11 en 13.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1