Haarlems Dagblad Offensief der Noord-Koreanen verzwakt door tegenaanvallen Geen commercieel „ijzeren gordijn" tussen Oost- en West-Europa 65e Jaargang No. 19644 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Maandag 4 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco pér post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dptcdtte ï)aarlcm0tbe <£ourattt CXnno i6*6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Veel verloren terrein door de LJNO- sfrijdkrachten heroverd KOREA (Reuter en United Press). Een Zondag uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat de toestand in de gebieden langs het Westelijk front, waar de tegen stander een algemeen offensief is begonnen, zich begint te stabiliseren als gevolg van krachtige aanvallen op de grond en in de lucht door de verbonden strijdkrachten. In de sector van de 25ste Amerikaanse divisie werden de linies, die vóór het offen sief ingenomen waren, grotendeels hersteld. De tegenstander zet zijn aanvallen voort, doch op beperkte schaal. Er werd geen terrein meer verloren. Kleine groepen en- eenheden van de verbonden strijdkrachten, die door de hevigheid van vijandelijke aan vallen werden afgesneden, hebben zich weer bij hun onderdelen gevoegd. Vijan delijke „zakken" worden ingesnoerd en kleine vijandelijke groepen, die naar hun linies pogen terug te trekken, aangevallen en verstrooid door de geallieerde troepen. De Amerikaanse tweede divisie, gesteund door elementen van de eerste mariniers brigade, heeft haar positie geconsolideerd en onderneemt thans aanvallen op vijande lijke penetraties en „zakken" in het gebied ten Westen van Jongsan, in een poging om haar oorspronkelijke stellingen te herove ren. In deze sector duren de hevige ge vechten voort. Zondagmorgen zijn in het Zuidelijk deel van het Westelijke front weer hevige ge vechten begonnen. De Amerikanen deden een tegen-aanval in de bocht van de Nak- tong en de Noordelijken hernieuwden hun krachtige aanval op de toegangsweg naar Poesan. Hier drongen zij op verschillende punten door het 48 kilometer brede front der Amerikanen. De ernstigste penetratie geschiedde aan de rechterflank der Ame rikanen, daar waar de Nam en de Naktong samenstromen. Hier werden een bataljon en een artillerie-batterij afgesneden. Zondag werd gemeld: In de afgelopen 24 uur hebben vliegtuigen der UNO 717 vluchten uitgevoerd een record in de Koreaanse strijd. Vier vliegtuigen der UNO gingen verloren. Een der bestuurders werd gered. Plet lot der anderen is niet bekend. De luchtmacht der Noordelijken viel in het gebied van het Zuidelijk front op tenmin ste vijf plaatsen aan. Volgens radio Pjongjang heeft de Noord- Koreaanse luchtmacht Vrijdag in een lucht gevecht boven Taegoe drie Amerikaanse gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Tussen 25 en 29 Augustus zouden 17 vliegtuigen der UNO door het luchtafweergesahut zijn neergehaald. Aan het Oostfront zijn de Zuid-Korea- nen volgens een communiqué van het acht ste leger enkele kilometers teruggeworpen. Noordelijke groepen infiltreerden naar de weg van Pohang naar Jontsjong, ten Zui den van Kigje. Naar verluidt zouden Noordelijke ver zetsstrijders een ommuurde stad, ongeveer 7 km ten Noord-Oosten van Waegwan, ge deeltelijk ingenomen hebben. Noord-Koreanen melden succes "(Reuter). Het Noord-Koreaanse leger meldde Zondagavond, dat het in de sector aan de Oostkust „een groot succes" heeft behaald, zo meldt radio Moskou. „Meer dan 2300 man van de vijandelijke troepen zijn vernietigd en meer dan 200 officieren en manschappen zijn krijgsgevangen ge maakt", aldus het communiqué, dat tevens melding maakt van grote buit aan oorlogs materiaal en een „aanzienlijke daling van het moreel en de strijdvaardigheid der vijandelijke troepen." Engelse troepen naar het front Zondag zijn de Engelse troepen, die vijf dagen geleden in Korea aankwamen en hun kamp opsloegen, begonnen naar het front op te trekken. Zij zijn aangesloten bij een formatie der UNO, die reeds con tact heeft gehad met de Noord-Koreaanse strijdkrachten. Patton-tanks De United Press-correspondent Robert Bennyhoff meldt, dat de Patton-tanks, type M-46, voor het eerst in.actie zijn gekomen bij het ondersteunen van de aanvallen der Zuid-Koreaanse troepen bij Kigje naar het Oosten. De 48-tonners met hun 90 milli meter geschut gingen bij deze actie aan de kop. Kigje is nog steeds in Noord-Koreaanse handen, maar volgens de laatste berichten naderen de Zuidelijken de stad. De Noordelijke strijdkrachten hebben Derde rapport van MacArthur aan de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS (Reuter). Generaal MacArthur heeft zijn derde rapport over de operaties in Korea, over de periode van 1 tot 15 Augustus, aan de Veiligheidsraad gezonden. In dit rapport zegt hij, dat de legerstrij dkrachten van de UNO nog steeds in de minderheid zijn en dat onverwijld meer hulp gezonden moet worden. Het ef fect van het optreden der vlootstrijdkrach- ten is groeiende. De coördinatie tussen de vlooteenheden van cle verschillende landen, zoals deze bij Korea aan de dag treedt, is volgens het rapport zonder weerga in de geschiedenis. Ook de UNO-luchtmacht neemt toe in sterkte en sorteert steeds meer effect, in 'het bijzonder wat betreft de bombardementstoestellen. Eveneens ver toont de propaganda van deUNOmet strooi biljetten en radio-uitzendingen steeds meer uitwerking, ondanks de „communistische terreur en intimidatie". In de verdei" gelegen gebieden van Noord-Korea is een grote troepenconcen tratie bij de grens waargenomen, aldus het rapport „hetgeen mogelijk wijst op recru- tering van Koreanen uit Zuid-Oost- Mandsjoerije." De Zuid-Koreaanse troepen toonden „doorzettingsvermogen en dapper heid" en steeds meer „tactische behendig heid". heden, Maandagochtend, hun offensief tegen de drie hoeken van het front der UNO voortgezet. Nadat Zondagavond de strijd aan beide zijden door stortregens korte tijd werd onderbroken, begonnen de Noordelijken een zware aanval aan de Zuidkust, drongen op naar de Noordelijke toegangen tot Taegoe en sneden aan de Oostkust de belangrijke weg tussen Pohang en Taegoe af. Reuter's correspondent Lionel Hudson seinde Zondagavond laat, dat het front „helemaal door elkaar" lag, waarbij vriend en vijand elkaar zochten in stromende regen en volledige duisternis. Weg Taegoe-Pohang afgesneden De gevechtsposities zijn volgens de laat ste berichten van Reuter als volgt: Het Oosten: Noordelijke troepen hebben Maandag de enige bevoorradingsweg van Taegoe naar Pohang afgesneden en het spoorweg- en wegenknooppunt Angang-Ni ingenomen. Twee Noordelijke divisies dringen op naar Pohang. Het Noorden: een Noord-Koreaans batal jon veroverde een ommuurde plaats op minder dan 25 kin van Taegoe, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad. Het Westen: Volgens berichten van het front hebben Amerikaanse troepen op nieuw de rivier de Naktong op sommige plaatsen in de sector Tsjangnjong-Jongsan bereikt. Het Zuiden: Noordelijke troepen vallen Tsjingdong-Ni, aan de Zuidelijke toegangs wegen naar Masan, aan. De zaak-Bertha Herfogh voor het hooggerechtshof Moslims achten de Koran in het geding SINGAPORE, 4 September. (Reuter). Bertha Hertogh, haar pleegmoeder en haar echtgenoot zijn Maandag voor het hoog gerechtshof te Singapore verschenen. De eis tot ontbinding van haar huwelijk, die door de Nederlandse consul-generaal is ingediend, zal thans worden behandeld. Er werd een besloten zitting gehouden, waarna beide partijen overeenkwamen, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waarop een openbare zitting zal worden gehouden, verdaagd. In een massale vergadering van Mos lims te Singapore hebben deze verklaard, dat zij Bertha Hertogh tegen iedere po ging om haar aan haar ouders terug te ge ven zullen beschermen. De vergadering nam een resolutie aan, waarin besloten wordt door een delegatie van Moslims protest te laten indienen bij de Nederlandse consul- generaal in Singapore tegen de nieuwe zaak met betrekking tot Bertha Hertogh. De voorzitter van de vergadering ver klaarde, dat deze zaak „de waardigheid van de Islam raakt". „De Nederlanders mogen gewaarschuwd zijn, dat de Moslims zich aan de Koran houden en niets vre zen". Ten aanzien van het wetsontwerp, dat in de wetgevende vergadering is voorge steld, namelijk om de huwbare leeftijd op 16 jaar te stellen, verklaarde hij, dat dit een kwestie wat, die door een raad van Moslimse geleerden moest worden over wogen en niet door de wetgevende ver gadering. Vakbond vraagt speciale zitting van het Indonesische parlement Radio-Indonesië bericht, dat de vakbond van ondernemingarbeiders in Indonesië Zaterdag verzocht heeft om een bespre king van de looneisen in een buitenge wone vergadering van het Indonesische parlement, opdat een eind gemaakt worde aan de staking op de plantages. Amerikaans senator wil volledige mobilisatie En desnoods het eerste schot WASHINGTON, 2 September (Reuter) De Amerikaanse senator John McClel- lan (democraat uit Arkansas) heeft aan gedrongen op volledige mobilisatie ten einde met Sovjet-Rusland tot „een defini tief besluit over vrede of oorlog" te komen. McClellan is lid van de senaatscommissie voor de toewijzingen. De kracht van Amerika, aldus de sena tor, moet zo snel mogelijk opgevoerd wor den, zodat de Verenigde Staten door mid del van de UNO van de Sovjet-Unie zou kunnen eisen, dat deze meedoet aan ont wapening en internationale controle, onder waarborg dat een dergelijke over eenkomst zal worden uitgevoerd. „Wan neer Rusland zou weigeren zich te schik ken in de geest van internationale samen werking voor de vrede, zou ik, onder der gelijke omstandigheden, er vóór zijn dat wij het eerste schot lossen in een oorlog welke dan onvermijdelijk zou zijn", aldus de senator. Sir Stafford Cripps drie maanden op non-actief De Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, zal op last van zijn artsen tenminste drie maanden volkomen rust moeten nemen. Hij zal de komende kabi netszittingen en de aanstaande bijeenkomst van het parlement deze maand vindt een speciale parlementszitting plaats niet kunnen bijwonen. De minister van Economische Zaken, Hugh Gaitskell, zal gedurende de afwezigheid van Cripps als minister van Financiën optreden. (United Press) Nog steeds aardschokken in India DIBROEGARH, 3 Sept. (Reuter) In Opper-Assam doen zich nog steeds aard schokken en watervloeden voor. De bevol king van Dibroegarh is na krachtige schok ken Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen weer in de open lucht gaan kamperen. Sedert de grote aardbeving van 15 Augustus zijn reeds meer dan 250 aard schokken waargenomen, bij een gemiddel de van twaalf per dag. Ingenieurs doen al het mogelijke om het gevaar van watervloeden uit de Brahma- poetra en haar zijrivieren, vooral voor de stad Dibroegarh, te keren. Dakota's van de Indische luchtmacht blijven voedsel uitwerpen boven de getrof fen gebieden van Pasighatr, waar de Di- 'hang buiten haar bedding is getreden. Minister-president Pandit Nehroe begint heden een tocht door de getroffen stre ken. Hij heeft van dr. Torres Bodet, direc teur-generaal van de Unesco, telegrafisch hulp toegezegd gekregen. Het leven van mevrouw Kathleen Halldie ernstig ziek ligt in een ziekenhuis te Surrey (Engeland) is Zondagmiddag voorlopig gered doordat bij toeval een Engelse smid gevonden werd wiens bloed tot dezelfde zeldzame groep (O, subgroep RH") behoort als het hare. De smid, John Mounty uit Somerset, werd onmiddellijk met een politie- auto naar een ziekenhuis overgebracht om een liter bloed te geven (waarvan hierboven een foto). De directeur van het Britse bloedcentrum verklaarde, dat mevrouw Hall thans weer enkele dagen in het leven kan worden gehouden. Meer bloed is echter nodig. Twindig doden bij spoorweg ongeluk in India Een sneltrein van Kasjmir naar New Delhi is in de Noordelijke pendsjaab op een brug ontspoord. Twintig reizigers kwamen om het leven en 45 werden ge wónd, doordat de locomotief en vier wa gons in een ravijn stortten. Het ongeluk was het gevolg van het feit dat een deel van de spoordijk was weggespoeld. Wrak van gezonken Firefly nog niet gelicht De pogingen om de Woensdag bij Kijk duin gezonken Firefly van de marinelucht vaartdienst Zaterdag te bergen zijn niet geslaagd wegens het minder gunstige weer. Men zou vandaag opnieuw proberen het wrak te lichten. De Russische afgevaardigde Jacob Malik gefotografeerd tijdens de laatste zitting van de Veiligheidsraad die onder zijn leiding stond. Malik die tijdens zijn voorzitterschap van een maand niets anders bereikte dan het persoonlijke „succes", zichzelf „de meest besproken man ter wereld" te kunnen noemen, is nu als president van de Raad opgevolgd door de Engelse gedelegeerde Sir Qladwyn Jebb. Amerikaanse industrie gereed voor defensie-productie WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van Arbeid, Maurice To- bin, heeft Zondag te Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten de man kracht en het vernuft hebben om aan alle vraag naar arbeidskrachten voor de defen sie-productie tegemoet te komen. In een radio-tin terview verklaarde hij, dat thans een record-aantal van 62 mil- lioen personen in het arbeidproces is opgenomen en minder dan 3 millioen werkloos zijn. Hij zeide, dat de Amerikaanse arbeiders thans beter geschoold zijn dan in 1940, terwijl de Verenigde Staten thans ook meer en betere fabrieken voor de defensie hebben dan in dat jaar. Ook is de laatste tien jaar het arbeidspotentieel toegenomen door de bevolkingsaanwas van 20 millioen, De huidige werkweek is thans iets lan ger dan 40 uur, doch de minister ver- kaarde, dat de Amerikanen bereid zouden zijn langer te werken als dit voor de ver dediging nodig was. Truman heeft Zaterdag een besluit ge tekend waarbij aan het Amerikaanse de partement van Defensie toestemming wordt gegeven om een begin te maken met het uitgeven van 16.700.000.000 dol lar, voorzien bij de noodtoewijzing voor militaire doeleinden, ofschoon de toewij zing nog niet door de Senaat is goedge keurd. Aanval op Ambon verwacht volgens Zuid-Molukse vertegenwoordiger Het hoofd van het bureau Zuid-Moluk- ken, gevestigd te 's Gravenhage, deelt het volgende mede: „De regering van de republiek Zuid- Moluklcen te Ambon deelt mede, dat de troepen van de R.I.S. thans bezig zijn om het vliegveld op Boeroe in orde te maken. Gezien de over de rest van de Moluklcen samengetrokken militairen, verwachten wij binnenkort een grootscheepse aanval op Ambon, zowel van uit zee als uit de lucht. De activiteit van de republiek Indonesië beperkt zich de afgelopen week tot het be schieten van de eilanden van zee uit. Te Toewehoe en Itawaka werden enige huizen, een school en een kerk beschadigd. Onder de bevolking betreurden wij vier doden.'" De collecte ten bate van de kankerbe strijding die Zaterdag in Amsterdam werd gehouden, heeft ruim 70.000 gulden opge bracht. Autobus met „Waarheid"- feestgangers beschoten Chauffeur gewond; ruit vernield Het dagblad „De Waarheid" vierde Zon dag zijn 10-jarig bestaan met een zomer feest op het terrein ten Zuiden van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Onge veer 20.000 a 25.000 personen uit alle stre ken van het land hebben dit feest mee gevierd. Een autobus uit Friesland, die met 33 passagiers op weg was naar het zomerfeest, is 's morgens omstreeks halfnegen in Bree- zand bij de afsluitdijk beschoten door enige mannen, die in de roef van een zolder schuit zaten. Er werd vermoedelijk een schot met een jachtgeweer met hagel ge lost. De linkerruit naast de chauffeur werd vernield en de chauffeur werd door weg springend glas boven het rechteroog ge wond. Hij stopte onmiddellijk en rende naar de zolderschuit, maar de daders ble ken reeds gevlucht te zijn. De rijkspolitie in Breezand heeft een onderzoek ingesteld. Losgeslagen Duitse lichter strandde bij Terschelling In de nacht van Zaterdag op Zondag ontving de kustwacht van Terschelling van een Nederlandse loodsboot voor de Eems het bericht dat een zeelichter van de „Nord-Deutsche Lloyd" uit Bremen van een sleep, bestaande uit twee lichters, was losgelagen. De kustwacht waarschuwde de schipper van de reddingboot „Twenthe". die op het ogenblik de „Insulinde" in Oostma- horn vervangt. Even later voeren schipper Toxopeus en zijn mannen uit. De losgeslagen lichter was intussen af gedreven en op de Bosplaat geslagen. Aan boord bevonden zich drie mannen, de 60- jarige kapitein Heinrich Willems en twee matrozen, de 42-jarige Karl Hartel en de 46-jarige Fritz Becker, allen uit Bremer haf en. Toen de „Twenthe" naderbij kwam was de lichter al grotendeels onder wa ter verdwenen. De situatie was zeer ge vaarlijk, vooral omdat de lichter geen reling had. Op handen en voeten kropen de drie leden van de bemanning van het achterschip naar voren. De „Twenthe" draaide bij en kwam met een hoge zee langszij. De mannen sprongen over en waren gered. De lichter, geladen met 700 ton steenkool, moest als verloren worden beschouwd. De schipbreukelingen zijn in een hotel in Anjum ondergebracht, waar zij van droge kleren werden voorzien. Zij zijn vandaag via Delfzijl naar huis terugge keerd. De sleepboot was onder Borkum met de andere lichter voor anker gegaan om beter weer af te wachten. Hef woord is aan Rivarol: Niets verwondert als alles ver wondert: dit is de toestand der kinderen. Attlee antwoordt prima donna Churchill De Britse minister-president, Attlee, heeft Zaterdagavond in een radiorede ver klaard, dat de politiek van zijn regering er nimmer op gericht was geweest, een „ijze ren gordijn" te plaatsen tussen de handel van Oost- met West-Europa. De levering van machines aan Rusland is het resultaat van een tussen Groot-Brit- tannië en Sovjet-Rusland gesloten overeen komst „in ons wederzijds belang", aldus Atüee. „Groot-Brittannië heeft levensmiddelen en constructiehout in ruil voor machines en grondstoffen van de sterlingzöne ont vangen. Rusland is de verplichtingen van de overeenkomst nagekomen en wij komen de onze na". Aldus antwoordde Attlee op de een week tevoren door de radio uitgezonden rede van de oppositieleider Churchill, die had gezegd, dat een Britse staalfabriek machi newerktuigen voor Rusland produceerde voor de fabricage en herstelling van tanks. Attlee zeide dat wel order was gegeven, het bekend worden van militaire geheimen aan Russische inspecteurs in Britse fabrie ken te voorkomen. De Britse exporten naar de Sovjet-Unie hebben volgens Attlee geen schade gedaan aan de voorziening van Engeland zelf of andere exporten. „ChurchiU en zijn colle ga's protesteerden niet ten tijde van het sluiten van de overeenkomst met Sovjet- Rusland. Anderhalf jaar geleden zijn stap pen gedaan om te verzekeren, dat geen goederen van groot strategisch belang ge ëxporteerd zouden worden behalve ingeval van overeenkomsten, die reeds voor die datum gesloten waren. Hiervan is mede deling gedaan aan het Lagerhuis door de minister van Handel, in Februari 1949", aldus de Engelse premier. Attlee verweet Churchill, dat hij Groot- Brittannië steeds neerhaalde in zijn rede voeringen, die in het buitenland bekend werden, en dat hij daarmede het nationale belang schaadde. „In de laatste twintig jaar", aldus Attlee, „schijnt Churchill het parlement hoofdzakelijk beschouwd te heb ben als een plaats om redevoeringen te houden. Hij komt op als een prima donna, houdt zijn rede en dan ziet men hem niet meer, behalve soms bij het vragenuurtje, tot de volgende gelegenheid". Ten aanzien van Churchill's critiek op de regering met betrekking tot haar hou ding tegenover het plan-Schuman zeide Attlee, dat Churchill „heel goed wist, dat Schuman meende wat hij zeide toen hij aandrong op het aanvaarden van een bo vennationale autoriteit als voorwaarde Meisje in Hillegom verdronken Het driejarig doch ter je van de mest- schipper V., liggende in de Nieuwe Haven te Hillegom, viel tijdens de afwezigheid van de vader in het water. IJlings werd de badmeester van de tegenoverliggende zweminrichting, de heer Bruseker, ge waarschuwd die geruime tijd naar het meisje heeft gezocht. Toen het lichaam eindelijk werd opgehaald, blekende levens geesten reeds geweken. Naar alle waar schijnlijkheid is het kind in de modder laag gestikt. voor deelneming aan de besprekingen over het plan. Churchill's vrienden hadden later te Straatsburg gepoogd juist die dingen uit het plan verwijderd te krijgen, die de Britse regering niet had kunnen aanvaarden. Zij waren echter tot de conclusie gekomen dat die punten door de auteur van het plan als essentieel werden beschouwd". Attlee verweet Churchill, dat hij teveel opging in partijpolitiek. Hij wees zijn be schuldiging van de hand, dat de regering kortzichtig gehandeld zou hebben door niet terstond Britse bataljons van Hongkong naar Kprea te zenden. „Men had ons ver klaard", aldus Attlee, „dat een evenwich tige strijdmacht, zoals wij aanboden, ook al zou deze noodzakelijkerwijze later arrive ren, van meer nut zou zijn. Pas later kre gen wij een verzoek om terstond infanterie te zenden". De oud-wetliouder van Onderwijs der gemeente Hengelo, de heer H. Herder, heeft voor het lidmaatschap van de gemeenteraad van Hengelo, waarin hij voor de commu nistische Partij Nederland zitting had. be dankt. De heer Herder is uit de C. P. N. getreden. In de afgelopen nacht is de politie te Amsterdam viermaal gealarmeerd voor brandjes, die in auto's waren gesticht. „Bello's" laatste rit van Aalsmeer naar Amsterdam Toespraken, bloemen, muziek en een knallend afscheid „Bello", zoals het boemeltreintje tus sen Amsterdam en Aalsmeer wordt genoemd, heeft misschien nog nooit zoveel passagiers vervoerd als Zater dagavond, toen het zijn laatste rit heeft gemaakt. Er waren duizenden belangstellenden bij Bello's „begrafenis" onder wie de burge meester van Aalsmeer, dr. D. H. Peere boom Voller en de waarnemend burge meester van Amstelveen, wethouder J. van der Made. Voor het vertrek van „Bello" uit Aals meer gaf de Aalsmeerse Harmonie een serenade, waarna de burgemeester een kort afscheidswoord sprak. Hij gaf een overzicht van de vele goede diensten, die „Bello" heeft bewezen aan de bevolking van Aalsmeer en aan de industrie van bloemenland. Nadat de burgemeester een tweetal kransen om de pijp van de locomo tief had gehangen, begon de laatste tocht van Aalsmeer naar Amsterdam. De wagens waren verlicht door fakkels, die de dicht op elkander in de wagons staande jeugd met zich meevoerde op de reis langs Aals- meer-Oost, Bovenkerk en Amstelveen. Overal langs de route werden bloemen op de locomotief geworpen en stonden er fanfarecorpsen, die het treintje een sere nade brachten. Aan het eind van de reis werd in het Haarlemmermeerstation een afscheidsreceptie gehouden. Het werd tenslotte een „knallend" af scheid door de grote hoeveelheden klap pert] es, die de jeugcl op de rails had ge legd, toen „Bello" de genodigden naar Aalsmeer terugbracht. Zeventienjarige jongen stal 3000.— uit een boerderij Met een neefje had hij het geld opgemaakt Onlangs is uit een boerderij bij Meppel, terwijl de bewoners op het land aan het werk waren, een bedrag van f 3000 gesto len. Thans is gebleken dat een 17-jarige jongen uit Zuilen, die uit een inrichting in Leeuwarden was ontvlucht, deze diefstal heeft gepleegd. Het geld had hij met een neefje uit Enschede opgemaakt. Na zijn ontvluchting had de jongen een fiets gestolen: waarmee hij naar Meppel reed. Daar wilde hij bij een boerderij om water vragen, maar er bleek niemand thuis te zijn. Hij doorzocht toen het woonhuis en nam f 3000 weg, waarna hij naar Enschede ging en daar een 17-jarig neefje opzocht. Eerst kochten zij in Winterswijk ieder een fiets met hulpmotor, nieuwe kleding, polshorloges, een kampeertent en een radio toestel. Zii maakten vervolgens een trek tocht door ons land, maar in snel tempo raakte het geld op, zodat zij genoodzaakt waren de goederen weer te verkopen. Het neefje ging naar Enschede terug, waar hij door de politie werd ingerekend. De andere jongen werd in Den Haag door de recher che uit Meppel gearresteerd. Uit een mu seum in Leeuwarden had hij een revolver meegenomen, welke hij in Eindhoven had weggegooid en die door de politie aldaar is teruggevonden. Ontploffing in de Generaal Cronjésfraat Zaterdagmiddag om tien minuten voor vijf barstten alle ruiten van een winkel perceel in de Generaal Cronjéstraat door een hevige ontploffing. Een dor bewoners had achter in het huis een benzinebrander op een brandend gascomfoor gezet waarschijnlijk om deze voor te verwar men en was daarna de winkel ingelopen. Een driejarig meisje, dat op het moment van de ontploffing voor de winkel liep werd door de glasscherven aan de handen gewond en is naar het ziekenhuis Joannes de Deo gebracht. De uitgerukte brandweer behoefde niet op te treden. HET WEER AFGEBEELD De neerslagzöne, die vanmorgen in vrijwel het gehele land aanleiding gaf tot enige regen of motregen, verplaatst zich verder in Oostelijke richting. Op de Oceaan is de depressie-activiteit nu aanzienlijk groter geworden. Een storingdie Zaterdag nog bij de Oostkust van de Verenigde Staten was gelegen, verplaatste zich snel in ongeveer Noordoostelijke richting en j) ontwikkelde zich tot een stormdepressie die vanmorgen in het Zeegebied ten Zuiden van IJsland was aangekomen. De temperatuurtegenstellingen aan het koudefront van deze depressie zijn vrij groot. Aangezien het hoge drukgebie'd bij de Azoren niet in betekenis af neemt zal dit koudefront later ons land berei ken, waardoor het wisselende weer aan houdt. Weerbericht VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met later plaatselijk weer enige regen of motregen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Des nachts iets warmer. 5 September: Zon op 5.57 uur, onder 19.20 uur Maan op 22,34 uur, onder 16.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 September Hoog water: 8.12 en 20.36 uur. Laag water: 3.44 én 15.54 uur. Dinsdag 5 September Hoog water: 9.07 en 21.37 uur. Laag water: 4.25 en 16.43 uur. MIST SNEEUW o REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 IS08AAR NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST - STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING •'i'&fv AAN" 'EDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN, WIND- k..SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE - 5

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1