c J De radio geeft Dinsdag Maandag 4 September 1950 Het toneelseizoen 1950-1951 is begonnen Comedia kwam met „Een raar meisje De toneeldirecties schijnen te hebben uit gevonden dat telkenjare het seizoen dient te beginnen met flauwe kost. Men gaat daarbij uit van de gedachte dat de mensen in September nog zo'n beetje de zomer in het hoofd hebben en niets verdragen dat zwaar op de maag zou liggen. Doch dat geeft nog niemand het recht om een ordi naire klucht als blijspel aan te dienen, zelfs al geschiedt dat maar in naam zoals bij de eerste vertoning van Comedia in de Haar lemse Schouwburg, want die loog er voor de rest allerminst om. Het voor deze première gekozen stuk draagt oorspronkelijk de mysterieus-wel luidende titel „Le don d'Adèle" en werd vervaardigd door de heren Pierre Barillet en Jean Pierre Grédy, die het hebben klaargespeeld vier korte bedrijven in elkaar te prutsen, niet alleen zonder in houd, maar zelfs zonder onderwerp. Wel wordt er van alles in aangeroerd en komt er prompt van het één het ander, maar ex- zit geen lijn in en al het geharrewar dient nergens toe. Alleen waait er veel stof tot lachen op, hetgeen voor een groot deel te danken is aan het bedreven spel der mede werkenden aan deze opvoering onder regie van Jan Teulings, die ook de vertaling verzorgde en daar „Een vreemd meisje" boven zette. De hoofdpersoon is de door fenomenale helderziendheid bezeten dienstbode Adèle, die zozeer in andersmans aangelegenheden en in de toekomst thuis is, dat zij net als de varkenshoeder in het sprookje van Andersen precies weet wat de buurvrou wen op het vuur hebben staan en al in 1949 over het front in Korea spreekt.... Deze gave wordt door de familie, waar zij in betrekking komt, zo gretig uitgebuit dat er een paar misverstanden en halve waar heden uit voortvloeien. Bovendien tracht men langs deze supranormale weg aan de weet te komen welk financieel beleid men moet volgen om de extravaganties der ge zinsleden te kunnen betalen maar een knappe toeschouwer die er iets van be grijpt. Dat doet ook niets ter zake, want ge lukkig beschikt Myra Ward over ruim schoots voldoende komisch talent om alle onwaarschijnlijkheden weg te moffelen in de plooien van een onweerstaanbare creatie. Zij maakt er zo'n flits, bijna zielig- romantisch wezentje van, tegelijk beheerst door een domme brutaliteit, dat men be treurt dat de naam van Adèle niet in de Nederlandse titel is opgenomen, hetgeen het onthouden van deze rol vergemakke lijkt zou hebben, al ziet men haar dan ook liever in werk van beter allooi. Maar dat komt nog wel. Kostelijk is de wijze waar op zij haar lichaam inschakelt om haar gemoedstoestand aan het publiek kenbaar te maken: van slungelig uit gebrek aan interesse via het lijdelijke stadium van nou-vooruit-dan-rnaar-weer tot de ge spannen momenten van trance of zelfbe wustheid. Fien de la Mar gaat, zoals men dat ge wend is, wat ruwer te werk. Zij bereikt als de vrouw des huizes haar doel voor namelijk door een krasse, men zou haast kunnen zeggen parodistische overdrijving van alle in het geding komende gevoelens. Geen actrice zou haar dat verbeteren, want zij kent dermate precies het gewicht van iedere nuance in de spreektaal dat zij een tekst als het ware uit haar mouw kan schudden, maar zo dat altijd het trefwoord boven komt. Van onze drie grootste, overi gens onderling onvergelijkbare toneelspeel sters (met Else Mauhs en Tilly Lus) zien we haar ten minste af en toe nog eens op de planken. Helaas is dat tegenwoordig echter alleen in rollen die, strikt genomen, haar artistieke persoonlijkheid onwaardig zijn. Laten wij haar echter dit succes niet misgunnen en hopen dat er een stimulans van uitgaat om haar terugkeer, thans slechts tijdelijk, op een hoger niveau door te zetten. Ook Jules Verstraete mag men niet uit vlakken als de duldende echtgenoot, die rustig door alle huiselijke moeilijkheden laveert om ongemerkt zijn eigen koers te varen. Yda Andrea en Steye van Bran denberg zorgen als de moderne wildebras- ADVERTVNTIE WIJ werlmmn U van elke insectenplaag! Desgewenst alle eerste klas bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar. Gratis vakkundig advies. Ontsmettlngsbedr. „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135, TeL 11657, Haarlem-N. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Plater.. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.30 Kin derkoor. 17.15 Amerikaanse muziek. 17.50 Causerie over het Witte Kruis. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Musette-orkest en soliste. 19.30 „Parijs spreekt tot u". 19.35 Interview. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.00 „David Copper- field", hoorspel. 22.00 Platen. 22.10 Buiten lands overzicht. 22.25 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Moi gcngebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 .Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Phüharmonisch orkest en soliste. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.30 Promenade- orkest en solist. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 14.00 „Ja, zo was 'tklank beeld. 15.00 Zang en pianó. 15.25 Platen. 16.00 Voor zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrach ten 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Kamerorkest en soliste. 21.30 Actualiteiten. 21.40 Amusementsorkest en solisten. - 22.20 Luit. 22.40 Godsdienstige causerie en avond gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13-15 Omroepkoor, 13.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17.50 De Boe- kenspiegel. 18.00 Platen. 18.25 Voor duiven- liefhebbers. 18,30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel 20 58 Platen. 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amu sementsmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. sen van bijna volwassen kinderen voor de volledigheid van het tumult, dat eerder werd opgehitst dan gedempt door de regisseur, die blijkbaar alles op haren en snaren heeft gezet om er een mooi num mer van te maken, hetgeen hem ook wel is gelukt. Men moet er alleen van houden. Lucas Wensing is de architect van het fraaie décor. De Nederlandse Comedie stelde zich voor Het gezelschap der van Comedia afge scheidenen (onder leiding van het trium viraat Johan de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg) heeft thans een naam gekregen en zich op de laatste dag van de vorige maand in Amsterdam als „Toneelgroep Nederlandse Comedie" aan het publiek voox-gesteld. Voor deze première was de keuze gevallen op het blijspel „Nina" van André Roussin, een in korte tijd zeer populair geworden Franse schrijver met een voorkeur voor kleine bezettingen en pikante situaties. Doch daarover aanstonds meer. Haarlem krijgt dit nieuwe ensemble al spoedig te zien: Vrijdag aanstaande wordt het ook op het répertoire van de Haagse Comedie staande familiestuk „Je bent maar eens jong!" onder regie van Johan Fiolet vertoond en op 23 September volgt de eerste opvoering in ons land van „Leer om leer" van Shake speare in de vertaling van de dichter Gerard den Brabander. Om echter op ons onderwerp terug te komen: als „Nina" niet een reeks nieuwe, onverwachte variaties op het oeroude thema der driehoeksverhouding behelsde, zou men het kunnen vergelijken met een magisch vierkant uit cle raadselrubriek, waarin zowel horizontaal als verticaal dezelfde woorden moeten worden ingevuld. Maar niemand kan deze psychologische puuzzle oplossen, zelfs de auteur niet, om dat er in dit louter op intelligentie geba seerde verzinsel, hoe handig ook gecon strueerd, één factor ontbreekt: het ge- woon-menselijke gevoel. Dientengevolge kan men om dit overwegend vrolijke stuk, ofschoon het rijk is aan geestige en ver rassende vondsten, nooit eens echt harte lijk lachen, evenmin als men er iets anders van overhoudt dan een vage herinnering aan doorgaans amusante dialogen. Roussin zet het mensdom graag in zijn hemd, schrijft regisseur Johan de Meester in het programma. Doch ons bezwaar is dat men door de hemden de mens niet meer ziet. Hoe dit ook zij, het stuk bevat een uiterst dankbare rol voor Mary Dres- selhuys, die het ook pasklaar vertaalde. Zij speelt de ondefinieerbare titelheldin zo brillant, dat men totaal vergeet dat zij in wezen niet het meest geschikte type is voor de uitbeelding van een vrouw, die men onder andere omstandigheden fataal zou noemen. Dit komt ook door een zekere Officieren van het eerste contingent Engelse troepen, dat vorige week op Korea is- aangekomen, kort na hun aankomst in gesprek met Amerikaanse soldaten. Van links naar rechts kapitein John Shipstertweede luitenant Jeff Bucknall, kapitein Andrew Brown en kapitein John Slim, zoon van veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse generale staf. De beide laatstgenoemden behoren tot de Argyll en Sutherland Hooglanders. accent-verschuiving. Thans vertolkt zij een Frangaise in een Engels milieu (zodat nxen zich in een bepaald opzicht haar overigens geheel anders geaarde creatie in „Soubrette" van voor de oorlog herinnert), maar vermoedelijk was er oorspronkelijk sprake van een Russische in een Franse omgeving. Aan haar is het voorts te dan ken dat in het derde bedrijf het niveau van de vaudeville verlaten wordt en plot seling, als bij toverslag, de melancholieke ondertoon doorbreekt, die het grondmotief naar boven brengt: men blijft gedoemd tot eenzaamheid. Zij maakt het succes echter geenszins alleen, want naast haar moet onmiddellijk Henk Rigters worden genoemd, die een prachtige caricatuur van een dwaze echt genoot, lachwekkend door al zijn kwaal tjes en kortzichtige dromen, met een sterke komische allure stelt tegenover de vooral aanvankelijk wat effen minnaar, die Guus Oster tot alter ego had. Jos Liesting deed zijn werk als inspecteur van politie naar vens, maar Allard van der Scheer een jong acteur, waarvan men zeker veel goeds mag verwachten beging de fout zich geheel aan zijn regisseur te onder werpen, hetgeen onder meer schadelijk bleek uit zijn verwilderde plastiek. DAVID KONING ADVERTENTIE ^ÉDMNenLeD'MM1" mei garantie-.ceruiicaax» Muziek en dichtkunst in de Stompe Toren Terwijl de wind Zaterdagavond om de eenzame Stompe Toren van Spaarnwoude gierde, zat toch weer een vrij talrijk ge hoor bij kaarslicht in het oude kerkje te luisteren naar muzikale en litteraire voor drachten, die er respectievelijk ten beste gegeven werden door Willy Fens en Harry Prenen. De pianiste Willy Fens wist direct het publiek te boeien met de „Chaconne con variatione" van Handel, vooral door de bezielde toon die zij aan het instrument ontlokte. Laarna gaf zij een overtuigend staaltje van haar levendige muzikaliteit, met de „Fantasie in c" (K.V. 396) van Mo zart, een stuk vol geniale gedurfdheden, dat van de vertolker een flinke dosis romantisch élan vergt. De hoofdschotel van haar programma bestond uit de „Waldstein-sonate" (opus 53) van Beet hoven. De beste kwaliteiten van haar ver tolking openbaarden zich in het over- gangsdeel (Introduzione Adagio molto), waarin zij het melodieuze motief zeer expressief ontwikkelde, alsmede in het Rondo, waarvan zij het prille en jeugdige karakter prachtig wist te treffen. De drie delen van „Estampes" van Debussy cul mineerden in een parelende interpretatie van „Jardin sous la pluie". Tijdens de tweede helft van deze cul turele avond stond de bekende Haarlemse publicist en tekenaar Harry Prenen op de kansel. Hij zag daarmee, naar zijn zeggen, een oude wens bevredigd. Prenen, die een onuitputtelijk causeur is en zo terloops in een humoristisch getint betoog heel wat wetenswaardigs op allerlei gebied weet te debiteren (waarmee hij de officiële titel van zijn optreden „Van de hak op de tak", alle eer aandeed) las en besprak eigen verzen en vergastte het publiek aan het slot van de wel wat lange avond op de voorlezing van een humoristische schets van zijn vriend Godfried Bomans. De door Prenen behandelde eigen verzen waren hoofdzakelijk bewerkingen naar oud- Duitse en Italiaanse originelen. Waar schijnlijk om ons luisteraars in een lugu bere stemming te brengen en zijn kracht als boetprediker op de kansel te beproe ven, koos Prenen van Andreas Gryphius (16161664) een gedicht op het thema „Vanitas vanitatum vanitas" alles is ydelheid en liet hij van de mystieke dichter Joh. Scheffler (Angelus Silesius) (16241677), wiens prachtig lied „Ich wil dich lieben meine Starke" algemeen be kend is, eveneens een zinrijke beschouwing op de vergankelijkheid van alle wereldse dingen horen. Êen eigen gedicht op de „Allerzielendag" diende om deze stemming volledig te maken. Er vielen echter geen mensen flauw. Wel waren er enkelen die de benen namen; de overigen zaten ge duldig te wachten tot het laatste kaax-sje zou zijn opgebrand. Het werd nu tijd om het op een andere boeg te gooien en zo, over een „après nous le déluge" en een interessante ballade over een 16de-eeuwse Duitse bruiloft, liet Harry Prenen ons ken nis maken met de krantenbezorgster, de weduwe Van Loenen, wier nieuwsjaars- wens uit 1850 aanleiding werd tot een parallel tussen 1950 en de goede ouwe tijd van een eeuw geleden, die wij altijd zoveel beter wanen. Maar de weduwe Van Loenen, die het weten kon, was er anders niet best over te spreken. Humor van de beste soort! De laatste avond van dit seizoen in de Stompe Toren is op Zaterdag 16 Septem ber, met medewerking onder meer van mr. E. Elias, die zal spreken over zijn ervarin gen als journalist. JOS. DE KLERK. Zomerconcert H.O.V. De jonge violist Kees Kooper is solist op het 9e Zomerconcert, dat de H.O.V. op Woensdag 6 September a.s. zal geven. Voor de pauze zal een tweetal werken van Joh. Seb. Bach worden uitgevoerd. Eerst het Brandenburgs concert in G gr. t. met soloviool en 2 fluiten. De solopartijen hierin zullen worden gespeeld door Jan Hesmerg, viool, Marius Ruysink en Jan Tames, fluit. Voorts zal Kees Kooper het vioolconcert in E-dur spelen. Het pro gramma na de pauze vermeldt werken van Liadow: Kikimora, volkslegende, Chausson: Poème voor viool en orkest, wederom met Kees Kooper als solist exx tenslotte de Ouverture Roméo et Juliette van Tschai- kowsky. Dit zomerconcert staat wederom onder leiding van Marinus Adam. „Zang en Vriendschap" trad toe tot Nederlands Zangersverbond Op de dezer dagen gehouden jaarverga dering van de Koniixklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd na ampele bespreking besloten toe te treden tot het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Aangenomen werd een algehele herziening van het reglement onder dankzegging aan de commissie, die zeer veel werk aan de voor bereiding heeft besteed. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren A. J. van Houten, A. Th. Misset, A. W. M. Steinhoff en H. J. C. Höck, werden herkozen. Uit de zeer uitvoerige jaarverslagen van de eerste secretaris, van de eerste penningmeester en die van de propaganda-commissie en het muziekfonds mocht de conclusie worden getrokken dat de vereniging er gezond voorstaat. De vergadering, die wegens de uitgebreidheid van de agenda twee zit tingen vergde, werd geleid door de heer A. J. van Houten. Het eerste ledenconcert in het nieuwe seizoen is bepaald op Vrijdag 24 November en zal gewijd zijn aan werken voor man nenkoor met orgelbegeleiding en sopraan solo. Medewerking verlenen Dora van DoornLindeman en Albert de Klerk. Beeldende kunst Schilderijen en aquarellen door Theo van- Odyck De Zaterdagmiddag door zijn kunstbroe der L. H. H. Schutte met een korte rede geopende tentoonstelling van werken door Theo van Odyck in „Hét Luifeltje" te Haarlem, omvat ongeveer dertig aquarellen met indrukken van Nederland, Bulgarije, Frankrijk en Zwitserland en evenveel schilderijen, voornamelijk landschappen, maar ook enige portretten. Het werk van Theo van Odyck wekt sympathie omdat het niet gewrongen is en evenmin te -gedwee anderen navolgt. An derzijds ontbreekt nog zelfcritiek: de schil der had beter gedaan deze verzameling nogmaals te schiften. Daar is bijvoorbeeld de „Watermolen in Wylree": het coloriet stoort de stofuitdrukking. Het blijft de buiteixkant, zonder zwaarte of hecht skelet. Die schepradex-en lijken van bordpapier, die muren van gips of triplex, ondanks de overrijke kleuren die Van Odyck aan bracht. Het water is droog. Ook „Chaloen", het bekende zwaar-gerestaureerde kasteel tje bij Valkenburg, lijdt onder het coloriet: hier werd een zoetelijke romantiek opge legd, die het werkelijke „Chaloen" geens zins kenmerkt. Men zou hier een sobere symphonic in groen en grijs wensen. De zelfde gevoelens werden opgewekt bij het zien van „Chateau Alexandra" en „Huis te Noorbeek". Van de overige landschappen beviel ons vooral het „Duingezicht" (no. 52): hier is het gehéél veel hechter en meer metho disch doorwerkt. Ofschoon het een olie verfschilderij is, wijst de techniek van speels-omlijnde kleur-vlakken in de rich ting van de aquarel. Het werd een geestig spel met bodem-kleuren, schaduwen en lover. Hier spreekt de inspiratie van de schilder het sterkst. Ook zijn „Uitzicht op Bemelen" is zéér geslaagd, hoewel niet zo speels als het „Duingezicht". Van de portretten is de 92-jari<je Heer uitnemend, evenals het portret van een meisje in bontjas: een Tsjechisch type met een fijne lach en meesterlijk betoomd van coloriet. De „Negerkop", tegen een achter grond met lucht-afweei'gcschut, blijft pre cies tussen de rake observatie van Rubens' negerkoppen in Brussel en Rembrandt's melancholiek-dromende kleurlingen in het Mauritshuis. Het is een goed geslaagde plaat, meer niet. Behalve de schildex-ijen en aquarellen zijn er ook nog tekeningen. Deze zijn inte ressant: zij vormen misschien het terrein waar Van Odyck zich het gemakkelijkst beweegt. We hadden er graag nog méér gezien. Voor hen die van reizen houden is er op deze tentoonstelling véél te genieten en te herkennen. H. SCHMIDT DEGENER. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen. welke dit jaar haar 40-jarig bestaan viert. Spaarndam haalde zijn eerste zeeschip binnen Zaterdagmiddag verwelkomden de Spaarn- dammers met gejuich en fanfaremuziek het eerste zeeschip dat de naam van hun dorp I op de achtersteven voert, de „Pieter Geer- truida". Het schip is op de werf „De Hoop" in Hardinxveld gebouwd in opdracht van de gebroeders Kok, die het bestemd heb ben voor het vervoer van paling uit de Scandinavische wateren naar hun rokerij in Spaax-ndam. Het biedt plaats aan hon derdduizend pond paling. In de wanden van het ruim maken 120.000 gaatjes van de laadruimte een twee meter diep bassin met steeds vervex-st zeewater, zodat de aal volkomen vers in de rokerij aankomt. De „Pieter Geertrxiida" drijft op het voor- en het achterschip en op zogenaamde „lucht- kisten", die het ruim gedeeltelijk omgeven. Het vervoer van paling voor deze rokerij geschiedde tot dusver per auto. Wanneer dit schip in de vaart is worden tal van deviezen bespaard, die voorheen aan het transport moesten worden besteed. In de toekomst overweegt de fa. Kok ook palingladingen uit de Middellandse Zee naar Spaarndam te verschepen. De „Pieter Geertruida" is ruim 33 meter lang en ongeveer zes meter breed. Behalve de motor van hond exxlviif tig paardekrach- ten heeft het schip nog een hulpmotor van twintig paardekrachten. Het heeft vijf vierkante meter vriesruimte en is uitgerust met moderne navigatiemiddelen. Het is het grootste palingschip van Nederland. Zweeds jacht in de haven van Nieuwediep gezonken Zaterdagavond is het Zweedse jacht „Sluggo" toebehorende aan de Stockholmse Jachtclub, bij een poging om de haven van Nieuwediep binnen te lopen, tegen de zee dijk van de marinehaven geslagen en ge zonken. De drie opvarenden, Zweedse stu denten, konden zich op de dijk in veilig heid brengen. Een marinevaartuig heeft hen daar later vandaan gehaald, waarna zij werden ondergebracht op het wachtschip Neptunus. De studenten waren onderweg van Rotterdam naar Brunsbüttel, toen zij door zwaar weer werden overvallen. Het jacht, dat geheel onder water lag, is Zondag door een marinesleepboot geborgen. ADVERTENTIE Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer bepaal de lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen enzo doeltreffend. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 114J Verstekeling op de „Nieuw Amsterdam" In New York per omme gaande teruggestuurd Na het vertrek uit Southampton is aan boord van de „Nieuw Amsterdam" een verstekeling, een ongeveer 40-jarige archi tect uit Amsterdam, ontdekt. Een halfuur nadat het schip in New York aankwam is •de verstekeling aan boord van de „Noox*- dam" gebracht, die hem nu naar Neder land terugbrengt. Thans een paratyphus-epidemie in Tiel In Tiel is een vrij groot aantal gevallen van paratyphus geconstateerd. De bürge- meester heeft in samenwerking met de in specteur der volksgezondheid uitgebreide maatregelen getroffen om verdere ver spreiding zoveel mogelijk tegen te gaan. Alle lijders zullen in een noodziekenhuis worden ondergebracht. Het Nederlandse Rode Kruis heeft Zater dagmiddag uit Tiel het verzoek ontvangen dit nood-ziekenhuis in te richten. Voorlopig zal in een school een hospitaal met 25 bed den worden ingericht. Het Rode Kruis heeft onlangs bok in Waalwijk een noodziekenhuis voor para- typhus-patiënten ingericht. Dit ziekenhuis is nog steeds in gebruik. Aanbesteding van grondwerk voor rijksweg AmsterdamUtrecht Een dezer dagen wordt de aanleg van twee stukken aarden baan aanbesteed voor de nieuwe rijksweg AmsterdamUtrecht. Het eerste gedeelte is een traject van bijna 6 km ter hoogte van Loenersloot en Breukelen; het sluit aan op het stuk van 10 km tot Amsterdam (waarvan de aarden baan gereed is> en loopt dwars door wei landen. Men zal tot een diepte van 7 meter graven om op de harde grond te komen. De zo ontstane geul zal met zand volgestort worden om te voox-komen, dat de nieuwe weg zal gaan verzakken. De 3'/° km ten Zuiden van Breukelen, aansluitende op de aan te besteden 6 km, zijn op het togenblik in uitvoering. Dan volgt een traject van 4 km in de gemeente Maarssen, welk stuk dezer dagen wordt aanbesteed. Hier is het tracé al uitgebag gerd. Het genodigde zand wordt verkregen uit het Merwedekanaal, dat wordt ver breed. De nog resterende 3 km tussen Maarssen en de Vleutenseweg in Utrecht zijn nog niet aanbesteed; wel is het bagger- werk gedeeltelijk klaar. PANDA DE MEESTER*EDELMAN Wereldnieuw Eigen storing. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Russische storingzen ders een uitzending van de rede van de Russische gedelegeerde in de Veilig heidsraad, Jakob Malik, op 25 Augustus hebben overstemd. De geregelde uitzen ding van het, Poolse programma van de „stern van Amerika" werd onderbroken om de debatten in de "Veiligheidsraad uit te zenden, aldus het departement. Onmiddellijk vielen echter de Russische storingzenders in en overstemden Ma- liks rede en de vertalingen ervan. Begin. Te Oslo is men begonnen aan de bouw van vier grote atoombomschuil kelders, die tezamen aan 13.000 perso nen plaats zullen bieden. Instorting. Het Japanse nieuwsbureau Kiodo meldt, dat Zondag een spoorweg tunnel in de buurt van Maeoto Moera ongeveer 200 km. ten Noorden van To^ kio, is ingestort, waarbij 49 arbeiders bedolven werden. Slechts 7 arbeiders wisten te ontkomen. Het reddingswerk wordt door verdere -instortingen zeer bemoeilijkt. Vijf uur na de ramp werd nog niemand van de ingeslotenen gered. Arrestatie. De Oost-Duitse veiligheidspoli tie heeft Willy Kreikemeyer gearres teerd, de directeur van de Oost-Duitse spoorwegen, die drie dagen geleden uit de socialistische eenheidspartij werd gestoten. Naar verluidt werd Kreike meyer, die met verschillende andere communisten beschuldigd is van het onderhouden van vex-bindingen met „de Amerikaanse super-agent Noel H, Field", in zijn kantoor gearresteex'd tij dens een bespreking met vooraanstaan de spoorwegfunctionarissen. Complot. In officiële Franse kringen te Saigoix is het bericht bevestigd, dat de Vietnamese politie een samenzwering heeft ontdekt om Donald R. Heath, de Amerikaanse gezant in Indo-China te vermoorden. De politie wilde geen ver dere bijzonderheden verstrekken. Het complot werd Zaterdag ontdekt, toen agenten van de Vietminh de bevolking te Saigon aanspoorden gewelddadig de revolutie van 2 September 1945 te her- denken, toen te Saigon veel Franse bur gers werden vermoord. Slechts twee handgranaten werden gegooid en nie mand werd gewond. Model. Bij een botsing in de buurt van Mil waukee in de Amerikaanse staat Wis consin tussen twee treinen, die speciaal gecharterd waren voor de jaarvergade ring van de nationale model-spoorweg- vereniging, zijn vijf personen om het leven gekomen en een vijftigtal gewond. Voetbal-schoten. De scheidsrechter van een wedstrijd tussen de voetbalclubs „Vasco da Gama" en „America", welke te Eio de Janeiro werd gespeeld en door de eerste met 32 werd verloren, moest onder zware politiebewaking naar een politieauto worden gebracht, omdat de aanhangers van de vexTiezende club hem voor de nederlaag aansprakelijk stelden. Toen de menigte opdrong, open de de politie het vuur. Een persoon werd gedood en vier personen werden ernstig gewond. Verscheidene andere personen werden gewond, toen de de- monstranten zich in paniek verspreid den. Sommigen werden onder de voet gelopen. 80. Terwijl de Gemaskerde er met de Ko ninklijke Schat vandoor was terwijl Joris Goedbloed spoorloos verdwenen was terwijl de hovelingen en soldaten bezig waren, hun bezwijmde Koning weer bij te brengen terwijl dat alles gebeurde, wil de de vervelende Graaf Isen Grim Panda eens flink aanpakken. „Ik vertrouw jou niet, vrindje!" zei hij dreigend. „Jij speelt een vreemde rol! Ik moet meer van je we ten! Ik waarschuw je! Je maakt me kwaad". Maar intussen stond Panda's besluit vast. Hij toilde niets meer met edellieden te ma ken hebben! En dus klemde hij zijn geld tegen zich aan en rende weg. „Het spijt me wel. Graaf', riep hij, „maar ik zal een an der keertje wel weer eens met u praten! Nu ga ik eerst een nieuw leven beginnen!" Enrrrroetsdaar ging hijde poort uit en de ophaalbrug over er. de landweg op. „Ziezo!" dacht hij blij. „Joris Goedbloed is weg, en de Gemaskerde is weg, en de schat is weg ...en nu ga ik ook weg! Lek ker!" Dat was heel mooi. En nu kunnen wij onder dit verhaal zetten: EINDE. Hm! Ja.ehkunnen we dat er wel onder zetten? Ik weet het eigenlijk niet, want wie stond daar rustig midden op die landweg, verdiept in een aandachtige beschouwing van het landschap en genietend van zijn sigaret? Wie? Joris Goedbloed! Ja ja! Dat betekent iets! En zo is dan het einde van dit ene verhaal weer het begin van een ander, waarin we nog meer zullen horen van de Gemaskerde, van Isen Grim Bruno, van Béllino en Martinus en tja, en ook van Joris Goedbloedwant die is nu eenmaal onvermijdelijk Hilda hesman, Miss Holland, die Vrijdag naar Rome vertrok om daar mede te dingen naar de titel Miss Europa. Wanneer ze die wint, mag ze zes weken in Italië blijven en is het eerste hek op de weg naar filmroem voor haar open gegaan. Dodelijke aanrijding op de Amsterdamse Vaart Om twintig minuten over twaalf in de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Amsterdamse Vaart dichtbij de Bakhuizen van den Brinkstraat een 66-jarige man, de Haarlemmer J. Valkman, bij het oversteken van de weg aangereden door een auto, be stuurd door de heer II. K„ exx zo ernstig ge wond, dat hij later overleed. De bejaarde man was drie meter de rij baan opgelopen, toen hij plotseling op zijn schx-eden terugkeerde. De bestuurder van de auto die in de richting Amsterdam reed had getracht om hem te ontwijken, kon daardoor een aanrijding niet meer voor komen. De voetganger werd vijf meter meegesleept. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en brak beide benen, 's Nachts om twee uur is hij in het St. Elisabeths Gast huis ovexTeden. HAARLEMSE REDDINGSBRIGADE De examencommissie district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft Zondag in de zwem inrichting aan de Kleverlaan het technisch gedeelte van de diploma's A en B afgenomen. Met goed gevolg hebben de volgende leden van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen aan het examen deelgenomen: diploma A: A. J. van Eeden, J. H. Grandia, P. Kloos, C. de Leeuw, H. de Redelijkheid, C. Schellings en S. van Veen. Diploma B: G, van Rijn en J. C. Tierie. Met goed gevolg werd het examen voor het voorbereidend diploma afgelegd door: mej. I. Metz, R. M. Oudolf en J. Terreehorst. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven zich terug te trekken uit de kunstgenootschappen, waarvfp" lid is.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2