v&p?* „Kan ie al in tie box?" VOLKSWAGENS ZONDER Chauffeur te huur „TAXI 13000" - PLEIN 33 - TEL. 13000 of 17000 c -Clowntje Riek Lcfvfafon QlCort en Bondig Taxi? Bel 1,2,3.4.5 Moord in Wenen Vrijdag 15 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Met een drijvende bok wordt een der zware balansen op de Hamei-poorten van ae Gravestenenbrug bevestigd. Het stuk van de „bovenbouw" zweeft nog gedeeltelijk boven de brug. Straks worden de trekstangenmet de voorzijde van een der „vallen", de opklapbare bruggedeelten, verbonden. De balansen moeien echter nog worden uitgebalanceerdDaartoe ivorden de achterste stijlen verzwaard met stukken plaat ijzer. Wanneer dit is gebeurd, kan de nieuwe ophaalbrug functionneren. Maar geopend zal zij pas worden als de hekken zijn aangebracht, de bestrating van de opritten is, voltooid en als een lichte verftint het doffe rood van de brug heeft bedekt. „Onder Door" hield een feestelijke bijeenkomst In een bijeenkomst van de Haarlemse wan- delsportvereniging „Onder Door" is Donder dagavond het tienjarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer J. Doets. herinnerde in zijn openingswoord aan de eerste jaren der vereniging. De twee leden Kees Poulie en Bertus ten Bosch zijn om het leven geko men. Zij zullen hedenavond op de Ere begraafplaats aan de Zeeweg worden herdacht. De heer Doets dankte de heer J. Klein Schiphorst die zeven jaar de vereni ging heeft gediend en anderen die hun krach ten aan de vereniging hebben gegeven. Aan de heer Klein Schiphorst werd een zilveren sigarettenkoker aangeboden. Mevrouw Van der Mey, die tien jaar donatrice is, werd ge huldigd. De lieer Klein Schiphorst besprak de moeilijke oorlogsjaren, waarna de heer A. Senden namens de Nederlandse Wandel sportbond de beste wensen voor de toekomst aanbood. De leden van het bestuur ontvingen van de leden en donateurs (trices) „Onder Door" een zilveren potlood en een door de heer Th. Kenniphaas vervaardigde oorkonde. De heer Co Slinger, die voor de vijfde maal heeft deelgenomen aan de tocht Am sterdamLeeuwarden, deelde zijn ervarin gen mee. Door het slechte weer hadden de wandelaars met vele moeilijkheden te kampen. Toch slaagden de meesten er in Leeuwarden te bereiken. Tot tijdelijke medewerkers voor boet seren en ceramiek aan de „Werkplaats Kin- dergemeenschap" van Kees Boeke te Bili- hoven zijn met ingang van 15 September benoemd de Haagse beeldhouwers J. B Gut- terswijk en Th. v. d. Nahmer. ADVERTENTIE Wanneer voor Uw kindje die „box"- periode is aangebroken, koop dan een box, waarin hij zich naar hartelust kan uitleven. VAN WEERT heeft boxen die een stootje kunnen verdragen, in prijzen vanaf 25,25. met verhoogde bodem vC, UL^e-rt VOOR DE BABY Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 September 1950 ONDERTROUWD: 14 Sept., P. T. Louren- burg en E, A. H. Booiman; G. M. van Kaam en J. J. Geuzenbroek. GEHUWD: 14 Sept.. J. M. Verhage en G. Hoogland: F. Kruithof en M. de Haan; A. Vermeer en P. H. Verhoeven: P. J. Luttik er. A. Huig; V. H. Snel en J. M. Vermeer; W. J. Spijker en M. H. h._ van den Broeke; A. van den Heuvel en L j. Karei; J C Koopman schap en M. C. Steffens: D. Kroes en J. T. van Weel; B. C. Joorcs en T. Fortgens: N. T. P. van Dale en J. P. Jedma. BEVALLEN van een zoor.: II Sept., J. Dahmen—Smits; 13 Sept.. J. W. Westdyk— Severijnse; 14 Sept.. A, C. Schouten—van Hemert. BEVALLEN van een dochter: 12 Sept., K. Sieraad—de Muinck: 13 Sept., A. Boot—Tak ken; C. H. M. Storm—Bongenaar; 14 Sept.. H. H. MersieEikerbout. OVERLEDEN: 13 Sept., G. M. Bos—van Reet, 75 j„ Crayenesterlaan. ADVERTENTIE I «foi'leumporf retteni RICHE FOTO ART 169 Grote Houtstraat - Telefoon 13472 De Vleeshal herleeft Muzikale soirée van „Teisterbant" Geruime 'tijd geleden maakten wij er reeds melding van, dat het bestuur van de Haarlemse Sociëteit „Teisterbant" het plan had opgevat een Weeuse avond in de Vleeshal te geven. Uit de thans verschenen circulaire aan de leden van de Sociëteit blijkt dat is af gezien van het voornemen de H.O.V. hei muzikale gedeelte van het programma te laten verzorgen. Zoals wij reeds berichtten wordt de avond op Zaterdag 23 September gegeven. Hij dient tevens als opening van het win terseizoen van „Teisterbant". Het program ma is veelzijdig van samenstelling, opdat zowel ruimtelijk als acoustisch kan wor den nagegaan of de Vleeshal zich tot der gelijke evenementen leent. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer G. Bomans, speelt een trio, be staande uit de dames prof. M. Tauszky. piano, en Rennte Zwaardemaker, viool, en de heer J. F. Obermayer, cello, een werk van Mczart. Hans Lichtenstein zal vijf liederen van Schubert zingen. Na de pauze treedt een dansgroep uit het Scapinoballet op. De laatste dans, zo staat in de circulaire te lezen, „gaat op vernuftige wijze over" in het bal der Haarlemmers, dat begeleid wordt door het kwartet van Jan Cordu- wener. .Dit tot drie uur durende dansfestijn zal worden afgewisseldmet entre-actes ver zorgd door de kunstenaars Tony Hartwe- ger, Josef Baar en Hans Lichtenstein. Evenals de muziek dragen ook de aan het buffet verkrijgbaar gestelde eetwaren een specifiek Weens karakter. De auteurs van de circulaire voegen hieraan toe: „De culturele banden tussen Haarlem en Oostenrijks hoofdstad zijn altijd bijzonder, aangenaam geweest: Mozart heeft op het belendende St. Bavo-orgel gespeeld, Strauss zelf was zeer met Haarlem en om liggende randgemeenten ingenomen, ter wijl de geliefde van Fürst J. H. W. von Ellinghofen een Haarlemse was, al moet dii laatste meer onder de amoureuze be trekkingen gerangschikt worden". Tenslotte citeren wij: „Tijdens het beruchte half uur zullen <3e Damiaatjes, die alle geestelijke verrichtin gen rond de Grote Markt van 9 uur tot half 10 tot een aangelegenheid van bijkans niet te vergen concentratie maken, ver stommen". Autodieven stonden rechercheur naar het leven De 18-jarige slagersknecht J. van de D. uit Almelo en een 25-jarige fabrieksarbei der L. S. uit Adorp hebben Donderdag avond in de Wïeröensestraat te Almelo een autodiefstal gepleegd en naderhand, toen in de Bornsestraat een rechercheur van politie op de treeplank van de gestolen auto sprong, getracht deze politieman tussen de auto en een boom te verpletteren. De po ging mislukte, daar de rechercheur zich van de treeplank liet vallen, waarbij hij ernstig gewond werd aan hoofd en benen- De auto raakte de boom, reed het trottoir op en kwam via een tuinhek, dat omver werd gereden, in een tuin tot stilstand. De autodieven sloegen op de vlucht. De 18-jarige J. van de D. werd* enige tijd later aangehouden. Hij zei dat hij met S. naar Duitsland had willen rijden. S. is nog voortvluchtig. Dr. Garmt Stuiveling sprak over „De mens tussen oorlog en vrede" Op een in gebouw „Theosofia" aan het Nassauplein gehouden bijeenkomst van ae gemeenschap Haarlem en omstreken van het Humanistisch Verbond heeft dr. Garmt Stuiveling gesproken over „De mens tussen oorlog en vrede". In zijn in leiding merkte spreker op, dat men vijf jaar geleden niet gedacht had, dat er in 1950 zoveel gesproken en geschreven zou worden over oorlogsvoorbereiding. Men moet over een buitengewone dosis optimis me beschikken, om nog aan het behoud van de vrede te geloven. Het wantrouwen in elkanders bedoelingen is gestegen. Het is wiel merkwaardig, dat in een land als het onze ook veel over oorlog gesproken wordt. De Nederlanders beschouwden voorbeen de vrede niet als een hetere, maar als een normale situatie. Toen in 1940 de oorlog over ons land kwam, konden vele Neder landers aanvankelijk slechts in een -ver gissing geloven. Dr. Stuiveling tekende de geestelijke en materiële vernielingen van de oorlog met een aantal voorbeelden en behandelde de vraag: Hoe staat de mens tegenover de oorlog? Spreker beschreef de vaak optre dende oorlogs-psychose. Als de mens op gezweept wordt, barsten de driften los. Vooral jonge mensen worden gemakkelijk meegesleept en verder zijn er allerlei maat schappelijke situaties, die de mens be- invloeden en die erkend moeten worden als men spreekt over oorlog en vrede. Vervolgens besprak dr. Stuiveling de houding welke de mens moet aannemen bij zijn poging om te bouwen aan de vrede. Dat is wat anders dan zich verzetten tegen de oorlog. De mens moet worstelen en vele problemen oplossen, beslissingen nemen en vooral: zich daarbij niet laten leiden door besluiten van anderen. De mens draagt zelf de verantwoordelijkheid in alle be slissingen, zowel kleine als grote. De avond werd opgeluisterd met muziek en declamatie. ADVERTENTIE REGENKLEDING Egyptisch linnen Herenregenjassen. dubbel met reservekraag 49, Egyptisch linnen Damesmantels dubbel met reservekraag en capuchon 52,50 tHfr KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstr. 47-80, Tel. 21392 Spaarndamse film wordt ook voor het publiek vertoond De film „Hans Brïnker", die vanavond om acht uur voor hei eerst in besloten kring in het Jeugdhuis van Spaarndam zal worden vertoond, zal op veelvuldig ver zoek ook in het openbaar worden gedraaid. Vanavond worden reeds na de eerste voor stelling twee vertoningen voor het publiek gegeven en morgenavond drie. ADVERTENTIE ƒ20,— per'dag voor 200 km. Week-end van Zaterdagmiddag tot Zondagavond 30— voor 300 km. Benzine-verbruik 1 liter op 13 km Bed in brand ADVERTENTIE ERRES RADIO'S ERRES ELECTR. KACHELS ERRES STOFZUIGERS Betaling desgewenst in overleg 1. G. KAASENB&OOD TECHNISCH GROOT Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Donderdagavond om half tien werd de vrijwillige brandweer van O verveen ge alarmeerd voor een begin van brand in de Oranje Nassaulaan. In de zit-slaap- kamer op de bovenverdieping van perceel 175 had het gordijn van een opklapbed door een brstadend petroleumstel, dat er dicht bij stond, vlam gevat. De bewoonster, die op dat moment beneden was, werd opgeschrikt door een vreemd geluid en toen zij op haar kamer kwam, zag zij het opklapbed in brand staan. Langs de gor dijnen hadden de vlammen zich verspreid en de houten omlijsting van het bed aan getast. Doordat ook de kapokmatras in brand stond was de kamer spoedig door een dichte rookmassa gevuld hetgeen po gingen van de bewoners om het vuur te blussen deed mislukken. Onmiddellijk na de melding was de brandweer reeds ge arriveerd en drie gemaskerde vrijwilligers drongen, gewapend met koolzuur-sneeuw- apparaten, het vertrek binnen. Omdat het blussen door de rook werd bemoeilijkt na men ^zij het bed op en wierpen het door een raam de tuin in. Daarmee was de bin nenbrand overmeesterd. De schade bleef beperkt en wordt door verzekering gedekt. Hoogovens keren 8 pet. dividend uit Boekjaar 1949'50 sloot met bijna 5 millioen winst De resultaten van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden over het boekjaar 1949-1950 zijn, blijkens het jaarverslag, zeer bevredigend, hoewel zü die van het vorige jaar niet kunnen evenaren, mede als gevolg van een versnelde afschijving op de Walserij-Oost en de gewone afschrijvingen, die tezamen in het achterliggende jaar 3.8 millioen eisten. Op reserveöelen, woningen en pro ductiemiddelen is eveneens extra afge schreven en de „reserve voor diverse be langen" is opnieuw met een bedrag van zes millioen gulden vergroot. Het uit te keren dividend is daardoor 8 procent geworden, waarbij rekening gehouden moet worden met de 4 procent, die over het in het af gelopen boekjaar verdiende loon aan de werknemers is uitgekeerd. De voor uit kering beschikbare winst bedraagt tenslotte 2.869.103.77. Van dit bedrag wordt 4 procent op de prioriteits-aandelen uitgekeerd ten bedrage van 3000, 5Jj procent op de preferente aandelen ten bedrage van 3.412.50 en 4y, op de gewone aandelen of 1.451.007. Er blijft dan 1.411.684.27 overwinst over, waarvan 3'/2 procent op de gewone en 1procent op de preferente aandelen wordt uitgekeerd, respectievelijk 1.128.561 en 1.137.50, waardoor dus de uitkering aan de gewone aandeelhouders 8 procent en die aan de preferente aandeelhouders 7 procent wordt. Een saldo van 80.190.81 wordt als onverdeeld dividend op de nieuwe rekening overgebracht. Op de op- richtingsbewijzen kan 72.93 per stuk worden uitbetaald. Voor de kind eren De bui kwam met volle kracht los. Maar Pdck en Bunkie waren al veilig.die zaten onder de brede bladeren, bescMit voor de regen. 'Gezellig zaten ze naast elkaar ei\ luisterden naar het gekletter van de regenstralen op het groen. „Nou het is 'n flinke bui, hoor!" vond Bunkie. .Jbaat maar regenen, dat spoelt het stof van de planten en geeft ze te drinken", zei Rick. „Wij zitten hier best!" Zo zaten ze daar knusjes naast elkaar onder de blaren. En de' regen ruiste maar gestaag naar beneden. Opeens hoorden ze, dat iemand riep. „Héla jongens!.Kom maar hier.schuilen!" „Is dat tegen ons?" vroeg Bunkie. Rick keek. „Ja," zei hij, „Die Kabouter ginds wenkt ons!" Vlak bij hun schuilplaats stond 'n Kabouterwoning; de eigenaar stond voor zijn deur en wenkte. Rick en Bunkie stonden op en haastten zich naar het huisje. „Kom maar binnen", zei de Kabouter. „Hier is 't altijd nog droger!" ADVERTENTIE nxdwjuc(i$. Wol was je VEILIG 11 ALKA LIVRIJ Belgische onderscheiding voor Lodewijk van Deyssel De Letterkundige Academie van de pro vincie Luxemburg, die in de jaren na de oorlog internationaal de aandacht getrok ken hebbende tentoonstellingen organi seerde, achtereenvolgens gewijd aan Petrarca, Chateaubriand, Shakespeare en deze zomer aan Jacques Perk, heeft de Nederlandse letterkundige dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lodewijk van Deyssel) ter gelegenheid hiervan tot buitenlands lid benoemd. De onderscheidene heeft in de jaren 1884 tot 1889 geruime lijd in de Belgische Ar dennen, speciaal in Laroche en nabij Houf- falize doorgebracht. In zijn bundel „Ge denkschriften" kan men vele herinneringen aan die bezoeken opgetekend vinden. Lodewijk van Deyssel verklaart daarin dit „land van Perk's Mathilde" altijd het mooi ste der hem bekende berglanden te hebben gevonden en de schrijver vervolgt dan: „Mooi" is overigens een ongeschikt woord om uit te drukken wat ik bedoel. Ik weet geen woord dat overeenkomt met de quali- ficatie die ik er van zou willen geven. „Lief" zegt het niet. „Lief" zegt het aller minst. Maar ook „groots" zegt het niet. Geen woord doet zich voor waarvan ik denk: „dat is het". Maar de Belgische Ar dennen zijn het enige bergland waarmee ik ooit intiem ben geweest. In 1887 huurde, aldus lezen wij in de ge noemde autobiografische bundel, dr. Alber dingk Thijm ten Noorden van Houffalize in de gemeente Mont een villa, om er zich na zijn huwelijk te vestigen. ADVERTENTIE SBBBflHQBBBÜESESBDBBBBGaP] MAISON ÏRIENY maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel en zonder B kroes voor 8.— eompl. Gem. in 2 uur El 13 gereed. Mislukking uitgesloten, geen B S warmte of electriciteit op het hoofd. B (jg Specialiteit in haarverven en blonderen ni g GROTE HOUTSTRAAT 26 rood EJ Ingang portiek boven Vogelzang t.o. ij- Anegang - Telef. 17856. Loonsverhoging in de landbouw Voor de tuinbouw is dispensatie gevraagd De Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat voor de landbouw (akkerbouw en veehouderij) door de centrale organi saties geen dispensatie van de loonsver hoging van 5 zal worden aangevraagd. Deze bijslag dient dus van 4 September te worden uitbetaald. De werkgevers zijn verplicht om be halve voor de ongehuwde arbeiders be neden 23 jaar, die geen kostwinner zijn op de geldende lonen zowel op de tijd lonen (toeslagen en premies daaronder be grepen) als op de uit de accoordtarieven voorvloeiende tariefsverdiensten een bijslag te geven van 5 met een mini mum van 4 cent per uur en een maximum van 7 cent per uur of f3,36 per week. Voor de overige arbeiders adviseert de Stichting voor de Bandbouw 3 verho ging voor 17- en 18-jarigen, 4 voor 19- en 20-jarigen en 5 voor 21- en 22-jari- gen te geven. Ten aanzien van de inwo nende arbeiders wordt geadviseerd onge acht hun leeftijd de bedragen voor het genot van kost en inwoning met dezelfde percentages te verhogen als waarmede de lonen worden verhoogd. De waarde der vacantiebon in de landbouw dient te worden berekend over het oude uurloon bedrag, verhoogd met de bijslag per uur. Over de eventuele loonsverhoging in de tuinbouw, het veenbedrijf en de bosbouw bestaat tussen de organisaties van werk gevers en arbeiders geen overeenstemming. De drie centrale landbouworganisaties hebben bij het College van Rijksbemidde laars voor de bedrijfstak Tuinbouw dis pensatie gevraagd van de 5 loonsver hoging. De verplichting van de werkgevers in de tuinbouw tot uitbetaling van de 5 loonsverhoging is opgeschort, totdat het College van Rijksbemiddelaars een beslis sing zal hebben genomen. BINNENLAND Morgen wordt de wed. A. Bakker— Tilma te Wieuwerd (Fr.) 101 jaar. Als kostersvrouw heeft zij duizenden bezoekers van de grafkelder bij de kerk rondgeleid. In deze kelder vergaan de stoffelijke resten van hen. die daar zijn bijgezet, niet. Zij heeft op 81-jarige leeftijd nog lezen cn schrijven geleerd. De „Modjokerto" van de Koninklijke Rotterdamse Llovd wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Indonesië te Rotter dam verwacht. De ontscheping der passagiers zal Zaterdagmorgen om acht uur beginnen. Volgens voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling bedroeg het totaal aantal runderen in Nederland 2.722.709 stuks legen 2.539.810 in Mei 1949 en 2.817.314 in Mei 1939. In Mei 1950 waren er 1.518.023 melk- en kalfkoeien en 23.531 stieren, tegen in Mei 1949 respectievelijk 1.440.807 en 25.179. De Koningin zal op Prinsjesdag, Dins dag 19 September, des middags een rijtoer maken door Den Haag. De stoet vertrekt om half vier van het paleis Noordeinde. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. F. Sernée, werkzaam nis drukkerij-binder op de afdeling gomrnehj van Joh. Enschedé en Zonen Grafische In richting N.V., hoopt op 19 September de dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar in dienst trad. De Vereniging R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem houdt een bui tengewone ledenvergadering op Donderdag 12 October waarin de verkiezing van twee bestuursleden plaats heeft (vacatures ir. P. C. v. Heijden en J. J. Bergman). Voorts zal de schrijver J. W. Hofstra een voordracht houden over „De Katholieke roman in Ne derland". De Haarlemse Bond van Muziekvereni gingen deelt mede dat het concert in Den Hout van de muziekvereniging „Excelsior", dat op 29 Augustus niet kon doorgaan, nu gegeven wordt op Zondag 17 September van 2Vs5 uur. Aan de bijeenkomst van het Cultuur- centrum „De Stompe Toren" te Spaarn- woude op Zaterdagavond, waarop mr. E, Elias spreekt, zullen Han Holsbergen (viool) en Gesina Popping (piano) muzikale mede werking verlenen. ADVERTENTIE A d*°*k een goede hoed behoeft niet duur te zijn, **us: fl 6.90 verkrijgbaar in elke goade zaak Redder Klaas Bijl overleden In de ouderdom van 71 jaar is te Den Helder overleden Klaas Bijl, een bekende redder van schipbreukelingen. In 1922 nam hij voor het eerst deel aan pogingen de bemanning van de Engelse vrachtvaarder „Alford" te redden. Sinds dien stak hij nog 41 keer in zee om schip breukelingen te kunnen redden, deels met de roeireddjngvlet onder bevel van Dorus Kijkers, deels met de motorboot met schip per Coen Bot. In totaal wist hij 89 schip breukelingen behouden aan wal te brengen. Tot viermaal toe werd hij voor deze daden onderscheiden. In 1928 ontving hij de zil veren medaille van de N.Z.H.R.M. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CHS RIJTUIG MIJ. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 20) Aangezien het nog te vroeg was om al op bezoek te gaan bij zijn collega in het ziekenhuis, liep hij een restaurant binnen, waar hij een middagmaal bestelde, dat hij met weinig animo verorberde. De man met het glanzend zwarte haar had hem z'n eet lust totaal benomen. In het ziekenhuis wachtte Helbing, die zich al wat beter voelde, met groot onge duld op hem. Ik was al bang, dat je alleen, zonder mij, teruggereisd was, be groette hij Urban, die veel te laat naar de zin van de onrustige patiënt de ziekenka mer betrad. Zo iets zou ik toch nooit doen, Hel bing, wat denk je eigenlijk van mij? zei Urban verwijtend. Hoe gaat het? Al heel wat beter, lijkt me. Je ziet er dunkt me, bevredigend uit. Ik hoop, dat ik in drie of vier dagen terug kan reizen, antwoordde Helbing, die de gedachte aan zijn werk geen rust liet. De dokter en de professor zijn het wel niet helemaal eens, maar ik kén hier een voudig niet langer blijven. Ik weet,, hoe taai ik ben. Ja, dat is zo, stemde Urban glim lachend toe. Helbing richtte zich enigszins op, het geen nu reeds vrij gemakkelijk ging. Vertel me eens. Urban, wat heb je vandaag uitgevoerd? Je bent hopelijk bij de firma Claudius geweest? Ja, vanzelfsprekend, het was mijn eerste gang vanmorgen. Uitvoerig vertelde hij, wat hij bij de juwelier had gehoord. Helbing was weer in de kussens achter over gaan liggen en had z'n ogen gesloten. Hij luisterde desalniettemin met de groot ste aandacht naar Urban's verhaal. Die vrouw interesseert me op het ogenblik net zoveel als die man, verklaarde hij na enig nadenken. Ze schijnt, naar Claudius' be schrijving, in goede omstandigheden te verkeren. Ja, dat lijkt me ook. Claudius zei ook, dat hij haar voor een Duitse en niet voor een buitenlandse hield, voegde Urban er aan toe. Daaraan heb ik geen ogenblik getwij feld, mompelde Helbing meer in zich zelf, dan bestemd voor andermans oren. Waaruit concludeerde je dat met zo grote zekerheid? vroeg Urban onmiddellijk. Juist bij juweliers komen dikwijls voor name buitenlanders. Helbing keek hem aan en begon plotse ling te lachen. Dit lachen klonk tevreden als van een jongen, die iets gelukt is, en Urban wist, dat zijn vriend slechts op zeer bijzondere momenten op een dergelijke wijze lachte. Daaraan heb je gelijk, gaf hij toe. Maar, Urban, deze cliënte was gèèn buitenlandse en ik had de heer Claudius daarnaar niet behoeven te vragen, voegde hij er met een glimlach aan toe. Wat bezielt je toch? vroeg Urban met iets van verwondering in z'n stem. Wat zit je toch te lachen! Ik heb een geheim, dat ik voorlopig nog niet verklappen kan, antwoordde Hel bing opgewekt. Misschien ben je van plan het wel altijd voor je te houden, merkte Urban, thans ontstemd geworden, op. Ik zei: voorlopig, wees Helbing hem terecht. Ik heb nog slechts enkele feiten nodig. HOOFDSTUK XI. Liselotte Falkner zat in een eenzame cel van het Huis van Bewaring en legde met een moedeloos gebaar haar potlood op het papier, dat naast een dik boek op de kleine tafel lag, welke onder het getraliede ven ster stond. Het gaat niet, zuchtte ze en ze sloeg het wetenschappelijke werk. waar bij ze tevergeefs haar aandacht trachtte te bepalen, dicht. Ik kan niet werken, ik kan me niet concentreren. Ik heb het gevoel, dat ik helemaal geen hersens meer in m'n hoofd heb. De allereenvoudigste formules willen me zelfs niet te binnen schieten. Haar blik ging omhoog naar het getraliede venster en ving iets van de weer schijn van een bundel zonnestralen op, die de nauwe binnenplaats van de gevan genis binnenviel. Hoe lang zit ik nu al gevangen? Ze telde de dagen op haar vin gers af. Bijna twee wekenEn nog steeds is het niet bewezen, dat ik niéts met die vreselijke misdaad te maken heb! Ze dacht aan Wilhelm Nordmann, die ze liefhad en die nog steeds onder verden king van moord stond. Duidelijk zag ze het weer voor zich, hoe inspecteur Urban haar verkaringen over Wilhelm Nordmann voor een proces-verbaal had opgetekend. Heel diep in haar hart was nog steeds de gedachte, dat hij misschien inderdaad de schuldige was. Met alle liefde, die Liselotte voor hem voelde, trachtte ze ontlastende omstandigheden te bedenken. Maar alles viel steeds weer als een kaartenhuis in elkaar, wanneer ze zich bedacht, dat hij op het bewuste tijdstip, dat Valentin Rothe neergeschoten werd, op de Kronosfabrieken in het directiegebouw was geweest. De tijd verstreek, maar Liselotte merkte het nauwelijks. Ze zat stil voor zich heen starend aan de smalle kant van het kleine tafeltje. Ze bewoog zich niet, het was als ontbrak haar de kracht om op te staan en een paar schreden in de nauwe cel op en neer te lopen. De flauwe weerkaatsing van het zonlicht buiten verdween en langzaam werd het donker. In de cel was het grauwe schemering. Een onzichtbare hand scheen een gordijn voor het kleine venster gehan gen te hebben, dat steeds donkerder werd. Boven de deur ging een kleine lamp aan, die zich bevond boven het getraliede vierkante luik. De drukkende stilte, die om Liselotte heerste, benauwde haar onzeg baar. Ze wenste, dat er maar iets zou ge beuren. Dan zou ze tenminste weer het gevoel hebben, dat er in haar buurt nog andere levende wezens waren. Het enige, wat haar thans met de buitenwereld ver bond, was het vage geluid in de verte van de gelijkmatige schreden van dienstdoende oppassers. De schreden, die ze eerst vaag. gehoord had, werden duidelijker. Het eenzame meisje in haar cel keek op en luisterde gespannen, Wie zou dat zijn? Zou er iemand bij haar komen? Voor haar deur werd halt gehouden en Liselotte hoorde de stem van de gevangenbewaarder. Een andere man nelijke stem antwoordde. Langzaam, pie pend, werd de sleutel in het slot omge draaid. Liselotte's ogen werden groot. Een haar geheel onbekende man in donker cos- tuum betrad haar cel. U bent Liselotte Falkner? vroeg hij, haar aandachtig aan kijkend. Ja, dat ben ik, antwoordde ze, terwijl ze tevergeefs poogde rustig en duidelijk te spreken, zoals ze dat vroeger gewoon was. Wat wenst u van mij? Ii? ben politie-inspecteur, zei Werner Helbing, terwijl hij even' het verband, dat hij nog steeds om zijn voorhoofd droeg, iets verschoof, ik ben met de zaak Rothe-Sven- sen bezig. Er kwam een geluid van schrik over haar lippen. Wat wilt u van mij? Ik zou graag van u horen, wat u weet over het leven van Wilhelm Nordmann, antwoordde Helbing rustig. Ik kan niets anders verklaren, dan wat ik reeds uitvoerig verteld heb, riep het meisje uit. Ik heb daaraan niets toe te voegen. Ik ben al enige weken geheel van de wereld afgezonderd en ik weet helemaal niet, wat er intussen met hem gebeurd is. Gaat u toch zitten, zei Helbing en hij voerde haar naar het smalle ijzeren bed, dat in de hoek van de cel stond. Zelf trok hij de enige stoel bij en ging vlak bij haar zitten. Zodat is beter. Ik kan u zeggen, dat ik hier niet alleen kom om nieuw bewijsmateriaal in de zaak-Rothe tegen Nordmann te verzamelen. Ik wil ook graag weten, wat u me kunt vertellen over zijn relatie met Dirk Svensen. Dirk Svensen! Liselotte zuchtte. Hij heeft mijn verloofde veel ellende bezorgd, aangezien hij niet te bewegen was ook maar het geringste deel van zijn schuld terug te betalen. Waarom had Nordmann het geld zo dringend nodig? Er kwam een blosje op het bleke gezicht van het meisje. Hij wilde helemaal zelf standig worden enwe wilden trouwen. Hoe was de verhouding tussen beide mannen? Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6