Haarlems Dagblad 31 Augustus Hongaarse regering beweert accoord met katholieken te hebben gesloten Vier suggesties van Bonn aan de geallieerde Hoge Commissie 65c Jaargang No. 19641 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Söendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 31 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©preetjte Uaatiemerhe «Courant (Krato t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ZIJ, die een halve eeuw lang onze Koningin is geweest, is vandaag zeven tig jaar geworden. Het is twee jaar ge leden dat zij haar hoge en zware taak heeft neergelegd en Koningin Juliana de troon heeft bestegen. Sindsdien ervaart H.K.H. Prinses Wilhelmina in teruggetrokkenheid uit het openbare leven eeir rust, die wei nige mensen in hun levensavond zozeer verdiend zullen hebben als zij. Zij heeft de wens uitgesproken dat geen openbare vie ring van haai' verjaardag, ook niet bij dit kroonjaar, zal plaatshebben. Dat gebeurt dus niet. Maar als men vandaag de duizen den vlaggen ziet uithangen, evenals vroe ger, geven die toch de stille getuigenis van de viering, die in de hai'ten der mensen is. Dit vlagvertoon, uit eigen beweging, is gekomen uit de echte behoefte, van onver flauwde eerbied en toewijding blijk te geven. De een meer, de ander minder verstandelijk bewust gevoelen wij immers allen welk een zware last Koningin Wil helmina een halve eeuw lang heeft moeten torsen en hoe voorbeeldig zij zich daarvan gekweten heeft. Het is juist die levens opdracht: op de hoogste top een lichtend voorbeeld voor een geheel volk te moeten zijn, nimmer te versagen, in tijden van beproeving zich juist het allersterkst te tonen, die de zwaarste eisen aan een mens moet stellen. In de grootse historie van haar geslacht is Koningin Wilhelmina op getreden, na tal van illustre voorgangers, als een groot voorbeeld voor ons volk. ïn haar lange regering heeft zij het devies Je Maintiendrai voor ogen g'èhad en zich, toen zij op zestigjarige leeftijd voor een onge- kend-zware beproeving werd gesteld, de vorstin getoond wier houding ook het bui tenland met diepe eerbied heeft vervuld. Weinige jaren voor de oorlog in ons land binnendrong, waren haar Moeder en haar Gemaal haar ontvallen. Wij herinne ren ons die jaren, waarin de Koninklijke Familie een aanduiding was geworden, die nog alleen de Koningin en Prinses Juliana omvatte. Het bekende woord dat zegt, dat het eenzaam is op de hoogste toppen, is toen tot het besef van meer mensen door gedrongen dan ooit tevoren. Het moet een zeer grote vreugde en nieuwe levensver vulling voor Koningin Wilhelmina zijn ge weest, dat het huwelijk van haar dochter met Prins Bernhard tot de vorming van een zo gelukkig gezin heeft geleid. In de rust, die haar sinds haar troons afstand na zo langdurige en zo 'hoge plichtsvervulling geworden is, moge Prin ses Wilhelmina er zich van bewust zijn dat ons volk haar niet is vergeten en haar nooit zal kunnen vergeten. Zich zo diep bewust als zij is van een Hogere Macht die ons aller leven leidt, en zo innig daarop vertrouwend, zal zij de stille hulde en toe wijding, haar op deze dag opnieuw be toond, des te zuiverder weten te verstaan. Het Nederlandse volle is haar dankbaar. R. P. Duikers naar het wrak van verongelukte Firefly De piloot van de Woensdagmorgen ter hoogte van Kijkduin in zee gestorte Firefly van de marine-luchtvaartdienst, was de 25-jarige- ongehuwde leerling-onderofficier vlieger, matroos eerste klasse W. van de Born, wonende te Huizen (N.H.). Hij was op 3 Mei '1948 in diénst van de marine getreden. De reddingboot „President Jan Leis" heeft gistermiddag met een dreg de plaats opgespoord waar het vliegtuig in zee ge vallen is. E^n sleepboot van de marine heeft vanmorgen personeel van de marine- luchtvaartdienst naar. de plaats van het ongeluk gebracht. Duikers zullen een on derzoek instellen, waarna men zal trachten het gezonken vliegtuig te bergen. Soekamo vernieuwde hef man daat van kabinetsformateur Radio-Indonesia bericht dat de kabinets formateur, Natsir (Matsjoemi), bij zijn po ging om een regering samen te stellen er nog niet in geslaagd is de medewerking te krijgen van de nationalistische partij, P.N.I. Natsir had een onderhoud met president Soekarno, om hem op de hoogte te stellen van zijn onderhandelingen met de P.N.I. De kabinetsformateur verklaarde na af loop van dit onderhoud, dat de president Ï'jn mandaat had vernieuwd, aldus RacLio- ïdonesia. Krijgsgevangenen in Korea Van het front in Korea wordt gemeld, dat het aantal Noord-Koréaanse krijgsge vangenen kortgeleden is toegenomen. Op 15 Augustus bevonden zich 573 Noordelijke krijgsgevangenen in de achterhoede, doch 28 Augustus 1.577. De Noord-Koreaanse krijgsgevangenen worden goed behandeld. In een omrasterd kampement, beschenen door schijnwerpers en dag en nacht bewaakt cloór wachters, die zich met een machinegeweer op een toren bevinden, slapen zij op stromatrassen, terw'ijl zieken of gewonden een krib krij gen. Penicilline en andere dure geneesmid delen worden zoveel als nodig is toege diend. De krijgsgevangenen, - die vaak blootsvoets zijn, krijgen schoenen en wie in lompen is gekleed een uniform. Zeep en een handdoek worden aan een ieder ver strekt. Een deken in de zomer en twee in de winter. Per vier dagen een pakje Ame rikaanse sigaretten. Tengevolge van het werk van missionarissen in Noord-Korea is ongeveer 7 of 8 procent der krijgsgevange nen Christen, aldus een schatting van een Amerikaanse bewaker. Nog geen krijgsge- vangene heeft getracht te ontvluchten. Onder de Noord-Koreanen wordt een toenemend streven waargenomen om de Geneefse bepalingen na te komen. Nadat aanvankelijk goed-gedocumenteerde be richten waren ontvangen over wrede be handeling van Amerikaanse krijgsgevange nen, hebben de Noord-Koreanen verleden week de eerste lijst van 50 zich in hun han den bevindende Amerikanep. aan het inter nationale Rode Kruis doeiv,toekomen. Nieuwe Chinese beschuldiging TOKIO, 31 Augustus (United Press). Radio Peiping beweerde heden dat vier Amerikaanse jachtvliegtuigen Dinsdag op nieuw Chinees grondgebied hebben ge schonden en aansprakelijk zijn voor de dood van Chinese burgers. Het Vaticaan toont zich zeer terughoudend In een communiqué van de Hongaarse regering is medegedeeld, dat er met de Katholieke kerk Woensdag een overeen komst tot stand is gekomen na onderhan delingen, die acht weken hebben geduurd. Volgens de overeenkomst erkent en steunt de raad van bisschoppen de grond wet van de volksrepubliek. Geestelijken, die actie voeren tegen „de wettige orde van de volksrepubliek en tegen het con structieve werk van deze regering" zullen volgens het kanonieke recht worden ver volgd. Het episcopaat zou niet dulden „het exploiteren van de godsdienstige gevoelens der gelovigen en van de instellingen der Katholieke kerk ten behoeve van opstan dige politieke oogmerken". In eeyi speciaal artikel wordt uitdruk king gegeven aan de steun aan de Hon gaarse economische orde en een beroep gedaan op de Katholieken hun uiterste best te doen om het vijfjarenplan te helpen verwezenlijken. Op de geestelijkheid wordt een beroep gedaan zich niet te kanten tegen de coöperatieve beweging in de landbouw, welke werkt „op vrijwillige grondslag en gebaseerd is op het morele principe der solidariteit". De bisschoppen steunen de resolutie, die het gebruiken van de atoombom als oor logsmisdaad brandmerkt, en veroordelen alle „oorlogsophitsing", aldus meldt het communiqué. De Hongaarse» regering verklaart, dat zij grondwettelijk volledige godsdienstvrijheid voor de Katholieken en de godsdienstige activiteit van de Katholieke kerk garan deert. Een belangrijke concessie van de regering, aldus Reuter, is, dat de regering confessionele scholen zes jongens- en twee meisjesscholen weer onder het gezag van de kerk heeft geplaatst. In 1948 werden alle confessionele scholen onder het gezag van de staat geplaatst. De rege ring verklaardè zich tevens bereid de „financiële behoeften van de Katholieke kerk op dezelfde wijze te subsidiëren als is neergelegd in de overeenkomsten, die met andere geloofsrichtingen zijn gesloten" De overeenkomst is getekend door de minister van Godsdienstzaken en Onder wijs, Jozsef Darvas, en de aartsbisschop van Kalocsa, Jozsef Groz. Het vorig jaar weigerden de bisschoppen de eed van trouw aan de volksrepubliek af te leggen. In Mei weigerden verschei dene bisschoppen de vredesoproep van Stockholm te tekenen. Een beweging van lagere geestelijken heeft met steun van de regering onlangs het „vredescomité van Katholieke geeste lijken" opgericht. Volgens waarnemers is de druk van deze groep beslissend geweest voor het sluiten van de huidige overeen komsten. Zij verwachten, dat bisschop Jozsef Peteri Vanvac, hoofd van een van de grootste diocesen in Hongarije, die zich tegen een overeenkomst tussen de staat en de kerk heeft gekant, krachtens de over eenkomst van heden zal moeten verschij nen voor een „apostolisch hof". Hij heeft verscheidene priesters wegens deelneming aan het „vredescomité van Katholieke geestelijken" gesuspendeerd. De bekendmaking door de Hongaarse regering van 'het met de raad van bis schoppen., gesloten accoord is in Vaticaan se kringen met de grootste terughoudend heid ontvangen.Men verklaarde er niets van af te weten: De omzichtigheid, waarvan in die krin gen wordt blijk gegeven, a$it men gewet tigd door de bewoordingen van het accoord. Men verklaart dat het episcopaat in geen enkel land de verbintenis kan aan gaan een régime te steunen, dat maat regelen zou kunnen nemen die in strijd zijn met het geloof. Daar de Hongaarse bisschoppen niet in staat -zijn met Rome in verbinding te treden en de omstandig heden, waaronder het accoord werd ge sloten, bekend te maken, zo wordt ver klaard, verkiest men niet af te wijken van de terughoudendheid die men ook heeft in acht genomen ten 'aanzien van een gelijksoortig accoord dat in Polen werd gesloten. Aanvullende Amerikaanse wapenzendingen voor Europa De Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson maakte Woensdagavond bekend dat West-Europa aanvullende wapenleveranties ter waarde van 3504 millioen dollar zal ontvangen. Die leveran ties zullen in hoofdzaak bestaan uit Ame rikaanse tanks, kanonnen en moderne vliegtuigen. (United Press.) Nieuwe Amerikaanse lening aan Joegoslavië Washington heeft besloten een nieuwe lening, ten bedrage van vijftien millioen dollar aan Joegeslavie te verstrekken, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, op een persconferentie medegedeeld. Joegoslavië heeft (in het afgelopen jaar) reeds twee leningen, ellc van twintig mil lioen dollar, verkregen. Acheson deelde mede, dat de export import bank de lening .had goedgekeurd. Truman tot de arbeiders: Negentien jaar gevange nisstraf kreeg ex-maar schalk Graziani wegens zijn collaboratie met de Duitsers na de Italiaanse capitulatie, doch hij be hoefde er maar vijf jaar van uit te zitten. Dins dag gingen de gevange nisdeuren voor de vroe gere Italiaanse gouver neur van Abessinië open en hij was vrij man. Maar erg dankbaar voor de verzachting van zijn straf en het profijt dat hij van de amnestie trok, was deze ijzervreter niet. Hij' kondigde aan dat hij niet zou rusten voordat hij in zijn „soldateneer" zou zijn- hersteld en het vonnis zou zijn vernie tigd. Men ziet hier 'Gra ziani de gevangenis ver laten. „Vredige wereld biedt grote mogelijkheden voor alle mensen" President Truman heeft ter gelegenheid van „Labor Day" in een verklaring onider meer het volgende gezegd: „Een van de grote hinderpalen op de weg naar vrede vormt het internationale communisme, dat zich valselijk voordoet als de vriend van hen die werken, maar dat de arbeiders overal waar het de macht in handen krijgt tot slavernij brengt. Thans heeft deze beweging de wereldvrede ge schonden. Wij en andere vrije landen, die deel uitmaken van de UNO, hebben on dubbelzinnig doen blijken, dat gewapende aggressie met gewapende verdediging zal worden weerstaan. Wij zijn bezig onze ge meenschappelijke kracht te verhogen en te organiseren, opdat deze kan dienen als een schild, waarachter wij onze grote con structieve taak, het scheppen van de vrede, kunnen volbrengen. „Wij zijn er van overtuigd, dat een we reld waar vrede heerst ongeleende moge lijkheid biedt voor ontwikkeling en voor uitgang voor alle mensen, waar ook ter wereld. Maar de uitslag hangt niet alleen van ons af. Zolang de aanvallers nog niet duidelijk laten blij'ken -dat zij vrede wen sen, moeten wij afdoende defensiemaat regelen nemen. Ik weet dat de Ameri kaanse arbeiders als goede burgers bereid zijn hun aandeel op zich te nemen bij de inspanning die van ons allen gevergd wordt. Ik weet, dat ik als president van de Verenigde Staten kan rekenen op de steun en de vaderlandslievende toewijding van de arbeiders bij onze poging een rechtvaardige en blijvende vrede in de wereld te vestigen een vrede, waarbij niet alleen onze eigen arbeiders, maar alle arbeiders over de gehele wereld in steeds sterkere mate gebaat zullen zijn". Canadese treinstaking geëindigd De spoorwegstaking in Canada, die ne gen dagen heeft geduur^, is Woensdag avond door de vakverenigingen afgelast. Hedenmorgen reden de treinen weer. De werkhervatting is door de vakver enigingsleiders bevolen, nadat het parle ment een noodwet had aangenomen, waar bij de stakers worden verplicht weer aan het werk te gaan. Verlenging van Britse dienstplicht afgekondigd LONDEN, 30 Augustus. (Reuter). De Britse regering heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat de dienstplicht in En geland zal worden verlengd van 18 maan den tot twee jaar. Tegelijkertijd zijn ver hogingen bekend gemaakt van de soldij, van 75 voor miliciens tot 3-3 1/3 voor adjudanten. De soldij van lager geplaatste officieren zal ook met ongeveer 1/3 ver hoogd worden. De dienstplichtmaatregelen zullen in een kort wetsontwerp bij het parlement inge diend worden voor een spoedige behande ling. De maatregelen hebben ten doel te gemoet te komen aan de eisen voor de Britse Defensie en voorts meer vrijwilli gers aan te trekken voor de onderbeman- de gewapende diensten. Dit is de eerste ontwikkeling na het door Attlee aange kondigde drie-jarenplan voor de Defensie ten bedrage van 3.400 millioen pond ster ling. Door de verlenging der diensttijd zullen de Britse gewapende machten uit gebreid worden met 77.000 man, hetgeen in het bijzonder zou bijdragen tot de ver sterking van Britse garnizoenen overzee en het vormen van reserve-formaties in Engeland. De verlengde dienstplicht zal gelden voor hen, die op 1 October nog in dienst zijn of later opgeroepen worden. De regering verklaart, dat de opbouw van oen voldoend sterk beroepsleger een te leurstellend verloop heeft getoond. Om aan het tekort tegemoet te komen hebben leger en vloot reeds mannen in dienst ge houden, wier diensttijd verloper. was. Ook de luchtmacht zou dergelijke stappen moeten doen, teneinde geoefende man schappen' te houden. De verlenging van de dienstplicht zou in het huidige stadium geen belangrijke in vloed op de industrie hebben. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de verhoging der soldij 68 millioen pond per jaar zal kosten. Minister-president Attlee heeft Woens- dagavond per radio mededeling van deze maatregelen Vier leden van volkspolitie gearresteerd in West-Berlijn De West-Duitse politie heeft vier leden van de Oost-Duitse volkspolitie gear resteerd, die in een open politie-auto door de Franse sector van Berlijn reden. Zij waren gewapend met pistolen en karabij nen. De Oost-Duitse politiémannen ver klaarden de weg verloren te hebben. Reeds eerder veroordeelde een Ameri kaans militair gerechtshof acht leden van de volkspolitie „wegens het onwettig dra gen van wapens". De acht reden in een vrachtauto door West-Berlijn. Van de Koreaanse fronten Voortdurende strijd om Pohang TOKIO, 30 Augustus (Reuter). In een communiqué van de Amerikaanse marine wordt gezegd, dat schepen aan de Oostkust Dinsdag de Zuid-Koreaanse troe pen ten Noorden van Pohang nauwe steun verleenden. Waarnemers aan de kust leid den het vuur van de schepen naar vijan delijke troepenconcentraties. De Noorde lijken werden met zware, verliezen uiteen geslagen, aldus het communiqué. Aan de Westkust beletten Britse schepen pogingen der Noordelijken om voorraden en manschappen over zee te vervoeren. Reuter's correspondent op Korea seint, dat een Noordelijk keur-bataljon Woens dagavond laat een bres geslagen heeft in de Zuid-Koreaanse linie ten Noorden van Pohang. Achter deze speerpunt zou ten minste een Noordelijke divisie klaar staan om een offensief te beginnen langs de kust weg naar Poesan. Ongeveer 16 km naar het Noord-Westen weerden Zuid-Koreaan se troepen, die uit Kigje werden- verdre ven, 2% km ten Zuiden van de plaats felle aanvallen der Noordelijken af bij het in vallen van de duisternis. Volgens radio-Moskou wordt in het Woensdag door het hoofdkwartier van het Noord-Koreaanse leger uitgegeven com muniqué onder meer verklaard, dat „de vijand verscheidene tegenaanvallen heeft ge'daan, die met zware verliezen voor de tegenstander werden afgeslagen." In het communiqué wordt voorts melr ding gemaakt van „verscheidene terreur- aanvallen door Amerikaanse vliegers op Koreaanse dorpen en steden ten Noorden en ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Er wordt aan toegevoegd dat het lucht doelgeschut van het volksleger drie Ame rikaanse jagers heeft neergehaald, die de stad Vonsan hadden aangevallen. Een der Amerikaanse piloten, die per valscherm nabij Vonsan was geland, werd gevangen genomen. Uit Tokio wordt verder gemeld, dat het Donderdagmorgen vroeg rustig was op alle fronten. Vier Mustangs hebben Woensdag vlak ten Noorden van Pohang Noordelijke troe penconcentraties aangevallen. -Naar schat ting 500 manschappen werden gedood, al dus meldt het hoofdkwartier van het vijfde Amerikaanse luchtkorps. Volgens Chinese nationalistische persbe richten bevindt het vierde Chinese commu nistische leger zich thans in Noord-Korea. Nader meldt Reuter hedenmiddag uit Meer troepen naar West-Duitsland, een Europees leger, West-Duitse souvereiniteit en bondspolitie BONN, 30 Augustus (Reuter) Woens dag is aan de geallieerde Hoge Commissie in Duitsland een memorandum van de West-Duitse regering overhandigd, waarin haar zienswijze met betrekking tot de in terne en externe defensie is uiteengezet. In geallieerde leringen is men van me ning, dat het memorandum de zienswijze van de West-Duitse regering, zoals deze onlangs door Adenauer is uiteengezet, weergeeft. Men is van mening, dat de Hoge Com missarissen na bestudering van het docu ment en na overleg met Adenauer, het zullen verwijzen naar de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, welke op 12 September in New York wordt ge houden. In politieke kringen te Bonn wordt ver klaard, dat het memorandum vier punten bevat. Het eerste stelt voor de bezettingstroepen in West-Duitsland aanmerkelijk te ver sterken, het tweede stelt de vorming van een Europees leger voor, het derde de op richting van een „beschermend politie corps" onder het gezag van de bondsauto- riteiten, het vierde punt de beëindiging van de staat van oorlog en een grondige wijziging van het bezettingsstatuut, gelijk staande met het herstel van de Duitse souvereiniteit. Hoewel het Duitse memorandum offi cieel tot de geallieerde Hoge Commissie werd gericht, werd het éyeneens opgesteld met het oog op de aanstaande besprekingen van de drie ministers van Buitenlandse Zaken te New York. Uit Londen wordt gemeld'. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de' Verenigde Staten zullen waarschijnlijk volgende maand op hun bij eenkomst te New York besluiten meer Amerikaanse en Britse troepen naar West- Duitsland te zenden, zo gelooft men in ge woonlijk welingelichte kringen te Londen, Als een eerste stap om dit mogelijk te Tokio: Aan het Noordelijke front zijn de Noord-Koreaanse troepen vandaag onge veer vijf km. gevorderd in een nieuw of fensief. Zij hebben een diepe bres gesla gen in het midden van dit front, ten Zui den van Oeihoeng. Gemeld wordt, dat de vermoeide en in de minderheid zijnde Zuid-Koreanen tevergeefs trachten de bres te dichten. De Noordelijken voeren ver sterkingen aan. Aan de gehele Oostzijde van het Noordelijke front, van Oeihoeng tot Pohang aan de Oostkust, is een zwaar artillerieduel gaande. Juist ten Noorden van Pohang moesten de Zuid-Koreanen onder het vuur van machinegeweren en lichte wapens terugtrekken. Bij Kigje, enkele km. naar het Noord-Westen, zetten de Noord-Koreanen hun zware aanvallen op Zuid-Koreaanse posities ten Zuiden van de stad voort. Volgens berichten van het front hebben de Noordelijken drie regimenten keur troepen bij Pohang in de strijd geworpen; In de achterhoede wacht een sterke re servemacht mogelijk ter sterkte van een divisie op een doorbraak. Ameri kaanse strijdkrachten zijn bij de strijd om Pohang ingezet. maken ziet men de afkondiging van het Britse kabinet om de militaire diensttijd van 18 maanden tot 2 jaar te verlengen. Indonesië zou lidmaatschap der UNO ambiëren DJAKARTA (AFP) Agcnce France Presse verneemt in welingelichte kringen, dat de Indonesische regering voornemens zou zijn, binnenkort om het lidmaatschap van de UNO te verzoeken. Met dit verzoek zou men slechts wachten tot men de goed keuring van het komende kabinet zal heb ben. Dit besluit betekent een belangrijke wij ziging in de houding, die Indonesië tot lieden in de internationale politiek heeft aangenomen. Indonesië wénste zich name lijk te onthouden van deelneming in de UNO, zolang het geschil tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie zich ver scherpt had, en, in het bijzonder, zolang het vraagstuk van de toelating van communis tisch China niet zou zijn opgelost. Deze wijziging schijnt ongetwijfeld op gelegd te zijn door het vooruitzicht, dat de kwestie Nieuw-Guinea door een derde mo gendheid voor de UNO zou kunnen worden gebracht. Het niet lid zijn van de UNO zou slechts schade kunnen toebrengen aan de Indonesische zaak, zo meent men in Dja karta. Hef woord is aan Lucien Biart: Hebt gij wel opgemerkt, dat wij altijd over onze naasten spreken alsof wij zelf volmaakt waren? Amerikaans vliegtuig met 55 personen neergestort Geen overlevenden Hedenmorgen is een Amerikaanse Constellation van de Transworld Air lines, op weg van Cairo naar Rome, op een afstand van ongeveer honderd kilometer van eerstgenoemde plaats, in de woestijn neergestort. Alle inzitten den kwamen om het leven. Het vliegtuig „Star of Maryland", had 48 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. Het vertrok na middernacht uit Cairo en had om half 6 in Rome moe ten aankomen. Het was echter overtijd en men vreesde reeds het ergste, toen heden tegen twaalf uur het bericht binnenkwam dat het toestel in de woestijn was waar genomen door een opsporingsvliegtuig. Later constateerde een reddingsploeg dat alle inzittenden dood waren. Malik wenst „Griekse terreur" op Veiligheidsraad-agenda LAKE SUCCESS (Reuter) De Sovjet- Unie heeft de Veiligheidsraad verzocht een onderzoek in te stellen naar beschul digingen van „toenemend terrorisme en massa-terechtstellingen in Griekenland", zo is Woensdag te Lake Success medege deeld. De voorzitter van de raad, Jacob Malik, heeft de volgende agenda voor heden voor gesteld: 1. Aanvaarding van de agenda; 2. De Koreaanse kwestie; 3. De kwestie For mosa; 4. De beschuldiging der Chinese communisten, dat de Amerikanen bombar dementen hebben uitgevoerd in Mands- jperije; 5. Het voortdurende terrorisme en de massa-terechtstellingen in Griekenland. De Veiligheidsraad had op de bijeen komst van Dinsdag besloten de kwestie- Formosa op een latere datum te bespre ken. De klacht ten aanzien van Grieken land is vervat in een brief van Malik aan de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie. Malik baseert de klacht ten aanzien van Griekenland op inlichtingen, ontvangen van het hbofdbestuur der Sovjet-Russische vakverenigingen. Verwanten van 2877 Grieken, „wier enige misdaad was, dat zij tegen de reactie streden voor een onaf hankelijk, democratisch en vrij Grieken land". hadden een beroep gedaan op minister-president Stalin om „de levens te redden van de vaderlanders, die ter dood waren veroordeeld". Verder stonden thans 118 Griekse vakverenigingsleiders terecht „wegens hulpverlening in de zaak van de werkende klasse", aldus deze inlichting der vakverenigingen. Deze politieke ge vangenen zouden aan tuberculose lijden en gedeporteerd zijn naar „verlaten eilanden in de Middellandse Zee en daar tot de marteldood veroordeeld zijn". Volgens een woordvoerder van de Griekse delegatie bij de UNO staan in Griekenland „verschillende" personen terecht wegens ondermijnende, communis tische activiteit. Hij ontkende echtei', dat zfj een onmenselijke behandeling onder gaan. West-Duitse premiers gaan de politie reorganiseren De premiers van de elf West-Duitse deel staten zijn te KÖnigstein bijeengekomen. Zij hebben besloten in te gaan op het verzoek van de Bondsregering inzake de reorgani satie van de politie. De premiers hebben besloten de 10.000 man van de mobiele politie, waarvan de oprichting door de hoge geallieerde commissie is toegestaan, voor noodgevallen ter beschikking te stellen van de federale minister van Binnenlandse Za ken. Zij zullen deze mobiele politie bewa penen en motoriseren. De organisatie van de politie in de deel staten zal hervormd worden en de bevoegd heden van de ministers van Binnenlandse Zaken in de deelstaten uitgebreid. De nodige maatregelen zullen worden genomen, opdat de politie .van een land ter beschikking zou kunnen worden gesteld van een ander land waar- een dergelijke maatregel noodzakelijk zou blijken. HET WEER AFGEBEELD Sinds Woensdagmiddag is in onze omgeving de luchtdruk gaan dalen door de nadering van een front van een depressie, die over Ierland naar het Oosten beweegt Dit front bereikte vanochtend vroeg het Westen van ons land, voorafgegaan door een brede regenzone. Inmiddels is er in dit front een kleine storing ontstaan, die zich tot een afzonderlijke kern van lage druk ontwikkelde. Deze kern lag Donderdag ochtend in de nabijheid van het eiland Wight en beweegt eveneens in Oostelijke richting. Ten Westen van Ierland nadert zen zwakke rug van hoge druk, tenöijl het hoge drukgebied bij de Azoren zich intussen hersteld heeft. Tussen Groen land en IJsland trekt een actieve depres sie naar het Noordoosten. MIST SNEEUW 0 REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER - 7<?temperatuur 1005 isobaar BELANGRIJK GEBIED CENTRA- H moge druk L lage druk scheidingslijn-pront-tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstreep is een win0- snelheid van vijf meter per seconde - «ccoocooccccoococcx Weerbericht ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I, in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aanvanke lijk weinig wind, later meest ma tige wind, draaiend naar richtingen tussen Noord en West, Weinig ver andering in temperatuur. 1 September: Zon op 5.50 uur, onder 19.29 uur Maan op 20.44 uur, onder 11.28 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 31 Augustus Hoog water: 5.51 en 18.21 uur. Laag water: 1.45 en 13.55 uur. Vrijdag 1 September Hoog water: 6.25 en 18.45 uur. Laag water; 2.15 en 14.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1