Haarlems Dagblad Vrijheid Landingen van Zuid-Koreanen aan de Oost- en Westkust UNO-commissie onthult Amerika's „Koreaanse vergissing Britse regering bindt haar voortbestaan aan de staal- en ijzernationalisatie 65e Jaargang No. 19654 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 15 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ett <$praWc Daarierasflje €oucant (Knno i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ONLANGS hebben de Amerikanen bij een onderzoek der publieke opinie in hun zöne-van-Duitsland van 59 dei- ondervraagden ten antwoord gekregen, dat zij „toch wel iets goeds in het nationaal- socialisme zagen." Dit bericht heeft vrij- Wat ontsteltenis in andere landen gewekt. Mensen die oppervlakkig lezen en boven dien graag overdrijven (dit gaat vaak samen), kunnen er met gemak uit afleiden, dat 59 van de Duitsers graag het natio- naal-socialisme weer aan het bewind zou den zien. Maar dat hebben zij niet ver klaard. De „doorsnede", van de bevolking der Amerikaanse zóne, die ondervraagd is, heeft alleen maar gezegd dat zij er toch wel iets goed in zag. Nu moet men bij dat raadplegen van doorsneden der bevol king altijd met een zeker percentage on nauwkeurigheid rekening houden. En het valt te betwijfelen of een doorsnede van een volk, dat onder militaire bezetting van zijn land verkeert, wel even representatief voor het geheel is als in normale omstan digheden het geval zou zijn. Verder doet zich de vraag voor wat met „iets goeds" bedoeld wordt. Dat kan verschillende din gen betreffen. De erkenning van „iets goeds" betekent overigens nog niet, dat men het régime-als-geheel opnieuw zou wensen. En bij die ondervraagden, een paar duizend mensen misschien, zijn er ongetwijfeld veel geweest die helemaal geen politieke overtuiging bezitten en voor wie „iets goeds" alleen maar betekent dat zij tijdens het nationaal-socialisme. meer geld verdienden of in die jaren een betere woning hadden dan nu. Ge ziet dat men aan een uitspraak van deze aard niet veel betekenis kan hechten. Wat de overtuigde nationaal-socialisten uit de Hitler-tijd-be treft behoeven wij ons evenwel weinig illusies te maken. Men schiet geen overtui ging dood. Mensen onder de ex-Nazi's, die van inzicht zijn veranderd zullen in hoofd zaak diegenen zijn, die er een voordelig en daarbij duurzaam zaakje in zagen en uit de ervaring hebben geleerd, dat het niet mee viel en bovendien binnen twaalf jaar in eenzakte, nadat het duizend jaar had be loofd. Toen Hitier aan het bewind kwam had hij geen meerderheid van het Duitse volk achter zich. Het ware dwaasheid ook maar één ogenblik te veronderstellen, dat er vijf jaar na zijn val wèl een meerder heid voor zijn nationaal-socialisme zou zijn. Dat zegt het antwoord op die enquête dan ook geenszins. Hoe zou een volk, ook het Duitse volk, werkelijk in meerderheid terug kunnen 'verlangen naar een dictatuur? Er zijn wel mensen die (zelfs na indertijd opgedane ervaringen) geneigd zijn om de waarden der vrijlieid-van-het-Westen licht te schat ten. Zij hebben die nu eenmaal, zij zijn er weer aan gewend en dat-wat-je-hebt is zo gewoon en kan zo licht minder waard lijken dan dat-wat-je-niet-hebt. Welnu, in De Kern heb ik het volgende korte uittrek sel uit een boelc van George Moor ad ge lezen, dat alleen maar een treffend beeld van de- sfeer in een' dictatoriaal-geregeerd land met zijn geheime politie geeft. Dit stukje draagt de titel „Hèt Lied der Vrij heid": „Ik had reeds enkele maanden in Moskou gewerkt, voor ik begreep, waardoor het kwam, dat Rusland zo heel anders is dan andere landen. In Maart 1945 werden wij, een groep journalisten, meegenomen van Moskou naar Boekarest. Boekarest had toen nog de allure van een vrolijke, op luxe gestelde stad; het was er druk en rumoerig, zoals overal elders in de vrije wereld. De terugreis werd aanvaard en tegen de avond kwamen wij aan in Char- kof, waar wij zouden overnachten. Eddy Gilmore van Associated Press en ik liepen langs de brede Soemskaja, waar het zo druk was, dat wij op de rijweg gingen lopen. Toch was het enige geluid, dat uit die dichte menigte opsteeg het geschuifel van de honderden en honderden laarzen. Ik geloof, dat wij beiden op dat ogenblik beseften, wat werkelijke vrijheid betekent, want wij bleven staan luisteren en ineens zei ik zonder enige uitleg: „Hoe zou jij dit nu omschrijven?" Eddy antwoordde prompt: „Ik weet het niet. Maar het is iets, dat je nooit vergeet." Luister! Overal in de straten van vrije steden hoort men een gezellig geroezemoes van stemmen.; op een hoek .wordt gedebat teerd; een straatjongen fluit een deuntje; een politie-agent maakt iemand, die ver keerd oversteekt, een standje; in Cairo hoort men de straatventers en in New York roepen de taxi-chauffeurs, elkaar iets toe. De mensen horen dit alles niet, totdat het er niet meer is. In de totalitaire staat lopen de mensen op straat zonder een woord te zeggen, zij proberen altijd zich zo.onopval lend mogelijk te gedragen." Nu zou ik u alleen willen verzoeken dit nog eens o.ver te lezen en er even over na te denken, vooral over die woorden „Ge hoort dit alles niet tot het er niet meer is." Als ge er even over nadenkt zal de ge dachte aan die straat-vol-mensen, waarin alleen het geluid van laarzen klinkt en waarin ieder vervuld is van de gedachte, vooral niet de aandacht te trekken, u be klemmen. Dat is dan de schuld van George Moorad. U moet het hem vergeven. Hij vond het noodzakelijk dat dit goed begre pen en doorvoeld werd. Opdat men de grote waarde beter zou beseffen 'van dat- wat-je-hebt. In het Westen. R. P. Passagierslijst van ,-,lFairsea" en „Ranclhi" Op onze kantoren ligt ter inzage een ge combineerde passagierslijst, van de troepen transportschepen ..Fairsea" en ..Ranchi", die op 1 September uit Tandjong Priok zijn Vertrokken. Beide schepen worden op 25 September in Nederland verwacht; de „Fairsea" in Rotterdam en de „Ranchi" in Amsterdam. Generaal MacArthur leidt persoonlijk de operaties aan boord van een der 260 invasieschepen TOKIO, 15 September. (Reuter). Zuid-Koreanen hebben hedenmorgen vroeg een landing uitgevoerd enkele km. ten Noorden van Pohang. De operatie, waarvan de bijzonderheden nog niet be kend zijn, zou naar men meent ten doel hebben het door de Noordelijken bezette Pohang te omsingelen door een aansluiting met andere troepen der UNO in het gebied tot stand te brengen. De eerste onvolledige, berichten beschrijven de landing als een soort commando-operatie. Volgens berichten uit Poesan en Tokio, uitgezonden door de New Yorkse radiosta tions, zijn Amerikaanse troepen geland op het eiland Wolmi nabij Intsjon. Tezelfdertijd voerden de Zuid-Koreanen te Intsjon, bijna dertig km. vaii Seoel, de voormalige Zuïd-Koreaanse hoofdstad, een amphibielanding uit. Landstrijdkrachten der UNO hebben daarna Kimpo en het vliegveld van deze stad bezet. Kimpo ligt ongeveer zestien km. van Seoel. Gesteund door een bombardement van oorlogsschepen waren de troepen te Intsjon aan land gegaan. Volgens een offi ciële .verklaring van het hoofdkwartier te Taegoe zijn de Zuid-Köreanen die aan de Oostkunst waren geland, er in geslaagd een bruggenhoofd te vormen. Volgens een persbericht, waarin een lid van de Zuid-Koreaanse Nationale Verga dering Wordt geciteerd, wordt gezegd, dat Zuid-Koreaanse troepen, met steun van Amerikaansevliegtuigen, te Koensan aan de Westkust, ongeveer halverwege Seoel aan de Zuidkust, waren geland. De troepen der UNO zijn op ongeveer zestien kilometer afstand van Seoel, meldt Reuter nader. De landingen aan de West kust dreigen het Noord-Koreaanse leger aan de Naktong af te snijden. Er zijn aanwijzingen, dat er Noord- Koreaanse troepen van het front aan de Naktong worden teruggetrokken om de nieuwe bedreiging het hoofd te bieden. In ëen officiële uitzending van radio-Taegoe wordt bevestigd, dat Zuid-Koreanen, met steun van oorlogsschepen, geland zijn op het eiland Wolmi. Intsjon is na Poesan de grootste diepe haven. Het is per spoor en met wegen met Seoel verbonden. Seoel is een vitaal knooppunt voor het vervoer van oorlogsmateriaal van Noord-Korea naar het front. Bij de landingsoperatie in de buurt van de haven Intsjon zijn volgens berichten van A.F.P. 260 schepen in actie. Generaal McArthur leidt de operatie aan boord van een dezer schepen. Naar Reuter verder meldt hebben op dringende Zuid-Koreaanse troepen dé stad Angang-Ni, ongeveer '15 "km. ten Z.-W. van Pohang, veroverd. Britse versterkingen Een woordvoerder van het Britse mini sterie vaii Luchtvaart heeft Donderdag meegedeeld, dat er bijna onmiddellijk Britse troepenversterkingen per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken. Het aantal van de Versterkingen kon uit veiligheidsoverwegingen niet worden be kend gemaakt. De versterkingen dienen om de in Korea vechtende Britse regimenten op volle sterkte te houden. Het hoofdkwartier van generaal MacAr thur deelt mede, dat de Amerikanen thans per maand een half millioen ton aan mate. riaal van Japan naar. Korea overbrengen. Uruguay heeft het commando der UNO in Korea twee millioen dollar aangeboden voor de aankoop van goederen, „die voor de actie in Korea noodzakelijk geacht wor den". Venezuela heeft zich bereid verklaard medische artikelen tot een waarde van 1ÖP.000 dollar bij te dragen. Het commando der UNO heeft de aan biedingen voor hulp van Pakistan, de Phi- De staatssecretaris van Sociale Zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn, zal vanavond via de zender Hilversum II wederom een toespraak houden over het regeringsbeleid in zake lonen en prijzen. De uitzending begint om 19.15 uur. De Vereniging voor Waterleidingbelan- ffcn 'in Nederland hield Donderdag haar algemene vergadering te Lichtenvoorde. Tijdens het huishoudelijke gedeelte van de vergadering werd de aftredende secretaris penningmeester, ir. W. H. van Marle uit Bloemendaal, herkozen. Europese betalingsunie volgende week een feit Verwacht wordt, dat de overeenkomst betreffende de Europese betalingsunie in het begin van de volgende week te Parijs ondertekend zal worden, vermoedelijk Dinsdag. De ECA heeft doen weten, dat zij bereid is een bedrag van 350 millioen dol lars te verstrekken als eerste werkkapitaal voor de unie, zo werd vernomen. Daarmede is men uit de impasse gekomen, die een vroegere ondertekening van de overeen komst verhinderde. Het bestuur van de unie is nog niet gekozen, maar verwacht wordt, dat er vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Nederland, Italië, Denemarken, Zwitserland .en Duitsland zit ting in zullen krijgen. lippijnen, Denemarken en de internationale vluchtelingenorganisatie (IRO) aanvaard. Volgens een woordvoerder der UNO zul len binnenkort zes afgevaardigden van de wereldgezondheidsorganisatie en de IRO naar Korea vertrekken om te helpen bij de regeling van de hulpverlening aan burgers. Verbindingen verbroken Generaal MacArthur heeft Donderdag verklaard, dat de Noord-Koreaanse strijd krachten in Zuid-Korea afgesneden zijn van hun bevoorradingsbronnen. De gene raal deelde mede, dat de superforten hun taak om alle verbindingswegen der Noor delijken naar het Zuiden af te snijden, bijna hebben voltooid. Officieuze besprekingen over Japans vredesverdrag President Truman heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hü het ministerie van Buitenlandse Zaken gemachtigd heeft officieuze besprekingen over een Japans vredesverdrag te openen met andere leden van de commissie voor het Verre Oosten. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Truman, dat de Sovjet-Unie als lid van de.commissie voor het Verre Oosten ongetwijfeld zou deelnemen aan de be sprekingen over een vredesverdrag met Japan. Het is het algemene streven van de Verenigde Staten aan alle oorlogstoe standen een eind te maken, aldus Truman. „Wij hebben reeds lang bij de Sovjet-Unie aangedrongen op het tot-stand-komen van een vredesverdrag met Oostenrijk en on derzoeken de mogelijkheid vari de be ëindiging van de staat van oorlog met Duitsland". Dit laatste is echter een on derwerp, dat door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten moet worden behandeld, aldus Truman. Generaal Roberts sloeg Zuid-Koreaanse waarschuwing in de wind en maakte foutieve schattingen LAKE SUCCESS, 14 September (Reuter) De commissie der UNO voor Korea legt in haar jaarverslag aan de algemene ver gadering de gehele verantwoordelijkheid voor het conflict in Korea op de Nöord- Koreaanse autoriteiten. De commissie verklaart, dat „de Noord- Koreaanse regering op 25 Juni een zorg vuldig voorbereide grootscheepse invasie is begonnen, nadat haar pogingen om de Zuid-Koreaanse republiek van binnen uit te ondermijnen, schipbreuk' hadden gele den." Hoewel de kunstmatige verdeling van het land de oorzaak van het conflict is, zouden de Noord-Koreanen de oorlog heb ben kunnen voorkomen door algemene ver kiezingen voor het gehele grondgebied, on der de controle van internationale waar nemers, toe te staan, zo besluit het verslag. Onvoorbereid Volgens het rapport hechtten de Ameri kaanse militaire adviseurs weinig geloof aan de mededeling van de Zuid-Koreanen, dat een invasie van de Noordelijken vóór 25 Juni dreigde. De leider van de Ameri- lcaanse militaire adviesgroep in Zuid- Korea, generaal Roberts, aldus het rapport, was het niet eens met de Zuid-Koreaanse minister van Defensie, kapitein Sihn Soeng Mo, die hem op 10 Mei had gewaarschuwd voor het „dreigende gevaar van een in vasie uit het Noorden". Inlichtingen „uit de best mogelijke bron nen, die in de eerste helft van 1950 in Zuid-Korea waren ingewonnen", duidden er op, dat de sterkte van het Noord- Koreaanse leger ongeveer 175.000 man was en dat dit leger voornamelijk bestond uit Koreaanse communisten, clie in Mandsjoe- rije gewoond hadden en in het 8ste Chinese communistische leger gediend hadden, al dus de commissie. In Februari deelde de Zuid-Koreaanse stafchef de commissie mee, dat de Noord- Koreanen over meer en betere artillerie beschikten dan het Zuidelijke leger. Vol gens de Zuid-Koreaanse functionaris was dit te wijten aan „de steeds toenemende hulp van de Sovjet-Unie". Generaal Ro berts echter was het met de Zuid-Koreaan se schattingen niet eens en was van mening dat het Zuid-Koreaanse leger van onge veer 100.000 man „minstens even sterk, niet sterker" was dan het Noord-Koreaan se leger, zo zegt het rapport. Op 10 Mei rapporteerde kapitein Sihn, dat het Noord- Koreaanse leger was uitgebreid tot 183.000 man en beschikte over talrijke tanks en schepen. De toen fungerende voorzitter van de commissie der UNO, Jamieson (Australië), bracht een bezoek aan de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken. Na een bijeenkomst met Zuid- Koreaanse militaire autoriteiten werden twee officieren van de staf van generaal Roberts gehoord. Vólgens het rapport be vestigden dezen in grote lijnen de inlich tingen van de Zuid-Koreaanse militaire autoriteiten en erkenden zij het toenemen de verschil in sterkte tussen de strijdkrach ten van het Noorden en die van het Zuiden. De Amerikanen, aldus het rapport, waren het er echter niet mee eens, dat er direct gevaar zou dreigen en bevestigden hun vertrouwen in het veiunogen van het Zui delijke leger om de strijdkrachten van het Noorden in geval, van een aanval te weerr staan. De eerste zending van 3SÜ0 boeken, bestemd voor een in Indonesië te stichten Oosterse bibliotheek, is deze week uit Nederland naar Djakarta verzonden. De Hoge Commis saris van Indonesiëïn Nederland mr. Mohammed Roem (tiveede van links) verzegelde de eerste kist in gezelschap van prof. dr. mr. N. W. Posthumus, die het Nederlandse aandeel in deze boekerij verzorgt, een assistente, en de secretaris van mr. Roem, de heer Soedjono. Volgens het. rapport wensen zowel de Noord- als de Zuid-Koreanen een verenigd en onafhankelijk Korea. De commissie uit de waarschuwing, dat de vraagstukken van wederopbouw en herstel en in het bijzonder het vraagstuk der vluchtelingen te zwaar zijn voor de Koreanen om zelf op te lossen, Het rapport verklaart, dat de regering in Zuid-Korea het resultaat is van „vrije ver kiezingen en de uitdrukking van een volks wil", doch oefent het enige critiek op de wijze, waarop in Zuid-Korea de wet op de nationale veiligheid is toegepast. In 1949 werden 118.621 personen gearresteerd en 33.207 personen berecht. Sommige arresta ties gingen gepaard met „schending der grondwettelijke vrijheden en zelfs grove behandeling en marteling", aldus het rap port. De binnenlandse toestand in de Zuid- Koreaanse republiek werd echter voor het uitbreken der vijandelijkheden op 25 Juni langzamerhand beter. Het rapport zal onder de 59 leden-staten der UNO worden verspreid. Het Lagerhuis aanvaardt Brits herbewapeningsplan LONDEN, (Reuter). Het Engelse La gerhuis heeft het herbewapeningsplan van de regering, waarmee 3.6 milliard pond sterling is gemoeid, goedgekeurd. Tot dit plan behoort de verlenging van de dienst plicht van 18 maanden tot 2 jaar. Het plan werd zonder stemming aange nomen, omdat de oppositie reeds had ver klaard het te zullen steunen. Daarna werd het wetsontwerp tot verlenging van de dienstplicht in behandeling genomen, waar over het debat heden wordt voortgezet, zodat het Maandag in het Hogerhuis kan komen. In de loop van het debat verklaar de Eden dat Engeland meer manschappen op het vasteland moest hebben dan de drie divisies, die door Attlee zijn beloofd. Eden noemde de uitbreiding van twee tot drie divisies in Duitsland „nogal mager". Toen Eden de uitrusting van de hulpmacht der RAF „treurig verouderd" noemde, maakte Arthur Henderson, de minister van Lucht vaart bekend, dat 13 der 20 hulpeskaders zullen worden uitgerust met straalvlieg tuigen van het type Vampire 2 en 3. Shinwell, de minister van Defensie, die het debat afsloot, bracht naar voren dat het quantum divisies, dat de defensie-orga nisatie der West-Europese Alliantie zich als doel voor ogen gesteld heeft, niet ver van de 60 divisies af is en in 1953 of 1954 bijeen zou zijn. Shinwell noemde het te enenmale onmogelijk om de 60 divisies reeds volgend jaar bijeen te hebben, zoals was voorgesteld. Het idee van een Eui'O- pees leger noemde hij „vreemd en fantas tisch". Engeland wil in Maart 1951 de derde divisie naar Duitsland sturen. Aan de twee zich reeds in Korea bevindende bataljons zal binnen enkele weken een brigade-groep worden toegevoegd, In geval van nood zou Engeland 10 divisies ver strekken, waarvan enkele desnoods binnen enkele weken gemobiliseerd zouden kun nen worden. In het begin van het volgend jaar zou weer een vlïegkampschip beschik baar zijn en niet lang daarna een tweede, aldus Shinwell. Amerikaanse Senaat wil sancties tegen export strategisch materiaal WASHINGTON. (Reuter)." De Ameri kaanse Senaat heeft besloten de regering aan te bevelen de financiële en economi sche hulp te staken aan elk land, dat wa penen of voor militaire doeleinden bruik bare goederen verkoopt aan landen achter het „ijzeren gordijn". Hiertoe werd bij hoofdelijke stemming besloten, nadat de republikeinse senator Kenneth wherry had verklaard, dat der gelijke exporten werden gebruikt voor de vervaardiging van Russische tanks, die thans Amerikanen in Korea doden. Het verbod, dat geen betrekking heeft op mi litaire doch alleen op financiële en econo mische hulp, werd opgenomen in een noodwet tot toewijzing van 17.192.000.000 dollar ter uitbreiding van de militaire macht van Amerika en zijn bondgenoten. „Strijd" om Bertha Hertogh Een jeugdleider te Singapore is heden per vliegtuig voor een reis van zes maan den door het Midden-Oosten vertrokken, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te houden". Deze leider, Mohammed Khan, die voor zitter is van de „Mohammedaanse Jonge- liedenvereniging" te Singapore, verklaarde, dat deze aangelegenheid een nationale kwestie was geworden. Ministersconferentie te New York onderbroken NEW ^ORK (United Press). De minis ters van Buitenlandse Zaken der drie grote mogendheden hebben Donderdagavond bekend gemaakt dat zij het ten volle eens zijn over de noodzaak van versterking der Europese en Aziatische defensie tegen het communisme en menen dat onmideliijke en doeltreffende stappen gedaan moeten worden. Hun driedaagse serie van zittingen ein digde nadat de Amerikaanse minister Acheson zijn Britse en Franse collega's had overgehaald de kwestie van West- Duitsland's inschakeling in een Europees defensieplan te verwijzen naar de zitting van de 12 ministers van Buitenlandse Za ken van het Atlantisch pact die heden ver gaderen. In verband met een bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad zijn de ministers tot Maandag uiteengegaan, aldus wordt in een communiqué na de zitting van Donder dag verklaard. De tot nog toe „op voorlopige wijze" be sproken onderwerpen waren het Duitse vraagstuk, West-Europese defensiewaag stukken en kwesties betreffende het Verre Oosten, die men opnieuw zal opnemen, wanneer de ministers weer bijeen zijn, al dus het communiqué. Men werd het er over eens, dat „onmid dellijk doelmatige stappen" moeten worden genomen ter versterking van de verdedi ging van Europa en Azië tegen een moge lijke aanval, aldus het communiqué. De versterking der defensie noemden de mi nisters het dringendste der belangrijke vraagstukken, waarvoor de wereld zich op het ogenblik gesteld ziet. De volgende week zal na het beëindigen van de besprekingen een nieuw communiqué worden uitgegeven. Het woord is aan A. v. Humboldt: Overal gaat een vroeg voorgevoel aan het latere weten vooraf. De positie van minister Schokking (Van onze parlementaire redacteur) Zoals men weet heeft de heer Fens, woordvoerder van de grootste fractie in de Tweede Kamer, die van de K.V.P., mi nister Schokking eigenlijk aan een soort her-examen willen onderwerpen. Over vier maanden zou de fractie van de K.V.P. wei eens zien of zij dan in deze bewindsman voldoende vertrouwen had om hem verder de leiding te laten behouden. Tevens had de heer Fens er met kracht op aange drongen dat de minister zich van onge schikte adviseurs zou ontdoen. In de Ka mer vroeg men zich af of een bewindsman, die als het ware slechts vertrouwen op ter mijn had gekregen, zo iets zou kunnen aanvaarden. Het blijkt, zoals men uit het Kamerver slag kan zien, dat minister Schoklcing, die zich ook achter zijn adviseurs schaarde, hiertoe inderdaad niet bereid is. De fractie van de K.V.P. zal dus van de herexamen-eis moeten afzien, aangezien anders uit de woorden van mr. Schokking op te maken valt dat hij zijn portefeuille zou neerleg gen. De verwachting is dat de heer Fens en zijn geestverwanten aan deze eis niet zullen vasthouden, zodat het aftreden van de minister van Oorlog en Marine voor komen zou worden. Dinsdag zal een afkeurende motie van de oppositie in stemming komen LONDEN (Reuter). De British Iron and Steel Fereration, de organisatie der industriëlen, heeft Donderdag een verkla ring gepubliceerd^ waarin zij zich opnieuw tegenstandster toont van nationalisatie van de Engelse ijzer- en staalindustrie. De or ganisatie deelde mede geen kans te zien om aan het verzoek van de Britse minister voor de Bevoorrading te voldoen, om na men op te geven van personen, die na de nationalisatie deel zouden kunnen uitma ken van de voorgenomen ijzer- en staal- maatschappij. De organisatie is tegen natonalisatie, omdat, zo wordt in de ver klaring gezegd, deze zeer schadelijk zou zijn, zowel voor de efficiency der industrie als voor het openbare belang. Naar de mening der organisatie zou, wanneer het de bedoeling is van de regering zekerheid te hebben dat de politiek van de industrie in overeenstemming is met de nationale behoeften, dit doel beter bereikt kunnen worden door een wettelijke commissie van toezicht. De minister voor de Bevoorrading; George Strauss, heeft in het Lager Huis medege deeld dat de benoemingen voor de staal- commissie (Steel Board) op 2 October zullen geschieden. Tot voorzitter zal be noemd worden de president-directeur van de British Oxygen, Steven James Lindsay Hardie. De commissie zal behalve deze voorzitter bestaan uit ten minste zes en ten hoogste tien leden. Minister Strauss maakte verder bekend, dat de aandelen der honderd grootste maatschappijen op 1 Januari, of zo spoedig mogelijk daarna door de nieuwe maatschappij zullen wor den overgenomen. De conservatieve leider der oppositie. Winston Churchill, sprong onmiddellijk op en noemde het besluit van de regering „roekeloos en lichtzinnig". Hij diende een motie in waarin wordt betreurd, dat Enge land „op een allercritiekst stadium van zijn nationale veiligheid wordt onderge dompeld in een heftige politieke contro verse van binnenlands politieke aard". In een heftig debat tussen hem en de oppositie-leider verklaarde Attlee het eveneens te betreuren als de uitvoering van de reeds aangenomen wet op de nationali satie van de ijzer- en staalindustrie tot een dergelijke controverse zou leiden. In de wandelgangen, werd vernomen, dat de regering besloten heeft Churchills uit daging aan te nemen en zijn motie als een van wantrouwen te zullen beschouwen. Als de motie wordt aangenomen, zal de rege ring aftreden en nieuwe algemene verkie zingen uitschrijven. De regering achtte het noodzakelijk de ijzer- en staalindustrie zo spoedig moge lijk onder staatsbeheer te brengen in het belang van het nieuwe hei'bewapenings- plan. zo werd in gezaghebbende kringen meegedeeld. Churchill eiste, dat zijn motie Dinsdag in behandeling zou wox'den genomen, waarin de regering toestemde. De wet op de nationalisatie van de ijzer en staalindustrie, die door het vorige par lement is aangenomen, voorziet in over dracht van deze industrie ixx handen' van de regering op 1 Januari 1951. Europese vrouwelijke artsen op Amerikaans congres NEW YORK. (Reuter). Acht-en-vijftig vrouwelijke artsen uit acht Europese lan den nemen deel aan het congres van de Internationale Bond van Vrouwelijke Art sen, dat Zondag te Philadelphia werd ge opend en een week zal duren. Voor haar vertrek naar Philadelphia waren zij drie dagen de gasten van de bond van vrouwe lijke artsen te New York City, alwaar zij hospitalen bezochten en lezingen bijwoon den van medische autoriteiten over vrou wen- en kinderkwalen. Engeland en Schotland hebben 27 afge vaardigden gezonden, Finland 10, Joego slavië, Italië en Noorwegen elk twee, Frankrijk zes, Denemarken en Nederland elk vier en Oostenrijk heeft een deelneem ster gezonden. Polen, Hongarije en Tsje- choslowalcije hebben de uitnodiging van de bond om afgevaardigden te zenden on beantwoord gelaten. Pror. dr. A. C. Ruys, Nedei-landse afgevaardigde en voorzitster van de in ternationale bond, sprak over de noodza kelijkheid van een beter internationaal begrip. Deense UNO-delegatie op de hand van Peking Volgens het Deense blad „Sosial Demo- kx-aten" zal de Deense delegatie in de Al gemene Vergadering der UNO in alle kwes ties betreffende China stemmen ten gunste van de communistische regering van China. HET WEER AFGEBEELD Bij de Golf van Biskaje ontstond gister avond een nieuwe actieve storing die zich snel in de richting van ons land ging verplaatsen. In Frankrijk veroor zaakte de storing vanochtend vroeg al regen en onweer. Na het passeren van deze storing zal onstabiele lucht over ons land stromen waarin enkele buien kunnen optreden. Weerbericht SCHEIDINGSLIJN-FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VüSTAND VAN OIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINO- _5NELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later enkele opklaringen. Plaatse lijk enkele buien, vooral in de kustprovincies. Matige, tijdelijk krachtige wind, overwegend uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. 16 September: Zon op 6.15 uur, onder 18.54 uur Maan op 12.18 uur, onder 20.12 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 15 September Hoog water: 5.31 en 17.51 uur. Laag water: 1.26 en 13.39 uur. Zaterdag 16 September Hoog water: 6.09 en 18.32 uur. Laag water: 2.04 en 14.14 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1