C 'T IS-NIET MIS ALS DAMIAANS UW VERHUIZER OF EMBALLEÜR IS Ingezonden stukken Amsterdamse Beurs Laat LOOSJES liever leerboeken leveren .Clowntje Rick Kort en Bondig Moord in Wenen Donderdag 31 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Motorrijders en auto mobilisten zochten de wea Puzzle-rit van motorclub „Trambaan volgen, einde weg r., tweede weg r., eerste wegl., bij iichtmast 2496 r., bij voorrangsweg 1.. bij AKW B-paal 2500 r., over brug i." luidde de opdracht aan motorrijders en automobilisten, die Woensdagavond bij het Sportfondsenbad waren bijeen gekomen, om deel te nemen aan een avond-puzzlerit van de Motorclub „Haarlem". Dat beteken de, aat zij eerst naar Den Hout moesten rijden. Maar dat was niet zo moeilijk. Later bleef het doorgaan met het zoeken naar de weg, waarvoor aangegeven was „bij water brug over" of na versperringsmuur rechts af". De meeste deelnemers konden de weg over Overveer. naar Santpoort gemakkelijk vinden, doch zij kregen het benauwder, toen via de Kwekersteinweg (overigens een weg, welke men in normale omstandgheden zal mijden) de Hoigeesterpolder aan de oostzijde van de Rijksweg bij Santpoort bereikt was. Kier iopen wegen welke de bewoners van ae polder goed bekend zijn. maar de rijders stonden hier voor puzzles. Het viel niet mee een dijk te vinden, om weer de Rijksweg te bereiken. De bewoners hadden voor de komst van zoovele auto's en motoren belangstelling voor het gezoek naar de weg en hadden hun erf verlaten. Zij v/area echter sportief en als er iemand verkeerd reed lieten zij hem gaan. „Wij mogen toch niets zeggen" merk ten zij op. Dat had voor velen tot gevolg dat zij een controlepost misten. De tocht ging verder over de Slaperdijk naar Spaarndam en terug over de Oudeweg naar de Amster damse poort. In de Spaarnwouderstraat staat op een bord, dat de afstand naar Overveen 3,6 km. bedraagt. Dat betekende, dat de rij ders naar Overveen moesten rijden en daar aangekomen stond vermeld, dat verkeers bord voor de richting Vogelenzang 8,7 km aangeeft, zodat het einde van de rit niet in het zicht was. Moeilijk was de opdracht, om een paal te ontdekken, want kort te voren was die omver gereden en lag op de grond. De knappe deelnemers ontdekten toch het nummer en wisten, dat zij goed waren. Terug ging net over de Leidsevaart en tenslotte werd de Spanjaardslaan bereikt, waar de controleurs van de tiende en laatste post stonden om hel ogenblk van aankomst te noiteren. Van de 51 deelnemende motorrijders en automoblisten kwamen er 28 binnen. De niet binnengekomen rijders waren in de Hof- geesterpolder verdwaald. Het resultaat van de rit was: motorrijders: 1. R. Jansen 36 strafpunten; 2. C. Moeke 42 strafpunten; 3. F. van Rumpt jr. 46 straf punten (allen motorclub „Haarlem"); 4. J. M; Bakker 54 strafpunten (Haarlemmermeer). Automobilisten: 1. A. Biesheuvel 49 straf punten; 2. Th. Koks 52 strafpunten en 3. J. Klooster 55 strafpunten. Met voldoening kan de Motorclub ..Haar lem" op deze rit terug zien. De leden van de sportcommissie hadden hun niet gemak kelijke taak om een route ut te zetten be hoorlijk volbracht. Geparkeerde wagen aangereden Maandagmiddag om ongeveer kwart voor vijf is op de Raaks een auto, die daar gepar keerd stond, door een andere wagen aange reden. De geparkeerde'wagen kreeg aan"d° achterkant nogal wat schade. Getuigen wan deze aanrijding worden verzc:ht zich te melden bij het politiebureau in de Smede- straat. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41, HAARLEM TELEFOON 12454-14155.11141 ADVERTENTIE MAISON TRIENY g maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel voor f 8.— compleet. Gem. in 2 uur gereed. B Mislukking uitgesloten, geen warmte E of eleetriclteit op het hoofd. S fö Specialiteit in haarverven en blonderen S E GROTE HOUTSTRAAT 2G rood g £55 Ingang portiek boven Vogelzang cïo n g, Anegang - Tel. 17856 HBBBilllllSIBIIIiailll ADVERTENTIE CAFETARIA „FLUKS" GROTE HOUTSTRAAT 23 Eierpannekoeken 15 en 30 ct. Prima kippensoep 30 ct. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Augustus 1950 ONDERTROUWD: 30 Aug,, K. H. van Nor den en M. M. J. Nijhof; P. L. Pirovano en T. J. Folkersma; P. J. Boerrigter en A. M. Zwet sloot; A. van Someren en C. J. Roemer; H. van der Kraan en N. M. Kooij; W. Hendriks en A. E. M. Gussenhoven; H. de Vries en H. Groenenberg; B. C. Joores en T. Fortgens; C. G. Berendregt' en G, C-. Teunissen; G. Koster en C. A. A. van Dijk; A. Claij en S. J. Dekker: P. J. Luttik en A. Huig; C. M. Uiterbinöen en G. Poppen; J. Koelemeijer en S. J. Kinrïchs; P. W. S. van Zijl en J. G. Noom; A. Vermeer en P. H. Verhoeven; D. J. Kroes en J. T. van Weel; W. J. Spijker en M. H A. van den Broeke; J. M. Verhage en G. Hoogland; T. A. Koek en A. J. Bank; J. G. J. Siepkes en Z-antingh: D. van Parreeren en S. Wesselius: J. C. Koopmanschap en M. C. Steffens; J. M. Wesselius en M. C. Heerens. GEHUWD: 30 Aug., H. P van Denzen en A. Cramer; N. A. A. Kraakman en E. M. Slotboom: A. J. Lipholt en C. A. Stevens; W. R. A. Steinbrückner en M. T. V. Marijnis- sen; J. T. van der Blom en T. G. Vos; W. H. Zoutman en T. P Ridderhof: G. J. Scheele en J. M Lorjé: W. Pettersson en M. W. J. J. Stei; W. Staats er. M. C. Heistek; T. van Dansïk en D. M. Klein; W. J. Dernison en A de Nieuwe; C. P. Vreenegoor en C. P. Lestra- de; H. B. J. Blom en E. S. M. van der'Hart; E. W. de Nijs en IvI. J. J. C-oddijn; F. Wit kamp en C. G. Schiernecker; J. G. van den Bos en J. C. W. Giebels: P. Boukes en W. J. van Bake!; E. Sooor en W. C. Vuijst. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug., M. H. B. DuineveldKoreman:' 29 Aug., M. O. E. van KeulenMeyer: E. Rommelvan Male; E. A. Visservan Huis. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug.. A. M. van Kimmenaedevan der Meel; G. Bos van der Veen. OVERLEDEN: 26 Aug.. W. Schulze, 8 j.. Wagenweg; 28 Aug.. E. van Limbeek, 78 j., Witte Heerenstraat; 29 Aug., W Blom, 71 j„ Marsstraat; J. P. Koolwijk, 66 j.. Middenweg; M. T. Albrachtvan Laarhoven, -tl j„ Wa genweg. Bloemendag voor het werk op „Meer en Bos" Het werk in de inrichtingen voor val lende ziekte te Haarlem en Heemstede is acht en zestig jaar geleden door Freule Teding van Berkhout in alle bescheiden heid begonnen en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een medische arbeid van internationale bekendheid. „Meer en Bos" is geworden een zeer be langrijk medisch therapeutisch en maat schappelijk centrum, voor hen die in het leven zo uitzonderlijk getroffen zijn. In de Haarlemmermeer is een groot terrein aangekocht om daar een inrichting op te trekken voor chronische patiënten, welke voldoet aan de modernste eisen. Het college van B. en W. van Haarlem heeft voor Zaterdag 2 September een open bare collecte toegestaan om het mogelijk te maken de arbeid in het belang van de geestelijke gezondheid van het volk on verminderd voort te zetten. Deze collecte dreigt nu voor een groot deel te stranden door gebrek aan collec tanten. Zij die zich Zaterdag willen be schikbaar stellen worden verzocht zich te wenden tot de maatschappelijk werker van de inrichting: A. Veenhof, Hazepaterslaan 30, of bij mevrouw De Milde, Wagenweg 55. mejuffrouw B. Steenkist, Pijlslaan 73 of bij mejuffrouw A. Mos, Spionkopstraat 22, te Haarlem. Chr. Oratorium-vereniging „Door Zang Vriendschap" In de zeer goed bezochte jaarvergade ring van de Chr. Oratoriumvereniging „Door Zang Vriendschap" werd besloten op 9 November een concert te geven. Uit gevoerd zal worden het Deutsche Requiem van Brahms en een Bachcantate. De be geleiding wordt toevertrouwd aan het vol ledig orkest van de H.O.V. Verschillende solisten zullen medewerken. Het concert wordt gegeven in het Concertgebouw. Besloten werd ook om begin 1951 een kerkconcert te geven onder leiding van de heer Simon C. Jansen, dirigent van het koor, die ook zelf als organist zal optreden. Als voorzitter werd gekozen de heer L. Teijgeler. De aftredende bestuursleden, de heren De Loos en Mes Silvis werden her kozen, terwijl de heren Gringhuis en Veld huis als nieuwe bestuursleden werden ge kozen. IVO-school wordt geopend De IVO-school voor individueel voort gezet onderwijs zal Woensdag 6 September 's ochtends om elf uur officieel worden" ge opend. De school is gevestigd in het ge bouw Rosehaghe in de Hoofmanstraat. De opening zal geschieden door de voorzitter van de Stichting IVO-school, de heer M. C. van Hall. Tot nu toe zijn reeds 50 kin deren ingeschreven, voornamelijk afkom stig van scholen in Bloemendaal. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) „Zogenaamd voor de vrede" Een lezer zendt ons een uitvoerige brief, waarin hij protesteert tegen het gedrag van „Vredesengelen". Deze bellen bij de hui zen in Haarlem en omgeving aan, om handtekeningen te verzamelen op adressen die het gebruik van atoombommen afkeu ren en zogenaamd voor de vrede ijveren. Maar zo vervolgt hij die actie gaat uit van communisten, die hun ware bedoe lingen camoufleren. Zij leggen instemming met het vredesadres uit als een opdracht aan het Kremlin, maar dat hebben zeer vele ondertekenaars natuurlijk niet ge wild. Zij zijn misleid. De mensen die de adressen ter tekening aanbieden zeggen dat alle Christenen sympathie moeten hebben met hun stre ven naar vrede. Maar het is een beledi ging om een Christen zo iets te vragen; want natuurlijk zijn zij voor de vrede. Het is waar dat het gebryik van atoom wapenen en andere vreselijke dingen be treurd moet worden, maar Truman, de president der Verenigde Staten, heeft het heel duidelijk gezegd: „De Russische lei ders zijn een sta-in-de-weg voor de vrede". De internationale samenwerking met de werkelijk vredelievende landen, geven het Christendom en de mensheid hoop en betere kansen op een permanente vrede. Daarom zo besluit hij geen hand tekeningen onder deze adressen. (Van redactiewege bekort) Vuilafvoer Samenwerking van Haarlem en omliggende gemeenten? Wij hebben er in het verleden meermalen op gewezen dat in de toekomst een nieuwe regeling getroffen moet worden voor het afvoeren van het vuil dat de Haarlemse Reiniging ophaalt. Indertijd zijn er reeds onderhandelingen gevoerd met de VA.M. (Vuilafvoermaatschappij) die in Wijster, in Drente, een inrichting heeft voor het ver werken van stadsvuil tot mest. Het vuil uit Den Haag wordt per trein naar Wijster vervoerd. Bij die onderhandelingen bleek evenwel, dat Wijster al op tóp-capaciteit wepkte, zodat het onmogelijk was mei Haarlem een contract te sluiten. Wel werd nog een over eenkomst met Zandvoort aangegaan, maar dit ging over een betrekkelijk kleine hoe veelheid. Bij de V.A.M. zijn intussen plannen ge rijpt om ook in enkele andere delen van het land vuilverwerkingsinrichtingen te maken. Nu gebleken is dat ook gemeenten in Haarlems omgeving met het probleem van de vuilafvoer zitten, heeft het gemeente bestuur van Haarlem het initiatief genomen om in deze gezamenlijk overleg te plegen met de V.A.M. Dit contact zal na de vacan- tie, vermoedelijk in September, plaats heb ben. Wij vernamen van de heer W. F. Happé, wethouder van Haarlem, die de Reiniging onder zijn beheer heeft, dat er veel kans is, dat de oplossing gezocht zal worden in het oprichten van zo'n vuilverwerkingsinrich ting in deze omgeving. Het voordeel daar van is, dat de gemeenten die medewerken dan geen eigen stortplaatsen behoeven te maken. Bovendien zijn dan geen speciale spoorwegwagons nodig voor het vervoer van het vuil naar een inrichting elders. De auto's die in Haarlem en omliggende gemeenten het vuil ophalen, zouden dit rechtstreeks naar öe verwerkingsinrichting brengen. Het vuil zou hier vers verwerkt moeten worden, waardoor met veel min der terrein volstaan kan worden dan de V.A.M. in Wijster nodig heeft. Een ander voordeel zou ook zijn dat land- en tuin bouwbedrijven in dit deel van ons land de gefabriceerde mest (compost) goedkoper kunnen kopen, omdat de transportkosten dan gering zijn. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 290% 291% 217% 217% 222% 222% A. K. U 165 165 118 268 Ned. Kabel 260 Van Berkel 110% Scheepvaart Unie 149% 148%. Holl; Am, Lijn - 163% Deli Mij 108 H. V. A, 114% 114% A'dam Rubber 125% Ned. Handel Mij. 138% Ned. Ind, Hand. 83 Billiton II 233 Mejuffrouw D. Ickelsheimer nam afscheid van het onderwijs Woensdag legde mejuffrouw D. Ickels heimer, sinds meer dan veertig jaren onder wijzeres aan de Prins Bernhardschool, Bake- nessergracht 81, haar met zoveel trouw uitgeoefende functie om gezondheidsredenen heer. Nadat zij in de loop van de morgen van de leerlingen had afscheid genomen j volgde des avonds een bijeenkomst voor het bestuur, vertegenwoordigers van de ouders en collega's. Bij die gelegenheid hebben de voorzitter van het bestuur, het hoofd der school en anderen waardering uitgesproken voor haar ijver, toewijding en idealisme. Enkele geschenken dienden mede tot ver tolking der gevoelens van sympathie en dankbaarheid. Het samenzijn werd gesloten door ds. M. G. Blauw, secretaris-penning meester van het bestuur. Mejuffrouw Ickelsheimer was van 1 Mei U908 tot 1 Januari 1909 tijdelijk onderwijze res aan de toenmalige „Christelijke school voor de werkende stand" te Haarlem; van 1 Januari 1909 tot 1 Januari 1910 onderwijzeres aan de „Bijzondere Protestantse school" te Heemstede, en van 1 Januari 1910 tot 1 Augustus 1950 aan de „Prins Bernhardschool" te Haarlem. De kolonel van de generale staf C. J. Valk is benoemd tot militair attaché bij het Hoge Commissariaat der Nederlanden in Djakarta. Bloemendaal Voetpaden worden verbeterd Nadat eerst Aerdenhout aan de beurt is geweest, zijn leden van het personeel van Publieke Werken in het Kinheimpark te Bloemendaal bezig om de asphaltvoetpaden te vernieuwen. Het liefst zou de gemeente Bloemendaal in al de lanen, die dat nog niet hebben, tegelpaden aan willen leggen. De kostprijs van de voor dit doel bruikbare tegels is echter zo hoog, dat zij zich deze uitgave nog niet kan veroorloven. Ook de Tetterodeweg in Overveen wordt onderhanden genomen. Nadat verleden week reeds grint werd gestort, werd hier vandaag teer „gesproeid", waardoor het wegdek harder wordt. COLLECTE VOOR DE KANKERBESTRIJDING In de gehele gemeente Bloemendaal zal op Zaterdag 2 September de collecte van het Koningin Wilhelminafonds worden ge houden. Heemstede Nog steeds: de melksanering Er blijft wat de melksanering betreft een zekere onrust bestaan, welke voor het grootste deel zijn oorzaak vindt in het feit, dat vele huisvrouwen, vooral waar een baby is, de melk te laat krijgen. Daarnaast bestaan ook andere klachten en als gevolg daarvan heeft in de Landzichtlaan en aan grenzende straten een adres gecirculeerd, dat door 114 ingezetenen is ondertekend. De initiatiefneemsters stellen zich voor, dit schrijven ter kennis te brengen van het gemeentebestuur en van het Bedrijfschap voor Zuivel te Den Haag. Ook in andere wijken van Heemstede wordt met lijsten gewerkt en er zal dus in het toepassen van de sanering nog wel een en ander gewijzigd - moéten worden, wil men in het algemeen de huisvrouwen tevreden stellen. Ontstemming is ook ge wekt door het feit dat de coöperatie van melkhandelaren de toezegging dat men uit twee leveranciers zou mogen kiezen, tot heden niet in praktijk heeft gebracht. Bezwaren tegen toegangspad bij de nieuwe kleuterschool In een openbare vergadering van het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn Woensdagmiddag be handeld de bezwaarschriften van ir. F. graaf van Randwijck en ir. P. C. van Steen- wijk tegen een raadsbesluit van de ge meente Heemstede ter vaststelling van een partiëel uitbreidingsplan bij de Craye- nestersingel. In deze omgeving is een kleu terschool gebouwd en reeds op 1 Juni in ge bruik genomen. De voorzitter dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk deelde ter toe lichting mee, dat adressanten bezwaren hebben, dat een toegangspad naar de kleu terschool gemaakt is tussen de door hen bewoonde percelen Crayenestersingel 43 en 45. Als kinderen over het pad gaan kunnen zij er hinder van ondervinden. Het is volgens deze heren mogelijk een toe gangspad aan te leggen ten Noorden of ten Zuiden van de in de naaste omgeving lig gende openbare lagere school. B. en W. van Heemstede hebben opgemerkt dat de aan leg van een pad ten Noorden of ten Zui den van de lagere school te kostbaar is. De hoofdinspecteur voor de volksgezond heid heeft naar aanleiding van een ver zoek om inlichtingen geantwoord, dat het niet mogelijk is het pad ten Noorden der school aan te leggen en de hoofdinspecteur van het lager onderwijs heeft meegedeeld, dat een pad ten Zuiden van de school sto rend is voor het onderwijs. Ir. graaf van Randwijck lichtte zijn be zwaren uitvoerig mondeling toe, waarna wethouder H. Disselkoen als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Heem stede opmerkte, dat het pad uitsluitend gebruikt wordt voor de kleuters der school. Om de omwonenden te gerieven wordt het pad afgesloten, als de kinderen niet in de school zijn. Het is niet mogelijk een pad ten Noorden van de lagere school te maken, eventueel wel ten Zuiden, dóch daaraan zijn kosten verbonden en dan zouden de buren van adressanten hinder van de kinderen, als er tenminste van hin der sprake is, ondervinden. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. ADVERTENTIE TaxiBei M 3 00 0 DAG EN NACHT Onderlinge Tuinliedenvereniging Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om geving" een vergadering in het Volkskof fiehuis. Na een verslag over de gehouden excursie naar Overloon en Den Bosch, deed de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, enige mededelingen o.m. over het winter- programma van de Bond van Tuinbouw Studieclubs. Op het programma staat een tuintekenwedstrijd en een cultuurbeschrij- vingsprijsvraag. Het rayon Haarlem, waartoe ook Heem stede, Amsterdam en Aalsmeer behoren, zal bovendien een huisbroeitentoonstelling organiseren en voor de eerste maal zullen te Heemstede de resultaten daarvan wor den tentoongesteld. Deze tentoonstelling zal ongeveer half.Februari 1951 worden, gehouden. Er zal een tentoonstelling wórden ge houden op 23 September. Met de mededeling dat op Maandag 11 September de laatste tuinkeuring zal worden gehouden en dat achter het Ge zondheidshuis een blauwe Paasie flora in volle bloei staat, welke door iedereen be zichtigd mag worden, sloot de voorzitter de vergadering. ADVERTENTIE Voor de kinderen Voor z-'n boomhuisje stond Kabouter Pilon. die ons tweetal had uitgenodigd. Zijn gasten moesten er nu toch wel langzamerhand zijn! Ze zouden toch de weg niet zijn kwijt geraakt? Maar stildaar ontdekte hij al iets! Bij het beekje naderden drie gestalten. Ja, dat waren ze! „Kijk", zei Kabouter Bluk. Ginds staat het boomhuis van mijn vriend Pilon". „Warempel, hij wacht al op julliezie je 'm? Nou, dan ga ik maar weer terug, je kunt het nu verder wel vinden. Ik zie jullie later wel weer!" „Ja", zeiden Rick en Bunkie. „Wel bedankt hoor, en tot ziens!" Toen snelden ze het weggetje af naar Pilons boom. „Zo, zijn jullie daar!" lachte Pilon. „Hartelijk welkom, hoor!" Ze hadden het druk met handen geven. Ja, ze vonden het fijn, dat ze weer hier waren en 'n poos mochten blijven. SCHEEPVAART Abbekerk, 29 v. Fremantle n, Colombo. Almdijk, 29 te Londen v. Galveston. Amsteldijk, pass. 29 Scilly. Amstelland, 29 pass. Recife n. Montevideo. Arundo, pass. 29 Anticosti. Aagtedijk, 29 te New Orleans. Alblasserdijk, 29 te Houston v. Galveston. Alcinous, 27 te Kohsichang. Annenkerk, 30 v. Colombo n. Fremantle. Agatha, 29 80 m. O. Singanore n, Saigon. Akkrumdijk, 29 600 m. N.t.O. St. Helena. Alchlba, 29 900 m. O. Belle Isle. Alkatd, 29 te Emden v. Lulea. Amstelpark, 29 nog anker Taruna. Armllla, (t) 29 v. Pladjoe n. Djakarta. Arnedijk, 29 750 m. W. Scilly. Alderamin, 30 v. Emden n. R.dam. Algorab, 29 85 m. O.Z.O. Rio de Janeiro. Amstelveen, 29 v. Puerto Limon n. New Orleans. Aldabi. 30 v. Bahia r>. Las Palmas. Alphard, 31 vm. verw. Victoria. Albatros, 30 te R.dam. Albireo, 30 pass. Kp. Frio. Altair. 31 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Arendsdijk, 30 v. New Vork te Boston. Ariadne, 30 te Leixoes. Atlas, 30 v. San Feiiu n. Tarragona. Breda, 28 te Tocopilla v. San Antonio. Boskoop, 29 v. Hamburg n. A'dam. Brïtsum, 29 780 m. W. Hebriden. 8acchus, 29 v. Caracol n. New York. Beverwijk. 30 v. Londen n. R.dam. Boissevain. 30 te Kobe v. Nagoya. Bonaire. 31 te Ponta Delgada. Boschfontein, pass. 30 Kp. St. Vincent n. Marseille Berlage, 28 te Kaapstad v. Durban. Barito (KPM), 29 v. Aden. Bennekom, 30 v. Aruba n. Cristobal. Caltex Delft, pass. 29 Ras al Hadd. Caltex Leiden, pass. 29 Wight. Corilla, (t) 30 te R.dam vt Singapore. Camphu'ys, 30 v. Soerabaja te Makassar verw. Cleodora, (t) 29 v. Colombo n. Singapore. Coryda, (t) 31 verw Yokohama v. MïrL HAARLEM EN OMGEVING Woensdagavond om half negen bemerkte een bestuurder van een auto, toen hij in de Rijnegomlaan te Aerdenhout in de richting van de Houtvaartkade reed, dat zijn stuur inrichting opvoïdoendè functionneerde. Hij trachtte te stoppen, hetgeen niet gelukte. De auto reed tégen een lantaarnpaal en later tegen een heg van perceel 37. Ook werd een boom geraakt. De auto was licht beschadigd, De heer Paul Chr. van Westering zal Vrijdagmorgen 8 September in het Teyler Museum het orgel van prof. dr. A. D. Fokker bespelen, waarover wij in ons blad van Woensdag een bericht hebben geplaatst. Voor het toelatingsexamen aan de Rijks- tuinbouwschool te Boskoop slaagden C. F, Leffelaar en G. J. van Walsem te Heemstede. Het klaverjasconcours van „Haarlem- Noord" ten bate van de vereniging tot be hartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland en voor de Nazorg, zal Zaterdag 2 September geopend worden in het café- restaurant „Du Nord", Rijksstraatweg 56, De heer D. J. A. Geluk, wethouder, zal bij de opening aanwezig zijn. Het aantal deelne mers bedraagt pl.m. 500. „De Postfanfare" zal heden, 31 Augustus, om 8 uur een concert geven in Den Hout. Dit concert gaat uit van de Haarl. Bond van Muziekverenigingen. Chitral, 28 te Melbourne (emigranten). Castor, 29 v. Trinidad n. Paramaribo. Caltex The Hague. 30 v. R.dam n. Rastanoera. Cameron (tr.), 30 bij Kp. Bougaroni. Celebes, 31 te Liverpool. Chama. pass. 31 Gibraltar. Congostroom, 31 v. Lagos n. Takoradi. Duivendijk, 20 te R.dam v. Vancouver. Drente, 30 vm. verw. Singapore. Dictor, (KRL) 29 8 u. te Makassar. Delfshaven, 30 verw. Montevideo. Delft, 30 te Pisco v. Mollendo. Esso Rotterdam, (t) 30 te R.dam v. Aruba. Enggano. 29 pass! Str. Ormiiz n. Bahrein. Ena, (t) 30 v. R.dam te Yarrow. Eemland, 30 v. Bahia n. Las Palmas. G3roet, 30 5 u. p3ss. Guardafui. Gordias, 29 té Istanboel v. Piraeus. Gooiland. 31 te Itajai. Grootekerk, pass. 30 Str. Messina n. Genua. Goya (tr.). pass. Enggano Eil. Hector, 29 te R dam v. Gibraltar. Hersilia, 30 te Demerara v. Puerto Plata. Helder, 29 300 m. O. Para Rivier monding. Haarlem. 29 nog te Man of War Cays. Heelsum, 30 v. Mobile te Charleston. Helicon, 30 v. Turks Eil. te Laguaira. Hoogkerk. 30 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Hecuba, 30 te Demerara. Hercules, 30 v. Catania v, Lorenzo Marquez. Ino, 24 v. Curasao n. Trinidad. Indrapoera, 31 4 u. pass. Dover. Jagersfontein, 29 v. Mombassa n. Aden. Java, 30 te Genua. Jupiter, 30 te Oran. Jaarstroom, 30 te A'dam v. West-Afrlka. Japara, (KRL) 31 te Tj. Pandang. Kelbergen, 30 te R.dam v. Bona. Keilehaven, 29 pass. Ouessant. Kota Gede, 30 te New York v. Paulboro. Kota Inten, 28 v. Soerabaja n. Menado. i Keilehaven, 29 90 m. Z.W. Ouessant. Kamerlingh Onnes, pass. 30 Gibraltar. Lemsterkerk, 29 v. Karachi n. Bombay. Langlee Scot, pass. 28 Gibraltar. Limburg, 29 pass. Str. Pauls Rocks. Luna, 29 v. Beyrouth te Alexandrie, Lucita, (t) 29 te Liverpool. Laurenskerk, 30 nog te Khorramshar. Larenberg, 30 dwars Oporto. Leerdam, 30 v. Antwerpen. Leopoldskerk, 30 v. Abadan n. Bushire. Langkoeas, 29 v. Panaroekan te Djakarta. Leersum, 28 v. Corpus Christi te Houston. Lombok, 26 v. San Francisco te Portland. Lissekerk, 31 te Bushire v. Abadan. Lutterkerk, 31 v. Karachi n. Aden. Madoera, pass. 29 Sabang. Maivlna, (t) 30 te Buenos Aires v. Kaapstad, Meerkerk, 28 v. Singapore. Metula, (t) 29 pass. Minicoy. Maasland, pass. 30 Finisterre. Molen kerk, pass. 30 Dover. Melislcerk, 29 Kobe. Modjokerto, 31 3 u. pass. Guardafui. Niéuw Amsterdam, 29 950 m. O, Kp. Race. Nieuw Holland,'30 v. Djakarta te Singapore verw. Nestor, 30 pass. Gibraltar. Ormondo (burgers), 30 v. Djakarta n. Colombo, Ossendrecht, 30 v. Saffi n. R.dam. Oranje, 30 700 m. O, Dondrahead. Odysseus, 30 v. Tanger n. R.dam. Prins Alexander, pass. 29 Belle Isle. Prins Frederik Hendrik, pass. 29 Valentie. Prins Maurits, pass. 29 Belle Isle. Prins Johan Willem Frlso. 29 250 m. W. Scilly. Prins Willem II, 29 pass. Messina n. Port Said. Poeloelaut, 31 te Djakarta v. Scmarang. Pygmalion, 30 pass. Wight. Prins Willem IV, pass. 30 Scilly. Raki, 29 v. Karachi n. Abadan. Radja, 29 dwars Recife n. Port of Spain. Reyniersz, 30 te Soerabaja v. Bandjermasln. Rijnland, 29 bij Bona Vista. Ridderkerk, 29 te Tanga. Roepat, 31 v. Djakarta te Belawan. Rachi (tr.), 30 pass. Enggano Ell. Riöuw. 29 v. Port Swettenham, Ruys, 30 200 m. Z. Diegogarcia. Stad Schiedam, pass. 29 Kanarische Eil. Sarangan, 29 13 u. pass. Perim. Stentor, 29 v. Patras te Piraeus. Saparoea, 29 250 m. N.W. Olifantsbaai. Schiedijk. 29 575 m. W.t.Z. Flores. Stanvac Djirak, (t) 29 v. Penang n. Palembang. Stanvac Talang Akar, (t) 30 verw. Sungeigerong. Sinabang, 26 v. Penang n. Belawan. Samarinda. 28 v, Seattle n. Manilla. Soestdijk, 30 v. Boston n. New York. Stad Maassluis, 29 te Narvik v. Emden. Stad Vlaardingen, 30 te Emden v. Narvik. Sunetta. 31 te Suez. Stad Alkmaar. 31 v. Lulea n. Emden. Tabian, pass 29 Kp. St. Vincent n. Liverpool. Tasman. 29 v. Singapore nk Hoihow. Talisse, pass. 30 Finisterre. Tawali. 31 te Aden. Tero.31 te Buenos Aires. Titus, pass. 30 Malta. Tosari, 30 v. Djakarta te Singapore. Trompenberg, 30 pass. Azoren. Utrecht, 29 320 m. O.Z.O. Rio Grande. Veendam, 29 325 m. Z.O. Kp. Race. Venus, 31 verw. te R.dam. Van Ostade, 30 v. R dam n. Nordenham. Van't Hoff, 30 v. Singapore. Volendam, 31 te Le Havre. Wieldrecht, (t) 29 v. Beira n. Abadan. Waiwerang, 31 te Soerabaja verw. Weltevreden, 30 v. Semarang n. Djakarta. Willem Ruys. 31 te R.dam. Willemstad, 30 pass. St. Lucis. Waterman, 2/9 verw. Djakarta v. Koepang. Weltevreden, 31 12 u. te Djakarta verw. van Soerabaja. Zeeland (KRL). 19/9 te Halifax verw. Zuiderkruis. 31 v. Balikpapan te Semarang. Zwijndrecht, 31 v. Norresundby n. Kiel (bun keren). FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 7) Ik neèm derhalve aan, dat u nog twee exemplaren in uw bezit hebt. Wezenloos keek ze hem aan. Ik begrijp niet wat u bedoelt. Over welke sleuteltjes hebt u het eigenlijk? Mevrouw Rothe, u zult zich toch her inneren, dat niet alleen uw personeel, maar ook u en uw man een sleutel hadden van de tweede huisdeur. Daar eï een vermoe den bestaat, dat de dader langs deze weg ongezien het gebouw uit is gekomen, ben ik genoodzaakt me ervan te vergewissen, of deze beide sleutels in uw bezit zijn. Er is een mogelijkheid, dat ze weggenomen zijn. O juist, nu begrijp ik u. Mijn man heeft direct na ons huwelijk mij zo'n sleu tel gegeven. Ik heb eigenlijk nooit precies de bedoeling ervan begrepen, maar er ver der niet speciaal over nagedacht, aangezien ik van die ingang nooit gebruik maakte. Ik 2*1 Hanna zeggen, de sleutel op te zoeken. Helbing keek haar strak aan. En de sleutel van uw man? Die ook natuurlijk. Ik dank u, mevrouw Rothe. Wilt u het meisje dan onmiddellijk hier laten komen. Mijn tijd is kostbaar en ik kan niet wachten. Mariene fronste haar donkere wenkbrau wen. Meneer Helbing, ik moet u verzoeken even geduld te hebben. Ik stuurde Hanna met een boodschap naar de dokter en ik geloof niet, dat ze al terug is. Het meisje is hier in huis, merkte Helbing rustig op. Ik heb haar daarnet nog horen spreken. U is er dus niet mee tevreden, wan neer ik u beloof de sleutels zo spoedig mogelijk op te laten zoeken? Er klonk iets van boosheid in haar stem. Nee, mevrouw Rothe, tot mijn spijt kan ik daarmee niet instemmen. Mag ik u derhalve verzoeken, het meisje nu on middellijk hier te laten komen, of wilt u, dat ik het zelf doe? Belt u maar even. Na enige ogenblikken verscheen het slanke figuurtje van Hanna in de deur opening. Wat is er van uw dienst, mevrouw? Mevrouw Rothe zou graag zien, dat je haar de beide sleutels van de tweede deur van het huis brengt, antwoordde Hel bing in Marlene's plaats. Het meisje keek hem met een vragende blik aan. Mevrouw Rotha heeft die sleutels toch helemaal niet in haar bezit! Je vergist je, antwoordde Helbing langzaam. Mevrouw Rothe heeft me zo juist meegedeeld, dat ze die beide sleutels wel degelijk heeft. Wat ben jij opeens vergeetachtig ge worden, Hanna! riep Mariene geprikkeld uit. Ik geloof, dat je die sleutels in mijn schrijftafel kunt vinden. Mariene liet zich weer in de kussens zinken en verborg haar gezicht in haar handen. Terwijl zy met het meisje sprak, had Helbing een oud-Romeinse bronzen figuur bekeken, die op een fraai antiek kastje stond. Toen het meisje verdwenen was, wendde hij zich weer tot haar. Waar was u gistermiddag, mevrouw Rothe? Ik moest bij m'n naaister zijn, ant woordde ze kortaf. Dat heeft ook uw kamermeisje ver klaard. Ze kon zich echter niet precies herinneren, om welke tijd dat geweest was. Er kwam iets van een glimlachje op het bleke gezicht van mevrouw Rothe. Dat wil ik graag geloven, ze had het gisteren buitengewoon druk. Bovendien is het niet m'n gewoonte, het meisje van mijn komen en gaan op de hoogte te hou den. Ze vertelde me, dat u haar steeds voor allerhande nodig hebt, en het zou dus niet zo vreemd zijn, als ze wist, wanneer u was weggegaan. -— Ze is niet nieuwsgierig, merkte Mar iene Rothe op. Daarover zullen we het later nog wel eens hebben, maar thans zou ik u nogmaals willen vragen mij te zeggen, hoe laat u bij uw naaister was, hield Helbing aan. Mariene dacht na. Het was ongeveer vijf uur, antwoord de ze na een ogenblik zwijgen. Vijf uur? Weet u dat zeker? Hij schreef het genoemde uur op. Ja, ik herinner het me nu precies. Ik nam de trein van 5.37 uur terug. Ik was nauwelijks een minuut of tien weer thuis, toen de alarmsirene begon te loeien. Helbing wilde nog een vraag tot haar richten, maar door het binnentreden van het kamermeisje moest hij dit uitstellen. Hier zijn de gevraagde sleutels, zei Hanna ademloos. Mijn verontschuldigin gen, dat ik u liet wachten, maar ik heb er overal naar moeten zoeken. HOOFDSTUK III. Toen Helbing van Mariene was vertrok ken, bleef hij een ogenblik besluiteloos op de trap staan. Hij scheen te overleggen, waarmee hij nu het eerst moest beginnen. Vóór alles moet ik de proef op de som nemen, besloot hij. In de hall van het gebouw zag hij de portier staan. Deze groette beleefd en eer biedig en toen Helbing hem aansprak, was hij één en al voorkomendheid. Goed, dat ik u hier aantref, zei de politieman op vriendelijke toon. Ik zou graag een inlichting van u hebben. Vraagt u maar wat u weten wilt, meneer. Ik zal u met genoegen alles, wat ik weet, zeggen. Werner Hebling. keek hem onderzoekend aan. De portier was een man'met grijzend haar en lichtblauwe ogen' en zijn gehele voorkomen maakte een prettige indruk. U hebt gistermiddag waarschijnlijk wel mevrouw Rothe thuis zien komen. Kunt u zich herinneren, hoe laat dat ongeveer was? Met enige spanning keek hij de man aan. Zouden beide verklaringen met elkaar in overeenstemming zijn? De portier nam zijn pet af en streek zich met een gebaar van verlegenheid over het hoofd. U moet het me niet kwalijk nemen, meneer, maar helemaal zeker weet ik het niet. Ik werd enige malen weggeroepen, en ik heb werkelijk niet op de tijd géi et, toen mevrouw Rothe thuiskwam. Maar wacht u eens evenik weet het tóch! Om vijf uur reed meneer Legnitz weg in z'n auto en het was enige ogenblikken later, dat mevrouw Rothe thuiskwam. Ze scheen grote haast te hebben en ze was zó in ge dachten verdiept, dat ze me helemaal niet zag. Ze beantwoordde tenminste mijn groet niet, iets wat ze anders altijd doet. Er scheen een wonderlijk licht, in Hel- bing's ogen, Ik geloof, dat u zich vergistwer kelijk u moet zich vergissen, merkte hij op. Nee, meneer, ik vergis me heus niet, zei de portier nadrukkelijk. Op meneer Legnitz kun je de klok gelijk zetten, zo punctueel is die. Sinds jaren gaat hij iedere dag precies om vijf uur naar huis. Ja, ik herinner het me nu weer. Mevrouw Rothe is nog geen tien minuter later thuisgekomen. Maar er bestaat toch de mogelijkheid, dat meneer Legnitz zich wat verlaat had. Wanneer b.v. mevrouw Rothe de trein van 5.37 uur had genomen, dan zou ze eerst om even over zes uur hier aangekomen zijn. Dat verschil van een uur is u mis schien helemaal niet opgevallen door de enorme consternatie, die hier gisteren was, merkte Helbing op. Nee, nee, meneer, het is werkelijk precies zoals ik u zei. Ik weet het heus alle maal weer precies. Mijn vrouw bracht me m'n koffie en vroeg me, of die intussen niet koud wa§ geworden, daar ze mevrouw Rothe in de hall had gezien en even ge wacht had, tot deze boven was. Waarom deed uw vrouw dat? Ze had net de was gedaan en voelde zich niet helemaal in de puntjes, daarom wilde ze liever niet gezien worden. Wat m'n man zegt, is volkomen in overeenstemming met de waarheid, mengde zich opeens een vrouwenstem in het ge sprek. Helbing keek om en zag een kleine vrouw van middelbare leeftijd staan. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6