c r 1 Gntö li'. MORRIS BESTELWAGENS 7* f3645.- J De radio geeft Vrijdag .SANATOGEN. Het Zenuwsterkende Voedsel De kosten van het Lager Onderwijs De 9 Muzen PANDA EN DE MEESTEE-GEMASKERDE Wereldnieuws Donderdag 14 September 1950 2 De elektrificatie op het haanvak Amsterdam—Twente is thans bijna voltooid. In de omgeving van Enschede zijn de eleciridens met de laatste werkzaamheden bezig. Op 5$£we£er boven de rails wordt de stroomdraad gespannen. Nog korte tijd en dan zullen hier de electrisclie treinen over de rails snellen. Export van woningen naar Australië Een combinatie van Nederlandse in dustriëlen heeft op de Bussumse heide een woning gebouwd volgens bestekken van Australische architecten. De woning, welke geheel van geolied vurenhout is opgetrok ken en afgedakt met etemieiieien, bevat een grote woonkamer, twee slaapkamers, een keuken, een bijkeuken en een douche cel, alles gelijkvloers. Deze woning is bedoeld als proto-type voor een eventueel voor Australië te bou wen serie woningen, welke in Nederland in onderdelen zou worden vervaardigd. Een Australische commissie maakt thans een reis door verschillende Europese lan den en is ook in onderhandeling getreden met de Nederlandse combinatie. De com missie vraagt in verschillende landen of fertes van dit soort woningen in series van 1000 of 2000. De onderhandelingen met de Nederlanders zijn in een vergevorderd stadium en als deze het gewenste verloop hebben zal ook Nederland enige series van 1000 van deze woningen naar Australië exporteren. Alles wordt in Nederlandse fabrieken pasklaar gemaakt en per boot naar Australië vervoerd, waar de huizen in elkaar gezet worden. ADVERTENTIE dit prachtig Sota-couveri, winkelwaarde f. 3.05 met een garantie voor Uw leven, want het is feest bij „MARGRIET". Margriet, hei frisse blad van déze tijd lelt nu 64 bladzijden en geeft met haar royaal formaat méér dan ieder ander damesblad. Laat U dus deze feestgave niet ontgaan en vul onder staande bon in. 1^11 al Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij lil ais abonné. Ik betaal p.w. 25 ct. p. kwart. f. S.25 doorhalen wat niet verlangd wordt. NAAM: S STRAAT: PLAATS: 2 Plak deze bon op een briefkaart van 6 ct. en adresseer deze aan „Margriet", Postbus i 244, Amsterdam. I Vergeet vooral niet SS et. extra te plak, ken r.aasi de postzegel van 6 ct. voor porto 1 <m verpakkingskosten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voordracht. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Lichte muziek- 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13-45 Voor de vrouw. 14.00 .,a0 jaar Groene Kruis". 14.30 Kamerorkest en solist. 15.10 Voordracht. 15.30 Platen. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianóduo. 17.20 Muzikale cau serie. 13.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 13.40 Dubbelkwartet. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Trio. 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie. 19,45 „Opvoedingswerk van volwas senen", causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 Gods dienstige causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwjjding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schooluitzending. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nieuws. 13,20 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano. 14.15 Gevarieerd programma. 15.00 Schooluitzending. 15.30 Amusementsorkest. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Omroeporkest. 18,30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regerings uitzending. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Gedeelte „La Traviata", opera. 21.15 „Een directeur neemt afscheid", hoorspel. 22.15 Actualitei ten. 22,25 Lichte muziek. 22.45 Avondgebed. 23 00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 HL 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Melodisch trio. 13.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Omroep orkest en solist. 18.00 Platen. 1.8,10 Voor dracht. 18.20 Voor kinderen. 18,30 Voor sol daten, 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 „Kin- derweelde". 20.00 Filmwerk. 20.15 Filmrevue, 20.30 Symphonie-orkest en soliste. 22.00 Nieuws, 22,15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Bibliotheek voor Indonesië De Indonesische Hoge Commissaris, mr. Moh. Roem, heeft bij een uitgeversmaat schappij te Leiden de eerste van 36 kisten met boeken voor Indonesië verzegeld. Deze eerste zending van ongeveer 3800 boeken betekent het begin van de uitvoering van een plan, dat ten doel heeft In'donesië een grote bibliotheek te verschaffen ter be vordering van de wetenschappelijke studie in Indonesië omtrent het Oosten in het al gemeen en de Islamietische landen en ge bieden in Azië en Afrika in het bijzonder. Duitser gaf bevel drie Nederlanders te fusilleren De bijzondere strafkamer van de Rotter damse rechtbank heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 38-jarige W. Kirchberg uit Helmstedt. Hem was ten laste gelegd op 29 Maart 1945 als „Ober- leutnant" bij de „Rriegsmarine" aan zijn mindere E. J. Frank opdracht te hebben gegeven om drie Nederlanders te Dubbel dam te fusilleren. De officier van justitie zeide dat hier sprake was van een drievoudige moord op mensen, die slechts een klein vergrijp had den gepleegd. Hij achtte bewezen, dat K. opdracht voor het fusilleren had gegeven en eiste een gevangenisstraf van vijf jaar. Verdachte's raadsman, mr. A. J. Fokke, verklaarde, dat verdachte zich vrijwillig ter beschikking van de justitie heeft ge steld. Hij heeft kansen gehad in Duitsland om ie vluahten, doch heeft dit niet gedaan, aldus pleiter, die op juridische gronden vrijspraak vroeg. De stakingen in Indonesië DJAKARTA (Aneta). In verband met de staking op de ondernemingen wordt van de zijde der regering medegedeeld, dat het Algemeen Landbouwsyndicaat tegenvoor stellen heeft ontworpen naar aanleiding van de eisen van de bond van onderne mingsarbeiders (Sarboepri). Het ministerie van Arbeid heeft bovendien bepaalde ad viezen geformuleerd. De Sarboepri deelde mede dat zij vasthoudt aan haar eisen, waarin onder andere voorkomen doorbeta ling van loon over de periode der staking en het niet nemen van represailles door het Algemeen Landbouwsydicaat. Dinsdag zijn andermaal de havenarbeiders bij de K.P.M. fe Makassar ten getale van ongeveer 4000 man in staking gegaan. Hun organisatie voert aan, dat door de K.P-M. de arbeidsvoorwaarden nog steeds niet zijn geregeld conform de enige tijd geleden ge stelde eisen. ADVERTENTIE Doe een voorraad gezondheid op. Maak van Uw lichaam een voorraadschuur van gezondheid. Voed elke cel met Sanatogen, dat zwakte overwint met pure kracht en U verlost van zenuwklachten. Commentaar van Belgische bladen op regeringsmaatregelen Enige Belgische bladen brengen com mentaar op het besluit der Belgische rege ring de communisten uit de openbare diensten te verwijderen. Het katholieke blad „La Libre Belgique" juicht het besluit toe en schrijft dat „niet te ontkennen valt, dat de communistische partij betrekkingen onderhoudt met een vreemde mogendheid, die de veiligheid van Europa bedreigt". „Op een ogenblik, dat de Belgische staat zich inspant om zijn militair apparaat te versterken, kan hij niet toestaan, dat zijn diensten worden gesaboteerd door leden van een partij, die bekend hebben gemaakt, dat zij bereid zijn tot ieder verraad". Het socialistische blad „Le Peuple" is van oordeel, dat de aangekondigde maat regel slechts tot resultaat zal hebben „een partij nieuw leven in te blazen, die iedere hoop had verloren om nog een rol te spe len in het politieke leven van België." „Ons volk is gezond en sterk genoeg om zich te verdedigen tegen de Stalinistische infectie", aldus het blad, dat hieraan toe voegt: „Men kan het Stalinisme niet be strijden door dezelfde wapens te gebruiken als die waarvan het zich bedient in de volksdemocratieën. De zuivering jn de ge lederen van het overheidspersoneel, waar mee men thans dreigt, behoort tot de prac- tijken, die in zwang zijn in de Zuid-Ame rikaanse dictaturen en op de Balkan, doch niet bij ons." De katholieke Vlaamse bladen „De Stan daard" en „De Nieuwe Gids" brengen een gunstige commentaar uit op de verklaring van eerste-minister Pholien en zij zeggen, dat de aangekondigde maatregelen tegen de communisten in overheidsdienst „met grote voldoening door de publieke opinie zijn ontvangen." Ook het katholieke Vlaamse blad „Het Nieuws van de Dag" is deze mening toege daan. „Het is duidelijk, zo merkt het blad op, dat het van geen nut zou zijn ons op een nieuwe oorlog voor te bereiden, indien wij niets ondernamen tegen de vijfde co lonne, die zich overal in het staatsapparaat heeft genesteld. De regering heeft echter niet het voornemen de communistische partij buiten de wet te stellen", zo schrijft het blad, dat hieraan vastknoopt: „dit zou haai- invloed slechts doen toenemen, daar het communisme gevaarlijker is in de ille galiteit dan op het politieke forum." Onder de titel: „Arbeiders sluit het fascisme de weg af" schrijft het commu nistische blad „Le Drapeau Rouge" in zijn commentaar: „De aangekondigde maat regelen zullen op een fel verzet stoten bij de Belgische arbeiders. Deze begrijpen, dat indien zij de communisten alleen laten in deze strijd, op zeker ogenblik ook hun beurt zal komen om beroofd te worden van hun vrijheid van mening." Fabrikant beschuldigd van verraad van Joodse landgenoten De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen de Amsterdamse fabrikant J. H. S. wie het verraden van Joodse landgenoten was ten laste gelegd. Hij was door het Amsterdamse Bijzondere Hof tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Voor de Bijzondere Raad ontkende hij ten sterkste, dat hij zich aan verraad zou hebben schuldig gemaakt. Zijn raads man, mr. dr. Klaassen, betwistte de be wijskracht van de getuigenverklaringen. Naar zijn oordeel had het Amsterdamse hof slechts gebruik gemaakt van de con clusies van de getuigen en daarmede een gekunstelde sententie opgesteld. De procureur-fiscaal bij de Raad was evenwel van oordeel dat de sententie van het Amsterdamse Bijzondere Hof volko men in orde was. Naar zijn mening was bewezen, dat S. verraad heeft gepleegd en wel uit geldzucht, omdat hij zich daardoor Joods bezit tot een waarde van f 40.000 heeft kunnen toeëigenen. Zinspelende op het feit, dat S. vijfmaal bridge-kampioen van Nederland is geweest zei de procu reur-fiscaal: „Deze speler heeft een vuil en vals spel gespeeld". Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De Algemene Katholieke Werkgevers vereniging (A.K.W.V.) vierde Woensdag in Amsterdam haar zevende lustrum. Cursussen der Woodbrookers De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers heeft voor het komende seizoen een veelzijdig cursussen-programma opge steld. Op 7 en 8 October wordt in „Morgen rood" te Oisterwijk 'de cursus „Vernieu wing van het socialisme" gegeven. Op de zelfde data is in het huis te Bentveld een cursus „De eenwording van Europa". Van 9 tot 12 October is er een cursus voor moe ders van jonge kinderen, van 23. tot 27 Oc tober volgt een vacantie-cursus voor huis vrouwen, op 28 en 29 October wordt een cursus over „Gemeenschap in het arbeids proces" gegeven, op 11 en 12 November volgt een cursus „Wat willen wij met de mens", op 25 èn 26 November volgt „Uit gangspunten van het godsdienstig leven", op 16 en 17 December „De worsteling om een nieuwe levensstijl". Behalve de eerstgenoemde worden al deze cursussen gegeven in het huis der gemeenschap te Bentveld. ADVERTENTIE BSOim GARAGE BRINKMANN SMEDESTR. 22 TEL. 11025 IBK In Haarlem lager dan in Amsterdam Elk jaar worden de gelden berekend die een gemeente uitgeeft voor het openbaar lager onderwijs. Dit is ook van veel belang voor het bijzonder onderwijs, want dat krijgt op grond van die berekening zijn vergoedingen. Zijn de openbare scholen duur in de exploitatie, dan krijgen de bij zondere scholen dus ook hoge uitkeringen. Omgekeerd hebben ook lage exploitatie kosten bij het openbaar onderwijs tenge volge dat de bijzondeze scholen met lage vergoedingen moeten zien toe te komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een statistiek opgemaakt over de ge meentelijke uitgaven voor de verschillende soorten van lagere scholen. Daardoor zijn vergelijkingen mogelijk. Uit dit overzicht blijkt, dat de uitgaven sterk uiteenlopen. Grote gemeenten stellen als regel hogere bedragen beschikbaar dan kleinere gemeenten. Zo betaalde bijv. Am sterdam voor het gewoon-, het voortgezet en het uitgebreid lager onderwijs respec tievelijk per leerling 37,43, 40,14 en 40,40 en Hengelo 23,88, f 28,55 en 32,63. Het valt op, dat de bedragen, vast-> gesteld in het Zuiden des lands ,over het algemeen- lager zijn dan die, welke gelden in de Noordelijke provincies. Van de 111 Limburgse gemeenten warhn in 99 geval len de bedragen voor het g.l.o. lager dan 20, terwijl in Groningen 48 van de 54 gemeenten bedragen van 20 en meer per leerling voor het g.l.o. hadden vastgesteld. Een onderwijs-deskundige wees er ons evenwel op, dat hij vermoedt dat de op gaven van Limburg niet vergelijkbaar zijn. Daar zijn namelijk vele gemeenten die geen openbare lagere school hebben. Dan worden de kosten daarvan geraamd, om dan te diénen als grondslag voor de uit keringen aan de bijzondere scholen.. Interessant is de vergelijking te maken voor Haarlem en Amsterdam. Haarlem Amsterdam gewoon l.o31,53 37,43 voortgezet l.o. 47,12 j, 40,14 u.l.o „40,— „40,40 Daaruit blijkt dus dat Haarlem, wat het gewoon lager onderwijs betreft, belangrijk goedkoper is dan Amsterdam. Per leerling scheelt dit 5,90. Voor de 15.800 leerlingen die er in Haarlem zijn (5050 bij het open baar- en 10.750 bij het bijzonder onder wijs) maakt dit een bedrag uit van niet minder dan 63,425. Het voortgezet lager onderwijs is in Haarlem daarentegen duurder dan in Am sterdam: 40,14 tegen 47,12, dus een verschil van 6.98. Dit gaat evenwel slechts over een aantal van enkele hon derden leerlingen, zodat dit op de totale kosten van onderwijs niet veel invloed heeft. Er is intussen wel een verklaring voor het feit dat de Haarlemse scholen voor voortgezet onderwijs duurder zijn dan die te Amsterdam. Allereerst tellen de twee Haarlemse centrale scholen- voor voort gezet lager onderwijs slechts weinig leer lingen. Kleine stadsscholen zijn altijd duur in de exploitatie. Bovendien heeft Haar lem om aan de leerlingen van die twee scholen goed huishoudonderwijs te geven, bepaald dat dit onderwijs gegeven wordt op de Huishoudscholen. Dit is per leerling ADVERTENTIE EEN KLOEK BESLUIT ORANJEBOOM BIER! Aankoop. Het nationale museum te Wellington in Nieuw Zeeland heeft een schilderij aangekocht van de kunstschilder Jan H. Eversen uit Ede, voorstellende enige tinnen voorwerpen met kievitseieren. Jan Eversen werd in 1906 in Den Haag geboren, genoot zijn opleiding in Londen en werkte behalve in Engeland veel in Zuid Amerika en Zwitserland. Hij maakt deel uit van de groep „Tien Edese schilders". Hier te lande zijn proeven van zijn werk te vinden in het Van Abbe-museum te Eindhoven. Voor kunstschilders. De jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst deelt mede dat de toekenningen voor het jaar 1951 zullen geschieden op 11, 12 en 13 October te Amsterdam en dat de secre taris, de heer M. Kolthoff te Amsterdam, bereid is tot het verstrekken van alle ge wenste inlichtingen. Bijna vierhonderd candidaten. Voor het zesde Internationale Muziekconcours te Genève, dat van 25 September tot 8 October gehouden zal worden, hebben zich 383 can didaten uit 33 landen laten inschrijven, waarvan 189 vrouwen en 194 mannen. De meeste deelnemers (tezamen meer dan 200) komen uit Frankrijk, Duitsland en Italië. Er zijn drie Nederlanders bij. Voor piano zijn er 150 aanmeldingen, voor zang 115, voor viool 70, voor orgel 18. voor klarinet 21 en voor trompet 9. Het slotconcert der prijs winnaars op Zondag 8 October met mede werking van het „Orchestre de la Suisse Romande" zal onder leiding staan van Ernest Ansermet en door talrijke buitenlandse sta tions worden uitgezonden. Grandma Moses. Deze maand wordt in Bern een tentoonstelling gehouden van wer ken van „Grandma" Moses, de Amerikaanse kunstenares die op haar tachtigste jaar be gon te schilderen en sindsdien een interna tionale reputatie verkreeg. Thans worden ei- pogingen in het werk gesteld om de collectie korte tijd. in.Den Haag ten toon te stellen, Marcel Wittrisch. De te Antwerpen als zoon van Duitse ouders geboren tenor Marcel Wittrisch maakt deze maand een tournée door Zuid Afrika, die te Pretoria met groöt succes is begonner berekend vrij duur, maar er staat tegen over, dat er dan geen lokalen voor behoe ven ingericht te worden en ook geen vak onderwijzeressen voor aangesteld. De Haarlemse u.l.o. scholen zijn weer iets goedkoper dan de Amsterdamse. Dit scheelt evenwel slechts 0.40. Haarlem heeft grote u.l.o scholen, welke omstandig heid de exploitatiekosten drukken. Op de openbare u.l.o. scholen te Haar lem gaan 987 leerlingen, op de bijzondere 1425. De bedragen die Haarlem in 1950 voor het onderwijs geeft verschillen van die van 1949. Die voor gewoon lager onder wijs zijn verlaagd van ƒ31,53 tot ƒ29,28. Een verschil dus van 2,27 of voor 15.800 leerlingen een bedrag van 35.866. De kosten van het voortgezet l.o. stijgen van ƒ47,12 op 47,50 (verschil 0,38) en van het u.l.o. van 40 op 40,25 (verschil ƒ0,25). Bestuur van Preventiefonds geïnstalleerd De staatssecretaris voor de Volksgezond-' heid, dr. P. Muntendam, heeft het bestuur van het Preventiefonds geïnstalleerd. Hij zeide daarbij, dat de 1ste September 1950 dient te worden gezien als een belangrijke datum op het gebied der volksgezondheid. Op die datum is de wet op het Preventie fonds in werking getreden, waarbij jaar lijks vier millioen gulden uit het door de Ziekenfondsraad beheerde Verevenings fonds ter beschikking zal worden gesteld voor het treffen van maatregelen ter voor koming van ziekte en ter bevordering van de gezondheid. De sociaal-hygiënische en preventief-geneeskundige arbeid in ons land zal daardoor uitgebreid kunnen worden. Een nieuw fonds te vormen was mogelijk met kapitaal van het Ver eveningsfonds, gevormd uit de premies voor de verplichte ziekenfondsverzekering. Zonder tekort te doen aan hetgeen reeds op preventief terrein door verschillende zie kenfondsen werd gepresteerd vóór de in voering van het Ziekenfondsenbesluit, kan toch gezegd worden, aldus dr. Muntendam, dat pas nu het ogenblik is aangebroken, dat door middel van de ziekenfondsver zekering ook de preventie op krachtige wijze kan worden bevorderd. Kapitaal, be steed aan het voorkomen van ziekten, brengt een rente op, die veelal niet in geldswaarde kan worden uitgedrukt, maar wel in een vorm, waarvan de waarde uit gaat boven de stoffelijke waarde van het betaalmiddel. De gezondheid, lichamelijk en geestelijk, van een volk is een bezit, welks waarde stijgt naarmate de preventie haar vruchten afwerpt. De rede van de staatssecretaris is be antwoord door de voorzitter van het be stuur van het Preventiefonds, dr. C. Banning. Onderzoek van z.g. paranormale verschijnselen Onlangs is de „Stichting ter bevordering van de psychische physica" in het leven geroepen, die zich ten doel stelt de als para-normaal aangeduide verschijnselen langs natuurwetenschappelijke weg te on derzoeken, daarbij gebruik makende van de moderne methoden van de physica, chemie, biologie, electro-physiologie, ex perimentele psychologie, geophysica, me teorologie en andere natuurwetenschappen. Tot deze para-normale verschijnselen worden gerekend de wichelroede-vei-- schijnselen en de medische aspecten hier van, de invloed van bodem en atmospheer op de mens, de verschijnselen der telepa thie en helderziendheid, stigmatisatiever- schijnselen en richting-gevoeligheid van dieren. De stichting streeft naar nauwe samen werking met instellingen als de Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) en de parapsychologische studie-centra. De stichting onderscheidt zich naar zij mededeelt van de bestaande para psychologische verenigingen door de onderzoekingsmethoden. Deze verenigingen staan aldus de stich ting in het algemeen aarzelend of af kerig tegenover natuurwetenschappelijke onderzoekingsmethoden ter bestudering van de psychische verschijnselen. De stichting meent echter dat langs deze weg op de snelste wijze resultaten verkregen kunnen worden, die fundamenteel nieuw licht op de bedoelde verschijnselen zullen kunnen werpen. De Leidse hoogleraar, prof, dr. S.. W. Tromp, heeft zich bereid verklaard in con tact te treden met personen, die menen over een zogenaamde paranormale be gaafdheid te beschikken. 9. Joris Goedbloed en Panda doken nog maar nét op tijd onder de tafel, want daar kwamen de twee nieuwe bezoekers al naar binnen stappen. En wie denk je, dat het waren? Wel, Graaf Isen Grim en Hertog Bruno! Die hadden gehoord, dat de koning zijn halve schat uitloofde voor het terug vinden van zijn héle schat, en daar gingen zij natuurlijk op uit, want ze konden best een halve schat gebruiken. (En tussen haakjes; het doet ons genoegen te zien, dat Graaf Isen Grim weer behoorlijk gekleed is. Zoals die er in het vorige verhaal bijliep was het werkelijk meer dan erg). „We moeten die waard wekken!" riep Isen Grim. „Ik weet zeker, dal ik die Baron Goedbloed van Malpertus en de taxi-chauf feur Panda hier naar binnen heb zien gaan en dat zijn een paar verdachte figuren, die er beslist wel meer van wetenIk zal. Maar nu viel Hertog Bruno hem angstig in de rede: Diedie tafel! Die tafel beweegt! Wat eng! Ikz-z-zie het d-d- duidclijk„Wat?" riep Isen Grim, terwijl hij het zwaard uit de schede begon te rukken. „Wat? Dan zitten ze daar onder natuurlijk!" En hij snelde naar de tafel toe. We weten niet, wat de woesteling van plan was. Misschien had hij het tafelkleed met zijn scherp wapen willen doorboren, en dan had het er voor diegenen, die zich er onder verstopten, beslist lelijk uit ge zien! Maar zover kwam het niet, want on verwacht dook er nu een keurige kellner van onder de tafel uit! „Watwie. hoestamelde Graaf Isen Grim ver baasd, terwijl het zwaard zijn hand ont zonk. Goeden middag, heren!" sprak de kellner vriendelijk. „Neem me niet kwalijk dat ik u even liet wachten, heren! Ik was daar onder de tafel aan het stof-afnemen. Wat zal hel zijn, heren? Het bier is weer best!" Misschien kunnen oplettende lezers in die voorkomende kellner een zeker ie mand herkennen, maar Isen Grim herken de hem in ieder geval niét Drukte in West-Berlijn. Dl'. Theiss, voor malig vice-premier van de Oost-Duits* I staat Brandenburg, is Woensdag naar West-Berlijn gevlucht. Het aantal Oost. I Duitse ministers, dat naar het Westen I gevlucht is, is hierdoor tot vijftien ge. stegen. Twaalf van deze voormalige Oost- Duitse ministers, die evenals Theiss tot de christen-democratische partij beho ren, zijn voornemens met 70 voormalige Oost-Duitse parlementsleden en bur gemeesters te Berlijn op 24 September een bijeenkomst van „verbannen chris- ten-democraten" te houden. Kwade import. De Japanse regering heelt besloten om wielerwedstrijden te ver- bieden. Deze werden een jaar geleden in Japan geïntroduceerd. De onmid dellijke aanleiding tot het verbod zijn de ongeregeldheden, die verleden week voorkwamen op het wielerstadion te Naroeo bij Kobe. Eij vechtpartijen, die ontstonden doordat toeschouwers meen- den dat het bij een rit niet eerlijk toe- gegaan was, werden een toeschouwer gedood en een politieagent en drie kaar- tjesverkopers ernstig gewond. Slirr Gaetano Moretti, een werkloos Romeins typograaf, moest de gevange- nis in omdat hij uit de beroemde Trevi- fontein geld haalde dat daar door pel- grims en touristen in was geworpen, De traditie wil dat iemand die een geld. stuk in de Trevifontein werpt er zeker van is nog eens naar Rome terug te keren. De politie wist eigenlijk niet goed hoe zij Moretti in staat van beschuldi ging kon stellen, want de traditie wil ook dat de geldstukken het bezit wor- den van een ieder die slim genoeg is om ze in handen te krijgen. Moretti is nu opgeborgen op beschuldiging van „wa den in een openbare fontein". (United Press). Kop. In de maand September zullen In België 75 tot 80 millioen doosjes luci fers op de markt worden gebracht, het geen het dubbele is van de norftale productie. Vijf millioen dozen lucifers werden ingevoerd en zullen nog voor het einde van deze week onder de kleinhandelaars worden verdeeld, Tien millioen dozen lucifers worden nog voor het einde van de week uit Italië verwacht. De regering verwacht door de invoer van lucifers en het in grote hoeveelheid op de markt brengen van lucifers het hamsteren van de lucifers de kop te kunnen indrukken. Kinderen. Op de heden gehouden zitting van de interparlementaire unie te Du blin heeft de Nederlandse afgevaardig de mej. dr. C. Tendeloo gepleit voor de afschaffing van oorlogsspeelgoed. Zij bepleitte tevens het houden van voor drachten voor jonge echtparen op het gebied van kindervraagstukken, zoals kinderverzorging en opvoeding. Zij wees er op, dat in Nederland verscheidene wetten van kracht zijn die de bescher ming der kinderen beogen en dat daar op het ogenblik de uitbreiding van de leerplichtige leeftijd wordt bestudeerd, Een resolutie over de bescherming van kinderen werd met algemene stemmen door de vergadering aangenomen, nadat deze geamendeerd was door de Italiaan se delegatie door middel van een voor stel om kinderen onder 16 jaar niet tot bioscopen toe te laten. Verloren tonnen. Volgens Lloyds Register of Shipping gingen van de wereldkoop- vaard ij vloot in het laatste kwartaal van 1949 door allerlei oorzaken 104 stoom- en motorschepen van in totaal 162,965 bruto ton verloren. Hiervan waren 31 Britse en Ierse schepen van in totaal 84.210 bruto ton. Noorwegen verloor 8 schepen van in totaal 7576 brt., Dene marken 7 schepen van 3448 ton, Spanje 6 schepen van 5427 ton, de Verenigde Staten 6 schepen van 1191 ton en Cen traal- en Zuid-Amerika 4 schepen van 12.052 ton. Smaak. Het raadsel van de plotseling ge stegen vraag naar het haarmidel „Bryl- cream" aan de Afrikaanse Goudkust is nu opgelost. De inboorlingen bleken ontdekt te hebben dat het bijzonder lek ker is als boterhamsmeersel. Dit werd bericht in het handelsoverzicht voor September van de „United Africa Com pany". Uit dat overzicht bleek verder dat de inboorlingen van de Goudkust ook verzot zijn op suikerklontjes die gedrenkt zijn in parfum. Zeep gebrui ken zij als aas bij 't vissen. De „Times" tekende hierbij aan: „Als verbruikers dit alles op eigen initiatief ontdekken, tot welke dingen zou een advertentie campagne hen dan kunnen verleiden?" (United Press.) Opium. De Egyptische kustwacht heeft een partij opium en hasjisj ter waarde van een half millioen gulden in beslag genomen na een vuurgevecht met 15 smokkelaars nabij Kantara aan het Suez kanaal. Alle smokkelaars, waaronder twfee soldaten, zijn gearresteerd en hun wapens, waaronder een machinegeweer, een tommygun en een flinke voorraad munitie, in beslag genomen. Senator. De Amerikaanse democratische senator Olin D. Johnston van Zuid- Carolina heeft verklaard, dat de Ver enigde Staten niet zouden moeten aar zelen hun atoomsuperioriteit te gebrui ken „tegen het centrum zelf van de communistische aggressie." Hij ver klaarde eveneens: „Ik ben gekant tegen het zenden van zoveel milliarden dollars naar Europa, waar zij in afgronden en rattenholen zullen verdwijnen. Ik vrees dat deze weldaden op ons zullen terug vallen in de vorm van staal, dat het hart van onze soldaten zal treffen." ADVERTENTIE Brandend maagzuur is maar een kwestie van één of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt, Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt, kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Duitse consul-generaal in Nederland De heer Karl Dumont is door de federale Duitse regering benoemd tot consul-gene raal in Nederland. De heer Dumont was van 1920 tot 1935 verbonden aan de Duitse ambassade in Parijs. In 1935 werd hij door Von Ribbentrop uit de diplomatieke dienst ontslagen. De heer Dumont was president van de Frans-Duitse Vereniging in PariJs«

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2