Geknoei met ziekmeldingen BRILLEN STIENS Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Dit gebouw wordt toch gesloopt Moord in Wenen Vrijdag 8 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Man en vrouw te Haarlem kregen beiden ziekengeld terwijl zij werkten Onze ervaring is zo vertelde ons de voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, mr. M. B. Wildt Meyboom dat de oneerlijkheid in de laatste jaren is toe genomen. Er wordt gemakkelijker dan vroeger tot knoeien overgegaan. Wat dat betreft hebben wij aan onze dienst dezelfde ervaring als Sociale Zaken. Daar knoeien de gesteunaen met de opgaven van gezins inkomsten om meer steun te krijgen. Bij ons worden de lijsten voor de Kinderbij slag dikwijls verkeerd ingevuld, natuurlijk ook om meer geld te krijgen als waarop men recht heeft. Er zijn ook gevallen waar in mensen die ziekengeld ontvangen toch werken, zodat zij dan dubbel geld krijgen. Wat de knoeierijen met de lijsten voor de Kinderbijslagwet betreft, hebben wy al leen last met mensen die geen vaste werk gever hebben. Dagen waarop niet gewerkt is worden toch omgegeven als werkdagen. Als alle werkgevers doordrongen waren van hun plicht om mede te werken aan een rechtmatige uitvoering der sociale wet ten, zou zo iets niet mogelijk zijn, maar er zijn er helaas die het daarmee niet nauw nemen. Men moet die zoeken onder de kleine werkgevers die met een vaak wis selend personeel werken. Het is moeilijk vast te stellen dat iemand die ziekengeld krijgt als lopend patiënt, niet by een andere werkgever geld ver dient. Er hebben controles plaats, maar als wij elk geknoei onmogelijk willen maken, zouden wij een groot aantal ambtenaren moeten aanstellen en dat zou ons meer kos ten dan wij besparen door fraudes te ach terhalen en te voorkomen. Nu moeten wij er soms toevallig achter komen. Het ge beurt ook wel dat omwonenden, die ont stemd zijn omdat de knoeiers royaal kun nen leven en anderen de ogen uitsteken, ons op het bedrog attent maken. Dezer dagen zo vervolgde de voorzit ter van de Raad van Arbeid hadden wij een heel sterk geval. Een vrouw te Haarlem werkte geregeld vijf uur per dag als werkster. Zij werd ziek er. kreeg enige tijd ziekengeld. Haar volledig herstel scheen niet te vlotten, want zij moest in een ziekenhuis opgeno men worden. De controlerend genetsheer vond tenslotte dat zij weer voor 50 werk kon verrichten in afwachting van de operatie. Daarom werd beslist dat zij 2V2 uur bij haar werkgever mocht werken, ter wijl zij nog 50 van haar normale loon als ziekengeld zou krijgen. Later bleek evenwel dat zij drie weken lang geen 2K, maar vijf uur per dag bij haar vaste werk gever had gewerkt, terwijl zii hem boven dien nog om extra werk (het schoonmaken van huizen) had gevraagd. Het gevolg was dat de vrouw niet 2'j. uur, maar 10 uur per dag had gewerkt. Haar rormsle ver diensten waren ruim 18 per week maar nu verdiende zij die drie weken elke week 32. terwijl zij van de Ziektewet nog 10 kreeg uitgekeerd. De man van deze vrouw is bii een in stelling in vaste dienst als beambte. Hij verdiende f 43 per week. Het is iemand die veel ziek is. In 1948 had hij niet min der dan 150 ziektedagen. Ook nu was hij weer ziek, maar lopend patiënt. De vrouw vroeg aan haar werkgever of haar man mocht helpen bij het schoonmaken van huizen. Dit werd goedgekeurd en had ten gevolge dat de man in de bewuste drie weken (naast ziin volle Icon als zieken geld) nog 16.50 per week verdiende. Man en wouw hadden dus tezamen aan ziekengeld en loon een inkomen van meer dan f 100 in de week. De werkgever van de man is onmiddel lijk tot schorsing overgegaan. Het geldt hier een zaak waar de Raad van Arbeid buiten staat, want deze werkgever heeft een eigen ziekteverzekering voor zijn personeel. Tegen de vrouw, die haar ziekengeld via ADVERTENTIE -J een goede hoed behoeft niet duur te zijn, dus: fl 6.90 verkrijgbaar in elke goede zaak de Raad van Arbeid ontving, is proces verbaal opgemaakt, dat naar de Justitie is doorgezonden. De Raad van Arbeid treft bovendien (in gevolge artikel 1395 Burgerlijk Wetboek, dat vereffening van schuld en vordering mogelijk maakt) maatregelen dat onrecht matig genoten ziekengeld ingehouden wordt als later opnieuw aanspraak op een uitkering wordt gedaan. Dit wordt trou wens ook gedaan als er blijkt dat teveel uitgekeerd is als kinderbijslag. Het is zo besloot mr. Wildt Meyboom een algemeen belang dat de sociale wet ten worden nageleefd en voorkomen wordt dat knoeiers meer krijgen dan waarop zij recht hebben. Mensen die ziek zijn krijgen een uitkering, maar dan hebben zij de plicht om mee te werken dat zij zo spoedig mogelijk genezen. Als iemand dan toch gaat werken, belet hij zijn genezing en saboteert hij dus de wet. Het hier geschet ste geval van een echtpaar dat knoeide is zeer sprekend, maar ik kan verzekeren, dat er op dit gebied heel wat geknoeid wordt. Maar zij die zich daaraan schuldig maken, moeten weten dat er bii ontdekking met kracht zal worden opgetreden, terwijl er bovendien veel kans is, dat zij met de straf rechter in aanraking komen. Wij spraken ook nog met de directeur van Sociale Zaken te Haarlem, die ons be vestigde dat er, om een hogere steun te krijgen, in verhouding veel meer geknoeid wordt dan vóór de oorlog. In ernstige ge vallen en ook bij herhaling, wordt de zaak in handen gesteld van de Justitie, zodat al verscheidene zaken een naspel in de rechts zaal hebben gehad. ADVERTENTIE Tuxtuue%& Academie voor voortgezet economisch onderwijs Voor de eerste maal zijn getuigschriften uitgereikt Voor het eerst is de Academie voor voort- geze; ccoriomisch o.'iderv. ijs er toe overge gaan getuigschriften uit te reiken. Negen candidaten die de driejarige cursus hadden gevolgd, hebben zich aan het examen on derworpen en het resultaat was, dat allen slaagden. Donderdagavond zijn op een bij eenkomst in het gebouw van de H.B.S. A, waar de cursus gehouden wordt, de ge tuigschriften uitgereikt aan mejuffrouw Moerdijk en de heren H. K. Choufour, P. Flipsen, J. C. van Ypenburg. M. J. Jansen, M. Overdijk, C. C. M. Scholten, L. M. Smit en B. Weber. De rector van de academie dr. S. Elzinga heeft, alvorens hij de getuigschriften uit reikte, de geslaagden toegesproken. Hij zei dat het succes te danken is aan drie eigen schappen. In de eerste plaats hebben de leerlingen belangstelling getoond voor de studie, zij beschikten over voldoende intel ligentie om de studie te volgen en zij had den voldoende karaktervastheid om de studie voort te zetten. In de loop der drie jaren zijn verscheidene leerlingen afge vallen. Spreker zeide respect te hebben gekregen voor het doorzettingsvermogen der thans geslaagden. Er heerste een goede geest, hetgeen zeer bevorderlijk was voor een goede gang van zaken. De drie ge noemde eigenschappen zijn van groot be lang in het leven van de mens. Dr. Elzinga vervolgde, dat de geslaagden gedurende drie jaar een gestelijke groei hebben doorgemaakt, die zij nu zullen moeten tonen in hun werk. Spreker hoopte, dat de geslaagden door de studie in de maat schappij de plaats zullen veroveren, waar op zij horen. Na het aanbieden van zijn gelukwensen reikte dr. Elzinga de getuig schriften uit. Namens de assessoren wenste mr. W. Snellen de gediplomeerden geluk en na mens de curatoren mr. A. Bruch. Deze be tuigde zijn ingenomenheid met de thans bereikte resultaten. Er is iets nieuws opge bouwd. In 1947 moest nog blijken of de academie in een behoefte voorzag en thans zijn er een dame en acht heren geslaagd en dat stemt tot verheugenis. Spreker wenste daarmee het bestuur, de rector en de docenten geluk. De voorzitter de heer J. H. Textor sprak tenslotte nog de geslaagden toe, waarna hij de bijeenkomst sloot. Met militaire eer is op de begraafplaats te Huizen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de onderofficiervlieger W. van de Born, die vorige week Woensdag met een Firefly nabij Kijkduin in zee stortte en verdronk ADVERTENTIE VAN SIERLIJK EN STERK GIERSTRAAT 27 Lev. alle Z.fondsen Twee jongetjes tuimelden in de Zomervaart Twee vierjarige jongetjes, die Donderdag middag bij de Zomervaart speelden, zijn bij die bezigheid in het water gevallen. Een langskomende man sprong het tweetal na en wist er één met een plank op het droge te brengen. De andere kleuter is zelf op de kant geklauterd en naar huis gehold. De eerste werd ter observatie naar de Mariastichting gebracht en de tweede is door zijn moeder onder de wol gestopt. Petroleum-stel viel van het aanrecht Donderdagmiddag om kwart over vier brak er brand uit in een als keuken ge bruikt verblijf op de eerste verdieping van een woning aan de Rijksstraatweg ter hoogte van de Overtonstraat. De vrouw des huizes, die daar bezig was het aanrecht te reinigen, had een petroleumstel op de grond gestoten. De keuken brandde geheel uit en de deuren naar de overloop werden ernstig beschadigd. De brandweer wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. De beneden-étage kreeg enige waterschade Surséance van betaling Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 30 Augustus 1950 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: Lodewïjk Albertus Weber, stucadoor. wonende te Haarlem, Timorstraat 195, met benoeming van mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem tot be windvoerder. Het verhoor der schuldeisers is bepaald op 9 October 1950. Sportfokkersvereniging „Haerlem" Zaterdagmdidag houdt de sportfokkers vereniging ..Haerlem" voor leden een tafel keuring van raskonijnen in de voormalige Vishal aan de Grote Markt. Voor deze keu ring zijn meer dan honderd dieren inge schreven, welke worden beoordeeld door de heer L. H. Hamaker. Evenals dit elders het geval is, kan ook de Haarlemse vereniging dit jaar geen ten toonstelling organiseren, omdat door het I optreden van de pseudo-vogelpest alle pluim vee-tentoonstellingen verboden zijn. De heer C. S. Th. van Gink opent op Woensdag 20 September het seizoen met een lezing over „Rashoenderteelt voor de stads- liefhebber". Volksdansdemonstratie Wegens slechte weersomstandigheden, was het jJ. Zaterdag noodzakelijk de volks dansdemonstratie in Haarlem-Zuid-West af te lassen. Zij zal nu worden gehouden a.s. Zaterdagmiddag 9 September op het terrein achter de Christiaan Huygensschoo! nabij het Christiaan Huvgensplein. Er zal door 3 groepen, bestaande uit een honderdtal volksdansers, worden gedemonstreerd. Het geheel zal onder leiding staan van mej. Jitty Grootes en de heer Henk Honhof. Bastaard-arend gevangen Einge employés van de Nederlandse Fotolitho-inrichting aan de Zijlweg hebben gistermiddag in de duinen bij Elswout een bastaard-arend gevangen. Het dier zat op de grond en was licht vleugellam. De zeld zame vogel, wiens vleugels een spanwijdte van ruim een meter hadden, is naar Artis gestuurd. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCBE RIJTUIG MIJ. De heer Van der Prijt, hoender- en var kensfokker in Vogelenzang, die aanzegging had gekregen dat enige door hem zonder vergunning gebouwde opstallen van ge meentewege zouden worden afgebroken, had gisteren nog met behulp van zijn huur ders het slopen kunnen voorkomen. Zijn huurders ontzegden de arbeiders van Pu blieke Werken de toegang tot het terrein en de slopers gingen onverrichterzake heen. Hedenochtend om half zeven werd de heer Van der Prijt, die op zijn terrein had overnacht, echter gewekt door hamerge- klop. Hij sprong zijn bed uit en ontwaarde niet minder dan twintig man, die ver gezeld van drie agenten de afbraak reeds ter haJR! hadden genomen. De slopers waren hem ditmaal te vroeg af geweest. Eerst ging een kippenhok tegen de grond en daarna begon men met frisse moed aan een varkenskot. De inmiddels gearriveerde huurders van de grond waarover de slo- persploeg zonder toestemming overheen getrokken was, protesteerden hiertegen maar hun protesten werden voor kennis geving aangenomen. In, ons blad van gisteren hebben wij over het standpunt van beide partijen al een korte uiteenzetting gegeven. Besluit tot loonsverhoging niet enthousiast ontvangen Vele bladen uiten hun beduchtheid Het kan bezwaarlijk worden gezegd, dat het besluit van de regering om over te gaan tot loonsverhoging maar niet tot een prijs- stop, door de pers met enthousiasme is ont vangen. In vele bladen wordt de vrees ge uit, dat de nieuwe maatregel een nieuwe „spiraal-periode zal inluiden en het wordt algemeen betreurd dat het corhpromis men kan de beslissing moeilijk anders be titelen moest voortkomen uit zoveel ver schillende standpunten, die een werkelijke overeenstemming vooralsnog denkbeeldig maken. Zeer uitgesproken in zijn afkeuring is „Het Parool". Onder de kop „Geen oplos sing" schrijft dit blad: „Een economische politiek die vlees noch vis is. Bij een lof waardige poging om de achterstand van de lonen bij te werken, wordt geen enkele positieve maatregel genomen om een drei gend uit elkaar lopen van lonen en prijzen te voorkomen. En dat terwijl de regering toegeeft dat als gevolg van de internatio nale toestand 't prijsverloop op de wereld markt een voortdurende neiging tot stijgen vertoont." Het blad is verder niet enthou siast over het plafond van 3600.en noemt de 5 „aan de krappe kant". Ten slotte ziet het blad in de jongste maatregel een afglijden naar het ouderwetse liberale stelsel. Tevredener, zij het evenmin geestdriftig, is „Het Vrije Volk". Het blad ziet in tegen stelling met Het Parool in de vrij vaag aangekondigde prijs-contróle juist een stap terug naar de actieve prijs-politiek. Het Rick en Bunkie hadden lekker geslapen. De volgende morgen voelden ze zich heerlijk uitgerust. Nadat ze hadden ontbeten, zei Pilon: „Als jullie nu zin hebt, kun je meegaan het bos in en helpen met ons werk!" Nou, natuurlijk, daar hadden ze zin inwat 'n vraag! „Graag!" riepen Rick en Bunkie tegelijk. „Dat vinden we juist 'n pretje!" „Goed zo", antwoordde Pilon goedkeurend. „Hier zijn wat werktuigen en een mand; als jij deze neemt, Rick, kan Bunkie wel de mand dragen, hè?" „We gaan vandaag aan de bessenpluk", legde Pilon uit. „Die zijn nu rijp, en dan ver zamelen we ze voor onze wintervoorraad, zie je!" En zo ging ons drietal op stap. Rick met het gereedschap en Bunkie met de lege mand, waar de bessen in moesten komen. Weldra waren ze aangekomen op de plek, waar de bessenstruiken groeiden. Jongens.wat zaten die mooi vol met rijpe vruchten! zegt verder dat er nog onvervulde wensen zijn en dat men moet afwachten of de woorden in daden omgezet zullen worden. Tenslotte breekt Het Vrije Volk een lans voor degenen wier lonen boven de 3600 gulden liggen. De stijging der middelbare inkomens is in vergelijking met die van de lagere niet groot genoeg geweest. De Nieuwe Rotterdamse Courant betreurt vooral dat de regeringsbeslissing moest vallen, zonder dat er in de Stichting van de Arbeid overeenstemming tussen werk gevers en werknemers kon worden bereikt. Het blad spreekt van een zekere pressie van de zijde der vakbeweging en van de sociale rust, waarvoor de vakbeweging zich niet langer verantwoordelijk zou willen stellen, wanneer aan haar eisen niet tege moet werd gekomen. Het blad betreurt echter dat aan de derde belangrijke com ponent van het economische leven, de pro ductie, zo weinig aandacht is geschonken. Die is belangrijker voor onze economie dan een gevecht en een beslissing over lapmid delen, die hoezeer sociaal wellicht ge wenst een gevaarlijke tendens inhouden. Onder de kop „Een ongewisse stap" schrijft het Algemeen Handelsblad: „Wij zien deze loonsverhoging als een toegeven aan de eis der vakbeweging ter wille van de arbeidsvrede." Het blad noemt het ver kiezen van het sociale criterium boven dat van het economisch toelaatbare zeer ge- vaarlijk. De kleine voorsprong die ons ljind op de buitenlandse industriële concurren tie had, kan teniet worden gedaan, omdat de bedrijfswinst nu in mindere mate ge bruikt kan worden om de vervangings waarde op te vangen. Ook dit blad zegt dat langere werktijden en hogere productie de verhoogde lonen op economisch verant woorde wijze zouden kunnen bewerkstel ligen. Ook uit louter sociaal opzicht gezien en dat is een trein laten rijden zonder locomotief is de maatregel onrechtvaar dig omdat de groep met kleine inkomens uit andere bronnen weer de dupe worden. „Trouw" heeft van alle bladen nog de meeste lof voor de regering. Het blad zegt dat het probleem zo ingewikkeld is om dat men tal van internationale factoren niet in de hand heeft dat het geen zin heeft de kwestie met simpele middelen te cureren. Niets ware noodlottiger dan be vriezing van onze economie in nationaal kader! De regering heeft blijk gegeven oog te hebben voor alle facetten van het pro bleem. Ook Trouw noemt echter de pro- ductiviteits- en rentabiliteitsfactoren van doorslaggevend belang. Ook de Maasbode ziet geen mogelijkheid tot een effectieve prijsstop bij de huidige internationale prijsvorming. Het blad be paalt zich verder tot een gedétailleerde economische beschouwing over de oorzaken van de spanningen tussen lonen en prijzen, maar zegt tenslotte ook dat het inderdaad tijd wordt te gaan denken over langere werktijden, zulks temeer daar de arbeiders de enige bevolkingsgroep vormen, die hun levensstandaard op vrijwel vooroorlogs niveau hebben kunnen houden. WEEKABONNEMENTEN dienen uitgrlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE BINNENLAND De rijkswaterstaat te Assen heeft aan besteed het verbreden en verbeteren van de verharding van de rijksweg tussen Emmen en Ees. Er waren 16 inschrijvers. Het hoog ste werd ingeschreven door de N.V. Geruisloze Weg te Heemstede met f448.000. het laaagste door K. van der Laan te Smilde met f344.000. Op de hoek van de Sportlaan en de Buizerdlaan te 's Gravenhage kwam de 63- jarige motorrijder A. van L, in botsing met een militaire personenauto, bestuurd door de soldaat J. v. d. B. uit Lisse. De motor rijder kreeg een schedelbasisfractuur en overleed kort na het ongeluk. Tegen een 46-jarige directeur van een naamloze vennootschap te IJsselmonde is f 1000 boete geëist. Hem was ten laste gelegd dat hij de desertie van een dienstplichtige had bevorderd. Te Wageningen is op 70-jarige leeftijd overleden prof. dr. J. A. Honing, oud-hoog leraar aan de Landbouwhogeschool en buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden. Een bakkersvrouw in St. Oedenrode kocht op een boedelveiling een paar pannen. Toen zij ermee thuis kwam, vond zij in een der pannen een bedrag van f1300. Zij bracht het geld naar de notaris, die haar met 10 procent beloonde. De Nederlandse onderzeeboot O 24 brengt op het ogenblik een bezoek aan de onderzeebootbasis der Engelse marine te Portsmouth. Een inwoner van Heerlen werd in Am sterdam op heterdaad betrapt bij het stelen, van een auto. De dief kon gegrepen worden naaat een agent een waarschuwingsschot had gelost. De heer E. den Herder, die destijds be kend is geworden door zyn actie tegen de afsluiting en inpoldering van de Zuiderzee, is te Harderwijk op 74-jarige leeftijd over leden. HAARLEM EN OMGEVING De heer K, Hendriks te Haarlem, ma chinebankwerker bij de Nederlandse Spoor wegen, zal Dinsdag 12 September zijn 40- jarig jubilé vieren. Op de Maandagen, te beginnen 18 September, zal ds. A. R. de Jong in het O. R. G. Centrum in het Westerhoutpavk een Bijbelcursus geven over de Konings-periode in Israël: „Incarnatie en ontplooiing van het menselijk bewustzijn". „Moveo" doet een beroep op autobezitters Onlangs is opgericht de stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewon den" (Moveo), die ten doel heeft meer levensvreugde te brengen aan Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers. Van deze stichting heeft Prins Bernhard het be schermheerschap aanvaard. In de stichting wordt samengewerkt door de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, de Koninklijke Nederland se Automobielclub, de A.N.W.B., de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger", het ministerie van Oorlog, de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en Het Nederlandse Rode Kruis. „Moveo" is in het leven geroepen naar het voorbeeld van een in 1922 in België gestichte vereniging. Toen in April van dit jaar Belgische oorlogsinvaliden door be middeling van deze organisatie een twee daags bezoek aan ons land brachten, rijpte hier het denkbeeld een dergelijke vereni ging in het leven te roepen. „Moveo" stelt zich voor oorlogsgewonden mee te nemen op een- of meerdaagse rei zen in binnen- en buitenland. Voorts ligt het in de bedoeling, dat „Moveo" een zoge naamde taxidienst in het leven roept om oorlogsgewonden 's avonds naar concerten en toneelvoorstellingen te brengen. Om dit werk te doen slagen zal een beroep worden gedaan op particuliere autobezitters, van wie gevraagd zal worden niet alleen hun wagen maar ook zichzelf voor dit doel beschikbaar te stellen. Voor het werk van „Moveo" zullen ongeveer 350 Nederlandse militaire oorlogsgewonden in aanmerking komen. In België is een vaste kern van 60 automobilisten voor dit werk, maar men hoopt, dat zich hier te lande meer zullen opgeven. Degenen, die voor dit werk voelen en geen auto bezitten, kunnen donateur van de stichting worden. De stichting is geves tigd in Den Haag aan het Blijenburg 38. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 September 1950 GEHUWD: 7 Sept., P. van der Heij en E. C. Hoek; G. Blauw en F. H. M. Bij; H. J. T. de Vries en M. S. Wasch; C. J. Melissant en M. E. Drulman; J. T. Hulsen en S. E. Hop kins: J. F. de Jong en W. Hopman; P. A. Veldheer en F. Beer; H. M. Eversen en H. van Heest; W. Duitemeijer en G. Brouwer. BEVALLEN van een zoon: 5 Sept., A. K. GraaffGöken; C. J. van der VeldtBlaas; 6 Sept., A. E. BoondersZeulevoet. BEVALLEN van een dochter: 4 Sept., A. M. C. WiskerLuijben; 5 Sept., H. Koop manvan Hulsenbeek; M. J. HerberRosen berg; 6 Sept., A. van der Putte—van Eden; G. GroeneveldHuijboom; C. W. van het Hoften Have; M. C. A. Daanevan Loon; 7 Sept., J. WiegmanZwaanswijk; H. Ver hagen—Jansen. OVERLEDEN: 5 Sept., W. Bakker, 57 j., Hazepaterslaan; 6 Sept., J. Schouten, 35 j., Spaarnoogstraat; N. A. de Witt, 76 j.. Maer- ten van Heemskerkstraat. FEUILLETON door Gisela Furtmüiler (Vertaald uit het Duits) 14) Urban tikte peinzend de as van zyn sigaar. Dat heb ik zelf ook reeds vele malen kunnen constateren, antwoordde hij enigszins ontstemd. Maar deze Liselotte Falkner is geen doorsnee-figuur. Ze maakt een buitengewoon intelligente indruk. Bo vendien is ze geen luxe-popje, maar een waardevolle arbeidskracht, die in niets on derdoet voor haar mannelijke collega's in het laboratorium. Dat is hetgeen ik met betrekking tot haar te weten ben gekomen. Helbing antwoordde niet. Hij stond op en begon te telefoneren. Hallo, hier inspecteur Helbing. Is Dr Lüdenheim daar? Het antwoord kwam onmiddellijk. Dr Li; -heim is niet aanwezig, hij heeft een bespreking, maar over een uur of twee is hij wel terug. Dank u zeer. Wilt u zo goed zijn hem mee te delen, dat ik hem gaarne vanavond even zal spreken? Hij legde de hoorn op de haak en keek Urban aan met een blik, die deze niet ge heel duidelijk was. Je bent zeker van plan deze zaak weer op bijzonder grootse wijze aan te pakken, nietwaar Helbing? Het hele apparaat zal erbij in actie komen! Helbing keek hem ernstig aan. Ja, antwoordde hij onbewogen, inder daad zal ik èlles in het werk stellen om de moordenaar van Valentin Rothe te vinden. Hij nam zijn hoed en jas en verdween met een luchtige groet uit het dienstver trek. Toen hij de deur achter zich gesloten had, haalde hij een donkere bril te voorschijn. Ik hoop, dat dit ding aan z'n doel zal be antwoorden, dacht hij. Misschien heb ik vandaag meer geluk dan gisteren, toen de mooie Mariene me bijna in de gaten kreeg. Dat zou een lelijke streep door m'n reke ning geweest zijn. Hij verliet het politiebureau en begaf zich op weg. In een van de drukste straten van de binnenstad, waar zich bijna uitslui tend modemagazijnen bevonden, bleef hij voor de verschillende etalages stilstaan. Het waren echter niet de uitgestalde goederen, die hem interesseerden; zijn belangstelling ging uit naar hetgeen er in de winkels zelf te zien was. Toen hij op deze wijze langs de diverse winkels heen geslenterd was, zonder te vinden wat hij zocht, bleef hij stilstaan. Gisteren deed ze eerst bood schappen en ging daarna naar het post kantoor. Misschien is ze zo pienter het vandaag in omgekeerde volgorde te doen, overlegde hij. Met snelle schreden liep hij in de richting van het nabijgelegen post kantoor. Aan de loketten stonden lange rijen met wachtende mensen. Helbing liep op een van de lessenaars toe en deed alsof hij zich verdiepte in het lezen van een brief. De donkere, zware bril, die hij droeg, scheen hem niet te hinderen, integendeel, hij drukte deze nog iets vaster op zijn neus en zette zijn hoed nog iets dieper in z'n ogen. Een uur ging voorbij, en een half uur, zonder dat er iets gebeurde. Helbing stond nog steeds op dezelfde plaats. Hij wist wat het was, geduld te oefenen. Eindelijk, toen hij eigenlijk de hoop opgegeven had, ging de deur open en liep een in zware rouw geklede, lange, slanke vrouw op het loket „poste restante" toe, waar zij met gedempte stem om een brief vroeg. Hoe is uw naam? vroeg de loket beambte. Mariene Roth keek schichtig om, en eerst toen ze er zich van vergewist had, dat er niemand achter haar stond, noemde ze de naam: „Mevrouw Amara". Helbing's scherpe oren, die gespannen geluisterd hadden, vingen deze woorden op. Hij trok zijn wenkbrauwen hoog op, iets wat hij altijd deed als hij zéér verwonderd was. AmaraDat was de naam van die kleine Egyptische prinses, op welker beel tenis Mariene Rothe zo bijzonder gesteld scheen te zijn. De loketbeambte kwam met een nogal omvangrijk uitziende brief terug, waarop de opgegeven naam in groot schrift stond aangegeven. Het ontging de politieman niet, dat Marlene's handen trilden, toen ze de brief in ontvangst nam. Ondanks de grote nervositeit, die er op dat moment van haar hele wezen uitging, had haar gezicht een onmiskenbaar voldane en bijna gelukkige uitdrukking. Ze ging er hierna zó snel van door, dat het leek alsof ze vluchtte. Met een tevreden gevoel nam Helbing de donkere bril van zijn neus. Het ding had uitstekend dienst gedaan, aangezien Mariene hem blijkbaar niet herkend had. Toen ze langs hem heengekomen was, meende hij iets van een zucht van verlich ting gehoord te hebben. De loketbeambte keek verwonderd op, toen de man, die zo lang aan de lessenaar werk gehad scheen te hebben, zich bij hem meldde als politie- inspecteur. Wat wilt u weten? Is die dame, die thans een „poste- restante"-brief aan „Mevrouw Amara" haalde, hier vaker geweest? Nee. ze kwam hier gisteren voor het eerst en vroeg toen naar een brief voor „Amara", maar die was er toen nog niet. De brief, die ze nu in ontvangst heeft geno men, was juist een uur geleden binnenge komen per expresse. Hebt u gezien, van waar die brief kwam? Nee, daar heb ik niet op gelet. We hebben hier zoveel poste-restante brieven, dat je op zoiets niet let. Als er weer een brief voor mevrouw „Amara" komt, geeft u die dan niet af, maar waarschuwt u onmiddellijk mij of mijn bureau. Hier is het telefoonnummer. Wilt u zich met dit verzoek tot mijn chef wenden, vroeg de beambte. Die kan dan meteen mijn collega inlichten, ik heb namelijk de volgende dagen een andere dienst. Toen Helbing een kwartiertje later het vertrek van de chef verliet, lag er een tevreden lachje op zijn gezicht. Die goeie Urban zou me voor een ho peloze stumper houden, als hij wist, dat ik het geval-Rothe uit een geheel andere ge zichtshoek bekijk dan hij. Maar dat hindert niet. De hoofdzaak is, dat tenslotte de dader achter slot en grendel komt. Het was al bijna avond, toen hij zich bij de advocaat Dr. Joachim Lüdenheim, die gedurende vele jaren Valentin Rothe's ver mogen had beheerd, liet aandienen. Dr. Lüdenheim was een kleine, gezette man met wit haar en lichtblauwe, spreken de ogen in een verstandig gezicht Hij ont ving de politieman met grote voorkomend heid en toonde veel medeleven met het tragische geval. .Gaat u zitten, meneer Helbing, zei hij, terwijl hij zelf tegenover hem ging zit ten. Hij hield de politieman een sigaren doos voor, doch Helbing bedankte. Ik moet deze geschiedenis uitzoeken. Zoudt u zo goed willen zijn mij mee te delen, wat u bekend is uit het leven van de overledene? Ik verzoek u dringend met grote openhartigheid te spreken. De geweldadige dood van de arme Rothe heeft mij diep geschokt, dat begrijpt u, begon Dr. Lüdenheim. Hij was niet alleen een cliënt van me, doch ook een goede vriend. Was u ook op de hoogte van zijn familieleven? vroeg Helbing met gespannen aandacht. Ja, ik zal u gaarne over alles wat mij bekend is, uitvoerig inlichten. Misschien kunnen mijn mededelingen ertoe bijdragen de duisternis, die over deze zaak ligt, op te helderen. Helbing knikte instemmend. Ik ben er inderdaad van overtuigd, dat u belangrijke dingen onthullen kunt. Wat me boven alles interesseert, is de vraag, wie het vermogen, en in het algemeen het gehele bezit van Valentine Rothe erft? Wié? vroeg Dr. Lüdenheim verwon derd. Maar dat is toch overduidelijk! Na tuurlijk kriigt zyn weduwe alles! Had meneer Rothe een testament ge maakt? y t.1 IWordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6