J Vrienden en vijanden Radio geeft Donderdag Veiling Van Meegeren Scholenbouw te Haarlem f L PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Wereldnieuws Woensdag 6 September 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK In Frankfort heeft dezer dagen een merkwaardige bijeenkomst plaatsgehad in een rokerige bierkelder in het centrum van de stad. Daar waren Estlanders, Letten, Litauers, Wit-Russen, Slowaken, Tsjechen, Hongaren, Kroaten, Bulgaren, Roemenen, Albanezen en nog talrijke lieden van andere nationaliteiten bijeen onder leiding van Jaroslaw Stetsko, een Oekraïner, die pretendeert de bevelhebber van een mach tige Oekrainse verzetsgroep te zijn. De andere aanwezigen waren volgens hun „ge loofsbrieven" allen functionarissen van verzetsgroepen in de landen waarvan zij afkomstig zijn. Zij zijn uitgeweken om in de Westelijke landen steun te verkrijgen en daar een onderlinge samenwerking op te bouwen tussen de verzetsgroepen der Oostelijke landen onder Russische heer schappij. Het merkwaardige van deze bijeenkomst was. dat alle vertegenwoordigers der Oos telijke landen het roerend eens waren over een zeer belangrijk punt, een punt dat in het Westen over het algemeen nog wel eens twijfel doet rijzen. Alle redevoeringen in die Frankfortse bierkelder hadden name lijk tot grondslag de overtuiging dat geen enkel volk, behalve de zogenaamde „Groot- Russen" of „Moscovitïsche Russen", in meerderheid hecht verknocht is aan het Kremlin. Volgens de sprekers zijn alle niet- Groot-Russische" bevolkingsgroepen van de Unie van Sovjet-Republieken de heer schappij van het Moskouse communistische regiem moe en willen zij niets liever dan zich daarvan bevrijden. Natuurlijk was die bonte bijeenkomst in Frankfort in de eerste plaats een propa ganda-meeting en wel een hevig anti- bolsjewistisch getinte propaganda-meeting, zodat de daar verkondigde overtuigingen met de nodige nuchterheid moeten worden vernomen. Doch de motieven en sympto men die deze verzetslieden aanhaalden voor het staven van hun beweringen mogen toch wel de nodige aandacht hebben, omdat zij voor een deel verrassend van logica en waarschijnlijkheid zijn. „Men moet in het Westen eens ophouden met de Sovjet-Unie te zien als een hecht blok van vijandige staten onder leiding van Moskou", zo was de algemene waarschu wing die in de Frankfortse bierkelder werd gegeven. „Het is niet anders dan een samenstel van naar vrijheid hunkerende kleine volken, die onder de knoet van de „Groot-Russen" als een kudde gedreven worden in de richting die het bolsjewisti sche Moskou uitstippelt. Moskou kan dat samenstel beheersen zolang niet iets als een schok het blok doet scheuren en de verzets groepen hun kans geeft". De verzetsleiders menen dat deze schok niets anders dan een oorlog kan zijn want „de Sovjet-Unie is in de tweede wereldoorlog tenauwernood aan de catastrofe der ontbinding ontsnapt. Een tweede maal kan zij dit niet riskeren. Daar om tracht zij de Westelijke mogendheden te betrekken in locale conflicten op onbe langrijke fronten in Azië en misschien in Europa, om de krachten van het Westen te verstrooien en te versnipperen". „Mij mene echter niet", aldus de tendens van de verklaringen, „dat de Westelijke wereld er in zal slagen het gigantische leger der Sovjet-Unie te verslaan in een vol gende oorlog, wanneer zij niet voordien een tweede front zal helpen oprichten achter het ijzeren gordijn: Want niet de militaire nederlaag van Oost-Europa als politiek ge heel zal een oplossing kunnen brengen, doch slechts de uitroeiing van het bolsje wistische regiem en de democratisering van het onmetelijke rijk, dat thans door de Russische geheime politie bijeengehouden wordt in een eenheid van terreur en on derdrukking". Er zijn nog veel meer interessante cita ten te trekken uit hetgeen de vergadering in Frankfort aan redevoeringen heeft op geleverd, doch voorlopig is dit genoeg. Want het levert aanknopingspunten voor verdere redeneringen over de gevaarlijke situatie waarin Europa zich bevindt, te over. Inderdaad is de neiging in West-Europa om alles en allen, wat zich achter het zoge naamde ijzeren gordijn bevindt als com- mrnistisch en communisten te brandmer ken, zeer populair en de uitgesproken pes simisten halen er dan nog een kaart van Europa bij, waarop alles wat ten Oosten ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Water standen. 9.35 Lichte muziek. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11 00 O'gel 11.45 Zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje' 12.38 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 13.4o ,U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Cello, bariton en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Promenade- orkest, orgel, sopraan en mandoline-orkest. 17 00 Voor de jeugd 17.50 Regeringsuitzen ding 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Operette-concert. 19.25 Psychologische cau serie 19.40 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20 05 Actualiteiten. 20.15 Philharmonisch orkest en solist. 21.15 „David Copperfield". hoorspel. 22.15 Theaterorkest. 23.00 Nieuws. 23 15 Sport 23.30 Platen. HILVERSUM IL 298 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. i.30 Platen. 7 J5 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Zang en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kamerkoor. 15.50 Platen 16.00 Bijbellezing, 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 „As stad en laand bie'n kander komen", hoorspel. 17.50 Platen. 18.15 De stem van de Christe lijke vakbeweging. 19.30 Strijdkrachten. 19 00 Nieuws. 19.15 Trio. 19,40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 „Rondom het stamslot der Oranje's", causerie. 21.20 Christelijke oratoriumvdteniging, orkest en solisten. 22 15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platan. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws." 23.15 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Trio. 12.30 Weerbericht. 12 33 Voor landbouwers. 12.40 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15-00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Guitaar.* 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. van de lijn die dwars door Duitsland loopt, in somber zwart is afgedrukt. Wanneer men zich echter realiseert dat dit giganti sche zwarte blok uit afzonderlijke, organi sche delen bestaat die op een wel zeer on organische wijze bij elkander zijn gevoegd, en bedenkt dat de meerderheid van de mensen die er wonen evenmin iets van een oorlog moet hebben als wij in het Westen, krijgt de situatie een ander aspect. De kansen in oorlog en vrede zijn niet af te meten per vierkante kilometer, zij zijn slechts te berekenen in ideologische waar den in combinatie met industriële potentie en politieke, structurele betrouwbaarheid van het geheel. Over de politieke betrouwbaarheid van het Oostelijk blok en zijn structurele hecht heid zijn de verzetsleiders, zoals blijkt, de mening toegedaan dat deze twee factoren de zwakste van alle zijn. Zou het daarom voor het Westen niet verreweg het voor deligst zijn, deze zwakke plekken in de eerste plaats aan te tasten door de zoge naamde satellieten tot zich te trekken? Voordeliger wellicht dan oorlogsvoorberei dingen in het groot te treffen en over de atoombom te spreken, want het is juist deze bedreiging die de satellieten in angst voor het naakte bestaan dichter naar Mos kou dwingt te gaan. al is het dan schoor voetend. Men moet niet vergeten dat de meeste nabuurlanden van de Sovjet-Unie op economisch terrein volkomen afhanke lijk zijn van Rusland, onverschillig of dat Rusland wordt geregeerd door communis ten of niet. Dat is een organische afhanke lijkheid, die door een oorlog, hoe de uit slag ook zou zijn, niet zal veranderen. Dit brengt de gedachte logischerwijs op China. China is een Sovjet-satelliet gewor den omdat er geen andere keus was. Zou Amerika met zijn Aziatische politiek te wij zigen en klaarheid in de Chinese situatie te brengen. Peking niet minder afhankelijk van Moskou kunnen maken? Ongetwijfeld, en niet China alleen, doch geheel Azië. dat thans de Amerikaanse politiek niet het minst door de ontwikkeling der Koreaanse kwestie ten zeerste wantrouwt. Het zou in het geheel niet in tegen spraak met de feiten zijn. wanneer men Moskou een zekere angst zou toeschrijven voor een derde wereldoorlog, doch het is evenmin onlogisch wanneer men de kans van het Westen om zulk een oorlog te win nen zeer gering moet achten wanneer die gevoerd zou moeten worden tegen een Oos telijk blok zoals dat op het ogenblik aan de horizon oprijst, opgebouwd uit volken die niet zeker zijn van de intenties der Weste lijke mogendheden en allerminst doordron gen van de overtuiging dat een door het Westen gewonnen oorlog voor hen de we zenlijke bevrijding znu betekenen. Het is duidelijk dat de eerste psycho- losche aanval van het Westen op dat Oostelijk wantrouwen in Azië zal moeten plaats hebben. Het ontworstelen van de thans aan Moskou verknochte Aziatische volken zou de Europese satellieten wellicht de overtuiging geven dat er voer hen nog hoop is. Tito blijft ondanks zijn breuk met het Kremlin aarzelen om zich met het Wes ten ie verbinden. Daar blijkt uit dat er in de Westelijke politiek een gebrek aan over tuigingskracht heerst, die vooral in Azië zulke fatale gevolgen heeft en nog kan hebben, Het lijkt er op dat het Westen zich meer zou moeten beraden over de wijze, waarop hei werkelijk afbreuk aan de greep van Moskou kan doen zonder over te gaan tot de militaire middelen, die nog nooit iets hebben opgelost. De Engelse politiek in het Verre Oosten, die in belangrijke détails afwijkt van de Amerikaanse, gaat reeds enigszins in deze richting, zeker wat de kwestie China-For- mosa betreft. Wellicht zal de steeds duide lijker wordende mislukking van de Ameri kaanse politiek in Azië de heer Bevin meer kans geven. Nog deze maand zou dat kun nen blijken, als de ministers der drie Wes telijke groten de situatie in New York zul len bespreken. J- H. Honderd deelnemers voor de zeepkistenrace in Bennebroek Wijziging van feestprogramma daardoor noodzakelijk Dezer dagen hield het Oranje-Comité te Bennebroek zitting in „De Oude Ge leerde Man" om de inschrijvingen in ont vangst te nemen aan de volksspelen en de zeepkistenrace. Was de belangstelling voor de eerste bevredigend, voor de laatste was zij zelfs overweldigend, want niet minder dan 100 jongens van 814 jaar hebben zich voor deelneming laten inschrijven. Het Oranje-Comité heeft werkelijk even met de handen in het haar gezeten, wat daarmede te doen, doch de oplossing was toch weer spoedig gevonden, n.l. een radi cale omzetting van het programma. De zeepkistenrace zal thans gehouden worden op 13 September, onmiddellijk na de ring- rijderij. Als gevolg daarvan wordt de ronde van Bennebroek, verplaatst naar 14 September en deze zal dus gedurende de volksspelen worden gelopen. Daardoor be staat de kans dat de belangstelling voor de Volksspelen en de Ronde van Bennebroek wat verdeeld moet worden, doch daaraan is nu eenmaal niets te doen. Deviezen voor toeristenverkeer Regeling uitgebreid tot landen der Europese betalingsunie Sedert 1 Januari 1950 is het mogelijk voor toeristenreizen naar een aantal landen terstond bij een deviezenbank de benodigde deviezen te verkrijgen. Tevens werd toen de regeling van kracht, dat men een jaar maximum van 400 aan reisdeviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon verdelen, rekening houdende met de voor elk der landen bestaande maxima totaal en per dag. Deze wijze van verkrijgen van reis deviezen wordt met ingang van 15 Septem ber uitgebreid tot alle bij de Europese be talingsunie betrokken landen, voorlopig echter met uitzondering van Zwitserland. Voor al die landen is het maximum per land gebracht op het jaarmaximum van 400 aan reisdeviezen. Men kan nu dus volgens de vereenvoudigde regeling reis deviezen verkrijgen voor Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Finland, IJsland, Groot- Brittannië, Ierland, België, Luxemburg, Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Portugal, Oostenrijk, Griekenland en Turkije. Verder is enige uitbreiding gegeven aan het verkrijgen van deviezen voor de kos ten verbonden aan het reizen per auto. Voor het verkrijgen van deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland blijft het systeem van loting, in afwachting van een definitieve toetreding van Zwitserland tot de Europese betalingsunie, voorlopig ge handhaafd. Voor het vierde kwartaal van 1950 is het wederom mogelijk deviezen voor toerisme naar Zwitserland aan te wa gen bij de deviezenbanken of erkende reis- bureaux. Voor personen van 14 jaar en ouder bedraagt het maximum 440 Zwitserse francs, voor personen beneden 14 jaar 220 Zwitserse francs. De aanvragen moeten vóór 15 September zijn ingediend. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL 11485 Weekstaat van de Nederlandse Bank Saldo van het rijk met 68 millioen gedaald Uit de Dinsdag verschenen weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de biljettencirculatie is gestegen van 2847 op 2873 millioen gulden. Opmerkelijk is de krachtige daling van het saldo van het rijk met niet minder dan 68 millioen gulden. Dit houdt verband met het vervallen van een aanzienlijke post schatkistpapier op 2 September, die door de banken niet werd verlengd. Verwacht wordt dat in de komende maanden grote bedragen aan schatkistpapier komen te vervallen, die getaxeerd worden op 750 millioen in September en 600 millioen in October. De deviezensituatie is wederom iets ver beterd. Aan de creditzijde zijn de vrije saldo's van vreemde circulatiebanken even- we! van 508 tot 545 millioen gulder aan gegroeid. De bijzondere rekening bleef dit maal ongewijzigd op 1210 millioen gulden. Bevredigende resultaten bij Deli-Batavia De directie van de Deli-Batavia Maat schappij is van mening dat de algemene toestand in Indonesië beter en veiliger is dan een half jaar geleden. Wel zijn er aan Sumatra's Oostkust nog moeilijkheden, vooral door de vele diefstallen, maar de directie is van oordeel, dat deze elders in Indonesië groter zijn. De onwettige inbezit neming van tabaksvelden is.eveneens een handicap, doch de grootte van de oogst wordt hierdoor niet in gevaar gebracht. Een der voornaamste oorzaken is het voed seltekort. Over het lopende boekjaar wordt mede gedeeld, dat de tot nu toe behaalde resul taten zeer bevredigend zijn en beter dan in 1948, doch dat definitieve gegevens nog ontbreken, daar nog 1400 pakken tabak moeten worden verkocht. De recente stakingen zullen pas de vol gende oogst beïnvloeden. Deze zal iets kleiner zijn dan de oogst 1949. De rubber taxatie van 1.000.000 kg zal waarschijnlijk wel gehaald worden. Ongeveer 70 percent van het aandelen kapitaal ad 10.920.000 is in Amerika be legd. Het dividend is,op 6 procent bepaald. De heer J. T. Cremer is als commissaris herkozen. GEEN R.K. AMBACHTSSCHOOL IN ARNHEM De Arnhemse gemeenteraad heeft met 19 tegen 17 stemmen na urenlange debat ten, een verzoek van de stichting Katho liek Nijverheidsonderwijs om medewer king tot de stichting van een R.K. am bachtsschool voor jongens, verworpen. DUW-arbeiders Een beroepscommissie ingesteld De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting en die van Sociale Zaken heb ben thans ingesteld een gewestelijke be roepscommissie voor D.U.W.-arbeiders met betrekking tot het gebied van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Taak van deze commissie is zich uit te spreken in gevallen, dat een D.U.W.-arbeider tegen de hem opgelegde straf van ontslag of schorsing bij haar binnen veertien dagen schriftelijk in beroep is gekomen. Deze commissie, die voor Haarlem en omgeving zitting houdt in het gebouw van de Raad van Arbeid (Staten Bolwerk) is als volgt samengesteld: mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter, J. de Ruiter te Heemstede, lid-werkgever en E. J. Stam, lid-werknemer, terwijl haar ir. C. G. Mee- der als secretaris is toegevoegd. Het werk nemerslid wisselt bij toerbeurt met C. J. van der Ploeg en D. Meyer. Minister Stikker via Parijs naar New York De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is per vliegtuig naar Parijs vertrokken. Op 7 September zal minister Stikker zich te Cherbourg insche pen op de „Queen Mary", waarmee hij naar New York reist. De minister zal in Amerika optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie naar de vijfde zitting van de Verenigde Volken, en tevens als minister van Buiten landse Zaken deelnemen aan de vijfde zitting van de Noord-Atlantische Raad, welke op 15 September te New York be gint. Gisterochtend is het door Van Meegeren vervaardigde doek „Jezus als jongeling in de tempel" dat hij in opdracht van de Nederlandss regering heeft gemaakt om aan te tonen dat hij inderdaad in de stijl van Vermeer kon werken op de veiling van zijn nalatenschap verkocht voor 3000 aan de heer H. Prins te Amsterdam. Het doek werd voor 2000 ingezet. De bieding verliep aanvankelijk snel doch voor het eindbod bereikt was, volgden de biedingen elkaar moeizaam op. Het witte kannetje van Delfts aarde werk het „Vermeerkannetje" dat de schilder gediend heeft als voorbeeld voor een onderdeel van zijn „Emmaüsgangers", werd door de kunsthandel St. Lucas te Den Haag aangekocht voor 675. Een voorstudie voor een schilderij naar Pieter de Hoogh, een interieur, bracht 300 op. Een portret van de Spaanse cellist Caspar Cassado ging voor 875 van de hand. De door Van Meegeren geschilderde por tretten brachten in het algemeen weinig op. De prijzen variëerden van 60 tot 625. Het grote doek „avondmaal na de begrafenis" bracht 2300 op. De grote krijttekeningen van Van Mee geren brachten zeer lage prijzen op. Op het schilderwerk en de kleinere krijttekeningen werd enthousiaster ge boden. Zo bracht een schilderij, voorstel lende een stroper met een fazant 2500 op. Een schilderstuk van een Larense trompettist met vrouw en kinderen 2100. Er waren kopers uit Zweden (het doek van Gerard Terborgh ging voor 6400, naar Stockholm), Brazilië, België, Enge land en Amerika. Nadat Maandag het huis van wijlen üe schilder Uan van Meegeren aan de Keizers gracht in Amsterdam voor het bedrag van 132.000 werd verkocht, is gisteren in dit huis de rest van de nalatenschap geveild. Er was zeer grote belangstelling van publiek en kunstkopers. Het bekende stilleven van Van Meegeren, voorstellende een oud- Delftse schaal met druiven, onder de hamer. De opbrengst was 750. In 1951 in elk genre een Protestants Christelijke school voor Bijzonder Onderwijs Hoewel het voornemen van het departe ment van Wederopbouw en Volkshuisves ting is voor 1951 het bouwen van woningen niet meer aan een volume te binden, is het toch zeker dat de gemeenten dan nog niet vrij zullen zijn wat het bouwen van scho len aangaat. Voor scholen zal dus ook in dat jaar een bouwvolume gelden. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft voor 1951 verschillende aanvragen voor de bouw van lagere scholen in Den Haag. in gediend. Er is daarop een voorlopige toe wijzing ontvangen, maar de verwachting is dat er nog een aanvulling komt. Indien B. en W. weten hoeveel nieuwe lokalen ge bouwd kunnen worden, zal nagegaan wor den hoe dit volume het best besteed kan worden. Niet alleen het Openbaar-, maar ook het Bijzonder Onderwijs heeft zijn wensen. Het geldt hier niet alleen bouw van scholen, maar ook vergroting van scho len door aanbouw van één of meer loka len. In elk geval staat vast dat in 1951 een gebouw zal worden gezet voor de nieuwe Protestants Christelijke School voor Bui tengewoon Onderwijs. Daarvoor is reeds een volume toegezegd. Deze school komt in Haarlem-Noord. Kinderen vroeger naar school? De nieuwe cursussen bij het Lager On derwijs zijn dezer dagen weer begonnen. Het was mogelijk voor alle kinderen plaats te vinden, hoewel het aantal nieuwe leer lingen groter is dan in de voorafgaande jaren. Met September 1951 komt er weer een nieuwe „jaargang" kinderen. Het is geble ken dat die kleiner is dan voor de cursus 1950/1951. Vandaar dat het plan gerezen is om een deel van het zeer grote aantal leerlingen voor de cursus 1952/1953 (als een gevolg van de sterke stijging van het geboortecijfer na de oorlog) reeds met de cursus 1951/1952 op de scholen te plaatsen. 2. „Wat.wat zei je, Joris?" hakkelde Panda. Meende je datzou het strafbaar zijn om geld aan te nemen van de Gemas kerde?" Maar natuurlijk!" riep Joris uit. „Kom, kom nu toch! Denk toch na! Laat je hartje spreken! Heb je soms geen geweten? Natuurlijk is het in hoge mate medeplich tig om geld van een dergelijke schurk in ontvangst te nemen! Quod licet Joris, non licet Boris" dat dient uw onderwijzer u toch reeds bijgebracht te hebben toen hij Cicero met u doornam! Gij verkeert in groot gevaar! Och, och, welk een geluk valt u nu toch weer ten deel, dat ge op dit ellendig moment uios levens juist mij-moest ontmoe ten! Komt! snelt! Op naar gene stad, waar men u in het gedrang der menigten mis schien niet zal herkennen! Fluks nu, dan zal ik u naar de veiligheid geleiden!" Ja nu begon Panda alles toch werkelijk met an dere ogen te bekijken. Misschien was het wel heel slecht van hem geweest om dat geld aan te nemen, want de Gemaskerde was er tenslotte toch niet eerlijk aange komen Hij rende dus met Joris mee, met het akelige gevoel dat hij iets lelijks op zijn geweten had. ,Moet ik zal ik moet ikhijgde hij, „móet ik dan dat geld niet aan de politie gaan brengen?" „Hè?" Joris stond met een schok stil. „Welke las terlijke woorden braakt ge daar nu weer uit? Goed geld naar de politie brengen? Foei! Bah! Heb je dan werkelijk geen ge weten meer?" Dit is mogelijk door de wettelijke eis van de leeftijd voor toelating iets ie verlagen. Dit plan dat van Haarlem is uitge gaan wordt thans bestudeerd op het departement van Onderwijs in Den Haag. De verwachting is dat het zal worden toe gepast. De moeilijkheid is evenwel dat men geen landelijke regeling hiervoor kan ma ken, omdat het Zuiden van het land eerder bevrijd is geworden, zodat daar de stijging" van het geboortecijfer ook vroeger tot uiting kwam. De regeling zou dus alleen voor het Westen des lands moeten gelden. Het zou niet afdoende zijn de gemeenten zelfstandig te laten beslissen over het toe passen van vervroegde toelating, want als de ene gemeente het zou doen en een a grenzende gemeente niet, is er kans dat de ouders uit die laatste gemeente hun kinde ren naar de eerste gemeente zullen sturen. Het nieuwe gebouw voor het Coornhert-lyceum Voor scholen voor het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs wordt door Den Haag een afzonderlijk bouwvo lume aan de gemeenten toegekend. Het is bekend dat de gemeente Haarlem in tijdnood dreigt te komen wat het zetten van een nieuw gebouw voor het Coornhert- lyceum betreft. Dit jaar zijn er weer vijf nieuwe eerste klassen bijgekomen (het totaal aantal leerlingen steeg van 262 tot 392!), maar nu is het niet mogelijk om bij de cursus 1951/1952 opnieuw voor vijf nieuwe eerste klassen ruimte te vinden. Voor de nieuwe cursus zou men dus de beschikking moeten hebben over het nieuwe gebouw. Er zijn evenwel nogx moeilijkhe den om daarvoor een terrein in Haarlem- Zuid te krijgen. Hoewel de plannen voor de nieuwe school al voorlopig zijn ontwor pen kan nog niet met de bouw begonnen worden." Lichtweek in Oudewater In Oudewater wordt een lichtweek ge houden. Bij de officiële opening verklaarde burgemeester Arke, dat deze week niet beschouwd moest worden als een feest; de lichtweek is georganiseerd om de vele mid denstanders in het stadje de gelegenheid te geven zich enigszins te herstellen van hetgeen hun de vorige winter is overkomen bij het faillissement van de Oudewaterse Bank. De beurzen zijn leeg en kunnen wellicht nu weer iets gevuld worden, aldus de burgemeester. Het oude stadje, dat zich bijzonder goed leent voor een lichtweek, heeft nu een oud-Hollands marktplein; er worden op voeringen gegeven van het historisch stuk ,Het beleg en de moord van Oudewater" en men kan er luisteren naar de klanken van het nieuwe klokkenspel in de oude stadstoren. Communisten uit het Zwitserse ambtenarencorps De Zwitserse federale raad heeft Dins dag besloten alle actieve comumnisten in het Zwitserse ambtenarencorps te ont slaan. Lager overheidspersoneel, zoals brieven bestellers en spoorwegarbeiders, die actieve communisten zijn, zullen hun be trekking mogen houden, doch kunnen niet bevorderd worden of verplaatst naar pos ten waar zij de veiligheid van het land in gevaar kunnen brengen. Boos. De 70-jarige Britse dirigent Sir Tho- I mas Beecham riep gisteravond tot het meer dan enthousiaste publiek op het internationale festival in Edinburgh „stilte", toen het publiek te vroeg begon te applaudisseren voor de zangeres Ilse Heilweg. Nadat de bijvalsbetuigingen geluwd waren, siste hij de aanwezigen het woord „barbaren" toe. Ilse Hóllweg zong Strauss' „Ariadne auf Naxos", dat de strijdlustige dirigent 40 jaar geleden in Groot-Brittannië introduceerde. Staking. Door het uitbreken van nieuwe stakingen in Finland is het aantal sta kers tot 100.000 gestegen. Arbeiders uit de pulpfabrieken, houtbewerkings- en meubelenindustrie benevens een aantal gemeente-employés voegden zich bij de staking der metaalarbeiders, die reeds tien dagen niet werken. (Zij ei^en een loonsverhoging tot 60 procent.)' Film. Over enkele weken zal een Belgi- sche filmmaatschappij een documentaire op de markt brengen, die gewijd zal zijn aan het g'eval-Van Meegeren. De film is vervaardigd in nauwe samen werking met prof. ar. P. B. Coremans, directeur van het centraal laboratorium van de Belgische musea, die in deze zaak van schilderijen-vervalsing als voornaamste expert is opgetreden voor de Nederlandse justitie. Geen actie. De premier van NoOrdrijn- Westfalen, Karl Arnold, heeft „in het belang van de openbare orde" voor on bepaalde tijd demonstraties van de „Vrije Duitse Jeugd", het „Vredes- comité en het „Jeugd-actiecomité" verboden in zijn staat. Vervolging. Een woordvoerder van „Jeho- va's getuigen" heeft te Berlijn ver klaard, dat de Oost-Duitse veiligheids politie in totaal duizend leden van deze secte in de gevangenis heeft geworpen. Zoals bekend, is de secte Maandag in Oost-Duitsland verboden omdat zij zou spionneren voor „een imperialistische mogendheid". Wesp. Een jonge timmerman te Straats burg at gisteren een stuk taart met een levende wesp er in. Hij werd in zijn keel gestoken en stikte binnen enkele mi nuten. Erkentelijk. De gemeenteraad van Char leroi heeft besloten een gedenkteken op te richten ter ere van prins-regent Karei, uit erkentelijkheid voor de dien sten, die hij het land bewezen heeft. Optimist. Tsjang Kai-Sjek heeft tegen over politici van de Kwomintang te Taipeh op Formosa verklaard, dat de nationalisten hun voormalige hoofdstad Nanking binnen vier jaar zouden her overen. Krom recht. De West-Duitse minister van Justitie, Dehler, en zijn collega voor zaken geheel Duitsland betreffende, Kaiser, hebben de Oost-Duitse regering er van beschuldigd „politieke terreur" uit te oefenen door berechting van 3400 mannen en vrouwen door speciale „volksgerechtshoven". De vonnissen waren vaak reeds voor de rechtszitting vastgesteld en de beklaagden werden stelselmatig uitgehongerd. Slechts in weinig gevallen werd een verdediger toegelaten en de advocaten waren in dat geval communisten. Men ging slechts op verklaringen van politie en communistische autoriteiteh af en hoor de nooit getuigen a décharge. „Het Witte Kruis" jubileert De Nederlandse vereniging „Het Witte Kruis" vierde Dinsdag te Alkmaar haar 75-jarig bestaan. De viering begon met een optocht van afgevaardigden, wijkverpleeg sters, kraam- en gezinsverzorgsters, die met de muziek van de Postharmonie voor op van het Stationsplein de stad introk en langs het stadhuis defileerde, waar de ere voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, in gezelschap van hoofdbestuursleden en het gemeente bestuur van Alkmaar het défilé afnam. Vooral een praalwagen, waarop het werk van Het Witte Kruis tot uitdrukking was gebracht, trok de aandacht. Hoofdbestuur, genodigden en afgevaardigden werden daarna door het gemeentebestuur van Alk maar ten stadhuize ontvangen. Burge meester mr. dr. H. J. Wytema getuigde in een toespraak van zijn waardering voor het werk van Het Witte Kruis. In de Harmonie werd vervolgens de her denkingsbijeenkomst gehouden. De heer G. J. van Leersum, voorzitter van de vereni ging bracht in het bijzonder hulde aan de wijkverpleegsters, kraam- en gezinsverzorg sters, die hij de verpersoonlijking noemde van de Witte Kruisgedachte. Dr. P. Muntendam sprak hierna namens de minister van Sociale Zaken. Hij roemde de samenwerking tussen overheid en parti culier initiatief, waardoor verblijdende resultaten werden bereikt op het gebied van cle volksgezondheid. Hij deelde mede, dat de Koningin aan Zuster Von Fla- deracken uit Alkmaar, die op 1 Januari op 73-jarige leeftijd de dienst van het Witte Kruis verliet, de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau had verleend, en de voorzitter van het Witte Kruis, de heer G. J. van Leersum, was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat de erevoorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, een felicitatierede had uitgesproken reikte dr. J. H. Tuntler, voorzitter van het Groene Kruis, de zilveren medaille van deze ver eniging uit aan Zuster Meyer van Texel en zuster Siffels uit Anna Paulowna, die respectievelijk 29 en 25 jaar als wijkver pleegster werkzaam zijn, aan de heer C. Dingier, die 40 jaar bestuurslid en 50 jaar voorzitter was van de afdeling Beverwijk, en aan de heer R. Vóórhaar, die sinds 1923 administrateur van de afdeling is. Des middags werd in het Gulden Vlies de cabaretrevue „Wij zijn paraat" opgevoerd, waarvan des avonds een herhaling werd gegeven. Keuring der vrijwilligers voor Korea bijna voltooid De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich hebben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Donderdag wordt de laatste groep van 150 man voor medisch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zullen de eerste vrijwilligers onder de wapenen wor den geroepen. Zij zullen i'n de nieuwe Alexanderliazerne aan de Van Alkemade- laan te 's Gravenhage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keuring niet konden voldoen, kunnen zich nog voor keuring aanmelden op Vrijdag 8 Septem ber in het gebouw Nassauplein 35 te 's Gra venhage.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2