DAHS L jj; Het Vakkledinghuis W. FORTGENS 't OPKLAPBEDDEN PALEIS Kapitein Best leefde in Duitsland als een „vertroetelde poedel" Amsterdamse Beurs De brief. vlot en 1 11 -SCHOOL DE LESSEN GAAN BEGINNEN ZATERDAG van 8.30-11 uur DANSEN verrukkelijk geurende van VINOLIA Vrijdag 15 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Het Venlo-incident had voor een der Engelse officieren geen kwade gevolgen (Van onze correspondent in Londen) Als de dag van gisteren herinner ik mij het telefoontje op de redactie uit Venlo op 9 November 1939 over de ontvoering door de Gestapo van twee Engelse officieren der militaire inlichtingendienst, majoor R. H. Stephens en kapitein S. Payne Best. Even later volgde een mededeling van de Nederlandse regering, die ons journalisten in de gevaarlijke situatie van dat ogenblik verbood iets toe .te voegen aan de sobere officiële lezing van het geval. Dezer dagen is in Londen het boek „The Venlo Incident" verschenen, waarin kapi tein Best zijn wederwaardigheden vertelt. Tot Engeland wsa kort na de val van Polen het gerucht doorgedrongen van een ie Berlijn gesmeed complot om Hitier te vermoorden en vrede te sluiten met Frank rijk efi Engeland. Van Duitse zijde werd contact gezocht met kapitein Best in Den Haag, die inging' op dit aanvaardbare ver haal. -Nabij de Nederlands-Duitse grens zou een ontmoeting worden gearrangeerd met een niet met nam£ genoemde Duitse generaal, die een poging wilde doen om zich met de Britse regering in verbinding ie stellen. Tweemaal mislukten de plan nen. De derde maal, zo werd verzekerd, zou de generaal werkelijk verschijnen. Ka pitein Best en majoor Stephens, met auto matische brownings in hun zak, begaven zich per auto naar een cafétje, dat slechts enkele, meters van de Duitse grens op Nederlands grondgebied was gelegen, ten einde daar bijzonderheden over het plan te vernemen. Nauwelijks was het gesprek begonnen, of er kwam een vrachtwagen vol met gewa pende Duitsers, die de Britse agenten op pakten en naar Berlijn brachten. De Gestapo verhoorde de 55-jarige kapi tein Best een maand lang. „Heldendom van mijn kant zou niemand hebben ge holpen", schrijft Best. „Indien ik niet be reid zou zijn geweest vragen te beantwoor den, zou dit ongetwijfeld de vijand hebben aangemoedigd om dwangmethoden toe te passen, die zeer onplezierig voor mij zou den zijn geweest". Hij poogde daarom zijn ondervragers tevreden te stellen zonder geheimen te ver raden, die anderen in gevaar konden brengen. Nadat de Gestapo haar volgens Best on handig verhoor had geëindigd, werd hij naar de bunker van Sachsenbausen ge bracht, waar hij vijf jaar bleef. Best kreeg een eigen cel met een gewapende wacht die steeds aanwezig was. Hij kon het schreeuwen der gemartelden horen. Ook hoorde hij hoe gevangenen in hun cel werden doodgeschoten. Best zelf werd niet door de SS gemo lesteerd en op enkele uitzonderingen na vond hij zijn bewakers behoorlijke men sen, die niet de minste neiging tot wreed heid toonden. Hij werd gepromoveerd tot de groep der „prominenten" waartoe dominé Nie- möller en enige gevangen bisschoppen be hoorden. In Augustus 1942 werd'een zekére Kaindl, die later levenslang kreeg van de Russen, commandant. Hij noemde' deze „zo'n aardig mannetje". Kaindl deed alles om het Best zo goed mogelijk naar de zin te maken, waarschijnlijk omdat hij niet als een gewone gevangene werd beschouwd. Men liet al zijn kleren uit zijn Haagse wo ning komen. De muren van zijn nieuwe cel waren zacht rose, en er waren tafels, zijn eigen schilderijen, een leunstoel, een klerenkast en een boekenkast. Ook kreeg hij een radiotoestel, een leeslamp en een electrisch kookstel. Zij gaven hem verder dubbele SS-rantsoenen, die voortreffelijk bereid waren, en veertien pond per maand zalfgeld. Er stond ook een vaas met bloe men op zijn tafel. Als een vertroetelde poedel zat hij vijf jaar in zijn gouden kooi, totdat hij met de Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 309% 308% Unilever 236 234% Philips 232 232% A. K. U 173% 173% Fokker 125% Nederlandse Ford 276 Nederlandse Kabel 275 {'- .4— 9 v. Berkei's Pafent 118% 1 Bi Scheepvaart-Unie 162 161% Holl.Amerika Lijn 173 Deli Maatschappij 123% 123% H. V. A 127% 126% A'dam Rubber 139 138% Ned. Handel Mij. 148 N.-I. Handelsbank 89 Bilhton Mij. II. andere „voorname gasten" bij de nadering der geallieerden naar Buchenwald en Da chau werd getransporteerd. Terwijl 400 Russische gevangenen in hutten bestemd vo.or 80 man werden gestopt behield hij in Sachsenhausen tot het laatst zijn eigen kamer. Toen hij Sachsenhausen verliet was hij in hoge mate bezorgd voor zijn bewa kers, de beste en vriendelijkste mensen die hij ooit ontmoet heeft. In Buchenwald werd het anders. De be wakers waren ruwer, hij moest zijn cel met een ander delen en kon niet meer- zijn donkere pak voor het diner aantrekken. Best zag niet meer van de Gestapo dan de meeste Engelsen en zijn opinie over dit apparaat is dus geen maatstaf. Als medegevangene leerde hij later dr. Rascher kennen, de uitvinder der gaska mers, van wie hij merkwaardig genoeg een gunstige indruk kreeg. Best hield gedurende zijn gevangenschap zijn oren en ogen wijd open om zoveel mo gelijk informatie te verzamelen. Dit boek is voor de Engelsen in zoverre gevaarlijk, dat het onrealistische beeld, dat de meesten van de nazi's hebben, er alleen maar door versterkt wordt. En wat Best betreft, je moet maar boffen! De „Oranje" morgenochtend in Amsterdam Het m.s. „Oranje" van de Maatschappij Nederland, dat 26 Augustus uit Tandjong Priok is vertrokken, wordt Zaterdagmorgen om 4 uur voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der passagiers te Amsterdam zal om 9 uur beginnen. Staking in de haven van Sydney SYDNEY, 15 September (Reuter). Meer dan 7000 havenarbeiders te Sydney zijn heden in staking gegaan, waardoor het laden en lossen van zestig schepen, waar van veertig van overzee, stil ligt. De vakbond van havenarbeiders riep de staking uit, uit protest tegen de schorsing van 1500 havenarbeiders tot Maandag. De staking ontstond, doordat arbeiders op een schip acht uur betaling eisten, toen ontdekt werd, dat het werk drie uur eer der dan verwacht was zou eindigen. De mannen waren van mening, dat er te veel arbeidex-s voor het werk waren aange nomen. Arrestaties te Bandoeng DJAKARTA, 15 September (Aneta). De Indonesische militaire politie te Ban doeng heeft twee van de drie vermoede- lijke moordenaars van de heer F. W. Neij- hof. de 53-jarige administrateur van de volkscredietbank, die 2 September in zijn huis werd neergeschoten, aangehouden. De arrestanten behoorden tot een bende, welke nog meer moorden en overvallen heeft gepleegd. Een hunner is een jaar geleden uit de TNI ontslagen. KORT VERHAAL DOOR A. S. Met boze vijandige ogen keek ze haar klas in. Het was weer net als iedere dag. Druk en lawaaierig waren ze en ze kon er geen orde in krijgen. Ze wist het wel, ze legde op alle slakken zout en kon maar niet leren sommige dingen voorbij te la ten gaan, alsof zij niets gezien had. Wat hadden die twee jongens nu weer? Met brave gezichten vol blanke onschuld ke ken ze de juffrouw aan, maar zij zag het wel. Jaap gaf Kees een vodje papier door, een briefje natuurlijk. Zij voelde de drift al weer in zich opkomen. Zij zou ze alle bei kunnen slaan, heel hard, die kwel geesten, die mormels. Altijd treiterden ze haar, iedere keer probeerden zij het weer. Zij hield van stipte gehoorzaamheid en volledige stilte in de klas en dat werd het nooit. Altijd zat er één te grinniken om niets, te praten of te lachen. Waarover? Om niets. Zij zag alleen een vijandige klas voor zich, die niet van haar hield. „Piet, breng dal papiertje hier dat je in je hand hebt", klonk boos haar stem. „Papiertje, juffrouw?", zei Piet verwon derd vragend en hij stak beide handen om hoog, „ik heb geen'papiertje!" De klas in verheugde spanning over wat komen ging was een en al aandacht. Zij kon zich ternauwernood beheersen: „Je stak het in je zak. Breng het onmid dellijk hier". Tergend langzaam stond Piet op. „O, be doelt u dat briefje. Alstublieft". En haast triomfantelijk vouwde hij een afge scheurd verfrommeld stukje papier open en. legde het voor haar op de lessenaar. Toen las zij het. „Wat is ze lelijk als ze kwaad is". Piet en Kees keken nu toch wel een beetje ongerust haar aan. Waarom zei zij niets? Wat deed ze vreemd. Zij leunde tegen de lessenaar en keek maar naar dat briefje. Piet had het geschreven. Het was toch waar ook, als zij kwaad was had zij van die kleine prikogen en die mond werd zo'n rare streep. Haar neus viel dan zo op, zo groot en rood. Je zou haast denken dat als die neus er nu eens niet was, niet zo pre cies tussen die kleine kraaltjes en die rode streep instond, dat dan haar gezicht heel anders zou zijn. Piet begon ineens in zich zelf te grinniken. Stel je voor dat die neus naast haar linkeroor zat bijvoorbeeld; hij keek eens naar het witte gezicht van de vermoeide onderwijzeres. Toen zag hij iets wat hij nog nooit bij haar gezien had. Haar ogen waren niet klein en boos meer, maar leken juist heel groot en zacht in haar bleke gezicht en keken over de klas heen naar buiten. Lelijk was zij eigenlijk helemaal niet meer. Verwonderd staarde hij naar haar. Kees stootte hem aan: „Zij zegt niets", fluisterde hij, maar Piet hoorde hem niet eens. Hij moest maar naar haar kijken, zoals ze nu stond. Terwijl Piet haar zo met andere ogen dan voorheen zat te bestuderen, stond zij te denken aan haar laatste samenzijn met Herman. Hij had die dag weinig pijn ge had en ze hadden een paar heerlijke uren samen. Ze hadden veel gepraat en veel gezwegen die avond. Zij herinnerde zich hoe ze over haar en haar werk hadden gesproken. „Je hebt zo'n lief gezichtje, maar als je boos kijkt ben je zo lelijk", had hij glimlachend gezegd. „Zul je je be heersen als je voor de.klas staat? Het is voor ae kinderen niet leuk om naar een lelijke juffrouw te moeten kijken". Twee dagen later was hij overleden. Zij had die woorden eigenlijk als scherts opgevat en er niet meer aan gedacht tot nu toe. Pein zend keerde zij haar blik naar Piet die dit briefje had geschreven: „Wat is ze lelijk als ze kwaad is". „Piet, je moet straks maar eens even op mij wachten", zei ze vriendelijk. „Zo jongens, nu gaan wij door met onze les. Ik heb zo'n mooie brief van Piet gekregen, dat ik jullie haast vergeten was". Ver baasd luisterden de kinderen naar haar veranderde toon. Zij bleven rustig en stil de verdere middag. Na vieren zou ze Piet bedanken. Hij had haar geholpen. De kinderen konden niet het minste of geringste doen of zij was al geërgerd. Dan deed ze onvriendelijk en keek ze kwaad. „Als je boos kijkt ben je zo lelijk". Daarom mochten de kinderen haar niet. Je kunt niet houden van iets dat lelijk is. Kinderen voelen dat zo goed aan. Maar nu wist zij het weer en het zou ver anderen. Toen Piet om vier uur hakke lend zei: „Het spijt mij zo, juffrouw. Het was niet de bedoeling dat u het zou lezen", zei zij: „Juist wel Piet. Ik ben zelfs blij dat ik het las. Jullie zijn soms wel on gelooflijk vervelend, maar ik kijk veel te gauw boos. Maar ik verzeker je, als je mee wilt helpen, dat je zult merken dat je voortaan geen lelijke juffrouw meer voor de klas ziet staan". (Nadruk verboden) Zandvoort Bijkeuken van strandwinkel brandde af Doordat een stapel kranten in de nabij heid van een brandende primus vlam had gevat, raakte Donderdagavond om kwart over negen de bijkeuken van een houten strandwinkel, behorende bij het tenten kamp van de kampeervereniging „Helios", in brand. Door een verkeerde melding arriveerde de brandweer eerst bij een huis aan de Zeeweg, waar niets te blussen viel, daarop reed zij door naar het tentenkamp, waar zij het vuur met zand en emmers water doofde. De bijkeuken is geheel af gebrand maar de strandwinkel bleef ge spaard. Verzekering dekt de schade. Bouw van rotonde en rioleringswerken gegund Naar aanleiding van de op 28 Augustus gehouden aanbesteding hebben B. en W. van Zandvoort besloten, het bouwen van de rotonde aan het eind van de Strandweg te gunnen aan de laagste inschrijver, de N.V. Nelis te Haarlem, voor de som van ƒ138.480. Het maken van grond-, riolerings- en be- stratingswerken tussen de Seïnpostweg en de Zeestraat is gegund aan de C. V. „Utili teitsbouw" te Bloemendaal, (M. C. Bolsen- broek) voor een bedrag van 88.283. Santpoort Het regende bekers bij de schaakclub „Santpoort" De schaakclub „Santpoort" hield haar jaarvergadering, tijdens welke de secreta ris zich optimistisch over het komende ver enigingsjaar uitliet. „Santpoort" is van plan de komende winter een propaganda-avond te houden, teneinde een kennismaking met de club te bevorderen. Het verslag van de penning meester en de begroting voor het komende jaar werden onder dank voor het gevoerde beheer zonder discussie aanvaard. De secretaris de heer Baljet was volgens rooster aan de beurt om af te treden, maar stelde zich herkiesbaar en bij acclamatie werd hij daarop herkozen. In de vacature Pardoen, die zich wegens bezigheden niet herkiesbaar kon stellen werd bij acclamatie voorzien door de benoeming van de heer P. Sterk. Na uitgebreide discussie werd bij stemming besloten ?en door dr. M. de Groot ingediend voorstel als werkschema te aan vaarden, zodat er langer spanning in de bekercompetitie blijft. Uit het speelplan van de NHSB blijkt dat alle drie de tientallen in een gunstig rayon zijn ingedeeld, als tenminste dit plan door de bondsvergadering wordt goedgekeurd. Hierna ging de voorzitter over tot uit reiking van de bekers. In de eerste groep kwam deze aan de heer W. Schuurman, in de tweede aan de heer A. J. Oosterling en in de derde aan de heer W. van Zegge- ren. Alle drie de winnaars krijgen een oor konde als blijvend aandenken, daar de bekers wisselprijzen zijn. Tot gedelegeerden voor de komende bondsvergadering werden benoemd de he ren Pels en Elfferich. Op voorstel van de heer C. Pels werd besloten de door de vroegere, helaas overleden, secretaris de heer J. Versteeg, geschonken wisselprijs te bestemmen voor dat lid, hetwelk zich in het afgelopen jaar het meest voor het schaakleven en de club verdienstelijk had gemaakt, één en ander geheel in de geest van de schenker. Hij stelde voor de prijs dit jaar uit te reiken aan de heer H. S. J. Elfferich die, behalve penningmeester ook voor het grootste gedeelte van het jaar het secretariaat en de wedstrijdleiding heeft waargenomen en tevens de oprichter is ge weest van de Mid-Kennemerland Schaak kring. Op 19 September vangt de nieuwe strijd om de bekers aan en er mag een felle strijd ve.rwacht worden. Bennebroek De Oranjefeesten Hoewel het Donderdag nogal regende, zijn de Oranjefeesten toch geslaagd. Des morgens hield „Kunst na Arbeid" een muzikale réveille. Daarop volgden de kinderspelen op het B.S.M.-terrein. Des middags hadden op het terrein Binnenweg-hoek Bennebroekerlaan volks spelen plaats en ook hier trok men zich van de regen niet veel aan. Er was veel belangstelling. Die gold niet alleen het kruiwagenrijden voor paren met verplicht papeten, maar ook het boegsprietlopen over de Bennebroekervaart en het blaas- slaan op de boegspriet. Inmiddels was de Ronde van Bennebroek gelopen en begaven deelnemers en publiek, met de jury, voorafgegaan door de muziek- veren., zich naar „De Oude Geleerde Man", waar de burgemeester, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, ere voorzitter van het Oranje-Comité, de prij zen uitreikte. De feesten werden besloten met een ge slaagde taptoe, gegeven door „Kunst na Arbeid", onder leiding van de heer P. de Vries en het versterkte tamboercorps van „Crescendo" uit Hillegom, onder leiding van de heer W. v. d. Peijl. De uitslag van de Ronde van Bennebroek is 1. J. Slot, 2. J. Zandvoort, 3. J. v. Kam pen. De uitslagen van de Volksspelen zijn: Kruiwagenrace voor paren: 1. J. Lans-J. Vink; 2. J. Bakker-S. Kerkhof; 3. T. Nieuwenhuis-F. Bouwmeester. Ringsteken voor dames: 1. Corrie Brou wer, 2. Bep Lommerse, 3. Lida Bakker. Hindernislopen: 1. K. Huysmans, 2. J. Zandvoort, 3. F. Bouwmeester. Boegsprietlopen: 1. J. Slot, 2. W. Turnhout, 3. E. Heukels. 4. J. v. d. Lans. Blaasslaan: 1. J. Teeuwen, 2. A. Weijers, 3. W. Lankhaar. Heemstede Bloemendaal Winsten uit de bedrijven Het gasbedrijf van Bloemendaal heeft in 1949 een batig saldo geboekt van f 11.904 en het waterbedrijf een saldo van f 29.233. B, en W. stellen de gemeenteraad voor van het bedrag van f 11.904 f 10.000 ten goede te laten komen aan de algemene dienst en f 1904 te storten in het reservefonds voor vernieuwing en onderhoud en van het bedrag van f 29.233 f 18.000 ten goede te laten komen van de i algemene dienst en f 11.233 te storten in het reservefonds. Haarlemmermeer Gestoorde reis Donderdag sloeg op de Sloterweg nabij de Kruisweg een personen-auto, rijdende richting Amsterdam, over de kop in de sloot. Doordat de auto plotseling moest uitwijken voor een wielrijdster, kwam hij eerst in de grasberm terecht en vervolgens in de sloot. De vijf inzittenden, die naar een bruiloft in Friesland onderweg waren, kwamen allen met de schrik vrij en konden de reis met andere gelegenheid voortzetten. De auto werd zwaar beschadigd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerard, z. van G. de Meul- meester en R. Offerman; Jacoba Adirana, d. van F. Warries en A. Fokker; Gijsbertus Aldert. z. van N. den Rooijen en D. E. Bart; Hendrik, z. van D. Bauer en F. Gedaan: Johannes jacobus Maria, z. van J. J. Grol man en M. L. Meijer: Wilhelmus Jacobus, z. van W. T. Groot en M. C. Dijkers; Dirkje, d. van J. de Vries en H. D. Bras; Hilda Martha, d. van C. J. v. Oije en H. M. Helfenstijn; Wil- lemina Clara Adriaantje, d. van C. Gort en B. A. Groenleer: Jan. z. van C. Vreeken en A. v. d. Hoek: Wilhelmina, d. van W. v. Pelt en T. P. v. Dijke: Gerrit, z. van B. Rip en P. Roodenburg; Leonardus Wouterus, z. van W. Groenendijk en P. J. v, Duuren; Wilhelmus Nicolaas Maria, z, van L. A. Wennekers en M. A. M. den Bruinen; Gerard, z. van J. de Rooij en W. Schaap: Elisabeth Maria, d. van T. G. Brandt en A, C. Jansen; Pieter Dirk. z. van P. v. 'd. Zaag en J. de Vries; Leonar dus Johannes, z. van H. P. de Koning en M. G. P. Evers; Jar.tina, d. van A. Kerzaan en S de Smit. ONDERTROUWD: Johannes Gijsbertus Sebastianus van der Peet en Maria Wilhel mina Beers: Albertus Theodorus Groot en Cornelia Johanna Luijkx; Pieter Gortzak en Johanna Schalk: Theodorus Vermeij en Jo hanna Alida van Schie; Jan Jacobus de Ko ning en Geertruida Splinter; Theodorus van Leeuwen en Geertruida Schutte. GETROUWD: Roelof Cornells van den Bogaard en Josina Cornells Kreeft; Hendrik ten Hove en Cornelia Tepper; Johannes Wil helmus Engelsman en Petronella Geertuida Strijkers; Bertus Andries Denker en Adriana Reiigwart; Hendrikus Antonius Theodorus Kok en Cornelia Braak; Willem Luimee en Saartje de Jong; Albertus Werkhoven en Cornelia Maria van Pelt; Daniel Mullié en Bootje Eilander; Jan Grinigt en Maria Gc- lina de Kooker; Gerardus de Leeuw en Maria Johanna Ris. OVERLEDEN: Grietje Clazina Lieuwes, 62 j., e. van J. Baartman; Heiltje Johanna Elisabeth Kramer, 32 j. e. van W. N. Kooij. Hoofddorp BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. Haantjes en A. G. van Beem; A. de Winter en G. J. Lammers: E. A. Louter en H. C. M. Tesselaar; J. H. Koch en A. M. Venderbos. GETROUWD: W. J. E. Crommelin en Jkvr. P. R. van de Poll: J. Voorwerk en C. M. Vo gels; J. J. Vos en B. R. van der Putten; J. A. Graven en J. W. van Amelrooij. GEBOREN: Sibold Fokko, z. van F. S. Eringa en J. Lieneman: Marianne Adriana Hendrina, d. van W. J. A. Erbrink en E. A. Jansen; Marcelinus Lambertus, z. van M. G. Blommestijn en S. F. Hansen. OVERLEDEN: A. J. van WordragenDee- lissen, 70 j.; H. van der Roost, 61 j.; J. Hid- dingaBroekstra, 86 j.; J. H. Dijs. 40 j. VOORLICHTING IN AMERIKA Dinsdag a.s. vertrekt de heer P. K. Kistenmaker, voorzitter van de Landbouw Voorlichtingsdienst, met de „Nieuw Am sterdam" naar Amerika voor het houden van een twintigtal lezingen over de Neder landse landbouw. Deze reis geschiedt op uitnodiging van een aantal Amerikaanse landbouworganisaties. BEURSBERICHTEN Tarwe 22—24; Gerst 25—26.75; Haver 2324.25; Rogge 2424.50; Groene Erwten 36—38: Duivebonen 39—43; Karwijzaad 93104; Koolzaad 5459; Capucijners 56—64. SCHEEPVAART Akkrumdijk. 14 verw. Durban. Alcyone, pass. 13 St. Paulsrocks. Alkaid, 13 v. Emden n. Lulea. Alganib, 11 v. Rio Grande n. R'dam. Aardijk, 13 te Lake Charles v. Mobile. Almdijk, 13 v. Bremen n. Hamburg. Adinda (t), 13 v. Pladju n. Tj. Uban, Alblasserdijk, 13 330 m. N. Flores. Aletta (t). 14 verw. te Port Swettenham. Algorab, 13 175 m. ZW. Palma. Alhena. 13 180 m. N.NO. Rio Grande n. Santos Alnati, 13 275 m. Z, Porto Praya. -Alphard, 13 160 m. O.NO. Bonavista. Amstelpark, 13 anker Menado. Andijk, 13 950 m. O. Kp. Race. Arendsdijk, 14 verw. Trinidad v. New York. Agatha. 6 v. Miri n. Plaju. Almkerk, 13 120 m. Z. Cocoseil. Abbedijk, 14 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires. Alamak, nass. 14 Kp. Bougaroni. Amsteldijfe. 14 v. Tampa n. Brownsville. Amstelkerk, 14 v. Lagos n. Pointenoire. Alphacca. 14 v. Rio de Janeiro. Alwaki. 10 te Montevideo. Ariadne. 14 v. Livorno n. Napels. Averdijk. 14 te Boston v. R'dam. Aagtedijk, 15 te Le Havre v. New Orleans. Alhena, 14 te Santos. Altair. 14 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Arundo, pass. 15 Wight. Berlage. 13 v. Freetown n. Dakar. Borneo, 14 te Palembang. Britsum. 11 v. Hamptonroads. Baarn, 13 80 m. ZW. Ouessant. Baud, 14 verw. Singapore. Beverwijk. 13 55 m ZW. Toulon. Blijdendijk. 13 C75 m. W. Scilly. Boskoop. 13 te Hamburg. Boissevain. 14 v. Manilla n. Singapore. Boschfontein, 14 te Port Soedan. Bennekom. 12 te Calao. Blommersdijk, 14 te Camden. Caltex Delft, pass. 13 Kp. Roca. Caltex The Hague, pass. 13 Perim. Caltex Utrecht, pass. 13 Daedalusrifs. Djakarta. n. Marseille. Cleodora. pass. 13 Sabang. Cottica. 14 verw. Paramaribo v. Demerara. Celebes. 14 verw. Bremen. Cistula (t), 13 225 m. N.t.O. Paramaribo. Coryda (t). 12 v. Hongkong n. Miri. Colhaven. 10 v. Kopenhagen te Gothenburg. Caltex Pcrnis (t). pass. 14 Ouessant. Ceronia (t). 15 v. Rangoon te Calcutta. Congostroom, 14 bij Finisterre. Ceram. 14 te Bombay. Cheshire, verm, 13 v. Soerabaja. 18 Oct. te A dam Chitr.il (tr. en gez.). 17 verw. Djakarta, 13 Oct. verw A'dam. Dietnerdijk. pass 13 Mona eil. Delft. 13 v. Cristobal n. Curacao. Dulvendijk, 14 v. R'dam te Hamburg. Danae, 14 v. Gibraltar n. Oran. Drente. 13 te Calcutta, verw.. 20 vertrek. Eemland, pas. 13 Finisterre. Elmina, 13 v. Lobito n. Porto Amboin. Eemdijk. 12 v. San Francisco te Portland. Esso Rotterdam, (t). 14 te Aruba. Eendracht. 13 verw. Elbe Enggano. 14 anker Koweit Esso Amsterdam it), pass. 14 Landsend. Esso Den Haag (t). pass. 15 Gibraltar. Edam. pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Fell pes t 14 v. Singapore te Bangkok verw Farmsum. 13 450 m. Z. New Foundland. Friesland. 13 te New York. Fairsea. 17 verw. Suez. Gova (tr. en géz). pas. 13 Daedalusrif. Gadila. 13 v. Curasao n. Landsend. Gordias. 13 v. Bari n. Catania. Gaasterkerk, 14 verw. te Mombassa v. Tanga. Groote Beer, 15 te Port Said. Garoet. 12 v. Belawan. General C. C. Ballou. (tr. en gez.), 14 v. Djakarta n. Rotterdam. General S. D. Sturgis. verw. 15 v. Djakarta, 18 October verw. Amsterdam. Gooiland. 14 v. Bahia n. Las Palmas. Hera. 13 300 m. W Scillies. Haarlem. 13 775 m. W.ZW. Flores. Hestia. 13 750 m. O.NO. Sombrero. Hydra. 13 620 ni- W.tZ. Ouessant. Hermes. 11 te Corral v. Antofagasta. Helder. 14 te Barranquilla v. Curasao. Heelsum. 14 te Le Havre v. Charleston. Hoogkerk. 14 v. Kaapstad n. Teneriffe. Hecuba. 14 v. Curasao n. Georgetown. Indrapoera. 13 v. Suez n. Aden. Ittersum. 13 800 m O. Bermuda. Jupiter. 13 v. Beiroeth n Izmir. Jagersfontein, pass. 14 Balearen. Japara (kmp), 14 v. Palembang te Soerabaja. Joh. v. Oldenbarnevelt. 14 v. Port Said n. Suez. Kelbergen. pass. Kp. St. Vincent. Klipfontein. 14 te Durban v. Lorenzo Marques. Kota Gede. pass 14 Gibraltar. Kelbergen. 14 bij Kp. de Gata. Ker.tosono, 14 rede Cheribon. Kota Inten. 14 v. Semarang Leerdam, pass. 13 Scillies. Lombok, 10 te San Francisco. Laagkerk. 13 v. Antwerpen n. Laurenskerk. 14 te Khorramshar. Lelckerkerk. 13 v. Antwerpen. Lissekerk. 14 te Suez. Luna. 14 v. Pily n. Tunis. Loenerkerk, 14 v. Antwerpen te R'dam. Leopoldskerk, 14 te Khorramshar. Langkoeas. 14 te Djeddah v. Djakarta. Larenberg, 14 v. Casablanca n. A'dam. Lekhaven, pass. Finisterre. Lemsterkerk. 15 te Colombo. Limburg. 15 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Lutterkerk, 14 te Port Said. Lawak. 13 te Calcutta v. Soerabaja. Maashaven, pass 13 Finisterre. Madoera. 14 te Suez. Modjokerto. pas. 13 Finisterre. Meliskerk. 13 v. Hongkong n. Manilla. Macoma (t), 13 140 m. ZW. Ouessant. Malvina (t), 13 700 m. O. Tristan da Cunha. Mirza (t), 13 v. Pladju n. Singapore. Murena (t). 13 350 m. O.NO. Sombrero. Lissekerk, 14 v. Suez n. Port Said. Macuba (t), 14 v. Miri n. Suez. Mapia, 15 te Soerabaja. Metula (t). 15 te Suez. Mijdrecht ft), 14 pass. Madeira. Mclampus, 13 v. Pennng n. Singapore. Nieuw Holland. 11 v. Penang. te Singapore. Nigerstroom, 14 v. Monrovia n. Takoradi. Overijsel. 13 v. Fremantle n. Maud. Oranje Fontein, 33 660 m. O.ZO. St. Helena n. Kaapstad. Oberon. 144 verw. Maracaibo. Ondina (t), 14 v. Rouaan n. Gibraltar. Oranje. 14 v. A'dam n. Cristobal. Orion. 14 te Oran v. Algiers. Ormonde. 14 te Suez verw. Perna, 13 v. Tripoli n. Abadan. Prins Job. Willem Friso, pass. 13 Belle Isle. Prins Willem III, pass. 13 Belle Isle. Polydcrus, 10 te Houston v. Galveston. Prins Philips W. 11 v Houston te N, Orleans. Phronlis, 14 te Port Said. Prins Willem IV, 14 pass. East Goodwin. Prins WiUem V. 15 te Montreal v. R'dam. Pygmalion. 14 v. R'dam n. Laguaira. Prins Willem II, 14 v. Dubai. Polydorus, 15 v. Galveston n. Beaumont. Roepat. 13 v. Singapore n, Aden. Raki, 15 te Bombay v. Muscat. Ranchi, 14 v. Suez n. Port Said. Ridderkerk. 14 v. Mozambique n. Beira. Rondo, 15 te Port Said v. Tripoli. Rijnkerk, pass. 14 Ouessant. Ruys, 14 v. Dar es Salaam n. Zanzibar, .Schie, 14 verw. Port of Spain Soestdijk, 13 v. Baltimore n. New Orleans. Stad Breda. 13 v. Walvisbaai n. Teneriffe. Stad Dordrecht, pass. 13 Burlings. Salatiga, 9 te Portland. Schiedijk, 13 te Houston v. Brownsville. Sloterdijk. 12 v. Suez, Slad Maastricht. 13 te Genua v. R'dam. Saparoea, 13 nog rede Grandbassa. Stad Schiedam, 13 v, Hamburg n. R'dam. Streefkerk, 12 v. Hamburg n, R'dam. Samarlnda, 13 420 m. ZW Saipan. Sarpedon, 14 v. New York n. Curogao. Stad Schiedam, 14 v. Hamburg te R'dam. Salawati, 15 te Aden. Stad Alkmaar, 14 v. Narvik n. Emden. Stad Vlaardingen v. Narvik. Sunetta (t). 14 v. Berre n, Miri. Sibajak, 14 pass. Enggano eil. Sommelsdijk, 14 te Houston v. Corpus Christ!. Stentor. 14 v Izmir n. Amsterdam. Scherpendrecht (I), pass. 17 Brothers. Stad Haarlem, 14 v. Savona te Sfax. Stad Leiden. 14 pass. Belle Isle. Tosari, 12 v. Penang n. Belawan. Tankhaven HI (t). 13 n. Tj. Uban. Tjlmenteng, 12 v. Djakarta te Surabaj*. Triton. 14 v. Turkseil. te Laguair*. Taria (t), pass. 14 Azoren. Tiba, 14 dwars Alderney. Tjipanas. 15 te Shlmidzu. Tjipondok, 14 v. Montevideo. Tawali, pass. 15 Algiers. Van Outshoorn, 14 verw. Soerabaja. Veendam, 13 725 m. W. Scilly. Venus, 13 bij Ouessant. Volendam, 13 320 m. ZO. Kp, Race. Vulcanus. 13 200 m. O. Malta. Van 't Hoff. 14 v. Soerabaja. Westerman, 13 te New York v. R'dam. Willem Ruys. 13 v Southampton n. Port Said. Wleldrecht. 13 in Str. Ormuz. Waiwerang, 14 te Singapore v. Buleleng. Wickenburgh. 13 v. Rouaan. Waterman. 14 v. Soerabaja n. Menado. Willemstad. 14 v. Aruba n. Curacao. Waterland, pass. 15 St. Paulsrocks. Zeeland (krU. 13 250 m. O. San Miguel. Zeeland (ssm). 14 pass, Brunsbuttel. Zuiderkruis. 14 pass. Enggano eil. Zijpenberg, pass. Ibiza, mm jij Hec ,,Sportcostuum van de arbeid" - extra Ijl versterkt, oerdegelijke stofkwaliteit, jij vlotte coupe en soepele pasvorm! ijl Lange Veerstraat 18 Haarlem }jl Telefoon 17369 l\> >i' l'.l UITNODIGING! Demonstratie KANTKLOSSEN A.s. Zaterdagmiddag 16 Sept. 3—5 uur Café-Rest. Brink mand, Gr. Markt Haarlem. Tevens gelegenheid tot inschrii- ving nieuwe dag- en avondcursussen in Haarlem. Kantklosschool, Adm. de Ruijterweg 132, A'dam Gr. Houtstraat 176 - Tel. 15150 Bij een les kunnen nog DAMES geplaatst worden. Bij een andere les nog enige DAMES en HEREN. De inschrijving sluit binnenkort. voor leerlingen, oud-leerlingen met hun ev. introducé. Inschrijvingen vanaf heden. Grootste keuze in opklapbedden 1- en 2-pers-, ook verticaal Divanbedden spiralen, Engelse ledikanten. Opklapbedden In alle maten, ook langer en breder dan normaal. Keuze uit alle soorten ombouwen met en zonder kasten. Tuimel- ledikanten enz. Java kap. bedstel'.en, verende matrassen, wollen dekens, alles éérste kwaliteit en lage prijzen. Monsterkamers ORIONWEG I Gesloten huis H.-N. bi) Zaanenlaan TELEFOON 239: HIER IS HET PERFECTE- MIDDEL VOOR GAVE EN MOOIE HANDEN Eindelijk is er nu ook Vinolia Crème, speciaal voor Uw handen! Ze is mild als balsem, heilzaam en zuinig. Na alle huishoudelijke bezigheden maakt deze vlug-intrekkende crème Uw handen weer zacht, gaaf en mooi! Gebruik ze ook voor U uitgaat! v

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7