C Taxi? Bel 1.2.3.4.5 PRIMA NAAISCHAREN WEBER .Clowntje Riek C Kort en Bondig Moord in Wenen Dinsdag 29 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant Zcc"'fSVelserdumweg eiste Maandagmiddag haar tol van een TTmuij! if t r, l t9e melkf'essen °P meg was van Santpoort naar een njjjltb lahrwk. De bocht werd wat al te driest genomen, codat de driewieler ondersteboven ging, 328 j!essen braken, het dak van de cabine beschadigd werd. en bfiéeno^i? f 2s t0t Xen,p!l'at'e kree«- De scherven zfin door de gemeentereiniging bijeengeveegd en de geschrokken chauffeur kon zijn reis na een volledige ommekeer vervolgen. Paviljoen voor verplegers bij ziekenhuis „Joannes de Deo" Achter het ziekenhuis Joannes de Deo aan de Maarten van Heemskerkstraat is een verplegerspaviljoen in gebruik geno men, dat plaats biedt aan twintig leken- en leerling-verplegers. Tot heden woonden deze buiten het ziekenhuis, doch door de bouw van het paviljoen is het mogelijk hen in communiteit op te* nemen. Het pa- viljoen heeft een eet- en recreatiezaal'en slaapkamers voor de verplegers. Ter gelegenheid van de opening heeft de Broeder-overste Werenfridus het woord gevoerd en herinnerd aan de nieuwe rich ting in de opleiding van verplegers. Het paviljoen zal daarbij goede diensten be wijzen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Rit van de RAC-West Aan de rit van de RAC-west hebben ver scheidene Haarlemmers en rijders uit de omgeving deelgenomen. Algemeen winnaars zijn geworden G. J. en E. F. Dijkstra uit Heemstede met Austin (48 strafpunten) Zij wonnen ook in de klasse 750 tot 1500 cc. In de klasse tot 750 cc. werden eerste in het algemene klassement H, C. Hoogeveen en H. W. Hoes uit Haarlem met Minor (154 straf punten), in de klasse 1500 tot 3000 cc. G. E. van Beel en mevrouw N. E. Scharröo—Hoek uit Den Haag met Citroën (98 strafpunten) en in de klasse 3000 cc. en hoger J. van Vemde en C. A. Groeneveld uit Aerdenhout en Haarlem met Kaiser (56 strafpunten). De wedstrijd bestond uit een nacht- en een dagrit. Eerst werd in de nacht naar Zeist gereden en de deelnemers hadden moeilijk heden met lastig te vinden controleposten, Drie van de honderdnegentig équipes kregen geen strafpunten. Op de dag moesten 320 km. afgelegd worden en tijdens deze rit liepen alle deelnemers strafpunten op. ADVERTENTIE vanaf 3, GR- HOUTSTRAAT 1C6 B.D. HOUTBRUG Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 Augustus 1950 ONDERTROUWD: 28 Aug.. F. Kruithof en M. de Haan: J. G. Roos en N. Minneboo. BEVALLEN van een zoon: 25 Aug., E. Beliaartde Jongh: D. A. BeersHorn; 26 E. Wr. Riepmavan der Goes: E. B. Bles graafvan Kleef; M. T. de WildtJoosten; 27 Aug., C. H. van BuuringenDreijer; E. M. Peltzervan Dijk; M. E. Huibertsvan Leeuwen; T. BaasBockweg; C. Albers Zwart; M. ZuiderwijkGrote; 28 Aug., K. M. Mollema—de Goede; LI. S. SliekerDe- lissen; A. G. M. StassenKoekkoek. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug., A. M. MeijerKloes; A. Murdochvan Brug gen; 26 Aug., A. SmitHalff; C. M. Vries mande Winter: J. C. de DroogGeerlings: M. ToolHoomans; 27 Aug.. C. M. van Hoof van Maris; V. van SchoutenBaganz; D. J. SandersNaezer; G. de GrootKopjes Niemann; 28 Aug.. P. van Emmerik Roemers. OVERLEDEN: 25 Aug.. J. C. Schürmann, 71 j.. Kamperlaan; 26 Aug., A. A. Schmitz van der Valk. 85 j., Ged. Oude Gracht; G. Pasma—Tiemensma. 73 j., Slachthuisstraat; 28 Aug.. C. de Gelder, 38 j.. Kenaupark. Muziek Cor de Groot speelde Chopin De aantrekkingskracht van Cnopins klaviermuziek duurt onverminderd voort en het is wel opmerkelijk," dat via Chopin zoveel jonge mensen de weg naar de con certzaal vinden. Ook voor het recital dat Cor de Groot gisteravond gaf, was de be langstelling verheugend groot de zaal was propvol en onze eminente Neder landse pianist zorgde er voor dat het pu bliek zodanig in de toverban van Cnopins kunst kwam, dat het bij de eerste de beste gelegenheid een dergelijke schoonheids- sensatie stellig weer zal willen ondergaan. Misschien ook wel wanneer er eens geen Chopin beloofd wordt; de muzikale tover tuin is immers zo oneindig uitgebreid en verscheiden, dat men zich op de duur bij dat éne bloemperk dat Chopin heet al is dit dan nog zo aantrekkelijk niet kan bepalen, zonder een eenzijdige voorstelling van de macht der muziek te krijgen. Waarmee ik in de verste verte niet bedoel dat Chopin evenmin als welke andere grote componist ook op zijn manier eenzijdig zou zijn. Het programma van deze avond bewees het tegendeel. Niet alleen was er grote variatie in de zes nummers die vóór de pauze gespeeld wer den, doch het éne werk dat de andere helft van het recital innam, de 24 Prelu des, op. 28, is op zichzelf een staalboek van gemoedsbewegingen, een muzikaal dagboek waarin de componist op beknopte of meer uitgebreide wijze zijn verander lijke stemmingen in klank vertolkte. Tus sen de hoogste juichtoon en de uitdruk king van de diepste verslagenheid liggen in dit sublieme opus allerlei gevoelens op gehoopt. Men kan ze titels geven, ze in verband brengen met belevenissen van de componist, er een verhaaltje bij verzin nen; maar nodig is dit niet om er de diepe ontroering en al haar geladenheid van te ondergaan, want de muziek open baart slechts dan haar grootste kracht, wanneer .zij in ons die er naar luisteren de .snaren van gelijkgestemde gevoelens en ervaringen in trilling weet te brengen. Wanneer een zo smaakvol en kundig her schepper als Cor de Groot de tussenper soon is, wordt het genieten van Chopin's muzikale confidenties wel zeer gemakke lijk gemaakt. Maar vraag niet wat het vereist, al deze aspecten van het menselijk gemoed in klank waar te maken! Cor de Groot slaagde er volkomen in. Niet minder boeiend was zijn spel in de nummers vóór de pauze: de met tederheid en hartstocht vertolkte Nocturne in cis, de brillant gespeelde Wals in As, de trots klinkende Polonaise in cis, de grillige, om niet. te zeggen raadselachtige Mazurka's (vooral die in c, op. 56 no. 3) en ten slotte de zeer delicaat en sterk beeldend geïn terpreteerde eerste Ballade, zij konden stuk voor stuk gelden als meesterlijke herscheppingen. Het opgetogen publiek wist de pianist nog een Ecossaise als toe gift als te dwingen. JOS. DE KLERK Ongevallen in Groenendaal Maandagmiddag was de negen-jarige A. C. uit Haarlem in een boom in Groenen daal geklommen. Bij het naar beneden gaan viel de knaap er. brak zijn linker been op twee plaatsen. Per ziekenauto is hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Twee uur later viel de acht-en-zestig jarige dame M. H. uit Amsterdam uit de draaimolen in de speeltuin in Groenen daal. Zij brak een sleutelbeen en moest eveneens per ziekenauto naar het Diaco nessenhuis worden vervoerd. De controleur van 's Rijks belastingen C. Schoenmakers is %-an Haarlemmermeer naar Waalwijk verplaatst. J. C. Tadema 80 jaar Een bekend en algemeen zeer geacht Haarlemmer, de heer J. C. Tadema, wordt 5 September 80 jaar. De heer Tadema is Haarlemmer van ge boorte. Hij bezocht hier het Gymnasium en studeerde daarna aan de universiteiten in Leiden en Utrecht in de Letteren; zijn doc toraal examen legde hij te Utrecht af. Na zijn studie werd hij opgenomen in het uit geversbedrijf van de Erven Bohn. Zijn broer, de heer J. L. Tadema, die verleden jaar overleed, was zijn medefirmant. Bei den waren leidende figuren in de kring van de Nederlandse uitgevers. Ook in het Haarlemse verenigingsleven nam de heer Tadema een belangrijke plaats in, vooral de muziek had zijn bijzondere belangstelling. Lange tijd was hij bestuurs lid van de Haarlemse Bachvereniging en van de afdeling Haarlem van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. Van de laatste vereniging was hij voorzit ter. Ook van het hoofdbestuur van Toon kunst maakte hij deel uit. De H.O.V. heeft ook veel aan de heer Tadema te danken. Bij het 125-jarig be staan der vereniging werd hem het ere lidmaatschap aangeboden. In de loop der jaren heeft de heer Ta dema zich uit vele bestuursfuncties terug getrokken, omdat hij het beter vond dit werk aan jongere krachten over te laten. Thans is hij nog directeur van Teyler's Stichting. De regering erkende de verdiensten van de heer Tadema door zijn benoeming tot Officier in öe Orde van Oranje Nassau. De heer Tadema zal.op zijn verjaardag uïtstedig zijn, zodat hem alleen schriftelijke gelukwensen kunnen bereiken. Wij zijn er evenwel van overtuigd dat hij van zeer veel kanten bewijzen van belangstelling zal ontvangen, want velen zullen deze gelegen heid ongetwijfeld aangrijpen om hem nog eens te doen blijken dat hij en zijn werk algemeen zeer gewaardeerd worden. Toen de heer Tadema 70 jaar werd, schreef onze hoofdredacteur over hem een artikel. Daarin werd o.a. gezegd: ..Tadema is een man die algemeen geacht en ver trouwd wordt, wiens raad men gaarne vraagt en wiens arbitraal oordeel in moei lijke geschillen men vaak heeft ingewon nen, wiens gezonde humor men graag hoort en wiens warme hart voor zijn medemen sen men kent. Een echte Nederlander in de beste zin des woords, een goed vriend voor velen. Deze dingen vooral moesten eens gezegd worden, nu hij de leeftijd der ster ken bereikt. En het geschiedt van harte." Daarop werden de heer Tadema nog vele gelukkige jaren toegewenst. Die wens wordt nu herhaald. Meer vrijheid voor woningbouwverenigingen? Op het in Amsterdam gehouden inter nationaal stedebouwkundig congres heeft mr. J. Bommer, adviseur aan het ministerie van Volkshuisvesting en Wederopbouw ge sproken over de woningbouwverenigingen. Over de verdeling der woonruimte in Ne derland gaf hij het volgende overzicht: be woond door de eigenaar 28 percent, dienst woningen 1,7 percent, huurhuizen 57,5 per cent, woningbouwverenigingen 9,2 percent, weldadigheidsinstellingen 0,3 percent en gemeentewoningen 3,3 percent. Het totaal aantal woonhuizen in Nederland bedraagt 2.050.003. Ongeveer 10 percent der wonin gen is eigendom van woningbouwvereni gingen. Het systeem van woningbouwver enigingen achtte mr. Bommer goed, al heeft het ook zijn schaduwzijden. Eén hiervan is de financiële zwakte, waardoor de vereni gingen op de overheid moeten steunen en daardoor onderworpen zijn aan' allerlei regelingen, die hun zelfstandigheid niet ten goede komen. In Nederland is de regering doende hierin verbetering te brengen en indien dit gelukt zullen de woningbouw verenigingen een belangrijker ról gaan spelen dan tot dusverre hét geval was. Politierechter Het bleef niet bij hart en hersenen Een man, wiens beroep het is, wielren ners te masseren en tot steeds grotere pres taties te kneden, onderwierp nu het hekje van de beklaagdenbank aan een kramp achtige massage voor de Haarlemse politie rechter, die hem zorgelijk aankeek. „We dachten juist dat het nu eindelijk afgelo pen was met al die diefstallen in het Haar lemse slachthuis en nu begint U er weer mee". De masseur zweeg bevestigend. „U hebt daar op 21 Juni met een paar kennis sen staan praten?" „Jawel edelachtbare". ..En die hebben u een runderhart gegeven?" „Jawel". „En een beetje ossehersenen?" „Inderdaad". Maar verdachte was met dat hart en die hersenen niet tevreden geweest. Hij had boven zich aan een groot rek vele blozende ossepenzen zien bungelen en klaarblijkelijk gedacht: „Aan een rek, zo volgeladen, mist men één, twee pensjes nietMaar men miste ze wel. „Niemand gaf u toestemming om daar tien pond vet uit te gaan snijden en die mee te nemen", verklaarde de poli tierechter. „Nee. edelachtbare". „Waarom deed u het dan?" „Die penzen waren vee voeder", zei de sportmasseur. „Dan is het helemaal onbegrijpelijk, wat wilde u dan met dat vet?" Er kwam geen antwoord en de verdachte kreeg twintig gulden boete, subsidiair twaalf dagen. „Welk oog sloeg hij blauw?" vroeg de politierechter vervolgens aan een incasseer- dei', die kwam getuigen tegen een jongeman door wie hij op de vuist was genomen. „Het rechter, mijnheer de rechter", getuigde de incasseerder. Hij was al vijf keer bij een familie geweest om de afbe(alingssom van een karpet en vijf keer had men hem ver zocht, de volgende week terug te komen. „Stel je voor, dat je baas dat ook zei, als je salaris moest vangen", zo was hij ten einde raad gaan moraliseren. Dit slikte de zoon des huizes niet. Ten eerste de onbeleefdheid om steeds weer voor die afbetaling terug te komen en dan bovendien nog zo'n preek,. Toen de incasseerder reeds in alle lijd zaamheid was weggefietst, zette de zoon een spannende achtervolgingsrace in om uiting aan zijn verontwaardiging te geven. En de incasseerder incasseerde. „Hoeveel klappen gaf u hem?" vroeg de politierech ter zakelijk. „Ik heb hem er ééntje gege ven", aldus de verdachte. „Drie", weerlegde de incasseerder met de zekerheid, die in zijn beroep wordt vereist.. De uitspraak was een mondvol: „Vijfentwintig gulden sub sidiair vijftien dagen met een voorwaarde lijke gevangenisstraf van tien dagen en drie jaar proeftijd". Nog eens hulp bij ongevallen ADVERTENTIE LINDBERGH TOURINGCARS Dagtochten Antwerpen en Brussel f 1 2.50 Giethoorn en Salland f 1 O.— Holterberg-Geld. Achterh. f 9.-— Brabantse Vennen S 9.— Arnhem-NijmegenB.enDalf 8.— Elien-Montierland 19 Arnhem-Apeldoorn f 7.50 Plaa'sbespreken LINDBERGH REISBUREAUX AMSTERDAM: Damrak 41telef. 4571 5 - 48956 Nassaukade 152a, telef. 88698 HAARLEM: KI. Houtstraat 1, telef. 17229 AMSTELVEEN: J. Benninghstraat 37, telef. 2766 Lindbergh Reizen Beiere Reizen. Voor de kinderen „Wil jullie 't boven ook eens bekijken?" vroeg de Kabouter. Hij bracht de twee langs 'n trapje naar de bovenverdieping; die was gebouwd in hei brede gedeelte van de paddestoel. Ook daar vonden ze het erg leuk. „Kijk", zei de Kabouter, een dakraampje openend. ..Hier heb je een aardig uitzicht. Je kunt hier goed zienwelke kant we dadelijk uitmoeten naar het dorp!" Ja, dat zagen ze. En ze bewonderden ook de mooie bloemen, die in dit gedeelte van het bos bloeiden. Het zag er echt vrolijk uit. Het leek hun helemaal niet kwaad, om in dit bps te wonen. Voordat ze weer het trapje afdaaldenbekeken ze ook nog even het gezellige bed, dat hier stond. „Slaapt u hier?" vroeg Bunkie. „Ja, dat is mijn bed. Heerlijkals ik 's avonds na een dag flink werken, daarin ga slapen tot de volgende morgen vroeg!" Sirenes op de ziekenauto's? In aansluiting op publicaties over hulp verlening bij een ongeval in Haarlem- Noord schrijft de heer R. Struyk (gediplo meerd verpleger met 35-jarige ervaring te Amsterdam, die nu enige maanden ervaring heeft als chauffeur op een ziekenauto te I-Iaarlem)ons, dat ook in dit geval de zieken auto zeker enige minuten eerder ter plaat se had kunnen zijn, als er voor zo'n wagen door het overige verkeer ruim baan ge maakt wordt, zodat het rijden met een flinke snelheid mogelijk is. Het moet zo schrijft hij niet zo zijn, dat wij in een langzaam tempo ach ter auto's, handkarren en rijwielen blijven sukkelen totdat er eindelijk een gaatje vrij komt waardoor je kunt schieten. Rode stoplichten mogen in spoedgevallen voor ons geen belemmering zijn, evenmin een verkeersagent. Of, zoals ons laatst over kwam, toen wij een patiënt, die een acute operatie moest ondergaan, naar een zïe- I kenhuis brachten, dat een brugwachter j vlak voor ons de bomen neerliet, waardoor wij ruim 5 minuten moesten wachten. Zoiets gebeurt in Amsterdam niet. Daar zijn de ziekenwagens van een sirene voor zien. Als die gehoord wordt, is het voor ieder het sein om de weg vrij te maken. Als nu het hoofd van de politie de fir ma Mathot toestemming verleent om de sirenes op de ziekenwagens te plaatsen en bovendien aan de politie opdracht geeft om deze wagens onder alle omstandighe den voorrang te geven, dan is al veel ge wonnen. Tot zover deze opmerking. Wij bespraken deze kwestie met de heer A. G. Spaargaren van de firma Mathot. Deze deelde ons mede dat hij het in het algemeen met die opmerkingen eens is. Persoonlijk heeft hij ook meermalen er varen dat de ziekenauto's bij verkeerslich ten, vei'keersagenten en bij bruggen on nodig oponthoud hadden. Wanneer de politie hem toestemming geeft om sirenes op de ziekenwagens te zetten, is hij daartoe bereid. De drie-tonige claxons zijn nu weer te krijgen. Zij kosten 200 per stuk, zodat het voor de vijf wa gens een uitgaaf is van 1000, maar die wil hij zich wel voor dit goede doel ge troosten. Hij zou dan bovendien bereid zijn aan zijn personeel opdracht te geven van die sirenes slechts een spaarzaam gebruik te maken, dat wil zeggen ze alleen te ge bruiken als de omstandigheden dit wetti gen. De hoofdcommissaris van politie zag de voordelen van het rijden met een sirene voor Haarlem niet in. Er kunnen eerder nadelen ontstaan, als een bestuurder van een ziekenwagen met een grote snelheid rijdt. Mogelijk ontstaan er nieuwe onge lukken en dan zal hij eerst de patiënt van zijn ongeval naar een ziekenhuis moeten vervoeren en dan rijden naar de plaats van het ongeval, waarvoor hij is gealarmeerd. De politie-agenten hebben opdracht om ziekenauto's zoveel mogelijk voorrang te verlenen. Het is voor chauffeurs van zie kenauto's wel noodzakelijk bij verkeers lichten te stoppen. Ook de bestuurders van de radio-wagens der politie hebben op dracht bij de verkeerslichten te stoppen, behoudens het feit, dat zij zich moeten vervoegen naar een plaats, waar hun aan wezigheid zeer dringend gewenst is. Het zal natuurlijk wel eens kunnen gebeuren, merkte de heer J. Fontijne op, dat op en kele gedeelten van de route voor een fiets- rijder of een handkar gestopt moet worden, doch dat behoeft nog niet te betekenen, dat de chauffeur vele minuten later op de plaats van het ongeval aankomt. De heer J. H. W. Schol te, directeur van het Haven- en Marktwezen, deelde ons naar aanleiding van de opmerking over het stoppen bij bruggen mee, dat hieromtrent geen bepaalde voorschriften bestaan. Als een brugwachter een ziekenauto ziet nade ren en er is nog kans om over de brug te gaan, dan wordt de gelegenheid geboden. De brugwachter moet echter rekening hou den met het aankomende schip. Een be stuurder van een auto kan door te remmen op korte afstand stoppen. Dat kan een stuurman van een schip niet. Indien deze er niet op kan rekenen, dat de brug open is, dan kunnen er aanvaringen ontstaan met grote nadelige gevolgen. Wat het lange wachten bij een brug betreft, merkte de heer Scholte nóg op, dat als een bestuurder van een ziekenauto bemerkt, dat hij beter over een andere brug kan rijden, hij daar voor gelegenheid heeft vooral bij het centrum, waar verscheidene bruggen zijn. Op het ogenblik gebeurt het tenminste vaak, dat autobestuurders naar een andere brug rijden en eerder op de plaats van be stemming arriveren dan als zij zouden wachten. Franse autobus in Oostenrijk verongelukt Volgens een bericht van het Oostenrijkse nieuwsbureau is in de streek van Innsbruck een ongeluk gebeurd met een Franse auto bus. Vijf van jde hierin zittende Franse toeristen kwamen om het leven, 13 werden zwaar gewond. De overige acht passagiers liepen slechts lichte verwondingen op. BINNENLAND Te Wieringermeer is aanbesteed het verbouwen van 13 boerderijen met pachters woningen en bijgebouwen in de Wieringer meer, in vier percelen. Er waren 17 inschrij vingen. De laagste inschrijver voor alle vier percelen was de aannemer P. Bot en Zonen te Heerhugowaard met f492.000. Het Prins Bernhardfonds heeft in samenwerking met de K.L.M. studiereizen mogelijk -gemaakt voor een vijftal kunst schilders naar het buitenland. De eerste van deze schilders, de heer C. Timmer, is naar het Krugerpark in Zuid-Afrika vertrokken. De heer Timmer is dierenschilaer. Te Kortegene (Z.) is de grote landbouv- schuur van de heer J. Vogelaar afgebrand. De boerderij kon behouden blijven, maar de tarweoogst is verloren gegaan, evenals het gerst en het vlas. De boerderij behoort tot de kroondomeinen. Waarschijnlijk hebben kinderen door het spelen met vuur de brand veroorzaakt. Vrijwel onopgemerkt door het publiek heeft Koningin Juliana Maandagavond met de oudste drie prinsesjes de voorstelling van „Apeldoorns Avondsprookje" in „Berg en Bos" bijgewoond. Het is weer mogelijk telegrammen naar Oost-Indonesië te verzenden. Men dient rekening te houden met ernstige vertraging. Tussen Djakarta en Makassar is de lucht postverbinding hersteld. In twee buurtschappen bij Barneveld zijn gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Men heeft alleen een klein aantal kippen vernietigd en de overige, die niet met de zieke dieren in aanraking zijn geweest, ge spaard in de hoop, dat zij van de ziekte vrij zullen blijven. Bij Veenendaal is dezer dagen een boe renzoon óm het leven gekomen toen hij een z.g. schrikdraad van de weide-afrastering aanraakte. Men vermoedde dat juist op dat ogenblik de bliksem in de schrikdraad was geslagen. Uit een onderzoek door de Arbeids inspectie is echter gebleken, dat de schrik draad-installatie ondeugdelijk was. Voor de fundering der turbo-generato ren in de in aanbouw zijnde electrische cen trale te Geertruidenberg zal niet van gewa pend beton, maar van gelaste staalconstruc ties gebruik gemaakt worden. Dit levert een aanmerkelijke gewichtsbesparing op. Bij het aardappelrooier vond een boe renknecht in Vlagtwedde een gouden ring, die een landbouwer uit Ommen daar 33 jaar geleden had verloren. Op hetzelfde land vond de knecht een dag later weer een gou den trouwring. Deze bleek twee jaar geleden door een inwoonster van Vlagtwedde te zijn verloren. HAARLEM EN OMSTR. De Stadsschouwburg te Haarlem opent Zaterdag het seizoen met een nieuw stuk van „Comedia". Onder regie van Jan Teulings wordt die avond en ook Zondag opgevoerd ,,'n Vreemd Meisje", blijspel van Pierre Barillet en Jean Pierre Gredy. Hierin treden op Myra Ward, Fien de la Mar, Jules Ver- straete, Yde Andrea en Steye van Branden burg. De Chr. muziekvereniging „Arti et Religioni" te Haarlem en het Geref. Evan gelisatiekoor te Haarlem-Noord geven Don derdagavond 31 Augustus een concert in de muziektent in het Bloemendaalse bos. De heer J. Koopmans, controleur der directe belastingen etc. te Haarlemmermeer is verplaatst naar Haarlem. By de belastingen zijn verplaatst de ad junct-commies titulair S. Iedema van Am sterdam naar Haarlem (insp. Ie afd.) en R. van der Scheur, eveneens van Amsterdam naar Haarlem (insp. Ie afd.) De heer en mevrouw Van BeemBijster, Céaralaan 10, Overveen, herdenken vandaag hun vijftigjarige echtvereniging. In het Moederhuis te Heylhuysen is ln de ouderdom van 85 jaar. overleden Zuster Germania, vroeger onderwijzeres aan de Maria-school aan de Koningstraat en later enige jaren lerares van het Meisjes-lyceum „Sancta Maria", waarvan zij de stichtster was. De R.K. Harmonie „St. Michael" en het Katholiek Gemengd Koor te Heemstede zijn voornemens op 26 September in het R.K. Verenigingsgebouw aldaar een gecombineerd concert te geven. Dr. W. R. M. Noordhoff, predikant bij de Remonstrants Gereformeerde gemeente te Haarlem, die beroepen is naar Rotterdam, zal Zondag aanstaande afscheid nemen van de Haarlemse gemeente en Zondag 10 Septem ber zijn intrede doen in Rotterdam, na door dr. P. D. Tjalsma te zijn bevestigd. Door een misverstand is in Haarlems Dagblad van Vrijdag j.l. gemeld dat in Lisse op 28 Augustus harddraverijen gehouden zouden worden. Deze zullen echter pas op 28 September plaats vinden. Ook op van munitie gezuiverde ter reinen is voorzichtigheid geboden Tijdens een heidebrand bij Veldhoven (N.B.) op een terrein van een voormalige munitie-opslagplaats der geallieerden is geconstateerd, dat op dit terrein nog pro jectielen lagen. Zij zijn tijdens de brand ontploft. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Zanden (K.V.P.) heeft naar aanleiding daarvan vragen- gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken. In zijn antwoord zegt de minister dat na zuivering van een terrein nimmer met volkomen zekerheid gezegd kan worden, dat geen enkel projec tiel is achtergebleven. Steeds moet op der gelijke terreinen voorzichtigheid worden betracht. Door veranderingen in het grond- profiel kunnen bijvoorbeeld projectielen onder - de bodemoppervlakte verdwijnen. Naderhand komen zij dan vaak door de zelfde oorzaak naar boven. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 5) Helbing keek op. Heeft de kluis een geheim vak? Kent u het slot ervan, meneer Legnitz? Ja, inderdaad. Legnitz was weer wat kalmer geworden. Mag ik de heren verzoeken mij te volgen? Hij ging voor en betrad, gevolgd door beide politiemannen, Rothe's werkkamer. Helbing en Urban hadden order gegeven, dat in dit vertrek niets veranderd of aan geraakt mocht worden. Het werd door een politieagent bewaakt. Het personeel had dezeorders stipt opvolgde en niemand had het gewaagd ook maar ergens aan te komen. Alleen de stoel achter de schrijf tafel stond daar niet meer. Die had men weggeschoven, toen men Rothe eruit op had genomen en naar de sofa had ge dragen. Het vertrek, dat met goede smaak eii kostbaar gemeubileerd was, zag er even onbewogen en keurig uit, alsof er niets was gebeurd. Alleen een grote donkere vlek op de schrijftafel, waarop Rothe met zijn hoofd t.erecht was gekomen, getuigde van de misdaad, die zich hier had voltrokken. De inhoud van de kluis werd toch zeker in het procesverbaal vastgelegd? vroeg Legnitz. terwijl hij voor de kluis stond en met de tweede sleutel, die hij op Rothe's verzoek in bewaring had, de zware stalen deur openmaakte. Vanzelfsprekend, bevestigde Helbing. Kijkt u hier, mijne heren, dan kunt u het zelf zien, zei Walter Legnitz, terwijl hij in de achterwand van de kluis op een nauwelijks zichtbaar knopje drukte. Langzaam weken twee staalplaten van elkaar en werd een smalle opening zicht baar. Helbings zaklantaarn lichtte de man nen bij, die zich met gespannen gezichten vooroverbogen. Leeg! Het geld moet dus werkelijk verdwenen zijn! riep Legnitz met een van ontzetting trillende stem uit. Deze trouwe vriend en medewerker van de overledene kon het zich niet indenken, dat Rothe het slachtoffer van een roof moord was geworden. Inderdaad is het geheime vak leeg, en ik had eigenlijk niet anders verwacht, merkte Helbing rustig op. Ik hoorde gisteren van Wilkens, dat Rothe zeer veel mensen, die het moeilijk hadden .steunde. Is dat juist, meneer Leg nitz, vroeg Urban. Ja, dat is waar. Rothe wees zelden iemand, die hem om steun vroeg, af, wan neer hij ervan overtuigd was, dat de be treffende persoon zijn steun verdiende. Kent u namen van mensen, die hij op zo'n manier hielp? Legnitz knikte bevestigend. Ik heb ze hier in mijn agenda geno teerd, antwoordde hij, terwijl hij een klein roodleren boekje uit zijn zak haalde. Kijkt u maar, de namen met bijbehorende aantekeningen van mensen, die Rothe steunde of via mij liet ondersteunen, staan hier opgetekend. Urban schreef de namen over. Toen hij aan de laatste kwam, keek hij op. Wie is die Wilhelm Nordmann? Er staan hier drie adressen vermeld. Twee zijn doorge haald en bij het derde Is aangetekend: „slechts tot 12/7". Wat betekent dat? Wilhelm Nordmann was student. Hij heeft vervolgens enige tijd hier als volon tair gewerkt en is toen weer weggegaan. Hij wilde zich als zelfstandig chemicus een positie verwerven. Een schrandere kop, maar enigszins een zonderling, die het idee had tot grote dingen geroepen te zijn. Daar hij altijd krap in z'n geld zat, was hij bezig een goedkopere kamer te zoeken. Mijn aantekening „slechts tot 12/7" duidt erop, dat hij zijn tegenwoordige kamer op die datum zou verlaten. Werner Helbing bekeek met een snelle blik de andere adressen. Dirk Svensenmerkte hij bij één ervan op. Die naam staat hier min of meer apart van de andere, en er staan drie vraagtekens achter. Wat betekent dat? Werd hij ook door Rothe geholpen? Of bestonden er alleen nog maar plannen bij meneer Rothe om hem te gaan steunen? vorste Urban verder. Nee, hij werkte hier gelijktijdig met Nordmann en is evenals deze vrij spoedig v/eer vertrokken. Waarom steunde Rothe Nordmann? Nordman is zo arm als de bekende kerkmuis en daarom besloot Rothe deze begaafde, maar nerveuze jongeman met een uitkering te helpen, die hij regelmatig kreeg uitbetaald, terwijl hij Svensen hele maal niet voor iets dergelijks in aanmer king wilde laten komen. De politiemannen luisterden vol inte resse. Mogen we hieruit opmaken, dat Rothe voor Svensen geen bijzonder grote sym pathie koesterde? vroeg Helbing. Dat is volkomen juist, stemde Legnitz toe. Rothe was aanvankelijk van mening, dat Svensen zich tot een eerste klas werk kracht zou ontwikkelen, maar hij werd spoedig teleurgesteld. Svensen is wèl be gaafd. doch moreel een zwakkeling. Hij heeft het aan Rothe's goedheid te danken gehad, dat veel van hem door de vingers werd gezien. Hoe zijn de omstandigheden van die Svensen? Ik ben daar niet van op de hoogte. Rothe wist er meer van. En die van Wilhelm Nordmann? Nordmann is een wees en sinds zijn prilste jeugd op zichzelf aangewezen. Zoals ik al zei. is hij een begaafd, maar over- nerveus jongmens. Dit was ook de reden, dat hij nogal eens meningsverschillen met Rothe had, welke deze overigens niet erg ernstig opnam. Integendeel, hij lachte vaak om Nordmann's eigenzinnigheid, en zei altijd, dat er ondanks alles een goede kern in hem zat. Daarom gaf hij hem ook die ondersteuning. Waarover gingen die meningsverschil len? Meestal over chemisch-technische vraagstukken. Norcftnann is chemicus van beroep en stond ook, nadat hij hier weg gegaan was, in nauw contact met Rothe over allerlei wetenschappelijke aangelegen heden. - Ik dank u voorlopig voor uw verkla ringen, meneer Lenitz, zei Helbing, terwijl hij deze de hand toestak. Zij zijn van zeer veel belang. Wilt u zich ter beschikking houden voor verdere uiteenzettingen? Het kan nodig zijn, dat we u nogmaals lastig vallen. Vanzelfsprekend zal ik u gaarne ook verder van dienst zijn, verklaarde Legnitz, terwijl hij de kluis sloot en met de beide politiemannen het vertrek verliet. Er begint nu toch enig licht in het ;eheel te komen, merkte Urban met een zucht van verlichting op, toen hij met Hel bing weer de ontvangkamer van de over ledene betrad. Die beide heren, zowel Sven sen als Nordmann interesseren me bijzon- dér. En vooral die hyper-nerveuze Nord mann. Legnitz kon alleen maar verklaren, dat de meningsverschillen, die deze meneer met Rothe had, over chemisch-technische vraagstukken gingen, maar het is heel goed mogelijk, dat hier ook financiële aangele genheden een rol speelden. Dit onderwerp moet, hoe dan ook, zeer uitvoerig tussen Rothe en hem behandeld zijn, anders had Rothe zich immers niet bereid verklaard hem, ook na zijn vertrek van de fabriek, nog regelmatig zijn ondersteuning te doen toekomen. Wat vind jij ervan? Helbing schudde zijn hoofd. Nee, Urban, ik geloof niet, dat Nord mann iets met deze misdaad te maken heeft. Ik ben van mening, dat hij een arme jon gen is, die ervan droomt eens een beroemd chemicus te worden. Ik ken zulke type's bij dozijnen. Het zijn op een enkele uitzondering na meestal zeer onschul dige en fatsoenlijke mensen. Hij wierp zijn sigaret in de asbak en liep naar de deur. Waar ga je nu heen? vroeg zijn col- üga. Werner Helbing keek met een glimlach op. Ik ben van plan mevrouw Mariene Rothe met een bezoek te gaan vereren. Doordat ze gisteren flauwviel, was het me niet mogelijk haar te ondervragen. Ik wil dat nu proberen te doen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6