c 3 Nieuwe wegen voor het Westen DAMPO Radio geeft Donderdag WILLIAMS Slechte rekenmeesters op de Antillen PANDA EN DE MEESTEÏDGEMASKERDE Wereldnieuws J Voensdag 13 September 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Aan de hand van verklaringen van uit Oost-Europese landen afkomstige verzets leiders, die in de Westelijke zóne van Duitsland vergaderden, betoogden wij in een vorig artikel dat de Westelijke strijd tegen het opdringende Russische expansie gevaar en de beveiliging van West-Europa tegen een overval wellicht meer gediend ware met een Amerikaans-Europese poli tiek van beïnvloeding der Russische satel lieten, te beginnen met de belangrijkste en de meest-dubieuze. De belangrijkste is on getwijfeld China en de meest dubieuze Joegoslavië. Een dergelijke politiek zou een positiever resultaat voor een uiteinde lijke stabilisatie op de wereld beloven dan een bewapeningswedloop zonder meer, waardoor de satellieten steeds hechter aan Moskovisch Rusland zouden worden vast- gesmeed. Nu is het merkwaardig dat de berichten van de afgelopen week wijzen op een be langrijke kentering in de opvattingen der Westelijke staatslieden ten opzichte van de koers, die zij ten aanzien van het Russische gevaar menen te moeten volgen. Ofschoon deze kentering nog niet geformuleerd is in een eensgezinde nieuwe Westelijke poli tieke belijdenis, mag men verwachten dat de deze week in New York, Washington en Lake Success tijdens de besprekingen van de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken, de ministers van de Atlanti sche Pact-landen, de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de UNO de nieuwe koers besproken, overwogen en vastgesteld zal worden. Deze week zou in de snelle gang van de moderne wereldgeschiedenis wel eens van meer belang kunnen blijken dan de vele voorafgaande weken waarin onzekerheid en aarzeling de voornaamste kenmerken van de Westelijke politiek vormden bij elkaar. Er zijn vele symptomen die hierop wijzen. Ten eerste is, naar men mag aannemen, in de hoogste Amerikaanse kringen defini tief afgerekend met het denkbeeld dat het Westen gedwongen zou zijn op een critiek moment naar de wapenen te grijpen om., een oorlog te voorkomen. Deze eenvou dige" oplossing is door de burgerlijke zo wel als de militaire grootheden der Ver enigde Staten gekenmerkt als een „gang stermethode" en bij de motieven waarmede deze verderfelijke opvatting weerlegd werd is het woord van de bekende generaal buiten dienst Carl Spaatz wel het sympa thiekst en het meest afdoende: „De Ver enigde Staten en nun bondgenoten zijn te sterk in militair opzicht en zij hebben een te onwankelbare morele kracht dan dat zij tot zulk een actie (preventieve oorlog) ver leid zouden kunnen worden." De grootheden, die op verschillende pos ten in de Verenigde Staten met het denk beeld van een preventieve oorlog gekomen zijn, hebben bewezen geen grootheden te zijn in de zin van: Betrouwbare leiders in de huidige situatie. Dit moge door reacties als die van Spaatz voldoende aangetoond worden geacht. De commando-wisseling op het Ameri kaanse ministerie van Defensie kan als een direct gevolg van deze zelfde strijdvraag worden beschouwd. Johnson was een voor stander van preventieve oorlog. Consequent aan de opvatting dat een oorlog niels oplost en dat verdediging de enige weg voor het Westen is, komt de vraag naar voren op welke wijze de Wes telijke mogendheden hun veiligheid het best kunnen verzekeren en uiteindelijk een stabiele vredestoestand op de wereld kun nen vestigen. Daarbij is van veel belang de overweging, dat er behalve het „commu nistische" Oosten en het anti-communisti sche Westen nog een derde partij in het geding is. namelijk het nationalistische Azië. nationalistisch in dien zin dat het zich bevindt in een worsteling der emancipatie. India is de prominente mogendheid van deze partij, en het is ontzaglijk belangrijk voor een juiste analyse van de wereld situatie dat India China als behorende tot deze partij aanmerkt. Volgens de opvatting van India is China onder Mao Tse Toeng „een onafhankelijk land", dat slechts in zoverre aan Rusland gebonden is als het Westen dat toelaat. De opvattingen en overtuigingen van de Aziatische volken zijn voor de grote Weste- ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. 7.00 Nieuws. 7,15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pla ten. 10,50 Kinderen. 11.00 Platen. 11.45 „Par fumeur en essenceur", causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't Spion netje. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13.45 ,.U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Koor met instrumentale begeleiding. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd program ma. 17.00 Voor de'jeugd. 17.50 Regeringsuit zending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Pro menadeorkest en soliste. 19.15 Disco-causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Or kest. 20 45 „Luchtbrug Berlijn", hoorspel. 21.55 Philharmonisch orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 SDort. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schooluitzending. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schooluitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Septet. 13.35 Zang en Piar.o. 14.00 Kamerorkest. 14.45 Voor de vrouw 15.30 Vocaal ensemble en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Piano. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Gronings luisterspel. 13,00 Koor van het Leger des Heils. 18.15 „Land- en tuinbouw". 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzame laars, 19.30 Platen. 19.35 Radiokrant. 19,55 Nieuws. 20.00 Symphonieconcert. 20.50 Pla ten. 21.00 Causerie over spaar- en pensioen fondsen. 21.20 Kamerkoor. 21.40 Amuse mentsmuziek. 22,15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. B.-'.T'SSEL, 324 M. 0 Platen. 1215 Zigeunermuziek. 12.30 y.' richt. 12.33 Voor de landbouwers, t: 'i Zigcun-rmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 P. ten. '4.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. If pi at '5.40 Franse les. 16.00 Omroep er 1 -.r-Hste. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. nderen. 18.15 Syndicale kro- ni 1 25 Platen, 18.30 Voor soldaten. 19.00 Ise19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.25 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. lijke mogendheden van het grootste belang, aangezien hun strijd tegen de Russische expansiepolitiek in de eerste plaats in Azië moet worden uitgevochten. Wie Azië heeft, heeft de toekomst van de wereld. De reus achtige fout der Amerikaanse politiek in Azië is het ongetwijfeld geweest, dat China aan Moskou werd uitgeleverd en dat de leiders van de Chinese opstand in de armen van het communisme werden gedreven bij hun verzet tegen het corrupte Kwo-Min- Tang regiem. Het kan'niet toevallig zijn dat generaal Marshall, die jaren geleden uit China terugkwam met de uitdrukke lijke waarschuwing dat de politiek van Washington op een catastrophale misluk king zou uitlopen, thans minister van Defensie wordt. Thans culmineert de kwes- tie-Azië in de Koreaanse oorlog en in de Veiligheidsraad. De laatste stemming over de Chinese kwestie in de Veiligheidsraad toonde reeds een verschil van mening on der de Westelijke mogendheden. Het ging erom of een Chinees vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad zou worden gehoord in verband met de Russische klacht over Amerikaanse bombardementen op Mand- sjoerijs gebied. Engeland. Frankrijk, Noor weger., Joegoslavië, India en Rusland trok ken één lijn tegen Amerika, dat slechts de steun van de „Formosa-Chinezen" en Cuba kreeg. De Engelsen en Fransen zijn blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat een verande ring van de politiek ten opzichte van com munistisch China broodnodig is en de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Bevin, zal dit standpunt op de komende ministersconferentie krachtig verdedigen. Daar komt bij, dat in China zelf ernstige ontevredenheid schijnt te bestaan over de wijze waarop de Russen hun beloften tot steun aan de Chinese wederopbouw zijn nagekomen, of liever, niet zijn nagekomen. De vraag of China aan de Koreaanse oorlog ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS zal gaan deelnemen hangt voornamelijk af van de wijze waarop het Westen in deze nieuwe situatie zich tegenover China ge dragen zal. Het blijkt wel, dat de ver wachte wijziging van de Westelijke politiek in geen enkel opzicht voorbarig of voortij dig zijn zal, want de situatie is thans zo critiek geworden dat een voortzetting van oude fouten wellicht een volkomen ideolo gische nederlaag der Westelijke democratie in Azië zou betekenen. In Europa is Joegoslavië de mogendheid op de wip. Thans wijzen berichten uit Lon den op een ondubbelzinnige toenadering tussen Tito en de Britse Labourregering, nadat een delegatie van de Labourpartij naar Belgrado is geweest en daar met uit bundige hartelijkheid ontvangen was. Het uitblijven van een Ccminform-veld- tocht tegen Tito die met het verstrijken van de tijd steeds minder kans op slagen zal hebben doet overigens het vermoe den rijzen dat er aan de Oostelijke zijde van het ijzeren gordijn inderdaad een heilige wees voor een gewapend conflict bestaat, en dat men de strijd om de in vloedssferen liever op alle andere wijzen dan de militaire wenst te voeren. Als deze opvatting geldt voor het gehele complex van tegenstellingen tussen Oost en West, dan is de te verwachten koerswijziging van het Westen niets anders dan een late, doch zeer welkome verheldering in het brein der politici, die eindelijk gaan inzien hoe men aggressoren als Rusland moet bestrij den: Niet met atoombommen en kanonnen, doch met het verstand en met een op de mocratische overtuiging steunende diplo matie, die ervan uitgaat dat de vrijheidszin der democratie een menselijk goed is, dat evenzeer achter als voor het ijzeren gordijn gedijt en dat niet sterft, doch integendeel opbloeit naarmate, het ontnomen of onthou den wordt. J. L, ADVERTENTIE NIEUWE SCHEERMETHODE MET VERZACHTENDE LANOLINE BESCHERMT UW GELAAT 's Werelds uitverkoren luxe scheercrême nu ook in Nederland Williams Luxury Shaving Cream over hee! de wereld door de goed verzorgde man ver kozen is thans ook hier verkrijgbaar. Koop ze nog heden probeer ze morgen en U er vaart het geheim van beter, luxueus-gemakkelijk scheren. Het overvloedige Williams schuim ver nietigt de weerstand van elk baardhaarlje en vormt tegelijk een beschermend laagje op Uw gelaat, waardoor schrapen van Uw mesje is uit gesloten. Voormannen die zich dagelijks scheren, speciaal voor hen met een schrale ol gevoelige huid, geeft Williams nieuw scheergemak: ze ver zacht terwijl U zich scheert, omdat ze Lanoline bevat.. HET GEHEIM: LANOLINE De Lsnollne In Wllllamj overtreft elk ander Ingrediënt voor het verzachten van een geïrriteerde huid. Zij helpt ichraalheld genezen en voorkomen. Scheer U met William* en Uw huid zal de hele dag eachL joepel en prettig aanvoelen. LUXURY SHAVING CREAM Algemene Rekenkamer heeft tal van aanmerkingen De Algemene Rekenkamer heeft in een verslag over 1949 van haar werkzaam heden ten behoeve van de Nederlandse Antillen aanmerkingen gemaakt op het financieel beheer van het Departement van Openbare Werken. De Rekenkamer heeft ter kennis van de gouverneur gebracht, dat gedurende de jaren 1945 tot en met 1949 belangrijke overschrijdingen plaats vonden van de be grotingspost „lonen over feestdagen, va- cantiedagen en gedurende ziekte en arbeidsongeschiktheid door ongevallen". Het ging hier om overschrijding van de voor die jaren toegestane bedragen met percentages, variërend van 43 tot 129. Bij het departement zocht men de oorzaak van deze belangrijke overschrijdingen hierin, dat bij het opmaken van de begrotingen alleen rekening was gehouden met de werklieden op het eiland Curagao. Dit zou er op wijzen, dat het opmaken van de be groting wel zeer gebrekkig was geschied en dat men vijf jaar lang in dezelfde on juiste gedachtengang was voortgegaan, hoewel toch de administratie de werkelijke uitgaven reeds lang aan het licht had ge bracht. Het had voorts de aandacht van de Rekenkamer getrokken, dat de werkelijke uitgaven voor dit departement in enkele jaren vrijwel verdubbeld waren. Een onderzoek naar de oorzaak van deze stij ging wees uit dat belangrijke bedragen buiten de begroting om werden verstrekt. Dit geschiedde tot vrij belangrijkè bedra gen: in 1946 165.000; in 1947 410.000. Het Departement van Openbare Werken is ook in ernstige mate te kort geschoten bij het administreren en invorderen van gelden, welke aan het land toekomen wegens het uitvoeren van werken voor derden. Ook het innen van de wèl in de administratie vastgelegde vorderingen op derden liet te wensen. Begin 1949 bleek nog niet ingevorderd te zijn een bedrag van 31.480 voor werken, uitgevoerd in de jaren 19431947. Voorts heeft de Alge mene Rekenkamer aan de gouverneur ge vraagd te mogen vernemen, welke maat regelen waren genomen tot aanzuivering van een aantal kastekorten. De gouverneur deelde mede, dat een kastekort ad 198,07 ten kantore van het Departement van Sociale en Economische Zaken en een te kort ad 862,50 bij de Landsradio- en Telefoondienst waren aangezuiverd. Voorts werden door de betrokkenen bijgepast de tekorten in de kas van de ontvanger te St. Maarten 1587,35) en van de gewezen ontvanger te Aruba 3208,11). In overleg met de Rekenkamer werd verbetering gebracht in het beheer van de militaire kassen in de Nederlandse Antillen en het toezicht daarop, de functies van kashouder en controleur der militaire ad ministratie werden gescheiden. Een tekort in een- militaire kas ten be drage van 1755,07 werd aangezuiverd. Een bedrag van 8000, dat het rijk heeft te vorderen van een particulier wegens bijdrage in de kosten van verbouwing der Thelmakliniek is nog niet ontvangen. De rechter zal in deze aangelegenheid uit spraak moeten doen. Te veel geld in kas In Suriname ontdekte de accountant van de Rekenkamer in de kas van het gar nizoen te Paramaribo een verschil van 2246,ten voordele van het rijk. Toen hij hierover inlichtingen inwon, bleek hem dat de controleur van het bureau van de commandant der landmacht dit verschil enige tijd tevoren reeds had geconstateerd, maar de oorzaak ervan niet had kunnen ontdekken. Hij had verzuimd van het feit langs de hiërarchieke weg melding te maken. De accountant van de Rekenkamer heeft eveneens het verschil, ontdekt, maai de vele arbeid, daaraan besteed, had hem bespaard kunnen worden, als de controleur hem van zijn bevindingen op de hoogte had gesteld. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Export naar het dollargebied Mr. Ralph Straus sprak voor fabrikanten op de Jaarbeurs Amerikaanse deskundigen hebben op de Utrechtse Jaarbeurs over het actuele onder werp van de export naar het dollargebied en wat daarmee samenhangt voor een groot gezelschap fabrikanten en belangstellenden het woord gevoerd. De heer Ralph Straus, directeur van de afdeling exportbevordering van de E.C.A, merkte op dat zowel in Europa, als in Amerika in snel tempo de uitgaven voor de.bewapening' worden verhoogd. Misschien zal dit leiden tot een stijging van de export van enkele consumptie-artikelen naar de V. S. Aan de andere kant zal de uitbreiding van de defensie' leiden tot een beperking van de productie van consumptie-artikelen. De defensiemaatregelen zullen ertoe leiden, dat Europa meer dollargoederen zal moe ten importeren. De V.S. zullen waarschijn lijk vele Europese artikelen kopen. Dit be tekent, dat de import iedere dollar, die zal kunnen worden verdiend, zal opeisen. Het belangrijkste doel moet zijn het dollar tekort te verkleinen. Dit dollartekort bestaat reeds sinds 1914 en is gestegen tot ongeveer 101 milliard dollars. Van de zijde van de Europese zaken lieden wordt een initiatief verlangd. Nog te weinig zakenlieden beseffen, dat zij alleen het probleem van het dollartekort kunnen opheffen. De beste methode om met succes op de Amerikaanse markt te verkopen, is zelf een reis naar Amerika te maken, omdat dan een indruk kan worden ver-kregen van de wijze van zaken doen van de Ameri kaanse zakenman en de psychologie van het Amerikaanse publiek. Het verdient aanbeveling de artikelen te exposeren op beurzen als de Chicago Trade en de HoHand Fair. Hierbij moet in aan merking worden genomen dat de Ameri kaanse consument bijzondere wensen heeft ten aanzien van de kwaliteit en de aard van het artikel, dat hij koopt. De Amerikaanse kopers hebben speciale eisen wat betreft de levertijden. Men moet één stad of gebied uitzoeken, waar men zijn product wil beproeven en alleen in dit gebied adverteren. Des middags is het woord gevoerd door de heer Henry Dreyfuss. een Amerikaanse autoriteit op het gebied van industriële vormgeving en door de heer Eric Stoetz- ner van de New York Times. Beslechting van internationale geschillen Prijsvraag voor studenten De Nederlandse sectie van het Engelse genootschap „The New Commonwealth" heeft een prijsvraag uitgeschreven, Gevraagd wordt een verhandeling over „Onpartijdige beslechting van internatio nale geschillen", waarbij bovenal een con structieve bijdrage wordt verlangd tot het angeven van verbeterde methoden tot op lossing van geschillen, die niet voor eigen lijke rechtspraak in aanmerking komen, op de grondslag der billijkheid. De mededinging staat open voor allen, die als student zijn ingeschreven aan een Nederlandse universiteit of hogeschool. De beste inzending wordt met f 200 beloond. De verhandelingen moeten vóór 1 Juli 1951 in machineschrift, met een motto en de aanduiding mannelijk óf Vrouwelijk student, in een gezegelde enveloppe, waar in met de nodige bewijsstukken de schrij ver of schrijfster van het motto vermeld staat, worden ingezonden bij de secretaris van de Nederlandse sectie van „The New Commonwealth", mr. H. Fortuin, secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland te Amsterdam, Beursgebouw, Damrak 62a, Amsterdam. Zweedse piloot gedupeerd door diefstal op Schiphol De Zweedse piloot Christi. die voor de Scandinavian Airlines System vliegt op de route StockholmNew York, landde op Schiphol in het kleinste vliegtuig, dat ooit cp de Amsterdamse luchthaven is neer gestreken. Er bestaat maar één vliegtuig van dit type, omdat de Zweedse fabriek na het afleveren van dit toestel failliet ging. Christi was op weg naar Engeland, waar hij wilde deelnemen aan een wedstrijd in Bournemouth, waaraan 77 toestellen mee doen. Piloot Christi stalde zijn vlieg tuigje in een loods en vertrok daarop naar Amsterdam. Toen hij later naar zijn toestel ging kijken, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn gereedschapskist gestolen was. Onmiddellijk stelde hij de rijkspolitie op Schiphol hiervan in kennis, maar tot dus verre is de dader niet gevonden. Door deze diefstal is de Zweedse piloot ernstig be nadeeld, want het is het enige stel werk tuigen, dat hij voor zijn toestel bezit en andere zijn er niet te krijgen. Ook bevatte de kist reserve-onderdelen die niet meer leverbaar zijn. Voor de dief is de inhoud van de werktuigenkist waardeloos. Indien de kist niet wordt teruggevonden, zal Christi waarschijnlijk niet aan de race te Bournemouth kunnen deelnemen. De „Willem Ruys" volgeboekt naar Indonesië vertrokken Slechts 19 van de 100 Malino-studenten gaan terug Een tijdlang zijn de schepen, die naar Indonesië gingen, niet volgeboekt geweest. De laatste maanden is daarin een verande ring gekomen en de „Willem Ruys", die Dinsdagmiddag vertrokken is, had het maximale aantal passagiers aan boord: ruim 950. Ook voor de volgende x-eis is het schip volgeboekt. Hoewel de passagierslijst weer een aantal namen van directeuren van ondernemingen vermeldt, zijn het de laatste tijd overwe gend jongeren, die de stap wagen. De cul tuurmaatschappijen zenden honderden em ployés uit, hetgeen kan worden beschouwd als een symptoom van terugkerend ver trouwen. Het feit dat de „Willem Ruys" een groot aantal vrouwen en kinderen aan boord heeft, wier reis valt onder het begrip „ge zinshereniging". duidt overigens ook op een zeker wantirouwen in de ontwikkeling van de toestand in Europa. Veel vróuwen blij ken de voorkeur te geven aan een mis schien onzeker plekje in Indonesië bo ven de kans dat zij hier voor onbepaalde tijd van hun man gescheiden worden. Aan boord bevinden zich 76 gouverne mentspassagiers (vroeger was het percen tage 50), onder wie zich de eerste militaire attaché bij het Hoge Commissariaat der Nederlanden, kolonel C. J. Valk, bevindt. Van de honderd Indonesische studenten, voor wie de Indonesische regering passage besproken had omdat 12 September de uiterste termijn was, waarop zij moesten terugkeren, zijn er negentien aan boord gekomen. Fietsen met hulpmotor een gevaar op autowegen Meer en meer blijkt, zo schrijft ons de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, dat de berijders van fietsen met hulpmotor een klasse op zichzelf vormen in het weg- verkeer. Deze 50.000 semi-motoi'isten (per maand komen er 10.000 bij) zijn plotseling geplaatst in een snelheidssfeer, waaraan zij zich niet terstond kunnen aanpassen, zodat veelvuldig moeilijkheden ontstaan. Daarom raadt de K.N.A-C. bestuurders van dezè vervoermiddelen dringend aan, indien het maar enigszins mogelijk is, de rijbanen, welke uitsluitend bestemd zijn voor snelverkeer, te vermijden en op de rijwielpaden met geen grotere snelheid dan 20 kilometer per uur te rijden. De bestuurders van rijwielen met hulp motor dienen zich er van bewust te zijn dat bestuurders van auto's en motorfietsen hen moeilijk van fietsers kunnen onder scheiden. Op autowegen 'vormen de fietsen met hulpmotor een groot gevaar zowel voor hun berijders als voor het snelverkeer, aldus de K.N.A.C. Job Steynen overleden Op 74-jarige leeftijd is dezer dagen overleden de heer Job Steynen, van ge boorte een Belg doch reeds lang in Neder land gevestigd, die voor enige decennia als publicist bekendheid genoot. Van zijn hand zijn enige romans verschenen en voorts was hij, kort na d.e voltige wereldoorlog, een vaste medewerker van het Bloemen- daals Weekblad, toen dat onder redactie van mr. P. Tideman stond. Ook in Haar lems Daigblad zijn destijds enkele korte verhalen en gedichten van hem opgeno men. Het stoffelijk overschot is Dinsdag in alle stilte ter aarde besteld. 8. Zoals gewoonlijk wist Panda weer niets in het midden te brengen tegen de rede natie, waarmee Joris Goedb'loed hem uit legde dat hij recht had op de beurs, en hij liet zich dan ook (zij het schoorvoetend) meetronen naar een kleine taveerne, die zich daar in een afgelegen straat bevond. Er was daar niet veel te doen, zodat de waard dan ook in een schommelstoel zat te snurken. ;,Laat ons hier binnentreden," sprak Joris. „Hoe goed is het, om hier eens even te vermeien na alle drukte van de boze wereld! Ziet, hoe deze vlijtige man zijn welverdiende rust geniet! Hier zullen wij eens even aan een dis kunnen gaan zit ten, en wat samen koutenl" Dat deden zij dan ook, en Panda's eerste werk was, om eens in de beurs te kijken. Nu dat was een mooi gezicht; die zat vol met gouden munten! „Hij zit vol!" riep hij uit. Alle maal goud!" „Wel die moogt ge wel van me hebbenkereltje," sprak Joris. „Ik ben niet kleiyi in die dingen ik houd er van om jongelui vooruit te helpen in de wereld! Stopt dat schande-geld van de Gemaskerde er bij, voordat de politie u arresteert. Securitas omnia vincit", plach ten mijn klassieke leermeesters reeds op te merken wanneer zij het nageslacht tot voorzichtigheid maanden. Laat dit alles aan niemand zien, want je weet hoe de wereld isMaar nu werd hij plotseling in de rede gevallen. Door de deur klonken onver wacht een paar stemmen, die Panda bekend in de oren klonken. „Gaan we hier naar binnen?" vroeg de ene. En de andere sprak hard: „Ja! Ik zeg je toch, dat ik die twee verdachte individuen hier naar binnen heb zien gaan!" De verdachte individuen dat waren natuurlijk Panda en Joris Goed- bloed en Joris liet dan ook geen tijd verloren gaan, toen de luide voetstappen nu de ingang der taveerne naderden. Hij dook weg onder de tafel, en drukte meteen Panda's hoofd er onder. „Geen minuutje rust!" zuchtte hij. „Daar komt diezelfde boze wereld alweer aan!" Werk. Uitgebreide plannen voor irrigatie van de woestijnen in het Zuid-Aziati. sche deel van de Sovjet-Unie, met in- begrip van het aanleggen van een kanaal van 1100 km lengte, zijn door de Russische regering goedgekeurd, aldus meldt radio-Moskou. Het werk zal ij 1951 beginnen en in 1955 afgelopen zijn. Dan zullen volgens de plannen ongeveer 1.240.000 ha geïrrigeerd zijn voor de katoenverbouw en 6.000.000 ha voor weideland. Voorts voorziet het plan in de bouw van drie grote dammen rnet een hydro-electvische capaciteit vsn 100.000 kilowatt., een systeem van draï- nerings- en irrigatiekanalen ter lengte van 1200 km en het aanleggen van gor. dels van bossen en het tegengaan van zandverstuivingen. Mededeling:. Volgens Franz Büchel, voor zitter van de „bond van slachtoffers van Sovjet-Russische concentratiekampen" zijn sinds de bezetting van Oost-Duits^ land door .Sovjet-Russische troepen or., geveer 300.000 Duitsers, onder wie dui zenden kinderen, naar concentratie kampen gezonden. Naar schatting 100.000 hiervan zijn vrijgelaten, 100.00) zijn gestorven en de overige 100.000 zitten een straf uit in de Sovjet-Unie of in verschillende werkkampen en ge- vangenissen in Oost-Duitsland, aldus Büchel. Spaanse interesse. Een Amerikaanse stat- officier heeft Dinsdag medegedeeld, dat er slechts 48.000 man deelnemen aan de herfstmanoeuvres in de Amerikaanse -zone van Duitsland in plaats van 100.000 zoals eerder was gemeld. Onder hen bevinden zich' Franse en Engelse troe pen. Militaire waarnemers, van alle landen van het Atlantisch pact wonen de manoeuvres bij. Onder de 150 bui tenlandse waarnemers bevinden zich ook vijf hoge officieren van het Spaanse leger en men verwacht spoedig vier officieren van de Spaanse luchtmacht, Besluit. De Belgische regering heeft be sloten die ambtenaren uit de staats diensten te verwijderen, die „door hun lidmaatschap van de communistische partij of door hun sympathie voor deze partij de Belgische staat ondermijnen". Laatste eer. Het stoffelijk overschot van generaal Smuts zal Vrijdag te Pretoria worden bijgezet. De begrafenis zal met militaire eer geschieden. De Zuid-Afri kaanse regering heeft order gegeven om heden en op de dag van de begrafenis van generaal Smuts de vlaggen halfstok te hijsen. Voorstel. De Amerikaanse senaat heeft een voorstel aangenomen waarin de politie de bevoegdheid wordt gegeven communisten te interneren in tijden van oorlog, invasie of opstand. Truman heeft reeds te kennen gegeven dat hij een desbetreffend wetsontwerp met zijn veto zou treffen. Afkeuring. Het Belgische algemene ver bond van vakverenigingen, dat 50% van de Belgische vakverenigingen om vat, heeft Dinsdagavond de onlangs döor de regering genomen defensiemaatrege len afgekeurd en ze „dictatoriaal en schandelijk" genoemd. Hetverbond veroordeelde ook de oproep van Stock holm tot het verbieden van de atoom bom als „een gevaarlijke parodie". Het verbond hééft een beroep gedaan op het internationaal verbond van' vrije, vak- verenigingen,' onmiddellijk een 'Wereld- vredescampagne te beginnen. Groot gezin. Mevrouw Elizabeth Coles heeft vanochtend vroeg het leven ge schonken aan vier meisjes in een zie kenhuis te Londen. De babies, die elk ongeveer drie a vier pond wegen, kwa men binnen een uur ter wereld. De moeder maakt het goed. Vader van de vierling is een 31-jarige monteur. Het echtpaar heeft reeds een zoon van vjjf jaar. Paraat. De 126 mijnwerkers, die bij de recente mijnramp in Schotland aan de dood ontsnapten, hadden hun redding grotendeels te danken aan het werk van de Britse Mijnreddingsorganisatie. Deze organisatie beschikt over 37 posten, ver deeld over de verschillende mïjngebie- den, van waaruit, elke mijn in geval van nood snel bereikt kan worden. Elke post kan, indien nodig, de hulp van het gehele net van de organisatie inroepen. De- posten zijn bemand met reddings ploegen, die uitsluitend uit vrijwilligers bestaan. Elke twee maanden ondergaan deze ploegen zware oefeningen, waar door zij hun hoog peil van paraatheid behouden. Iedere ploeg staat onder lei ding van een mijnwerker, die met grote zorg is uitgekozen. Pruis. Te Bonn is officieel medegedeeld, dat graaf von Schwerin, een Oost-Prui sische gewezen generaal, tot technisch adviseur in veiligheidskwesties van kartselier Adenauer is benoemd. Von Schwerin is in Oost-Pruisen geboren en van protestantse confessie. Von Schwe rin in beroepssoldaat en werd in het leger algemeen gerespecteei'd. Hij stond van begin af aan bekepd als vijand van het nazi-systeern. Hoewel hij niet recht streeks betrokken was bij de bomaan slag op Hitler in Juli 1944, gepleegd door graaf Stauffenberg, zag deze, even als leden van andere verzetsgroepen, in hem een bondgenoot. Nederlanders deden goede zaken op de jaarbeurs te Stockholm Nederland heeft met een collectieve in zending deelgenomen aan de jaarbeurs, die van 26 Augustus tot 10 September in Stock holm is gehouden. Vooral de fruitinzending van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen trok de aandacht. Er werden goede zaken gedaan. Er be stond betrekkelijk weinig belangstelling van de zijde van het Nederlandse bedrijfs leven voor deze jaarbeurs. Er waren niet meer dan veertien ondernemingen, die aan de collectieve inzending deelnamen. Op vallend was dat de Nederlandse textiel industrie niet beter vertegenwoordigd was. Tot de inzenders behoorden enkele Neder landse chocoladefabrieken en fabrieken van jenever en likeuren, een scheepswerf, een verffabriek, een fabriek van naai machines en xrijwielmotoren en een deken- fabriek. De minister van Onderwijs. Kunsten cn Wetenschappen prof .dr. F. J. Th. Rutten, heeft in Sneek een nieuwgebouwde Rijks Hogere Burgerschool geopend. De nieuwe school heeft o.a. een muziekzaal, waar con certen voor de leerlingen zullen worden ge geven. Ook de nieuwe middelbare meisjes school is in het nieuwe gebouw onderge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2