Haarlems Dagblad Marshall volgt Johnsori op als minister van Defensie Attlee ontvouwt de Engelse defensieplannen in het Lagerhuis 65e Jaargang No. 19652 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 13 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven gp aanvraag bij de Administratie en «Dpmöte 'tjaariemectjc «Courant (Knno 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Oud-minister van Buitenlandse Zaken thans leider van Amerika's militaire apparaat WASHINGTON, 12 September. (Reuter) Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, is Dinsdag afgetreden. Pre sident Truman heeft generaal George C. Marshall verzocht hem op te volgen. Marshall heeft de benoeming aanvaard. Johnson volgde in Maart 1949 James Forrestal als minister van Defensie op. Sinds het uitbreken van de oorlog' in Korea is de defensiepolitiek van Johnson sterk gecritiseerd. Johnson heeft generaal Marshall zelf als opvolger voorgesteld en noemde hem „een man die de bevolking der Verenigde Staten en onze bondgenoten zal inspireren". Marshall was tijdens de tweede wereld oorlog stafchef en later minister van Bui tenlandse Zaken. Naar verluidt zal Truman onmiddellijk trachten de benoeming van Marshall wet telijk te bekrachtigen. Volgens de bestaan de wet is iemand, die in de afgelopen 10 jaar in actieve militaire dienst is geweest, niet benoembaar voor de post van minis ter van Defensie. In de brief, waarin hii om zijn ontslag vroeg, schreef Johnson, dat hij eens gezegd heeft, dat hij bij de nauwgezette vervul ling van zijn plichten onvermijdelijk.meer vijanden dan vrienden zou krijgen. „Enigs zins treurig erken ik, dat mijn verwachting juist was", aldus Johnson. Truman antwoordde Johnson, dat hij zijn ontslag aanvaardde. „Het is voor mij dui delijk, dat gij bij dit besluit werd gedre ven door motieven van de hoogste vader landsliefde", aldus Truman. „In de ver schrikkelijk betreurenswaardige omstan digheden die zich hebben voorgedaan ben ik van oordeel dat ik mij met uw mening moet verenigen en uw ontslag met ingang van 19 September 1950 aanvaarden". President Truman heeft ook het ontslag van Stephen Early, onderminister van Landsverdediging, aanvaard. Early heeft zijn voornemen te kennen gegeven zijn vroegere betrekking van onder-directeur der Amerikaanse maat schappij van slaapwagens, „Pullman Inc.", opnieuw te bekleden. Hij werd in Mei 1949 tot onderminister van Landsverdedi ging benoemd. Hij had verklaard dit ambt niet langer dan een jaar te willen uit oefenen, aldus deelde hij thans in zijn ont slagaanvrage mede. Met of zonder In een geheime getuigenis, die Acheson en Johnson, de Amerikaanse ministers van Marshall weer minister George Catlett Marshall'is op 31 Decenv- ber 1880 in' Union Town in Pennsylvania (V.S.) geboren. Op zeventienjarige leef tijd werd' hij leerling van het Militair In stituut vanVirginia. Van 1902 tot 1903 diende Marshall op de Phillippijnen en toen de eerste wereldoorlog uitbrak was hij kapitein bij de staf van het Amerikaanse expeditiecorps. In deze kwaliteit maakte hij verscheidene veldslagen in Europa mee. Toen de oorlog was afgelopen werd hij be noemd tot adjudant van de toenmalige op perbevelhebber, generaal Pershing. In 1924 is hij met een militaire missie naar China gezonden en nadat .hij deze had vervuld was George C. Marshall. hij lange tijd commandant of instructeur aan diverse militaire opleidingsscholen in de Verenigde Staten. In 1939 kreeg zijn carrière een verras send hoogtepunt,- toen Roosevelt hem met voorbijgaan van twintig generaals benoem de tot chef van de generale staf. In die functie reorganiseerde hij de strijdkrach ten van Amerika en bereidde deze voor op de tweede wereldoorlog. Hij nam tijdens deze oorlog deel aan de geallieerde con ferenties, waarop de organisatie der Ver enigde Volken werd voorbereid en was een der „promotors" van de invasie in Nor- raandië. In November 1945 nam Marshall ontslag kit zijn functie en enige weken later be noemde Truman hem tot zijn persoonlijke adviseur in China. Hij voerde vele onder handelingen met de nationalistische rege ring en de communisten, waarbij hij wel enige malen wapenstilstand, maar geen blijvende vrede kon bewerkstelligen. Op 8 Januari volgde hij als minister van Buiten landse Zaken James Byrnes op, die om gezondheidsredenen ontslag had gevraagd. Op deze post ontwierp Marshall het beken de naar hem genoemde hulpplan voor Europa, In Januari 1949 onderging hij een nieroperatie, waardoor hij gedwongen was af te treden. Als minister van Buitenlandse Zaken is hij toen opgevolgd door Dean Acheson. Buitenlandse Zaken en van Defensie (thans afgetreden), 30 Augustus aflegden voor de senaatscommissie voor de toewijzingen en die pas heden gepubliceerd is, verklaarde Acheson, dat een West-Europees verdedi gingsplan alleen van nut kan zijn, indien West-Duitse mankracht en hulpbronnen hierbij worden ingeschakeld. De thans af getreden minister Johnson daarentegen drong er op aan, dat de 4.522.000.000 dol lar voor de herbewapening van West- Europa zouden worden toegewezen zonder Duitse mankracht in te schakelen. Militair Marshall-plan? In diplomatieke kringen te New York hoopt men naar aanleidingvan generaal George Marshalls benoeming tot minister van Defensie op een nieuw plan-Marshall voor Europees militair herstel, naar ana logie van het economische' plan-Marshall. Men meent te weten, dat Marshall Achesons mening, dat Duitsland militair moet worden versterkt om bij te dragen tot de West-Europese defensie, deelt. Men weet dat Louis Johnson met Acheson op dit punt sterk van mening verschilde. Noorse dienstplicht wordt nog niet verlengd De Noorse minister van Defensie, Jens Christian Hauge, heeft Dinsdag medege deeld, dat Noorwegen niet van plan is de militaire diensttijd op het ogenblik te ver lengen. Noorwegen zal in de plaats daarvan het aantal mannen, die een periode van mili taire opleiding achter de rug hebben, zo veel mogelijk vergroten en daardoor het aantal, dat in geval van oorlog kan wor den gemobiliseerd. Ambtenares stond terecht wegens oplichting en verduistering Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terecht gestaan de 26-jarige mejuffrouw A. J. C. II. E., adjunct-commies te Maas land. Zij werd ervan verdacht verschil lende inwoners van Maasland te hebben opgelicht, voor totaal 3200. Ook zou zij volgens de dagvaarding, achttien pakket ten, die zij voor anderen aan Maaslandse militairen in Indonesië zou verzenden, hebben verduisterd, evenals het geld, dat voor de vracht was bestemd. De gemeente secretaris van Maa' land, die als getuige optrad, verklaarde, dat zij haar verloofde f 5000 zou hebben gegeven. Enkele gedu peerden, aldus deze getuige, heeft zij geld terugbetaald. De officier van justitie eiste een gevan genisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Verder vroeg hij onmiddelijke inhechtenisneming van ver dachte, waartoe de rechtbank besloot. DRIE MINISTERS TE NEW YORK Deze foto herinhert aan de ambtsaanvaarding in Maart 1949 van de thans afgetreden Amerikaanse minister van' pëfensïeyJ ohhsön (rechts), toen hij de hand drukte van zijn voorganger, Forrestal. Churchill eist een Europees leger van 60 a 70 divisies LONDEN (Reuter). Engeland zal nog' een divisie naar West-Duitsland zenden en de twee, die het daqr heeft, versterken, zo heeft premier Attlee Dinsdag in het Lager huis meegedeeld. Het Lagerhuis, waarin Attlee met een rede het debat over de' defensie opende, was vervroegd van zijn recès bijeengeroe pen om het besluit van de regering tot verlenging van de dienstplicht van IV2 tot 2 -jaar en verhoging van -de soldij te be spreken. Attlee verklaarde, dat de 34 milliard gul den omvattende herbewapeningsplannen van de regering niet betekenen, dat de regering een derde we*èldoorlog nabij of onvermijdelijk acht. Een gezonde economie noemde de pre mier een noodzakelijke basis voor een suc cesvolle verdediging, daar een economische ineenstorting van de democratische, landen „reeds lang de hoop van de vijanden der vrijheid" is. Door de verlenging van de dienstplicht tot twee jaar zullen de Britse strijdkrach ten in de komende zes maanden met 77.000 man toenemen. Attlee verklaarde, dat Engeland een grote reserve-uitrusting van de afgelopen oorlog over heeft en .deze ook nog ge bruikt. „Wapens verouderen echter snel", zeide hij. Attlee verzekerde, dat Engeland grote strijdmachten overzee heeft-en over troe pen beschikt, die gelijkwaardig zijn aan 6V2 divisie. De twee bestaande divisies in Duitsland zullen worden versterkt, zodat Engeland daar over méér dan drie divisies zal gaan beschikken. Ook de vier bestaan de divisies in andere, delen van de wereld zullen wordefi versterkt. In 1951 zal het territoriale Britse leger een toevloed van volledig opgeleide man schappen krijgen, waardoor Engeland over een equivalent van 12 divisies territoriale troepen zal komen te beschikken. Er zouden na mobilisatie ongeveer tién divisies staande troepen en 12 territoriale divisies op de been kunnen worden ge bracht. Ook voor de vloot ontvouwde Attlee een program voor bouw. modernisering en ver bouwing van anti-duikbootschepen, mij nenvegers cn motortorpedoboten. De luchtmacht heeft orders geplaatst voor straaljagers en voor tweemotorige straalbommenwerpers van het type Can berra, zo zeide Attlee. Er zou gebruik gemaakt worden van de volledige capaci teit der vliegtuig- en aanverwante in dustrieën. Attlee verklaarde nadrukkelijk, dat een eventuele deeleming van Duitsland aan de Europese defensie slechts kan worden over wogen in het kader van een gemeenschap pelijke verdediging van het Westen. Hij was van mening, dat de bondsregering een mobiele gendarmerie onder -democratisch beheer nodig heeft, doch geen leger in embryonale vorm. Versobering De besprekingen met de Verenigde Sta ten over Amerikaanse hulp voor het En gelse drie-jarenplan voor de bewapening duren nog voort, zo zeide Attlee. Hij kon daarom geen resultaten geven. Overschakeling naar productie van het noodzakelijke zal verhoging van het aantal luxe-auto's voor de binnenlandse markt uitsluiten, terwijl artikelen zoals radio- en televisietoestellen in mindere mate beschik baar zullen komen. De chemische- en tex tielindustrie en de woningbouw zullen op dezelfde wijze worden beperkt. Als dit noodzakelijk zou worden, zal de regering tot toewijzing van de noodzakelijke grond stoffen overgaan. Het aantal arbeiders in de wapenindu strie zal geleidelijk met een kwart millioen toenemen. Attlee zeide, dat de regering in de af gelopen weken een onderzoek had inge steld naar de export van machinewerktui gen naar Rusland en dat hiervoor geen uit voervergunningen worden gegeven als de goederen-in eig'en land of in de landen dei- bondgenoten nodig waren voor de verhoog de wapenproductie. Churchill interrumpeerde en vroeg, of de door de Sovjet-Unie bestelde grote boor machines nog zouden worden verzonden. Onder hoongelach van de oppositie ver klaarde Attlee. dat de machines voor Polen bestemd waren. Attlee verzekerde echter, dat de machines niet zouden worden ge ëxporteerd als zij in Engeland nodig waren. Oppositie aan het woord Churchill, de leider der conservatieven, verklaarde, dat zijn partij voor de mili taire plannen der regering zou stemmen, „Dit betekent echter niet, dat de regering een vertrouwensvotum gewonnnen heeft en allerminst een vertrouwensvotum voor de behandeling van militaire zaken", aldus Churchill. Naar zijn oordeel zijn de Amerkanen bitter door de Engelsen teleurgesteld, doordat Engeland te traag is geweest met het zenden van troepen naar Korea. Hij critiseerde .nogmaals het zenden -van straal vliegtuigen naar het buitenland „nu zij dringend nodig zijn voor de Britse defen sie". In verband met de kwestie van een Duitse herbewapening vroeg Churchill Attlee naar diens mening hieromtrent. „Staat de premier nog steeds op het stand punt van enige maanden geleden, toen hij berispend zeide, dat de enige bewapende Duitsers in de Oostelijke zóne te vinden waren?" Europees leger „De premier moet het toch toejuichen", aldus Churchill, „dat Duitsland terugge bracht wordt in de familie van een ver- West-Europees defensie systeem besproken NEW YORK, (Reuter en United Press). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag in het Waldorf- Astoria hotel alhier een begin gemaakt met hun besprekingen, die bedoeld zijn als voorbereiding van de vergadering der mi nisters van het Atlantisch pact, die Vrijdag bijeenkomen. De drie ministers hebben hun agenda zodanig veranderd dat zij als eerste onderwerp het West-Europese dé- fensiesysteem konden behandelen. Dit on derwerp nam de besprekingen van Dinsdag in beslag. Er zullen geen details worden bekendgemaakt van de besluiten, die als voorstellen aan de vergadering van de pact-ministers zullen worden voorgelegd. De eventuele Duitse deelneming in de West-Europese defensie zal het tweede, onderwerp zijn, de Koreaanse kwestie en de daarmede samenhangende Chinese aan gelegenheid zullen het laatst besproken worden. De mededeling van Truman, dat aan zienlijke troepenversterkingen naar Euro pa gezonden zullen worden, had volgens een woordvoerder in hoge mate bijgedragen tot het ontstaan van een gunstige atmos feer voor het eerste onderwerp. De Britse minister, Bevin, zeide van de besprekingen een „overeenstemming tot handelen" te verwachten. Aan de ingang van de hötel-suite waai de besprekingen gevoerd worden is een zilveren plaquette aangebracht ter herin nering aan het feit dat daar in 1946 de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Engeland, Amerika en Frank rijk overeenstemming bereikten over de vredesvoorwaarden die men aan Italië, Roemenië,- Bulgarije, Hongarije en Finland zou stellen, Belgische premier gispt de hamsterwoede BRUSSEL (A.N.P.). In een Dinsdag avond gehouden radiotoespraak heeft de Belgische eerste minister Joseph Pholien de hamsterwoede veroordeeld, die zich de laatste weken van een groot deel der Bel gen heeft meester gemaakt. Hij waar schuwde de bevolking in het bijzonder voor de tussenhandelaren en sommige win keliers, die van deze koopwoëde gebruik maken om buitensporig hoge winsten te maken. De eerste minister maakte er onder meer melding van, dat de grossiers in zeep in een maand dezelfde hoeveelheid hebben verkocht als normaal in een jaar. Hij citeerde verder het geval van een man, die op één dag drie rijwielen kocht en van een dame, die 5 kg peper insloeg. Opmerkelijk is bij deze hamsterpsychose, dat zonder enig onderscheid wordt gekocht en dat in het algemeen iedere prijs wordt betaald, die de winkelier maar vraagt. De Belgische premier vroeg zich af, waar het gezonde verstand van de Belgen is gebleven en leg de er de nadruk op, dat deze aankooprage slechts in België valt waar te nemen. Hij wees er vervolgens op dat de betreffende artikelen in ruime mate in België voor handen zijn en geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan dat deze schaarser zul len worden. De hamster woede kan niet' gerechtvaardigd worden door naar Zwit serland te verwijzen, zo merkte Pholien op. De Zwitsers toch leggen slechts kleine per soonlijke voorraden aan en dit geschiedt zeer geleidelijk zonder dat een paniek ver wekt en de economie van het land ont wricht wordt. Pholien besloot zijn radio toespraak met een beroep op de kalmte der bevolking. Het liberale blad „Het Laatste Nieuws" verwijt de regering intussen in haar uit gave van hedenmiddag zelf de oorzaak te zijn geweest van de woede door de mili taire maatregelen op een ontactische wijze bekend te hebben gemaakt. Het blad be toogt in dit verband, dat ook in andere landen bedoelde maatregelen zijn bekend gemaakt, doch deze daar geen aanleiding zijn geweest tot overdreven inkopen, zoals dit in België het geval was, waar alle wa renhuizen en winkels als het ware be stormd werden. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de inkopen van het publiek, die de eerste week van deze maand het zesvoudige bedroegen van de 'normale, thans een duidelijke ver mindering aantonen. Zifting van de Staten-Generaal wordt 16 September aesloten De beide Kamers der Staten-Geheraal zijn opgeroepen tot een verenigde verga dering in het gebouw der Eerste Kamer. Deze vergadering tot sluiting der zitting van de Staten-Generaal wordt gehouden op Zaterdag 16 September des middags om kwart voor drie. Zuid-Koreanen vorderen weer aar het Oostfront TOKIO. (Reuter), Volgens een bekend making van het hoofdkwartier van gene raal MacArthur zijn de Zuid-Koreanen op het Noord-Oostelijk front bijna 2 kilo meter voortgetrokken, terwijl de Noord- Koreanen slechts geringe tegenstand bo den. Verschillende stukken geschut en uitrustingen werden buitgemaakt. Op het vliegveld van Pjongjang werden door vliegtuigen der UNO drie nieuwe Yaks vernield en een beschadigd. Op het Noordelijk front werd eveneens terrein gewonnen. Volgens generaal Wal ton is „het ergste voorbij" en kan de vijand, al heeft hij thans nog het initia tief, tot staan gebracht worden. Volgens een schatting van MacArthurs hoofdkwartier verbiezen de Noord-Ko- reanen 2000 man per dag aan doden en gewonden. Volgens een Amerikaanse woordvoerder lijkt de tegenstand in de centrale sector langs de Oostkust af te nemen. Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen zijn in dit gebied in 5 dagen 13 kilometer gevor derd. Een gisteravond gevangen genomen koerier had een boodschap bij zich van een Noord-Koreaanse divisie-commandant aan zijn bevelhebber van de volgende in houd: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand. Omdat het anti-tank-bataljon niet is aangekomen, kunnen wij niet tot actie overgaan. In deze omstandigheden kunnen wij het Jongtsjon-front niet hand haven". Volgens berichten van het strijdtoneel bij Jongtsjon hebben de Zuid-Koreanen en Amerikanen genoeg in de Sovjet-Unie vervaardigde artillerie, mortieren en andere wapens buitgemaakt om 13 goede renwagons te vullen. Amerikaanse superforten hebben bij Kanni, ongeveer 16 kilometer ten Noorden van Pjongjang, een gedeeltelijk onder grondse wapenopslagplaats der Noord- Koreanen in de lucht doen springen. Techniek Volgens een officier van de Amerikaanse inlichtingendienst van generaal MacArthurs hoofdkwartier voor Korea gebruiken de Noord-Koreanen een nieuwe aanvalstech- niek om materiaal te sparen. Zij vielen op negen September in vijf golven aan, de eerste drie gewapend, de laatste twee groe pen, die ongewapend waren, namen de wa pens van hun gevallen kameraden. Vele Zuid-Koreaanse vrijwilligers wor den thans opgenomen in de Amerikaanse frontdivisies de eerst maal, dat een groot aantal niet-Amerikaanse vrijwilligers in de strijdkrachten worden opgenomen. De Ko- reanen dragen Amerikaanse uniformen. Het woord is aan Har rington: Het volk wordt bedrogen door woorden, maar niet door dingen. eend Europa en deel neemt in een Euro pese verdedigingsstrijdmacht. Er dient snel een Europees leger met een groot Duits quotum ingesteld te worden als ons daartoe tenminste de tijd gelaten wordt", zo zeide de oppositieleider. „Onder de bescherming van de Ameri kaanse superioriteit op het gebied dei- atoomwapens moet men een Europees leger van 60 a 70 divisies opbouwen. Dit zal de Sovjet-Unie er van weerhouden een oorlog te beginnen". De samenstelling van een Westelijk leger stelde Churchill zich als volgt voor: Duitsland en Italië leveren ieder acht tot tien divisies, de landen van de Benelux tenminste vier. Frankrijk had twintig di visies aangeboden, hetgeen echter wel eens vijftien zou kunnen worden. Enge land diende zes of acht divisies te leveren, Canada drie en Amerika tien. Het voor stel' om drie Britse divisies in Duitsland te legeren en anderhalf of twee in Enge land gereed te houden achtte Churchill onvoldoende, „gezien de verplichtingen over zee". Ook de Scandinavische landen dienden troepen te leveren. Churchill bracht hulde aan het „beroemde Franse leger, dat zich in de voorhoede voor de vrijheid stelt". Het debat is tot Woensdag' verdaagd. De voornaamste sprekers zullen dan zijn Hugh Gaitskell, minister van Economische Aangelegenheden, namens de regering en Harold MacMillan. namens de oppositie. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, heeft verklaard dat de West-Duitsers kunnen en moeten worden ingeschakeld in de te coördineren West- Europese verdediging, waarvoor zij volgens hem binnen een jaar tien divisies kunnen leveren als de landen van het Atlantische pact hun de benodigde wapens en uitrus ting verschaffen. Inmiddels ontvangt de onlangs opgerichte Duitse Arbeidsdienst" reeds instructie in het gebruik van lichte Amerikaanse wapens. Foto: een onder officier van de bezettingstroepen der Ver enigde Staten geeft een lid van de Arbeidsdiensttheorie geweer. VEILIGHEIDSRAAD Opnieuw een veto van Sovjet-Rusland LAKE SUCCESS, (Reuter). De Vei ligheidsraad had gisteravond twee resolu ties ter bespreking voor zich: Een Ame rikaanse, waarin verzocht wordt om sa menstelling van een commissie van Indiase en Zweedse afgevaardigden voor een on derzoek ter plaatse naar de beschuldiging van communistisch China, dat Amerikaanse vliegtuigen Chinees gebied in Mandsjoerije gebombardeerd hebben, en een Sovjet- Russische, waarin de raad verzocht wordt „het bombarderen van Mandsjoerije" te veroordelen en op de Verenigde Staten een beroep wordt gedaan verdere „onwettige daden" achterwege te laten. Na een lange discussie over de procedure kwestie, welke van beide resoluties het eerst behandeld moest worden (de Sovjet- Russische was het eerst ingediend, doch Austin achtte het niet logisch eerst over de veroordeling te stemmen alvorens de gegevens te onderzoeken), besloot de raad beide resoluties tegelijkertijd te bespreken, doch het Amerikaanse voorstel het eerst in stemming te brengen. Alleen de Sovjet- Unie verzette zich tegen deze prioriteit. Het Amerikaanse voorstel tot het zenden van een commissie van Indiase en Zweedse afgevaardigden werd door het veto van de Sovjet-Unie verworpen. Zeven landen stemden voor, de Sovjet-Uunie stemde tegen, twee landen onthielden zich van stemming. Een afgevaardigde nam niet aan de stemming deel. De Sovjet-Russische resolutie, die het bombarderen in Mandsjoerije veroordeelde, werd met acht tegen één stem (Sovjet- Unie) verworpen. Een afgevaardigde ont hield zich van stemming en één nam niet deel aan de stemming. De Sovjet-Unie heeft hiermee voor de 45e maal gebruik gemaakt van het vetorecht. Maandag komt de Veiligheidsraad weer bijeen met vermoedelijk de kwestie For mosa als agendapunt. Orkaan richtte ernstige schade aan op St. Maarten Windsnelheid van 100 mijl per uur Elk jaar omstreeks deze tijd komen in het Noord-Oostelijke en Noordelijke deel van het Caraïbische gebied en aan de Zuid- Oostkust van de Verenigde Staten, vooral in Florida, tropische wervelstormen voor. Dit seizoen heeft, zoals reeds gemeld is, een orkaan van buitengewone kracht op St. Maarten grote schade aangericht. Naar schatting is ongeveer 70 a 80 pro cent van het aantal betonnen telefoon palen gebroken. Het radiostation en het radiobaken op het vliegveld leden water schade, doch konden kort na de orkaan weer gebruikt worden. Op het Nederlandse gedeelte van St. Maarten zijn twee boten op het strand geworpen. De seinmast van het fort Amsterdam is omgewaaid. Op het Franse gedeelte va* het eiland is zeer veel schade aangericht. Enige honderden per sonen zijn daar dakloos geworden. Een per soon is tijdens de wervelstorm om het leven gekomen. Enige sloepen, een schoener en een aantal vissersvaartuigen zijn op het strand geworpen. Het radostation te Mari- got, de hoofdplaats van Frans St. Maarten, is nog buiten bedrijf. In de bulletins van de weerkundige stations werd deze orkaan de „great Atlantic hurricane" genoemd in tegenstelling met de „baby hurricane", die op 3 September des avonds de kust van Florida bereikte. De „great Atlantic hurri cane" schijnt de sterkste orkaan te zijn, die zich sedert 1926 heeft voorgedaan. De sterkste windkracht, die op St. "Maarten is waargenomen, bedroeg 100 mijl per uur. De gouverneur van de Nederlandse Antil len zal een dezer dagen naar St. Maarten gaan om de schade in ogenschouw te nemen. Zestig landbouwers hebben voor de kantonrechter in Tiel terechtgestaan omdat zij mets gedaan hadden tegen het optreden van de Coloradokevers op aardappelvelden. Zij kregen geldboeten, variërend van tien tot honderd gulden. Bij herhaling zullen de straffen tien keer zo hoog worden, zei de kantonrechter. HET WEER AFGEBEELD Ons land, bevindt zich op de rand van een gebied met betrekkelijk hoge barometer standenwaarvan het centrum boven Friikrijk ligt. Dit gebied van 'hoge druk neemt echter in betekenis af. Over de Britse eilanden trekt het front van de oude depressie, die bij IJsland ligt. Dit front had tot nu toe echter weinig te beteke nen. Ten Noorden van de Azoren kwam een actieve randstoring tot ontioikkeling, die nu snel naar Ierland koerst. Het is nog niet zeker of deze storing morgen invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Weerbericht LATER MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond opgemaakt te 10 uur; Aanvankelijk over het algemeen weinig, maar later toenemende be wolking met waarschijnlijk in de middag enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen, Iets lagere temperaturen. 14 September: Zon op 6.12 uur. onder 18.59 uur Maan op 9.14 uur. onder 19.35 uur Hoog en laag water in IJmuïden Woensdag 13 September Hoog water: 4.19 en 16.43 uur. Laag water: 0.10 en 12.27 uur. Donderdag 14 September Hoog water: 4.54 en 17.15 uur. Laag water: 0.48 en 13.02 uur. MIST SNEEUW 0 REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 7,2temp£Ratuur i005 isobaar BELANGRIJK neepslag. gebied CENTRA H hoge druk L lage druk - scheidingslijn-pront- tussen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele owarsstreep is een wind snelheid van vijf meter per seconde

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1