Volgende zomer hopelijk 4 ponten, 6 havens en stoplichten in Velsen Harting en Slijkhuis wonnen door een vinnige eindspurt De Nederlandse zwemploeg gehuldigd Donderdag 31 Augustus 1950 Pontplannen van grootse allure De Amsterdamse weg zou er voor omgelegd moeten worden Aparte toevoerweg langs het Zuidelijk pontplein voor de extra-haven HET IS EEN ONLOOCHENBAAR FEIT, dat het wegverkeer bij de Velser ponten de eerstkomende jaren meer baat zal hebben bij een verbetering in de thans bestaande toestand dan bü een werkeloos en nieuwsgierig wachten op de tunnelbouw, die misschien over een aantal jaren beginnen kan! Dit gezonde principe heeft de Rijkswaterstaat dan ook doen uitzien naar mogelijkheden tot verbetering van de steeds benauwender wordende verkeerssituatie bij de op zichzelf volkomen verouderde overgang van het Noordzeekanaal en als de voorteltenen niet bedriegen, zal de wassende verkeersstroom op korte termijn inderdaad heel wat vlotter over het natte element geholpen kunnen worden. Het ligt ten eerste in de bedoeling het aantal ponten voor Velsen uit te breiden tot vier stuks en het aantal ponthavens met in totaal twee aan elke oever van het kanaal één. Bovendien zijn er voorlopige plan nen ontworpen om de verkeersmoeilijkheden vooral aan de Zuidzijde van het pont- veer radicaal op te lossen of althans tot een hebbelijk niveau terug te brengen. Hoewel het gehele project, dat in de loop van de volgende zomer de eerste vruchten al zal gaan afwerpen, nog in een staat van voorbereiding verkeert, kunnen wij reeds thans een overzicht geven van de grote lijnen die in de naaste toekomst door de Rijkswaterstaat gevolgd zullen worden. De vierde pont, die in Juli of Augustus van 1951 hoogstwaarschijnlijk de verkeers- stagnaties komt helpen oplossen, krijgt twee aparte havehs. Het ligt in de bedoe ling, deze pont niet „in verband" met de drie andere te laten varen, maar eerder „naar behoefte", 'zodat dit schip zich zowel kan aanpassen bij de verkeersintensiteit en de scheepvaart op het Noordzeekanaal als aan de dienstregeling van de ponten zelf. Het is nu eenmaal gemakkelijker met één pont „uit de voeten te komen" als er een grote boot nadert dan wanneer er twee tegelijk het kanaal oversteken. Als de nieuwe dienstregeling van de ponten zich wat aanpast bij de praktijk, wordt er op gerekend, dat elke 5 a 6 minu ten een pont kan vertrekken, wat er op neerkomt dat er in de toekomst 180 a 18-5 wagens per uur kunnen worden overgezet tegen maximaal 140 op dit moment: een aanzienlijke versnelling dus en een plezie rige bekorting van de wachttijd. De verkeersproblemen, vooral op het Zuidelijk pontplein zijn thans nog legio en men moet bewondering hebben voor de soms 'eenzame agent, die met onverstoor baar geduld het gelijktijdig aanstormende verkeer uit Haarlem, Amsterdam en IJmui- den binnen de perken houdt. Dat er wel eens kleine onbillijkheden voorkomen als van deze drie kanten de files zich aaneen rijen, zal geen weldenkende automobilist de verkeersregelaars dan ook kwalijk kun nen nemen. Op één punt verzamelen Wanneer echter de Zuidelijke kanaal- oever er volgende zomer een haven bij- krijgt en er dus drie toe- en afvoerwegen ontstaan, kan het verkeer onmogelijk lan ger op de thans nog gevolgde manier „be- dwongen" worden: het haventje komt Oos telijk van de twee thans-bestaande en het afkomende verkeer zou dus dwars door de waohtende voertuigen op het pontplein moeten dringen om de rechterweghelft te bereiken. Men wil deze moeilijkheid oplossen, door het derde haventje aan de Zui delijke oever een aparte weg te geven, die achter de opstelplaats om op de rijksweg komt. Met behulp van een stelsel van stoplichten zal voorts deze „kruising" beveiligd moeten worden en ook de toevoerwegen tot de drie ponthavens aan weerszijden van het kanaal krijgen lichtsignalen, waarmee het verkeer kan worden gecomman deerd. Bocht door de polder Bovendien en dit is een idee, dat al bij de vooroorlogse tunnelplannen om de hoek kwam kijken zal de betonweg VelsenAmsterdam vlak voor hij uitloopt op het Zuidelijk pontplein, naar het Zuiden moeten worden omgebogen, zodat het ver keer dan in de „Haarlemse" stroom wordt opgenomen. Er komt op die manier tege lijkertijd plaats vrij voor de nieuwe weg, die het derde ponthaventje met de Rijks weg moet vei'binden. Ongeveer bij „Waterland", het witte buiten aan de Rijksweg, zou de nieuwe Amsterdamse weg op de Rijksweg uit komen (de aarden baan ligt er al) en ook daar zouden stoplichten het verkeer moe ten regelen. Het grote voordeel, dat bijna' alle ver keer op één centraal punt samenkomt en een overzichtelijk „reservoir" van voertui gen ontstaat, is ongetwijfeld mede oorzaak tot het ontwerp van dit vrij ingrijpende plan geweest. Ook aan de Noordkant waarschijnlijk stoplichten Aan de Noordkant, waar de verkeers situatie niet zo verward is als aan de andere zijde, zullen op den duur eveneens stoplichten worden aangebracht, die vooral nodig worden zodra de derde ponthaven er wordt aangelegd. Dit alles nu wordt overwogen in de wetenschap, dat de huidige situatie met de dag onmogelijker wordt en tegen de tijd dat er aan een tunnej begonnen wordt, waarschijnlijk helemaal hopeloos zou zijn. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat een vijfde pont in Velsen komt assiste ren, desnoods een nieuw schip. Want de „vloot" van de Rijkswaterstaat vaart op het ogenblik haast zonder reserve. Bij de Hembrug ligt thans 't enige reserve- sohip voor de veren van Zaandam, Hem brug, Buitenhuizen en Velsen in revisie, voor DONDERDAG 31 AUGUSTUS Frans Hals: „Blue skies", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Fra Diavolo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Francis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Pinocchio", alle leeft., 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: „De spookhaven" en „De ondergang van de Dolfijn", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De bruid was een man", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Gem, Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zodat er niets mag gebeuren of de veer dienst loopt ergens vast. Volgend jaar zomer echter komen twee ponten van het vroegere veer bij de Moer dijk bijspringen, waar-van er een na ver bouwing de vierde Velsense pont wordt en dan houdt men weer één schip meer in reserve over. Hoe er echter letterlijk geschipperd moet worden om de veerdiensten zonder vertra ging gaande te houden, moge blijken uit het feit, dat, als dezer dagen de remmings- werlcen van het veer bij de Hembrug wor den gerepareerd en het autoverkeer over Buitenhuizen wordt geleid, enige ponten uit Zaandam naar Buitenhuizen gehaald worden om te assisteren. Volgend jaar zomer kan er echter al heel wat verlichting in de toestand zijn ge komen: een verlichting die pas opluchting is geworden zodra de Velserise tunnel of ficieel open gaat. K.A.B. wenst loonsverhoging van 5 en prijsbeheersing De Sociaal-economischè Raad van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft in Utrecht vergaderd om zich, zoals werd medegedeeld, opnieuw te beradenover de moeilijke situatie, waarin de arbeidende bevolking van ons land zich bevindt ten gevolge van de duidelijk aanwijsbare en voortdurende stijging van de kosten voor het levensonderhoud. De raad sprak als zijn mening uit, dat op korte termijn een verhoging van lonen en salarissen van ten minste 5 percent dient te worden ingevoerd, die eveneens van toepassing dient te zijn op de kinder bijslagen en de uitkeringen uit hoofde van sociale verzekeringen. Wat de prijspolitiek betreft, zal het naar het oordeel van de raad noodzakelijk zijn, dat de overheid maatregelen neemt ten einde een verdere stijging van de kosten van voor het dagelijks levensonderhoud van betekenis zijnde gebruiksartikelen, met name voeding, kleding en schoeisel, te voorkomen. H$t verbondsbestuur van de K.A.B. zal in samenwerking met de overige delen der Nederlandse vakbeweging met spoed zijn bemoeiingen bij de officiële in stanties voortzetten, zo werd na afloop der vergadering medegedeeld. Naar aanleiding van deze mededeling van de Sociaal-economische Raad van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond mede gedeeld, dat de drie vakcentrales (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) reeds enige weken ge leden voorstellen bij de regering hebben ingediend inzake verhoging van lonen en het treffen van prijsregulerende maatrege len. Teneinde het resultaat van het overleg hierover niet te schaden, hebben de drie vakcentralen zich onthouden van een voor tijdige publicatie van de voorstellen. Het C.N.V. acht zich niet gerechtigd om, zonder voorkennis van de beide andere vakcentralen, tot publicatie van de voor stellen over te gaan. Men verwacht even wel dat zeer spoedig nadere mededelingen over de stand van- zaken zullen kunnen worden gedaan. De tuinders in Broek op Langendijk willen een beroep doen op de regering voor een aanvullende steun op zomergroenten, die op de veiling in grotepartijen door draaien. De kassen, waaruit de minimum prijzen worden betaald, zijn bijna leeg. Verkeerslichten op de drukke, verzamelcentra voor de Velser ponten kunnen straks de vaak bijna onontwarbare'verkeerskluwen uit de knoop halen. Ballet van Sonia Gaskell komt in Bloemendaal Zaterdagavond 2 September krijgt het gelukkig nog steeds in aantal en inzicht groeiende dansminnende publiek de lang verbeide gelegenheid om kennis te maken met het jeugdige ensemble van de stichting „Ballet-Recital" onder artistieke leiding van Sonia Gaskell, dat in het begin van deze zomer op het muziekfeest „Kunst der Lage Landen" te Arnhem zo'n verrassend, om niet te zeggen sensationeel debuut maakte. Wij schreven daar destijds een geestdriftige beschouwing over onder het motto: toch eindelijk (want wie had het durven hopen?) een goed Nederlands bal let, daarbij ons vertrouwen uitsprekend dat de onmiskenbare beloften van dit ge zelschap, gefundeerd op een deskundige en intensieve training, zeker in vervulling zouden gaan als er voldoende gelegenheid tot optreden wordt geboden. Men mag er het bestuur van Bloemendaals Openlucht theater dankbaar voor zijn, dat het daar aan medewerking verleent. Het aantrekkelijke programma zal de bezoekers in deze prachtige arcadische schouwburg ongetwijfeld veel voldoening schenken, al kan men de volmaaktheid in Marie-Jeanne van der Veen,' van het gezelschap der stichting Ballet- Recital" onder leiding van Sonia Gaskell, dat Zaterdagavond in Bloemendaals Open luchttheater een voorstelling geeft. dit vroege stadium van ontwikkeling na tuurlijk niet verwachten. Begonnen wordt met de choreografische bewerking van een oude Griekse fabel over een weddenschap tussen zon en wind (algemener: tussen de goede en de kwade elementen) door Sonia Gaskell op muziek van Kees Stokvis, waar voor de beeldhouwer Fred. Carasso de costuums ontwierp. Deze speelse fantasie is geschreven voor de jonge krachten en alle rollen (op één na) worden dan ook vertolkt doör de leden van het corps de ballet, met de. amper 16-jarige Marianne Boudijn als eerste onder haar gelijken. Het gedeelte voor de pauze bevat verder vijf fragmenten (de prélude, twee walsen en de beide mazurka's) uit de betoverende Chopin-suite „Les Sylphides" van Michel Folcine, uitgevoerd door Marie-Jeanne van der Veen, Louki van Oven en PieteiOvan der Sloot, met Maria Huisman de solisten van het ballet-gezelschap, buiten kijf de beste krachten'hier te lande. Het tweede gedeelte van de avond be staat uit „Odysseus en Kalypso" op spe ciaal gecomponeerde muziek van Arnold Juda (idéé en choreografie van Sonia Gas kell) en het „Oud-Amsterdams Prenten boek" op muziek van Ruppe en Julius Röntgen, dat door Pieter van der Sloot als divertissement voor Damstad werd ontwor pen en daar tientallen keren op het podium voor het paleis tot kleurig leven kwam. Het bestaat uit drie delen, achtereenvol gens handelend over zeemansvróuwen bij de Schreyerstoren, een avontuur van de Spaanse Brabander (naar Breero) en ten slotte over liefde en ijsvermaak. „Odysseus en Kalypso" moet beschouwd worden als het voornaamste onderdeel van het pro gramma. Het is gezet in een strak-volge- houden neo-klassieke stijl, die de drama tische spanning scherp doet uitkomen. Alle begeleidingen worden verzorgd door de pianist Eric Blauwkuip. Mevrouw Sonia Gaskell heeft verleden jaar- reeds sterk de aandacht getrokken met haai- zeer gewaardeerde (onder meer in de Haarlemse Schouwburg gehouden) causerie met demonstraties over wezen en groei van het klassieke ballet. Zij werkte jarenlang in Parijs en heeft nog deel uit gemaakt van de originele Russische ballet ten van Diaghilew. Carillon-bespeling De beiaardier Reinout. Heering speelt hedenavond op het carillon van de Grote Kerk het volgende programma: Rubensmars (P. Benoit); Te Kielsdrecht, De meisjes v. h. Eijkenhout, De boerinnetjes v. h. Eijkenhout (Oud Ned. Liederen); Les Fifres (F. Dan- drieu); Jingle Bells; Wohlauf noch getrun- ken; Nina Bobo; Jagerschor uit „Der Frei- schütz" (C. M. van Weber); Vier Engelse Volksdansen; Durham Reel; The long Eight; Circassion Circle; Skotse Trije; Zonne- sprankjes (F, A. PI. van, Bergen); Lisette, Venez Agréable Printemps, Non je n'irai plus au bois (Bergerettes, verz. Weckerlin); Aria „Bist du bei mil-" (J. S. Bach); Impro visatie over: „Wat de toekomst brengen moge" (J. Zundel). Revanches Europese athletiekkampioenschappen De twee grote verrassingen bij de revan ches voor de Europese kampioenschapper athletiek in het Olympisch Stadion vielen bij de 1500 meter en de 2 Engelse mijl (3218 meter). Hans Harting, tot dusverre gedoemd op de 1500 meter de tweede viool te spelen achter Wim Slijkhuis, had gisteravond in het Am sterdamse Stadion zijn kans, nu Slijkhuis op de twee mijl uitkwam. Hij liep een moedige race door van het begin af de kop te nemen en steeds het tempo aan te geven. Dit was een zware taak, gezien de mededinging van athleten als de Brit Parker, de Belg Brijs en de Luxemburger Barthel. Er vormde zich al spoedig een groepje van vier aan de kop: Harting, Adamopoulos (Griekenland), Janssens (België) en Barthel (Luxemburg). Hoeweldit viertal het tempo niet al te hoog opvoerde, kwam het veld al spoedig op enige afstand te liggen. Bij het ingaan van de laatste ronde was de Griek al op; hij zakte op het langgerekte peloton terug. De overgebleven koplopers verhoog den hun snelheid belangrijk en op ongeveer 300 meter voor de finish zette Parker zijn aanval in. Hij liep een veel hoger tempo en passeerde Harting, die naar het leek al ver slagen was. In de laatste bocht lag de En gelsman al zeker zes meter voor. Op 100 meter kwam de Hollander echter terug. Hij schakelde over op een kleinere sprinterspas, verzamelde zijn laatste beetje fut en liep in een prachtige stijl zijn achterstand in. De aanval van Parker was blijkbaar te fel ge weest, want deze moest op ongeveer 50 m. de jonge Nederlander voorbij laten gaan en werd bijna zelfs gepasseerd door de tactisch lopende Belg Janssens. Het publiek was dol van enthousiasme over deze prachtige race en het verrassende re sultaat. En dan te bedenken dat de winnaar afgekeurd is voor militaire dienst- wegens stijfheid van zijn arm, een overblijfsel van een blessure in Indonesië opgelopen. Theys joeg Slijkhuis over de baan Slijkhuis zou de twee mijl winnen. Zo ver wachtte men het en zo is het ook geworden. Maar het was een volkomen leeggelopen Slijkhuis, die slechts 7 sec. boven de Neder landse recordtijd, met nog geen meter voor sprong óver de eindstreep stormde. Het was de snelle Belg Lucien Theys, die hem in de tweede helft van de race tot het aller uiterste had gedreven zonder zich klaarblij kelijk al te erg in te spannen hij was ten minste nauwelijks vermoeid. De eerste mijl was niet te hard gegaan: 4 min. 38.0, zodat Jonkers (Blerik) en de tot dusverre onbekende Malipaard (T.H.O.R.) best mee konden komen. Na 2200 meter echter scheur de het vechtende tweetal zich van hen los. Slijkhuis zette steeds meer aan, maar de Belg gaf hem geen meter cadeau. Juist toen de Nederlander een lange sprint wilde in zetten, lag Theys al in een hoger tempo. Hij slaagde er in, buitenom te passeren en lag op 120 meter zelfs iets voor. In een spurt die haast onmogelijk is na een race van ruim 3000 meter, schoot het tweetal op de finish af en pas in de laatste 20 meter nam Slijkhuis opnieuw de leiding en wist een be nauwd metertje voor te komen. Met een laatste ruk slingerde hij zich de streep over. Fanny vergoedde wisselfouten Behoorlijk snel, maar allerslechtst wisse lend ging de Nederlandse dames-estafette ploeg over de baan, zodat mevrouw Blankers op het laatste stuk een achterstand van on geveer twee meter kreeg in te lopen op de laatste Engelse loopster. In zulk geval is Fanny Blankers op haar best. Mejuffrouw Engels voetbal Nog twee clubs ongeslagen Na de wedstrijden van Woensdagavond zijn er in de vier afdelingen van de Engelse League twee clubs zonder puntenverlies. Het zijn Nottingham Forest in de dérde divisie-Zuid en New Brighton in de derde divisie-Noord. Coventry, Blackburn en Lin coln City. die uit hun vorige wedstrijden een maximaal aantal punten hadden behaald, konden gisteren hun records niet handhaven. Blackburn verloor van Brentford, dat in zijn eerste drie wedstrijden geen enkel punt had behaald. Coventry verloor de uitwed strijd tegen Leeds United met 1—0 en Lin coln Cty speelde gelijk tegen Scunthorpe United. De middenvoor van-Chelsea en van Enge> land Roy Bentley heeft in de wedstrijd tegen Arsenal, welke Arsenal met 10 won, een sleutelbeen gebroken. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Charlton Athletic—Fulham 00; Chelsea—Arsenal 01; EvertonMidd lesbrough 3—2; Manchester UnitedLiver pool 10; PortsmouthSheffield Wednesday 4—1; SunderlandAston Villa 33; W. Bromwich Albion—Newcastle United 12. Tweede divisie: BarnsleyHull City 42; BrentfordBlackburn Rovers 32; Bury Preston North End 31; Doncaster Rovers Southampton 0—0; Grimsby Town—Chester field 12;. Leeds UnitedCoventry City 10; Luton TownWest Ham United 11. Handbal Concordia verloor van Denen Het heren-elftal van Concordia dat op uitnodiging van de vereniging Aalsmeer gis teravond een wedstrijd speelde tegen de Deense sportclub „Fremad" ut Aarhuus, heeft na een zeer fraaie wedstrijd met 8—5 de eer aan de Denen moeten laten. Het was een zeer snelle en faire wedstrijd, die tot ongeveer tien minuten voor het einde twee aan elkaar gewaagde partijen liet zien. Concordia opende de score. Niet lang daar na doelpuntte Fremad met kort spel, dat veel aan zaalhandbal doet denken, tweemaal. De Haarlemmers gaven de sterke Deense ploeg uitstekend partij, ondanks invallers voor de voorhoedespelers Duyff en Hoepman. Rust ging in met 3—2 voor Fremad en het einde kwam met 85. In het Olympisch Stadion zijn Woensdag avond Europese athletiekkampioenen ge huldigd. Op de foto: Fanny Blankers-Koen, enige leden van de dames-athletiekploeg Consolini (Italië), Filiput en Wim Slijkhuis. Phillips deed wat zij kon, maar zij raakte toch acht meter bij deze Fanny achter. Ook de 100 meter sprint en de 80 meter horden waren (natuurlijk) voor mevrouw Blankers gereserveerd. De Nederlandse heren toonden opnieuw hun gebrek aan capaciteit op de 110 m. hor den. Zowel aan techniek als aan snelheid komen zij nog veel te kort. Elk van hen raakte' een of meer horden en de sprongen waren niet in harmonie met de loop. Alleen Van der Hoeven liep behoorlijk. Harry de Kroon bleek op de 400 meter in goede vorm te zijn. Eerst maakte hij in zijn serie met 48.8 sec. de beste tijd van het sei zoen en toen. eindigde hij als tweede in de finale achter de Brit L. C. Lewis, maar vóór de geduchte Italiaan Filiput. Zeepkist-,,rennen" in Haarlem Noord Over de Vergierdeweg bewoog zich giste renmiddag een vrolijke stoet, omstuwd door een menigte jongens en meisjes naar het plein van de J. P. Coenschool. Wat deze stoet precies „inhield" was op het eerste gezicht niet duidelijk, want de essentie daarvan ging schuil achter de dichte belangstelling, maar laag bij de grond gaven velerlei hout constructies-op-wielen, stofbrillen, genum merde ruggen en een enkele valhelm te kennen, dat men een zeepkistenrace in de zin had. Deze wedstrijd was georganiseerd door de Zaken- en Winkeliersvereniging Jan Gijzen-Noord. Om het plein, dat als circuit werd gebruikt, stond een brede haag van oude en jonge supporters en ook daarachter, in de huizen, zagen velen op de races neer. Voor iedere Wagen waren twee coureurs, een aan het stuur en een ander als een hollende aandrijving achter'de wagen. Voor de finish was een baan afgebakend voor de „vrije uitloop": hier duwden' de „achter-aandrij vers" de kisten met een flinke laatste zet de eindstreep tegemoet. Onder hevig gekrijs van alle kanten snel den de favorieten over het Schoolplein, de coureurs die zoveel mogelijk één „stream lined" geheel met hun karretjes trachtten te vormen en daarachter de hijgende dravers. Nu en dan ging het op twee wielen door de bocht en zelfs sensationele pech-verschijn- selen bleven niet uit. Er liepen banden van de wielen en wielen fan de assen en éénmaal schoof zelfs een compleet triplexomhulsel van de onderbouw af. De deelnemers werden op limonade ge- tracteerd hetgeen een goede „brandstof" bleek voor de menselijke motoren. In de afdeling A (elf- en twaalf-jarigen) werd de eerste prijs gewonnen door Rob Duyn en John Soff en in de B-afdeling (13- en 14-jarigen) kwam het duo Victoor Heyerman als winnaar uit de strijd. Dat de zaken- en winkeliersvereniging „Jan Gijzen-Noord" met deze wedstrijd wel een zeer goede gooi heeft gedaan werd ten slotte ook nog bewezen door de wens welke door een paar onderwijzers kenbaar werd gemaakt, om een der wagentjes van hun leerlingen eens te proberen. Hun tegenpartij werd gevormd door een paar sigarenwin keliers. De jongelui, die niet zo gelukkig waren een der vele prijzen te winnen kregen alle een boekje met richtlijnen voor de bouw van een effectiever „reeskist". Vaders in September September, het komt mij voor dat ge de droevigste maand van gans het jaar zoudt moeten heten. Gij maakt een eind aan zo veel schoons, dat we er tranen om zouden moeten laten, ware het niet dat we uw dagen niet nog natter willen maken dan ze al' zijn: Uw dagen die de zomer doen sterven, uw kille avonden, uw gele blade ren, uw ruiende bloemenperken en uw heropende scholen. Zie, dat doet September ons aan. De eerste dag al gaan de schooldeuren als hongerige muilen open en slokken ze de vrije franke mannekes en meisjes naar binnen, om er eigenwijze mensen van te maken. Ge kunt zeggen: Dat moet nuchter en verstandig bezien worden, de scholen zijn nodig en nuttig om die kleine doerakken fatsoen en schrijven te leren. Ja, nuchter en verstandig, maar dat is niet ieder ge geven. Mij niet, dat staat vast als een haan op de toren. Want ik heb ze zien springen en spektakelen in de zonnige zomer, met hun draaitollen en driewielers en poppen en andere plezierige prullen, elk voor zich levendig als honderdduizend man tegelijk. Zij leefden in een vrolijke fantasie van de morgen tot de avond, als vlinders die de kost verdienen met schone bloemen zoeken en over zonnestralen springen. En zo gauw is het niet September, of zij zitten stijf en stil in de banken naar een zwart bord te zien tot de bel gaat. September, we moesten u van de kalen der schrappen en doen alsof ge er nimmer hebt op gestaan. Dat moet nuchter en verstandig bezien worden, goed en wel, maar ge moet zo een kleine krent voor het eerst naar school zien stappen met het hart vol verwachtingen en het hoofd vol trots. Die heeft er geen gedachte op dat hij gaat binnenwandelen in de fuik van het leven, waar hij nooit meer uit komt. Het leven van alsmaar hokjes naast elkander, waardoor hij zijn weg zal moeten zoeken als door een doolhof zonder eind, waarin hij hier en daar met zijn hoofd tegen de wanden botsen zal dat het klabatst. Hij heeft zijn luttele jaren nog in een stukje paradijs geleefd, uit de hemel mee gekregen toen hij op de wereld kwam. Zijn spel is zijn dagwerk geweest, dat was een plezierig leventje. Maar het zou nog plezieriger worden als hij naar school zou mogen: Want daar zou hij met vele anderen zijn spel kunnen vervolmaken tot een ge zamenlijk plezier zonder eind. Zo heeft hij geredeneerd en daarna met een gloeiend verlangen naar de eerstè schooldag uitgezien. - Nu gaat hij zo vol verwachting op pad, dat ge hem zoudt willen vertellen waar hij op rekenen moet, om zijn teleurstelling wat te verkleinen. Maar ge hebt het hart niet. Hij zou u overigens niet geloven. Dat hij rekenen moet leren omdat geld de spil is waar het leven om draait, dat hij lezen moet leren' om in dikke boeken te kunnen gewaarworden hoe weinig wij weten, dat hij schrijven moet leren om afscheid te kunnen nemen van dierbaren, dat hij de geschiedenis der mensheid moet leren kennen om te weten hoe zij als een domme koe door de vloer van haar eigen waanwijsheid is gezakt. Hoe kan hij dat geloven, die alleen het luchtige spel nog kent? Dat hij alles moet leren wat anderen vóór hem hebben ontdekt en dat hij moet leren hunkeren naar alles wat ook de anderen vóór hem niet hebben kunnen vinden ge kunt zo een kleine mens niet vertellen dat het leven voor hem verder geen spel meer zijn zal. Want hij zou u niet geloven. En hij stapt glimmend van blijde trots van u weg, naar binnen. Zie, dat heeft September ons afgenomen. Wij leunen nog even over het schoolhek, vaders zonder kinderen naast elkander. De deuren zwaaien toe, de doolhof is gesloten. Maar nu kunt ge eens zien wat rare wezens vaders in September kunnen zijn. Wij kijken elkander aan en wij wandelen samen de kant van huis op. En wij glim lachen tegen elkander met een wijze hoofd knik, jaja, de tijd gaat snel, zo hebben we nu al weer een zoon op school. Dat wil heel wat zeggen, een zoon op school. En we stappen glimmend van trots onze huisdeuren binnen. September, we zullen u maar zoetjes op de kalender laten staan. Want ge hoort erbij, met uw lief en uw leed. Dat is te zeggen: Nuchter en verstandig bezien. J. L. Enkele uren hebben vele belangstellenden Woensdagmiddag aan de grens van Venlo- Kaldenkirchen gewacht op de komst van de Nederlandse zwemploeg, die uit Wenen in Nederland terug zou keren. Eerst om 17 uur kwam de verwachte autobus met de zwem mers (sters) en waterpolospelers. De heer Hogewerff bood namens de af deling Limburg van de KNZB en mevrouw F. L. A. Suttorp—Van den Berg namens de KNZB gelukwensen aan. De kring Utrecht van de KNZB heeft samenwerking met de Utrechtse zwemclubs de zwemsters en zwemmers in het Jaar- beursrestaurant gehuldigd. Eerst om tien uur kwam de autobus aldaar aan. De zwemsters en zwemmers waren opgewekt, doch zagen er vermoeid uit, daar onderweg reeds vele huldigingen hadden plaats gehad. De bur gemeester van Utrecht, mr. C. J. A. de Ranitz, sprak namens de burgerij en vele landgenoten de ploeg toe en huldigde de zwemsters en zwemmers voor de mooie prestaties. Hij zegde toe, dat U.trecht binnen kort betere zwemscholen en zwemgelegen- heden zal krijgen en meende dat dit het beste cadeau voor de zwembond is. Tal van afgevaardigden van besturen voerden nog het woord'en boden geschenken en bloemen aan, Namens de Koninklijke Nederlandse Zwembond sprak de heer A. W. Sabel de deelnemers(sters) .aan de tocht naar Wenen toe. De heer Armbrust, de leider van de ploeg, dankte de kring Utrecht voor het medeleven met de ploeg. Aankomst te Haarlem Op het station te Haarlem - waren gister avond omstreeks half elf vele zwemsters en zwemmers, waaronder leden van het bestuur van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en verenigingsbe stuurderen, bijeen gekomen, daar volgens een ontvangen tijdschema de deelnemers van de Europese zwemkampioenschappen uit Haarlem en omgeving omstreeks die tijd in Haarlem zouden aankomen. Door een te late aankomst in Nederland en daarna de huldiging in verschillende plaatsen van ons land, was het eerst half één dat in de uit Amsterdam binnenkomende trein met een hoerageroep de gezichten van Joris Tjebbes (HPC), Gerrit Bijlsma, Cor BraaSem (beiden „Haarlem") en de kringvoorzïtter G. Voogd die de ploeg had vërgezeld, gesignaleerd werden. In de wachtkamer heeft de heer J. J. Ho- geland Sr., vice-voorzitter van de kring Haarlem, Tjebbes, Braesem en Bijlsma met enige hartelijke woorden, onder aanbieding van een cadeau, hulde gebracht voor de wijze waarop zij met de andere leden van de Nederlandse ploeg ons land hadden ver tegenwoordigd op de Europese zwemkam pioenschappen die in Wenen zijn gehouden. C.or Braasem sprak, mede namens de an dere ploegleden, woorden van dank. Namens de zwemclub Haarlem bood de voorzitter de heer Th. Holsken de zwem mers bloemen aan. waarna de zwemmers huiswaarts keerden. „Haarlem" naar Frankrijk en Noord-Afrika Zaterdagmorgen vroeg veftrekt uit Haar lem een aantal leden van de zwemclub „Haarlem" voor een reis naar Frankrijk en Noord-Afrika. Bij het gezelschap zullen zich voegen Tjebbes van HPC, Bonte van Z.A.R. de De Gans van Neptunus. In Marseille worden Maandag de eerste wedstrijden gespeeld. Verder gaat de reis met 'de „Ville d' Alger" over de Middellandse Zee naar Tunis. Nadat daar gezwommen is wordt verder gereisd naar Constantine, om daar in wedstrijden uit te komen. Maandag 18 September hoopt het gezelschap in Mar seille teruggekeerd te zijn en dan een tocht door Frankrijk'te maken. Verwacht wordt dat de zwemnjers op 23 of 24 September in Haarlem zijn. „Je bent maar eens jong" De Toneelgroep Nederlandse Comedie (onder leiding van Johan de Meester, Guus Oster, Han Bentz van den Berg) zal op 8 en 12 September in de Stadsschouwburg de eerste twee voorstellingen te Haarlem geven van „Je bent maar eens jong" (The happy time), een blijspel van Samuel Taylor Ver taling: Gerard Rekers.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5