Haarlem heeft meermalen getracht zeehaven te worden HORLOGES VAN NI EL M.Douwmaen Zoon Nieuw materiaal voor de spoorwegen Wanhoopsdiefstal uit de hongerwinter voor de Haarlemse rechtbank Spoorwegen handhaafden hun positie Vrijdag 15 September 1950 „RIJNLAND" 725 JAAR Tot voor kort werd aangenomen dat het Hoogheemraadschap „Rijniand" in 1255 is opgericht, omdat uit een acte werd afgeleid dat het gesticht is onder Willem II, graaf en Rooms koning. Uit onderzoekingen van mr. S. J. Fockeina Andreae, griffier van „Rijnland", is evenwel gebleken, dat de oprichting nog eerder is.geschied, vermoe delijk omstreeks 1225. Dit wil dan zeggen dat „Rijnland" nu 725 jaar bestaat. Hoewel 725 jaar geen erkend jubilé is, grijpen wij toch deze gelegenheid aan om iets over de geschiedenis van „Rijnland" mee te delen. Wie kennis neemt van de rijke inhoud van het archief ondergebracht in het mooie oude gebouw in de Breestraat te Leiden komt tot het besef dat het Hoog heemraadschap veel invloed gehad heeft op de gang van zaken in het deel van het land liggende lussen Velsen en Den Haag. Een gebied van 104.575 ha. Het opmerke lijke is dat Spaarndam daarbij steeds een zeer belangrijke rol gespeeld heeft, waarbij natuurlijk ook de positie van Haarlem nauw betrokken was. Het doel van het Hoogheemraadschap is steeds geweest: le. de waterstand te rege len, 2e. maatregelen te nemen voor be scherming van het land en 3e. de scheep vaart mogelijk te maken. Dat wil dus zeg gen dijken leggen en dammen maken, als ook sluizen en gemalen bouwen. Nederland heeft altijd tegen het water moeten vechten. In de 10e eeuw werden de zeedijken gelegd, terwijl ook de zorg daar voor door de overheid werd geregeld. In de 2e helft van de 12e en begin der 13e eeuw hebben overstromingen in het land grote schade aangericht. In de jaartallen- reeks lezen wij: 1170: overstroming der rivieren, schade in Rijnland; 1173: door braken der rivierdijken, overstromingen in het Sticht en in Holland; 1176: stormvloed aan de zeekusten, schade aan Rijnland; 1203: vernieling van de Amsteldijk, als ge volg daarvan vermoedelijk inundatie van Rijnland. Dit alles was blijkbaar een aansporing om ook de strijd tegen het water in het binnenland te regelen. Tussen 1204 en 1226 heeft Graaf Willem I verschillende maatregelen genomen, o.a. een dam in het Spaarne laten leggen. Om voor deze waterwerken te zorgen heeft Willem I vermoedelijk het Hoog heemraadschap „Rijnland" ingesteld. Onder historici is het een strijdvraag ge weest of de dam in het Spaarne van de aanvang af op de huidige plaats in Spaarn dam heeft gelegen. Sommige Haarlemmers meenden indertijd dat de eerste dam in het centrum van Haarlem is gemaakt, namelijk bij de Damstraat, maar die veronderstelling bleek niet houdbaar. Onder dam wordt ook meermalen verstaan een dijk, een wal, waterkering, of verhoogd pad langs het water. Zo iets moet in de oude tijd ge leid hebben tot de naam Damstraat. Tot onze verwondering hebben wij ver nomen dat een gids aan deelnemers van een rondvaart door de Haarlemse wateren vertelt, dat de Damstraat haar naam zou danken aan 't feit, dat de Spanjaarden na de inneming van Haarlem in 1573, een wal in het Spaarne gemaakt hebben door ei- Haarlemmers in te gooien. Het is voor het eerst dat wij deze veronderstelling, die -wij natuurlijk naar het rijk der fabelen ver wijzen, hoorden. Er is veel over het be leg geschreven, maar hiervan is nooit iets geboekstaafd. Bovendien had de Damstraat al haar naam tijdens het beleg, namelijk in 1562. Voor de dam in het Spaarne gelegd werd, stond het Spaarne direct met de open zee in verbinding. Het Spaarne mondde uit in het IJ, dat zonder sluizen toegang gaf tot de Zuiderzee en indirect dus ook tot de Noordzee. (Het Nóordzeekanaal 'werd in 1875, dus 75 jaar geleden, gegraven). Blijkbaar heeft Haarlem het steeds be treurd dat liet van de zee werd afgesneden. Prof. R. Fruin, die veel over het water schapsrecht schreef,' vertelt dat tussen 1255 en 1285 de waterkering in Spaarndam door een grote, verwoestende doorbraak ver nield is. Mr. Fockema Andreae, de griffier van „Rijnland" neemt (in zijn boek over „Rijnland") aan dat dit in 1273 is ge weest en dat dit feit in verband ge staan heeft met de Kennemeropstand en het beleg van Haarlem, dat daarop gevolgd is. De aanvallers hebben zich toen van vaartuigen bediend en de houten kunst werken in Spaarndam vernield. De vrede werd wel in 1275 getekend, maar het-duur de toen nog enige tijd voor de dam te Spaarndam hersteld was. Er is reden om te veronderstellen dat Haarlem niet meegewerkt heeft om de dam „zo spoedig mogelijk" te herstellen, want Haarlem vond het wel goed, dat zijn sche pen onmiddellijk naar zee konden varen. Later is de dam nog verscheidene keren doorgebroken, in 1361, 1374, 1403. 1421, 1437, 1477 en 1514. Daardoor kwam Haar lem opnieuw in directe verbinding met de zee. (In 1361 richtte de St. Marcellusvloed ook elders in het land veel schade aan. Evenzo de stortvloed op St. Victor en Vic torious in 1374. de St. Katharinevloed in 1403 en de St. Elisabethsvloed in 1421.) ADVERTENTIE PENDULES met bim-bam slagwerk, vanaf 52,50 in de bekende, goede kwaliteiten 86 GROTE HOUTSTRAAT 86 Speciaalzaak sinds 188S Agenda voor Haarlem VRIJDAG 15 SEPTEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V., 8 uur. Spaarne: ..Verbannen" en „Tot het bittere einde". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Schaduw over Los Angeles 14 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schan daal in New Orleans", 18 j.F 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Het masker van Dimitrios", 18 j., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „De grote samenzwering", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: .Wilde pracht". 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De dood van een han delsreiziger" (Comedia). 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Over de doorbraak van 1514 is aange tekend, dat de dijk tussen de Grote Sluis en de Woerdersluis vernield was over een afstand van ruim 300 meter. Niet alleen was de dijk weggespoeld, maar ook de huizen die er langs stonden werden ver nietigd. Het grote gat verleende weer vrije doortocht aan de schepen. Haarlem zo merkt mr. Fockema Andreae op had in de voorafgaande jaren getracht zijn uitweg naar zee te verbeteren door een overtoom voor kleine schepen te maken en aan te dringen op de bouw van een nieuwe grote schutsluis. De prachtkans, die de natuur onverwacht bood, mocht niet ongebruikt voorbijgaan. Nu moest Haarlem zich een open zeeweg verschaffen, de boezemafslui- ting in het Spaarne kon dan hogerop worden gebracht. Allereerst diende aan Rijnland de dichting van de doorbraak te worden belet, dit bereikt, zou men verder zien. De strijd, kort en heftig, werd door het Hof van Holland in het nadeel van Haarlem beslist. Zo spoedig mogelijk moest het gat worden gedicht, vervolgens zou Rijnland nieuwe sluizen ter uitwatering doen leggen, zonder nadeel te doen aan Haarlems scheepvaartbelangen. Haarlem moest dus opnieuw zijn droom van zee haven opgeven. Wel is het steeds met Rijnland blijven redetwisten om de schuts- sluizen in Spaarndam zo groot mogelijk te maken. De sluizen hebben thans zulke afmetin gen dat kleine zeeschepen Haarlem kunnen bereiken. Bij de aanleg van de haven bij het Industrieterrein in de Waarderpolder bij het Noorder Buiten Spaarne is daarop gerekend, want Haarlem blijft het. een be lang achten dat het over zee bereikbaar bliift. Er is evenwel nog meer over „Rijnland" te vertellen. Daarover in een volgend artikel. ADVERTENTIE Egyptisch katoenen Herenregen jassen Trenchcoat model ƒ52,50 ƒ57,50 en hoger Zware kwaliteit heren poplinjassen, water en winddicht, geheel dubbel, zeer mooi ƒ55,- Dubbel katoenen gravenette 60.- GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15438 Opslagplaats der K.L.M. op Gander verbrand In de nacht van Dinsdag op Woensdag is brand uitgebroken in een opslagplaats van de K.L.M. op het vliegveld Gander op New FouncUand, welke was ondergebracht in een hangar. In de opslagplaats bevonden zich reserve-onderdelen voor K. L. M.- vliegtuigen met een waarde van dertigdui zend dollar. Verzekering dekt de schade. Een wielrijder, die Woensdagavond in Haarlem zonder licht van het Kenau park naar de Zijlsingel reed, botste tegen een personenauto, waarvan de bestuurder hem te laat had opgemerkt. Hij kreeg een lichte hersenschudding -en is naar het zie kenhuis Joannes de Deo gebracht. Franse locomotieven trekken Nederlandse rijtuigen ,Ik dacht alleen aan eten* Door de Haarlemse arrondissements rechtbank werd gisteren een diefstal be handeld, die, zoals de verdediger van een der betrokkenen mr. F. van der Goot op merkte- wanneer men er nog een half jaar mee gewacht had, verjaard zou zijn. ïn Maart 1945, toen de hongersnood in de grote steden het hoogst steeg is er op het Leïdseplein in Haarlem een inbraak ge pleegd in een opslagplaats, waaruit een Pools tapijt, een paar Perzische lopers, enige kapokmatrassen en een hoeveelheid anthraciet werden ontvreemd. Doordat de recherche deze zaak pas dezer dagen ge heel tot klaarheid heeft gebracht was het niet mogelijk dit vergrijp eerder te behandelen, aldus de Officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman in zijn requisitoir tegen twee der verdachten, de Haarlemse electrische lasser P. J. M. en de smid J. B., die beiden reeds vlak na de bevrijding hebben bekend dat zij inbraak pleegden ómdat ze geen ander middel meer zagen om in het levensonderhoud van htm ge zinnen te voorzien. „We weten allemaal, dat er in de hongerwinter vaak rare din gen zijn gebeurd", aldus de Officier, „maar dat betekende geen vrijbrief voor plunde ring. Dit feit is zelfs voor die tijd te ern stig". Bij het requisitoir werd rekening ge houden met de grote nood, die deze twee mannen tot het vergrijp had gedreven. De Officier wenste van beiden een voorlich tingsrapport te zien alvorens men uitspraak doet. Voor het geval de rechtbank dit niet wenste eiste hij tegen beiden negen maan den gevangenisstraf. „Ik dacht alléén nog aan eten", zei verdachte P. J. M., die zijn arbeid op een scheepswerf had neergelegd omdat er voor de „Wèhrmacht" werd ge werkt en hij toch een vrouw en acht kin deren in het leven moest zien te houden. Beklaagde J. B. wiens vrouw in de hon gerwinter aan tuberculose leed, merkte op: „Als ik me als brood-NSB'er hier had te verantwoorden zou ik me schamen, nu niet". De derde verdachte, P. J. H., was niet verschenen. „Daar had deze man zijn re den voor", zei de Officier, „want hij heeft deze roofpartij op touw gezet". Voor hem achtte mr. Van der Valk Bouman geen ver zachtende omstandigheden aanwezig. Hij was tijdens de bezetting een berucht Wehr- machts-aannemer en zwarthandelaar en deze en andere diefstallen leverden hem een zoet winstje op. De Officier eiste tegen P. J. H. een gevangenisstraf van een j aai en drie maanden met onmiddellijke arres tatie. De uit de opslagplaats gestolen goederen zijn na de inbraak bij een Haarlemse chauf feur, J. M. gebracht, die er een verkoop adres voor heeft opgezocht via de Haar lemse opkoper G. B. De laatste was ook op de zitting aanwezig, verdacht van heling. Hij ontkende echter, dat hij ook maar iets van de herkomst van deze waar heeft ge weten. „Daar vroeg je in die tijd niet naar om de verkopers, die vaak ondergedoken Joodse Nederlanders waren, niet in moei lijkheden te brengen". De opkoper ver klaarde dat hij de goederen zelf niet heeft gekocht, maar er een koper voor heeft op gezocht. De goederen werden door zijn be middeling voor ongeveer tweeduizend gul den aan een derde overgedaan. Deze ..der de" heeft dit in een brief bevestigd. De brief werd door de raadsman van G. B., mr. Van der Goot. aan de rechtbank over handigd. De verdediger betrok ook de drie mannen, die de ihbraak hadden gepleegd in zijn pleidooi. „Er is meer sprake van stumpers dan van rovers", zo zei hij, daarbij zonderde hij echter de ex-weer- machts-aannemer uit. wiens optreden hij ook de enige reden achtte om de zaak nauwkeurig te onderzoeken. Voor de opko per G. B. vroeg hij vrijspraak nadat hij verscheidene motieven had aangevoerd om aan te tonen, dat deze, zonder te weten wat de oorsprong der goederen was, als tussenpersoon was opgetreden. Uitspraak over veertien dagen. De bewoners van Haarlem en omgeving hebben al geruime tijd kunnen opmerken, dat de doorgaande treinen Amsterdam BrusselParijs die immers sinds Mei van dit jaar ook in Haarlem stoppen ge trokken worden door een electrische loco- motief, die er wat „hoekiger" uitziet dan de exemplaren die de laatste tijd naar i Zwitsers voorbeeld op de Nederlandse J spoorwegen zijn verschenen. Het betreft hier geleende locomotieven van de Franse j spoorwegen „op voorschot" van de vijftig 1 trekkers die bij de Franse industrie in be stelling zijn. Gisteren is de eerste van deze serie in gebruik genomen. De locomotief heeft een snelheid van 140 kilometer per uur. Hij is opgebouwd uit 4000 plaatelementen en er zijn 600 laspunten. Het dienstvaardig ge wicht is tachtig ton en het uurvermogen 2700 pk. Het rijtuig dat door de jongste aanwinst van het locomotievenpark werd getrokken, was ook al nieuw. Dit RIC (een lettercombinatie die aan geeft. dat de wagen ook in internationale treinen kan worden gebruikt)-rijtuig,waar- van vóór Mei van het volgend jaar zestig Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost j worden verzonden. (De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld): Naar Indonesië: m.s. i „Kota Agoeng" (21 Sept.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Celebes" (23 Sept.); naai de Antillen: s.s. „Boskoop" (21 Sept.) en naar Suriname: m.s. „Hersilia" (27 Sept.). Thans bijna 55.000 bromfietsen Het aantal rijwielen met hulpmotor, dat in ons land in gebruik is, bedroeg volgens een telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek op 1 Augustus 1950 54.822. Op 1 Augustus 1949 waren er nog slechts 1 4500 rijwielen met hulpmotor. In één jaar tijds bedraagt de toeneming dus ruim I j 50.000 stuks. stuks in dienst worden genomen, bestaat uit acht compartimenten met zes plaatsen. De plaatsen der derde klasse zijn bekleed met bruin leer, die van_ de tweede met groen trijp. De kleur van het rijtuig is groen-blauw. Op de balcons zijn verlichte koersborden aangebracht, waarop men de bestemming van de trein kan lezen. Ook is er een automatische treeplankverlichting. Bovendien zullen tien bijpassende rijtui gen in gebruik worden gesteld, die gedeel telijk als bagagewagen, gedeeltelijk als rijdende bar worden ingericht. De nieuwe wagons worden bestemd voor de binnen landse expresse-treinen en voor de buiten landse verbindingen. Het geheel is een product van de Neder landse industrie. Volgens minister Stikker aanvaardt Nederland Duitslands herbewapening Bij zijn aankomst te New York voor de bijeenkomst van de Atlantische raad heeft mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat Nederland herbewapening van Duitsland als noodzakelijk aanvaardt, zo meldt Reu ter. „De Duitsers moeten hun deel van de last dragen", aldus de minister. Minister Stikker zeide, dat de meeste mensen :n Europa niet in een onmiddellijke nabijheid van een algemene oorlog gelo ven. „Persoonlijk geloof ik niet. dat Rus land op het ogenblik een openlijke oorlog wil en wij geloven, dat wij nog tijd hebben om ons voor te bereiden". De minister meende een verbetering te kunnen constateren in de toestand over de gehele wereld zowel als in Korea. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken heeft bij zijn aan komst in New York aan 'de journalisten verklaard, dat „thans de tijd gekomen is om Duitsland te herbewapenen". De reden, waarom de Canadese regering die mening is toegedaan, zo verklaarde de minister, is „dat de Oost-Duitsers reeds zijn herbewapend". Eugène Aufranc, de oudste horlogemaker ter wereld, is in de leeftijd van 100 jaar in Zwitserland overleden. Het horlogedat Aufranc hier in de hand heeftmaakte hij S0 jaar geleden voor zijn horlogemakers examen te Neuveville, en nog loopt het „op de minuut". Behalve de tijd kon men ook de datum op het horloge aflezen. Een nieuw Raadhuis te Bloemendaal Raadsbesluit door Ged. Staten goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit van de gemeente Bloemendaal tot aankoop van „Bloemen- heuvel" en deze villa in te richten tot raadhuis, goedgekeurd. Omroepverenigingen krijgen grote navordering Drie der grote omroepverenigingen, de A.V.R.O.. K.R.O. en V.A.R.A., hebben van de belastinginspectie bericht ontvangen, dat moet worden gerekend op een belang rijke navordering over de laatste tien ja ren van de exploitatie der radiobladen en de daarmede behaalde winsten. Deze be dragen zijn voor de omroepverenigingen zeer verschillend, daar de A.V.R.O. de Ra diobode zelf exploiteert en de V.A.R.A. en K.R.O. hun gidsen exploiteren in samen werking met twee grote uitgeversbedrijven te Amsterdam. Voor de A.V.R.O. zou het bedrag der navordering, naar verluidt, anderhalf mil- Iioen gulden bedragen. Binnenkort zullen besprekingen worden geopend tussen de belastingsinspecties en de omroepdirecties teneinde een oplossing te bereiken. Dat de N.C.R.V. niet onder deze navor- deringsbesluiten valt is te verklaren uit het feit dat de exploitatie van het orgaan de zer omroepvereniging van Wageningen'uit geschiedt en onder een andere belastingin spectie ressorteert. Verkeer in de hoofdstad minder onveilig dan in Den Haag en Rotterdam Vergeleken bij het eerste kwartaal van 1949 is het totaal aantal verkeersonge vallen in het eerste kwartaal van 1950 in Rotterdam en 's-Gravenhage met 13.8 pet en in Amsterdam met 10.6 pet. toegeno men. De toeneming van het aantal onge vallen met dodelijke afloop of ernstig letsel bleek in elk der drie gemeenten groter dan die van het totaal aantal ongevallen (Amsterdam 13.2 pet.. Rotterdam 42.2 pet. en 's-Gravenhage 28.3 pet), maar was voor Amsterdam belangrijk lager dan voor de beide andere steden. Het percentage slacht offers van ernstige ongevallen ten opzichte van het totaal aantal slachtoffers was eveneens voor Amsterdam lager dan in Rotterdam en 's-Gravenhage (respectieve lijk 38.3. 59.0 en 54.8 pet.). Berekend per 100.000 inwoners had Rotterdam voor het totaal aantal slachtoffers het laagste cijfer (219) tegen 250 in Amsterdam en 334 in 's-Gravenhage. Amsterdam had het laagste cijfer voor het aantal gedoden en ernstig gewonden (96 tegen 129 in Rotterdam en 183 in 's-Gravenhage). Nederlandse ploeg neemt deel aan Maccabiah O In Israel zal binnenkort de derde Macca biah worden gehouden, het grote Joodse sportfestijn. Joodse sportbeoefenaars uit 27 landen zullen elkaar in de diverse takken van sport de eer betwisten, nadat op 27 September in het speciaal voor deze Mac cabiah gebouwde nieuwe stadion, dat plaats biedt aan 60.000 toeschouwers, alle ploegen met hun nationale vlaggen hebben deelgeno men aan de openings-ceremonie. De Nederlandse ploeg vertrekt 24 Septem ber per vliegtuig naar Israel. De ploeg is niet meer van dezelfde kracht als voor de oorlog. In verhouding tot Engeland en Amerika maken de twaalf Joodse Neder landers waarschijnlijk een vrij povere in druk. Niettemin is onze ploeg niet geheel kansloos. De Nederlandse sportvereniging Maccabi, aangesloten bij de Maccabiah in Israel, die de toporganisatie vormt van alle Maccabi-verenigingen in de wereld, heeft nog slechts 300 leden tegen 10.000 voor de oorlog. Met grote offers heeft de Maccabi Nederland de financiële moeilijkheden voor uitzending van deze groep uit de weg ge ruimd en thans worden maatregelen ge troffen om de volgende Joodse Nederlanders, waarvan sommigen geen lid zijn van Mac cabi, doch van een andere vereniging, uit te zenden: Athletïek. 100 meter: mej. Sonja v. d. Stam (Blauw Wit); 800 meter: Veder (AAC). Tennis: mej. Ina Kiek (DDV). Tafeltennis: mej. Ina Kiek (DDV) en de heren: Muller, Mauer en Stein (Maccabi). Gymnastiek: Swaaf (DOS) Wielrennen: Van Gelder. Boksen: Swaab (weltergewicht)Van Erp (half zwaargewicht), Druyf (lichtgewicht) en Cohen (vedergewicht), allen van Maccabi. Schaken Tournooi „Hef Oosten" voortgezet In de tweede ronde van het jubileum- tournooi van de H.S.V. „Het Oosten" kon J. de Ree (H.W.P.) zijn prestatie van de vorige dag niet herhalen. Hij verloor zelfs vrij snel, doordat hij in een door J. Ver leur (Heemstede) voorbereide variant in de Schotse partij belandde en daarin kans loos bleef. In groep IV trekken de goede prestaties van A. de Jager (Het Oosten) de aandacht, die met twee punten uit twee partijen in deze groep de leiding heeft. In groep VI bleven tot dusver twee spelers zonder verlies: het zijn R. F. J. Krol (Spaarndam) en KL J. Altena (Rolland). In aroep VII heeft- F. Kappelhof (Zand- voort) met twee punten uit twee partijen de leiding. In groep IV zullen P. de Bruyn (Kennemerland) en G. de Lugt het wel onderling uitvechten, wie de sterkste in deze groep is. De uitslagen luiden: Groep I: A. M. SchneidersF. Abspoel 1-0. Groep II: W. BurgerG- Kranendonk V2-iJ. H. VerleurJ. de Ree 1-0, Groep III: F. D. Antonisse—P. ter Plegt V2-V2. R- den BoeftW. de Laat afgebr.' Groep IV: W. BlauwN. de Ronden Vo-'/s. W. Vliet- straA. de Jager 0-1. W. J. Saevs—-A. A. Sleeuw 1-0. Groep V: H. M. J. C. Verste genCh. Meyer 1-0. W. G. A. Verleur G. Weert 0-1. H. L. van EsE. F. van Beem afgebr. Groep AH: W. Marinissen B. A. Geerlings i'o-Vj. K. J. AltenaB. B. Luuring 1-0. R. F. J. KrolE. Buytink 1-0. Groep VII: L. v. d. BosJ. Roosen 0-1. F. KappelhofL. Bever 1-0: J. C. Anderson A. J. Baart 0-1. Uit de le ronde: J. Roo senL. Bever V2-V2. Groep VIII: P. v. d. KnijffC. Hoogland 1-0. P. R. van Keule H. Bonke 1-0. J. D. AndewegJ. Prosee 1-0. Groep IX: G. BurgmanA. J. J. van Blokland 1-0. P. de BruynN. Koster 1-0. G. de LugtR. J. de Kruyf 1-0. Aanvankelijk scheen het, dat Het Oosten zijn leidende positie ten aanzien van de verenigingsprijs in de tweede ronde niet zou handhaven. Kennemerland scoorde vlot twee punten en liep snel in. Later voegde ook H.S.G. enige punten aan zijn totaal toe. Aan het eind van de avond liep Het Oosten echter opnieuw uit. 1. Het Oosten 7 p. 2. Kennemerland 4Vz p. 3. H.S.G. 4 p. 4. Haarlem :3'/2 p. Hedenavond wordt de derde ronde ge speeld. Zaterdagmiddag zullen vierkampen worden gehouden. In 1949 ruim acht ton winst „Het grote aantal aanvragen van de in dustrie om een eigen spoorwegaansluiting wijst erop, dat de spoorwegen nog steeds als een vervoermiddel van primair belang dienen te worden beschouwd voor de in dustriële ontwikkeling van ons land". Tot deze conclusie komt de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen in haar jaarverslag over 1949, dat gisteren ver scheen. Voortdurend wordt nagegaan waar door het tot stand brengen van nieuwe spoorwegverbindingen of -aansluitingen zodanige diensten aan het economische leven kunnen worden bewezen, dat deze tevens bijdragen tot de bloei van het spoor wegbedrijf. Zo kwam in 1949 de lijn Los serGlanerbrug voor goederenvervoer in exploitatie en werden dertig nieuwe aan sluitingen op bedrijven in gebruik geno men, terwijl niet minder dan 98 aanvragen tot aansluiting van industrieën en haven installaties op het spoorwegnet in behan deling waren, waarvan twaalf van nieuwe industrieën. Positie gehandhaafd Met betrekking tot hun aandeel in het gehele vervoer wordt opgemerkt, dat, ten opzichte van 1938, de spoorwegen hun postie vrijwel hebben gehandhaafd (17.3 van de vervoerde tonnage in 1938 en 17.1% in 1949), terwijl het wegvervoer in belang rijke mate terrein heeft gewonnen (36.4 in 1939 en 46.3 in 1949) ten koste van de binnenvaart. Vergeleken met 1948 blijkt het aandeel van de spoorwegen in de ver voerde tonnage teruggelopen te zijn van 17.8 tot 17.1 en dat voor de binnen vaart niet onbelangrijk achteruitgegaan te zijn, n.l. van 39.3 tot 36.6 terwijl het wegverkeer zijn aandeel zag stijgen van 42.9 tot 46.3 Tengevolge van de veranderde inko mensbesteding van het publiek en de uit breiding van het aantal particuliere auto's daalde het vervoer op gewone plaatsbewij zen. Het vervoer op algemene abonnemen ten en dat op weekkaarten vertoonde een verdere stijging, die evenwel kleiner was Motorsport Nederlanders naar Wales Van 18 tot en met 23 September wordt in Wales de vijf en twintigste internationale motorzesdaagse gehouden, waaraan ook Nederlanders zullen deelnemen. Twee Ne derlandse ploegen worden afgevaardigd voor de strijd om de Zilveren Vaas. Drie ploegen dingen naar de merkenprijs en twee zullen trachten de speciale clubprijs te bemachtigen. De Nederlandse teams zijn als volgt samengesteld: Vaasteam-A. tevens B.S.A.-merkentearri (500 cc.): P. Knijnenburg, Wassenaar; Roest. Nieuw veen; M. Rozenberg. Weert. Vaasteam-B. tevens C Z.-merker.team (150 cc.): C. van Rijssel. Den Haag: J. W. Haaker, Badhoevedorp: P. Bestebreurtjè, Baren- drecht. Jawa-merkenleam (250 en 350 cc): C. J. v. d. Brom, Utrecht; H. Pellikaan. Den Haag; E. Bos, De Meern. K.N.M.V.-clubteam: J. Flinterman, Den Haag (B.S.A. 500 cc.): Ph, J. J. Haaker. Bad hoevedorp (Jawa 250 cc.): O. Moeke. Heem stede (B.S.A. 500 cc.). Clubteam Motorclub Veenendaal: H. Hon- aers. Rhenen (Jawa 250 cc.); B. Olie, Wad- dinxveen en W. Waayenberg, Veenendaal (Triumph 500 cc.). Tenslotte zullen nog individueel mee rijden: Herman Zuur, Voorburg met passa gier A. A. Bertina, Den Haag op Ariel 1000 cc. zijspan; P. Zoontjens. Tilburg met passa gier Chr. de Loos, Tilburg op BSA 650 cc. zijspan; P. Bakker, Wassenaar op D.K.W. 125 cc. dan in 1948. Het totale reizigersvervoer daalde tot 6478 millioen reizigerskilometers (6839 millioen in 1948), terwijl de op brengst uit dit vervoer daalde met 15.4 millioen tot 173.4 millioen. Goederenvervoer gestegen Het goederenvervoer vertoonde een stij ging van 18.5 millioen ton in 19.48 tot 19.9 millioen ton in 1949. Hiervan bedroeg het binnenlands vervoer 15.2 millioen ton (14.6 millioen in 1948) en het buitenlands ver voer 4.7 millioen ton (3.9 millioen in 1948). De inkomsten uit het goederenvervoer wa ren 10.1 millioen hoger en bedroegen 96.6 millioen. Tegenover de lagere totale bedrijfsont- vangsten 285.7 millioen tegen 289 mil lioen in 1948) staat een geringe stijging van de exploitatiekosten. Deze toeneming deed het effect van de lagere personeel- uitgaven door niet-vervanging van het personeel, dat het bedrijf verliet, vermin derde het aantal werknemers van 41.220 tot 38.901 geheel te niet. De totale per- soneeluitgaven bedroegen 115.7 millioen (v. j. 120.4 millioen) of 54 van de to tale exploitatie-uitgaven. Na aftrek van afschrijvingen ad 65.1 millioen en inte rest ad 5.7 millioen resulteert een winst van 872.833.91 (v. j. f 3.703.62), welke naar de rekening reserve diverse risico's is overgeboekt. Door rationalisatiemaatregelen werden ook besparingen in het gebruik van mate rialen verkregen. Voorts werd de minister toestemming gevraagd voor het staken van het i-eizigersvervoer op enige zeer verlies gevende lijnen, ter lengte van 265 kilo meter. Door middel van tariefsverhogingen werd voorts bereikt, dat het exploitatieresultaat niet ongunstiger uitviel. Voetbal W. F. van Zeyl dertig jaar bestuurslid van EDO Op 15 September 1920 werd de heer W. F. van Zei.il benoemd tot bestuurslid van EDO. Aanvankelijk bekleedde hij de functie van commissaris, al spoedig kwam tot uiting dat hij over goede organisatorische kwaliteiten beschikte Een en ander bleek wel uit het tot stand komen van de nieuwe velden aan de Kleverlaan. achter de zwemschool. Onder zijn leiding kwamen overdekte tribune, kleedkamer en andere opstallen tot stand. Toen de heer H. Fiege het penningmeester schap te zwaar werd, werd aan de heer Van Zeijl het penningmeesterschap overgedragen. Een groot aantal jaren vervult hij deze functie. Zaterdagmiddagcompetitie IJmuiden zet de serie wedstrijden in de Zaterdagmiddagcompetitie voort met een ontmoeting op eigen terrein tegen Spaken burg. Kennemerland trekt naar Zuidvogels. In de vierde klasse zijn vastgesteld: Zand- voortmeeuwenAGT, SIZOKromhout, VEWSVJ. De afdeling Haarlem begint met de eer ste ronde om de Kennemerlandbeker. Het competitieprogramma luidt: afdeling B: Kennemerland 3Kennemerland 2. SIZO 3—SIZO 4. Kinheim 2—RCH 4. Afdeling C: Kennemerland 5Kennemerland 6, SVJ 3Zandvoortmeeuwen 2, ETO 2Zand- voortmeeuwen 3, RCH 2IJmuiden 4. Af deling C: HalfwegKennemerland 7, Nieuw Vennep 2—SIZO 5, SSH—VEW 3, IJmuiden 5—SVJ 4. RINKEL WINT TE EASTBOURNE. In het tournooi om de Zuid-Engelse tennis kampioenschappen te Eastbourne won onze landgenoot Ivor Rinkel in de kwartfinale van de Brit Butler met 6—3, 6—4,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5