Haarlems Dagblad ett «Dprctbtó Ifaartetraï^e «Sottcattt (Ktttto t60) Diensttijd Taegoe thans vrijwel door Noord-Koreanen omsingeld Russische klacht over bombardementen op Noord-Korea verworpen Bijna driehonderd buitenlandse communisten in Frankrijk gevat 65e Jaargang No. 19648 - Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 8 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De BRITSE REGERING zal het Lager huis, als dit eerstdaags weer bijeen komt, voorstellen de militaire diensttijd van anderhalf tot twee jaar te verlengen. Die maatregel zal natuurlijk veel geld kosten, want het staande leger wordt er aanzienlijk door vergroot. Bovendien zal het aantal werkkrachten, beschikbaar voor de productie, er aanzienlijk door Worden verminderd. Engeland kah zich dit slecht veroorloven. Het is het rijke Engeland van vroeger niet meer. De maatregel is ook om andere redenen impopulair. Dezer dagen heeft de Manchester Guardian opgemerkt dat de regering conservatieve en liberale stemmen nodig zal hebben om hem aan genomen te krijgen, want van een deel van haar eigen Labour-leden is zij niet zeker. Het Lagerhuislid Emrys Hughes heeft in een ingezonden stuk daarop geantwoord. Hij begrijpt niet waarom de Guardian zich inbeeldt, dat met verlenging van de dienst tijd iets anders dan verergering van de huidige warboel bereikt zou kunnen wor den. Kunnen Russen, Chinezen, Roeme- niërs, Hongaren en alle andere communis tische naties hun diensttijd niet ook ver lengen met het resultaat, dat naar verhou ding de aantallen divisies, beschikbaar voor kanonnenvoer, in vrijwel dezelfde positie zullen blijven? vraagt deze afge vaardigde. De Polen hebben het al gedaan en het is overbodig de nadruk te leggen op de mogelijkheden, die ten deze voor de Russen en de Chinezen openstaan. De Pool se diensttijd is van anderhalf tot twee jaar verlengd en de dienstplichtige leeftijd van 21 tot 20 jaar verminderd, zodat dit jaar twee lichtingen inplaats van één zullen moeten opkomen. Als de Russen hetzelfde middel toepassen, bijvoorbeeld alleen maar voor Mongolië en Uzbekistan, wat moeten wij dan doen om hen in te halen? Zal men ons dan wagen om de diensttijd tot drie of vier jaar te verlengen? En waar is het eind? Het Lagerhuislid Hughes voegt aan deze opmerkingen de volgende vraag toe: „Kan iemand, die werkelijk bereid is de feiten onder ogen te zien, in ernst beweren dat nadat wij een grote oorlog hebben uitge vochten om in samenwerking met de Rus sen de Duitsers te verslaan, 'wij nu onze problemen zullen oplossen door Duitsland op te bouwen om de Russen te vernieti gen?" Hij laat daar een tweede vraag op volgen: „Zullen wij een derde wereldoorlog vermijden door meer' diensttijd en een nieuwe bewapejaingsrace of ligt de oplos sing in een ander buitenlands beleid en verdere pogingen om deze opbouwende plannen voor wereldvrede duidelijk te maken?" De Manchester Guardian tekent hierbij aan, dat '„voorzover de briefschrijver te volgen is dat lijkt mij nu niet zo moei lijk hij blijkbaar een nieuwe vorm van „appeasement" van de Russen schijnt aan te bieden (het woord appeasement.betekent kalmering, bevrediging). Het blad acht dit niet aanvaardbaar. Op de beschouwing van de inzender betreffende de nutteloosheid van verlenging van dienstplicht, zodra deze met overeenkomstige maatregelen wordt beantwoord,- gaat het niet nader in. Die beschouwing geeft overigens een kenmer kend-staaltje van het karakter ener bewa peningsrace. zoals de wereld die eerder gekend heeft. Ten aanzien van de bouw van onderzeeërs, tanks enzovoort gaat het precies zo en met de aanmaak van de atoombommen enz. eveneens. Men put zichzelf en elkaar uit. Emrys Hughes voelt zich kennelijk niet gerust omtrent de pogingen, die gedaan worden om met de Sovjet-Unie tot bevre digend overleg te geraken. Hij is de enige niet. Churchill, groot voorstander van ver hoogde bewapening, heeft zichzelf beklaagd flat sar. zijn voorstel tot het houden van besprekingen met Moskou „op het hoogste niveau" geen gehoor is gegeven. Trygve Lie. heeft daar eveneens vergeefs naar ge streefd. Als men inderdaad geen andere uitkomst meer ziet dan het doorvoeren van een bewapeningsrace betekent dat, 'dat men in het vanouds bekende slop is beland en voor de toekomst geen uitweg meer ziet. Men kan wel praten over het inhalen van een achterstand, maar de wederpartij zal dat beantwoorden met krachtig streven cm zijn voorsprong te behouden. Men kan wel zeggen dat men dit doet om dè vrede te verzekeren, maar de ervaring heeft ge leerd dat men hem er geenszins mee ver zekert. Al deze dingen zijn in de jaren voor de tweede wereldoorlog uitvoerig betoogd. Zal men ze opnieuw moeten gaan bétogen? Het aaneensluitende hoofdstuk kan er dan bijgevoegd worden. Dat houdt de on loochenbare waarheden in,' dat een oorlog de wereld wel verliezen maar geen voor uitgang' brengt en dat men met de wapens wel mensen en gebouwen maar geen ideo logie vernietigen kan. Zodat, na de oorlog, de problemen en tegenstellingen blijven voortbestaan en zodra materieel herstel in treedt, weer toegespitst worden. Het debat over het voorstel tot verlen ging van de dienstplicht in het Britse Lagerhuis wachten wij met belangstelling af. Misschien zal het aanleiding geven tot enige directe vragen over het buitenlands beleid, zowel in Azië als in Europa en vooral over het pogen om met Sovjet- Rusland tot enige vergelijk te komen. Welk ander gevolg zou men van een derde we reldoorlog kunnen verwachten dan in verdere toekomst een vierde? R. P. Program van hef kabinef-Natsir DJAKARTA, 8 September (Reuter). Mohammed Natsir, cle nieuwe Indonesische premier, heeft het program van zijn rege ring bekend gemaakt. Hij verklaarde, dat de benoeming van een „hamster zonder portefeuille belast met zaken betreffende Nieuw Guinea" spoedig verwacht kan worden. In het pro gram is de belofte 'opgenomen, dat zal wor den gestreefd naar een oplossing voor het probleem Nieuw Guinea in dit jaar. Andere punten van het program zijn: Het voeren van een onafhankelijke buitenland se politiek, voorbereiding van algemene verkiezingen voor een Constituerende Ver gadering binnen de kortst mogelijke tijd, het streven naar vrede en veiligheid in ge heel Indonesië, stimulering en versterking van de economie van het volk en de be vordering van de ontwikkeling van het volk en vervolmaking van de organisatie der strijdkrachten. Zesduizend man tot ver achter de Amerikaanse linies doorgedrongen TOKIO, 8 September (Reuter en United Press) De Noord-Koreaanse troepen, die oprukken naar de belangrijke stad Taegoe, waren Vrijdagochtend ten Noorden nog slechts 16 km en ten Zuid-Westen slechts ongeveer tien km van de stad ver wijderd. De Noord-Koreaanse druk houdt ook nog aan in de sector Yongtsjon waar de Noordelijken hun strijdkrachten op nieuw groeperen. Zij- bevinden zich daar tégenover de Zufd-Koreanen. In de sector- Pohang is de Noordelijke druk gering. De United Press-correspondent Robert Bonnyhoff berichtte uit Kyongjoe, dat 17 mijlen teh Zuid-Westen van het onlangs door de communisten veroverde Pohang ligt, dat de Noord-Koreanen even voor middernacht zeven of acht mijlen ten Noorden van' Kyongjoe een hevige aanval hebben' ingezet. Hij meldde hevige gevechten in de rijst velden en op de bergruggen, die langs beide zijden van een uitgedroogde rivier bedding liggen op acht mijlen ten Zuiden van Angang Ni. Op dit Oostelijke punt van het Noorde lijke front hébben de Amerikanen en de Zuid-Koreanen hun linie weten te sta biliseren. Volgens de frontberichten zijn tussen Kyongjoe en Yongtjon twee communisti sche regimenten, tezamen ongeveer 6000 man, tot ver achter de linies van de strijd krachten. der UNO doorgedrongen. Taegoe wordt van tenminste drie zijden bedreigd en de belangrijke weg van Tae goe naar Poesan is klaarblijkelijk afge sneden. Volgens de berichten kunnen deze 6000 Noord-Koreanen Taegoe van het achter land uit benaderen of naar de Oost-kust zwenken om daar de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen, die zich ten Zuiden van Pohang bevinden, omsingelen. Volgens een communiqué van het acht ste Amerikaanse leger hebben de troepen van de UNO ten Zuid-Westen van Angang- Ni tegen sterke Noord-Koreaanse tegen stand in, langzame vooruitgang gemaakt. In het gebied ten Noorden van Taegoe heeft de Amerikaanse eerste cavalerie divisie, gesteund door de luchtmacht, twee Noord-Koreaanse aanvallen afgeslagen. Ten Westen van Jongsan drong Ameri kaanse infanterie door tot op 10 km van de Naktong, die thans een hoog peil be reikt heeft. Aan de Zuid-kust wer.d hedemriorgen een Noord-Koreaanse aanval afgeslagen en voorts werden vooruitgeschoven Noorde lijke posten opgeruimd. Hoewel enigszins gehinderd door het In Korea bevecht men elkaar; in Wenen neemt men samen parades af. Enkele dagen geleden is het commando van de interna tionale militaire bezetting vn Wenen vol gens de toerbeurt-regeling door de Russen aan de Amerikanenovergedragen. Tijdens de ceremonie, die volgens de Weense bla den „in zeer hartelijke verstandhouding" plaats vond, defileerden detachementen bezettingstroepen voor hun commandanten, de Russische generaal Borejkóff en zijn Amerikaanse collega generaal Swift (voorgrond). Grenscontrole in de Europese treinen wordt vereenvoudigd' Op een conferentie van functionarissen van douane, politie, departementen en van de spoorwegen van België, Nederland, De nemarken, Frankrijk en Zwitserland (West Duitsland was vertegenwoordigd door functionarissen van de bezettende mogend heden) is overeengekomen, dat de passen- contróle en het douane-onderzoek voortaan in de rijdende treinen zal worden ge'hou- clen, teneinde de treindiensten te bespoedi gen. De conferentie wordt onder auspiciën van de economische commissie der UNO voor Europa gehouden. De conferentie sloot enkele voorlopige overeenkomsten, welke naar men verwacht in Mei aanstaande ge tekend zullen worden. Naar men verwacht zullen enkele maatregelen tot bespoediging van de dienst tussen Nederland en West- Duitsland reeds 8 October 1950 ingaan. De meeste maatregelen zullen 20 Mei 1951 ingaan. Op de reis van Rome naar Kopenhagen hoopt men bijvoorbeeld een gehele nacht te besparen. Ook de duur van de reis ScandinaviëNederland en de reis ScandinaviëZwitserlandItalië hoopt mén té bekorten. slechte weer bleef de luchtmacht .zich op het front concentreren. Gevechtsvliegtui gen en jagers-bommenwerpers vielen Noord-Koreaanse concentraties aan ter wijl zware bommenwerpers hun- doelen verder naar het Noord-Oosten en het Noord-Westen zochten. Munitie-estafette De Noord-Koreanen maken gebruik van dorpelingen om hun munitieveryoer naar het front te verzekeren,, zo wordt.in rappor ten van de Amerikaanse inlichtingendienst verklaard. De Noord-Koreanen, did zo min mogelijk van de wegen gebruik maken met het oog op de aanvaüen uit de lucht, geven aan de dorpshoofden kleine pakken munitie of andere vitale voorraden. De dorpen zijn verantwoordelijk voor het doorgeven aan het volgende dorp en zo leggen de voor raden de weg naar het front af. Deze wijze van vervoer is moeilijk uit de lucht waar te nemen. De Noordelijken maken volgens genoemde rapporten gebruik van geweld om de dorpelingen deze diensten te laten uitvoeren. In de Britse universiteitsstad Oxford is gisteren een geheimeinternationale con ferentie over de wetenschappelijke zijde van het vraagstuk der atoomenergie be gonnen, waaraan meer dan tweehonderd geleerden uit veertien landen (waaronder ook Nederland) deelnemen. De conferentie is georganiseerd door de British Atomic Energy Research Establishment in Harwell en zal duren tot 13 September aanstaande. Op de foto: enkele der congressisten be spreken na de openingszitting in de tuin van Arlosh Hall hun eerste bevindingen. VEILIGHEIDSRAAD Toelating van communistisch China bij bespreking van aanval op Mandsjoerije wordt overwogen LAKE SUCCESS (Reuter). De Veilig- heidsraad heeft Donderdag de Russische klacht over beweerde bombardementen op burgerlijke doelen in Korea verworpen. Ernest Gross, de plaatsvervangende Amerikaanse afgevaardigde, sprak de Rus sische beschuldiging tegen dat de Ameri kaanse luchtmacht „onverdedigde burger lijke doelen" zou bombarderen. Hij zei, dat slechts aanvaüen op militaire doelen wer den uitgevoerd. Er zijn van geallieerde zijde millioenen pamfletten onder de be volking verspreid, waarin zij werd gewaar schuwd. De Noord-Koreanen vorderen burgers op om bij militaire operaties te helpen en gebruiken burgerkleding voor soldaten, zeide Gross die verder verklaar de, dat de Noord-Koreanen woonhuizen, ziekenhuizen en scholen gebruiken voor opslag van oorlogsmateriaal. „Maar deze misdaden zinken in het niet bij het in koelen bloede neerschieten van ongewa pende en gewonde gevangenen", aldus Gross. „Bewijzen hiervoor zijn beschik baar". De Amerikaanse afgevaardigde zei dat 't internationale Rode Kruis een onderzoek diende in te stellen naar beweerde schen dingen van internationale conventies. Het Rode Kruis had echter geen toestemming gekregen naar Noord-Korea te gaan. De Russische resolutie werd verworpen met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij één ont houding (Joegoslavië). Malik noemde dit besluit van de raad „onwettig en onbiUijk". Hij voegde daar aan toe: „De Russische delegatie acht het nodig mede te delen, dat de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van dit onwettig, besluit zal moeten worden gedragen door die delegaties, die tegen de Russische re solutie hebben gestemd". Malik had voor de stemming voorbeel den aangehaald van het bombarderen door Truman is optimistisch President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie als zijn. mening te kennen gegeven, dat voor het eind van deze week de Noord-Koreaanse strijd krachten teruggeslagen zullen worden op de positie, die zij tien dagen geleden in namen. Gevraagd naar commentaar op de positie in de Zuidelijke punt van het schiereiland ontweek Truman eerst een antwoord met de woorden: „Ik ben geen theoretisch stra teeg". Doch daarna verklaarde hij, dat de frontlijn der UNO in Korea de laatste tien dagen geen verandering had ondergaan. Toen journalisten hem er op wezen, dat de laatste dagen hei-haaldelijk in de bladen gemeld was, da+ strijdkrachten der UNO werden teruggeslagen, erkende Truman, dat het frorJ op enkele plaatsen was „in gedeukt", doch hij voegde er aan toe, dat de Noord-Koreanen voor het eind der week op hun vorige stellingen zouden zijn terug gedrongen. Het incident met het Russische vliegtuig in Korea noemde Truman een aangelegen heid Ier overweging voor de UNO. „Boven dien was het een vliegtuig der UNO, dat het toestel neerschoot", zo verklaarde hij. Russisch vliegtuig werd door twee Corsairs neergeschoten De Amerikaanse marine heeft erkend, dat twee gevechtsvliegtuigen van de marine Maandag, de Russische bommenwerper bij Korea hebben neergeschoten. Dit is de eerste officiële verklaring, dat Amerikaanse vliegtuigen het toestel neer schoten, dat volgens de beschuldiging van Amerikaanse zijde zeestrijdkrachten der UNO aanviel. Deze vliegtuigen waren twee „Corsairs" van de Amerikaanse vloot, die deel uit maken van het smaldeel 77, bestaande Jiit vliegkampschepen en hulpeenheden, aldus een marine-woordvoerder. De marine be schikt niet over inlichtingen ter staving van de verklaring uit Moskou, dat twee andere Russische vliegtuigen in de buurt waren of dat 11 Amerikaanse vliegtuigen aan het korte gevecht deelnamen. de Amerikaanse luchtmacht van steden, dorpen en ziekenhuizen. Deze-bombarde menten waren te vergelijken „met het op treden van de Duitsers onder Hitier". „Deze gruwelijke aanvaüen worden uitge voerd op rechtstreeks bevel van generaal MacArthur', aldus de Russische afgevaar digde. „De Amerikanen nemen hun toe vlucht tot deze barbaarse bombardemen ten omdat zij niet in staat zijn het verzet van de Koreaanse strijders te breken. Zij worden gedreven door haat tegen het volk van Korea en andere volken van Azië die voor hun vrijheid vechten". „De Haagse conventie van 1907 is geschonden", zei Malik en hij eiste, dat de raad onmiddel lijk zou besluiten het bombarderen van „onverdedigde punten" in Korea te ver bieden. Bij het begin van de vergadering had de voorzitter, Sir Gladwyn Jebb (Enge land), de vertegenwoordiger van Zuid- Korea, John Tsjang, uitgenodigd aan de raadstafel plaats te nemen. Malilc noemde dit eveneens „onwettig en onbillijk", maar stelde geen pogingen in het werk om de Koreaanse vertegenwoordiger van de de batten te doen uitsluiten. De Veiligheidsraad heeft daarna een Amerikaans verzoek ingewilligd tot het onmiddeüijk in behandeling nemen van de Chinese beschuldiging inzake Amerikaanse bombardementen op Mandsjoerije. De raad besloot echter tevens (op verzoek van de Russische afgevaardigde Jakob Malilc) al vorens dat onderwerp in behandeling te nemen uit te maken of een vertegenwoor diger van Rood China voor bijwoning van de bespreking van die kwestie moet wor den uitgenodigd. Overde toelating van communistisch Chiiia tot de besprekingen zal Maandag worden beslist. Voor de eerste keer heeft een duidelijke meerderheid in de raad zich in het voor deel van communistisch China uitgespro ken. De uitslag van de stemming over het voorstel van Malik was namelijk 7 tegen 3 (Cuba, Ecuador en nationalistisch China) bij 1 onthouding (Verenigde Staten). Nieuwe financiële regeling bij het Belgische onderwijs (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Onderwijs heeft aangekondigd, dat bij het parlement .wetsontwerpen zullen worden ingediend, houdende nieuwe financiële regelingen van het bijzonder onderwijs. België kent niet, zoals Nederland, de fi nanciële gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Wel wordt het bij zonder lager onderwijs aanzienlijk gesub sidieerd, maar het bijzonder middelbaar onderwijs ontvangt geen enkele subsidie. De aangekondigde regelingen betreffen het technisch onderwijs, het middelbaar onderwijs en het voorbereidend lager onderwijs. Zo zal 75 procent van de sala rissen van de leraren bij het technisch onderwijs ten laste van de staat komen. Het aantal leerlingen van de openbare middelbare scholen bedroeg in 1949 ruim 93.400, dat der bijzondere middelbare scho len ruim 65.000. Het wordt onbevredigend geacht, dat het bijzonder middelbaar on derwijs geen enkele steun van overheids wege ontvangt en de regering zal trachten nog dit jaar een redelijke oplossing te ver krijgen, opdat de schoolvrede worde bevorderd. West-Duitsland wil vliegtuigen huren Deskundigen van de geallieerde Hoge Commissie in Duitsland bestuderen een verzoek van de West-Duitse regering om „een zeker aantal" vliegtuigen van buiten landse luchtlijnen te mogen charteren voor het vervoeren van ministers en andere regeringsfunctionarissen. Van gezaghebbende geallieerde zijde ver- neemj; Reuter, dat inwilliging van het ver zoek mogelijk is. Een der voorwaarden voor inwilliging zou zijn, dat geen Duitsers de gecharterde vliegtuigen mogen bemannen. Mijnwerkers door aardverschuiving opgesloten GLASGOW, 8 September (Reuter). In Knockshinnock steenkoolmijn te Conmock in Ayrshire (Schotland) zijn Donderdag avond 128 mijnwerkers, bijna de gehele middagploeg, opgesloten geraakt doordat, tengevolge van een harde regen, een aard verschuiving de toegang tot de mijngangen afsloot. Tegen 4 uur van morgen hadden acht man kunnen ontsnappen. De ingesloten mannen hadden toen nog geen verwon dingen opgelopen. Reddingsploegen zijn bezig en de brandweer pompt het grond water weg, teneinde te verhinderen dat het de mijn bereikt. Duizenden ménsen wachten bij de mijn op nieuws van de reddingsploegen. De redders zijn er in geslaagd telefonisch contact met de opgeslotenen te bewerk stelligen. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt door opstijgende gassen. De ploegen moeten elkaar dientengevolge geregeld aflossen. De gehele nacht is men bezig ge weest met het gooien van bomen, hooi en hout in de geweldige krater om de mod- derlawine tegen te houden, die de mijn schachten dreigt te vullen en de ingesloten mijnwerkers te verstikken. Het gat in de boven de mijnschacht ingezakte grond is 100 bij 50 meter. De in het gat gelopen modder 'verspert de toegang. Elke 15 mi nuten stuurt de ploegbaas van de ingeslo ten mijnwerkers telefonisch een boodschap naar boven, die de wachtenden weer hoop geeft. Allen zijn nog in leven. Bus met kinderen in de bergen verongelukt; tien doden Bij Udine in Italië is een bus met aan hangwagen, waarin 80 kinderen zaten, van een bergweg gestort, over de kop geslagen en tenslotte in een diepe greppel terecht gekomen. Het ongeluk, dat dicht bij Udine plaats had, is een gevolg van het weigeren der remmen, waardoor de chauffeur de macht over liet stuur verloor. Volgens de eerste berichten zijn er tien kinderen om het leven gekomen, terwijl 30 gewond werden. De kinderen, die allemaal uit arme ge zinnen komen, keerden terug van een uit stapje, dat door een plaatselijke liefdadig heidsvereniging was georganiseerd. (United Press). Het woord is aan Th. Parker: Democratie wil niet zeggen: „Ik ben even goed als gij", doch gij zijt even goed als ik". Eenjarig bestaan der West-Duitse republiek BONN, (Reuter). De West-Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft in het parlement, waar ook hoge geallieerde func tionarissen en het corps diplomatique aan wezig waren, het eenjarig bestaan van de West-Duitse republiek herdacht. Dr. Adenauer gaf een overzicht van de toestand in West-Duitsland en dankte de hoge commissarissen voor hun begrip en medewerking. De parlementsleden en de vertegenwoordigers uit de elf staten ap plaudisseerden, toen Adenauer verklaarde voor geheel Duitsland te spreken en Ber lijn prees, doch hoorden zijn verklaring over de hoge commissarissen in stilte aan. De parlementszitting was verder gewijd aan de nagedachtenis van alle oorlogs slachtoffers, zowel degenen, die in de strijd sneuvelden en iri concentratie- en gevan genkampen stierven, als degenen, die ge zondheid, validiteit of vrijheid offerden. Voorzitter Theodor Heuss hield de gedach tenisrede en een symphonie-orkest speelde muziek van Bach en Mozart. De West-Duitse communistische partij fractie (15 leden) liet verstek gaan uit protest tegen een plechtigheid „die de fas cistische ideologieën zou aanwakkeren". Zij beschouwde de plechtigheid als een „aanfluiting en belediging van de slacht offers van het fascisme", in het bijzonder daar belangrijke oorlogsmisdadigers zijn vrijgelaten, aldus een verklaring der partij. Lie antwoordt Peking Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, heeft Tsjou en Lai, minister van Buiten landse Zaken van communistisch China, geantwoord op zijn telegram, waarin deze de vorming van een delegatie ter bijwo ning van de vijfde zitting der Algemene Vergadering aankondigde. Lie deelde Tsjou en Lai mee, dat, indien de Algemene Ver gadering besluit communistisch. China tot de zitting toe te laten, te Lake Success on middellijk maatregelen getroffen zullen worden voor de ontvangst der delegatie. Deportatie naar hun landen or internering op Frans gebied PARIJS, 7 September (Reuter). Don derdagochtend vroeg begon, zoals gemeld, de Franse contraspionnagedienst een actie tegen buitenlandse communisten. Bijna 300 buitenlanders zijn gearresteerd en de actie wordt voortgezet. De meesten werden ge arresteerd in Parijs, Marseille, Toulouse, Straatsburg, Lyon en Rijssel. De eerste gearresteerden die gedeporteerd werden, zijn in 16 politieauto's naar de Frans- Duitse grens vervoerd, vanwaar zij door de Franse bezettingsautoriteiten onder ge wapend geleide naar de Russische zone zullen worden geleid. De Franse minister van Binnenlandse Zaken heeft de Spaanse communistische partij in Frankrijk onwet tig verklaard, evenals de „Verenigde socia listische partij van Catalonië" (Franse Py reneeën). Voorts is het Spaanse commu nistische blad „Mundo Obrero" verboden. In een; bekendmaking wordt gezegd, dat 266 personen ondervraagd zijn, onder wie 160 Spanjaarden, 80 „Russen of burgers van Oost-Europese volksdemocratieën" en 13 Italianen. Met uitzondering van de Spanjaarden zouden zij naar hun eigen land gebracht worden en de Spanjaarden zouden mogen kiezen tussen internering op Frans gebied of deportatie naar Oost- Europa. Van de 160 Spanjaarden hadden er 130 internering op Frans gebied boven het leven in Oost-Europa verkozen. Het communiqué noemt de actie „een ernstige waarschuwing". „Frankrijk wenste gastvrij te blijven voor politieke vluchte lingen, die onder de bescherming van de Franse wet wensten te leven. De Franse regering is echter niet bereid inbreuk op de republikeinse gastvrijheid te dulden door hen die daden van verraad'en demo ralisering begaan". De actie, zo gaat Reuter verder, is vooral gericht tegen de Spaanse vluchtelingen, van wie er meer dan 100.009 sinds het einde van de Spaanse burger oorlog in Frankrijk wonen. In het gebied van Toulouse, soms wel de hoofdstad vdh de Spaanse vluchtelingen genoemd, trachtten sommigen te ontkomen door de Alpen in te vluchten. Zij worden nagezet door gendarmes. Zaterdag kondigde premier Pleven „een krachtiger houding tegen de vijfde colon ne" aan. In politieke kringen is men het er niet over eens, of gemelde maatregelen een voorbode zijn van een toekomstige actie tegen de Franse communistische partij. De autoriteiten zijn reeds lang bezorgd over een organisatie van gewapende groe pen opstandelingen, die in het geheim op gebouwd zouden worden en het plan zou den hebben sleutelposities te bezetten voor het geval een inval in het land zou worden gedaan. Volgens persberichten zouden vooral de Spaanse communisten betrokken zijn bij deze plannen en zouden zij zich voorbereiden om op het daartoe geschikte ogenblik de Frans-Spaanse grens af te sluiten. Coste-Floret (afgevaardigde voor de M.R.P.) heeft enige tijd geleden ver klaard, dat er in het gebied der Pyreneeën en het verdere Zuid-Westen geheime wapenopslagplaatsen zijn. HET WEER AFGEBEELD De diepe depressie, die gisteren boven het Noordelijk gedeelte van de Noordzee was gelegen, bevond zich vanmorgen voor de kust van Midden-N oorwegen en trekt langzaam in Noordelijke richting weg. Boven het Zuiden van de Britse eilan den, Frankrijk en onze omgeving treft men een gebied met hogere barometer standen aan, dat vandaag in sommige delen van ons land ivat meer zonne schijn heeft gebracht. Op de Oceaan nadert echter een nieuwe depressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland lag en morgen het weer in ons land zal beïnvloeden. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewolking. Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde tem- oeratuur als vandaag. 9 September: Zon op 6.04 uur. onder 19.10 uur Maan op 2.04 uur. onder 18.32 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 September Hoog water: 0.32 en 13.14 uur. Laag water: 8.20 en 20.52 uur. Zaterdag 9 September Hoog water: 1.41 en 14.13 uur. Laag water: 9.33 en 21.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1