„Sein staaf niet meer geheel op veilig" SCHOOLBOEKEN Woensdag 6 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Minister Schokking: Het Nederlandse volk moet ook geestelijk weerbaar zijn In zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Oorlog voor 1950 deelt mi- nister Sehokking onder andere mede, dat hij geen mededelingen kan doen over de taakomschrijving van Nederland in Weste lijk verband, omdat dan een zodanig inzicht in de structurele bijdrage van Nederland afzonderlijk en van zijn bondgenoten zou worden gegeven, dat de minister met de internationaal overeengekomen geheim houding in strijd zou komen. In beginsel is het opbouwplan van de landmacht nog gelijk aan de in de rijks begroting 1949 omschreven idee. Gedacht wordt aan een bescheiden veldleger, be staande uit enkele divisies met de nodige korpstroepen en reserves, voorts territo riale troepen voor inwendige veiligheid, territoriale verdediging en bescherming tegen overvallen uit de lucht, aan- en af- voertroepen. luchtdoelartillerie, en zoek lichten voor de binnenlandse luchtverdedi-. ging. Per jaar zou twee-derde divisie, korps en luchtverdedigingstroepen worden gevormd. Het leger zou worden opgebouwd uit 15 lichtingen, waarvan 1 in opleiding, 2 tot en met 7 voor het veldleger, 8 tot en met 13 voor de territoriale troepen en 14 en 15 voor dépöts. Zolang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoende aantal divisies is gevormd, zal de plaats hiervan worden ingenomen door uit Indonesië repatriërende troepen, die worden herschoold. Op deze wijze zullen eind 1951 drie in fanteriedivisies met pantserstrij dkrachten en hulpwapens, benevens territoriale troe pen, luchtdoel-artillerie en zoeklichten als ook aan- en afvoertroepen, zijn gevormd. Hiertoe is ook de deels geoefende lichting 1949-11 tegen 1 October opgeroepen. De Engelse uitrusting zal geleidelijk door Amerikaans materiaal worden vervangen. Nederland zal geen aandeel leveren in de strategische luchtstrijdkrachten. Geestelijke weerbaarheid De minister is van oordeel, dat de gees telijke weerbaarheid van het Nederlandse volk voorwaarde voor het welslagen der defensie is. Hij meent dat, ook al zal de Stimulans der regering hier niet kunnen worden gemist, in Nederland het proces der geestelijke weerbaarmaking zal moeten verlopen op Nederlandse wijze, dus door het voorbeeld en de werkzaamheid van de talrijke organisaties, die het Nederlandse kerkelijke, politieke, sociale, economische en culturele leven kent. Vooral zij zijn het, die de betekenis van een verlies van ons vrije volksbestaan aan degenen, die het na de bezetting nog niet duidelijk mocht zijn, moeten duidelijk maken. Inderdaad zijn er nog onder ons volk, die maar liever niet denken aan de mogelijkheid dat een bedreiging werkelijkheid kan worden. De Nederlands protest bij de Egyptische regering De tijdelijk zaakgelastigde der Neder landen te Caïro heeft de Egyptische rege ring ervan in kennis gesteld, dat de Neder landse regering zich genoodzaakt ziet om ernstige bezwaren te uiten tegen de jong ste maatregelen van belemmerende aard met betrekking tot de doorvaart door het Suez-kanaal. In een desbetreffende nota wordt ge wezen op de onmogelijkheid tot naleving van de jongste voorschriften, die de ge zagvoerders der tankschepen en de agen ten der betrokken scheepvaartmaatschap pijen de verplichting opleggen zich garant te stellen voor de uiteindelijke bestemming van de door het Suez-kanaal te vervoeren petroleum, ook nadat deze is gelost. De Nederlandse regering is van oordeel dat de door Egypte getroffen maatregelen bovendien in strijd zijn met de bepalingen van het verdrag van 1888 (de Suezkanaal- conventie). Aan de Egyptische regering is medegedeeld dat de Nederlandse regering zich het recht voorbehoudt om te gelege ner tijd hierop terug te komen. Frankrijk en Australië hebben een soort gelijke nota ingediend. In de Ancient Catholic Church of the Good Shepherd" in Chelsea is Zondag, naaf oud gebruik, weer een „dierendienst" gehouden. Jong en oud hadden hun huisdieren meegebracht en zelfs de koorknapen bleven niet achter. Op de foto een deel van de zonderlinge collec tie dierlijke kerkgangers, samengesteld uit tal van katten, honden, konijnen, zes mar motjes en zelfs een schildpad. WOENSDAG 6 SEPTEMBER' - Gem. Concertgebouw: Concert H. O. V., 8 uur. Luxor: „Francis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De blonde rimboe koningin", 14 j., 2.15, 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het zeemonster", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De held op sokken", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembranat: „De bruid was een man", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zonder medelijwen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 7 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. veelszins verklaarbare redenen voor deze houding zijn thans echter geen verontschul diging meer. De regering acht het haar plicht, om deze groep ervan te doordringen dat het sein 'niet meer geheel op veilig staat. West-Duitsland De opvatting dat het voor de versterking van de West-Europese defensie noodzake lijk is om alle in West-Europa aanwezige la-achten te bundelen en dat hierbij ook gebruik moet worden gemaakt van de krachten, welke West-Duitsland kan bij dragen, kan de minister onder-schrijven. Herbewapening van dit land moet, naar het oordeel van de Nederlandse regering, worden gezien in nauwe samenhang met de opbouw van een geïntegreerde West- Europese en Noord-Atlantische defensie. Naast het vraagstuk van de herbewape ning van West-Duitsland verdient het pro bleem van de interne beveiliging van dit gebied de aandacht, waartoe maatregelen zullen moeten worden getroffen. Stoffelijk overschot van verongelukte piloot gevonden Het stoffelijk overschot van de piloot van de Firefly, die vorige week Woens dag bij# Kijkduin verongelukte, is Dins dagmorgen door de politie van Noordwijk op het strand aldaar gevonden. De piloot, de bijna 26-jarige ongehuwde leerling-onderofficier vlieger W. van de Bom was niet gewond. Hij is dus door verdrinking om het leven gekomen. De begrafenis geschiedt Donderdag te Huizen (N.H.). Zusjes pleegden winkel diefstallen op grote schaal Twee zusjes, 17 en 18 jaar, uit Kalen- berg (gemeente Oldemarkt) hebben met medeweten van hun moeder in twaalf winkels in Steenwijk een grote partij goederen gestolen. Bij een huiszoeking vond de politie zo veel gestolen waar, dat de zaal van het Steenwijkse kantongerecht ingericht moest worden als „uitstalruimte". Thans zoeken daar twaalf bestolen winkeliers naar de uit hun zaken verdwenen artikelen. Twee ambtenaren hebben dagen lang moéten werken om de inventaris op te malt en. De lijst bévat mantels, zonnebrillen, jurken, dassen, ondergoed, keukengerei en bedde- goed. Duitse consul in Den Haag De West-Duitse Bondsregering heeft tot consul in Den Haag benoemd de heer Karl Dumont. De heer Dumont heeft tussen 1920 en 1935 als secretaris en als ambassaderaad gewerkt 'op de Duitse ambassade te Parijs. In 1935 werd hij door Von Ribbentrop ont slagen. Hij is voorzitter van de Frans-Duit se vereniging. Het A.N.P. verneemt van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog, dat het voor de heer Dumont aangevraagde agrement momenteel nog niet is verleend. Te Bakkum (Castricum) is de bouw van een R.K, kerk aanbesteed. De laagste in schrijver was A. Castricum te Castricum met f 105.600, de hoogste de fa. Van der Put ten te Heemstede met f141.110. ADVERTENTIE voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES facobijncslraat j Geil Oude Gracht 27-270 Hoe een kleine woning in te richten? Een tentoonstelling in Haarlem-Noord Door de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting te Haarlem zal, in samenwerking met de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Huisvrou wen, de afdeling Haarlem van de Volks universiteit, de Gemeentelijke Energie bedrijven, de Woningbouwverenigingen en de afdeling Haarlem van de Vrouwen- Electriciteitsvefeniging een der in aanbouw zijnde duplexwoningen (perceel Vondelweg 396) op eenvoudige, doch smaakvolle wijze compleet worden gemeubileerd, gestoffeerd en verder vorden ingericht. Gedurende enige tijd zal deze woning dan door be langstellenden kunnen worden bezichtigd. Het doel hiervan is om de toekomstige bewoners en anderen, die klein behuisd zijn, te tonen, hoe een kleine woning prac- tisch en op de minst kostbare wijze kan worden ingericht. Voor en tijdens de openstelling van de demonstratie-woning zullen door de Volles- universiteit twee lezingen worden gehou den door deskundigen op het gebied van woninginrichting. De toekomstige bewoners van duplex woningen hebben hier een goede gelegen heid voor het verkrijgen van een inzicht hoe zij hun woning kunnen inrichten. De data van de tentoonstelling zijn 13 24 September en van de lezingen 11 en 18 September. Ongeveer honderd ouden van dagen uit Vlijmen hebben gisteren een bezoek ge-, bracht aan paleis Soestdi/jkzoaar Koningin Juliana zich geruime tijd met hen onder hield. Foto: twee der oudjes boden de Koningin een hondenmand aan, een pro duct van de laatste Vlijmense huisindustrie,- de mandenmakerij. „Alberdingk Thijm" gaat 60-jarig bestaan vieren De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm te Haarlem bestaat dit jaar zestig jaar. Dit jubileum zal kerkelijk worden gevierd op Zondag 29 October met een Hoogmis in de Sint Jozefkerk aan de Jans straat, waarna bestuur, werkende leden en genodigden zich verenigen aan een ontbijt in „De Leeuwerik", waar vervolgens een receptie zal worden gehouden. Omstreeks half November zullen in de Stadsschouwburg drie opvoeringen gegeven worden van het blijspel „Liefdelessen" van Molière in de bewerking van Eduard Ver kade, onder regie van Guus Boersma. Medewerking verleent een balletgroep on der leiding van Leny van der Reevan Tricht. De door Alex de Jong gecompo neerde muziek wordt vertolkt door het ensemble van Jan Nibbering. In dit toneel spel treden twee werkende leden op, die veertig jaar deel van de rederijkerskamer uitmaken, namelijk Jan Icas van Dijk en J. Leeflang. Teneinde het jubileum van „Alberdingk Thijm" in een grotere kring van belang stellenden te plaatsen heeft het bestuur een toneelwedstrijd uitgeschreven onder een aantal dilettanten toneelverenigingen in de stad. De uitnodiging om deel te nemen is verzonden aan de Haarlemse Toneelclub, Ludamus, de letterlievende vereniging J, J. Cremer, Thalia, Berkenrode, Nieuw Leven, Genesius en Rokato. De meeste ver enigingen hebben reeds meegedeeld dat zij aan de wedstrijd zullen deelnemen. Het is de bedoeling dat de deelnemende verenigingen bij de eerste voorstelling van een hunner in dit seizoen te spelen toneel stukken een jury zullen toelaten, die dan van haar bevindingen een rapport zal sa menstellen. Aan het eind van het seizoen, waarschijnlijk in April, zal de jury op een slotvoorstelling van Alberdingk Thijm de uitslag bekend maken en de prijzen uitrei ken. De jury zal dezer dagen worden sa mengesteld, evenals een ere-comité. Intus sen heeft zich een jubileum-commissie ge vormd, waarin zitting hebben genomen rector H. Brans (voorzitter) en de heren H. Deinum, D. Koning, L. Tollenaar en van Willige. In de receptiezaal zullen op 29 October foto's, prijzen en herinneringen uit de rijke geschiedenis van de jubilerende rederij kerskamer worden tentoongesteld. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Pieter Adolf Hendricus Bruinsma, bouw kundige, wonende te Haarlem, Boekenrode straat 15. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. P. J. Prinsen Geer- ligs, advocaat en procureur te Haarlem. IC Blokker, schilder, wonende te Haar lem, Korte Bogaardstraat 2. Rechter-com missaris: mr. C. G. B;.ileveld. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. H. Reinhart, kleermaker, wonende te Haar lem, Reitzstraat 131. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. A. L. van Steen, vertegenwoordiger, wo nende te Zandvoort, Westerparkstraat 18 en te Heemstede aan de Camplaan 42, han delende onder de benaming fa. H. J. Kuipers. Rechter-commissaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. W. Boers, advocaat^ en procu reur te Overveen. - M. Has(eth, .handelende onder de firma Metaalwarenfabri.ek „Hago", wonende te Haarlem, Vogelkoopsteeg 9. Rechter-commis saris: mr. C. G. Bijleveld. Curatrice: mej. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. Wegebs het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: N.V. Exploitatie Maatschappij Arn- hemstad, statutair gevgstigd te Haarlem, kantoorhoudende te Arnhem, Weverstraat 40. „Kunst Zij Ons Doel" in het Waaggebouw In het aardig gemeubileerde zaaltje van De Waag houden enige gewone (dat zijn niet-stemhebbende) leden van het genoot schap „Kunst zij ons doel" een tentoon stelling. We bespreken de inzendingen in de alphabetische volgorde van de namen der deelnemers in de catalogus. De bloemencompositie van mejuffrouw A. J. van der Beek is een gevoelige litho, al lijkt het werk nog te veel op een pot loodtekening. De afscheiding van die twee techniéken is nog niet voltrokken. Haar door poppen uitgebeelde Kerststal, leuk op de geel-groene tegels van de venster bank opgesteld, heeft het hart der kinde ren al veroverd: er stonden gisteren zelcer vijftien leerlingetjes van een lagere school vol bewondering van te genieten. Van Rien van Driel vinden we „IJsehneer bij Huizen" dromeriger en knapper dan de andere aquarel „Tuinhoekje". Het „Stil leven met verdorde bloemen" van H. van Eeuwijk is sterker gestyleerd dan het overigens wèl stemmige Stilleven met vruchten. H. Frederiks boeit in zijn beide aquarels: „Boerderij in Savoye" is overi gens rijker dan het tafereel van de Mont Blanc, waar de grijze schaduw van de sneeuw de grandeur van het gebergte schade doet. Koos Heusdens maakte een minutieus zelfportret. Gewaagder is zijn portret van T. N. Ook H. F. PI. Herman blijkt als portrettist een goed observator. Mejuffrouw Tine Honig zoekt het in de eenvoud. Haar „Zolderhoek" is wel simpel. Zoekt zij misschien contact met de poppen- fantasieën van Lizzy Ansingh? Haar „Herfstbouquet" i§ fijn van tint. Plet werk van A. Hovenkamp zit wat dik in de verf, maar heeft een eigen karakter. De kakel bonte pastels van G. Kroone zijn amusant: vooral „Aan het water" is goed van com positie. Aan H. van der Linde ontbreekt nog een temperament als van de Belg Ser- vaes: overigens is hij een kunstig colorist. H. Mulder maakte een buitengewoon yer- zorgde aquarel, geestig van kleur, plastisch door zware schaduwen, gaaf als een werk van Doeve. Mejuffrouw M. Otte toont een, op antiek weefsel geïnspireerde en tóch moderne, symbolische ruiterstrijd van Goed en Kwaad. Plet Stilleven is wat te schematisch, te mager en te hard. J. Stap horst bracht een zelfportret, waaraan we iets van de geestelijke sfeer van dat van Dick Ket zouden toewensen. J. Th. van Steenwijk toont zich in „Duinen van Jagt- lust" sterker dan in de „Boerderij in Gaas- terland". Mevrouw C. J. de Reede van Styrum openbaart haar begaafdheid in „Danseresje" èn in het zo moeilijke genre van het kinderportret. W. van Wel ver heugt velen met zijn „musicerend straat type". Van L. IJzerdraat tenslotte een zorgvuldige tekening „Knotwilg". K. SCHMIDT DEGENER Kleuterhuis „Margriet" Zuster J. C. van Teutem, directrice van het kleuterhuis „Margriet" te Haarlem, heeft de functie van directrice van Pella. een der Heidringgestichten te Zetten, aan vaard. Voor zuster Van Teutem betekent 'dit een eervolle benoeming, doch voor het kleuterhuis „Margriet" een groot verlies. Als directrice van deze instelling heeft zij van de oprichting in 1945 af met grote ijver en toewijding dit werk opgebouwd, èn daardoor voor dit onderdeel van de ge zondheidszorg in Haarlem veel arbeid ver richt. De"benoeming van een nieuwe directrice wordt uitgesteld tot er over de bouw van het nieuwe huis en de eventueel daaraan te verbinden opleiding van kleuterverzorg sters meer zekerheid bestaat, De leiding zal voorlopig berusten bij de adjunct directrice zuster M. Storbeek en mevrouw Oosterhuis, arts, die sedert enige maanden Vliegende wethouder Zaterdagmiddag zou het zo langza merhand traditionele Jordaan-Festival, dat namelijk in 1948 voor het eerst werd gehouden en thans tot 10 September blijft duren, worden geopend met een toespraak in het lunapark onder dartel gesis van frituurvet en vrolijk belgerin kel. De weergoden verleenden uit alle macht hun goedgunstige medewerking door zodra de bloemetjes eenmaal bui ten waren gezet deze met een mals .buitje van ettelijke uren te' begieten. Jan Boezeroen en zijn maat hingen over de vensterbanken van hun huizen voor zover de dakgoot als paraplu fungeerde. Zo kwamen zij wel van de regen in de drup, maar zij hielden er toch van-je- hela-hola-de-moed-maar-in omdat ze wilden weten dat ze toffe jongens wa ren. Om meer plus dan minus twee uur werd inderdaad de hierboven reeds voorspelde toespraak gehouden, echter niet door burgemeester' d'Ailly, zoals men had aangekondigd, want die was even bij de buren op bezoek, in Krefeld' om precies te zijn. In diens plaats wer den de gemeentelijke honneurs waarge nomen door wethouder Franke, die om dit beter te kunnen doen, een zeer hoge zetel had veroverd, te weten in de zweefmolen. Vermoedelijk hoopte hij op deze vermetele wijze de onsterfelijke titel van vliegende wethouder in de wacht te slepen. Spreker deed op zijn verheven post enkele buitengewoon in teressante waarnemingen, zoals: „De Jordaners hebben de naam goed te kun nen feestvieren. Iedereen heeft zijn best gedaan, dus het zal best gaan!" Krach tig en helder als bouillon. Het muziek corps „Zang en Vriendschap" begeleid de zijn ererondje. Helaas was het te bewolkt om deze vroede vader lang in het zonnetje te zetten en daarom ging het in optocht naar de Lindengracht, waar een speciale commissie in enkele gangen en lokalen van het Jan Ligtharthuis een boeieflde tentoonstelling over honderd jaar lief en leed in de Jordaan in nog geen. twee weken tijds had ingericht. Wij hebben Maandagavond geprobeerd daar een rustig kijkje te nemen, doch helaas lie pen daar reeds een dikke duizend dikke mensen hetzelfde voornemen te koeste ren, welke bezigheid onze neusvleugels gevoelig deed trillen. Maar voor de kunst moet men nu eenmaal negentig procent transpiratie over hebben en daarom hielden wij clapper vol. Er stonden tien agenten opgesteld om de orde te bewaren, waarvan er echter één van was was en voorzien van bak kebaarden uit de vorige eeuw. Alle wanden hangen vol met foto's van de diverse dempingen en saneringswerken. Men kan daar heel wat herinneringen ophalen. Wij hoorden een meneer op gedempte toon uitroepen: „Seg opoe, je. mag je brilleglaasse wel oppoesse^as jé waar voor je heitje.wil hebben!" In de vitrines liggen allemaal boeken over deze Jordaan en zijn bewoners zoals Mooie Karei en Dirk de Snorder, om er maar een paar te noemen. Jan Mens heeft daar een jaar of wat geleden eens over geschreven: „Ondanks alle slechte woningtoestanden is de kern der Jordaners van een parelmoeren zuiver heid. Romantisch als dë dochter van een middeleeuws slotheer, ridderlijk als een kruisvaarder, mediterend als een monnik en opstandig als een geus het zijn de slechtste bloemen niet die in de nabijheid van een mestvaalt bloeien." Wij kregen de bevestiging van deze lof spraak toen wij een pronte moeder haar dochtertje van een jaar óf tien hoorden toespreken: „Loop me niet zo voor me pote, slijmjurk, anders sal ik je's effe op je tabernakel komme. Huppehvater Wij blijven nog even op die tentoon stelling hangen. De meeste belangstel ling van de bezoekers ging uit naar een krant van 1894, waarin een kruidenier twee rollen beschuit voor negen cent aanbood en de koffie precies het dub bele van dit bedrag noteerde. Ook de koersen van jenever en brandewijn ont lokten een romantisch heimwee. „Motje hierus lese, Piethuppelwater voor sefentig spie de liter!" Nauw daarbij aansluitend lazen wij het volgende be richt: „Een dronken kerel die Zondag uit een tapperij werd gezet en door een policie-agent overgebracht, heeft dien handhaver der veiligheid zoozeer in den arm gebeeten, dat hij zich in het gast huis moest laten verbinden." Hij had er blijkbaar een kaakfractuur van over gehouden. Elders lazen wij een opwin dend verslag over het zogenaamde palingoproer van 188G, waarbij tenge volge van charges tegen de politie' en het optreden van een brigade infanterie 27 mensen werden gedood en 200 ge wond, onder het opschrift over één kolom: „Het Oproer". Een aparte afdeling is gewijd aan de tientallen hofjes, die men in deze buurt kan vinden. Eén daarvan is versierd met een gevelsteen met de letters P. A. boven een knolvormig gewas. De ge wiekste volksverbeelding doopte het al spoedig het Pa-radijs, maar de juiste oplossing van deze rebus schijnt te zijn dat de stichter P. A. Raep heette. Ook zagen wij op een fraaie prent dat het Koning Willems Badhuis is gevestigd op de plaats van het voormalige Kart- huizer kerkhof. De stichters hebben blijkbaar botje bij botje gelegd. Het is een wonderlijke buurt, vol on bewoonbaar verklaarde, maar nog veel meer onverklaarbaar bewoonde huizen en krotten. De Jordaner leeft dan ook zo veel mogelijk op straat. Maar deze week is er geen plaats voor huiselijk -verkeer op de stoep, want overal wor den er optochten gehouden en spelen de muzikanten. Op de Palmgracht lokt de kermis, zo sterk dat wij zelfs moeders met 'in wol gewikkelde zuigelingen zich in liet gewoel van de ondoordringbare mensenmassa zagen- storten om toch vooral niets te missen van al die ge kleurde lichtjes en gierende jubeltonen. Om op te scheppen De kermis in de Jordaan heeft toch iets eigens, niet alleen door de mensen die er komen, maar misschien ook door het contrast van al die glimmende en glinsterende kramen met de schamele entourage van vervallen en vergrijsde huizen. Het feest bereikte Maandag avond zijn hoogtepunt toen het dappere dames-viscollege terug kwam van de Brouwersgracht met een zegevierende tante Aal Bamberg aan het hoofd van de stoet. Ze zag er uit als twee matro zen van de wilde vaart, die zojuist een vat zuurkool met spek hadden veror berd en nu best een slokje zouden lus ten. Wat men noemt een gewichtig persoom Aan de wedstrijd zouden zes honderd- vrouwen hebben deelgenomen, doch er waren er maar dertig komen opdagen. De anderen hadden water vrees. De vangst bestond uit scherts- vissen van log eikenhout, waarbij de haak aan het snoer van de hengel door een ringetje moest worden gehaald. Het hele gezelschap mocht na afloop een ritje maken in het hippodroom: een carroussel met echte paarden. Vooral de gokspelen waren in trek. Overal zag men huismoeders lopen met een hele levensmiddelenvoorraad op en onder de arm. „Steek je poezelige hand maar in de hoogte!" schreeuwde een bonisseur bij het rad van avontuur. „Het lijkt wel een kolenschop", ver volgde hij bij het zien van de winnares. Een andere gelukkige trok een cassette met tafelzilver. „Ken je mooi mee op scheppen as je familie op bezoek liep", aldus spreker. De weelde stak er gewoon in je ogen. „Hier een stofzuiger voor twee kwarre!" schetterde ergens een exploitant. De kans was één op zeshonderd, maar wie niet waagt die niet wint. Het was een drukte van belang. Iedereen moest aan alles meedoen. Want ze weten wat feestvieren is, daar in de Jordaan, dat heeft de wethouder zelf gezegd. Ergens in een hoekje zagen wij een vader met- vier kinderen voor een snoeptent de inhoud van zijn portemonnaie bereke nen. Wij dachten aan dat versje van Willem van Iependael, die hier ook ge woond heeft, dat net als dit stukje, ein» lu de Stadsschouwburg geeft de Ne-\ derlandse Opera op Donderdagavond de zoveelste uitvoering van Puccini's „La Bohème". Een dag later verzorgt de Hoofdstad-Operette (voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch- Operette) de première van ,£wei Herzen im Dreivierteltakt" met me dewerking van de componist, profes sor Robert Stolz, die de ouverture zal dirigeren. Behalve de vaste solis ten werkt de danseres Elisabeth Her mann mede. Hedenavond kan men kennismaken met een nieuw toneelgezelschap van en voor jonge mensen, dat de naam „Puck" draagt en in het Theater de la Mar tot 16 September dagelijks voorstellingen geeft van het spel van deze tijd „Gevecht met de zoon" door Cas Baas onder regie van Egbert van Paridon. Nel Snel vervult een gast rol. De toneelgroep Comedia heeft in het Centraal Theater de vertoningen her vat van „De dood van een handels reiziger" door Arthur Miller met Ko van Dijk als de oudste zoon en John In de hoofdstad uit Gobau in de titelrol. Er zijn enige wijzigingen in de bezetting gekomen, In de Kleine Komedie aan de Amstel spelen de van Comedia afgescheide nen „Nina" van André Roussin onder regie van Johan de Meester, met de vertaalster Mary Dress'elliuys in de titelrol. Zaterdagmiddag wordt 't Aalsmeerse bloemencorso in Amsterdam gehou den, voorafgegaan door een groot spel in het versierde Olympisch Stadion. De actrice Jenny van Maerlant spreekt de teksten. Toon Noyons heeft de algemene leiding. De Duitse schrijver Erich Kastner houdt hedenavond een causerie in het Minerva-paviljocn. Na de pauze leest hij voor uit eigen werk. In het Concertgebouw wordt Donder dag het eerste volksconcert gegeven onder directie van Leonard Bern stein, die bok als solist zal optreden in het Pianoconcert van Ravel. Ver der staat onder meer op het program ma de Tweede Symphonie van Schu mann. De Haarlemse schilder Kees Verwey exposeert deze maand nieuwe werken in kunsthandel Huinck en Scherjon aan de Herengracht. In museum Fodor is een groot aantal 'tekeningen uit de wereldberoemde eigen verza meling, ondergebracht in kluizen tè Zandvoort, drie weken lang te be zichtigen. Men vindt er onder andere werk van Rubens en Rembrandt. V digt met de regels: „Azze jullie ijssies wille, nou daar gaat'ie van de huur!" BOEDA. In de dierentuin van Rome heeft Maandag deze welgeschapen olifantenbaby (geboor tegewicht ruim 60 kilo!) het levenslicht aanschouwd. Hier wordt de gewichtige :uigeling die .naar zijn vader Romeo zal heten, geivassen, gemeten en gewogen. de medische verzorging der kleuters op „Margriet" in handen heeft. Als voorzitter van het bestuur der stich ting fungeert sedert 1 September de heer W. F. Happé, wethouder der gemeente Haarlem. Voorts is mevrouw dr. A. Dek ker-Jonker, kinderarts, tot het bestuur toegetreden. Biljarten Kobus versloeg Kees de Ruyter. De Haarlemse biljarter P. Kobus heeft Dinsdagavond in een wedstrijd anker kader 47/2, groot biljart, in restaurant Brinkmann aan zijn stadgenoten laten zien, dat hij tot goede prestaties in staat is en versloeg de wereldkamjjioen Kees de Ruyter in een partij van 400 caramboics na 28 beurten. De Ruyter stond toen op 375. De ontmoeting was voorbereid door het bestuur van het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond ter opening van het speelseizoen 1950—'51. Het bestuur heeft voor het komende seizoen bijzondere plannen en de inzet, een partij tussen de hoofdklasse spelers Kobus en De Ruyter, was een goede. Weliswaar hadden de talrijke bezoekers hogere series verwacht, doch de biljarters waren niet altijd op dreef. Daar tegenover stond, dat de partij een spannend verloop met wisselende kansen had. De Ruyter stond- er in het begin het beste voor. Hij begon met een serie van 20. wnar- tegenover de Haarlemmer er 3 steld® en daarna volgde een serie van De Ruyter van 129. Kobus kon er niet goed inkomen en ook zijn tegenstander maakte weinig caramboles. Na de tiende beurt had De Ruyter 187 pun ten en bij het ingaan van deze beurt stond de Haarlemmer op 57. Met een serie van 89 en daarna een van 27 haalde hij op. Na vijf tien beurten stond Kobus zelfs voor (218 209). Aan beide zijden volgde een inzinking, waarbij De Ruyter een voorsprong kreeg. Na de vier en twintigste beurt (284 voor De Ruyter en 257 voor Kobus) maakte de Haar lemmer een serie van 46 en hij ging zijn tegenstander weer voorbij. Deze nam echter na een serie van 33 weer de leiding, doch Kobus beantwoordde met 12. In de zeven en twintigste beurt, de op een na laatste, dacht men, dat Kobus. die op 332 stond, zijn partij zou uitmaken. Rustig speelde hij doch na een beurt van 64 en nog 4 caramboles te maken, miste hij. De Ruyter kreeg nog een kans, maar hij bracht het tot 55 (in totaal 375). De Haarlemmer maakte de resterende vier punten en werd winnaar. De uitslag'werd: De Ruyter 375 28 129 13,39 Kobus 400 28 89 14.29 Na afloop volgde nog een partij drieban den. Deze partij leverde een overwinning op voor De Ruyter. Hij maakte 20 caramboles en Kobus 16. De bïljartavor.d is v,oor het organiserende bestuur een groot succes geworden en met vertrouwen kunnen de leden de verdere plannen afwachten, Voetbal Nederlands elftalclub begon de training Op het terrein van VUC te Den Haag werd Dinsdagavond de oefencampagne van het Nederlands elftal, dat reeds Zondag 15 October te Bazel tegen Zwitserland in het veld komt, ingezet. Vijf en twintig spelers zijn voor deze training, die weer onder leiding staat van oefenmeester J. van der Leek, uitgenodigd, maar de groep, die deze eerste avond op het veld verscheen was verre van volledig. Van de beide doelverdedigers was Saris ver hinderd. evenals zijn clubgenoot Van der Sluys. die met een gescheurde knieband, opgelopen tijdens het tournooi van de Zil veren Bal, rust moet houden. Ook de Lim- burgiaspelers De Graaf en Bruist, twee nieuwelingen in dit milieu, ontbraken op het appèl, aangezien zij nog niet met hun club uit Spanje waren teruggekeerd. Tenslotte misten wij Melief (HDVS) en Rijvers, beiden wegens werkzaamheden. Eerst had Van der Leek doelman Kraak apart onder handen genomen, waarna het de beurt was aan de voorhoede-spelers. Na een geanimeerd „partijtje" waarbij voortdu rend aanwijzingen van de bondstrainer over het veld klonken, werden tot slot nog enkele loopoefeningen verwerkt, waaraan allen met uitzondering van Kraak deelnamen. Na afloop heeft de voorzitter van de tech nische commissie van de KNVB, de heer Otto de Vries de jongens toegesproken. Deze herinnerde aan het vele en goede werk, dat de afgetreden leden van de keuze commissie, de heren Herberts en Triebei, in het belang van het Nederlandse voetbal hebben gedaan. Ook sprak het nieuwe lid -der commissie de heer Burgwal. KLAVER JASTO.URNOOI „HAARLEM NOORD". In het voortgezette tournooi van de kla- verjasclub „Haarlem-Noord" werd Dinsdag de derde serie gespeeld. De uitslag luidt: ,,'t Hoekje", Santpoort 45042 pnt.; K. C. IJ., IJmuiden 42978 pnt.; Beijnes, Haarlem 41146 pnt.; Vermaat. Haarlem 40966 pnt.; Beijnes, Haarlem 40700 pnt. Sport in 't kort AMERIKAANSE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN Bij de in Forest Hills gehou den wedstrijden om de Amerikaanse tennis kampioenschappen heeft Larson de titel in het herenenkelspel veroverd door een over winning van 6—3, 4—6, 5—7, 6—4, 6—3 op Herbert Flam. Margaret Dupont werd voor de derde achtereenvolgende maal kampioene. In de finale versloeg zij Doris Hart met 6—3, 63. AANMELDING VOOR VOETBAL SCHEIDSRECHTER. Zij die zich willen aanmelden als scheidsrechter van de afde ling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond, kunnen zich wenden tot de heer G. W. H. de Korte, Marnixstraat 152 te Haarlem en tot het bondsbureau Duven- voordestraat 62.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5