Haarlems Dagblad Prijsstop voor margarine Generaal Walker bereidt zijn troepen voor op een offensief Reorganisatie in het Atlantisch pact tot sneller versterking van West-Europa Conservatieve motie verzoekt stop zetting van „strategische'' export 65e Jaargang No. 19653 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboon Donderdag 14 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50.'Franco per post 5.-Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en ^ptcüjte l^aatiemff^e €oittant (Intro i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Stilte voor de Koreaanse storm Vorderingen van Zuid-Koreanen aan het Oostelijk front TAEGOE (Reuter). Generaal Walton H. Walker, de bevelhebber van de land strijdkrachten van de UNO in Korea, heeft Woensdag zijn troepen aan het front mede gedeeld, dat zü zeer binnenkort tot het offensief zullen overgaan, aldus meldt Reu- ter's correspondent te Taegoe. Walker zei- de, dat de „tegenstander zeer be'Slist ver zwakt" is. De generaal heeft een tocht langs de meeste sectoren van het front gemaakt om de soldaten toe te spreken en hen ervan op do hoogte stellen wat zij voor de boeg hebben. De Zuid-Koreaanse troepen zijn ongeveer drie km opgerukt in het Noord-Oostelijk deel van het front, aldus meldt een com muniqué van het Amerikaanse achtste leger. De Zuid-Koreaanse achtste divisie heeft ten Noorden en ten Oosten van Jongtson de nieuwe defensielinie der UNO, die werd gevormd nadat de Noord-Ko- reaanse aanval was bedwongen', versterkt, aldus het communiqué. Nergens aan het gehele front werden grote acties gemeld. De Amerikaanse luchtmacht maakte Woensdag tengevolge van slecht weer slechts 240 vluchten. Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen beschoten het havengebied van Intsjon, na bij Seoel. Vliegtuigen van de vliegdeksche pen maakten gisteren aan de Westkust, tussen de 36ste en 39ste breedtegraden, 217 vluchten, aldus het marinehoofdkwartier in het Verre Oosten. Resultaten van bombardementen Volgens een rapport van generaal-majoor 'Emmett Odonnell Jr., bevelhebber van het bombardementscommando van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten, zijn nagenoeg alle belangrijke militair-indu striële doelen, die als strategisch belangrijk voor het Noord-Koreaanse oorlogspoten tieel waren aangemerkt, door bombarde menten van Amerikaanse superforten in de afgelopen twee maanden „geneutraliseerd". Luitenant-generaal George Stratemeyer, bevelhebber van de Amerikaanse lucht macht in Verre Oosten, verklaarde in een commentaar op deze „hoogst bevredigende resultaten", dat de aangewezen doelen voor drie kwart zijn vernietigd. Het vervoer, van voorraden en troepen uit Noord- naar Zuid-Korea is ernstig ontwricht door zorg vuldig voorbereide bombardementen van spoorwegen, bruggen en rangeerterreinen, aldus generaal Stratemeyer. Hij vermeldde speciaal een bombardement door 99 super- forten op 16 Augustus van Noordelijke troepenconcentraties langs de Naktong. Volgens het rapport keerden in de laat ste twee maanden vier supérforten niet terug van hun dagelijks ondernomen opera tionele vluchten van bases op Japan en Okinawa. Tank-vernielers Generaal Stratemeyer heeft in een rap port aan generaal Hoyt Vandenberg, staf chef aer. luchtmacht, meegedeeld dat Ame rikaanse vliegtuigen, die acht pantserdoor- borende raketten tegelijk kunnen afschie ten, van 1 tot 12 September 71. Noord- Nood maakt vindingrijk. Deze Ameri kaanse soldaat aan het front in Korea ontdekte dat een reserve helm uitstekend dienst kan doen als een miniatuur-had voor zijn vermoeide voeten. Nieuwe Noord-Koreaanse klacht bij de secretaris der ON© De Noord-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Pak Hen En, heeftün een telegram aan Trygve Lie, secretaris-gene raal der UNO, de Amerikaanse luchtmacht beschuldigd van nieuwe „barbaarse da den". Amerikaanse vliegtuigen hadden tussen 7 Augustus en 7 September met voorbedachten rade Noord-Koreaanse ste den gebombardeerd, „waar geen militaire doelen zijn", aldus het telegram. „Stads districten en burgerbevolkingen werden zonder onderscheid gebombardeerd". Twee vliegtuigen in Brazilië verongelukt; 15 doden Koreaanse tanks hebben vernietigd en 73 beschadigd. Volgens een woordvoerder der lucht macht bewijst dit, dat de nieuwe vuur- tactiek der luchtmacht doelmatiger blijkt te zijn dan enige andere tot nog toe toe gepaste méthode. UNO-beheer afgewezen John Tsjang, de Zuid-Koreaanse ambas sadeur te Washington, heeft te Lalce Success verklaard, dat de Koreanen elk voorstel tot het instellen van een beheer der UNO over Korea, zelfs als tijdelijke maatregel, zullen verwerpen. De regering van Korea (Zuid-Koreaanse republiek) is de enige wettige regering in het land en hoewel zij hulp van de UNO zou toejui chen, zij zal haar souvereine rechten hand haven, aldus verklaarde Tsjang in een radio-interview. De republiek is niet tevreden met een terugtrekken der Noord-Koreaanse troe pen tot de 38ste breedtegraad, voegde hij er aan toe. Verwachtingen ten aanzien van Marshalls benoeming NEW YORK. (Reuter). De benoeming van Marshall tot Amerikaans minister van Defensie is gunstig ontvangen door de delegaties bij de driemogendhedenconfe- rentie van ministers van Buitenlandse Za ken te New York, zo meldt Reuters diplo matieke correspondent. De gedelegeerden brengen in herinne ring, dat Marshall als Amerikaans staf chef in de tweede wereldoorlog steeds de nadruk heeft gelegd op het belang van de strijd in Europa, zelfs op ogenblikken dat de openbare mening in de Verenigde Sta ten zich ten sterkste uitsprak voor con centratie van de oorlogsinspanning in het Verre Oosten. Hierbij kwam Marshall meer dan eens in conflict met generaal MacArthur. De gedelegeerden verwachten niet dat Marshall zal toelaten, dat de tegenslag in Korea een ongunstige invloed zal hebben op de door hem nodig geachte politiële om West-Europa als een. vitaal bastion van de niet-communistische wereld te bevei ligen. Men verwacht dat generaal Marshall, die na zijn missie in het nationalistische China een zeer positief standpunt inneemt tegenover de oorzaken van de communis tische overwinning en de ineenstorting van Tsjang Kai-Tsjeks regiem, de visie van Londen en Parijs op het probleem-For- mosa zal kunnen begrijpen. Men acht de benoeming van Marshall een nieuwe stap in de richting van de blijkbaar door Truman thans aanvaarde politiek om een oplossing te vinden, die tot de uiteindelijke aanknoping van be trekkingen tussen het communistische China en de Westelijke wereld zal leiden. Met tien tegen twee stemmen heeft de Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten besloten in te gaan op pre sident Trumans verzoek om voor generaal Marshall een uitzondering'te maken op de wet, die het benoemen van oud-militairen tot minister .van Defensie binnen tien jaar na het verlaten van de militaire, dienst verbiedt. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie" voeren thans in New York besprekingen ter voorbereiding van de conferentie der landen van het Atlantisch Pact die Vrijdag in Washington beginnen. Op de fofo (van links naar rechts) de ministers Schuman, Acheson en Bevin tijdens hun eerste bespreking in het Waldorf Astoria-hótel te New York. Ministersconferentie te New York Nog geen overeenstemming over de inschakeling van Duitsland NEW YORK. (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben Woensdag te New York besloten een At lantisch opperbevelhebber voor de verde diging van West-Europa aan te stellen. Ook werden de ministers het eens over een volledige reorganisatie van het Atlan tisch verdragsapparaat., waardoor de ver sterking van de West-Europese defensie zal kunnen worden versneld. De ministers hebben in twee zittingen meer dan zes uur besprekingen gevoerd over de Duitse herbewapening en de yer- dediging van West-Europa. Naar verluidt hebben zij ook het verzoek van Turkije, om toelating als 13e lid van het Atlantisch Pact besproken, waardoor de zitting lan ger duurde dan verwacht werd. Hoewel de ministers niet tot definitieve overeenstemming kwamen over de belang rijke kwesties van de Duitse herbewape ning en de'inschakeling van Duitse gewa pende macht in de West-Europese defensie, zijn de onderhandelingen volgens een Franse woordvoerder een goed eind op weg om tot een resultaat te komen. De drie ministers zouden zich eerst van de opvattingen van de andere negen lan den op de hoogte stellen alvorens hun historische besluiten aangaande de Weste lijke defensie wereldkundig te maken. Volgens een Britse woordvoerder zullen de drie ministers Donderdag het rapport van de studiegroep, bestaande uit Ameri kaanse, Britse en Franse vertegenwoordi gers, over kwesties als de toekomstige sta tus van Duitsland, herziening van het be zettingsstatuut, de overdracht van bevoegd heden in buitenlandse en binnenlandse aangelegenheden aan de regering van Bonn en het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland, verder bestuderen, alsmede Lagerhuis-debat over defensie voortgezet Binnen een jaar nieuwe divisie naar Duitsland g zijn in Brazilië twee Mitchell- bommenwerpers B-25 verongelukt. Het ene toestel vloog bij de landing te Fortaleza tegen een heuvel op en verbrandde. De vijfkoppige bemanning en drie inzittenden kwamen om het leven. Het andere toestel verongelukte bij de landing te Nictheroy, tegenover Rio de Janeiro aan de baai ge legen. Hierbij werden zeven .personen fedood. LONDEN (Reuter). Hugh Gaitskell, de Britse minister van Economische Zaken, heeft bij de voortzetting van het defensie debat in het Lagerhuis verklaard, dat het Britse herbewapeningsprogram afhankelijk is van materialen en hulp in andere vorm van de Verenigde Staten. De regering zal de Verenigde, Staten om een bepaalde vorm van voorrang in deze verzoeken. Als de uitvoering van het Britse productieprogram een aanvang neemt zou de productie aan uitrustingen voor de gewapende strijd macht aanzienlijk hoger liggen dan het dubbele van de tegenwoordige. De minister van Defensie, Emanuel Shinwell, verklaarde, dat de extra-divisie voor Duitsland binnen een jaar gereed zou zijn waarop MacMillan, een lid van het conservatieve „schaduwkabinet", de op merking maakte, dat zulks „zeer bevredi gend" was. Van de 1.260 millioen pond sterling, welke in drie jaar tijds voor de defensie uitgetrokken is, zal een bedrag van 850 millioen alleen al aan wapens uitge geven worden. De sommen, die dit jaar of het volgende aan de defensie uitgegeven zouden worden zijn nog niet precies vast gesteld. Er zal echter geen najaarsbegro-, ting ingediend worden. Gaitskell zeide nög dat de regering on getwijfeld goederen, die naar de Sovjet- Unie of andere Oost-Europese' landen wor den geëxporteerd zou vorderen, indien deze nodig waren voor de Britse defensie of die van een „geallieerde". Het is echter nutte loos voor Engeland om „een dergelijke isolationistische politiek van verlaging van de export, het verbreken van contracten en het instellen van economische blokkades te volgen indien men hierbij het risico loopt, dat orders voor vitale goederen naar elders gaan". MacMillan beschuldigde de 'regering van het voeren van een onstandvastige politiek ten aanzien van Duitsland. Hij achtte het enigszins paradoxaal, dat bezettingslegers omgevormd werden tot beschermingsiegers zonder enige bijdrage van de ex-vijand. „Er bestaat geen veilig heid voor het gebied tussen Elbe en Oce aan en ook niet voor Engeland. Het woord veiligheid is een lege spotternij. Engeland mag geen hulp van waar dan ook afslaan. Er dient een methode gevonden te worden om een grote bevolking met rijke hulp bronnen in een gemeenschappelijk pool te plaatsen, zonder de vrijheid der Duit sers in gevaar te brengen en zonder ons zelf in gevaar te brengen door een herleving van het Duitse militarisme", aldus Mac Millan. Hij drong aan op de vorming van een Europees leger. Gaitskell zeide nog, dat de invoering van mobilisatie en van de strengste oorlogsbe zuiniging slechts gerechtvaardigd zou zijn wanneer zeer waarschijnlijk een grote oorlog op handen zou zijn, en dit was volgens de regering niet het geval. Motie van Churchill Churchill heeft met andere leiders dei- oppositie een motie ingediend die als volgt luidt: „Dit Huis dringt er bij de regering op aan de export te staken van zware ma chinegereedschappen en strategische grond stoffen, die zouden bijdragen tot het oor logspotentieel van mogelijke aggressors of die wij of onze geallieerden nodig heb ben voor onze eigen defensie". De motie zal Maandag besproken wor den en waarschijnlijk zal er over gestemd worden doch technisch vormt zij geen motie van wantrouwen. Ondanks dit be gon rnen van beide zijden onmiddellijk alle „stemkrachten" te verzamelen voor het debat op Maandag. Waarnemers verklaren, dat, indien Churchill een motie van wan trouwen had willen stellen, hij zulks ge daan zou hebben in de. vorm van een amen dement op de regeringsvoorstellen in zake de defensie. Indien de motie aanvaard zou worden zou dit betekenen, dat de meer derheid in het Lagerhuis het niet eens is met de regeringsverklaring óver het zen den van machinegereedschappen naar de Sovjet-Unie. Bijna op het zelfde ogenblik dat Chur- chill in het Lagerhuis zijn motie indiende verklaarde Lord Jowitt, voorzitter van het Hogerhuis, dat de regering niet bereid was een blokkade van de Sovjet-Unie of zelfs het onthouden van bepaalde goederen aan de Sovjet-Unie te overwegen. Voor ma chinerieën ontvangt Engeland uit de Sovjet unie hout en graan, goederen, die het dringend nodig heeft, aldus Lord Jowitt. „andere kwesties betreffende Duitsland". De woordvoerder zeide verder, dat de opening van de vergadering van de Atlan tische raad op Vrijdag niet zou worden ver schoven. Indien de drie ministers tegen Vrijdag, nog kwesties onbeslist hadden ge laten, zouden zij er na de 'bijeenkomst van de Atlantische raad tijd voor moeten vin den. Afrikaans protest De drie ministers van Buitenlandse Za ken hebben een protest ontvangen tegen de uitoefening van liet Franse gezag over Al gerije. Tunis er. Marokko en over de in sluiting van Algerije in het gebied van het Atlantische pact. Ket protest is uitgegaan van het comité voor vrijheid voor Noord-Afrika uit naam van zijn voorzitter, Abd-el-Krim, de Sultan van Marokko en de Bei van Tunis. Eisenhower .opperbevelhebber? Generaal' Dwight Eisenhower, die in de afgelopen oorlog het bevel voerde over de Westelijke legers, wordt te New York vooral genoemd als eventuele candidaat voor. de post van opperbevelhebber van de West-Europese strijdkrachten. Men gelooft dat generaal Eisenhower, die op het ogenblik president van de uni versiteit van Columbia is, te kennen heeft gegeven, dat hij bereid zou zijn een der gelijke functie aan te nemen, indien de Atlantischs mogendheden zouden besluiten een dopr Amerika voorgedragen candidaat te aanvaarden. Opnieuw aardbeving tn Assam be Indiase provincie Assam, die op en na 15 Augustus werd geteisterd door een der ernstigste aardbevingen sinds mensen heugenis, werd Woensdag opnieuw getrof fen door aardschokken die veel korter duurden, doch sterker waren dan de vorige. De beving ging gepaard met geluiden als kanonschoten. Zij duurde anderhalve mi nuut. Een kerk te Dibroegarh, die vorige maand werd beschadigd, stortte thans als een kaartenhuis in. Er is nog' niets bekend over eventuele slachtoffers. Indonesië en de UNO DJAKARTA (Aneta). In officiële kringen werd medegedeeld, dat thans voor Indonesië het juiste tijdstip aangebroken is voor het aanvragen van het lidmaat schap der UNO. „Wij leven nu eenmaal in een familie van naties en kunnen niet voortgaan ons te isoleren. Als lid van de UNO. kan Indonesië zijn zelfstandigheids- politiek handhaven" zo werd gezegd. Aneta! verneemt, dat er een zeer grote mogefijkheid bestaat, dat het zojuist te Djakarta aangekomen plaatsvervangend hoofd van de Indonesische waarnemers delegatie bij de UNO, de heer Soedjatmo- ko, binnenkort naar Lake Success gaat met een positieve opdracht. „Baby-markt" in de Verenigde Staten McMahan, commissaris voor het volks welzijn in Tennessee (V.S.), heeft ver klaard over inlichtingen te beschikken, dat te Memphis (Tennessee) een handel in kleine kinderen wordt gedreven, die zich tot in New York en Hollywood uitstrekt. Reeds meer dan 1.000 babies zouden op deze „markt" verhandeld zijn. De pleeg ouders zouden 750 dollar per stuk hebben betaald. Enkele babies ,zijn geadopteerd door bekende filmspelers uit Hollywood. Meer dan 90 pet. der babies zou naar Cali- fornië en New York zijn „geëxporteerd". Deense socialistische minder heidsregering opnieuw aan bod Koning Frederik van Denemarken heeft Hans Hedtoft, leider van de socialistische partij, verzocht een meerderheidsregering" te vormen. Hedtoft is echter niet geslaagd en zal nu met zijn regering van voor de verkiezingen in zee gaan. Op negen Augus tus trad Hedtoft's socialistische minder heidsregering af. Zure ervaring De Oost-Berlijnse kranten hebben in scherpe artikelen geëist dat een politieke satire, die reeds enige dagen in een Oost- Berlijns cabaret wordt opgevoerd, van het program wordt genomen en herschreven. De kranten ldaagden dat de schurk uit het stuk, een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen, door het publiek werd toegejuicht, terwijl een Duitse professor, die in het stuk verklaart dat hij op al zijn wereldreizen niets gezien heeft dat de vergelijking met de progressieve Oost- Duitse staat kan doorstaan, in ijzige stilte wordt aangehoord. Kastner terug op zijn post Prof. Kastner, de Oost-Duitse vice-pre mier en voorzitter van de Oost-Duitse li beraal-democratische partij, is Woensdag op zijn post teruggekeerd. Hij heeft vijf weken vacantie gehad, wat aanleiding heeft gegeven tot geruch ten dat hij was gearresteerd en naar de Sovjet-Unie gezonden. Het woord is aan Zij maken een woestenij en noe men dat vrede. TWEEDE KAMER Subsidie op koffie vervalt; aardappelvoorziening wordt gewaarborgd (Van onze parlementaire redacteur Nadat voorzitter Korten horst veld maarschalk Smuts had herdacht, waarbij namens de regering minister Mansholt zich aansloot, beantwoordde deze de spre kers, die over de begroting van het Land- bouw-egalisatiefonds het woord hadden gevoerd. De minister deelde mede, dat een prijs stop voor margarine is afgekondigd op grondslag van 'de prijs op 8 September. Verder is de regering van plan in de herfst ongeveer 145.000 ton aardappelen uit de markt te nemen, 'ten einde deze gedurende de winter te bewaren en in het voorjaar beschikbaar te stellen, teneinde hoge aard appelprijzen in die periode te voorkomen. De regering zal dan ook maximumprijzen voor de aardappelen in de détailhandel vaststellen. Besloten is verder, de tarwe- prijs van 22.85 tot 24.25 te verhogen. Er is echter geen verhoging van de brood prijs te verwachten: hier kan de verdeling van de subsidies een handje helpen. De regering zorgt ook voor handhaving van de prijs voor suiker. Anderzijds vervalt de subsidie op koffie, zodat de prijs van koffie de distributie hiervan wordt gehand haafd aanmerkelijk zal stijgen. Vermeld zij nog, dat minister Mansholt een integra tieplan voor de landbouw in West-Europa aan de O.E.E.C. hoopt aan te bieden. Na de minister van Landbouw moest minister Schokking, naast wie de staats secretarissen Moorman en Fockema An- dreae gezeten waren, voor het parlemen taire front verschijnen. I-Iem viel een heel wat minder welwillen de ontvangst ten deel, want de Kamer was allesbehalve goed te spreken over zijn op treden. Reeds terstond kreeg hij van de heer Fens, de militaire deskundige van de fractie der Katholieke Volkspartij, een aan tal slechte cijfers. Maar toch bleken dezs afgevaardigde en zijn politieke vrienden de bewindsman thans niet te willen laten zak ken. Binnen vier maanden, bij het debat over de begroting 1951, zier. wij de minis ter weer. Dan zullen wij ons er rekenschap van geven of hij erin geslaagd is de achter stand op defensie-gebied in te lopen. Aldus de heer Fens, die om meer dan één reden hoopte, dat de minister zal slagen. Deze kreeg de raad zich zo nodig te ontdoen van zijn militaire adviseurs, bij wie eventueel mede in belangrijke mate de fout kan lig gen voor het onzekere defensiebeleid. Tal van voorbeelden van aarzeling noemde deze afgevaardigde op, onder andere de aarzeling omtrent het al of niet verlengen van de diensttijd. Tenslotte was de „shock" van Korea nodig om de minister over zijn aarzeling heen te brengen. Bedenkelijk noemde de heer Fens het, dat onze be windslieden tegenwoordig zulke „shocks" nodig hebben. Dit onderschreef de heer- Bruins Slot (A.R.) in nog veel scher pere bewoordingen, mede omdat hij 's mi nisters optreden in internationaal opzicht allesbehalve kon waarderen. Een grief van de heer Fens was ook, dat de regering te weinig klare wijn schenkt en niet ronduit zegt, waar het op aankomt, wat Churchill destijds wel deed. „Wij allen, die bezorgd zijn willen offers brengen, mits men duidelijk maakt wat de waarde er van zal wezen. Wij zijn geens zins verzekerd van het geloof van de re gering in de doeltreffendheid van overeen komsten als het Brussels en het Atlantisch Pact". Aldus de woordvoerder van de K. V. P. De krachtsverhoudingen tussen de totalitaire en democratische groepen zijn, zo merkte hij op, voor de laatsten niet gun stig. Het Westen zal alles moeten doen om met een aaneengesloten macht weerstand te bieden. Daa'r zal ook West-Duitsland bij moeten zijn. Het belang van West-Duits land eist dat het tegen het Oosten be schermd wordt, waarvoor een goed bewa pende politiemacht nodig is. Dit vergt ook het belang van West-Europa. Natuurlijk zal het geheel onder Europees of Atlantisch gezag dienen te staan. Wegcijferen van het eigen standpunt is nodig voor Europese integratie. De heer BruinsSlot was het hiermee eens en betoogde met nadruk dat zijns inziens in dit opzicht de Britten een vèel te eigengereide politiek voorstaan. Terloops kreeg minister Schokking van deze afge vaardigde nog even een veeg uit de pan een uit vele met de opmerking dat het er veel van heeft alsof de bewindsman ten dezen zelf helemaal geen standpunt heeft! Tot de grieven van de heer Fens over het binnenlands beleid van de minister behoor den de onderzekerheid over eenmaking van de defensie, het wisselvallige gedoe ten aanzien van de hogere legerleiding en het beleid inzake de generale staf met zijn 492 mensen. De heer Bruins Slot, wiens betoog een klaagzang was over het onzekere, het er omheen zeilen en omheen praten van minister Schokking, wenste van de be windsman tènminste antwoord op de vraag, hoe hij de inrichting en taak van onze défensie in het internationaal verband ziet en wenst. Japan opnieuw door typhoon geteisterd Een typhoon, die Woensdag over Japan heeft gewoed, heeft het leven gekost aan tien personen. Daarenboven worden drie vermisten-gemeld. 22.000 huizen staan on der water en 14 schepen zijn gezonken. De meest getroffen streken zijn die van Kioesjoe, Sjikokoe en West-Japan. Busstaking in Londen Zesduizend bestuurders en conducteurs van Londense bussen zijn in staking ge gaan, nadat een kleine groep het werk' had neergelegd uit protest tegen indienstneming van conductrices. Van in totaal 5100 voer tuigen konden er heden 900 niet uitrijden. Lord Latham, directeur van de maat schappij der Londense vervoersdiensten, heeft in de hoofdstad aanplakbiljetten doen aanbrengen, waarin hij de staking als onverdedigbaar bestempelt en de sta kers verzoekt opnieuw aan het werk te gaan. Hij achtte het noodzakelijk een beperkt aantal conductrices te werk te stellen. De staking wordt niet door de vakbond ge steund. Ondergrondse werkers" aan de arbeid bij de aanleg van de nieuwe riolering in Haar lem. De put xoaarin de buizen worden gelegd heeft een diepte van bijna 5 meter. HET WEER AFGEBEELD - SCHEIDINGSLIJN -FRONT-TUSSEN LUCHT VAN SM VERSCHILLENDE .HERKOMST 5TAND VAN DIT TÈKÈN GEEFT DE. WINDRICHTING De actieve nieuwe depressiedie gisteren ten Westen van Ierland lag, trok naar het Noorden en ligt nu ten Noordwesten van Schotland. Het koudefront van de depressie lag vannacht boven Midden-Eng eland en zal tegen de middag het Westen van ons land bereikt hebben. Achter dit front zal iets koxidere lucht aangevoerd wor den. Hierin zullen de komende dagen enkele buien optreden. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met van avond in het Zuid-Oosten van het land nog enige regen en m,orgen later enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht in het Zuid-Oos ten van het land zwakke, overigens matige en aan de kust later VTij krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen. 15 September: Zon op 6.13 uur, onder 18.56 uur Maan op 10.45 uur, onder 19.51 uur Hoog en'laag water in IJmuiden Donderdag 14 September Hoog water: 4.54 en 17.15 uur. Laag water: 0.48 en 13.02 uur. Vrydag 15 September Hoog water: 5.31 en 17.51 uur. Laag water: 1.26 en 13.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1