Het Hek van de Dam. Er komt over de een regeringsnota prijsbeheersing ?WEN ZWITSALETTEN Jaarbeurs kreeg Koninklijk bezoek Woensdag 13 September 1950 3 tweede kamer Noodwet-Drees met twee jaar verlengd (Van onze parlementaire redacteur) In de eerste door de Tweede' Kamer na de zomervacantie nog in het oude zittings jaar gehouden openbare vergadering kwam terstond het vraagstuk van, lonen en prij zen ter sprake. De heer Suurhoif (Arbeid) wilde interpelleren over de vraag of niet de noodzaak aanwezig is terstond tot een prijsstop over te gaan als grondslag voor een doeltreffende prijsbeheersing. Het interpellatieverzoek van de heer Gort zak (Commt) betrof nog een aantal andere punten, zoals het feit dat de 5 loonsverhoging niet verplicht is over de gehele linie (bijvoorbeeld niet voor jeug dige ongehuwden niet-kostwinners), dat omtrent het overheidspersoneel nog geen besluit is genomen en verder, dat niemand meer dan 180,per jaar verhoging zal ontvangen. Na de middagpauze bleek het inmid dels tussen de Kamervoorzitter en de regering in de personen van de mi nisters Joekes en Mansholt onder houden contact het resultaat te hebben gehad, dat voorzitter Kortenhorst kon mededelen, dat de regering „op zeer korte termijn" aan de Kamer een nota zal doen toekomen inzake de kwestie van de prijsstop, met name wat betreft de reeds genomen, ten dele nog te nemen maatregelen ter zake van prijs beheersing. Op 21 September zou de Kamer dan aan de hand van die nota over deze aangelegen heid kunnen debatteren. Voor de Kamer voorzitter was dit aanleiding aan te raden het interpellatieverzoek-Suurhoff niet toe te staan. Een zelfde afwijzend advies gaf hij aan de Kamer ten opzichte van de interpellatie- aanvrage van de heer Gortzak en wel om dat hem gebleken was, dat de regering nog bezig is met het beraad over een aantal punten, ten einde hieromtrent met ver scheidene organisaties overleg te plegen. Zodra dit 'is afgelopen kan de Kamer op nadere mededelingen van de regering rekenen. De heren Suurhoff en Gortzak vonden deze voorzittei'lijke toelichting op diens advies de interpellaties te weigeren, niet afdoende. Vooral niet vanwege het dringen de karakter van de aangelegenheid. Mr. Van der Goes van Naters '(Arbeid), die eerst even met de ministers Joekes en Mansholt had staan praten, ver klaarde dat de regering reeds thans bereid en in staat was te antwoorden op vragen inzake prijsstop e.d. en dat een debat over het vraagstuk van de prijzen beter morgen zij het dan zonder voorbereiding en zonder regeringsnota dan pas over negen dagen gehouden kon worden. Prof. Romme (K.V.P.) was echter voorstander van het weigeren der beide interpellatieverzoeken, hoewel de twee ministers achter de regeringstafel reeds met hoofdknikken kenbaar hadden ge maakt met een onmiddellijke beantwooi-- ding van een interpellatie over de kwestie van de prijzen accoord te kunnen gaan. Met 45 tegen 26 stemmen (communisten en fractie van de Partij van de Arbeid) wees de Kamer het interpellatieverzoek-Suurhoff af, waarna hetzelfde met 646 stemmen (Communisten en één lid van de P.v.d.A.) ten opzichte van de aanvrage van de heer Gortzak gebeurde. Bij het begin van de vergadering had voorzitter Kortenhorst medegedeeld, dat de Kamercommissie voor Uniezaken zich met het pas binnengekomen rapport van de Nieuw Guinea-commissie zal bezig houden. Mocht die commissie een parlementair debat naar aanleiding van het rapport ge wenst achten en de Kamer het hiermee eens zijn, dan zal die gedachtenwisseling vermoedelijk op 22 September gehouden worden. Het regeringsvoorstel om de wet op de nooduitkering aan ouden van dagen nog met twee jaar, dus tot 1 October 1952, te verlengen, gaf de heren Van L i e n cl e n (Arbeid), Stapelkamp (A.R.), Zege- ring Hadders (V.V.D.), De Kort (K.V.P.) en Hoogcarspel (Comm.) aanleiding nog eens te pleiten voor ver hoging van het bedrag van eigen inkomsten dat voor aftrek in aanmerking komt. Bij zijn beantwoording van de sprekers erken de minister Joekes dat tegen de regeling Inzake aftrek van eigen inkomsten bezwa ren bestaan, maar de grondslag van de wet moest gehandhaafd worden. Als men een inkomen van 100,per jaar van aftrek zou vrijstellen, zou dit jaarlijks ruim tien millioen meer vergen. Werd het ƒ300,per jaar, dan zou het op twintig millioen meer komen te staan. ADVERTENTIE Iets bijzonders Dc Nederlandse U.K. Middenstandsbond, de Ch'r. Middenstandsbond en de Kon. Ned. Middenstandsbond hebben in een adres aan de ministerraad en de leden van de Tweede Kamer hun instemming betuigd met het adres van het Landelijk Actie Comité der Nederlandse bakkerij en banketbakkerij, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de voorgestelde verhoging en wijziging van de omzetbelasting. 1 De bewindsman betreurde het dat er nog wel twee jaar mee gemoeid zullen zijn, eer de definitieve wet inzake de ouderdoms voorziening tot stand zal komen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Hoogcarspel (Comm.), dat thans meteen ook de nooduitkeringen met 5.% verhoogd hadden dienen te worden, betoogde minister Joekes, dat hierover nader beraad nodig was. Een door minister Joekes onaannemelijk verklaard amendement-Hoogcarspel, ten doel hebbende de inkomengrenzen te ver bogen, waarboven geen nooduitkering meer genoten zal worden, werd verworpen met alleen de stemmen der Communisten voor, evenals het amendement van deze afge vaardigde om de uitkeringen met 5 te verhogen en deze regeling met 1 Januari 1950 te laten ingaan. Een motie-Hoog- carspel, aandringende op zeer spoedige in diening van een wetsontwerp tot verhoging van de uitkeringen, viel eenzelfde lot ten dele. Minister Joekes achtte zulk een motie overbodig na zijn verklaring, dat de rege ring zich over deze kwestie beraadt met dè bedoeling ten spoedigste een nader ont werp in te dienen. Zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het tegen der Communisten, nam de Kamer tenslotte het verlengings-ontwerp aan. In de avondvergadering kwam het tot de lang uitgestelde behandeling van de begroting van het Landbouw-egalisatie- fonds. Op de verschillende punten door de heren Engelbertinlc (K.V.P.), Den Hartog (V.V.D.), De Ruiter (C.H.), Biewenga (A.R.), Groen (K.V.P.), Borst (Comm.), Vondeling (Arbeid), Emm ens (Arbeid) en Co melissen (V.V.D.) aangeroerd zal minister Mansholt vandaag antwoorden. ADVERTENTIE - ^Yïlaah met korte metten! Gebruik ,Duinwijck" Tennis Tournooi van Op de banen van het tennispark „Duin- wijck" aan de Joh. Verhulstweg te Bloemen- daal. werden de jaarlijkse wedstrijden van het B en C tournooi gespeeld. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt: B-tournooi. Damesenkelspel: Mejuffrouw A. Soesdorpmejuffrouw J. v. d. Duim 62, 6—4. Damesdubbelspel: Mejuffrouw H. Pranger en mejuffrouw J. v. d. Duimmevrouw S. Okkermejuffrouw G. Knuijt 108, 62. Gemengd dubbelspel: mejuffrouw A. Nie- land en J. F. de Vilder—mejuffrouw G. KnuijtRandag 57, 61, 97. Herenenkelspel: R. OngJ. F. de Vilder 7—5, 7—5. Herendubbelspel: Th. H. Hinlopen en H. v. BuurenO. Mohn en J. Nijboer 64, 64. C-tournooi. Damesenkelspel: mevrouw J. v. d. Werffmevrouw Gerssen 64, 68, 7—5. Damesdubbelspel: mevrouw J. Verhoef en tnevrouw H. v. Akemevrouw J. v. d. Werff en mejuffrouw E. Baljon 60, 62. Gemengd dubbelspel: mejuffrouw E. Bal- jon en K. v. d. Horst—mejuffrouw E. Ris en K. Potharst 64, 75. Herenenkelspel: C. P. BoutellierE. L. v. Lent 6—2, 1—6, 10—8. Herendubbelspel: J. C. Moore en J. G. Wijkhuizen—K. v. d. Horst en E. Steenborg 9—7, 6—4. RINKEL EN VAN DALSUM WINNEN TE EASTBOURNE. Te Eastbourne wer den de eerste partijen gespeeld in de Zuid- Engelse kampioenschappen, een tournooi op grasbanen. Onze landgenoot Rinkel won in de eerste ronde van de Engelsman Earl met 6—0, 62. Van Dalsum kwam door een bye in de tweede ronde heren en schakelde Manaham uit met 108, 60. Uitgeputte Amerikaanse troepen trachten wat te rusten aan het front, bij Taegoe tijdens een hevige regen. liet. zijn de regens en de daardoor ontstane modder, die de UNO-troepen gedurende de afgelopen week ernstig belemmerd hebben in hun operaties. Voetbal Tik-tak-spel Een speciale correspondent van het Engelse blad „The Observer" schrijft over voetbal wedstrijden die dit jaar in Engeland gespeeld zijn Al te lang is voetbal, zelfs in de hogere klassen, er op gericht geweest goals te voor komen en gebaseerd op „trappen en hollen". Maar nu worden er andere en wetenschap pelijker methodes geprobeerd, die een rijke belofte inhouden. Ouderen zullen zich het genoegen herin neren, dat zij beleefden aan een Newcastle United-elftal, dat zich ten doel gesteld had de bal op de grond te houden. Ze schenen helemaal geen haast te hebben die New- castle-spelers, maar door hun bal-contrèle en hun meesterlijke positie kiezen, dekten zij veel grond, zonder dat op topsnelheid te hoeven doen. Op deze basis wordt nu ons nieuwe voet bal gebouwd. Maar hoewel die basis de zelfde is, worden de jonge* spelers op ver schillende plaatsen op verschillende manie ren getraind. Vlak na de oorlog demonstreer de het Russische Dynamo-elftal de ver dienste van een korte pass zonder de bal eerst te stoppen naar een speler, die snel in positie gekomen was. Men heeft de les geleerd. Engelse clubs experimenteerden met deze methode en die experimenten beginnen vruchten af te werpen. Manchester United heeft successen behaald met deze methode. Het kampioenschap van Tottenham Hotspur van vorig jaar werd er eveneens aan toegeschreven. Andere teams die nog in het probeer-stadium verkeren hebben nog niet het peil bereikt, waarop zij er voor beloond worden. Het is te hopen dat zij niet ontmoedigd zullen raken. Het moet worden toegegeven dat deze speelwijze niet zonder moeilijkheden en struikelblokken is. Op de grond gaat de bal van de ene speler naar de andere, zonder stoppen of aarzeling. Bij het tempo van dit short-passing en de snelheid waarmee de spelers van de ene positie naar de andere moeten flitsen, zijn vergissingen vrijwel on vermijdelijk. Er is voorts het gevaar van overdrijving in de buurt van de goal. Op z'n best is dit nieuwe voetbal echter verrukkelijk en het herbex*gt de mogelijkheid van een beter en opwindender spel dan ooit. Schaken Schaaktournooi van Haarlem Slechts weinig partijen kwamen in het zomertournooi van „Haarlem" tot een beslis sing, maar toch nog genoeg om in énkele groepen de definitieve eindstand bekend te doen worden. Dit kwam ook, doordat enige reglementaire beslissingen genomen werden, iets dat in een tournooi, dat gedurende een periode van enige maanden gehouden wordt, vrijwel onvermijdelijk is. De uitslagen luiden: Bekergroep A: G. Kroone (HSG)G. B. v. d. Velde (Haarlem) 10; H. Bouwmeester (Amsterdam)H. Schmitz (Haarlem) 10. Bekergroep B: F. Spinhoven (HSG)A. M. Schneiders (Haarlem) V». Bekergroep C: P. Verdonck (HSG)W. Geuzenbroek (Haarlem) afgebr. Groep I: J. BauerC. Koster V:. Groep II: J. E. BaalbergenF. A. Fortgens 10; D. Korringa—Ds. J. v. Dorp Vz14. Groep III: N. J. W. HooglandL. Kensen 0—1. Groep IV: A. D. v. SteenisJ. Bronkhorst 0—1. Groep V: J. JacobszoonE. Winkel 10; F. BarthelJ. Jacobszoon 01. De eindstand in groep II luidt hierna: 1. F. A. Fortgens 314 pnt.: 2. Ds. J. v. Dorp 3 pnt.; 3. en 4. D. Korringa en H. M. C. J. Ver stegen 214 pnt.; 5. P. Eykelboom 2 pnt.; 6. J. E. Baalbergen 114 pnt. Ook in groep IH waar N. de Ronden een uitstekende prestatie leverde, zijn de defi nitieve resultaten bekend: 1. N. de Ronden 5 pnt.; 2. J. T. de Geer 414 pnt.; 3. en 4. L. Kensen en W. Vlietstra 314 pnt.; 5. H. I. v. Es 3 pnt.; 6. N. J. W. Hoogland 1-14 pnt. en 7. J. Kruup 0 pnt. In groep IV is de winnaar reeds bekend; het is K. J. Altena, die 314 punt scoorde. Op de tweede plaats eindigde J. Stolvoort met 3 pnt. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag een officieel bezoek gebracht aan de Utrechtse Jaarbeurs,waarvan zij bescherm vrouwe is. Om half drie kwam de Koningin per auto voor het secretariaatsgebouw op het Vreeburg aan. Daar werd de vorstin ontvangen door de voorzitter van de Raad van Beheer, dr. F. H, Fentener van Vlis- singen en door de directeur van de Jaar beurs. mr. J. Milius. Daarna maakte Hare Wielrennen Raceclub „Excelsior" De Haarlemse Race-club „Excelsior" hield haar laatste rit van de competitie voor de A klassers over een afstand van 65 km. en voor de B klassers over een afstand van 40 km. De uitslag werd: Klasse A: 1. Machielsen; 2. v. d. Hulst; 3. J. de Haan; 4. Boot; 5. Piers; 6. Tollenaar; 7. Aué; 8. T. Devies; 9. Oldenburg 10. Berk hout; 11. Sliering. Klasse B: 1. Steenvoorde; 2. Nales; 3. Dortmund. De eindstand der competitie luidt: Klasse A: 1. Machielsen 18 pnt.; 2. Sliering 15 pnt.; 3. v. d. Hulst 14 pnt.; 4. J. de Haan 13 pnt.; 5. Piers 12 pnt.; 6. Kruijne 11 pnt.; 7. Boot 11 pnt.: 8. Aué 10 pnt.: 9. Devies 8 pnt.; 10. Tollenaar 7 pnt.; 11. Oldenburg 5 pnt.; 12. Berkhout 2 pnt. Klasse B: 1. Nales 23 pnt.: 2. Dortmund 23 pnt.; 3. Steenvoorde 18 pnt.; 4. Haan 10 pnt.; 5. Machielsen 3 pnt.; 6. Boot 3 pnt. Reizen doen Als de dagtaak is gedaan, de warme maaltijd daarbij inbegrepen, dan strek ken wij de behagelijk in pantoffels ge hulde voeten onder tafel en nemen een niet te zware roman ter hand. Wij houden eigenlijk van bijna niets zozeer als van een heerlijk avondje. Daar hoeft het bij ons geen vijf December voor te zijn. Door af en toe een bladzij om te slaan en periodiek de wenk brauwen onze- peinzende uitdrukking te laten onderstrepen, die zich rimpelig in het voorhoofd heeft gegrift, houden wij bedriegelijk de schijn op dat wij met lezen de tijd verknoeien. Maar ondertussen laten wij onze gedachten uitzwermen als bijen die lont hebben geroken. (Bijen zijn namelijk dol op lont, vooral indien er nog een vleugje kruitdamp omheen zweeft.) Een enkele keer wil het wel eens niet vlotten. Doch geen nood, dan roepen wij onze lijf- lectuur, de beperkte dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen te hulp. Dat is een heerlijk boek. Wij hebben altoos lak aan het voorin gepubli ceerde algemeen voorbehoud, want het is nog nooit voorgekomen dat deze dienstregeling (met of zonder vooraf gaande kennisgeving) geheel of ge deeltelijk ingekrompen werd. Men heeft voor de nieuwe druk kennelijk krimpvrij papier gebruikt. Op bladzijde na bladzijde doemen toekomstmogelijk heden voor ons op. Wij maken denk beeldige reizen zonder overstappen van Vierlingsbeek naar Vleuten vanwege de alliteratie en van Vrijhoeve Labbegat naar Odiliapeel vanwege de mooie meis jes die daar zijn. Dan weer proberen wij de stem van dokter Posthumus Meyes voor ons geestesoor te halen om te ge nieten van een beschrijving, knetterend van lyriek onder hoogspanning, van de loop van trein 3645. die om 23 uur 30 uit Eindhoven vertrekt naar Deurne en Blsrick, maar alléén in de nacht na een feestdag. Dat moet wel een heerlijk ritje wezen. Soms echter hebben wij aan die dag dromen niet genoeg, Dan willen wij er uit. Iets van de wereld zien. Verre reizen doen om veel te verhalen. In zo'n stem ming kochten wij laatst een perron kaartje voor het Amstelstatïon aan lijn 24 A en B. Dwaalspoorwegen In Ton Koots dwangbevel „En nu. Amsterdam in" lezen wij dat het Am- stelstation uitmunt door zijn ruime zonnige opzet en een voortreffelijke verkeersafvloeiïng. Dat kan hij nu wel zeggen, maar het verkeer dat van deze bovenmaatse lighal afvloeit, zou ook wel door het oog van een naald' kun nen kruipen. Mocht ge overigens woes tijnliefhebber wezen, maar een reisje naar de Gobi wat begrotelijk vinden, dan kunt ge ook heel aardig op het voorplein terecht. Wij vonden het eenmaal binnen getreden in de ruime hal wel een smalle opzet van de N.S. dat er maar negen loketten waren. Naar ons inzien had men er best zeventien kunnen in richten, want er was er toch maar één geopend. Deze hal bevat verder een aardige illustratie van de veiligheid van het spoorverkeer.- Op een kapitale wand schildering ziet men namelijk drie Die sels en drie stoomtreinen met grote snelheid naar hetzelfde punt stormen. Op de plaats van samenkomst bevindt zich alvast een grote krans. Hoe bezorgd de Spoorwegen zijn dat de enkelingen, die van hier naar het Centraal Station willen, niet door de dagelijkse 37 treinen kunnen worden afgevoerd, blijkt wel uit het bordje bij de uitgang dat meedeelt dat men daar ook met tramlijn 5 kan komen. Behalve gewone sporen zijn er in dit station tevens dwaalsporen aangelegd. Volgt men bij de eerste trap in de gang namelijk het bordje „Amsterdam" zo als wij in de vroege middag deden, dan arriveert men boven op het eerste per ron, een geheel verlaten kade van on gemeen troosteloos karakter. Hier ver trekt per dag echter maar één trein naar Amsterdam C.S. en wel (volgens zo'n metalen tijd-aanwijzer) om 0.00. Deze cijfers houden dus allerminst een qualificatie in van degenen die op het idéé kwamen hier treintje te gaan spe len. Ter verontschuldiging van hen moge namelijk dienen, dat men in 1939 de uitbreiding van de stad i>n deze rich ting had verwacht. Deze heeft echter een andere loop genomen. Er zijn hier weliswaar enige complexen woningen verrezen, maar dit zijn kennelijk min derwaardigheidscomplex-woningen en daar gaan niet genoeg passagiers van uit. De wachtkamers op dit perron zijn kennelijk in onbruik geraakt. Zij ston den daar maai- uit hun ramen te kijken als grote glazen kooien, ten hoogste nog geschikt om „Aap wat heb je 'n mooie jongen" in te spelen. Op de deur van het damestoilet lazen wij de mededeling „Sleutel verkrijgbaar aan het buffet". Die van de heren-WC moet men blijk baar schriftelijk aanvragen bij de di rectie te Utrecht, Hgb. III, Moreelse- park 1. We hebben toen maar van de weerom stuit de pijl „Utrecht" gevolgd en kwa men, zoals we verwachttén, op hét per ron waar de treinen naar Amsterdam C.S. halt houden. Hier was het direct veel levendiger. Er was geen hond te bekennen, doch een heer verzamelde er peukjes en drie mussen zochten naar broodkruimeltjes van het vorig jaar. Het gaf ons een beklemd gevoel deze luttele fauna te zien in het enorme ge bouw, waar Philips en de AKU geza- melijk onderdak zouden kunnen en daarom gingen wij schielijk naar de restauratiezaal, klasse 2 en 3, waar onze komst een hele opschudding veroor zaakte. Wij bestelden en kregen daar twee broodjes, maar desorganiseerden daarmee blijkbaar de ganse keuken, want nog geen twee minuten later riep de juffrouw: „Mien, ik mot weer nieuwe broodvoorraad hebben". Het was ove rigens in dit restaurant dat onze lichte argwaan opgeheven werd dat het Am- stelstation door een bierbrouwerij be heerd zou worden, want men schonk er gerstenat van een concurrerende maat schappij. Toen wij vroegén of er wel eens mensen in dit doorgangshuis kwa men, zei de juffrouw droevig: „We moe ten het eigenlijk meer van Nederland Engeland hebben". Inderdaad heeft men als voetballiefhebber na een verplette rende nederlaag behoefte aan een droe vige omgeving. Onze ruimtevrees overwinnend, zijn wij tenslotte heengegaan met de nut tige gedachte, die binnenkort door ons zal worden gerealiseerd, hier een cur sus voor vuurtorenwachters te geven. Zij kunnen dan vast aan de eenzaam heid wénnen. Smerig Op onze speurtocht door de Oostelijke periferie van de hoofdstad (Tuindorp Watergraafsmeer genaamd) gingen wij ook even langs het Ajax-stadion, om daar de schade van de jongstleden tegen de Apeldoornse geheel-onthouders ge speelde wedstrijd op te nemen. De gras mat was ongeschonden, maar in het domein van de terreinknecht hingen elf rood-wit gekleui-de hemden vrolijk te wapperen aan een lijntje tussen de bomen, Als die zo nodig gewassen moesten worden, dachten wij, dan zal het in die ontmoeting met A.G.O.V.V. wel Watergraafsmerig zijn toegegaan. Voor de kinders Bij Artis zagen we iets waar we toch wel heel even versteld van stonden. Er hing namelijk een groot bord aan de gevel en daarop was in kQeien van let ters te lezen: Kinderboerderij. Giraffen, neushoorns, zeeleeuwen, jiijlpaarden en olifanten. Stuurt u daar de kleuters ook eens heen om gezellig in het gras te spelen? Achterdeur Op de kade, waar Michiel Adriaens- zoon de Ruyter alleen zijn achternaam aan geleend heeft, zagen wij een blauwe autobus van het gemeentelijk vervoer- De Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur vertoont hedenavond in de Stadsschouwburg het reeds te Haarlem door de Nederlandse Come die ten tonele gevoerde blijspel „The happy time" van Samuel Taylor, dat hier Gelukkige Jaren" heet. Van de medewerkenden noemen wij Elisa beth Andersen, Paul Steenbergen, Jan RetèlAnnie van Duyn en Luc van Gent. Vrijdagavond brengt het A.T.G. wederom een herhaling van Zij kre gen wat ze ivilden" en Zaterdag avond van „De dood van een han delsreiziger". In de rolbezetting van het laatstgenoemde stuk zijn enige wijzigingen gekomen door ziekte van- Hetty Beck en Nelly Ernst. Hiervoor in de jlaats komen nu Marie Hamel en Elise Hoomans. Comedia geeft een serie voorstellingen van hetzelfde drama in het Centraal Theater. Mary In de hoofdstad uit Dresselliuys veervult nog steeds de titelrol in Ninain de Kleine Kome die en het cabaret van Wim Sonne- veld houdt deze maand het Leidse- plein Theater bezet. Het Nederlands Volkstoneel geeft Vrijdag in de Doelenzaal de première vaii de comedie „Toen wij trouwden" door J. B. Priestley en het nieuwe gezelschap voor en door jongeren „Puck" laat Zaterdagmiddag in de StadssclioiLwburg onder regie van Johan Fiolet voor het eerst Joseph in Dothan" van Vondel zien. Dolf Hendrikse bespeelt Vrijdag avond het orgel van de Oude Kerk. Daar Eduard van Beinum op medisch advies nog rust moet houden, wordt het volksconcert in het Concertge bouw op Zaterdag 16 September ge leid door Eduard Flipse. Solist is Stefan Askenase, die het Tweede Pianoconcert van Chopin vertolkt. Tot 7 October wordt bij kunsthandel De Boer aan de Keizersgracht te Am sterdam een tentoonstelling gehouden van gouachesaquarellen en tekenin gen van Jan Peeters. In het Stedelijk Museum is een gelegenheidsexpositie van de Nederlandse vereniging voor penningkunst. bedrijf. Dat is niets bijzonders, zult ge zeggen. Doch aan de achterzijde van die bus bevond zich een deur met het opschrift: „Verboden in te stappen". Toen wij goed keken, want alle letters stonden andersom, lazen wij aan de bin nenkant: „Geen uitgang". Als ge nu nog zegt dat dit niets bijzonders is, dan be wijst dit alleen maar dat g'e wel eens meer met voorschriften van de ge meente kennis hebt gemaakt. BOEDA Op de medische afdeling legde Hare Majesteit grote belangstelling aan <ie dag voor een nieuw model ijzeren long" waar mee aldaar gedemonstreerd wordt. Majesteit een rondwandeling door de Jaar beursgebouwen aan het Vreeburg, waarbij zij vooral veel belangstelling toonde voor de medische afdeling in de Irenehal. Hier werd haar een verbandstofsterilisator van Nederlands fabrikaat aangeboden ten be hoeve van het Nederlandse Rode Kruis. De medische afdeling in het internationale paviljoen trok eveneens de koninklijke belangstelling, evenals de Italiaanse en Belgische inzendingen. Om kwart over drie vertrok Hare Ma jesteit, luide toegejuicht door het publiek, van-het Vreeburg naar de agrarische af deling aan de Croeselaan. Zij maakte hier een wandeling langs vrijwel alle stands. Om halfvijf vertrok de Koningin naar Soestdijk. Biljarten „Hof van Holland" vergroot voorsprong tegen „HETEY" Dinsdagavond werd in hotel „Hof van Holland" de clubontmoeting tussen de bil jartverenigingen „Hof van Holland" en „HETEY" voortgezet. De Haarlemmers, die een voorsprong van 8—6 hadden, staan nu met 20—8 voor. De uitslagen van Dinsdag, waarbij de spelers van ..Hof van Holland" het •eerst worden genoemd, luiden; Steenbergen (110) 110 26 31 4,23 De Bond (150) 55 26 12 2,11 Rozenhart (60) 60 31 9 1,93 Bukkens (50) 40 31 7 1,29 Hoek (175) 175 13 45 13,46 v. d. Plas (175) 129 13 43 9,92 Van Dam (40) 40 39 4 1.02 Schroder (45) 22 39 7 0,56 Bruyn (50) 50 27 5 1,85 Ten Brink (60) 38 27 6 1,40 Dinkla (125) 125 20 29 6,25 v. d. Plas (175) 108 20 20 5,40 Loerakker (80) 55 38 3 1,44 Sanders (80) 80 38 7 2,10 Wandelsport Sportdag voor wandelaars(sters) De afdeling Noordholiand van de Neder landse Wandelsport Bond houdt ieder jaar een sportdag voor de leden van de bij de bond aangesloten wandelsportverenigingen. De belangstelilng voor deze sportdag die gehouden wordt op Zondag 24 September a.s. op de terreinen van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, neemt regelmatig toe. Het programma bevat athletieknummers, voetbalwedstrijden en een wandeling van ongeveer 15 km. Werkgevers in bollenvak betalen 5 pet. nog niet uit De gezamenlijke werkgeversorganisaties in het bloembollenbedrijf hebben zich naar aanleiding van de beschikking betreffende de 5 procent loonsverhoging tot het College van Rijksbemiddelaars gewend, met name naar aanleiding van de uitspraak van de mi nister betreffende de noodzaak van verhoog de arbeidsprestatie. Zij hebben hun leden geadviseerd de 5 procent loonsverhoging niet uit te betalen voor de onderhandelingen hieromtrent zijn geëindigd. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard Cornells Johannes Borsboom, tuinder, wo nende te Beverwijk, Arendsweg 179. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en pro cureur te Beverwijk. Jan Reijer Plas, grossier, wonende te Haar lem, Kennemerstraat 35 zw. en Matlheus Anthon Bernardus Heiligenberg, groothan delaar in boter en kaas, wonende te Haar lem, Kleverparkweg 178, voormalige firman ten van de vennootschap onder de firma Plas en Heiligenberg. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van Gcrrit Jasink. bloemenhandelaar, wonen de te Aalsmeer, Van Cleeffkade 12 a. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 13 SEPTEMBER City: „Met muziek door 't leven", alle leeft.; 2.15 „Dossier 649", 18 j„ 4.15, 7 en 9.15 uui". Spaarne: „De laatste der roodhuiden", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Op stand op Cuba", 18 j., 2.30, 7 en 9.15. Rem brandt: „De verlaten stad", 18 j. 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje van het stille strand", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9..15 uur. Luxor: „De macht van de duivel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 14 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5