Ballonvaarders hadden het zwaar te verduren in het noodweer ■•"V §wf;.: F arina wereldkampioen Vlug en Lenig opnieuw clubkampioen „Haarlem" valt terug naar de vijfde plaats OVVO versloeg Ajax met 2-0 Nederlandse skiffeur tweede, vier met stuurman derde. Groot succes voor de Denen Maandag 4 September 1950 3 SLECHTS VIER KWAMEN ER „LOS" Canadees Boitard landde in Russische zone van Duitsland Sagitfa won P, J.-beker Te Leiden werden athletiekwedstrijden gehouden om het clubkampioenschap van Nederland (dames), waaraan de Prinses Julian a-beker verbonden is. De Amsterdamse vereniging Sagitta werd winnaar. Het eind klassement luidt: 1. Sagitta, Amsterdam 75 pnt.; 2, Olympia '48, Den Haag 50 pnt.; 3. Minerva, Rotterdam 29 pnt.; 4. Zaanland. Zaandam 21 pnt.; 5. GAC, Hilversum 17 pnt.; 6. Shot, Den Haag 6 pnt.; 7. en 8'. DEM, Beverwijk en Sportief, Leiden elk 5 pnt.; 9. De Bataven, Leiden 1 pnt. De miezei-ige regen, die gestadig neerviel, was er niet vreemd aan, dat Zaterdagmid dag om twee uur, liet aanvangsuur van de demonstraties vóór de start van de inter nationale ballonrace om de Coupe d'Am- sterdam en de Coupe Andries Blitz, zich slechts enige duizenden toeschouwers op het zandterrein aan de Stadionkade te Am sterdam bevonden en onder deze duizenden waren alleen al 2000 medewerkers. De elementen hebben de organisatoren van de internationale ballonrace, die Za terdag in Amsterdam werd gestart, danig dwars gezeten. Van de 19 ingeschreven ballons vertrokken er slechts vier officieel. Ais eerste vertrok de „Ville de Bruxelles" van de Belg De Vogelaer om 18.45 uur. Hij had een moeilijke start, want hij kon niét goed los van de grond komen. Over een afstand van enige honderden meters werd de mand, waarin de ballonvaarders zich bevonden, over de grond gesleept en pas nadat veel ballast was uitgeworpen, ver hief de ballon zich in het luchtruim. Een kwartier na hem ging de 76-jarige Franse kleermaker Cormier alleen de lucht in. Hij had een zeer vlotte start en enige seconden later zweefde de grijze Fransman met zijn ballon boven Amsterdam. Mevrouw Nini Boesman vertrok om 19.05 uur. Haar bal lon raakte 50 meter van de startplaats weer de grond, maar toen' ook zij een gedeelte van de ballast had uitgeworpen, vlotte het beter en vertrok de enige vrouwelijke deel neemster eveneens .in Oost-Zuid-Oostelijke richting. Daarna zou het bijna anderhalf uur duren voordat de vierde deelnemer, de Canadees Boitard, zich met zijn ballon van de grond zou verheffen. Het was toen half negen en zijn ballon steeg omhoog in het licht van de schijnwerpers van enkele auto's. Het kleine groepje mensen, dat toen nog op de zandvlakte verbleef, juiohte de moedige Canadees hij vertrok tijdens een hevige stortbui hartelijk toe en bo vendien lieten de aanwezige automobilisten de claxons van him auto's loeien. Het weer op deze middag was bar slecht. Hevige rukwinden werden afgewisseld door kletterende regenbuien en een aantal ballonvaarders besloot niet te starten. Enigen werd dit onmogelijk gemaakt, om dat 'hun ballons onklaar geraakten. Eén van de Fransen, De Cok, die nog geen definitief besluit had genomen, zag zijn ballon in het schemerduister de vlucht nemen. Tijdens een hevige rukwind rolde de met gas gevulde ballon onder het be schermende net vandaan en koos, nagezien door de radeloze eigenaar, het luchtruim. De bekende hooggeleerde diepduiker en hoogvliegerprof. August Piccard uit België was ook een kijkje komen nemen. Jeugdige autogrammenjagers bestormden hem om zijn handtekening. De pech was al eerder in de middag be gonnen met de ballon van de Nederlander Boesman. Toen het omhulsel bijna-geheel vol was, scheurde het en dus kon de Ne derlander niet met zijn eigen ballon ver trekken. De Amerikaan, Don Piccard, verging het slechter. Hij werd nog voor de start be dwelmd door uitstromend gas uit zijn bal lon en moést ter observatie naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam worden vervoerd. Geland Twee en een half uur na de start is de ballon van mevrouw Boesman geland op ongeveer twee kilometer afstand van de zendmasten van radio Kootwijk. Mevrouw Boesman vertelde, dat zij een zeer moei lijke tocht had gehad met sneeuw- en regenbuien. De ballon van de Belg Droogehbroeck kwam om half acht bij Blaricum terecht. De commandant en zijn twee passagiers, een majoor van de Nederlandse lucht macht en een journalist, waren doornat, want de mand kwam in een sloot terecht, werd weer meegesleurd door een rukwind en belandde toen op het droge. De losgeslagen ballon van de Fransman De Cok is omstreeks half tien -in de om geving van Nijkerlc neergekomen. De 76-jarige ballonvaar der Cormier landde in het donker in de zandverstuivin gen van Kootwijk. Bij het zoeken naar het dorp raakte hij zijn ballon kwijt en is aan het dwalen gegaan, Tenslotte heeft hij de Korfbal Koog-Zaandijk veroverde de Herke Jongertbeker Sport, Vereent hield Zondag op het terrein te Santpoort de jaarlijkse wedstrijden om de Herke Jongert-bèker, waaraan behalve Sport Vereent ook deelnamén: Koog Zaandijk, Allen Weerbaar (Amsterdam) en H. S. V. (Den Haag), ieder met drie ploegen. De vereniging Koog Zaandijk toonde zich in alle afdelingen de sterkste en legde voor een jaar beslag op de wisselbeker. De uitslagen waren: Afdeling I: K.Z. I—S.V. 1 2—0; H.S.V. I— A.W. I 2—1; A.W. I—S.V. I 5—1; H.S.V. I— K.Z. I 1—8; S.V. I—H.S.V. I 3—1; K.Z. A.W. I 4—2. Afdeling II: A.W. II—H.S.V. II 3—1; S.V. II—K.Z. II 1—5; H.S.V. II—K.Z. II 1—7; S.V. II—A.W. II 3—3; K.Z. II—A.W. II 2—0; H.S.V. II—S.V. II 2—0. Afdeling III: S.V. 3—K.Z. 3 1—3; H.S.V. 3— A.W. 3 1—6; K.Z. 3—H.S.V. 3 3—0; A.W. 3— S.V. 3 8—4; K.Z. 3—A.W. 3 6—3; H.S. 3— S.V. 3 0*—6. Tennis Haarlem blijft in de eerste klas De uitgestelde tenniswedstrijd voor de promotie hoofdklasse tussen de Haarlemse Lawntennis Club en Hilversum is gespeeld en gewonnen door Hilversum met 7—5. m lip L 0M Til Om de Prins Hendrikbeker De Internationale Ballonrace ondervond Zaterdagmiddag veel tegenslag door het voor zulk een evenement bizonder ongunstige weer. Foto: De eerste ballon die kans zag los te komen, was die van de Belg De Vogelaer. nacht in de zandverstuivingen doorge bracht. Zondagmorgen ontmoette hij twee kam peerders', die hem naar het dorp brachten. De ballon werd later teruggevonden. Zondagavond kwam een telegram bin nen van de Canadees Boitard. Zijn ballon is geland bij Wolmerstedt bij Maagdenburg in de Russische zóne van Duitsland en 'heeft een afstand afgelegd van ongeveer 450 km. Van de vier deelnemers, die zijn opgeste gen, heeft hij dus verreweg de grootste afstand afgelegd. Automobilisme Een menigte van ruim honderdduizend personen stond langs het circuit van Monza geschaard toen het startsein gegeven werd voor de 21ste Grote Prijs van Italië, de laatste race die meetelde voor het wereld kampioenschap. Ascari (Ferrari) nam on middellijk de leiding, maar werd reeds in de eerste ronde door Farina (Alfa Romeo) van de kop verdrongen. Na vijf ronden reed Farina nog steeds aan het hoofd met een kleine voorsprong op Ascari en Fangio (Alfa Romeo). Na de 20ste ronde was de positie: 1. Fa rina, 2. Ascari, 3. Fangio. Maar de Argen tijnse coureur, die leider was in het klasse ment voor het wereldkampioenschap, bleek terrein te hebben verloren en twee ronden later moest hij voor zijn pit stoppen wegens een motorstoring. Hij vertrok spoedig weer, moest na een ronde opnieuw halt houden, nam toen de wagen van zijn ploegmaat Taruffi over en wist Farina sterk te be dreigen totdat hij in de 36ste ronde ander maal met een motordefect stoppen moest, ditmaal voor goed In de 50ste ronde stopte Farina om te tanken en een wiel te verwisselen. Toen hij vertrok had Fagioli een ronde achterstand. Ascari was derde. Sommer moest wegens motorpanné in de 53ste ronde opgeven, waardoor Rosier een plaats opschoof. As cari zette alles op alles en passeerde Fa gioli. De uitslag luide: 1. Farina (Alfa Romeo) 504 km in 2.51.17 gem. 176.242 km per uur. 2. Ascari (Fer rari) 2.53.32. 3. Fagioli (Alfa Romeo) 2.53.53. 4. Rosier (Talbot) op 5 ronden. 5. Etancelin (Talbot) op 5 ronden. 6. De Graf- fenried (Maserati) op 8 ronden. 7. White head (Ferrari) op 8 ronden. Het eindklassement van het wereldkam pioenschap voor autocoureurs 1950 luidt: 1. Farina (Italië) 30 p. 2. Fangio (Argen tinië) 27 p. 3.-Fagioli (Italië) 24 p. 4. Ro sier (Frankrijk) 13 p. 5. Ascari (Italië) 11 p. 6. Parsons (V.S.) 9 p. 7. Holland (V.S.) 6 p. 8. Prins Bira (Siam) 5 p. Hockey Schaerweide zegevierde in het tournooi van Hurley Te Amsterdam hield Hurley het jaarlijkse tournooi om de „Hamerbeker". De acht ploegen kwamen in de voorronde in drie wedstrijden uit. Schaerweide met drie overwinningen en Hurley met een overwin ning en twee gelijke spelen kwamen het beste voor de dag en bereikten de finale. Met 70 versloeg Schaerweide Hurley in de eindstrijd. De uitslagen luiden: AmsterdamZand- voort 13; IJsvoglesHurley 00; Schaer weideStrawberries 31; HHYCAlkmaar 11; AmsterdamSchaerweide 05; IJs- vogelsHHYC 2—2; Amsterdam—Straw berries 0—0; IjsvogelsAlkmaar 0—0; ZandvoortSchaerweide 01; HHYC Hurley 2—2; Zandvoort—Strawberries 0—2; HurleyAllernaar 10. Finale: SchaerweideHurley 70. B.M.H.C. speelde vriendschappelijk Drie elftallen van BMHC kwamen Zon dag in lie/ veld voor vriendschappelijke wedstrijd(n tegen ploegen van HDM uit Den Haag: Twee overwinningen en een gelijk spel waren de resultaten. Voor BMHC is dit succes mede te danken aan het feit, dat de leden sinds begin Augustus wekelijks bijeenkwamen en zich dan bezig hielden met lichte athletiekoefeningen. De uitslagen zijn: BMHC IHDM I 4-0; BMHC II—HDM'II 0-0: BMHC IV—HDM III 5-1. Enkele elftallen van de dameshockey club BDHC speelden Zondagmorgen onder linge wedstrijden op de terreinen achter Zomerzorg. Evenals BMHC speelt ook BDHC in het aanstaande seizoen behalve in de eerste klasse met twee elftallen in de promo tieklasse-B en een elftal in de tweede, der de en vierde klasse. KAMPIOENSCHAP SOFTBALL. De beslissende wedstrijd om het kampioenschap van Rayon West tussen Gymnasion en HCK is Zaterdag j.l. verregend. De wedstrijd wordt thans gespeeld Zaterdag om 3 uur in het Heemsteeds Sportpark. Voor de eerste maal tijdens haar bijna dertigjarig bestaan heeft de H.A.V. „Haar lem" het tijdens de strijd om de Prins Hen drik-beker, waaraan verbonden is het club kampioenschap van Nederland, zich niet bij de eerste vier verenigingen van Nederland kunnen handhaven en heeft de ploeg ge noegen genomen met de vijfde plaats. Dit terugvallen van de club, die vele ja ren achtereen de sterkste vereniging van het land is geweest, is vooral te wijten aan het feit, dat men niet tijdig voor verjonging van de ploeg heeft kunnen zorg dragen, omdat nog altijd een behoorlijke trainings gelegenheid voor de athletieksport in Haar lem ontbreekt. Ook gisteren moest „Haar lem" het weer van oudere krachten hebben. Zo startte op de 5000 meter de 34-jarige Koopman, die een moedige race liep, maar die het toch in de eindspurt tegen de jon geren moest afleggen, zodat hij geen pun ten voor zijn club kon veroveren. Slijkhuis (Trekvogels) won het nummer zoals hij wilde in 15 min. 47.7 sec., met vlak achter zich Harting (A.A.C.) Op de 1500 meter moest het voor „Haar lem" ditmaal alleen van Geusebroek ko men, daar Van Gog volkomen faalde. Geu sebroek deed het heel goed door in 4 min. 9.8 sec. de vierde plaats te bezetten. Ook dit nummer was voor Slijkhuis met Har ting vlak achter hem. De 800 meter bracht voor de Haarlem mers een prettige verrassing. Wullems plaatste zich in 2 min. 2.4 sec. zesde, nadat hij kort tevoren in de serie van de 100 me ter op de streep uitgeschakeld was. De Kroon (A.A.C.) won de 800 meter in 1 min. 58.4 sec. De beide jeugdige lopers van „Haarlem", Brijs en Van Gorsel werden kansloos in de serie van de 400 meter uit geschakeld. Dit nummer werd nogal ver rassend door Smildiger (V. en L.) gewon nen in 51.3 sec. Bij de werpnummers ver raste Kluft (Haarlem) door met een prach tige worp van 40.22 meter de derde plaats in te nemen, waarmede hij voor de eerste maal in zijn athletiekloopbaan over de 40 meter kwam. Ook het kogelstoten leverde Kluft een HONKBALCOMPETITIE De uitslag van AjaxOVVO (0-2) zal in Haarlemse kringen met gemengde gevoe lens ontvangen zijn. Immers de nederlaag van Ajax is voor EDO gunstig, doch de overwinning van OVVO brengt HHC weer verder van het kampioenschap. HHC won gisteren de laatste wedstrijd van SC Haar lem (11-1). De stand is thans: H. H. C. O. V. V. O. Blauw Wit V. V. G. A S. C. Haarlem E. D. O Ajax 14 10 p? 3 21 12 8 2 2 18 14 6 4 4 16 14 6 3 5 15 14 7 1 5 15 14 3 3 8 9 13 4 0 9 8 13 2 2 9 6 In het komende weekeinde speelt EDO tegen O WO. Voor de daaropvolgende week is OWOAjax vastgesteld. SC Haarlem—HHC 1-11 SC Haarlem heeft de keurige prestatie in de eerste wedstrijd tussen beide ploegen niet kunnen herhalen. Wederom was de oorzaak slecht veldwerk. In de eerste innings opende Noordhoff met een honkslag en Jole volgde met 4-wijd. Beiden sneuvelden echter op het derde honk. De derde nul nam De Vroon voor eigen rekening. In de derde innings konden de HHC'ers de score openen toen Vrenegoor Jr. een honkslag gaf, Noordhoff door een fout, Jole door een honkslag en Smidt door 4-wijd op de honken kwamen, waarbij eerstgénoemden scoorden (0-2). Haarlem liet zich niet onbetuigd. Missaal', door 4-wijd op de honken gekomen, kon scoren op een honkslag van Huisstede (1-2). De vierde ininngs bracht geen verandering, doch in de vijfde innings konden Duinker en Hoogenbosch door een serie fouten de voorsprong van HHC tot 1-4 vergrootten. In de zesde innings zorgden Gaartman en Vrenegoor Jr. voor 1-6 en in de zevende innings werd de voorsprong wederom door talrijke fouten in het veld van Haarlem vergroot. (1-10). Haarlem kreeg een mooie kans op een beter resultaat in de gift- makende innings, toen het met nul uit alle honken bezetten konden. Geen der volgende slagmensen was ech ter in staat om de bal slechts te raken. Duinker maakte mét drie maal 3-slag' een eind aan de innings. Het deed er weinig toe, dat Noordhoff en Smidt de stand in de achtste innings op 11-1 brachten. De werpersresultaten waren: De Mon en Huisstede (SC Haarlem) 13 x 3 slag, 5x4 w., 6 h.s. tegen. Duinker (HHC) 15 x 3 slag, 8 x 4 w, 3 h.s. tegen. De beste slagman bij HHC was Vrene goor Jr. (0.600) en bij Haarlem Scheur man (0.333). Promotie overgangsklasse De laatste medespeler in de Overgangs klasse promotie-competitie is thans be kend: HFC Haarlem 2, dat door een over winning op Laakkwartier kampioen werd van de 2e klasse A. Voor de promotie-competitie vond slechts WGA 2Hilversum doorgang. De Amster dammers wonnen met 7-4. EHSKenne- merland verregende. De stand is thans: V. V. G. A. 2 2 E. H. S1 Hilversum 3 Ken nemer land 2 H. F. C. Haarlem 0 0 0 0 0 Promotie eerste klasse Door een 4-2 overwinning op DOS is ABC kampioen van de overgangsklasse A geworden. Deze ploeg speelt thans twee wedstrijden met RCH voor een plaats in de eerste klasse. A.s. weekeinde wordt ge speeld ABCRCH en op Zaterdag 16 Sep tember RCHABC in het Heemsteeds Sportpark. Waar en wanneer de wedstrijd van a.s. weekeinde wordt gespeeld is nog niet bekend. Uitslagen De uitslagen luiden: Eerste klasse: Ajax OVVO 0—2; SC „Haarlem"—HHC 1—11. Overgangsklasse a: ABCDOS 4—2 (ABC kampioen) Overgangsklasse b: HHC 2—HCK 7—3. Tweede klasse a: LaakkwartierHFC Haarlem 2 428 (HFC Haarlem 2 kampioen). Tweede klasse c: DECRooswijk 143. Tweede klasse d: ABC 2Quick 224. Promotie overgangsklasse: VVGA 2Hil versum 74.; EHSKennemerland ver regend. Europese roeikampioenschappen De Nederlandse ploegen, die voor de Europese roeikampioenschappen in Italië waren ingeschreven, zijn Zondag in de eindstrijden uitgekomen. Eén ploeg behoefde met aan de voorwedstrijden deel te nemen, twee kwamen in de finales door "Vrijdag een goeae plaats te bezetten in de voorwedstrijden en twee plaatsten zich door successen ie boeken in de herkansing. eindstrijden hebben geen kampioenschappen opgeleverd voor Nederland. Neumeie nrm Jn het nummer voor skiffs, Njord de derde m de vier met stuurman. derde plaats op met 13.23 meter. Beide nummers werden gewonnen door De Bruyn (V. en L.) met resp. 43.21 meter en 13.29 meter. Het polsstokhoogspringen leverde de tra ditionele „Haarlem" overwinning op van Lamoree (3.65 meter) met zijn clubgenoot Swart op de tweede plaats (3.40). Hoog- en verspringen leverde „Haarlem" dit jaar geen enkele punt op, ondanks en kele goede sprongen van Kievit bij het hoogspringen. De Haarlemse" speerwerpers wisten zich niet bij de eerste zes te plaatsen. Zo kon „Haarlem" het niet verder brengen dan 29 punten, het laagste puntentotaal ooil door een ploeg van „Haarlem" in de strijd om het nationaal clubkampioenschap bi haald. Vlug en Lenig werd voor de tweede ach tereenvolgende maal clubkampioen met 83 punten voor A.A.C., dat 73 punten behaal de. A. V. '23 bezette de derde plaats met 53 punten, Trekvogels werd vierde met 36 punten, Haarlem vijfde met 29 punten en „Holland" (Leiden) zesde met 22 punten. 4 x 100 meter estafette: 1 AAC, 44.2 2 V en L, 44.5; 3 A V '23 44.7. 4 x 400 meter: 1 AAC, 3.27.8; 2 AV '23, 3.31.1; 3 V en L, 3.32.9. Polsstokhoog: 1 Lamoree, Haarlem 3.65 2 Swart, Haarlem 3.40; -3 Noordenbos, Hol land 3.30. Vèrspringen: 1 Wessels, AV. '23, 6.99; 2 Leeuwenhoek, V en L, 6.92.5; 3 Sijmans, AV '23, 6.79. Hoogspringen: 1 A. van Oosten, Trekvo gels 1.80; 2 Broers, AAC, 1.75; 3 Keizer, AV '23, 1.70. Kogelstoten: 1 De Bruyn, V en L, 13.74; 2 J. van Bommel, V en L, 13.29.5; 3 Kluft, Haarlem, 13.23. Discuswerpen: 1 De Bruyn, V enL, 43.21; 2 Pie terse, V en L, 41.85; 3 Kluft, Haarlem 40.22. Speerwerpen: 1 Van der Poll, V en L, 57.35: 2 Vorenkamp, V en L, 56.32; 3 West- rik, AV '23, 53.88. 100 meter: 1 Saat, V en L, 11.3; 2 Griek, AAC, 11.5; 3 Kleyn, V en L, 11.5. Finale 400 meter: 1 Smildiger, V en L, 51.3; 2 Schmidt, AAC, 51.3; 3 Herberts, AV '23, 51.5. 800 meter: 1 De Kroon, AAC. 1.58; 2 Kist, AAC, 1.59.3; 3 Havenaar, AV '23, 1.59.9. 1500 meter: 1 Slijkhuis, Trekvogels, 4.06.7: 2 Harting, AAC, 4.06.9; 3 Jansen, Holland, 4.09.7. 5000 meter: 1 Slijkhuis, Trekvogels, 15.47.7; 2 Harting, AAC, 15.47.8; 3 Van R,ooyen, Holland, 16.24.4. 110 meter horden: 1 Zwaan, AAC, 17; 2 Parlevliet, V en L, 17.3; 3 Van Bommel, V en L, 17.3. Handbal Nederland—Frankrijk 6—5 Het Nederlands heren handbal-elftal heeft Zaterdagmiddag in Stadskanaal een krappe 65 overwinning behaald op Frankrijk, na met de. rust met 43 te heb ben voorgestaan. Over het algemeen is de kwaliteit van de Nederlandse spelers niet meegevallen. De wedstrijd had trouwens aanzienlijk .te lijden onder de aanhoudende regenval, die het toch al niet beste terrein zeer glad maakte en vooral de Nederlandse voorhoede parten speelde. Het spel der voorhoede, dat meer gebaseerd is op lange open aanvallen, moest nu noodzakelijk kort worden gehouden, hetgeen voor de Fran sen, die dit speltype gewend zijn, een groot voordeel was. De Nederlandse overwinning had groter kunnen zijn als na de rust niet binnen enkele minuten twee strafworpen waren gemist. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Zondag hield „De Kampioen" een wedstrijd over 50 km., uitsluitend voor nieuwelingen, voor de prijzen der wedstrijdcommissie. De renners Kroezen, Rusman en Steenbakkers liepen één minuut uit. Kroezen zegevierde na een felle eindsprint. Van 't Hof won de eindsprint van het peloton. De eindstand luidt: 1. C. Kroezen, 8 pnt. tijd 1 uur 13 min. 24 sec.; 2. R. Rusman 7 pnt.; 3. J. Steenbak ker 6 pnt.; 4. A. van 't Hof 5 pnt.; 5. H. de Vries 4 pnt.; 6. P. de Vries 3 pnt.; 7. G. van Roon 2 pnt.; 8. W. Stoker 1 pnt.; 9, H. Kar- seboom 1 pnt. won de tweede prijs in h Het mag als een grote zeldzaamheid wor den aangemerkt, dat de Europese kam pioenschappen 1950 niet in drie dagen konden worden afgewerkt. Door de fouten in het sturen, welke in de race van de vier zonder stuurman werden gemaakt, waar door de finale een zeer onregelmatig karakter kreeg, zowel voor als achter in het veld, besloot de jury de wedstrijd over te roeien met uitsluiting van Zuid-Slavië, echter niet, zoals oorspronkelijk v/as vast gesteld des avonds, na de eindstrijd der achten, maar Maandagochtend. Dit laatste is wel begrijpelijk, indien men bedenkt, dat de juryleden in de volgboot, toen men een maal besloten had de race over te roeien, niet de ploegen had gewaarschuwd, zodat deze, met uitzondering van Denemarken en Nederland, die met elkaar in aanvaring waren gekomen, op volle kracht de 2000 meter hebben uitgeroeid. Een rustpauze achtte men mede op voorstel van Italië wel noodzakelijk, zodat er een vierde wedstrijd dag aan wordt vastgeknoopt. Zuid-Slavië werd onderweg niet minder dan zeven maal gewaarschuwd. Ook Italië kreeg een waar schuwing, evenals Denemarken. Neumeier werd door de Deen Larsen ver slagen. De Nederlander zette zijn eindspurt te laat in en verloor daardoor. Het duurde geruime tijd voordat de skiffeurs rustig aan de start lagen. De Zwit ser Keller nam onmiddellijk de leiding, maar Erik Larsen op de buitenbaan ging na 500 meter naar voren. Hij nam ongeveer drie kwart lengte voorsprong op de Itali aanse kampioen Bergamini en Neumeier, die zich van de laatste plaats naar voren had gewerkt. Butel en Keiler lagen toen reeds respectievelijk vierde en vijfde. Neumeier roeide uitstekend verder en nam op de helft van de afstand de tweede plaats ever van de Italiaan. Op 1500 meter was de positie nog ongeveer dezelfde, maar terwijl Ex-ikLarsen reeds tekenen van vermoeidheid vertoonde roeide de Nederlander rustig verder. Hij liep zienderogen in op de Deen, maar hij begon zijn eindspurt, waartegen de Deen weinig vermocht te doen, te laat. Met elke slag won hij decimeters, het ver schil van een lengte werd teruggebracht tot drie kwart lengte, een halve lengte, een kwart lengtemaar de finish bracht de redding aan de uitgeputte Deen. Als Neumeier zijn tempo tien meter eerder verhoogd had, zou hij zeker als Europees kampioen over de eindstreep zijn gegaan. Voor het nummer vier met stuurman kwamen zes pldegen aan de start. Op 350 meter lagen Zwitserland en Italië iets voor op Nederland en 150 meter verder hadden Reuss van Zwitserland en Venezia van Italië de leiding met een halve lengte voorsprong op Denemarken en Njord. Frankrijk en Spanje bezetten toen reeds de vijfde en de zesde plaats. Op de helft van de afstand had Denemarken zich tot de tweede plaats opgewerkt met Zwitserland nog steeds als eerste, op de derde en vierde plaats respectievelijk gevolgd door de titel verdediger Venezia en. Njord. De Aarhus Roklub, die het vorig jaar te Amsterdam derde was geworden, passeerde tussen 1000 en 1500 meter Zwitserland, dat afzakte en de tweede plaats aan Italië moest afstaan. Njord had een prachtige laatste 500 meter. Met lange slagen en een uitstekende balans werd de eindspurt ingezet. Italië, dat iets te vroeg met de eindspurt was begonnen, werd nog bedreigd door Njord, terwijl Denemarken, waarvan de slag de Itali aanse concurrenten keurig in het oog hield, met onweerstaanbare kracht en een onver moeibaar élan de laatste 200 meter in sterk verhoogd tempo aflegde. Njord slaag de er nog in op Italië in te lopen, maar het verschil aan de finish bedroeg toch nog een halve lengte op Venezia, en precies een lengte op de nieuwe Europese kampioenen, de vier van Aarhus Roklub. Double scull De Nederlandse double scull Van der MeerReiding heeft geen rol van beteke nis gespeeld in de finale. De strijd ging voornamelijk tussen Italië en Denemarken, waarbij ook Zwitserland en tenslotte ook „Het Spaarne won opnieuw op de Voorzaan Evenals vorige jaren is de Haarlemse Roei en Zeilvereniging „Het Spaarne" er weer in geslaagd tijdens de Zondag op de Voorzaan gehouden wedstrijden van de Zaanlandse Zeilvereniging de verenigingsprijs te behalen met 28 punten. Tweede was Willem III met 22 punten en derde Cornelis Tromp met 20 punten. „Het Spaarne" was voor een groot aantal nummers ingeschreven. De jeugd onder scheidde zich .in het bijzonder en behaalde enkele eerste 'plaatsen. De veteranen ver sloegen de Amstel. Haarlems burgemeester kwam weer in de Spaarneploeg uit. De uit slagen luiden: Styiroeien gladde vier, dames: 1. Cornelis Tromp 103 p.; 2. Het Spaarne 101 p. Stijlroeien overmaadse skiff dames: 1. Willem III 99 p.; 2. Amstel 95 p. Styiroeien overnaardse skiff dames: 1. Willem III 99 p.; 2. Het Spaarne 95 p. Overnaadse skiff, heren (1700 meter): 1. Z. Z. V. 7 min, 51 sec.; 2. De Eem. Gladde skiff heren (1700 meter): 1. C. Tromp 7 min. 16.4 sec.; 2. Amstel, 7 min. 17.2 sec. Gladde vier heren (1700 meter): 1. Het Spaarne 6 min. 43.6 sec.; 2. Galgewater 6 min. 54.6 sec. Overnaardse vier heren (1700 nieter): 1. Cornelis Tromp, 7 min.; 2. Willem III, 7 min. 6.8 sec. Dubbel vier heren (1700 meter): 1 Het Spaarne 8 min. 26 sec.; 2. Galgewater. Gladde twee heren (1700 meter): 1. Willem III. 7 mina 22 sec.; 2. Het Spaarne, 7 min. 23.8 sec. Oude achten heren (1700 meter): 1. Willem III, 5 min. 49.8 sec.; 2. Galgewater. Overnaadse twee heren (1700 meter): 1. Z Z V, 7 min. 37.2 sec.; 2. Amstel. Dubbele wherry buitenboord: 1. C. Tromp; 2. De Hoop. Veteranen (1000 meter): 1. Het Spaarne; 2. Amstel. Styiroeien oefengieken meisjes van 1416 jaar: 1. Het Spaarne; 2. C. Tromp. Styiroeien overmaadse vier meisjes, 17 en 18 jaar: 1. Het Spaarne 95 p.; 2. C. Tromp, 88 pnt. Styiroeien overnaardse skiff meisjes, 17 en 18 jaar: 1. Het Spaarne, 92 pnt.; 2. Die Leythe, Overnaadse skiff, jongens, 17 en 18 jaar (750 meter): 1. Het Spaarne; 2. De Schie. Overnaardse vier, jongens van 17 en 18 jaar 1. R. S. C.; 2. De Laak. België nog enige kans op de overwinning kregen. Op de tweede helft van de afstand kwam Denemarken uitgelopen, maar de [talianen hielden het tempo goed vol en de eindspurt moest de beslissing brengen. Met gering verschil werd de Deense double scull winnaar van de Europese kampioen schappen 1949 te Amsterdam, Parsner en Larsen, opnieuw titelhouder in de tijd van 7 min. 6,5 sec. met slechts 7/10 seconde voorsprong op de Italiaanse double scull. Twee niet stuurman voor Italië In het vierde nummer kregen de Italia nen reden tot juichen. Na een enerverende strijd met de twee van Seeklub Zurich iverd de titelhouder van de Europese kam pioenschappen van Amsterdam 1949, Li- bertas, wederom Eui'opees kampioen. In het begin zag het er niet naar uit, dat Ita lië de zege zou behalen. De ploegen bleven geruime lijd boord aan boord roeien, waar bij de Zweedse ploeg het tempo aanvanke lijk uitstekend bijhield. Op de laatste 500 meter was het echter duidelijk, dat de strijd uitsluitend tussen Italië en Zwitserland zou gaan. De ploegen hadden een goede eind spurt, maar Zürich zag geen kans het ver schil terug te brengen tot kleiner dan een kwart lengte. Zwitserse overwinning in net nummer twee zonder stuurman Voor de finale van het nummer twee zonder stuurman kwamen aan de start in deze volgorde: Zweden, Zwitserland, Italië, Denemarken, België. Van de vijf ploegen nam Zwitserland spoedig de leiding met Italië op de tweede plaats, gevolgd door België. Denemarken en Zweden sloten de rij. De strijcl ging uit sluitend tussen Zwitserland en Italië, die naast elkaar roeiden. De aanval van Italië in de laatste 100 meter op de leiden de positie van Zwitserland werd door het Seeklub Zug afgeslagen. Italië stuurde bovendien slecht en verder dan een kwart lengte verschil op Zwitserland vermochten de Italianen het niet brengen. Nereus zesde in de achten Voor het nummer achtriemsgieken, het laatste der Europese kampioenschappen, v/as de startvolgorde: Boei 1: Groot Brit- tannië; 2: Denemarken: 3: Portugal; 4: Oos tenrijk; 5: Nederland; 6: Italië. De strijd op de eerste 1000 meter ken merkte zich door een fel gevecht om de leiding. Om beurten lagen Oostenrijk, Groot Brittannië en Italië voor en op 1000 meter, de helft van de afstand, passeerde Italië Groot Brittannië en Denemarken. Er was nauwelijks enig verschil tussen de boten. Toen bewees de acht van Varese, dezelfde ploeg die het kampioenschap te Amsterdam 1949 had gewonnen, een grote hardheid. In een hoog tempo begon men aan de tweede helft, de Italiaanse acht liep uit. terwijl de vijf andei-e ploegen om de volgende plaatsen streden. Met een voor sprong van ruim een lengte won Varese de titel ook voor 1950. Het verschil tussen de vijf andere ploegen was zo gering, dat het om tienden van seconden ging. De ploeg van Nereus, die vrijwel voortdurend in zesde positie had gelegen, maar 'met weinig verschil QP de andere ploegen roeide, werd zesde na een scherpe strijd met Portugal. De uitslagen luiden: Twee zonder stuurman: 1. Zwitserland (See Klub, Zug) 7 min. 17.5 sec; 2. Italië (CRAL Redaelli, Dervio) 7.19: 3. België (Société Royale Nautique Anversoise) 7.32.2; 4. Dene marken (Fredericia) 7.34.7; 5. Zweden (Stock- holms Roddforeing) 7.53.4. Skiff: 1. Denemarken (Erik Larsen) 7 mm. 25.7 sec. 2. Nederland (Christiaan Neumeier) 7.26.5; 3. Zwitserland (Hanes Keiler) 7.34.1; 4 Italië (Silvio Bergamini) 7.37.5; 5. Frankrijk (Henri Butel) 7.38.1; 6. Zuid-Slavië (Dragutm Petrovecki) 7.39.5. Twee met stuurman: 1. Italië (Libertas) 7 min. 39.1; 2. Zwitserland (See Club Zürich) 7.41.00; 3. België (Antwerp Sculling Club) 7.44.5; 4. Zweden (Kungalvs Roddklubb) 7.45.6; 5. Frankrijk (Société Nautique de la Marne) 7.49.4; 6. Denemarken (Roslcilde Ro klub) 7.53.1. Vier met stuurman: 1. Denemarken (Aar hus Roklub) 6.50.2; 2. Italië (Venezia) 6.52.6; 3. Nederland (Njord) 6.53.2; 4. Zwitserland (Ruder Club Reiss) 6.58.00; 5. Spanje (Ur Kirolak de San Sebastian) 6.58.6; 6. Frankrijk (Cercle de 1' Aviron de Lyon) 7.03.2. Double scull: 1. Parsner en Larsen (DFDS Roklub, Denemarken) 7.06.5; 2. Balossi en Sommaruga (Societa Canottieri, Italië) 7.07.2; 3. Prosperi en Gianella (Societa Canottieri Ceresio, Gandria, Zwitserland) 7.13.7; 4. De- moulin en Collet (Royal Sport Nautique de Bruxelles, België) 7.20.4; 5. Reiding en Van der Meer (Willem 3, Nederland) 7.30.2; 6. Chr en Jean-Pierre Guilbert (Société Nautique de la Marne) Frankrijk 7.35. Achten: 1. Italië (Societa Canottieri Varese) 6 min. 17.3 sec.; 2. Denemarken (Horsens Roklub) 6.22.1; 3. Gr. Brittannië (Goldie Boat Club, Cambridge) 6.22.7; 4, Oostenrijk (Oes- terreichischer Ruderverband) 6.23,8; 5. Por tugal (Club Doz Galitos de Aveiro) 6.25.4; 6. Needrland (Nereus) 6.28.2. De uitslagen der vijf repêchages luiden: Vier met stuurman: 1. Nederland (Njord) 7 min. 1.1. sec.; 2. Frankrijk op 2J/ lengte 7 min. 10,1 sec.; 3. België op 5 lengten van Njord, 7 min.-21.9 sec. Skiff: 1. Frankrijk, 7 min. 37.6 sec.; 2, Zuid- Slavië 1 min. 41.4 sec op ilz lengte; 3. Egypte 8 min. 1 sec.; 4. België 8 min. 20.9 sec. Twee met stuurman: 1. België 7 min. 54.2 sec.; 2. Frankrijk 7 min. 59.4 sec.; 3. Grieken land 8 min. 10.5 sec.; 4. Spanje 8 min. 30.9 sec. Vier zonder stuurman: 1. Zwitserland 6 min. 42.4 sec.; 2. Nederland, Triton 6 min. 49.6 sec.; 3. Frankrijk, G min. 53.2 sec.; Achten: 1. Oostenrijk 6 min. 15.4 sec. 2. Portugal 6 min. 36 sec.; 3. Frankrijk 6 min. 26 sec.; 4. België 6 min. 28.2 sec. Sport in 't kort FRANKLIN BLIJFT IN ENGELAND. Neil Franklin, de vroegere midhalf van Stoke City en het Engelse elftal, en een van de vier spelers die door Football Associa tion geschorst zijn omdat ze voor een club te Bogota gespeeld hebben, is niet van plan naar Zuid Amerika terug te keren. Hij ver klaarde, in te zien, dat hij èen fout gemaakt had. DE RONDE VAN 'S HERTOGENBOSCH. De ronde van 's Hertogenbosch voor pro fessionals werd gewonnen door de Belg Rik van Steenbergen, die de 130 km. aflegde in 3 uur 7 min. 37.3 sec. De uitslag luidt: 1. Rik van Steenbergen (België) 3 uur 7 min. 37.3 sec.; 2. Ramon (België) op wiel, 3. Van Beek (Oostzaan) z. t,; 4. Storm (Den Haag) J, Van As (Roosendaal); 6. Van Est (St Willebrord); 7. Lakeman (Amsterdam); 8. Schoenmakers (Eindhoven); 9. Gerrit Voorting (Haarlem); 10. Wagtmans (Breda),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5