Brandstoffen Amsterdamse Beurs -Clowntje Riek CKort en Bondig j ^|g|/Chinese PINDA'S 3 BAKKER 's Cafetariabedrijf t Moord in Wenen Donderdag 14 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Het wittebrood in Haarlem één cent duurder Bruinbrood blijft onveranderd Het secretariaat van de Regionale Bak kerijcommissie voor Haarlem en Omstre ken deelt mede, dat in een door deze com missie gehouden vergadering besloten is, tnet ingang van Maandag 18 September de prijzen van witbrood, van zogenaamd ver edeld brood en van melkbrood met één cent per brood te verhogen. Tot zover dit communiqué. Wij tekenen hierbij aan dat minister Mansholt Woensdagmiddag in de Tweede Kamer heeft medegedeeld dat besloten is de tarweprijs van 22.85 tot 24.25 te verhogen, maar dat er geen verhoging van de broodprijs is te verwachten. Van bakkerszijde deelt men ons evenwel mede dat de minister daarbij vanzelf al leen het bruinbrood. het zogenaamde re geringsbrood, bedoeld moet hebben. Daar voor is een maximumprijs van 26 cent vastgesteld. De prijzen van witbrood zijn vrij. In Haarlem wordt dan ook het tarwe- biood niet in prijs verhoogd. De prijs voor witbrood wordt in Haarlem gebracht van 34 op 35 cent. Van „melk wit" van 40 op 41 cent. Maar dan is Haar lem nog altijd lager dan andere steden, want daar gelden op dit ogenblik voor melkbrood prijzen van 36 en 37 cent. Men overweegt in die andere steden de prijzen op 37 en 38 cent te brengen. De verhoging wordt gemotiveerd door hogere kosten, waaronder de 5 loons verhoging. De verhoging die thans in Haarlem wordt toegepast, wordt door de bakkers niet vol doende geacht voor een lonende exploitatie. Een der bakkersweekbladen schreef over de noodtoestand in de Haarlemse bakke rijen en noemde de verhoging van één cent op het melkbrood „een droppel op een gloeiende plaat". Kelderfoyer verbeterd in de Stadsschouwburg De heer H. Deinum heeft vele plannen om de Stadsschouwburg te veranderen, doch het geld ontbreekt om die uit te voe ren, Toch gebeurt er iedere zomer iets. Vorig seizoen is het aantal zitplaatsen in de zaal uitgebreid en thans is men gereed ge komen met de verbetering van de kelder foyer. De vroegere bergplaats voor fietsen is bii de keuken getrokken. Het bedienend personeel krijgt daardoor meer ruimte in de foyer, evenals het publiek, waardoor de bediening vlotter zal zijn. De muren en plafonds zijn opnieuw geschilderd en wel op een zodanige wijze, dat men de indruk krijgt, dat de opper vlakte groter is geworden. Ook is de ver lichting verbeterd en ventilatoren zijn aan gebracht, waardoor het verbluf in de foyer aangenamer wordt. De enge fietsenstalling, waar slechts een gering aantal fietsen gestald kon worden, is opgeofferd. Het is niet uitgesloten, dat in de toekomst nog voor een overdekte rij wielstalling gezorgd kan worden. ADVERTENTIE 'ÏÏAFËTA^iA"7,'FtöKs", GROTE HOUTSTRAAT 23 Eierpannekoeken 15 en 30 ct Prima kippensoep 30 ct Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 September 1950 ONDERTROUWD: 13 Sept.. T. W. Spaar garen en C. J. Melchior; J. W. Wijdemen en M. H. Breems; A. de Kluiver en S. E. Baars: H. C Broekhof en E. Koper; T. Asseler en J. A. Bosse: L. Onderwecgs cn J. M. A. de RuIJter; J. W. Nells en G G. van Huijsstee- den; C. A. Broks en L de Jonge: M. Korre mans en W. van Merkesteijn; T. Duivenvoor de en E. var. Lierop; N. A. van der Ree en J. Bode; A. Notenboom en B. Bijlsma; D. Bains cn M. W. de Boer; J. W. van der Too- ren on A. J. H, Kutjper; J. Htindllng en J. Genot; T. J. Bekman en M. B. J. E, Sehreurs; C. A, Besselink cn C, W. Meuring: F. A. Horstman cn M. M. Visser; T. J, P. Corne- llssen on W. C, M. Harte; H, J. Hogondoorn en A, A. Kaandorp; J J. van den Aardweg en W. Meinders; J. A, Lebon on E. L. Abspoel: A. C. van Woonlng en G. J. Lns- achuit; J J. Schildwacht cn C. van Kampen: J. J. do Vos en M. J. Rulghaver; A. Lamboo en E. van Wees. GEHUWD: 13 Sept.. J. M Wesselius en M. C. Hecrens; P. Schouw cn M. W. Rademaker; J. G. J. Siepkes cn S. Zantlngh; K. H. van Nordon en M. M. J. Nljhof: J. J. Breure en H M. Cieluch: F. J. Vader en G. P. Loog- man; T. J. Grootjes en A. C. van Dam; A. Claij en S. J. Dekker; J. Koelemeljer en S. J. Hinrlchs: A. Houthuis cn A. J. Swaep; O. A. do Graaf en A. J. M. Koop: C. M. Uiter- linden en G. Poppen: W. J. Scrné en C. Sint. BEVALLEN van eer, zoon: 11 Sept., J Kip—van Deventer: 12 Sept., L. C. Lenaarts —van Biezen: M. C, van Haarlem—Koper: 13 Sept., J. Boon—Mulder. BEVALLEN van con dochter: 10 Sept., C. M. Bakkerde Nijs; 11 Sept,, C, van Steijn —van den Berg: M. H. H van Koolbergen— Tanatnal: 12 Sept., A. van Uden—Zuelen; L. van Cranenburgh—Taverne: G Schuurman Nieuwenkamp: W. Roubosvan Groot-, veld: 13 Sept., H, C, A. BrinkmannGriinde- mann; C, M. van Zijl—Kamp. OVERLEDEN: 11 Sept., W. H. Wittmann— Frledcnreich. 54 j.. Eindenhoutstraat; A. Boogaard. 75 j., Nicolaas van der Laanstraat; 12 Sept.. P. van der Klugt, 72 j., Spaarnwou- derstraat; W. E. Timmermanvan Benthem, 73 j., Paul Krugerstraat. Dokter Heusdens gaat naar Amerika Dokter C. H. W. Heusdens, die 8 jaar te Spaarndam gewerkt heeft, gaat met zijn gezin naar Amerika. Hij had reeds lang het voornemen daartoe. Zijn streven is zich daar aan wetenschappelijk werk te wijden en daarnevens ook weer een prak tijk te bouwen. Zijn praktijk te Spaarn dam heeft hij aan een opvolger toever trouwd. Voor patiënten en bekenden bestaat a.s. Zondagmiddag gelegenheid om afscheid van hem te nemen in het Jeugdcentrum aan de IJdijk. Haarlemse Damclub speelde 10—10 tegen Oosterkwartier Als voorbereiding voor de in begin Octo ber aanvangende hoofdklasse competitie van de Nederlandse Dambond. welke dit seizoen bijzonder sterk bezet zal zijn dooi de toegepaste selectie, speelden de Haar lemse Damclub en Damclub ..Oosterkwar tier" een oefenwedstrijd, welke na zeer span nende strijd in een gelijk spel eindigde. Bude ploegen telden drie invallers, o.m. voor de wereldkampioen P. Roozenburg („Qosterkwartier"). Het congres voor reclame te Haarlem Op 25 September arriveert per K.L.M. op Schiphol de heer Edward T. Nettleton uit New York, die de reis van 11.800 km heen en terug maakt om op het congres van het Genootschap voor Reclame op 27 en 28 September te Haarlem te spreken over Collectieve Reclame in Amerika en de mogelijkheden voor Nederland voor col lectieve exportbevordering aldaar. De heer Nettleton is voorzitter van de reclame-organisatie der verenigde reis- bureaux in Amerika en vice-president van het reclamebureau Charles W. Hoyt Co. In deze laatste functie verzorgt hij de reclame voor de K.L.M. voor het gehele Westelijk halfrond en voor de Holland-Amefifia Lijn. Tijdens de oorlog was hij geschütscomman- dant aan boord van "net Nederlandse schip „Kota Gertch" van (^Koninklijke Rotter damse Lloyd. De heer Nettleton bezocht Nederland en Nederlands West-Indië vele malen en is goed op de hoogte van Neder landse toestanden en problemen. De Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk de heer R. Seemann ontvangen, die zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van, Oostenrijk overhandigde. ADVERTENTIE Wegens anthracietschaarste zijn wij tot onze spijt genoodzaakt nieuwe bestellingen gedeeltelijk uit te voeren in ess- of eierkolen of cokes. DE BRANDSTOFFENHANDELAREN VAN HAARLEM EN OMGEVING Twee luitenants ter zee in Overveen beëdigd Voor het Marine Hospitaal te Overveen zijn Woensdagmiddag de heer W. Wes- terouen van Meeteren beëdigd als luite nant ter zee derde klasse en de heer P. J. Swiebel als luitenant ter zee van vak diensten derde klasse. Het korps officieren van vakdiensten is na de oorlog opgericht. Hiertoe worden benoemd onderofficieren die blijk hebben gegeven van bijzondere geschiktheid en bekwaamheid. De nieuw benoemde heer Swiebel is als matroos on der dienst gekomen, heeft alle rangen als ziekenverpleger doorlopen en werd als op- perziekenverpleger adjudant-onderoffi cier) benoemd tot officier. Hij is geplaatst bij het bureau van de chef geneeskundige dienst der Zeemacht in Den Haag. Nadat tamboers en pijpers de ban had den geopend las de commandant van -het Marine Hospitaal, kapitein ter zee-arts A. W. Mellema, de Koninklijke besluiten voor, waarin vermeld stond, 1 de heren W. Westerouen van Meeteren en P. J. Swiebel benoemd waren tot officier. Daar na nam de commandant de nieuw benoem de officieren de eed af. In zijn toespraak zeide kapitein' ter 2ee Mellema, dat voor de heer Westerouen van Meeteren de loopbaan pas begint. Hij wilde dienst doen in Korea, doch de uit zending is alleen bestemd voor hen die bij de landmacht zijn. Daarom vertrekt hij binnenkort naar Nieuw Guinea. Spreker wenste de nieuw benoemde officier geluk en zeide, dat hij zich begrijpen kan dat de jonge dokter zijn krachten wil geven op een plaats, waar hij het niet gemakkelijk zal hebben. De commandant richtte zich vervolgens tot de heer Swiebel die de top van zijn loopbaan bereikt heeft. Hij heeft vrijwel alle rangen beneden die van officier door lopen en kent de dienst door en door. Spreker heeft hem jaren geleden ontmoet in Curacao en heeft, toen hij nog- een jonge dokter was, veel van hem geleerd. De heer Swiebel heeft veel werk verricht in het verenigingsleven cn hij heeft grote verdiensten voor het Marine Sanatorium- fonds. Ook hem wenste de commandant geluk en hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe officier zijn beste krachten zal blUven geven aan de Koninklijke Marine. De plechtigheid werd bijgewoond door de chef van de geneeskundige dienst der zeemacht schout bij nacht-arts P, C. Brookhoff. Voetbal Engelse league Voor de oarste divisie van de Engelse league worden de volgende voetbalwedstrij den gespeeld; Ëverton—Arsenal 1—1, Ful- hum—Blackpool 2—2, Huddersfleld Town- Newcastle United 0—0, Manchestor United— Aston Villa 0—0, West Bromwich Albion— Middlesbrough 2—3. Voor do tweede divisie werd do wedstrijd Brentford—Bnrnsley gespeeld, welke door Barnsley met 2—0 werd gewonnen. Betere verbindingen voor Z.-W.-Afrika ontworpen De technische dienst van de Zuid-Afri kaanse spoorwegen onderzoekt de moge lijkheid om Kosi-baai in Tongaland, 60 mijl ten Zuiden van Lourengo Marques, op de grens van Natal en Portugees Oost- Afrika, tot een zeehaven te maken, toe gankelijk voor de grootste schepen. Daarnaast wordt de mogelijkheid van aansluiting op het spoorwegnet bij Piet Retief in Zuid-Transvaal bekeken.. Reeds de Zuid-Afrikaanse republiek in president Krugers tijd (1889) heeft moeite gedaan, dit gebied van de Engelsen in han den te krijgen. De Unie heelt al eerder het plan onderzocht. Men zinspeelt op de moge lijkheid, dat ook overwegingen van strate gische aard bij het hernieuwd onderzoek een rol spelen. In Uritekringen wordt voorts opnieuw de wenselijkheid betoogd van aanleg van de 100 mijl spoorwegverbinding tussen Beit Bridge, aan de grens tussen Transvaal en Zuid-Rhodesië, en West Nlcholsen. Thans bedraagt de afstand tussen Port Elizabeth, de belangrijkste invoerhaven voor Zuid- Rhodesië en Bulawavo in Zuid-Rhodesië, via Mafeking en de Kalahari, per spoor 1207 mijl. Via de voorgestelde nieuwe verbinding zou de afstand slechts 687 myl bedragen. Ter verwezenlijking van dit project zullen onderhandelingen tussen Zuid-Afrika en Zuid-Rhodesië nodig zijn. ADVERTENTIE i (nMhÜvêjft lUo stoutste MWacktitiqav! f f2,- peF Uterfl&aPrcuuft Utv u/inkelter. U.V.V. zorgt voor hulp „Vacantie-bezigheden" voor meisjes een stijgend succes UW tracht de huisvrouw die in nood zit, de helpende hand te bieden. Dit jaar zijn bijna drie keer zoveel meisjes als vorig jaar in de vacantie aan bezigheden geholpen. Men kan dus van een stijgend succes spreken. Verschillende huisvrouwen die op reis gingen, of waarvan de hulp vacantie ge noot, ontvingen van de U.V.V. tijdelijke krachten, die weliswaar jong waren, maar bezield met goede wil en enthousiasme, en daardoor hun taak keurig volbracht heb ben. Ook op kantoren, waar door de va cantie veel werk was, werd hulp geboden. Bovendien vond een tiental meisjes admi nistratief werk op een bureau, dat plotse ling hulp inodig had. Maar ook in September en October gaan er nog echtparen of huisvrouwen met vacantie en ook in'November en December wordt er wel eens een moeder ziek, of zijn er andere omstandigheden die hulp nood zakelijk maken. En heel vaak is die hulp onmiddellijk nodig. Maar de studie van de meeste meisjes is weer begonnen, het lessenseizoen is weer ingezet en er zijn nog maar enkele krachten beschikbaar. Gelukkig zijn er nog andere mogelijk heden. Het huishouden wordt wel een voudiger door allerlei moderne vindingen, maar het wordt ook duurder, véél duurder. Daardoor ïfljn er enkele huisvrouwen, vaak kinderloos of waarvan de kinderen niet meer thuis zijn, die zich aanmelden om bij andere gezinnen huishoudelijk werk te doen, om zo hun budget te/laten kloppen. Voor gezinnen, die op deze manier uit de nood geholpen worden, zijn dit vaak uit stekende krachten, het is alleen jammer dat de meesten niet alle dagen beschikbaar Voor krachten, die gedurende één of meer weken zich voor dit werk willen in zetten en er niet tegen op zien dagelijks per fiets in alle richtingen te trekken, is er geregeld werk. Het kantoor van U.V.V. is in het Stadhuis te Haarlem gevestigd. TOURNOOI KLAVERJASCLUB „HAARLEM-NOORD" In de voortgezettè wedstrijd van het tour- nooi van de klavgrjasclub „Haarlem-Noord" luidde de uitslag: „Onder Ons". Haarlem 4-104S punten: „Beilevue". IJmuiden 43784 p.; D.S.H. A. Haarlem 41992 p Spoorboys 39578 p.: „Ruiten Vrouw" 39386 p.; D. S. H B 36662 p. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 3091/, 312/ Unilever 237 239 Philips 235 - A. K. U 175 174/ Fokker 129 Nederlandse Ford 277 Nederlandse Kabel 277/ v. Berkel's Patent 120 Scheepvaart-Unie 164/, 164/ Holl.Amerika Lijn 174 Deli Maatschappij 126/ 125/ H. V. A 130% 130/ A'dam Rubber 142/ 141/ Ned. Handel Mij. 149 N.-I. Handelsbank 92% Billiton Mij, II.. 245 Voor de Inunderen- De volgende dag ging liet werk weer door, Weer gingen ze naar de bessenbomen en ze plukten vol ijver. De uren vergalen ze, zo verdiept waren ze in hun arbeid. „Kijk cans.er komen wolken aan de hemel!" merkte Rick op, toen hij onder het werk aven naar de lucht keek. Ja, het was zo. Hét zonnetje ging langzaam schuil achter de wolken. Even later begonnen de eerste druppels te vallen. „Het wordt menens!" zei Bunkie. Da druppels vielen dichter, werden groter.en eindelijk kwam de bul met straaltjes! „Ocje!" zei Rick. „We zullen 'n schuilplaats moeten zoeken, anders worden we dadelijk tot onze hemdjes toe nat!" „Nou!" viel Bunkie hem bij. „Kijk eens, daarginds staat 'n plant met flinke grote bladerenzullen we daarheen gaan?" Vlug holden ze naar de beschuttende plant.... Bloemendaal Plannen voor verbetering van de vuilnisophaaldienst In de vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal is meermalen gesproken over de vuilnisophaaldienst, welke volgens de mening der raadsleden gebrekkig funé- tionneert. B. cn W. hebben een onderzoek ingesteld naar de kosten als tot reorgani satie wordt overgegaan en de gemeente het ophalen in eigen beheer neemt. Do kosten voor aanschaffing van materiaal, verbete ring van bergplaatsen, het afvoer van vuil nis en reorganisatie van de veegdienst wor den geraamd op 205.500. De jaarlijkse kosten worden geraamd op 67.566. De kosten van het ophalen van het huisvuil door G. A. Veldhuijzen bedragen thans 36.000 per jaar en de kosten van paar- dentractie 10.000. Na de reorganisatie komen deze kosten te vervallen. Daardoor is ieder jaar meer nodig 21.566. Daar aan het publiek meer service wordt geboden (twee maal per week ophalen van huisvuil met gesloten wagens) zou overwogen kun nen worden de extra-kosten op de een of andere wijze door een reinigingsheffing te dekken. De gemeenteraad zal deze aangelegen heid in de Donderdag te houden vergade ring behandelen. Mocht de raad tot reor ganisatie besluiten, dan zullen credieten worden verleend en worden uitgetrokken op de begroting van 1951. Stichting I.V.O. Het bestuur van de stichting „Bloemen- daalse School voor Individueel Voortgezet Onderwijs heeft de gemeenteraad verzocht, om voor de stichting van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs gel den uit de gemeentekas te verstrekken. B. en W. delen de raad mee, dat zij menen bezwaren te moeten maken tegen de vorm, waarin het schoolbestuur zijn aanvrage vervat heeft. In de aanvrage vermeldt het bestuur namelijk, dat het heeft besloten tot stichting van een bijzonder uitgebreid lager onderwijs te Bloemendaal op een nader overeen te komen plaats. Volgens de bepalingen in de onderwijswet moet in een aanvrage voor de stichting van een gebouw een plaats worden genoemd. Aangezien dit niet geschied is stellen B. en W. voor het bestuur in zijn verzoek niel-ontvanke- lijk te verklaren. B. en W. hebben nog andere bezwaren. Opgegeven zijn de namen van 31 leerlin gen. Van deze wonen er 8 in Bloemendaal, 15 in Haarlem, 4 in Heemstede, 2 in Velsen, 1 in Beverwijk en 1 in Zandvoort. Het ver lenen van de gevraagde medewerking zou betekenen, dat voor rekening der gemeente Bloemendaal een school zou worden opge richt, die in overwegende mate zou voor zien in de behoefte van de bevolking der omliggende gemeenten. Voorts merken B. en W. op, dat aan een in de gemeente ge vestigde instelling van onderwijs een af deling voor soortgelijk onderwijs, ills waar voor thans de stichting van een school go-, vraagd wordt, is verbonden geweest. Deze afdeling moest echter in 1946 worden op geheven. Internationale Coöperatieve Zomerschool Nauwelijks hebben de economen van dê Mont Pélerin Society Bloemendaal verla ten, of andere internationale congressis ten maken zich klaar voor een veertien daags verblijf in hótel „Duin en Daal". Hier bereidt men zich voor op de ont vangst van ongeveer 70 gasten, waaronder vele buitenlanders, die hier van 16—30 September bijeenkomen voor de Interna tionale Coöperatieve Zomerschool, De Nederlandse Verbrulka Coöperatie treedt als gastheer op. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. H, dc Wildo—van Kés- sel, 7..; M J, Teeuwen—v. Hoi'ick, z,; J. J. A. v, d Veldtv, d. Berg d. ONDERTROUWD: G. Hcddems cn A. Olivier: Th G. Teeuwen en G. Stijnman; L. A. Jacobs en H. Chr. van Zon. GEHUWD: W. H. v. Taarling en W. Zui- dema: C. W. v. Marun en W. A. Jnnscn; W. van Waard en A. M. van Kempen; G. van Zij 11 cn H. M. Mos. OVERLEDEN: A. Leemhorst—Pauw. 66 j.; J. N, J, Sleijnen. 74 j.; C. Mienis. 83 j.; W. E. van Guldenn, 46 j. Christelijke ULO in de Hartenlustschool? Bij do gemeenteraad van Bloemendaal is een verzoek ingekomen van het bestuur van de Christelijke school voor lager en- voor uitgebreid lager onderwijs, om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe school vóór dc afdeling -ULO. B. en W. schrijven de raad, dat zij reeds hebben meegedeeld, dat het in hun bedoeling lag na cie even tuele opheffing van de Hartenlustschool het gebouw geheel of gedeeltelijk aan het De Zuid-Afrikaanse minister van Ver. keer, dc heer P. Sauer, brengt een bezoek aan Nederland ter bestudering van het ver keerswezen. Hij bezichtigde reeds enige vliegvelden en waterbouwkundige werken. De minister-president, dr. W. Drees heeft namens de raad van ministers telegra^ fisch aan de Zuid-Afrikaanse regering deel- neming betuigd met het overlijden van Smuts. De Koningin zal zich door hoar ge. zant te Pretoria laten vertegenwoordigen bij de rouwdienst die voor Smuts zal worden gehouden. Een krans van de Koningin is per lijntoestel van de K.L.M. naar Pretoria over- gebracht. Binnenkort is de indiening te venvach. ten van een wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs en de opleiding van leidsters bij dat onderwijs. De Britse minister van Arbeid en Dienstplicht zal van 22 tot 26 September een bezoek aan ons land brengen ter bestudering van het vraagstuk van lonen en prijzen, Minister Isaacs zal besprekingen voeren mei vertegenwoordigers van do Nederlandse regering en met werkgevers en werknemers. Doordat kinderen met lucifers speelden is een opslagplaats bij het huis van de wed. Sukkel te Veenendaal afgebrand. Daarbij ging 100.000 kilogram rogge verloren. Een in de nabijheid gelegen schuur brandde even eens af. De afdeling Naarden-Bussum van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde 2al aan de Raad van Europa een rosarium aanbieden, Dit rosarium zal worden aangelegd in de tuinen van het gebouw van de Raad in Straatsburg. De rijksrecherche heeft te Rolde oen gemeente-ambtenaar gearresteerd, die er van verdacht wordt enige duizenden guldens te hebben verduisterd ten nadele van deze ge meente. Hij zou geknoeid hebben in de administratie van kostwinnersvergoedingen en overbruggingsuitkeringen. De heer Christopher Chancellor, algemeen directeur van Reuter, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau wegens zijn verdiensten jegens Nederland In oorlogstijd. HAARLEM EN OMSTR, Do Haarlemse recherche heeft Donder» dag een inwoner van Hengelo aangehouden, die een Haarlemmer voor vijftien gulden had benadeeld, Hij had de laatste verteld, dat hij een goede betrekking voor hem wist en daar aan toegevoegd dat hij zijn porte- monnaie had verloren. De Haarlemmer ge- Loofde de boodschapper van het goede nieuws en verschafte hem geld en onderdak. Later bleek dat hij bedrogen was. Nu ver leent de recherche de man uit Hengelo onderdak in de Smedestraat. Zaterdag lCJSeplcmbcr zal rar. E. Elias voor het Cultuurcentrum „De Stompe Toren" in het kerkje te Spaarndam spreken over zijn ervaringen als journalist. bestuur van de Christelijke school beschik baar te stellen. Uitvoering van dit plan zal echter eerst kunnen geschieden indien daarop de goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal zijn verkregen. Het is niet te verwachten, dat de goedkeuring' op korte termijn, zal worden verkregen. B. en -W. stellen de gemeenteraad voorte besluiten medewerking te verlenen aan het school bestuur en daartoe ln het gebouw der Har tenlustschool de nodige lokaliteiten be schikbaar te stellen, zodra aan het raads besluit inzake de opheffing van deze school, volledige uitvoering kan worden gegeven. Heemstede Damkampioenschap Woensdagavond werd in hel R.K. vereni gingsgebouw mm de Herenweg een bijeen- kornet, gehouden van de damclub „Sint Bavo" ter gelegenheid van het uitreiken van de prijzen, verbonden aan de wedstrijden oa liet kampioenschap van Heemstede,.De voor zitter de heel- J. J, Warmerdam heette ih het bijzonder burgemeester mr, A. G, A, ridder van R&ppard welkom, waarna de kampioen J. B. Sluiter een demonstratie g De burgemeester doelde in zijn toespraak mee lid te willen worden van de damclub. Vervolgens ging hij er toe over de prijzen Uit te reiken aan 1. J. B. Sluiter; 2, J. W. van Dartelen; 3. G. Zonneveld en 4. J. Drayer. In de eerste klasse was het resultaat: 1. G. Does; 2. A. Ruighaver; 3. W. Roest en in de tweede klasse 1. G. SteenkiSt; 2. J. Oorthuis; 3. J F. van de Woestijne. Namens de deelnemers dankte de heer J. W. van Dartelen het bestuur van „Sint Bavo" voor de goede organisatie en vertier sprak nog de oudste deelnemer de heer Van Woestijne. ADVERTENTIE 4AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 1 MGROTE «jj (vers gebrand) 39 ot. per 250 gram b Rijksstraatweg 238 t.o. Haarlemterrein 2 Gen. Cronjéstraat 121 YYVYYYYYYYVYYYYYYYYYYYYYYYYf FEUILLETON door Gisela Furlmüller (Vertaald uit het Duits) 19) Nee, bedankt Urban. Ik wil niet, dat ze zich verontrust. Er is niets ernstigs met mij aan de hand. Goedennacht dan. En spoedige beter schap! De volgende morgen bezocht Heinz Urban de juwelier om inlichtingen ln te winnen over de verdachte figuur, die zijn collega achtervolgd had. Kan ik meneer Clau dius even spreken? vroeg hij de bediende, toen hij de luxieus Ingerichte zaak betrad. Friedrich Claudius, de eigenaar van de voorname oude Münchense juwelierszaak Claudius Co., was zo juist gearriveerd. Ik zal het even vragen, antwoordde de bediende. Meneer Claudius is zo juist binnen gekomen. Wilt u een ogenblik in de spreekkamer wachten? Urban betrad een klein vertrek, dat door een kristallen kroon hel verlicht werd. De Inrichting was modem en verfijnd en al leen een zware brandkast herinnerde aan de kostbaarheden, die in een juweliers zaak verhandeld worden. Na enkele ogen blikken ging de deur open cn betrad een kleine, dikke man met een kaal hoofd, dot eruit zag als oen biljartbal, met een vrien delijke groet het vertrek. Goedenmorgen, meneer. Ik ben Fried rich Cluudius. Waar kan ik u mee van dienst zijn? Ik ben van de politie, antwoordde Urban, terwijl hij automatisch zijn papie ren liet zien. Ik kom hier om inlichtin gen van u te krijgen over één van uw cliënten, die ervan verdacht wordt een zware misdaad begaan te hebben. Claudius wees op enige diepe armstoe len. Gaat u zitten, meneer Urban, ver zocht hij, terwijl hij zelf ook plaats nam, Ik ben tot iedere inlichting bereid. Urban nam een notitieboekje uit zijn zak en legde dat open voor zich neer. Der gelijke bezoeken als van mij zult u in uw vak wel meer gehad hebben, merkte hij met een glimlach op. De heer Claudius knikte bevestigend. Inderdaad, antwoordde hij eerlijk. In een zaak als de mijne komt de politie zo nu en dan wel eens om inlichtingen vragen over oen bepaalde cliënt. Van wie wilt u iets weten? Ik was gisteren de gehele dag in de zaak, hetgeen eigenlijk zelden voor komt, daar ik ook veel buiten de stad te doen heb. Gistermorgen om ca. 11 uur kwam een grote, gladgeschoren man met een don kere hoornen bril uit uw zaak en liep op de daarvoor geparkeerde blauwe sportwa gen toe, waarin hij verdween.Herlnnert u zich hem, meneer Claudius? De aangesprokene Streek zich over het hoofd. Eens even kijkengistermor gen 11 uurWat was het gisteren? O ja, Ik weet het alweer. Bedoelde meneer was lang en slank en als ik me niet vergis, had hij glanzend zwart haar. Urban knikte. Is u aan zijn bril ook Iets opgevallen?, vroeg hij. Dc juwelier dacht, even na. Als ik me goed herinner, was die zeshoekig of iets dergelijks. Kent U die meneer goed? Do hoer Claudius maakte oen afwerend gebaar. M'n beste meneer Urban, riep hij uit, bij mij komen zoveel mensen, dat het me onmogelijk is, hen allemaal goed te kennen. Sommigen komen alleen maar om zich op de hoogte te stellen van prijzen, anderen laten zich alles tonen, van de een voudigste ring tot de duurste paarlsnoer, en vertrekken daarna zonder iets te kopen. Dat zijnhm: natuurlijk onze prettig ste klonten! Kocht de bewuste man gisteren Iets? Ja, liij heeft een prachtige hanger gekocht, die ik juist enige dagen tevoren van een firma uit Hamburg had ontvangen. Hebt u de bankbiljetten na laten gaan?, vroeg Urban gespannen. Claudius glimlachte'. Meneer Urban, ik ben al heel lang in dit vak. Wanneer een koper, die mij niet door jarenlange relatie bekend is, «en groot bedrag con tant betaalt, dan staat een bediende voor me klaar om met het bankpapier naar de hiertegenover liggende bank te ijlen, waar de biljetten op echtheid gecontroleerd worden. Als het gekochte sieraad is inge pakt, is dè bediende ook weer terug. Was de man, over wie wij spreken, gisteren voor het éérst bij u? Nee, antwoordde de juwelier met grote stelligheid. Hij was gisteren niét voor do eerste maal bij mij. Hij kwam ook reeds eergisteren, in gezelschap van een dame. Urban keek verrast. Is hij met een dame bij u geweest? Kunt u mij haar min of meer nauwkeurig beschrijven? De juwelier lachte. Mijn bedrijf brengt het mee, dat ik een goed geheugen voor gezichten heb. De dame in kwestie, die naar de allerlaatste mode gekleed was Was ze jong? Ja, het was een jonge vrouw. Ze droeg, naar het mij toescheen, zéér kost bare kleren. Bovendien was ze opvallend knap; iets groter dan de middelmaat en slank. Ze had donker haar, dat volgens de laatste mode was gekapt. Was ze een buitenlandse? Ik geloof het niet. Ze sprak vloeiend Duits, zonder enig accent. Kreeg u de indruk dat de man en vrouw in kwestie op zeer goede voet met elkaar stonden? Hetgeen zij zeiden, Was van dien aard, dat dat moeilijk op te maken viel. Wat kostte de bewuste hanger? De heer Claudius noemde het bedrag. Had u de indruk, dat hel sieraad door de man in kwestie aan de vrouw ten ge schenke werd gegeven? Nee, antwoordde de juwelier met nadruk. Genoemde heer was zèlcer niet degene, die het kostbare sieraad finan cierde. Ik kreeg de indruk, dat hij de jonge vrouw slechts terzijde stond bij haar keuze. Waarschijnlijk stelde ze zijn oor deel zeer op prijs, ik bedoel, dat ze iets wilde uitzoeken, dat hij ook mooi vond. Waarom nam het paar het sieraad niet dadelijk mee? —De jonge vrouw wilde de veiligheids- sluiting nog enigszins veranderd hebben. Er werd afgesproken, dat de man de kost baarheid de volgende morgen zou komen halen. Hm. zei Urban nadenkend. Een naam of adres werd niet geftoemd? Claudius stond op en bladerde in een op de schoorsteen liggend notitieboek. Toen de heer in kwestie gistermorgen hier kwam, noemde hij een adres. Iiier is het. Ik heb het opgeschreven, maar niet onderzocht, of het inderdaad klopt. Urban schreef het adres over. De jonge vrouw kwam gisteren niet weer mee? Nee, ze was hier slechts éénmaal, al leen zoals ik reeds meedeelde, eergisteren. De man was gisteren alleen. Heinz Urban keek op z'n horloge én stond op. Ik dank u zeer voor uw in lichtingen, meneer Claudius. U hebt zeer interessante dingen verteld. Ik heb u een en ander met genoegen meegedeeld, antwoordde de juwelier voor komend. Urban nam afscheid en ging op weg naar het hem onbekende adres, dat hij van de juwelier had overgenomen. Toen hij bij het opgegeven huis aan kwam, bleek de man, van wie Urban een uitvoerige beschrijving aan een nieuwsgie rige concierge gaf, daar volkomen onbe kend te zijn, evenals de vrouw, die hij vol gens de gegevens van de heër Claudius zo goed mogelijk trachtte te beschrijven. Dat had ik eigenlijk dadelijk wel kun nen bedenken, dat dat adres alleen maar een dekmantel was, om de juwelier niet argwanend te maken. Er schijnt dus toch met die vent iets niet in orde te zijn, ook al geloof ik nog niet dadelijk, dat hij de gene is, waarvoor Helbing hem houdt. In ieder geval zijn het valse adres en de wilde vlucht in de auto bewijzen, dat hij iets op 2'n kerfstok heeft. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6