VOLKSWAGENS ZONDER chauffeur te huur „TAXI 13000" - PLEIN 33 - TEL. 13000 of 17000 Uw dans-seizoen-1950 staat... Uw dans-SBizoen-1950 «aa..... J. 15. MARTIN Zonen Moord in Wenen Woensdag 13 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 De Konijnenvon de Haarlemse M.T.S. hebben gisteren een deel van hun ontgroe ning s-opdrachten vervuld in de Huishoudschool in de Tetterodestraat. In alle afdelin gen werden de slachtoffers daar aan het werk gezet. Zij moesten de vloeren schrobben, vaten wassen, stof afnemen en de meisjes in de kookles assisteren hetgeen net verhinderdedat 't in deze laatste afdeling al spoedig een vrolijke keuken werd Weg langs Zomer vaart wordt Zaterdag geopend De tijd waarin het bolle, gedeeltelijk af gebrokkelde weggetje langs de Zomervaart bijzondere behendigheid van de automobi listen eiste, is nu definitief voorbij. Van eind Mei van dit jaar af heeft de dienst van Openbare Werken, in samen werking met de aannemersfirma Verheul, aan de verbetering van deze Oostelijke toe gangsweg tot Haarlem gewerkt. Het ver keer in en uit de richting Schiphol is hier toe langs de Noordzijde van de Zomervaart omgeleid. Dit werk was tevens een onder deel van het Centraal Rioleringsplan van de gemeente Haarlem. Op drie meter diep te is een nieuw riool aangebracht, hetgeen geruime tijd heeft gevorderd, omdat men door een diepe veenlaag moest graven en aan weerszijden van deze laag grote hoe veelheden grondwater verwijderd moesten worden. De nieuwe rioolbuis heeft een middellijn van zestig centimeter. Ook de uitlaat van de Gouwwetering in de Zomer vaart is geheel vernieuwd. Hierbij werden de resten van de molen, welke hier gestaan heeft, gevonden. De Zomervaart blijft nog enige tijd de boezem van ae Romolenpolder. Het ver schil tussen polder- en boezempeil is 72 centimeter. De nieuwe weg wordt door een breed talud, waar men spoedig gras over hoopt te laten groeier., van de vaart geschieden. Aan de overzijde van de speeltuin „Oos terkwartier'', waar de Zomervaart vroeger werd begrensd door een laag en altijd dras sig grasveld, is thans hei terrein opge hoogd. Daardoor is de dienst van Hout en Plantsoenen in staat gesteld om Haarlem met een mooi plantsoentje te verrijken. Feestelijke opening De bewoners van deze wijk van Haarlem hebben een comité gevormd om de open stelling van de nieuwe weg een feestelijk tintje te geven. Zaterdagmorgen om half twaalf zal de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, bij de Nagtzaambrug een lint doorknippen en als eerste de nieuwe weg oprijden. Men heeft het politie-muziek- korps uitgenodigd om deze gebeurtenis muzikale luister bij te zetten. Na de ope ning van de weg zullen de genodigden, waaronder ook de wethouders en de direc teuren van de gemeentelijke dienster, er bedrijven, in een restaurant aan de Zomer vaart worden ontvangen, 's Avonds zal er bij het licht van een paar schijnwerpers en bij de muziek van een klein gezelschap en van gramofoonplaten. op het brede trottoir van de nieuwe weg worden gedanst. Op deze wijze zullen de stadsbewoners, die dagelijks de moeilijkheden van deze voor heen zo gebrekkige toegangsweg hebben ondervonden, hun vreugde over de grote verbetering tot uiting brengén. Met de K.L.M.-Skymaster „Edam" is naar Caracas 5700 kg. vaccin gezonden ter bestrijding van een mond- en klauwzeer- epidemie in Venezuela. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 September 1950 ONDERTROUWD: 12 Sept., W. A. Groene- veld en L. van Egdom. BEVALLEN van een zoon: 11 Sept., G. Christiaans—van Maas; M. A. Hunter—Hee- res; J. C. M, van der BorghGerichhausen; 12 Sept., G. J. M, KokKruijer; M. H. Zuid hoekSchoone; W, S, BuijsPieren; E. van DrielSparreboom; B. M. Aldenhuijsen— van Dijkman. BEVALLEN van een dochter: 8 Sept., J. Dofferde Ruiter; 11 Sept., C. G. van der WijdenVerver; A. van Kempenvan der Werff. OVERLEDEN: 10 Sept.. C. T. Mündler, 70 j.. Stolbergstraat; J. van der Wielen, 73 j.. Hazepaterslaan; 11' Sept., W Burger. 62 j„ Amsterdamsevaarl; M. van Norde. 15 m„ Kamperlaan; C. Sluis, 68 j., Coornhertstraat. Jaarvergadering van de K.A.V. van het bisdom Haarlem De diocesane Katholieke Arbeiders Vrouwenvereniging van het bisdom Haar lem heeft Dinsdag in het gebouw Sint Bavo haar tweede jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van mejuffrouw G. Stringa. Er waren verscheidene gasten, waaronder mevrouw Van Nispen tot Seve- naar, presidente van de landelijke Katho lieke Arbeiders Vrouwenvereniging en de heer Keesen, die de Katholieke Arbeiders Bond vertegenwoordigde. De nieuwe geestelijke adviseur van de vereniging, rector A. Leenders, hield een toespraak. In de middagvergadering is het winterprpgramma besproken en werd ten slotte het woord gevoerd door mejuffrouw M. A. Berden, arbeids-mspectriee, over he4 onderwerp „De problemen van het meisje in loondienst". Rijkstuinbouwschool te Lisse Voor het toelatingsexamen aan de Rijks tuinbouwschool te Lisse slaagden voor: Klasse I: H. J. A. M v. d. Berg. Heem stede; A. Buurman, J. Kersbergen, J. Plug en P. G. Segers, Lisse; J. Elsinga, C. J. van Maris en W. M. Oostendorp, Hillegom; C. C. Q. Eikhuizen, J. Goede, N. W. Philippo, C. v. d. Wallen en R. Moolenaar, Sassen- heim; W. Groenendijk en J. M. de Groot, Noordwijk: D. v. d. Gugten, Den Haag; H. J. den Haan, Rijnsburg; H. M. v. Paridon, Noordwijkerhout; J. P. Passchier, Noord- wijk; E. C. Peffer, Scheveningen; T. Roe- lofs, Abbenes. Klasse II: M. H. Hoog, Haarlem; S. P. Uitendaal, Hillegom. Afgewezen vier leerlingen. PAARD OP HOL GESLAGEN Een paard voor een melkwagen kon Dinsdagochtend op de Overveehse Juliana- laan de verleiding in de vorm van mals gras dat op een handkar in de nabijheid getast was niet weerstaan. Het dier liep naar het gras en at er van. Tijdens het j nuttigen van het gras is het paard geschrok- ken en op hol geslagen. De melkhandelaar. die klanten bediend had. ging er achteraan en na dertig meter had hij het dier tot stil- stand gebracht. De handkar was enigszins door de melkwagen beschadigd. Plan-Groot voor IJ-tunnels te Amsterdam weer ingediend De kwestie van een tunnel onder het IJ in Amsterdam wordt weer actueel. Het rapport over nieuwe plannen van de Dienst van Publieke Wérken kan spoedig tegemoet worden gezien. Amsterdam benoorden het IJ is uitge groeid tot een stad van 70.000 inwoners. Steeds meer wordt dit stadsdeel industrie gebied. Duizenden arbeiders moeten dage lijks het IJ over. en ook het verkeer naar het Noorden neemt van dag tot dag toe. Tien jaar geleden heeft een industrieel uit Amsterdam-Noord, de heer T. C. Groot, de gemeenteraad van de hoofdstad een tunnelplan aangeboden, dat naar zijn in zicht de voorkeur verdiende boven het toenmalige plan van Publieke Werken. Nu men in tien jaar niets van deze officiële plannen heeft gehoord, heeft de heer Groot zijn oorspronkelijk plan opnieuw ingediend. De ontwerper heeft becijferd dat het tijdverlies door de ponten op 6 millioen gulden per jaar kan worden geschat. De heer Groot heeft van de laatste 40 jaar twee jaar op de pont doorgebracht, zo ver klaart hij. Het plan-Groot beoogt de bouw van een autotunnel van het Oosterdok naar de Willem Ill-sluis in Noord en van een voet gangers- en wielrijderstunnel van ae De Ruyterkade, ter hoogte van het Oostelijk van het station gelegen viaduct, naar Noord naast het station der Noord-Zuid-Holland se Tram. De uitvoering veronderstelt de demping van het Oosterdok en het afsluiten van de doorvaart onder het viaduct naar de haven. Zij veronderstelt voorts demping van de Oostelijke tak van het Noordhollands Ka naal. Door deze dempingen wordt aan de Zuidzijde een plein van 50.000 vierkante meter en aan de Noordzijde een plein van 25.000 vierkante meter, verkregen. Het langzame verkeer kan van het Dam rak rechtsaf langs het Centraal Station, onder het viaduct de tunnelingang berei ken. Het snelle verkeer moet reeds van de binnenstad uit een andere route volgen: over de Blauwbrug, naar de te verbreden Uilenburgerstraat en links af langs de te verbreden Prins Hendrikkade naar het Oosterdokplein. Bankbiljetten-circulatie met ƒ54 millioen gedaald De weekstaat van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 11 September, vermeldt een stijging van de saldo's van banken in Neder land met 7.500.000.— tot 51.824.676.—. een toeneming van de voorschotten in rekening courant met 2.000.000.tot 52.994.219. en een stijging van het tegoed van de schat kist met niet minder dan 57.000.000.tot 269.782.256.—. Het totaal der vorderingen op het buiten land is met 11.000.000.— aangegroeid tol 1.266 254.534.—. De guldensvorderingen op vreemde circulatiebanken zijn met 2.000.000 opgelopen tot 371.lo0.435.De vrije saldo's van vreemde circulatiebanken zijn met 8.000.000— aangegroeid tot 553.166.488. De bijzondere rekening van de schatkist, waarop de Marshallgelden worden geboekt, is onveranderd 1.209.583.677. De bankbiljeltencirculatie geeft een in krimping te zien met 54.000.000.tot 2.818.903.035.— „Rotterdam Ahoy" onder de hamer De opstallen op het tentoonstellingster rein van „Rotterdam Ahoy", de luchtbrug, het „Hof van Weena", de winkeltjes van „Oud Rotterdam" en de hut van Robinson Crusoe, zijn bij opbod verkocht. Het meeste geld bracht de luchtbrug op. Voor 11.000 ging zij van de hand. Het „diepzeeshow"- paviljoen vond een koper voor 8600 en het „Hof van Weena" ging voor 1030 in andere handen over. De grote letters ..Ahoy", die de ingang sierden, brachten 100 op. In totaal werden er 379 „percelen" ver kocht. De totale opbrengst was 68.250. ADVERTENTIE 20,per dag voor 200 km. Week-end van Zaterdagmiddag lot Zondagavond 30,voor 300 km. Benzine-verbruik 1 liter op 13 km Voorschriften ontdoken bij export van kaas De tuchtrechter voor de voedselvoorzie ning te 's Gravenhage veroordeelde de firma N. te Bodegraven tot 2000 boete wegens overtreding van het JVIonopoliebe- sluit Voedselvoorziening. Aan de firma was tenlastegelegd, dat zij in Maart en April van dit jaar ongeveer twaalf ton kaas had uitgevoerd naar Venezuela zonder van het Bedrijfschap voor Zuivel een uitvoermach- tiging te hebben gekregen voor dit land. De kaas-export, is gebonden aan mini- mum-exportprijzen. De verschillende lan den zijn daartoe in drie groepen ingedeeld. Venezuela valt in de hoogste klasse en de Verenigde Staten in de tussen-pvijsklasse. Door een uitvoermachtiging aan te vragen voor de Verenigde Staten en de kaas recht streeks naar Venezuela te verschepen, voert, men dus uit zonder geldige uitvoer machtiging. Men kan dan in Venezuela een lagere prijs vragen dan langs legale weg mogelijk is. Deze handelwijze wordt nog in de hand gewerkt, doordat bij export naar de Verenigde Staten de exporteur de be schikking krijgt over tien procent van het ontvangen dollarbedrag. Deze exportdollars zijn meer waard dan de normale dollars. De exporteur kan daardoor zijn kaas in Venezuela aanbieden tegen een nog lagere Prijsopdrijvings- en Hamsterwet Dezer dagen is gemeld, dat op grond van een Koninklijk Besluit de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet op 27 September weer in werking treedt. Daar sommigen hieruit af leiden, dat men tot die datum mag ham steren en prijzen opdrijven, zij medege deeld, dat het Koninklijk Besluit beoogt, de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet met een jaar te verlengen, hetgeen ieder jaar gebeurt. De wet is dus ook op het ogenblik van kracht. prijs dan is bepaald voor de tussen-prijs- Verscheidene kaasexporteurs hebben, naar ter zitting werd verklaard, op deze wijze de Nederlandse kaasmarkt in Vene zuela bedorven. Dit heeft tot gevolg gehad een mindere deviezen-opbrengst uit Vene zuela voor de Staat der Nederlanden en bovendien een benadeling van de bonafide Nederlandse exporteur. De firma B. te Bodegraven had een zelf de feit gepleegd met een geringe hoeveel heid kaas. doch alleen met de bedoeling aan het Bedrijfschap voor Zuivel aan te tonen dat ontduiking van de voorschriften langs deze weg zeer wel mogelijk was. Daarom werd deze firma schuldig ver klaard zonder oplegging van straf. ADVERTENTIE voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus U kunt inschrijven voor Uw Cursus bovendien 'in het feestelijk teken van. Martin's Jubileum! Besloten Clubs of Privé-les.en Inlichtingen Dans-Academie inwinnen elke dag 1112, 14—17, 19—21 uur Schagchelstraat 29 - Haarlem - Telefoon 10806 Toen ze weer'thuis waren was het eerste, wat ze deden, zich eens lekker fris te wassen.Er kleeft heel wat stof aan je, als je zo'n hele, warme dag aan 't werk bent geweest! ..Ziezo, dat knapt op", vond Bunkie. .Jfou, jullie hebt 'n lange dag gemaakt!" zei Pilon. „En heel wat werk verzet!" Het avondeten stond spoedig op tafel, en ze deden het maal eer aan! Na 't eten waren ze nog 'n poosje buiten en Pilon speelde, als gewoonlijk, nog wat op zijn fluit. De zon daalde, de vogels werden stiller en zochten hun nestje op. Het maan sikkeltje kwam al boven de bomen uitkijken.... Toen werd het ook tijd voor onze vrienden om zo langzamerhand het bed op te gaan zoeken. Slapen zouden ze wel! En zo verdwenen ze naar hun slaapkamertje. Welterusten! Een „gouvernementspersdienst" op de Nederlandse Antillen? „De Morgenster" vindt het geldverspilling Het te Willemstad verschijnende blad „De Morgenster" bericht, te hebben verno men, dat de heer II. Hermans, „wiens naam herhaaldelijk is genoemd als hoofd van de in heroprichting zijnde gouvernements persdienst", begin October op Curasao wordt verwacht. „De Morgenster" schrijft: „Blijkbaar heeft de Nederlandse regering haar plannen tot wederinvoering van de goüvernements- persdienst dus niet opgegeven. Wij hebben onlangs reeds onze bezwaren tegen de instelling van een gouvernements persdienst volgens de door de regering voorgestelde opzet kenbaar gemaakt, o.a. op grond van de overweging, dat aan een ruimere voorlichting omtrent Nederland en zijn problemen op dit ogenblik, althans bij de pers, geen behoefte bestaat, daar andere lichamen meer dan voldoende voorlichting geven. Wij hebben bij die gelegenheid toe gegeven, dat het in feite geen zaak is van de Nederlandse Antillen, wanneer de rege ring een door haar bekostigde dienst in het leven wil roepen. Wel meenden wij een waarschuwend woord te moeten laten horen, omdat de uitgaven die aan deze in stelling besteed worden, beter voor nutti ger doeleinden gebruikt zouden kunnen worden. Maar zolang de gouvernements persdienst zich uitsluitend bepaalt tot zijn taak: het verstrekken van voorlichting over Nederland en de Nederlandse Antillen en omgekeerd, kan men geen formele bezwa ren aanvoeren tegen deze creatie. Ten hoogste zou men het kunnen betreuren, dat door de regering op zulk een nonchalante wijze met deviezen en belastingpenningen der Nederlandse burgerij wordt omge sprongen. Anders ligt de zaak echter, indien deze gouvernementspersdienst zich met de voor lichting over locale problemen gaat be moeien. Mochten plannen van deze aard bestaan, dat is de heroprichting van deze dienst mede een zp-ik, die ons aangaat en waarin de Nederlandse Antillen mede ge kend dienen te worden. Het leek ons niet overbodig deze opmerking te plaatsen. De heer Hermans zou anders straks voor te leurstellingen kunnen komen te staan, welke hij bij de aanvaarding van zijn taak niet verwacht heeft". Blumenfha! Zaterdag voor de Raad van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 16 September de zaak behandelen tegen H. C. Chr. Blumenthal, voormalige chef van de Sicherheitsdienst te Amsterdam, tevens plaatsvervangend chef van de Sipo en S.D. te Amsterdam. Wegens oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijk heid hèeft het Bijzonder Gerechtshof hem tot négen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hem is ten laste gelegd dat hij na een in Juli 1942 te Amsterdam gehouden razzia enige honderden Joodse Nederlanders van hun vrijheid heeft beroofd en hen gedu rende dë eerste dag van hun gevangen schap uren achtereen op een binnenplaats in de open lucht in de regen heeft laten staan zonder enig voedsel; voorts dat hij de mannelijke Joodse arrestanten gedurende de tweede dag van hun gevangenschap van des morgens zes uur tot des avonds elf uur op een binnenplaats heeft laten marcheren, waarbij zij, die door ziekte of uitputting uitvielen, door slaan met ge weerkolven werden gedwongen door te lopen. De Joodse arrestanten, die op hun kleding geen zogenaamde Davidsster bleken te dragen, zijn op bevel van verdachte naar Duitse kampen in Westerbork of Amersfoort gezonden. Voorts wordt Blumenthal ervan beschul digd dat hij in October 1943 met Lages en Oehlschlaegel en met twee leden van de Germaanse S.S. het plan heeft opgesteld voor het plegen van een zogenaamde „Sil- bertanne"-moord op de schrijver A. M. de Jong te Blaricum. Op 18 October 1943 heeft verdachte zich met Lages, Oehlschlaegel en de twee leden van de Germaanse S.S. per auto naar Blaricum begeven, waar de laat- sten A. M. de Jong hebben doodgeschoten. Tenslotte is Blumenthal ten laste gelegd dat eind November 1943 met zijn medeweten twee z.g, commando's zijn samengesteld, die tot taak hadden de directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken te Beverwijk, de heer L. W. M. Spaan, te ver moorden. Op 1 December 1943 heeft ver dachte zich met Lages en leden der Ger maanse S.S. per auto naar Beverwijk be geven. De aanslag mislukte echter, daar de heer Spaan die 'dag op een ander tijdstip dan gewoonlijk naar huis ging. Ir. C. A. Willemse is eervol ontslag ver leend als directeur van de Landsradio- en Telefoondienst op de Nederlandse Antillen. BINNENLAND Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" houdt zijn jaarlijkse landelijke conferentie op 30 September en 1 October in het Indisch Instituut te Amsterdam. Onderwerp van be spreking is: „Nieuwe vormen van weer baarheid". Op Schiphol landde Dinsdag een Convair bestemd voor de Garuda Indonesian Air ways. Het toestel werd door een K.L.M.- bemanning van de fabriek in San Diego naar Nederland gevlogen. Zaterdag zal het vliegtuig door een K.L.M.-bemanning naar Djakarta worden gebracht. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed de bouw van een schutsluis van gewapend be ton bij de haven van Werkendam. Er waren 28 inschrijvingen. De iaagste was van de N.V. Hille en Roosen te Amsterdam mei 616.000.— de hoogste van de fa. H. E. van Deest te Gouda met 782.500.—. Van 18 tot cn met 23 September zal te Amsterdam worden gehouden een internatio naal congres over spectroscopie bij radio- freouenties. Dit congres wordt georganiseerd door de Nederlandse Natuurkundige Ver noemd mr. J. Oppenoorth, advocaat en pro cureur te Amsterdam. Tot rechter in de rechtbank te 's-Gra- venhage zijn benoemd mr. M. O. Cahen, griffier van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel en mr. J. Rut gers advocaat en procureur te Leeuwarden. In het gebouw van de Utrechtse univer siteit zal op 18 September een gedenkplaat met de namen der in de strijd voor het vader., land in de jaren 1940—1945 omgekomen leden van de universitaire gemeenschap worden onthuld. De Lago, een dochteronderneming van de Standard Oil, heeft op Aruba een pier in gebruik genomen, die 12'/c millioen gulden heeft gekost. De gezaghebber van Aruba, mr. L. C. Kwartsz, verrichtte de officiële opening. De pier is gebouwd door de Neder landse Maatschappij voor Havenwerken. Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling middelbaar onderwijs van de Werk- Dlaats Kindergemeenschap te Bilthoven. Een 29-jarige Duitser en een 22-janee Roemeen, die uit het Vreemdelingenlegioen waren gedeserteerd, hebben zich in Oran aan boord van het Engelse ss.. „Seafisher" verstopt. In de eerste aanloophaven, Rotter dam, zijn de verstekelingen aan de politie overgegeven. De Koningin heeft aan de familie van wijlen veldmaarschalk Smuts een telegram, van deelneming gezonden. De Italiaanse regering heeft voor het tijdvak van 1 November tot 30 Juni 1951 twee studiebeurzen ter beschikking van Ne derlanders gesteld. In aanmerking komen zij, die met gunstig gevolg een doctoraal ingenieurs- of semi-arts-examen hebben af gelegd. Inlichtingen verstrekt het bureau van de senaat der Technische Hogeschool, Oude Delft 95, Delft. De Spoorweg-tbc vereniging zal een collecte houden op Zaterdag 16 September op de perrons en voor de stations der Neder, landse Spoorwegen. De opbrengst van deze collecte komt geheel 'ten goede aan de be strijding van tuberculose onder het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. Op 14 en 15 October worden in geheel Nederland waarnemingen verricht van de najaarstrek van vinken en spreeuwen. Vogel kenners die hieraan willen medewerken, kunnen schriftelijke inlichtingen krijgen bij P. B. Jansen, Meerten Verhoffstraat 9 te Bréda. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag 14 September des namiddags van 23 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga c kl. t., J. S. Bach; 2. Toccata F gr. t. Georg Muffat; 3. a. Lob sei dem Allmachtigen Gott, b. Nun komm', der Heiden Heiland, c. Fughetta super: nun komm'. der Heiden Heiland, J. S. Bach: 4. Fuga in G gr. t., J. S, Bach: 5. Partita: „Sei gegrüsset. Jesu Gütig". J. S. Bach; 6. Vom Himmel.hoch, da komm' ich her, J Pachelbel. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem, zal Vrijdag om half elf spreekuur houden. De speeltuinvereniging Het Ooster kwartier houdt Zaterdagmiddag in het club gebouw aan de Bern. Zweersstraat een receptie ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Ds. H. W. Eerland, Christelijk Gereform. predikant te Lisse, staat op een tweetal voor Zwijndrecht. De Eerste Hulpverlening Snelverband te Haarlem heeft aan 68 cursisten, welke aan haar E.H.B.O.-cursus hebben deelgenomen, het eenheidsdiploma kunnen uitreiken. Hier onder bevonden zich 12 ambtenaren van de Haarlemse verkeerspolitie. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zal Vrijdag geen spreekuur houden. Op Woensdagavond zal in de brandweer kazerne aan de Gedempte Oude Gracht een bijeenkomst van de Haarlemse brandweer worden gehouden, waarop aan vrijwilligers die dit jaar een jubileum hebben gevierd, een onderscheiding zal worden uitgereikt. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden heeft de Raad van Minis ters en de beide Kamers der Staten-Generaal verzocht de verhoging van 5 pet. ook van toepassing te verklaren voor gepension neerden. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 18) HOOFDSTUK X. Heinz Urban had na een korte overwe ging besloten naar het hotel terug te gaan en daar op de terugkeer van zijn collega te wachten. Het hem geserveerde maal smaakte hem slecht. Waar bleef Helbing .tpch? De tijd verliep en Helbing kwam niet opdagen. Urban maakte zieh zorgen. Hij belde dr. Langemann op en vroeg, na een korte uiteenzetting, of Helbing daar mis schien iets van zich had laten horen. Hij kreeg een ontkennend antwoord. Ik maak me bezorgd, dat hem iets overkomen is, zei Urban ernstig. Helbing is een onbesuisde kerel, als hij eenmaal iets op het spoor is. Dr. Langemann trachtte hem gerust te stellen. Wat zou hem kunnen overkomen? Als er werkelijk iets gebeurd zou zijn, dan horen we het onmiddellijk. Ik zal u dade lijk op de hoogte stellen, als ik iets hoor. Misschien vindt u het prettiger hier in mijn bureau op een eventueel levensteken van uw collega te wachten? Dank u zeer, antwoordde Urban. Ik geloof, dat ik maar hier zal blijven. Mis schien komt hij toch nog. Een kwartier later werd Urban opge beld. Hij kreeg opnieuw dr. Langemann aan het toestel. Helbing is terecht, Ur ban. Maar het is hem helaas niet erg goed gegaan: hij is in een ziekenhuis terechtge komen. Bij de achtervolging, die hij onder nomen had, is zijn taxi tegen een bestelauto aan gevlogen. De chauffeur van deze wagen liep als door een wonder geen enkel letsel op. Helbing's taxi-chauffeur kreeg enige schrammen en builen, maar onze vriend kwam er minder goed afnee, nee, géén levensgevaar.maar hij zal wel niet in staat tot reizen en werken zijn. Wat een ellendige geschiedenis. We moéten met ons onderzoek voortgaan, en bovendien.... is Helbing een zeer goede vriend van me Wel, dan lijkt het me het beste, dat u nu dadelijk naar hem toegaat en u op de hoogte stelt van wat. er eigenlijk precies gebeurd is, zei dr. Langemann. Een en ander heeft toch kennelijk iets te maken met de zaak Rothe-Svensen. Ja, maar kan hij iets vertellen en zou hy spoedig weer aan het werk kunnen gaan? vroeg Urban. Door het ziekenhuis werd mij mee gedeeld, dat men hem in acht dagen weer op de been hoopt te hebben. Urban slaakte een zucht van verlichting. Langemann lachte. Ik begrijp, dat u nu geen moment meer wilt wachten om naar hem toe te gaan. Geeft u mij na af loop van het onderhoud bericht over een en ander. Hij voegde er nog aan toe, waar het ziekenhuis, waarin Helbing was opge nomen, zich bevond, en enige minuten later zat Urban al. in een taxi, onderweg naar zijn vriend. Toen hij in het Ziekenhuis aankwam en zich gelegitimeerd had, werd hij zonder moeilijkheden bij de patiënt toegelaten. De dienstdoende dokter, dr. Körner, begeleidde hem in eigen persoon naar het paviljoen, waar Helbing lag. De dokter, die daar de leiding had, een sym pathieke jonge man, die er in zijn witte doktersjas enigszins plechtig uitzag, trad de beide mannen tegemoet. Goedenavond dr. Körner, ahaik zie dat u iemand hebt meegebracht; een familielid van de heer Helbing? Ik ben zijn collega, lichtte Urban de dokter in en stelde zich voor. Is het mogelijk, dat ik even met Helbing spreek? Volgt u mij maar, antwoordde de jonge dokter na een korte aarzeling. U moogt echter hoogstens 10 minuten bij hem blijven. Hij opende een van de vele deuren, die op de lange gang uitkwamen. Hier dade lijk rechts, wees de arts hem. Urban bedankte de dokter en betrad voorzichtig het vertrek. Hij hoorde zacht jes zijn naam noemen. Hallo, Urban, ben jij daar! Helbing had een groot verband om zijn hoofd en zijn linkerhand was ook verbon den. In zijn gezicht waren vele schrammen en ontvellingen waar te nemen. Wat is er met jou gebeurd Helbing? Ik was volkomen beduusd toen jij opeens met grote sprongen die blauwe auto ach terna rende. Wie wilde je als ik het vragen mag eigenlijk te pakken krijgen? Helbing reikte hem langzaam zijn on gekwetste rechterhand. Ik geloof, dat ik de juiste man te pakken had gekregen, als niet die botsing met die vrachtauto had plaats.gehad.Ik had hem bijna inge haald! Urban luisterde met grote interesse. De juiste man gepalet? Wie dan eigenlijk? Nordmann? Maar die heb ik nergens ge zien. Ik heb Nordmann ook niet achterna gezeten, maar die andere.... Urban trok een stoel bij het bed en keek zijn collega ernstig aan. Je moet niet te veel spreken, Helbing, zei hij rustig. Maar zeg me één ding: wié was de man, die je achterna gezeten hebt. Het was de man, die Karl Schmitt naar boven, naar Valentin Rothe, heeft zien gaanr vlak voordat deze werd neergescho tenhij is de dader, Urbanik voel het. die man met het glanzend zwarte haar en een zeshoekige donkere hoornen bril. Urban ging wat verzitten. Wat had Hel bing? IJlde hij in koorts? Beweer je, die vent op een dergelijke beschrijving herkend te hebben? vroeg hij vol twijfel. Ik heb vandaag in de stad zóveel mannen gezien met glanzend zwart haar die lang en slank waren, gladgeschoren, en die een donkere hoornen bril droegenmaar ik heb in geen enkele de moordenaar van Rothe gezocht of kunnen zien. Inderdaad heb ik ook éeel dergelijke mensen gezien, gaf Helbing toe, terwijl hij met zijn rechterhand zijn hoofd onder steunde. Maar die éne, wel, dat was degene, die we zoeken, en daarom ben ik achter hem aan gegaan. Allemensen, wat heeft die vent gereden! Het was een spel op leven en dood. Waaruit trek je toch de conclusie, dat hij werkelijk de man was, die jij voor de dader houdt? Uit het feit, dat zijn gezicht een dode lijk verschrikte uitdrukking aannam, toen hij mijn toevallige blik op zich gericht voelde, alsook uit bet feit, dat hij prompt daarna als een wildeman aan de haal ging. De man was de personificatie van het slechte geweten. Urban schudde zijn hoofd. Ik geloof, Helbing, dat je je vergist en dat je een waanidee volgt. Het kan alles puur toeval geweest zijn. Werner Helbing deed een voorzichtige poging zieh iets op te richten. Urban, zei hij dringend, terwijl hy een hand van zijn collega vastgreep, noem jij het toeval, wanneer een z.g. onschuldige op een der gelijke manier op de vlucht slaat en daarbij een revolver uit zijn zak te voorschijn haalt en klaar voor gebruik naast zich neerlegt? Urbans gezicht stond ernstig. Nee, dan is het geen toeval meer te* noemen, gaf hij toe. Maar desondanks behoeft hij nog niet de moordenaar van Rothe of van Sven- sen te zijn. In iedere grote stad "houden zich vreemde individuen op misschien was de man een hóleldief, of iemand wiens ge weten wegens inbraak niet heelemaal zui ver was, maar niet wegens twee moorden.. Helbing probeerde zijn pijnlijke hoofd in een ontkennend gebaar te bewegen. Die man was degene, die ik zoek en ik zal hem terugvinden, wees daarvan overtuigd, Urbanik zal hem vinden. Urban zweeg. Helbmgs gezicht zag don kerrood, waarschijnlijk kwam de koorts tengevolge van zijn verwondingen, weer opzetten. Achter hem hoorde hij een deur opengaan. Het blonde hoofd van de jonge dokter verscheen om een hoekje. Urban stond op. Ik ga er nu maar vandoor, Helbing, tot kijk, zei hij tot zijn vriend, die thans volkomen stil, met gesloten ogen, in de kussens lag. Ik zal dr. Wickenberg telegrafisch van een en ander op de hoogte stellen en vanzelfsprekend ook dr. Lange mann alles meedelen. Morgenmiddag kom ik weer. Ik wou dat ik met je mee kon gaan. fluisterde Helbing. Heb je nog een of andere wens? vroeg Urban. Zal ik je verloofde bericht sturen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6