c J c „Martin" bestaat 7 5 jaar De 9 Muzen DANSSCHOOL AANVANG -Clowntje Riek Grotere invloed na overheid en orkest op de gang van zaken bepleit Moord in Wenen Woensdag 6 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Halfweg en deel van Haarlem mermeer zonder stroom Dinsdagavond om halfacht is een sto ring opgetreden in de kabel van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland, gelegen in de berm langs de Rijksweg Haarlem-Amsterdam, ongeveer drie kilo meter van Haarlem. Halfweg en een groot deel van de gemeente Haarlemmermeer waren daardoor ongeveer anderhalf uur zonder stroom. Ook kon de tram tussen de Amsterdamse poort en Amsterdam niet rijden. Het was door bijzondere omstandigheden niet mogelijk terstond te beschikken over reserve-stroom van de gemeente Amster dam. Om negen uur werd de Amsterdamse centrale ingeschakeld en daardoor kon het licht in Halfweg en de Haarlemmermeer weer branden en de tram kon weer rycen. De storing was echter nog niet opgeheven. Door metingen te doen moest geconsta teerd worden waar de storing was opge treden. Het bleek, dat de kabel drie kilo meter ten Oosten van Haarlem defect was. De gehele nacht en vanmorgen is gewerkt om de kabel te repareren. De oorzaak van de storing was vanmorgen nog niet vastge steld. Het tramverkeer ondervond vertraging. Met autobussen werden passagiers ver voerd en anderen werd in overweging gegeven de reis van en naar Amsterdam per trein te maken. „Haarlem U.A." vierde internationale coöperatiedag Deze week wordt in tal van landen een „internationale coöperatiedag" gehouden. Ook in Haarlem is deze dag gevierd door de leden en het personeel van de „Coöpe ratieve verbruiksvereniging „Haarlem U A", die daartoe gisteravond in het Con certgebouw bijeengekomen waren. De gro te zaal was tot de nok toe vol toen de heer P. van Gessel, voorzitter, om acht uur de bijeenkomst opende met een korte toe spraak, waarin hij het belang van de coö peratieve verbruiksverenigingen. vooral in deze spannende tijden, belichtte. In de zelfde geest sprak mevrouw H. Straalman- Kremer, bekend door haar ochtendlijke radiopraatjes voor de VARA, die onder meer betoogde dat d% huisvrouwen van Nederland zich haar belangrijke rol in de nationale economie beter bewust moeten worden, opdat ook door haar invloed de wereld eens de weg moge vinden, die uit het moeras van hebzucht en winstbejag leidt, waarin wij ons thans bevinden. De avond werd verder gevuld met vro lijke zang van „De jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong. Jongetje kwam met vijftig gulden om speelgoed Dezer dagen kwam ia een speelgoedwin kel in Haarlem-Noord een negenjarig jon getje binnen, dat zich voor ern bedrag van vijftig gulden speelgoed wilde aanschaffen. Omdat vermoed wordt, dat het knaapje dit geld ergens heeft weggenomen, wil de politie graag weten wie hij is. Het ventje heeft blond haar. dikke lippen en was gekleed in een grijs geruit jasje. Haarlemse politiemannen schermden in Den Haag Dinsdag hébben de schermers van de Politie Sport Vereniging Haarlem deelge nomen aan de districtswedstrijden van de Nederlandse Politie Sport Bond in Den Haag. Bij de korpswedstrijden bezetten de Haarlemmers de vierde plaats. De heer H. Brilleman werd tweede in de hoofdafde ling, de heren G. J. Endlich, C. Rijswijk, en E. Holtslag kwamen respectievelijk op de tweede, derde en vijfde plaats in de eerste afdeling en in de tweede afdeling werd de heer K. Wieldraijer tweede. SLEUTEL WE©? IEL. 11493 LANGE YEERSTRAAT lt DE „SLEUTELSPËCIAUST" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 September 1950 ONDERTROUWD: 5 Sept.. F. Hofsté en M. Kinders; H. E. J. Smit en M. W. T. Krabbe. GEHUWD: 5 Sept., D. H. Wolbers en A. M. Heckman. BEVALLEN van een zoon: 3 Sept., R. Kor- tebeinKalkema; 4 SeptE. J. Grootde Regt; G. QuaxSchaap; M. de JagerMik mak; V. ter BraakeStaritsky; J. G. M. LammerseKriek; 5 Sept., G. SandersKok; M. E. W S. Rolvan Eeden. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept., E. J. GroeneveldVos; M. J. C. CrumOpstal; 2 Sept., M. A. VesterJansen; 4 Sept., A. J. AuerHuizir.ga; 5 Sept., A, van der Werff —van Westerhoven; A. M. LoerakkerDoor geest; J. Treffersde Peuter. OVERLEDEN: 2 Sept G. Schoutenvan Heiningen. 75 j., Ipenrodestraat; C. B. van den Heuvel. 75 j.. Kampervest; K. ce Bes, 70 j.. Gasthuisvest; 3. E. Vlug. 71 j„ Vergierde- weg; 4 Sept., D. L. van den BergSnelder- waard, 53 j.. Waalstraat; H. A. S. Klaver Thijssen, 63 j„ Jan Luyckenstraat; C. Zomer dijk, 80 j., Hagestraat. Drie generaties gaven en kregen er dansles Martin bestaat vijfenzeventig jaar en wanneer wij dat zo schrijven maken wij ons allerminst ongerust dat er één Haar lemmer zou zijn die niet zou weten, dat de dans-academie in de Schagchelstraat is. Want drie generaties Haarlemmers heb ben daar hun eerste passen op het slappe koord gezet onder het alziend oog van drie generaties Martin. Nu hebben de Martins colc dansscholen in Amsterdam, Hilversum en Bussum, maav Haarlem is altijd hun hoofdkwartier geweest van die 29ste October af, waarop „"stamvader" Johan Godfried Martin zijn dansschool oprichtte in de Doelen. Dat was de tijd waarin tango, quick-step en samba om maar niet te spreken van re-bop, jitterbug en jive nog onbekende zaken waren. Dat was de tijd van mazurka, polka, quadrille en wals, een tijd van gaslicht en weinig haast en bovenal een tijd van gratie en hoffelijkheid. Het was de tijd waarin J. G. Martin naar Duitsland en Oostenrijk toen nog toonaangevend op dansgebied trok om er de Kreuz- polka te leren en die weer aan zijn jongens te instruéren. Want toen al waren de jon gens Martin in het bedrijf, hun bedrijf, waarin zij de strenge maar niet van humor ontblootte leertijd doormaakten, die ook hen al op een leeftijd van een iaar of veertien tot dansmeesters maakte, die de quadrille met al zijn figuren la gracieuse, la bo- hêmiene, la polonaise, en moulinet, la po li tesse en finale tot in de perfectie be heersten. En wanneer zij geen les gaven, dan speelden zij viool als éénmans-orkest ter begeleiding van het „benen van de vloer". Want ook dat is een traditie in de Martin-dynastie: alle Martins spelen viool en al die violen zijn wel eens door leerlin gen vol met erwten gestopt. Die vier zoons Johan (overleden in 1939), Simon, Henri en „Tijntje" (overleden in 1943) hebben er voor gezorgd dat er in de Schagchel straat waar vader Martin al gauw heen getrokken was, dansend Haarlem die dan sen leerde die „en vogue" waren. En zij zelf hebben eigenlijk die hele ommezwaai in de gezelschapsdans meegemaakt. Van de quadrille tot de fox-trot (quick-quick- slow) en van de polka tot de samba, van de lakschoenen met strikjes en witte hand schoenen tot het dagelijkse pak, van de diepe buiging en de révérence tot de zake lijke -nfdrmatie „Mag ik deze dans?" of helaas wel eens „Zullewemaar?". Ach, er zouden over die periode boeken te schrijven zijn ge moet trouwens zien. dat ge het gedenkboekje van Martin te pakken krijgt, want het is allerbekoorlijkst maar helaas ontbreekt ons de ruimte, We vliegen maar zo'n beetje been over de tijd van de „sauteries" der officieren, de assauts" van de cadetten in Breda en de „jonkers" van het Nieuwediep. Om van de huzaren in de Ripperdakazerne maar niet te spreken. De tijd van de balboekjes en de bal-bouqeiien, de tijd waarin „Avondtoilet verzocht" Avondtoilet ver plicht betekende én werd opgevolgd. Daarna de tango vóór de eerste wereldoorlog nog die als iets helemaal nieuws kwam. En na de oorlog de shimmy, blues en Charleston én het verdwijnen van de exclusiviteit van het dansen. De nieuwe Angelsaksische dansen veroverden stor menderhand de wereld en het waren de dansleraren die tegen excessen waakten en die al die danspassies en danspasjes in de goede banen wisten te leiden. Ach wat er in die laatste twintig jaar is gebeurd, weet iedereen nog wel. Er is veel veranderd maar één ding niet: nog steeds leren dui zenden ieder jaar weer een beetje levens vreugde aan het dansen te beleven bij Martin, waar nu al de derde generatie, weer J G. Martin, meehelpt de scepter te zwaaien. En natuurlijk zullen duizenden Haarlemmers leerlingen en oud-leerlingen de twee gala-bals in Haarlem (op 23 Sep tember en 7 October' in dc Concertzaal ter ere van dit eerbiedwaardig jubileum meevieren. En op de receptie op 16 Sep tember in de Schagchelstraat zal het wel storm lopen. RlWij ontveinzen ons niet, dat wij veel ver geten hebben. De bals van Martin, de I kinderfeesten (met de Inneming van Den Briel). de duizend-en-één-ding en die van „Martin" een Haarlems begrip hebben ge maakt. En die vijf-en-zeventig jaar Martin, zijn vijf-en-zeventig jaar dansgeschiede- nis. We zouden er een pagina voor nodig hebben. Maar een gelukwens kan er nog wel bij. En dan maar op naar het eeuw feest! ADVERTENTIE Zuiver. Een door het Belgische ministe rie van Openbaar Onderwijs ingestelde ereraad heeft besloten, dat de van collabora tie beschuldigde toneelspeler Jan Cammans voortaan overal mag optreden. De minister heeft dit besluit bekrachtigd. Van de ereraad maakten ook afgevaardigden van de gewezen ondergrondse strijdkrachten en der oud strijders deel uit. Het medespelen van Jan Cammans was er in Februari van dit jaar de oorzaak van dat de voorgenomen opvoering door het Nationaal Toneel van België van Ben van Eysselsteijns „Bazuinen om Jeri cho" ter opening van de Boekenweek in Amsterdam werd afgelast. Diefstal ir Haarlemse jeugdherberg opgehelderd De Haarlemse recherche heeft Dinsdag avond in Amsterdam de twintigjarige Rot terdammer W. P. T. gearresteerd, die ervan verdacht wordt enige weken geleden in de Haarlemse jeugdherberg „Jan Gijzen" een geldsom uit de reistas van een Zweedse toerist te hebben ontvreemd. De jongeman bekende niet alleen dit feit. maar ook nog diefstallen in een jeugdherberg in Bunnik en in een jeugdherberg in Bougnuis in België in de maand Juni. Vonken uit laswerktuig veroorzaakten brand bij Beijnes De Haarlemse brandweer is Dinsdag middag om twintig minuten voor vier uit gerukt voor een brandje in de hal van de N.V. Koninklijke fabriek van spoorwagens en -rijtuigen J. J. Beynes, gevestigd aan de Verspronckweg. Arbeiders waren bezig geweest een installatie, welke gebruikt wordt om stof uit de fabriekshal weg te zuigen, te demonteren wegens de ver plaatsing van het bedrijf. Met een las-apparaat werden bouten van de installatie verwijderd. Doordat er von ken in aanraking kwamen met de binnen- bekleding is brand ontstaan. Opgehoopt vuil en vet in de zuiginstallatie veroorzaak te 'n sterke rookontwikkeling. De arbeiders meenden met emmers water het vuurtje te kunnen blussen, doch omdat het niet gemakkelijk te benaderen was, viel het meeste bluswater ernaast. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd. De vuurhaard lag diep in de hal e-n het was nodig de slangen over een lengte van tweehonderd vijftig meter uit te leggen. De brandweerlieden stonden eveneens voor een moeilijke taak, maar wisten na enige tijd'het brandje te blussen. Kiezelstenen op de rails Vijftienjarige jongen aangehouden Dinsdagavond heeft de Haarlemse recherche een vijftienjarige Haarlemse jongen aangehouden, die bekende ter hoogte van de Westerstraat kiezelstenen op de rails van het baanvak HaarlemHeem stede te hebben gelegd, waardoor de be stuurder van een trein naar Rotterdam de vorige week Donderdagavond gedwongen was te stoppen. IVO-school geopend Vanmorgen is in het gebouw Rose- haghe in de Hoofmanstraat de Bloemen- daalse IVO-school geopend. De voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer M. C. van Hall, die in zijn openingswoord ge waagde van de dankbaarheid voor de steun die het bestuur bij zijn initiatief heeft ondervonden, zeide echter dat deze Bloe- mendaalse school hopelijk binnenkort op Bloemendaals grondgebied aan het werk zal kunnen. Voorlopig had men echter over het huidige gebouw geen reden tot klagen. Behalve de vijftig leerlingen van de nieuwe school waren talloze ouders en enige autoriteiten, waaronder de heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs, drs. E. von Meir, rector van het Kennemer Lyceum, bijeengekomen om de feestelijke opening bij te wonen. Na het openingswoord van de heer Van Hall kwamen enige spi'ekers het bestuur gelukwensen en uiting geven aan hun be wondering voor de onuitputtelijke energie, die het aan den dag heeft gelegd bij het overwinnen van de talloze moeilijkheden, die de oprichting van de school in de weg stonden. De heer Von Meir legde nog eens de nadruk op zijn dankbaarheid jegens de nieuwe school, omdat zij de leerlingen van de opgeheven AVIO-afdeling van het Ken- nemer Lyceum de mogelijkheid geeft het voor hen zo geschikte individuele onder wijs te blijven volgen. Ook een deputatie van de Amsterdamse IVO-school kwam gelukwensen aanbieden. Tot slot van de bijeenkomst sprak het hoofd van de nieuwe school voor Indivi dueel Voortgezet Onderwijs, de heer Jan sen. Hij gaf een bezield en voortreffelijk pleidooi voor deze onderwijs-methode, die, naar hij zeide, meer het accent legt op het maken van mensen, die geschikt zijn om een plaats in de maatschappij in te nemen, die hen krachtens aanleg en karakter toe komt, dan op het uitdelen van een lijst met cijfers. Het is ook daarom dat bij het onderwijs op on-orthodoxe wijze wordt getracht alle mogelijkheden die een kind in zich bergt, tot uiting en tot wasdom te brengen. Aan karakter-, lichaams- en ar tistieke vorming wordt dan ook buitenge wone aandacht besteedt. Als bewijs van erkenning voor de IVO- methode mag gelden dat kinderen van enige leraren aan het normale MO leerling van deze school zijn geworden. ADVERTENTIE W. FORTGENS GROTE HOUTSTRAAT 176 - TELEF. 15150 VANAF HEDEN INSCHRIJVING NIEUWE CLUB- EN PRIVéLESSEN BINNENKORT „Cameronia" bracht ruim 1000 K.N.I.L.-militairen naar Nederland Hedenmorgen om acht uur begon de ontscheping van de passagiers van het troepentransportschip „Cameronia", dat gisteravond in de Amsterdamse haven meerde. Aan boord bevonden zich 164 leden van de Koninklijke landmacht, 11 leden van de Koninklijke Marine, 1045 leden van het voormalige KNIL met hun gezinnen, waarbij 600 kinderen van 10 dagen tot 16 jaar, enige burgers en een klein gezelschap van de NIWIN. Voor de Mnderen Nog een tijdje zaten ze daar gezellig op de bank. De limonade hadden ze lekker opgedronken. Toen stond Pllon op. „Ik moest nu maar eens voor het eten gaan zorgen", vond hij. „Ik denk, dat jullie wel 'n hapje zult lusten, niet?" Rick en Bunkie volgden hem naar binnen. Piloii maakte een houtvuurtje van takken onder de schouw, dat spoedig vrolijk opvlamde. En daarna hing hij de pot boven de vlammen. Zijn gasten keken vol belangstelling toe. Terwijl het water aan de kook raakte, vertelde Pilon nog allerlei over het leven hier. „Dat gaat lekker ruiken!" vond Rick, toen de geuren van het eten uit de pot omhoog begonnen te stijgen. En toen het gaar was, zette Pilon borden op tafel en bracht het eten binnen. „Ziezo, en nou maar flink toetastenjongens!" noodde hij. Dat was niet eens nodig. Ons tweetal liet 't zich geen tweemaal zeggenze smulden! De exploitatie van het Concertgebouw te Amsterdam De op 11 Juni 1947 ingestelde commissie van onderzoek betreffende de exploitatie van het Concertgebouw, onder voorzitter schap van de hoofdstedelijke wethouder mr. A. de Roos, heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie komt daarin ten eerste tot de conclusie dat de invloed van de overheid op de N.V. „Plet Concertge bouw" vergroot dient te worden, onder meer door de gemeentelijke commissaris sen in de gelegenheid te stellen zoveel mogelijk van tevoren kennis te nemen van de onderwerpen, die in de vergaderingen van het dagelijks bestuur besproken zullen worden. Verder zou er zorg voor moeten worden gedragen dat alle belangrijke zaken in ieder geval in de raad van bestuur ter sprake komen. Voorgesteld wordt de N.V. een lening te laten sluiten voor de voltooiing van de herstelwerkzaamheden aan het gebouw, opdat dit niet tot groter verval geraakt. De commissie acht het gewenst dat het orkest medezeggenschap bij de gang van. zaken wordt verleend door vertegenwoor digers daarvan met een adviserende stem te laten deelnemen aan de bestuursvergade ringen. Tevens dienen zij zitting te hebben in de te vormen programmaraad, waarin bovendien de directeur, de dirigent, een componist en een musicoloog opgenomen zouden moeten worden. Ook wordt aange drongen op de instelling van een college teneinde contact te bewerkstelligen tussen het Concertgebouw, het orkest en het pu bliek. De vijfde conclusie, waar het rapport toe komt, luidt letterlijk: De N.V. „Het Con certgebouw" vervulle haar taak tegenover de gemeenschap, van welke zij in ruime mate steun ontvangt, door meer dan tot nu toe het geval is geweest grote bevol kingsgroepen van de prestaties van haar Gedenksteen ter herinnering aan dr. J. v. d. Eist onthuld Plechtigheid in het Christelijk Lyceum In de hal van het gebouw van het Eerste Christelijke Lyceum aan de Emmakade, recht tegenover de kamer van de rector en bij de trap welke naar de aula leidt, is een eenvoudig gedenkteken van Franse zand steen aangebracht. In bronzen letters zijn op het gedenkteken aangebracht de woorden „Ter herinnering aan dr. J. van der Eist, rector van 1930 tot 1948". De ontwerper is de heer G. C. Jongh Visscher, leraar aan het lyceum die er in geslaagd is een gedenkteken te maken in overeenstemming met de per soon ter wiens nagedachtenis het in de school ;s aangebracht. Vanmorgen is het gedenkteken door me vrouw B. D. van der EistDe Vries onthuld. De conrector ir. P. C. van Steenwijk, die al de jaren de trouwe medewerker van dr. Van der Eist is geweest, was door ziekte verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. In zijn plaats voerde drs. B. B. van den Hoorn het woord. Deze zeide. dat wanneer wij thans de overleden rector herdenken wij dat niet anders kunnen doen dan met diepe dank baarheid aan God spreken van het grote voorrecht, dat een man als dr. Van der Eist met zijn bijzondere kwaliteiten achttien jaren lang als rector aan het hoofd van het steeds groeiende lyceum heeft gestaan. In zeer bijzondere mate stelden, niettegen staande zijn vaak zwakke gezondheid, zijn grote gaven vafl geest, gemoed en karakter hem daartoe in staat. De rector was begif tigd met de beste eigenschap van een mens, de liefde die het offer niet schuwt. Van zelf "komt dan in gedachte wat hij uit liefde voor de hem toevertrouwde leerlingen heeft moe ten lijden tengevolge van de bezetters. Spre ker schetste op welk een bijzondere wijze dr, Van der Eist zijn taak voor de leerlingen heeft vervuld en vervolgde dat het een goe de gedachte is-geweest om in het lyceum als blijvende getuigenis van- de dankbaarheid van leraren, beambten en leerlingen een ge denkteken op te richten. Aangebracht op een centrale plaats in het gebouw zal de steen de aandacht trekken van ieder die uit rector- of docentenkamer de school ingaat en van allen, die zich voor de gemeenschappelijke dagopening in de aula. naar boven begeven. Zo willen wij ons best doen te blijven be waren de herinnering aan dr. Van der Eist. aan zijn idealen, aan zijn hoge taak, aan zijn fijne tact. aan zijn diepe vroomheid en zijn warme vriendschap. Dat dit gedenkteken daartoe mede moge dienen, is ons aller wens, aldus besloot de heer Van den Hoorn zijn rede. Mevrouw Van der Eist onthulde het ge denkteken en dankte allen, in het bijzonder de heer -Jongh Visscher, voor het aanbrengen er van. „De figuur van dr. Van der Eist zal daardoor duidelijk voor ogen blijven", zeide zij in haar toespraak, waarin zij herinnerin gen ophaalde uit het leven van haar echt genoot. Als voorzitter van het bestuur van het Christelijk Lyceum aanvaardde de heer A. W. Voors de gedenksteen. Ook van bestuurs zijde was het de wens geweest dat een blij vende uiterlijke gedachte aan dr. Van der Eist zou worden aangebracht, doch men meende dat het juister was als het initiatief zou uit gaan van leraren, leerlingen en beambten met en voor wie hij zovele jaren gewerkt heeft. Dat is geschied en het nageslacht zal thans doordat de steen is aangebracht weten, dat iemand gedurende achttien jaar aan het hoofd gestaan heeft van het Lyceum, die de school in menig opzicht groot heeft gemaakt. Met het zingen van Gezang 184, de verzen 1 en 2 „De Heer is mijn Herder" werd de plechtigheid gesloten. orkest te laten genieten, teneinde aldus de muzikale cultuur van Nederland in de breedte en in de diepte te versterken. Bij de samenstelling, alsmede bij de toelichting der concertprogramma's worde rekening gehouden met de opvoeding van een zo groot mogelijk publiek tot muziekbegrip. Wenselijk wordt geacht een evenwichtige dosering van lichte en zwaardere, oude en moderne, bekende en onbekende muziek. Tenslotte dringt de commissie er op aan dat de dirigent of dirigenten van het Con certgebouw-orkest gedurende het gehele seizoen de leiding van het orkest in handen houden, een enkele keer afgewisseld door het optreden van gastdingenten, onder wie ook Nederlandse. De vereniging van fabrikanten, impor teurs en agenten op radiogebied „Fiar" zal van 5 tot 9 October in Bellcvue te Amster dam een tentoonstelling houden, teneinde aan belanghebbenden en belangstellenden een indruk te geven van de laatste vorde ringen der internationale radio-onderdelen- industrie. Het noodziekenhuis te Tiel, dat wegens de daar heersende paratyphus door het Rode Kruis is ingericht, is in gebruik genomen. Een twintigtal patiënten is in dit ziekenhuis opgenomen. Op Zaterdag IC September zal de Ko ningin op de Van Alkemadelaan hoek Ste- vinstraat te 's Gravenhage, het verzets- monument „Oranjehótel" onthullen. Het monument stelt voor de oranjeboom, waaruit de kroon is weggebroken, omringd door mannen en vrouwen achter prikkeldraad, de boeien der verdrukking dragend, belaagd door slangen die de kop opsteken. De oudste vereniging van scheepsbou wers in ons land, de „Scheepsbouwvereni- ging Hoogezand' zal op 13 September haar 50-jarig bestaan vieren. De Nederlandse Vereniging van Suiker zieken (N.V.S.) heeft te Amsterdam prof. dr, Ch. H. Best uit Toronto, mede-uitvinder van het insuline, die een bezoek aan Nederland brengt, gehuldigd. Met een toestel van de Finse luchtvaart maatschappij ..Aero" zijn op Schiphol acht Finse journalisten aangekomen die een acht daags bezoek aan ons land brengen. Op 10 September wordt Kardinaal De Jong 65 jaar. Het m.s. Johan van Oldenbarncvelt is Dinsdagavond om zes uur uit de Amster damse haven vertrokken. Het schip brengt ongeveer 1400 emigranten naar Australië. Thans hebben 36G van de 865 hoog leraren en lectoren en 453 leden van weten schappelijke staven en privaat-docenten van Nederlandse universiteiten en hogescholen het adres inzake Nieuw Guinea ondertekend, dat op 30 Juni aan de beide Kamers der Staten-Generaal werd aangeboden. In dit adres wordt verzocht het behoud en de ver steviging van de band tussen Nederland en Nieuw Guinea zonder inmenging van vreemde mogendheden te bevorderen. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 7 September des namiddags van 23 uur, door Georde Robert luidt: 1. Preludium en Fuga a kl. tJ. S. Bach; 2. Adagio en Andante uit het 1ste Concert, G. F. Handel: 3. a. Vom Himmel kam der Engel Schaar; b. Lobt Gott, ihr Christen allzugleich, J. S. Each; 4. Suite du premier ton, L. N. Clérambault; 5. Fan tasia en Fuga a. kl. t.. J, S. Bach. De twee jeugdgroepen in de Lutherse Gemeente te Haarlem zijn tot één club ver enigd. Het ligt in de bedoeling het jeugd werk in de gemeente belangrijk uit te brei den. Voor dit werk is door de lcerkeraad een commissie van advies benoemd. Deze com missie bestaat uit mevrouw M. D. Uyten- bogaardv. d. Kuy en de heren J. H. van Drbngelen en W. Potjer. - De Stads-Evangelisatie zal 19. 20 en 21 September haar jaarlijkse conferentiedagen houden in het gebouw aan de Lange Hee renstraat 6. Sprekers uit verschillende delen van ons land zullen het woord voeren en muzikale medewerking verlenen Adriaan Pape, de heer en mevrouw Floor en het Christelijk gemengd koor „Eben Haëzer". De afdeling Haarlem van de Brocder- schaps Federatie organiseert 9, 10, 11 en 12 September met enkele andere verenigingen een tentoonstelling levensvragen in het gebouw Nassaulaan 8. De verenigingen willen bevorderen: broederschap, vrede, mensen- en dierenrechten, gezondheid, ge heelonthouding, invoering van een wereld hulptaal enz. Op 25 September hoopt het echtpaar A. van der WerffWolterse, wonende Korte Lakenstraat 21, het feit te herdenken, dat het vijf en vijftig jaar getrouwd is. Heden hangt de vlag uit bij de N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuth- rich. Het is namelijk veertig jaar geleden, dat de heer H. A. Aarts, thans administra teur der afdeling centrale verwarming, bij Heringa Wuthrich in dienst trad* De heer Aarts werd op het kantoor ontvangen en door de directeur en andere heren toege sproken. Daarbij zijn hem geschenken na mens de directeur en het personeel aan geboden. Dc heer P. J. dc Jong te Haarlem is be kroond met de grand-prix in de afdeling reparaties op de internationale tentoonstel ling van werken van schoenmakers te Ziirich. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit- het Duits) 12) De warme smeekbede, die in haar woor den lag, en de innige bekentenis van haar liefde, schenen echter de jonge man niet te beroeren. Zwijgend staarde hij voor zich uit. Met een trieste blik keek ze hem aan. Moet je heus nu dadelijk naar Sven- sen gaan? vroeg ze zachtjqg. Ja, antwoordde hij kortaf. Ze maakte een gebaar als wilde ze hem tegenhouden. Wilhelm, blijf momenteel hier.zei ze met betekenisvolle nadruk. Ik vertrek onmiddellijk! Ze leunde tegen de muur als had ze steun nodig. Zou je ook zo overijld vertrekken, als Valentin Rothe nog in leven was? Hij wendde zich met een heftig gebaar tot haar. Hoe durf je me nogmaals te verden ken! Hoe durf je m'n eer aan te tasten! HOOFDSTUK VI De jonge politie-inspecteur Urban had die avond geen geluk. Toen hij op een vèr- gevorderd uur bij het eenvoudige huis in de buitenwijk, waar Wilhelm Nordmann woonde, aankwam, kon hei verhoor, dat hij van plan was geweest af te nemen, geen doorgang vinden. Nadat hij eerst tevergeefs had aangebeld, begon hij daarna op de voordeur te slaan, doch ook hierop volgde geen reactie. Er werd niet opengedaan. Er bleef Urban niet veel anders over dan bij de concierge van het blok huizen om inlich tingen te vragen. Gelukkig bleek deze con cierge een zeer nieuwsgierig en spraakzaam mens te zijn. De jeugdige politieman hoor de met iets van ontsteltenis diens verhaal aan over het vertrek van Wilhelm Nord mann mèt koffer. De chemicus was naar München vertrokken, voegde de concierge er met kennelijke genoegdoening over zijn kennis van zaken aan toe. Urban keek ver wonderd. Had Nordmann zélf verklaard, dat hij naar München ging? Dat was wpn- derlijk. Stemde dat overeen met het gedrag van iemand, die er van door gaat? Of was het slechts een poging om de politie op een dwaalspoor te brengen? Hoe het ook zij, dit plotselinge vertrek, zo onmiddellijk na de moord op Valentin Rothe, was verdacht. Was hier misschien sprake van één van de bekende fouten, die misdadigers plegen te maken? Het zou allemaal wel opgehelderd worden, maar nu op dit moment kwam het er in de eerste plaats op aan, de spraak zaamheid van de concierge uit te buiten om te weten te komen, met wie de chemi cus in het algemeen otngang had. Het was niet moeilijk de man hierover aan het spre ken te krijgen. Weldra was Urban ervan op de hoogte, dat Wilhelm Nordmann geen bloedverwanten in Wenen had, maar ver loofd was met een zekere Liselotte Falkner, die analyste was op een bekend laborato rium. Urban noteerde deze gegevens. Elk spoor was van belang. De analyste Liselotte Falkner nam de volgende morgen met trillende knieën en een wee gevoel in haar maag haar plaats in op de laboratoriumzaal, waar ze sinds een jaar Werkte. Ze groette haar collega's zon der er zich van bewust te zijn. De leven dige gesprekken, die gevoerd werden, drongen slechts vaag tot haar door. Met een automatisch gebaar draaide ze de gas vlam van haar Bunsenbrander op de tafel, waaraan ze werkte, hoger en greep naar een reageerbuis. Haar gedachten waren geheel en al in beslag genomen door Wilhelm Nordmann. Zou hij werkelijk gisteravond nog naar Dirk Svensen afgereisd zijn? Die reis is niets anders dan een voor wendsel, piekerde ze ongelukkig. Een voor wendsel om te kunnen vluchten Ze kon deze afschuwelijke gedachte niet kwijt raken. Plotseling richtte ze haar hoofd op en legde een buisje uit haar hand, toen ze ergens de naam Valentin Rothe hoorde noemen. Hebben jullie het gehoord? Het schijnt een geheimzinnig geval te zijn. Hij is zonder meer neergeschoten. De arme man! Rothe wilde het geld beschermen en heeft daarvoor met z'n leven moeten boë- ten. Is er al iets omtrent de dader bekend? Nee, voorlopig laat men nog niets los. Maar het zal voor de politie wel geen al te zware opgave zijn de hand om hem te leggen. De stemmen, die dit zeiden, schenen vager te worden, als verwijderden de sprekers zich. Liselotte Falkner had niet de moed zich in het gesprek te mengen. Ze had zelfs niet gekeken, wie naast haar stonden te praten. Hoè kwam Wilhelm aan het geld om de reis naar Svensen te betalen? Had hij iets overgelegd? Ofofze wilde de in haar opkomende gedachte niet nader formuleren. Met ongewone haast werd één van de toegangsdeuren tot de laboratoriumzaal opengerukt. De binnenkomende bediende wenkte Liselotte, terwijl hij op haar toe liep. Juffrouw Falkner, er is hier een meneer voor u, die u wil spreken. Een meneer? Was het Wilhelm? Was hü toch niet afgereisd? Wie is het? vroeg ze ademloos en haar hart bonsde vol verwachting. Een vreemde meneer, juffrouw, ik ken hem niet. Teleurgesteld boog ze haar hoofd. Ik kom, mompelde ze. Met gebogen hoofd betrad ze de gang en zonder opkijken hoorde ze een mannenstem vragen: Bent u juffrouw Liselotte Falkner? Ze knikte en de vraag, wat men van haar wilde, kon ze niet over haar bleke lippen krijgen. Ik ben politie-inspecteur, verklaarde Urban, terwijl hij zijn papieren liet zien, en ik ben hierheen gekomen om u te vra gen, wat u weet van Wilhelm Nordmann? Ze probeerde te glimlachen. Wilhelm Nordmann? Hij is mijn ver loofde. Wat wilt u weten? zei ze zo rustig mogelijk, maar in haar ogen was vertwij feling en angst te lezen. Het spijt me, dat u hem zo na staat.. Waarom spijt u dat? onderbrak ze hem en ze trachtte haar stem vaag en van niets wetend te doen klinken. Omdat er een ernstig vermoeden be staat, dat hij degene is, die Valentin Rothe heeft neergeschoten. HOOFDSTUK VII In een klein café in München zat een magere donkerharige man met een scherp gesneden gezicht op een ouderwetse pluche sofa in een afgezonderd hoekje. Het bier, dat hij besteld had, stond onaangeroerd het schuim neergeslagen voor hem. Voor overgebogen en als gefascineerd staarde Dirk Svensen naar de brief, die hij in zijn handen hield. Voor de zoveelste maal her las hij de woorden, die een aanklacht", een eis èn grote vertwijfeling inhielden. Twee diepe groeven tekenden zich om zijn mond met dunne strakke lippen af. Hij wil dus komen, peinsde hij, hij wil komen. wel, laat hem komen! Wat kunnen mij zijn be dreigingen schelen, zijn klachten en ver wijten. Wat weg is, is weg! Een mens werd hard in het onrustige, onzekere avontu- riersbestaan. Een ander moest maar zien, hoe hij zijn eigen zorgen opknapte. Hij had het óók niet bepaald gemakkelijk! Werk was er genoeg, maar wat moest hij, Dirk Svensen, met werk? Als je werk had, moest je de onderdanige dienaar spelen, regel maat betrachten en gehoorzamen. Nee, dat was hij niet meer gewend. Gokken en een vrolijk leven leiden, ook al ging het dan vaak van het geld van anderen, dat was het wat hem lag. De schrijver van de brief, die hij in handen hield, verlangde een uiteenzetting en afrekening. Welnu, hij mocht komen, hij zou hem wel te'woord staan. Hij had nu genoeg gepiekerd over de inhoud van dit ongeluksschrijven.weg ermee! De lange slanke vingers van Dirk Svensen scheurden de brief aan snippers. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6