DANS c D Minister Schokking wenst geen .herexamen" te doen De radio geeft Zaterdag SCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 Prins Bernhard bezocht Alkmaar PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE Wereldnieuws j Uiti Vrijdag 15 September 1950 TWEEDE KAMER Hij moet op hef volle vertrouwen van de Kamer kunnen rekenen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Schokking kreeg ook Donder dag. bij de voortzetting van het debat over zijn begrotingen, weer harde woorden te horen. Mi'. Roos jen (A.R.) die overigens terecht liet uitkomen, dat in belangrijke mate het gehele kabinet verantwoordelijk is voor het gevoerde defensie-beleid zei, dat men zonder een bepaald doel in het oog te houden, te werk is gegaan. Re gering en legerleiding hebben gefaald. Het was al aarzeling wat de klok sloeg. Daar door is, naar spreker betoogde, een ,,deuk in het vertrouwen" ontstaan. Minister Schokking heeft voor het eerst enig hou vast gegeven toen hij zich in de Memorie van Antwoord over de begroting van Marine met de omschrijving van het doel van onze vloot bezig hield. Kennelijk om te onderstrepen dat onze defensie een ka- binetsaangelegenheid is, kwam tijdens het betoog van mr. Roosjen de minister-presi dent achter de ministerstafel zitten. De heer Vorrink (Arbeid) zeide, dat het gebeurde in Tsjechoslowakije een eind maakte aan de illusie, dat Rusland de overeenkomsten van Yalta en Potsdam alsmede andere verdragsverplichtingen zou nakomen. Regionale verdragen bleken niet voldoende. In het aangezicht van de drei gende gevaren bleek men nauwelijks iets tot stand te brengen voor de gezamenlijke verdediging. Na de aanval op Zuid-Korea is pas een snel optreden van de regerin gen der vrije democratische staten ge volgd. De heer Vorrink stemde in met de ge dachte. die ten grondslag had gelegen aan de te Straatsburg aangenomen motie- Churchill inzake de vorming van een Europees leger als onderdeel van een ge coördineerd Atlantisch leger, al noemde hij het ergelijk, dat men de noodzaak hiertoe pas na het gebeurde in Korea was gaan inzien. Kan niet op kortere termijn dan aan de regering blijkbaar voor ogen staat, gezorgd worden voor het paraat maken van de drie uit Indonesië afkomstige divisies? De omstandigheden hebben de noodzaak van de herbewapening van West-Duits- land aangetoond. Alleen wanneer men de West-Duitse republiek als gelijkberechtig de in de Europese samenwerking opneemt, kan men op loyale medewerking van die kant aan de gemeenschappelijke defensie rekenen. Natuurlijk zal de West-Duitse militaire macht deel van een Europees leger moeten uitmaken. De heer Vorrink wenste een staats secretaris voor de luchtmacht en dan een die niet-militair is en van een uitgespro ken politieke kleur. Terloops kreeg de mi nister te horen, dat zijn beleid te weinig blijk gaf van het besef, dat regeren voor uitzien betekent en vereist. Spreker wilde geenszins beperking van de omvang der uitgaven voor de vloot, maar'wel een an dere samenstelling van deze, meer bere kend op een aandeel in de Atlantische verdediging. Mede wegens de ernstige buitenlandse politieke toestand moet een minister van Defensie op een minimum van vertrouwen kunnen rekenen. Nauwe lijks aanvaardbaar voor minister Schok king noemde de heer Vorrink het opzeg gen van vertrouwen op termijn, het grote „herexamen"- over vier maanden, waaraan de heer Fens de minister wilde onderwer pen. Met veel van de door die afgevaar digde geuite kritiek was de woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie het eens, niet ech ter met diens herexamen-methode. De heer Vorrink wilde blijkbaar het mi nisteriële antwoord afwachten alvorens zijn definitieve standpunt te bepalen. Hij zeide tenslotte dat ook een goed sociaal- economisch beleid nodig is met het oog op de verdediging van de vrije menselijke persoonlijkheid. Hierna kwam de heer T i 1 a n u s (C.H.) zijn geestverwant minister Schokking in zoverre een handje helpen door de nadruk te leggen op de mede-verantwoordelijk heid voor het defensie-beleid van een groot aantal leden van het kabinet. Daar naast ligt het in belangrijke mate aan de HILVERSUM I, 402 AL 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8i00 Nieuws.' 8.18 Orgel. 3.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Fluit en piano. 12.00 Promenadeorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.20 Amateurs uitzending. 14.50 Streekuitzending. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Platen. 16.25 Lichte muziek. 16.45 Sport. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Harmonie orkest, 18,35 Vrouwenkoor. 18.55 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Graaf Berna- dotte". causerie. 19.40 „Het vertaalde boek", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevariëerd programma. 21.10 Symphonie-orkest. 21.55 Socialistisch commentaar. 22.10 Weense mu ziek. 22.40 „De commissaris vertelt verder". 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 AL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws.. 3.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Godsdienstige cause rie. 12.00 Angelus. 32.03 Platen. 12,30 Weer bericht. Pl.m. 20.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Mclropole orkest. 14.00 Harmonie-orkest. 14.30 Platen. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten, i5.35 Gemengd koor. 16.05 Piano duo. 16.30 „De schoonheid van het Grego riaanse. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19 25 Symphonette-orkest, koor en solisten. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op. héren". 21.00 Gevariëerd programma. 21.45 Puzle. 21.55 Populair con cert. 22.35 Amerikaans commentaar. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.20 Utrechts Stedelijk Orkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12,30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Causerie over toneel. 14.10 Platen. 15.30 Orgel. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Voor de jeugd.' 18.00 Accordeon. 18.15 Platen, 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest en soliste, 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22,15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuw». 23.05 Platen. internationale ontwikkeling van zaken, dat deze begroting alleen een „moment opname" kan zijn, hetgeen de bewindsman niet te verwijten valt. De heer Tilanus keerde zich tegen de heer Bruins Slot we gens diens betichtingen aan het adres van Engeland, dat zich volgens de A.R. spre ker aan zijn militaire verplichtingen te genover het vasteland van Europa zou onttrekken. Tot besluit van zijn betoog zegde de heer Tilanus de regering zijn steun toe. Teveel aan woorden, tekort aan daden, luidde de critiek van mr. Vonk (WD). Minister Lieftinck was in de ogen van deze afgevaardigde de kwade geest wegens te grote schrielheid. Met spoed is vorming van operationele eenheden nodig en een bijzondere oorlogslening ter behartiging van een en ander, aldus deze afgevaardig de. Twijfelt de minister niet aan zijn eigen capaciteiten?, zo vroeg spreker zich af, die van mening was dat de in het vooruitzicht gestelde verhoging op de begroting 1951 niet voldoende is. Zijn partijgenoot Kort hals betwijfelde of wel alles is gedaan wat kon en of het geld wel steeds op doel treffende wijze was en wordt besteed. In het bijzonder kwam deze spreker voor betere verzorging van de Marine op. Hij bepleitte een krachtig eigen standpunt bij het internationaal overleg. In de avondvergadering trok de heer Gortzak (Comm.) van leer. In zijn ogen was minister Schokking slechts „filiaal houder van Washington". Hij verheerlijkte de vredelievende volksdemocratieën en zei, dat niet Sovjet-Rusland oorlogszuchtig is, maar het Amerikaanse kapitalisme. „De volken van de Sovjet-Unie hebben maar één wil. die van de wereldvrede", zo be sloot hij, waarop de heer S u ur h o f f (Ar beid) uitriep: „Dat moet je ze dan eens vertellen, want dat is nieuw voor hen!" „De tijd van improvisatie is nu voorbij, wij moeten nu gaan organiseren", betoog de hierna de heer Vermeer (Arbeid). Met klem drong hij er op aan onderoffi cieren. die in Indonesië uitstekende eigen schappen hebben getoond, na een korte scholing tot de officiersrang toe te laten. De minister antwoordt Na een korte pauze kwam minister Schokking aan het woord, die de eens gezindheid van de West-Europese landen, thans de defensie volgens een gemeen schappelijk plan te versterken, een bastion noemde, waar men op kan vertrouwen. Nederland aanvaardt zijn deel in de West-Europese verdediging te land. De minister gaf ook te kennen dat in dien de internationale spanning dit zou vereisen vergroting van de jaarlijkse lich ting op korte termijn nodig zou zijn. Men zou dan voor legering mede gebruik dienen te maken van de mogelijkheid om dat in West-Duitsland te doen, De regering heeft zich bereid verklaard eventueel troepen naar West-Duitsland te zenden. Nadrukkelijk vroeg de minister de aan- ADVERTENT1E dacht van de Kamer voor het werk van de staven. Het denkbeeld van de heer Ver meer om te komen tot moderne bedrijfs voering bij Oorlog was de bewindsman uit het hart gegrepen. Toen we, zo zeide hij, in 1945 begonnen ,was er niets bij Oorlog en als men dan eens ziet, wat er deson danks ten opzichte van de militaire organi- satie in Indonesië is gepresteerd en hoe men zich vervolgens op de nieuwe taak is gaan voorbereiden, dan kon men zeker de omvang van de moeilijkheden beseffen. Na zijn afgetreden chef-staf-luchtmacht, lui tenant-generaal Giebel, gehuldigd te heb ben, roerde de minister de vraag aan, of er een staatssecretaris voor de luchtmacht moet komen. Hij bleek hiervoor wel te voelen maar pas na de. voltooiing van een aantal reorganisatie-plannen, die de staats secretaris van Oorlog, als de auteur ervan, eerst zal uitvoeren. De minister verklaarde, dat de lei ding van de militaire departementen hoge physieke eisen stelt. Wannéér hij bovendien nog psychisch bezwaard wordt, doordat men hem slechts „ver trouwen op termijn" wil schenken, dan zal het hem niet mogelijk zijn de voor genomen reorganisaties uit te voeren. Met deze verklaring gaf de minister te kennen dat hij zal aftreden indien de heer Fens niet van het „herexamen" afziet. De regering is van oordeel dat Duitsland in de Westerse defensie moet worden in geschakeld, zo zei de minister verder. Komt het onverhoopt tot een conflict, dan dient de grens zo ver mogelijk Oostwaarts te liggen. Tot de heer Bruins Slot zeide hij, dat de Nederlandse Marine niet in een hoek zal worden gedrukt. Precies te middernacht onderbrak mi nister Schokking zijn rede. De Kamerleden begaven zich naar het voorzittersgestoelte om mr. Kortenhorst geluk te wensen met zijn zilvaren jubileum als Kamerlid. Daarop vroeg minister Drees het woord, teneinde met. hartelijke woorden de jubilaris te feli citeren. Dez esprak een geestig dankwoordje en eindigde met de verklaring dat hier mede het „incident" gesloten was. Daarop kon de minister zijn rede weer voortzetten. Hij gaf nog te kennen, dat het een vraag is of het Nederlandse volk op het huidige peil zal kunnen blijven leven. Uit komende staatsstukken zal blijken hoe de regering daarover denkt. De minister achtte het een winstpunt, dat de Franse regering zich met kracht tegen binnen landse onlusten te weer stelt. Een aantal vragen van de heer Van Vliet zal de mi nister schriftelijk beantwoorden. Over de burgerlijke verdediging deed de minister geen mededelingen, daar deze onder Bin nenlandse Zaken behoort. Zijn standpunt over de geestelijke verzorging is onver anderd. Om even over halfeen werd de vergade ring gesloten. In de vergadering van heden middag komende staatssecretarissen aan het woord. ADVERTENTIE AANVANG DER LESSEN VANAF 23 SEPTEMBER INSCHRIJVING DAGELIJKS Uw aandacht wordt gevraagd voor de speciale goedkope cursus voor leerlingen der middelbare scholen. Vraagt prospectus Te veel rechts gehouden De Haarlemse rechtbank behandelde twee zaken tegen automobilisten, die in Heemstede te veel rechts hadden gereden, waardoor ongelukken met ernstige gevol gen zijn ontstaan. In de nacht van 20 op 21 Mei om half één reed de inkoper H. C. uit Wassenaar op de Zandvoortselaan en na een fietsend echtpaar gepasseerd te zijn, raakte zijn auto de fiets van de Heemsteedse leraar de heer J. B. Deze viel en met een hersenschudding is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overge bracht. Hoe het ongeluk gekomen was kon de verdachte niet verklaren. Hij was in Zandvoort geweest en had alcohol gedron ken. Uit een onderzoek was gebleken, dat van overmatig gebruik geen sprake was. Naast hem in de auto zat een zes-en- twintigjarig meisje, met wie de bestuur der gepraat heeft. De officier van Justi tie eiste een hechtenis van zes weken. De Haarlemse uitvoerder J. T. B. was betrokken bij een aanrijding op Vrijdag ochtend 14 Juli op de Herenweg in Heem stede bij de Ritsema Boskade. Hij kwam uit Bennebroek en reed in de richting Haarlem. Volgens zijn verklaring stak een vrachtauto de weg bij de Ritsema Bos kade over en daardoor kon hij niet door rijden. Door de regen was de weg glad en hij had geen gelegenheid om te remmen. Rechts van de weg reed een drie-en-zes- tigjarige koopman op een bakfiets. De bak fiets werd geraakt en de bestuurder viel er af. Met een gebroken scheenbeen werd hij naar zijn woning vervoerd. Hij kan zijn werk nog niet verrichten. De bestuur der van de vrachtauto verklaarde als ge tuige, dat hij de bocht al uit was en op de weg reed, toen het ongeluk gebeurde. Nadat de officier van Justitie een hech- tenisslraf van een maand had geëist merk te de verdediger mr. L. J. H. Koomans op, dat het ongeluk niet aan verdachte te wij ten is. De bestuurder van de vrachtauto had moeten stoppen en dan had zijn cliënt door kunnen rijden. Hij pleitte vrijspraak. De rechtbank zal op 28 September uit spraak doen. Bootje overvaren; man verdronken Donderdagmiddag is een bootje, waarin twee mannen zaten te vissen in het IJ te Amsterdam door een zogenaamde zand bak overvaren. Een der mannen wist zwemmende de wal te bereiken. De ander, de 49-jarige C. R„ is verdronken. De be manning van een boot van de havendienst heeft later zijn stoffelijk overschot opge haald. Hagenaars zagen een meteoor Vele inwoners van Den Haag hebben Donderdagavond omstreeks tien minuten voor tien gedurende enige seconden een lichtend voorwerp langs de hemel zien bewegen. De sterrenwacht te Leiden deelde mede dat het een meteoor was geweest die zich in Zuid-Westelijke richting voort bewoog. Een ton schade door brand In Zevenbergen is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de grote boerderij van de heer Maris. Binnen tien minuten stond de schuur in lichter laaie en ging met graan en landbouwinventaris, waarvan de waarde 100.000 bedraagt, verloren. De brandweer wist de landbouwerswoning, enkele schuren en een arbeiderswoning te behouden. Verzekering dekt een deel der schade. De oorzaak van de brand is het omvallen van een benzine-verf brander. In het voorjaar van 1951 zal in het ge bouw van de R.A.I. te Amsterdam een beurs op verpakkingsgebied gehouden worden. Prins Bernhard heëft gistermiddag als voorzit ter van de Nationale Demobilisatieraad een bezoek aan Alkmaar ge bracht, waarbij hij een gedenkteken onthulde in het eerste blok van een complex van 96 wonin gen voor gedemobiliseer- den. dat aldaar aan de Willem de Zwijgerlaan wordt gebouwd. De Prins hield bij deze onthulling een toespraak waarin hij er aan herin nerde dat een groot deel van de gedemobiliseer- den reeds een werkkring vond, maar dat hun huis vesting meer moeilijk heden geeft. Hij dankte het gemeentebestuur van Alkmaar voor zyn initia tief en sprak de hoop uit, dat andere gemeenten dit voorbeeld van Alkmaar voor zoveel mogelijk zullen volgen, opdat onze gedemobiliseerden elkan der zullen kunnen toe roepen: „van Alkmaar begint de victorie". Na de onthulling van het monument bezocht de Prins verschillende Alkmaarse industrieën. Een dezer bezoeken gold de orgelfabriek van de firma A. Pels en Zoon (die onder meer het nieuwe orgel bouwde waarmee dezer dagen in Teylers Museum te Haarlem een demonstratie gegeven werd). Tenslotte werden in Alkmaars ge meentehuis de raadsleden en notabelen aan de Prins voorgesteld, waarop Zijne Ko ninklijke Hoogheid, na een hartelijk af scheid van de Commissaris der Koningin dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester mr. dr. H. J. Wytema en de andere autoriteiten, omstreeks half zes per auto naar Soestdijk terugkeerde. De kerkelijke gezindte der Haarlemmers Wijziging in 2 jaar en 8 maanden Indertijd hebben wij er reeds de aan dacht op gevestigd dat er een groot ver schil is tussen de opgaven van de Haar lemmers gesplitst naar de kerkelijke ge zindte, zoals die vermeld staan in de Sta tistische Gegevens der gemeente Haarlem en de resultaten van de op 31 Mei 1947 gehouden Volkstelling. Voor de grootste groepen zijn de cijfers: Gegevens Volkstelling Haarlem R. K54018 59124 Ned. Herv. Kerk 31813 42357 Geen kerkgenootsch. 49421 35105 De opgaven van de Volkstelling zijn van 31 Mei 1947 (toen er 156.856 inwoners wa ren) en van de Statistische Gegevens van 1 November 1947 (158.186 inwoners). Het verschil tussen beide opgaven wordt verklaard uit het feit dat de gemeente Haarlem de gegevens put uit het Bevol kingsregister. Daarin staat de kerkelijke gezindte der inwoners aangetekend van het ogenblik der geboorte of vestiging. Daarin wordt slechts wijziging gebracht op verzoek van de betrokkenen. Daarentegen is het resultaat der Volkstelling als het ware een momentopname. In de dezer dagen verschenen Statistische Gegevens worden de cijfers vermeld op 1 Juli van dit jaar. Ter vergelijking geven wij die van 1 November 1947. 1 Juli *50 1 Nov. '47 Ned. Herv. Kerk 42.758 42.357 401 Franse of Waalse 125 130 11 Evang. Lutherse 2.925 2.887 -(- 38 Hersteld Lutherse 321 312 9 Doopsgezinden 4.146 ,4.260 114 Remonstranten 881 864 17 Christ. Gereformeerd. 1,241 1.186 55 Gereformeerd 8.768 8.541 -f 227 Rooms Katholiek 61.687 59.124 +2.563 Oud Rooms 248 268 20 Israëlieten 336 350 14 Andere gezindte2.903 2.796 107 Geen kerk. gezindte.. 36.630 35.105 1.525 162.969 158.186 De veranderingen die er in die twee jaar en 8 maanden zijn gekomen, zijn een ge volg van de wijziging in het Bevolkings register, voortgekomen uit geboorte, over lijden, vertrek en vestiging. Het aantal ingezetenen steeg in die twee jaar en 8 maanden met 4783. Het aantal als Rooms Katholiek in het Bevolkingsregister, ingeschrevenen vermeerderde met 2563. Dit is bijna 53.6 van de totale vermeerdering van het inwoner-aantal. De groep geen kerkelijke gezindte steeg met 1525 of 32.1%. Voor de Ned. Herv. Kerk was de stijging 401, of 8.4 <i n Op de foto ziet men Prins Bernhard tijdens de bezichtiging van de orgelfabriek in gesprek met de directeur, ir. A. Pels. ACHTER SLOT EN GRENDEL Kastelein Slot in België door Rijkspolitie gepakt De Rijkspolitie heeft in Merxem., een voorstad van Antwerpen, de vroegere Haar lemse caféhouder F. Slot gearresteerd, die drie jaar geleden uit het interneringskamp Penningsveer, waar hij als politiek delin quent was gedetineerd, was ontvlucht. Slot werd op 11 Maart 1948 door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam bij verstek tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier had de doodstraf tegen hem geëist. Slots café in de Kruisstraat genoot in de oorlogsjaren een drukke Duitse klandizie, waaronder de leden van de Sicherheits- polizei niet de minst gewaardeerde bezoe kers waren. In de nacht van 31 Januari 1943 was hij behulpzaam in het Haarlemse politiebureau waar de lijst van de tien door de Duitsers te fusilleren anti-nationaal- socialistische inwoners werd samengesteld. Zijn rol in dat drama werd echter tijdens de behandeling van zijn zaak niet geheel duidelijk. Slot leidde voorts een inzame lingsactie voor het Oostfront en stond aan het hoofd van de afdeling caféhouders van het Front Nering en Ambacht. Na de bevrijding bleek Slot voortvluch tig, doch hij werd in Parijs gearresteerd. Later wist hij het is nog steeds niet op gehelderd op welke wijze uit het fort Penningsveer te ontsnappen. In samenwerking met een Belg heeft hij de kost en zelfs meer dan dat ver diend door de vervaardiging van vormen voor lampekappen. Wegens, illegale grensoverschrijding zal Slot eerst in België de daarop gestelde straf moeten uitzitten, voor zijn eventuele uit levering naar Nederland kan volgen. ADVERTENTIE Veilingen De uitslag van de verkopingen Donderdag in het Notarishuis gehouden is: Perceel Aerdenhoutsduinweg 7, Aerden- hout f 15.100, N. N. Perceel Neptunusstraat 18 zw. en rd, Haar lem f 10.700. J. J. W. Kleinlein. Perceel Neptunusstraat 36, Haarlem f7100, J. P. v. Velsen qq. Percelen Timorstraat 127 en 129 te Haar lem f 6955, A. de Wit qq. Perceel Busken Huetstraat 7, Haarlem. Niet geveild. Perceel Kinheimweg 1, Bloemendaal f 17.600, F. J. v. Emmerik qq. Perceel Ged. Raamgracht 12 zw. en rd, Haarlem f2450, Mr. B. E. v. Tijn qq. Perceel Frans Halsstraat 25, Haarlem f4300, A. Groot. Perceel Leliestraat 21, Haarlem. Niet geveild. Perceel Clivialaan 3, Heemstede f6200, J. J. W. Kleinlein. - Perceel Beethovenlaan 42, Heemstede (opgehouden) f 16.500. Percelen Bloemfonteinstraat 2, 4 en 6 te Haarlem f 8645, A. J. van Gijn qq. 10. jYaciat Joris zich dus in minder dan gen tijd als kellner vermomd liad, werden de onaangename bezoekers een beetje min der ivantrouwend, en ze bestelden zelfs een glaasje bier. Maar terwijl de dikke Hertog Bruno het zijne dorstig in zijn keelgat Het verdwijnen, bleef Graaf Isen Grim onrus tig rond kijken. „Het is toch vreemd mompelde hij. „Ilc dacht toch heus zeker te welen, dat ik die twee ongure indivi duen hier naar binnen had zien gaan! Zeg is er hier heus niemand?" Alleen de baas en ik, als ik me zo uil mag drukken!" sprak Joris gedienstig. „Het is een beetje stilletjes in de zaken, ziet u? Maar ons motto is: kop op! Wij bieden onze bezoekers nog altijd een gezellig onthaal, en „Hub-blub-blubhikte nu Hertog Bruno onverwacht. De brave edelman had een goedige schuimsnor om de gulzige mond, maar zijn ogen puilden uit van ont zetting. „D-d-d-d-d-dat. b-b-b-b-bier is sterk geworden!" riep hij uit. „Wat? Hoezo? Waarom zeg je dat?" vroeg Isen Grim on geduldig. Waarom doe je nu weer zo vreemd?" „Ik w-w-w-weet het niet. ik-ik-ik z-z-z-zie r-r-r-rare d-d-d-din- genhakkelde de ongelukkige Hertog. D-d-d-d-die t-t-t-tafel bew-w-w-weegt!" En hij wees naar de tafel, waar onze Panda nog altijd onder zat. Of eigenlijk gezegd zat Panda er niet langer onder. Hij had het er benauwd gekregen en hij was bang en hij wilde maar liever naar buiten; en daarom was hij met de tafel op zijn rug maar gaan lopen in de richting van de deur, terwijl hij hoopte dat het niemand op zou vallen. Maar in die hoop werd hij beschaamd, zoals we nu gezien hebben. Ondemocratisch. De commandanten van de drie Westelijke sectoren van Berlijn hebben bepaald, dat in hun ressorten met ingang van Zaterdag „geen onde mocratisch propagandamateriaal" meer mag worden verspreid. Zij hebben het stadsbestuur opdracht gegeven voor de naleving van deze bepaling zorg te dragen. Reuter merkt hierbij op, dat hierdoor communistische propaganda met de „vredesoproep van Stockholm" in West-Berijn, waarbij het verschillen de malen tot gevechten tussen burgers en communistische demonstranten is gekomen, onmogelijk is geworden. Al weer macht. Vroegere actieve leden van de Duitse weermacht en andere semi-militaire organisaties mogen thans in West-Duitsland weer in openbare functies benoemd worden. Tot nu toe waren zij van openbare diensten in deelstaten zowel als van de diensten bij de federale regering uitgesloten. Bovenstaand besluit is door de geal lieerde Hoge Commissie op een desbe treffend verzoek van de federale rege ring medegedeeld. Door het besluit staat het deelnemen van vroegere actieve le den van de weermacht aan politie diensten en dergelijke niets meer in de weg. Hierop blijven echter personen een uitzondering maken op wie de Duitse zuiveringswetten en de geal lieerde wetten tot tegengaan van het militarisme van toepassing zijn. Hoger. Britse hoofdofficieren zullen ver hoging krijgen van hun traktement van 10 tot 20 shilling per dag, aldus is Don- dag bekend gemaakt. Admiraals, veld maarschalken en maarschalken van de RAF zullen een pond per dag, vice- admiraals en huns gelijken 15 shilling en schouten-bij-nacht, generaal-ma- joors en vice-luchtmaarschalken tien shilling meer krijgen. Het hoogste salaris in het Britse leger zal thans 10 pond per dag of 3.650 per jaar zijn. De nieuwe salarisregeling geldt met ingang van 1 September. Zij volgt op de door premier Altlee de vorige maand aangekondigde soldijver hoging voor lagere rangen. Water. Donderdag heeft het instituut voor onderzoekingen van de Temple-univer- siteit te Philadelphia de ontdekking van Tritium in water bekendgemaakt. Tritium, de ontploffende stof in de wa terstofbom, kost op het ogenblik 1 mil liard dollar per kilogram. Het werd tot nogtoe vervaardigd door middel van atoomreactoren. Het natuurlijk tritium is het meest zeldzame element. Er is nauwelijks 1 atoom per l.OOO.OOOS (1 millioen tot de zesde) atomen wa terstof in het gewone water. Het tritium is waterstof met driedubbel gewicht en is van allereerste belang bij de fabri cage van de waterstofbom. Nieuw. Amerikaanse troepen in Duitsland zullen worden uitgerust met de nieuw ste bazooka, het anti-tankwapen, dat zo waardevol is gebleken in Korea, zo is te Heidelberg bekend gemaakt. De eerste zendingen van deze wapens heb ben de troepen, die deelnemen aan de grote herfstmanoeuvres van het Ame rikaanse leger in de Amerikaanse zóne, bereikt. V.an militaire zijde is ver klaard, dat met dit wapen pantserplaten van 17 centimeter kunnen worden doorboord. Zand. De Engelse admiraliteit onderzoekt de mogelijkheid van een poging tot sa botage op het 14.000 ton metende vlieg kampschip „Vengeance". In de smeer- afdeling van het schip werd een kleine hoeveelheid zand gevonden. Men heeft geen bewijzen dat het zand daar met voorbedachten rade is gebracht, doch een onderzoek wordt ingesteld, aldus een woordvoerder van het Engelse ad miraliteit. Het schip lag klaar in de haven van Devonport voor een herfst- kruistocht. Te Devonport zijn reeds verschillende andere sabotage-gevallen ontdekt. Bushalte. Ongeveer 4.000 man personeel van de Londense bussen heeft zich Don derdag aangesloten bij de reeds staken de chauffeurs en conducteurs, zodat thans in totaal meer dan 11.000 man in staking zijn. Meer dan 1.900 bussen ruim een kwart van het aantal bussen in Londen rijden niet meer. De sta king is begonnen als protest tegen het feit dat conductrices in dienst werden genomen. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL 11485 iieuwe Rembrandt; Deel II van de Verzamelde Studiën en Essays van dr. F. SchmidtDege- ner, bijeengebracht en met een voorwoord ingeleid door dr. A. van Sehendel; J. M. MeulenhoffAmsterdam. De mens op weg naar zelf-ontdekking, Structuur en functie van het onbewuste geestesleven, door prof. dr. C. G. Jung; inge leid door en onder toezicht vertaald van prof. dr. E. A. D. E. Carp; oorspr. titel: 1' Homme a la découverte de son ame, Struc ture et fonctionnement de 1'inconscient; H. Meulenhoff. Amsterdam. Vertoog over de Methode, door René Des cartes; ingeleid door prof. dr. H. J. Pos, oorspr. titel: Discours de la méthode, vert. door Helena C. Pos; Wereldbibliotheek, Am sterdam; 2de herziene uitgave. Klokhervorming; Een weg tot opvoering der productie zonder extra inspanning; door prof. mr. dl'. G. van den Bergh; li. D. Tjeenk Willink Zoon, Haarlem; 2de herziene druk, 1950. Speurtocht door Zuid-Afrika, door H. V. Morton, oorspr. titel: In search of South- Africa; vert, uit het Engels door Richter F. Roegholt; 1950. H, P. Leopolds Uitg. Mij N.V., Den Haag. Winter, deel IV in de serie Landschappen en seizoenen, door Rinke Tolman; Uitg. Bom N.V., Assen. Het bouwen van landhuizen naar werken van Jan Rebel, door A. van Vliet; II. Meu lenhoff. Amsterdam. Geef de jeugd speeltuinen, door E. Rub- bens—Franken; Uitg. A. Voorhoeve, Bussum. Over onze baby, Een klein dagboek; Uit gave L. Stafleu, Leiden. De Vossenpatrouille paraat! door Wil Bilderbeek; N V. v/h. Fa M. J. van der Loeff, Enschede; 1950. Kriebeltjes Hoogtepunt, door Willem .van Iependaal; De Arbeiderspers, Amsterdam, 7de druk, 1950 (serie A. B. C.-boeken, no. 53). Er is geen gerechtigheid, door Joseph W. F. Stoppelman; N.V. de Arbeiderspers, Am sterdam, 1950.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2