Amsterdamse Beurs Dinsdag 29 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Het geval-Westerling (Van onze parlementaire redacteur) In verband met het geval-Westerling is hier en daar het vermoeden geopperd dat de regering diens uitlevering door België niet aanvraagt, omdat zij louter op grond van tactische of beleidsoverwegingen Wes terling liever niet meer voor de rechter ge bracht zou willen zien. Naar ik uit allerlei gegevens durf vast te stellen, is de zaak geenszins zo gelegen. Kort samengevat schijnt men voorshands van oordeel te zijn, dat er geen termen aanwezig zijn voor een strafvervolging wegens het voorgevallene in 1946 op Zuid-Celebes, noch naar aan leiding' van wat er na 27 December 1949 dus na de souvereiniteitsoverdracht in Bandoeng is gebeurd. Wat het eerste betreft zouden de autori teiten hier te lan'fte het standpunt inne men dat indertijd het. onderzoek naar de gedragingen en verantwoordelijkheden van de officier Wersterling zelfs niet tot vervolging door de Krijgsraad heeft geleid, zodat het zonderling zou zijn om nu nog achteraf de sindsdien burger geworden Westerling, als hij hier zou komen, toch deswege strafrechtelijk aan te pakken. Wat betreft Bandoeng schijnt men geen grond voor een strafvervolging aanwezig te achten, omdat het bewijs zou ontbreken dat Westerling daar rechtstreeks de leiding heeft gehad. Daarentegen zou hij zo hij in Neder land zou komen in de ogen van de justitie wèl vervolgd- moeten worden we gens uitlokking en (of) aanzetting tot desertie, maar voor dat misdrijf kan men geen beroep doen op het met België be staande uitleveringsverdrag. Debar in Amsterdamse raad over de stakingen Twee C.P.N.-moties verworpen In een bijzondere vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad is Maandag middag op verzoek van de communistische raadsleden behandeld „de voortdurend groeiende nood, waarin de werkende be volking der stad verkeert, die tot uitdruk king komt in een stakingsgolf, zowel in particuliere als in overheidsbedrijven". De heer Seegers (C.P.N.) lichtte de rede nen toe, die zijn fractie aanleiding hadden gegeven om deze bijzondere vergadering te verzoeken. 1-Iij stelde voor te bespreken welke maatregelen dienen te worden ge nomen om te komen tot betere arbeids voorwaarden voor de arbeiders. Vervolgens sprak het C.P.N.-fractielid de heer B. Blokzijl uitvoerig over de sta kingen. De overheid gaf volgens deze spre ker blijk van een streven naar verhoging van de kosten van levensonderhoud. Dit was voor de arbeiders aanleiding geweest tot staking over te gaan. „Dit stakingsrecht", aldus de heer Blok zijl, „wordt beantwoord met politieterreur. In het cachot liggen in elkaar gebeukte stakers, die alleen maar gebruik maakten van hun democratisch recht tot staken." Hij vergeleek het optreden van de politie met dat van de „Griine Polizei" tijdens de Duitse bezetting en besloot zijn betoog met liet indienen van een motie, inhoudende de directies der scheepvaartondernemingen te verzoeken geen rancunepiaatregelen te ne men tegenover arbeiders, die bij het jong ste conflict in de Amsterdamse haven be trokken waren. Het C.P.N.-lid de heer J. Brandenburg protesteerde eveneens tegen het optreden der politie. Ook hij diende een motie in, waarin gevraagd werd: het terugtrekken van de straten van de agenten die met karabijnen en stenguns gewapend zijn, en- het doen verbieden van het gebruik van de z.g. hondenbrigade anders dan bij opspo ringswerk. Hierna werd het woord gevoerd door de heren Herfst (P.v.d.A.), Burgers (K.V.P.) en Le Cavelier (V.V.D.). Laatstgenoemde richtte zich heftig tot de heer Blokzijl met de opmerking: „U bent een gevaar voor de Amsterdamse havenarbeiders. U zult de schuld zijn, dat de arbeiders hun sociale voorzieningen wegstaken evenals dat het geval was in 1923". De heer Laan (P.v.d.A.) gewaagde van „een onverantwoordelijk spel", dat de E.V.C. met de arbeiders speelt. Mr. Van Rij (Prot. Chr.) sprak van „"het bedenkelijke karakter der stakingen, die een politiek karakter dragen en die gezien moeten worden als onderdeel van de Rus sische imperialistische tactiek". Spreker betoogde, dat de C.P.N. gezien de maat regelen in Rusland tegen de arbeiders niet het recht heeft te spreken van demo cratische rechten die in het Westen met de voeten zouden worden getreden. De heer Gortzak (C.P.N.) noemde daar op mr. Van Rij „iemand, die opzettelijk leugens verkondigt." De wethouder van Arbeidszaken, de heer B. C, Franke, zeide naar aanleiding van de motie-Blokzijl, dat het niet op de weg ligt van B. en W. zich uit te spreken over het al of niet aannemen van arbeiders, die gestaakt hebben. Tenslotte werden de twee C.P.N.-moties verworpen met 27 tegen 9 stemmen. F.N.O.P. heeft bezwaar tegen nieuwe regeling van zielcenvervoer De F.N.O.P. (Federatie Nederlandse Or ganisaties Personenvervoer) heeft in een mededeling over het zièkenvervoer voor rekening van de ziekenfondsen verklaard, dat sinds begin Juli alle onderhandelingen tussen fondsen en vervoerders (autover- huurondernemingen) zijn afgebroken en dat een nieuwe regeling is ingegaan, waar bij de fondsen slechts samenwerken met een zeer klein groepje vervoerders. Ruim 95 procent van devervoerders is wegens deze mededeling thans verstoken van alle ziekenvervoer, hetgeen belangrijke economische gevolgen voor hen kan heb ben, daar dit vervoer vooral voor vele kleine ondernemers de sluitpost op de be groting was. Overal in hèt land hebben de fondsen meldingsposten ingesteld en deze verdelen het vervoer over de weinige ondernemers met wie contracten zijn afgesloten en die .tegen lage prijzen rijden. Niettemin meent de F.N.O.P. 'dat de fondsen uiteindelijk niet voordeliger uit zullen zijn en dat de verplicht verzekerden thans niet goed door de fondsen behandeld worden. Zij hebben geen vrije keus meer bij het vervoer en mogen niet vergezeld zijn door hun vader of moeder. Zo mogelijk wordt de rit ge maakt in combinatie met andere patiënten en bovendien moet de verzekerde per rit 0.75 bijbetalen. De F.N.O.P. is bereid de meldingsposten en het combineren van ritten te aanvaar den, al juicht zij deze maatregelen niet toe, maar daarnaast wenst zij, dat het zie kenvervoer controleerbaar over alle bona fide vervoerders wordt verdeeld en dat de prijzen na overleg met hen worden vast- Sesteld, Het meenemen van huisraad naar Indonesië wordt duur Ontvanger van geschenk zending moet drievoud van de prijs betalen In Indonesië zijn de bepalingen inzake z.g. geschenkzendingen en het meenemen van huisraad uit Nederland door hen, die naar Indonesië gaan, belangrijk gewijzigd. De ontvanger van een geschenkzending is thans verplicht tot aankoop van devie zen-certificaten en tot het betalen van in voerrechten, wanneer de waarde van het gestuurde groter is dan 75.Die waar de wordt door de Indonesische douane vastgesteld aan de hand van de groothan- delsprijs in het land van herkomst. Aange zien de douane natuurlijk niet de groot- handelsprjjs van alle artikelen in andere landen kent, zal het er in de practijk meestal op neerkomen dat de waarde over het algemeen vrij hoog geschat wordt. Iemand, die een geschenkzending ont vangt uit Nederland, waarvan door de douane de.waarde wordt getaxeerd op 30 in - Nederlandse guldens, zal, wil hij zijn pakje in ontvangst kunnen nemen, voor 60 (Indonesische guldens) aan deviezen- certificaten moeten kopen en bovendien over een bedrag van 90 Indonesische gul dens dertig procent, dus 27, invoerrech ten moeten betalen. De zending kost dus tenslotte 30 Nederlandse en 87. Indonesische guldens. Een dergelijke regeling geldt ook voor het invoeren in Indonesië van verhuisboe- dels, waarvan de waarde hoger wordt ge schat dan 750 (Ind. guldens). Lijfgoede ren en gebruikt huisraad vallen er niet- onder. Voor de invoer van nieuw huisraad met een getaxeerde waarde van meer dan 750 (Ind. guldens) heeft men in de eerste plaats een vergunning van het deviezen- instituut nodig. Bovendien zullen echter ook deviezencertificaten moeten worden gekocht en invoerrechten moeten worden betaald. Naar Indonesië terugkerende verlofgan gers, die zich in Nederland omdat het hier, vergeleken bij Indonesië, goedkoper is nieuwe meubelen hebben aangeschaft, zullen dus bij aankomst in Indonesië de waarde van het gekochte huisraad nog tweemaal in Indonesische guldens moeten neertellen voor de benodigde deviezencer tificaten en bovendien over het totaal be drag, dus over driemaal de oorspronkelijke prijs, 30 percent invoerrechten moeten betalen. Verklaring over de gevoelens der Nieuw-Guinese Papoea's 's-GKAVENHAGE, 28 Augustus. Het lid van de politieke vertegenwoordiging van Nieuw-Guinea de heer N. Jouwe zegt in een verldaring onder meer, dat de Papoea bevolking van Nieuw-Guinea haar adhaesie betuigt met de verklaring van de gouver neur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waardenburg inzake de gevoelens van de De Papoea's, zo gaat de heer Jouwe voort, dringen er nogmaals uitdrukkelijk bij de heer Van Waardenburg op aan, overal in Nederland fom de wil der Papoea's te ge tuigen. De Papoea-bevolking verwerpt uit drukkelijk elke belofte om haar en haar vaderland aan de republiek Indonesia over te dragen. De bevolking van Nieuw-Guinea zal zich nimmer onderwerpen aan de be lofte, gedaan zonder haar medeweten en voorkennis. Zij bezit haar eigen heilig recht om over haar lot te beslissen buiten de Nederlandse en Indonesische regering om. De kwestie van het verkiezen om onder de bescherming van Nederland, Australië of Indonesië te mogen leven is een zaak van de Papoea's zelf en niet die van andere naties. De Papoea's van geheel Nieuw-Guinea, van het Westen tot het Oosten, zullen hun vaderland blijven verdedigen met opoffe ring van hun krachten, bezittingen en leven, aldus de heer Jouwe. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat de Nederlandse regering geen be lofte inzake overdracht van souvereiniteit ovèr Nieuw-Guinea aan Indonesië heeft gedaan. Zou zij er toe overgaan souverei niteit over te dragen, zo werd verklaard, dat zou dat uiteraard alleen aan Indonesië zijn en niet aan derden. Met - nadruk wordt er op gewezen, dat dit geenszins impliceert, dat de Nederlandse regering plannen in die richting zou koes teren. Britse communisten zullen Labour steunen LONDEN, 28 Augustus (Reuter) De Britse communistische partij heeft mede gedeeld, dat zij bij de volgende algemene verkiezingen met minder candidaten uit zal komen „gezien de opperste noodzaak van verenigde actie voor het behoud van de vrede en van een overwinning der arbei dersklasse over de conservatieven". Bij de verkiezingen in Februari was de communistische partij met honderd can- ditdaten uitgekomen doch zij verloren de twee enige parlementszetel die ze hadden. Landelijke rust in het Noordhollandse dorpje De Rijp. - Rechts het fraaie miniatuur-raadhuisje Conferentie der Westelijke grote drie in September PAKIJS (Keuter) „De drie ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zullen van 12 tot 14 September in New York bij een komen „ter bespreking van de lopende vraagstukken, die de drie landen betref fen", aldus heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag bekend ge maakt. De ministers besloten in Mei onge veer tweemaal per jaar regelmatig bijeen te komen om deze kwesties te bespreken en gebruik te maken van het feit, dat zij in September aanwezig zouden zijn in New York, in verband met de opening van de gewone zitting van de Algemene Vergade ring der U.N.O., zo wordt er in de Franse verklaring aan toegevoegd. Besloten bijeenkomst van de Veiligheidsraad De elf leden van de Veiligheidsraad zijn Maandag in besloten vergadering bijeen geweest om te beraadslagen over het jaar verslag, dat de volgende maand door de raad bij de Algemene Vergadering zal wor den ingediend. Een woordvoerder van de U.N.O. heeft medegedeeld, dat Jacob Malik, de Sovjet- Russische afgevaardigde, op de bijeenkomst verklaarde, dat hij niet vóór het jaarver slag zou stemmen, indien niet alle beslui ten, die tijdens de Russische boycott van de raad genomen zijn, er uit werden ge laten. In ons verslag van Maandag over een persconferentie in Den Haag van de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken werd diens naam tengevolge van telefonische on duidelijkheid als Spencer weergegeven. Zijn naam is echter Spender. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. .Billiton II Slotkoers gisteren 295 Vs 219% 224% 113 273 265 113% 151% 'lOG 110% 115% 126% 140 85% 238 Openings koersen 296% 220% 2217/s 165 116% 127 Italiaans avonturier maakte de Rivièra onveilig Zijn limiet was 100 millioen francs NICE (AFP) Over de 23-jarige Ita liaanse acrobaat Dante Spada, die zoals ge meld gearresteerd is onder verdenking van juwelenroof in de villa van de Amerikaanse nylonkoning Norman Winston te Folge Juan, wordt nader medegedeeld, dat hij een tiental inbraken gepleegd heeft, waarvan de belangrijkste zijn die in de villa „Le Roe" en in het „Hotel du Palais" te Biarritz. Spada is overal tewerk gegaan met buiten gewone.handigheid en met een kennis van zaken, die hem herhaaldelijk in staat stelde met de waardevolle juwelen aan de haal te gaan en de valse te laten liggen. Spada verliet zijn geboorteland in 1947 om clandestien naar Frankrijk en vervol gens naar België te gaan, waar hij gedu rende een jaar in een fabriek werkte. Hij belandde later in Zuid-Frankrijk en maakte zich schuldig aan twee inbraken, te Cannes en te Marseille, welke hem twee jaar gevangenisstraf kostten. In Maart 1950 verliet hij, na strafvermindering, de ge vangenis. Hij begaf zich naar Lausanne, waar hij in een flat 700.000 francs ont vreemdde. Te Marseille schafte hij zich een identiteitskaart aan op naam van „Mario. Noiret, antiquair, geboren te San Remo en wonende te Marseille". Onder die naam kreeg hij een kampeervergunning van de Touring Club de France. In April kwam hij aldus met een fiets met hulpmotor en een tent naar de Azu- renkust. Hij nam zijn intrek in het „Camp des Maurettes", waaruit hij dikwijls „voor zaken" afwezig was. Zo reed hij achtereen volgens naar Monte Carlo, waar hij door het venster binnendrong in de flat van mevrouw Copée, naar Juan-les-Pins, waar hij als „geveltourist" verscheidene diefstal len pleegde, en verder naar Cannes en Nice. Begin Juli verlegde hij zijn werkterrein naar Biarritz. Later keerde hij naar de Rivièra tei-ug, waar hij een inbraak' pleegde in de villa „Eldée" en voor twee millioen aan geld en juwelen roofde. De aanhouding van Spada maakt een einde aan een reeks opzienbarende inbra ken, welke de inbreker zou voortgezet heb ben tot hij, volgens de verklaringen van de politie, 100 millioen francs zou hebben ver zameld. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Zware aardbeving in hei Himalaya-gebergfe Gehele ketens van berg toppen verdwenen CALCUTTA, 28 Augustus (United Press). Een van de grootste aardbevingen uit de geschiedenis welke reeds dertien dagen de aarde bijna dagelijks doet schud den, 'heef t gisteren opnieuw het Himalaya- gebergte geteisterd. De autoriteiten verwachten dat het aan tal doden in de duizenden loopt. De ramp heeft het peil van rivieren verhoogd of verlaagd en zal waarschijnlijk door vulka nische uitbarstingen gevolgd worden. Een vurige gloed hangt boven de Misjmi-heuvels waar de beving millioenen tonnen water uit de Tsangpo rivier „uit de koers" heeft geworpen in een bedding die duizenden jaren geleden gevolgd werd. De beving heeft waarschijnlijk vulka nen tot leven gewekt die al duizenden jaren uitgedoofd waren. Men gelooft dat de gloed komt van een vulkaan die de rivieren in dat gebied ver ontreinigd heeft en ze zwavelachtig groen heeft gemaakt. Duizenden bomen zijn door het water uit de dichte wouden gesleurd en hebben in de gehele streek de rivieren verstopt. Piloten die een vlucht hebben gemaakt boven het Himalaya-gebergte zeggen, dat gehele ketens van bergtoppen blijkbaar verdwenen zijn in het gebied, dat als het „dak van de wereld" bekend staat. De lucht boven het betrokken gebied was zo heftig in beroering, dat het vliegen gevaarlijk was. Autoriteiten te Calcutta delen mee: „Er hebben belangrijke topo grafische wijzigingen plaats gevonden". Zij menen dat het moeilijk zal worden een definitief beeld te krijgen van het aantal slachtoffers, daar gehele dorpen in de Himalaya en over de grenzen van Tibet verzwolgen kunnen zijn door de aarde zonder dat de wereld er misschien ooit iets van zal weten. De zes zware schokken van gisteren waren de hevigste sedert 15 Augustus. De autoriteiten weigeren het gerucht te bevestigen, dat het aantal doden op 5000 kan worden geschat. Gevreesd wordt dat verscheidene hon derden personen verdronken zijn in de woest stromende Ansisri rivier. Overal langs de oevers spoelen lijken aan. Onge veer 7000 mensen zijn Jorhat binnen ge vlucht. Breder basis voor Griekse regering Zes democratisch-socialisten zijn Maan dag toegetreden tot het liberale kabinet van Venizelos. De nieuwe ministers zijn door Koning Paul beëdigd. Onder hen be vindt zich de socialistische leider George Papandreoe, die vice-premier is geworden. Men verwacht.dat leden van de „Epek", de progressieve unie van het centrum, de coalitie zullen completeren wanneer de voorzitter, Emmanuel Tsoederos, uit Wash ington terugkeert, hetgeen waarschijnlijk Woensdag zal gebeuren. Venizelos vormde zijn voorlopig kabinet verleden week Maandag ter vervanging van dat van generaal Piastiras, leider van de „Epek". Een Nederlander gewond bij ongeluk met Shell-vliegtuig De toestand van de bemanningsleden van het Catalina-vliegtuig van de Shell, dat Zondag in de baai van Kowloon bij Hongkong is neergestort, is goed, zo werd Maandagavond gemeld. Onder deze be manningsleden, die in een ziekenhuis te Hongkong waren opgenomen, bevindt zich ook een Nederlander, Max Altman, tweede piloot van het toestel. In totaal bevonden zich vijf man aan boord, in plaats van vier, zoals aanvanke lijk gemeld, namelijk een Nederlander, een Chinees en drie Australiërs. Het toestel, met Nederlandse registra tienummers, maakte een proefvlucht nadat het was nagezien. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Anderhalf millioenste bezoeker op „Rotterdam Ahoy" Hedenmorgen om kwart over elf is de anderhalf millioenste bezoeker de loketten van „Rotterdam Ahoy" gepasseerd. Het was de 48-jarige heer E. B. van Putten uit Tuindorp-Maartensdijk, die vergezeld was door zijn vrouw en zijn zoon. De heer en mevrouw Van Putten mogen met een schip van de Holland-Amerika Lijn een reis naar New York en terug maken. In het deel van de Maastunnel te Rot terdam, bestemd voor het autoverkeer, mo gen voortaan geen fietsen met hulpmotor meer rijden. Zij moeten gebruik maken van de tunnel voor fietsers. IJ muiden INBRAAK OP HET KENNEMERPLEIN Een ongewenste bezoeker heeft zich toe gang verschaft tot een winkel in ijzerwaren op het Kennemerplein in IJmuiden. De deur naar de opslagplaats van de winkel werd geforceerd met behulp van een schroeven draaier. In totaal 100 meter gaas op twee rollen werd ontvreemd. Een rol is later in de omgeving' van het Kennemerplein terug gevonden. De politie heeft de zaak in on derzoek. Santpoort Zondag heeft de Santpoorlse vereniging van postduivenhouders „De Luchtpost" haar laatste wedvlucht van dit seizoen .gehouden uit Marbehan in Luxemburg, over een af stand van 310 kilometer. De duiven zijn des morgens om 9.30 uur losgelaten. De eerste vogel werd om 13.14 uur geregistreerd en de laatst prijswinnende om 14.04 uur. De stand werd 1, 7, J. Bremerkamp. 2, 6 W. Dekkers. 3, 5, P. Koning. 4, 9, 10 A. - Hols. 8, 11 P. Bierdrager en 12 G. Bierman. Uit Breda, over een afstand van 94 kilo meter is Zondag gevlogen door 155 jonge en oude duiven. De dieren werden 's morgens om 8 uur losgelaten en de eerste was om 9.02 uur op zijn hok; de laatste die voor een prijs in aanmerking kwam was om 9.08 bin nen. De uitslag was: 1, 2 M. Jansen. 3, 4, 8, 13, 29 P. Gremmé 5 Ton Coesel. 6, 25 P. Bierdrager: 7, 20 J. Westerhoven. 9, 10, 14, 17, 31 G. Bierman. 11. 15, 18 24 J. Bremerkamp. 12 P. Roze- meyer. 16 C. Deen. 19 A. Hols. 21 K. Kort- houwer. 22, 28 W. Dekkers. 23 Ton Tabernal. 26 C. ICorthouwer. 27 P. Koning en J. Bier man. VOLO-DRIEKAMP IN SANTPOORT Op het Santpoorter Terrasvogels-terrein heeft Zaterdagmiddag onder flinke belang stelling een onderlinge athletiekwedstrijd van de gymnastiekvereniging V.O.L.O. uit Haariem-Noord plaats gehad. De kijklusligen zijn niet teleurgesteld. Er is door de V.O.L.O.-leden met veel ambitie gewerkt. Het wedstrijdprogram voor de meis jes van 11—13 jaar bestond uit de nummers 60 meter hard lopen, verspringen en kastie- bal werpen. Henny Clydesdeale werd een uitblinkster op alle drie nummers; zij be haalde in deze wedstrijd 1203 punten en na haar kwamen Rita Gigengak met 814; Ineke v. d. Steur met 6.40; Etty Gigengak met 600 en Tineke Eyskoot met 340 punten. Bij de jongens van 11—13 jaar die een zelfde programma afwerkten, behaalden R. Bruins 1347; J. Smissen 1267; F. Bijl 1206; D. Vol 1114; G. v. d. Ling 1072; F. André 882; R. Maas 592 en L. Maas 577 punten. Bij de meisjes van 1415 jaar bestond de drïekamp uit 80 meter hardlopen, kogel stoten (3 kg.) en de Duitse driesprong. Hier bij werd Betty Zadelhof nummer één met 3097 punten, daarna kwam Lyda Okx met 2785, vervolgens A. de Bel met 1506 en Elly v. d. Boogaard met 988 punten. Betty Zadelhof maakte een goede Duitse driesprong van 8.14 meter. De onderdelen voor de dames bestonden uit: kogelstoten (4 kg.), 100 meter hardlopen en eveneens de Duitse driesprong. Hiervan was de uitslag: mej. W. Luddikhuizen 2160; mej. A. van Hofwegen 1^15 en mej. A. v. a. Weiden 1475 punten. WIL DEZE DAME ZICH MELDEN? De Velsense politie verzocht ons het vol gende mee te delen: Maandagmiddag' 21 Augustus, omstreeks drie uur trachtte een man in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort kenne lijk met verkeerde bedoelingen twee kin deren verder het park mee in te nemen, Een dame, die op dat moment in het park vertoefde heeft de beide kinderen aange sproken en hun gezegd dal zij naar huis moesten gaan. Deze dame wordt verzocht zich te melden op het hoofdbureau van po litie te Velsen voor het geven van inlich tingen aan de recherche. Het signalement van de man luidt: lang postuur, snor, ge kleed in donker colbertcostuum. Hij had een gleufhoed op en een fototoestel bij zich. Zandüoort De herbouw van Zandvoort Aanbesteding Strandweg en bouwen der rotonde ten behoeve van de nieuwe Midden-Boulevard Nadat in de ochtenduren van Maandag de aanbesteding had plaats gehad voor het maken van grond-riolerings- en bestra- tingswerken voor de aanleg van de Midden- Boulevard, waarvan in ons vorig nummer reeds de uitslag werd vermeld, had Maan- middag de aanbesteding plaats voor het opvullen van de Strandweg en het bouwen van een rotonde tegen het strand aan het einde van deze weg. Een omvangrijk werk, dat als oplossing werd aanvaard om te komen tot één doorlopende boulevard en dat het oude, vertrouwde beeld van de Strandweg voor het allergrootste deel zal doen verdwijnen. De kosten waren door publieke werken begroot op f 134.000, Ingekomen waren 25 biljetten. Hoogste inschrijver was de firma A. Klomp te Beverwijk voor f213.300, -laagste inschrijver de N.V. Nelis te Haar lem voor f 138:480, De gunning werd aangehouden. Uit Zandvoort schreef in de firma D. Berkhout, met f 145.485, Aerdenhout „Meikslijtersbinding" ontmoet weinig bijval Zoals bekend is wordt er sinds kort in Heemstede en Bloemendaal een proef ge nomen met een zogenaamde rationalisatie van de melkbezorging. Deze „slijtsane- ring", op touw gezet door de Vereniging van Melkhandelaren met sanctie van het Bedrijfschap voor Zuivel en de betrek ken. gemeentebesturen, beoogt de bezor gers vóór twaalf uur 's middags „van de straat" te krijgen, hetgeen voor de consu menten frissere melk en voor de zuivel handel lagere lasten zou betekenen. Daar toe zijn de betrokken gemeenten in ge sloten wijken verdeeld en voor ieder de zer wijken één, soms twee bezorgers aan gewezen, die dan uitsluitend hun eigen rayon mogen voorzien. Deze regeling is nu sinds enige weken in werking en gisteravond heeft „Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld" in een slecht bezochte ledenvergadering in res taurant Boekenrode het nieuwe systeem onder de loupe genomen. Daarbij bleek dat de proefneming althans wat Aerden hout en Bentveld betreft,' nog geen onver deeld succes is. Er waren naast vele prin cipiële bezwaren, het dwingende karakter van de regeling betreffend, ook klachten over de practijk van de „slijters-binding": enkele der aanwezigen krijgen hun melk nog steeds laat in de middag thuisbe zorgd, andere zelfs in de avonduren. Ook was men allerminst te spreken over de „vertrouwenscommissie", die de klachten van de consumenten dient te behandelen: een der aanwezigen was althans bij een lid dier commissie niet eens te woord ge staan toen hij met bezwaren kwam. Het bestuur der BA.B. kon zich over het algemeen met de geopperde bezwaren verenigen en heeft terzake reeds verschil lende stappen ondernomen bij het ge meentebestuur, welke stappen de voor zitter, mr. A. Bos, uitvoerig releveerde. Aan de andere kant erkende mr. Bos dat de regeling in Heemstede niet onbevredi gend werkt. Hij stelde daarom voor zich, zolang de proeftijd der saneringsregeling loopt, te beperken tot een voorstel aan de betrokken instanties, om de bezovgwijken in Aerdenhout-Bentveld kleiner te maken, opdat ook daar waar de consumenten immers veel verder uit elkaar wonen dan b.v. in Heemstede de melk inderdaad om twaalf uur „van de straat" kan zijn. Later zal men dan nog kunnen beraadsla gen over -eventuele bezwaren tegen de regeling als zodanig. De vergadering besloot dienovereen komstig. Haarlemmermeer VOLKSZANGAVOND De volkszangavond welke op 31 Augus tus te Nieuw Vennep zou worden gehou den kan door bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. Bennebroek INTREDE DS. W. M. MAAS TE VLISSINGEN Na des morgens door ds. J. S. Hartjes be vestigd te zijn heeft ds. W. M. Maas, gekomen uit Bennebroek zijn intrede gedaan als pre dikant van de Nederlands Hervormde Ge meente te Vlissingen. Zijn tekst was Handelingen 18 verzen 9 en 1.0. Na de predicatie richtte de predikant zich tot zijn bevestiger, zijn Vlissingse collega's en de gemeente en'vooral tót de jonge mensen, om dat hij jeugdpredikant is geworden. Aan het einde van de dienst zong de gemeente ds. Maas Psalm 121 vers 4 toe. SCHEEPVAART Aagtedijk. 27 te Mobile v. Lake Charles. Aalsurn, 27. v. Chittagong n. Aden. Alblasserdijk, 27 te Galveston v. Corpus Christi. Alphacca, 28 v. Port of Spain n. Recife. Amstelland, 27 pass. St. Pauls Rocks. Annenkerk, 27 te Colombo. Ariadne, 26 v. R.dam n. Leixoes. Aalsdtjk. 25 te Boston. Albireo, pass. 26 Fernando Noronha. Aldabi, 28 te Babia. Alphard, 28 te Rio de Janeiro. Aludra, pass. 27 Madeira. Almkerk, 28 v. Suez n. Aden. Alcyone, 27 verw. Montevideo. Alnati., 26 v. R.dam n. Hamburg. Amstelkerk, 27 250 m. N.N.O. Las Palmas. Ar m ill a(tl 26 v. Singapore n. Pladjoe. Algorab, 27 75 m. O.Z.O. Kp. Santa Martha. Amstelpark, 28 anker Taruna v. Petta. Arundo, 28 pass. Belle Isle. Adlnda, (tl 25 v. Poelo Samboe n. Saigon. Amstelveen. 25 te Cristobal v. Cartagena. Almdijk, pass. 29 Wight, Altair, 28 v. Recife n. Bahia. Alwaki. 28 v. Santos. Amstelstad, 29 v. Djeddah n. Aden. Atlas, 28 te Barcelona v. Oran. Bennekom. 26 v a Puerto Cabello, 27 te Curagao. Blommersdijk, 27 v. R.dam n. New York. Blij den dijk, 26 te R.dam v. New York. Bali. 28 verw. te Soerabaja v. Calcutta. Bandjermasin, 28 verw. Djakarta. Barumun, 28 v. Bitung te Makassar. Baud. 27 v. Pangkalpinang n. Djakarta, Blitar. 28 v. Tarakan te Sorong. Boskoop, 27 v. IJmuiden n Hamburg. Breda, 28 verw. te Tocopilia. Barendrecht, (t) 29 te Las Palmas. Bengkalis. 28 v. Port Said. Boissevain, 28 v. Yokohama n. Nagoya. Berlage, 26 v. Port Elizabeth. Bloemfontein, 29 te Genua. Boschfontein, 29 pass. Finisterre. Caltex Delft, (t) 27 v. Rastanoera n. R.dam. Celebes, pass. 27 Gibraltar n. Liverpool. Ceronia, (t) 27 v. Abadan n. Rangoon. Gongostroom, 27 verw. Lagos v. Manoca. Coryda, (t) 22 v. Miri, Caltex Leiden, 28 v. R.dam n. Rastanoera. Gorilla, pass. 28 Ouessant. Cameronia, (tr.) 28 80 m. Z. Westpunt Kreta. Delft, 26 te Antofagasta. Drente, 28 v. Colombo te Penang. Delfshaven, 27 x. Piraeus n. Istanboel. Diemerdijk, 28 te R.dam v. Bremen, Eemland, 26 v. Ilheos, 27 verw. Bahia. Enggano, 27- te Muscat. Ëtrema, (tl 27 v. Las Palmas n Caripito (Vene zuela). Elsenburgh. 26 te Rotterdam v Casablanca. Erinna, (t) 27 v, Pladjoe n. Singapore. Ena, 28 v. R.dam n. Yarrow. Edam. 28 te Charleston. Friesland. 25 te Houston v. R.dam. Felipes. (tl 27 v. Soerabaja n. Pladjoe. Farmsum, 28 pass. Oland. Gouwe, 27 te Kotka v. Zaandam. Gaasterkerk, 29 te Bei ra v. A'dam. Garoet, 28 te Aden. Grootekerk, 28 v. Alexandrie n. Genua. Gooiland, 28 v. Porto Alcgre. Heelsum. 27 v. Mobile n. Charleston. Hoogkerk, 27 v. Beira n. Lorenzo Marquez. Hera, 28 v. Barahona n. Antwerpen. Hector. 26 dwars Oporto. Hydra, 27 op de Weser. Haarlem, 27 nog op rede Manofwarcays. Hercules. 28 v. Calamata n. Catania. Itlersum, 26 v,. R.dam n. Hamburg. Indrapoera, 30 16 u. v. R.dam n. Djakarta. Japara (L. 126 te Belawan. Jupiter, 27 25 m. W. Montedor. Jaarstroom, 28 v. Le Havre, 30 verw. A'dam, Jobshaven. 28 v. Hamburg te Rotterdam. Jagersfontein, 26 v. Tanga n. Mombassa. Kamerlingh Onnes, pass. 27 Kp. Bon, Klipfontein. 27 v. East London n. Durban. Kedoe, 28 6 u. te R.dam v. Djakarta. Keilehaven, pass. 27 Finisterre. Klipfontein, 28 te Durban. Kertosono, 28 v. I-Iaiphong n. Soeraaja. ICelbergen, pass. 29 Beachyhead. La wak, 27 v. Tarakan n. Soerabaja. Leerdam. 27 te Antwerpen. Lombok, 24 v. San Francisco n. Portland. Laertes. 27 te A'dam v. Indonesië. Langlee Scot, 26 y. Marseille. Lindekerlc, 27 v. Beyrouth. Lissekerk, 27 te Khorramshar. Luna, 27 v. Beyrouth n. Istanboel. Leersum, 28 v. Corpus Christi n. Houston. Leopoldskerk, 28 v. Bahrein n. Rastanoera. Lutterkerk, 28 te Karachi, Laagkerk, 27 te R.dam v. Hamburg. Langkoeas. 27 v. Panaroekan n. Djakarta. Lucita, (t) 26 anker Hevsham v. Glasgow. Larenberg, 28 pass. Ouessant. Lawak, 29 v. Tarakan te Soerabaja. Lekhaven, 29 te R.dam v. Huelva. Loosdrecht, 29 v. Bombay n. Colombo. Marken, 27 v. Suez n. Karachi. Modjokerto. 26 12 u. pass. Anderhalfgraadskanaal. Meerkerk, 26 te Singapore. Mariekerk. 23 v. Penang. Markeló, 27 te Zanzibar. Meliskerk, 29 verw. Kobe. Merwede, 30 verw. Le Havre. Madoera, 28 v. Belawan n. Aden. Mentor, 28 v. Istanboel n. Oran. Mi tra, 28 v. Port Said. Molenkerk, pass. 28 Finisterre. Mijdrecht, 28 v. St. Vincent. Maasland, 28 300 m. Z.W. Lissabon. Nestor, pass. 27 Ouessant, Nigerstroom, 26 v. Hamburg n. A'dam. Notos. 24 te New York v. Port au Prince. Nieuw Amsterdam, 28 375 m, W, Scllly. Noor dam, 28 te New York v Bremen. Noordijk, 28 v. New York n. Cuba (Antillen). Overijsel, 28 v. Melbourne n. Fremanlle. Ober on, 26 v. Curagao n. Cludad Trujillo. Ophir, 26 v. Munt.ok n. Singapore. Ormondo, 24 v. Fremantle n. Djakarta. Omala, (t) 29 v. Colombo te Soerabaja. Oranje, 28 v. Singapore, 29 verw. rede Belawan. Orion, 28 v. Tel Aviv n. Izmir. Prins Alexander, 26 v. Quebec n. R.dam. Prins Maurïts, pass. 26 Quebec. Prins Willem II. 27 v. Genua n. Port -Said. Prins Willem III, 25 te Chicago v. Detroit. Prins Willem V, 27 te R.dam v. Chicago. Plancius, 27 v. Boeleleng. Poelaulaut. 26 anker rede Semarang. Prins Frederik Hendrik, pass, 28 Lizard. Prins Johan Willem Friso. pass. 28 Scilly. Polydorus. 26 te New York v. Boston. Prins Philips Willem, 28 v. Kingston n. Puerto Cortez. Prins Willem v. Oranje, 27 v. Quebec n. Montreal. Radja, 26 v. Rio de Janeiro n. Port of Spain. Rijnkerk. 27 v. Hamburg n. R.dam. Rufina. (t) 23 v. Trinidad. Ridderkerk. 29 te Tanga verw. v. Mombassa. Roepat, 28 v. Djakarta n. Belawan. Rijn, 28 te Sundsvall v. R'dam. Salawati, 26 te Belawan. Samarinda, 26 te Portland v. Vancouver. Sarangan, 26 v. Suez n. Bahrein. Soesldijlc, 26 te Boston. Stad Arnhem, 27 te Huelva v. Civita Vecchia. Elisabeth. Straat Malakka, 26 v. Singapore. Straat Soenda. 27 te Mauritius. Sunetta, pass. 26 Perim. Stentor. 27 v Piraeus n. Istanboel. Slamat, 28 bij New Orleans v. Baltimore. Saroena, 26 te Muntok. Sarpedon, 27 te Puerto Cabello v. La Guaira. Schie, 27 te Mobile v. Houston. Siberoet, 27 te Bunta v. Menado. Stad Vlaai-dingen, 27 100 m. N.W. Bergen. Stanvac Djirak, (t) 27 v. Port Swettenham. Stanvac Talang Akar, (t) 28 v. Soengeigerong. Sumatra, 26 v. Semarang, 27 verw Soerabaja. Salland. 28 verw. Buenos Aires v. Montevideo. Stad Alkmaar, 28 te Lulea v. Emden. Stad Breda, 28 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Salatiga. 24 te Los Angeles. Sibajak, verm. 7/9 vm. te Soerabaja v. Sydney. Sommelsdijk, 26 te Vera Cruz. Salland, 28 te Buenos Aires. Tero, 28 te Montevideo. Titus. 27 v. Izmir n. Algiers. Tjisadane, 27 te Montevideo. Tjimenteng, 28 te Djakarta v. Cheribon. Tjipanas, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Tjitjalengka, 27 te Soerabaja v. Semarang. Tosari, 28 te Djakarta verw. v. Semarang. Tasman. 24 v. Makassar n. Djakarta. Tjibodas, 25 te Kobe v. Nagoya. Tankhaven n, (t) 29 te Palembang. Talisse, 29 pass. Gibraltar n. Liverpool. Tankhaven III, (t) 28 v. Soerabaja n. Soengeige rong. Ternate, 28 v. Rangoon n. Belawan. Tibia, 23 V. Koweit. n. Abadan. Van 't Hoff, 27 verw. Singapore. Van Riemsdijk. 29 Verw. Djakarta v. Soerabaja. Vulcanus. 29 te A'dam v. R.dam. Weltevreden, 29 8 u. verw. Semarang. Wieldrecht, (t) 25 v. Lorenzo Marquez te Beira. Willem Ruys. 28 22 u. pass. Finisterre. Westerdam. 23 te R.dam v. New York. Westland, 28 te A'dam v. Bahia. Waterman, 26 v. Balikpapan n. Koepang. IJssel, 27 v. Maracaibo te St, Marc (Haiti), Zaan, 27 te Lovisa- Zijpenberg, 26 te R.dam v. A'dam. Zeeland CSSM), 26 v. Blyth n. Aarhus,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3