d Het natuurreservaat „De Kennemer Duinen" wordt dit najaar opengesteld SOLEX J. J. VAN KOOTEN Aangenaam en Afdoend LAXE ER-AKKERTJES SLEUTEL WEG 2 -Clowntje Riek Haarlemse wasserijen reinigen jaarlijks acht millioen kilo wasgoed Q Kort en Bondig Moord in Wenen Woensdag 20 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Hoe de 1200 ha duinterrein geëxploiteerd zullen worden Zaterdag 23 en Zaterdag 30 September zal er zoals wij elders op deze pagina mededelen) gelegenheid bestaan per auto een bezoek te brengen aan de ..Kennemer Duinen". Dit gaat uit van „Het Natuur- fonds". Dat zal onsp'wüfeld de laatste kans zijn voor automobilisten, want zodra de Erven Van der Vliet de gronden over en kele weken definitief aan de stichting „Kennemer Duinen", welke gevormd is door het rijk, de provincie Noordholland en de gemeentebesturen van Amsterdam en Haarlem, overgedragen hebben en het publiek na enige tijd in de gelegenheid ge steld wordt de duinen te betreden, zullen de auto's bij de ingang geparkeerd moe ten worden. De duinen worden alleen voor wande laars toegankelijk gesteld. Fietsen moeten dus ook gestald worden. Dit is gedaan omdat gemeend wordt dat alleen op die wijze rustig van de natuur genoten kan worden. Aanvankelijk is het de bedoeling ge weest om de „Kennemer Duinen" pas in de loop van het volgend jaar voor het pu bliek open te stellen, omdat gemeend werd dat het nodig was eerst afscheidingen te maken. Indertijd hebben wij medegedeeld dat 6r. Jac. P. Thïjsse, die veel gedaan heeft aan de voorbereiding van dit natuur reservaat. een plan had opgemaakt voor de exploitatie. Daarbij was het plan enkele stukken duin, die een zeldzame beplanting hebben, of bijzondere vogels huisvesten, van het algemene bezoek uit te zonderen en daarom van een afrastering te voorzien. De directeur van de Kennemer Duinen, jr. E. C. M. Roderkerk, deelde ons even wel mede, dat een andere oplossing ge vonden is. Geen prikkeldraad Er zullen zo weinig mogelijk afscheidin gen gezet worden. Prikkeldraad moet ge weerd worden. De stukken duin die op bijzondere bescherming aanspraak maken, zullen niet aan het wegennet worden aan gesloten. Doordat de bezoekers alleen op de wegen en wandelpaden worden toegelaten, zijn- die stukken duin dan vanzelf beschermd. Ook is eerst het plan geweest om het wingebied van de Haarlemse Waterleiding, dat in het natuurreservaat ligt, af te zet ten. maar ook daarvan is het bestuur te ruggekomen. Er zullen in de nabijheid van dit wingebied zo weinig mogelijk wegen en wandelpaden komen, alleen zal men op bepaalde plaatsen het smalle wingebied kunnen oversteken om weer in de andere duinen van het natuurreservaat te komen. Door deze beslissing is het mogelijk de Kennemer Duinen nog in de loop van dit najaar voor het publiek open te stellen. Waarom alleen op de paden wandelen? Wij vroegen de heer Roderkerk waarom de bezoekers alleen op de wegen en wan delpaden zullen worden toegelaten. Hij antwoordde dat de ervaring is, dat de dui nen zo kwetsbaar zijn, dat het onmogelijk gebleken is de bezoekers vrij te laten rondwandelen. De duinen hebben ook een belangrijke taak te vervullen als bescher mers onzer kusten. Het Hoogheemraad schap „Rijnland" eist dat de duinen doel matig beplant zijn, zodat verstuivingen voorkomen worden. Nog deze winter zijn in de „Kennemer Duinen" 200.000 ver werkt voor het vastleggen der duinen en het is te verwachten dat er ook in de ko mende winter daarvoor nog meer gelden besteed zullen moeten worden. Indien nu het publiek-"zich geheel vrij in de duinen zou kunnen bewegen, zou belangrijke schade niet te voorkomen zijn. Vandaar ook dat de Amsterdamse Waterleiding, het Provinciaal Waterleidingbedrijf en het Staatsbosbeheer dezelfde beperkende be palingen hebben ingevoerd. De gemeente Den Haag had onlangs een stuk duin vrij toegankelijk gesteld, maar het resultaat ADVERTENTIE uit voorraad leverbaar. PLEIN 20 TEL. 12000 - GR. HOUTSTR. 140 Schermwedstrijden van de Haarlemse politie Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de Polïtiesportvereniging „Haar lem" zullen op Donderdag 21 September 1950 in de Haarlemce Kegelbond, Tempe- liersstraat te Haarlem, nationale scherm wedstrijden op degen en sabel voor de leden van de Nederlandse Politiesportbond worden gehouden. Op de degen wordt het kampioen schap der Nederlandse politie verschermd. Op sabel wordt in hoofdafdeling, 1ste afde ling en 2de afdeling geschermd. was, dat het gauw vernield was en daarom geheel afgesloten moest worden. Er komen veel wandelpaden Maar, zo vervolgde ir. Roderkerk. wij zullen er voor zorgen dat de bezoekers zich toch vrij voelen in onze duinen. Er zijn nu 30 km. wegen in de „Kennemer Duinen". Dat is natuurlijk niet genoeg. Als er op mooie dagen vele duizende be zoekers zouden komen, zou het op dit be perkte wegennet een Kalverstraat-drukte worden en dat gaat natuurlijk niet. Daar om zullen er zeer veel wandelpaden wor den aangelegd, zodat de bezoekers, overal kunnen komen. Dit najaar en in de komende winter zullen de bezoekers nog alleen met de ver harde wegen genoegen moeten nemen. Mooie uitzichttoppen Er zal ook gemaakt worden dat de be zoekers van enige mooie uitzichten op duintoppen kunnen genieten. Er zullen dan wandelpaden naar die toppen worden aangelegd, terwijl die toppen ook beveiligd zullen worden tegen beschadiging. Veel banken Het voornemen is een groot aantal ban ken te plaatsen om de wandelaars gele genheid te geven tot rusten. Plannen om een theehuis of restauratie in het duingebied te maken bestaan niet. Talrijke ingangen Er zullen veel ingangen gemaakt wor den. Aan de Zeeweg komen-er minstens twee, verder één bij het Kopje en achter de begraafplaats van Bloemendaal bij „Bleek en Berg". Aan Rijnland zal toestemming gewaagd worden een weg aan te leggen opdat de bezoekers uit de „Kennemer Duinen" aan het strand en de zee kunnen komen. Ook ligt het in de bedoeling enige aan sluitingen te maken met „Duin en Kruid- berg", zodat mensen die voor beide be zittingen kaarten hebben, ongestoord kun nen doorwandelen. Toegangskaarten vereist De „Kennemer Duinen" worden alleen open gesteld voor bezoekers die kaarten gekocht hebben. De toegangsprijs wordt niet alleen geheven om de exploitatie mo gelijk te maken, maar ook omdat gemeend wordt dat dingen waarvoor iets betaald moet worden, meer gewaardeerd worden. Alles zal worden gedaan om de mede werking van het publiek te krijgen om te bereiken dat van dit mooie bezit een goed gebruik gemaakt wordt. Genieten' van de natuur en elke beschadigingen voorkomen! Timmerman viel van steiger en brak ribben Gistermiddag viel een timmerman van een'pas gemetselde, acht meter hoge muur van het in aanbouw zijnde Rooms-Katho- liek Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Orionweg in Haarlem-Noord. Hij viel op een twee-en-een-halve meter lager ge bouwde steiger. Hij werd met een paar gebroken ribben in de Mariastichting op genomen. ADVERTENTIE ujerken tecien verstopping ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE V EEK STRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" Natuurfonds propageert bescherming der natuur Autotochten door de Kennemer duinen Zaterdag en Zondag aanstaande zal aan automobilisten nogmaals de gelegenheid worden geboden een bezoek te brengen aan de Kennemer Duinen. De tochten gaan uit van „Het Natuur fonds", waarvan burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers voorzitter is. De bedoeling is de aandacht te vestigen op dit fonds, dat ongeveer anderhalf jaar geleden gesticht is en na 1 Januari j.l. zijn werkzaamheden is begonnen. Indien het fonds over vol doende geldmiddelen beschikt wil het trachten de bosbrandweren te steunen, subsidies te verlenen aan de Bond van Natuurwachten en aan verenigingen die belangrijk werk verrichten voor de na tuurbescherming en het Nederlandse volk pogen op te voeden bos, duin en heide niet te vernielen. Indien het fonds er in slaagt de gelden beschikbaar te stellen dan heeft het een belangrijke taak verricht. Doch het be stuur zou willen hebben dat het niet nodig was om de gelden te verzamelen en verdelen. Liever had het, dat het publiek dat van de natuur wil genieten niet over ging tot vernieling. Maar als het fonds er toch toe over moet gaan om instellingen te steunen dan verwacht het, dat er propa ganda voor de natuurbescherming gemaakt wordt, dat er minder vernield wordt en dat nog meer eigenaren van terreinen zul len besluiten publiek toe te laten. Op het ogenblik voert het „Natuurfonds" actie dank zij de medewerking van eigena ren van landgoederen. Bezoekers moeten een cent extra betalen bij de entrée. Het ontvangstbewijs is een zegel, waarop het publiek gevraagd wordt geen schade aan te brengen. Hiermee wordt reeds veel suc ces geboekt. „Het Natuurfonds" werkt samen met een groot aantal organisaties, zoals Ver enigingen voor Vreemdelingenverkeer, A.N.W.B., Nederlandse Jeugdherberg Cen trale, Reisverenigingen, vereniging van rentmeesters, enzovoort. Ook wordt con tact onderhouden met gemeentebesturen die de beschikking hebben over recreatie oorden. De provincie Noordholland moet nog voor de plannen gewonnen worden. Het bestuur van „Het Natuurfonds" staat nog aan het begin van zijn werk zaamheden. Vele plannen worden gemaakt om te trachten de Nederlanders op te wek ken niets in de natuur te vernielen. Vooral hoopt het de jeugd te kunnen bereiken en als er acties worden ondernomen, om films voor scholen te vertonen, zal het gaarne steun verlenen. Heeft het werk succes, dan betekent dat tenslotte, dat vele landgoederen voor het publiek geopend blijven en dat eigenaren die thans bang ziin, dat er door het pu bliek veel vernield wordt, er ook toe over gaan wandelaars in de gelegenheid te stellen te genieten van bos, hei en duin. De woorden „verboden toegang" behoeven dan niet meer geplaatst te worden en prik keldraad kan op vele plaatsen achterwege blijven. Wat de tochten op de komende Zater dagen betreft zij meegedeeld, dat om half drie en om vier uur gedurende een uur gereden mag worden. Er zal gelegenheid zijn op enkele hoge punten te genieten van het fraaie landschap. oor de kinderen De burgemeester der Kabouters was ook bij de boten, hij nam de overstroming in ogenschouw en sprak met anderen over de maatregelen, die men zou kunnen nemen. „Zolang het water zo hoog staat, kunnen we niet werken!" stelde hij vast. „Er moet iets op gevonden worden, anders wordt 't een ramp!" Later werd op het raadhuis dat gevestigd was in een grote, holle eik) een vergadering gehouden, waarop men de toestand besprak. Pilon was daar ook bij. Toen hij later weer thuis kwamstond hij met Rick en Bunkie voor de ingang van zijn huisje, waar het water nog net onder hun voeten stond. „Is er al iets op gevonden?" vroeg Rick. „Jawel", zei Pilon. „Het enige wat er op zit is, dat we met man en macht aan 't graven gaan.... Er moet een geul komen om de boom heen, die het water tegenhoudt. Morgen gaan we beginnen!" Herdenkingsbijeenkomst Thijsse's hof Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van Thijsse's Hof te Bloemen daal wordt op Dinsdagavond 26 September in de aulf van het Kennemer Lyceum te Overveen een herdenkingsbijeenkomst ge houden. De heer Kees Hana zal een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „Het -Dierenleven in onze kustwateren". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 September 1950 GEHUWD: 19 Sept., H. Dankelman en A. H. Schraal. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., G. Hoonhout—van der Laan; T. B. Anthonijsz— Bolink; J. H. BemerPoelman; L. G. K. Riet veldKluin; E. ten Hoopevan der Putten; 19 Sept., D. G. de ZwartBiesbrouck. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept., G. Petri—Nijssen; 18 Sept., D. M. Dickmann— Goring; A. KeeserEshuis; M. C. Rijnsdorp Wolters; J. M. van LaarhovenPhilippo; 19 Sept., J. Rovers—Café; W. van der Reep Esveldt; C. C. M. Pieters—Scheenaard. OVERLEDEN: 16 Sept., A. van Weert, 76 j.. Zuider Buiten Spaarne; 17 Sept., E. M. VerheulKoopman. 78 j., Schalkwijkerweg; T. M. Aronsvan Leeuwen, 54 j„ Spaarn- wouderstraat; 18 Sept., H. Volger, 66 j„ Santpoorterplein; M. A. H. van der Berg, 70 j„ Kleverlaan; M. Weyers, 78 j-, Wester- houtpark. In de vijfde Ambachtsschool in Amsterdam worden thans ook cursussen in het „hötelvak" gegeven. Gedurende twee jaar worden de leerlingen onderwezen in de moderne talen, tafel dekken, serveren en koken. De theoretische lessen zijn in deze tijd hoofdzaak. Daarna volgen twee practische jaren in het hötelbedrijf met één dag in de week theoretische lessen. De Horeca nam het initiatief tot deze nieuwe afdeling aan de ambachtsschool. Foto: een les in serveren. Proefstation waakt tegen snelle slijtage Ir. R. Smit, de directeur van het in Nederlands technisch hart gevestigde Proefstation voor de Wasindrustrie, maakt er geen geheim van dat hij het overhemd dat hij draagt cadeau heeft gekregen. Het hele personeel van het Proefstation deelt trouwens op het ogenblik in dat voorrecht. Dat is evenwel niet zozeer een gevolg van de vriendschappelijke verhoudingen tussen de overhemden-industrie enerzijds en het Rijksvezelinstituut en het Proefstation voor de wasserij anderzijds, dan wel van de functie van het Proefstation: het verschaffen van voorlichting aan de wasindustrie, het controleren van en adviseren over wasmethoden en -middelen, het onderzoek naar de oorzaken van beschadigingen aan wasgoed en tenslotte het verrichten van speurwerk, hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht, om langs wetenschappelijke weg te weten te komen wat er tijdens de wasbehandeling precies gebeurt. Het overhemd van ir. Smit en zijn mede werkers bijvoorbeeld zal talloze keren in de eigen proefwasserij van het station „meedraaien" om de slijtagefactor bij een bepaalde wasmethode te vinden. Er zijn proeven genomen met katoenen, linnen en halflinnen goederen met het zelfde doel. Op het Proefstation kan men u een collectie tafellakens, servetten, hand doeken en dergelijke tonen, die niet minder dan 125 keer gewassen zijn en die de onder de huisvrouwen zo vaak gehoorde opvat ting „Dat linnen zo hard slijt" volledig onder de tafel werken. En zo is komen vast te staan, dat de was serij met haar uitrusting het wasgoed beter schoonkrijgt dan de huisvrouw ooit zelf zou kunnen doen. Geen instrument Nu moet men uit het voorgaande niet concluderen, dat het Proefstation een soort propaganda-bureau van de georganiseerde wasbedrijven is. Het neemt integendeel een onafhankelijke positie in door een nauwe binding met de Nijverheids-organisatie T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek), die jaarlijks ƒ25.500,in het budget bijdraagt. De Vakgroep Witwasserij doet van haar kant hetzelfde, doch de jaarrrekening van het Proefstation beloopt 135.000,—. De andere inkomsten worden gevonden door het verrichten van verschillende dien sten. Zo zijn 175 wasserijen in Nederland België aangesloten op de uitgebreide service, die onder meer vier tot zes keer per jaar een controle in de aangesloten be drijven op de gevolgde wasmethode, de gebruikte machines en de waterzuivering omvat. De controle op de wasbehandeling ge schiedt met behulp van graslinnen proef- doeken, die de betrokken wasserij verplicht is 25 keer achtereenvolgens mee te was sen. Besparing Het speurwerk in het laboratorium waarvan de uitrusting twintig mille heeft gekost heeft na de oorlog een zeer con creet resultaat opgeleverd. Men heeft namelijk uitgevonden dat het zogenaamde CMC (carboxy-methylcellu- lose), dat in Duitsland algemeen werd ge bruikt in combinatie met synthetische wasmiddelen, zeer goed tezamen met zeep kan worden toegepast. Hierdoor werd een grote besparing aan aan zeep en kosten verkregen, terwijl te vens de tint van het gewassen goed er beter op werd. Het proefstation mag dan geen verleng stuk van de wasserijen zijn, het is in ieder geval wel uit het initiatief van de vooroorlogse werkgeversorganisaties ont staan, hetgeen wel aantoont, dat de Neder landse wasindustrieel de v aarde van ob jectief onderzoek juist nu op dit gebied zoveel misvattingen in omloop zijn zeer goed beseft. Enquête Ook voor het onderzoeken van de econo mische structuur der wasserijen heeft men zyn toevlucht tot een exacte methode ge nomen. De Nederlandse Stichting voor Statistiek heeft bij drieduizend gezinnen een enquête ingesteld om er achter te komen hoeveel huishoudens van de diensten der wasserijen gebruik maken en voor welke soort was goederen. Daarbij is gebleken, dat 74 der huis vrouwen nooit de grote was naar een was serij stuurt. Ongeveer 630.000 gezinnen zenden de grote was wel, 1.870.000 niet naar een wasserij. Over het algemeen wordt er in de steden meer gebruik van deze bedrijven gemaakt dan op het platte land. Daarbij is belangrijk, dat van de laagst- gesalarïeerden slechts 6 de was „buiten de deur doet", terwijl dit cijfer voor de huisvrouwen van de gegoede middenstand en der welgestelden, 57 bedraagt. Dit is daarom zo van belang, omdat de witwasserij-industrie per se geen luxe- industrie wil zijn. Doch ten minste een derde deel der vrou wen die de was zelf doen, vindt de was serij te duur en een ongeveer gelijk per centage vreest voor snellere slijtage van het wasgoed. De overigen kunnen geen zakelijke reden aanvoeren. Uit het bovenstaande bleek reeds, dat het argument „snellere slijtage" veelal (er zijn natuurlijk ook minder goede wasse rijen) op een reeds lang achterhaalde over levering berust. Wat nu het motief der „duurte" betreft: de wasserijen geven toe, dat zij op het ogenblik inderdaad niet tegen lagere tarie ven kunnen werken. De winstmarge daal de, vergeleken met vóór de oorlog, reeds van 12—20 tot 5—8 Personeelslasten en vervanging van oude (en dus minder rationele) machines vor men een onoverkomelijk obstakel op de weg naar de zo gewenste popularisering. Ondanks deze belemmering heeft de Ne derlandse witwasserij reeds een grote vlucht genomen. Velen verdienen er hun brood in. Dat geldt ook voor Haarlem, van oudsher wasserijstad-bij-uitnemendheid. In de Spaarnestad en haar omgeving zijn niet minder dan 63 bedrijven gevestigd, die per jaar daar meer dan acht millioen kilo was goed reinigen Meer dan duizend personen (driehonderd mannen en zevenhonderd vrouwen en meisjes) voorzien daardoor In hun levensonderhoud. De bedrijven zelf variëren sterk in grootte: er zijn er met honderd man personeel, andere tellen slechts vijf of zes of tien of twaalf werk nemers. Maar ook in Haarlem zouden heel wat meer vrouwen van de wasserijen gebruik kunnen maken: indien de gehele bevolking dat zou doen. zouden er zeker ieder jaar 24 millioen kilo de wasmachines passeren. De minister van Oorlog heeft voor de nieuwe functie van Directeur personeel op het ministerie van Oorlog aangewezen de heer J. H. Wiefferirig, thans administrateur. De nieuwe functionaris, die 46 jaar is, was voor zijn overgang in burgerdienst majoor der infanterie. BINNENLAND De radiotelefoondienst met Bantloeng is op alle werkdagen geopend van 10.00 16.00 uur. Ingaande 5 October 1950 is de dienst met Makassar geopend op Vrijdag van 14.0016.00 uur en met Soerabaja op Dins dag. Donderdag en Zaterdag van 14.0016.00 uur, alles Nederlandse tijd. Voor de koppeling der electrische een- trales in Zuidholland is men begonnen met het leggen van een tweede hoogspannings kabel voor 25.000 Volt tussen Delft en Den Haag. De eerste kabel werd in 1943 gelegd. Dinsdagavond werd per radio aan alle schepen verzocht uit te zien naar de Spaanse trawler Irene Alvarez, welk schip wordt vermist. Het is het laatst gezien in de buurt van Bullrock op de Zuid-Westkust van Ierland. Het is mogelijk dat het schip ergens onbestuurbaar ronddrijft. De Haagse rechtbank heeft de 47-jarige candidaat-notaris J. A. S. te 's Gravenhage tot een gevangenisstraf van 2 jaar veroor deeld. Hem was ten laste gelegd dat hij ten nadele van het kantoor waar hij werkzaam was f 172.000 had verduisterd. HAARLEM EN OMGEVING Het bestuur van het Algemeen Bloemen- daals Ziekenfonds heeft de stemgerechtigde verzekerden opgeroepen voor een algemene vergadering op Woensdag 27 September in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe^ mendaal. De agende vermeldt de verkiezing van 14 vertegenwoordigers uit de verzeker den, die tezamen de raad van vertegenwoor digers vormen en het machtigen van het hui dige bestuur door de stemgerechtigde ver gadering tot het aanvaarden van het door de Federatie Verenigde Maatschappij Zieken fondsen opgestelde en ter vergadering aan te bieden conceptcontract en statuten. De Christelijke Jonge Mannen Ver eniging houdt Zaterdagavond een bijeen komst'in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. Het doel is de jongeren (leeftijd 1216 jaar) en de jonge mannen (leeftijd 16 jaar en ouder) van Bloemendaal in contact te brengen met het werk van de C.J.M.V. De ledenvergadering van de Bloemen- -daalse Reddingsbrigade wordt hedenavond gehouden in hotel Roozendaal te Overveen. „Jeugd roept Jeugd" houdt op Donder dag 28 September in gebouw „Domi", Zand- voorterpad te Overveen een filmavond, waar de Italiaanse film „Vier stappen in de wolken" zal worden vertoond. Ds. P. H. Seggelïnk te Zaandam heeft voor het beroep naar de Chr. Gëref. Kerk te Aalsmeer bedankt. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen in de Semietische letteren de heer J. P. Lettinga te Aërdenhout. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerlc op Donderdag 21 September des middags van 2—3 uur door George Robert luidt: 1, Der Tag, der ist so freudenreich, J. S, Bach; 2. Eerste gedeelte uit de 1ste Sonate. Alex Guilmant; 3. a. Wir Christenleut, b. Nun freut euch Lieben Chris ten g'mein J. S. Bach; 4. Tweede gedeelte (Pastorale) uit de 1ste Sonate. Alex. Guil mant; 5 a. HèLft mir Gottes Güte preisen, b. Herr Christ, der ein'ge Gottes Sohn, c. Fughetta Sopra: Herr Christ, der eing'ge Gottes Sohn, J. S. Bach; 6. Eerste gedeelte uit de Vde Symphonie, Ch. M. Widor. Op het bureau van politie te Overveen zijn bijeengebracht de gevonden voorwerpen van het Bloemendaalse strand. Het aantal sleutels is het grootst, namelijk ongeveer honderd. Dan zijn er portemonnaies en bril len. Eigenaars kunnen de voorwerpen tijdens kantooruren op het bureau van politie af halen. In het Diaconessenhuis te Haarlem slaagden voor het diploma Kin der-Aanteke ning de zusters: M. C. Boelhouwer, J. M. Middendorp en M. C. van Noppen. Aan mr. W. M. Paardekooper Overman is bij Koninklijk Besluit op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het College van Regenten over de ge vangenissen te Haarlem, onder dankbetui ging voor de door hem in die functie bewe zen diensten. Het Heemsteeds politle-elftal leed gister middag in een voetbalwedstrijd een neder laag v.an 5—4 tegen het elftal van de Rijks politie te Amsterdam. FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 24) Mariene overlegde ook hier een en ander en was zo in haar gesprek verdiept, dat ze niet merkte, hoe de vreemde heer ach ter haar aan gelopen was, om vervolgens tegelijk met haar het reisbureau te verla ten. Ze zag ook niet, hoe hij staan bleef en wachtte tot zij in haar auto gestapt was en wegreed. Inspecteur Werner Helbing stond bij het raam van zijn werkkamer en dicteerde een brief in de schrijfmachine. Het geluid van het tikken overstemde het kloppen op de deur. die tot het vertrek toegang gaf. Eerst toen dit aanhield en duidelijker werd, werd Helbing erop attent. Binnen!, riep hij enigszins ontstemd. Hij hield er niet van gestoord te worden tijdens een dictaat. Een jonge man kwam binnen. Excuseert u mij, meneer Hel bing, maar Aha, ben jij het, Mühlenkamp! Hel- bings ontstemde gezicht keek wat vriende lijker. Vertel me eens, is er nog wat nieuws te berichten? Mühlenkamp wachtte tot de deur achter de zich terugtrekkende typiste gesloten was. Wat ik vandaag gezien heb, lijkt me van veel belang, begon hij. Tot nu toe ging mevrouw Rothe alleen maar naar modezaken, naaisters en dergelijke. Het is gewoonweg een schandaal, hoe die vrouw het geld wegsmijt! Helbing haalde z'n schouders op. Zelfs de diepste bron raakt eenmaal uitgeput, merkte hij op. Dat zal mevrouw Rothe ook wel ex-varen. Maar wat gebeurde er van daag? Voor het modehuis „Helga" moest ik precies drie uur wachten, ging Mühlen kamp vol verontwaardiging verder. Daarna ging ze naar een lingeriezaak en vervolgens naar een hoedenzaak. Toen ze uit deze laatste winkel kwam, ontmoette ze enkele dames, hetgeen haar kennelijk niet erg goed uitkwam. Ze lachte vriendelijk en babbelde met hen, maar haar blik was ont stemd en nerveus. Nadat ze deze dames goedendag had gezegd, reed ze met een omweg naar ean reisbureau. Werner Helbing keek op. In zyn ogen was een wonderlijk licht. Zo, en wat deed ze daar? Vermoede lijk wilde ze weten, boe je op de meest aangename wijze een grote, verre reis kunt ondernemen? Mühlenkamp lachte. Inderdaad! Ze, wil heel ver weg. Ze heeft plannen om via Genua naar Alexandrië te reizen en van daar verder naar Luxor. Wat zeg je daar? Er kwam een don kerrode blos op Helbing's gezicht. Mühlen kamp, heb je het goed verstaan: heeft ze het er werkelijk over gehad, dat ze naar Luxor zou willen reizen? Op het voorhoofd van de jonge politie man kwam een boze rimpel. U weet toch, meneer Helbing, dat u op me aan kunt. Ik heb nog nooit verkeerde inlich tingen meegebracht. Kerel, MühlenkampHelbing hijg de als had hij een eind hard gelopen, dit reisdoelLuxor.is onzegbaar be langrijk. Ze reist vanzelfsprekend niet alleen Ze had het slechts over één biljet. Dat is van geen belang. Ze wordt natuurlijk aan boord opgewacht. Was er verder nog iets, dat je opviel? Ja, het viel me op, dat ze een voor stel van de reisbureau-employé om over Triest te reizen met enige heftigheid van de hand wees. Ze sprak met nadruk haar voorkeur voor een route via Genua uit. Ik zal onmiddellijk dr. Wickenberg van dit alles op de hoogte stellen, riep Helbing met zichtbare opgewondenheid uit. Heb ie me verder nog iets mee te delen? Ja, op de terugweg van het reis bureau, ging ik opnieuw langs het post kantoor. Het schijnt echter by die ene brief gebleven te zijn. Waarschijnlijk werden daarin alle plannen voor de toekomst reeds vastgelegd. Het is wel jammer, want een tweede brief, die dan in onze handen ge komen zou zijn, zou ons werk waarschijn lijk heel wat vergemakkelijkt hebben, Enfin, het zal zo ook wel tot resultaten leiden. Met het voorwendsel van antiquitei ten te willen kopen, viel ook niet veel te bereiken, voegde Mühlenkamp eraan toe. Het dienstmeisje van mevrouw Rothe ver klaarde, dat er helemaal geen bijzondere antiquiteiten in het huis aanwezig waren. En als die er wel zouden zijn, zou mevrouw Rothe ze toch niet verkopen, meende ze. Het meisje was nogal kortaf en merkte op, dat ze niet begreep, waarom zovele mensen plotseling op het idee waren ge komen, dat de heer Rothe antiquiteiten gehad zou hebben, die nu verkocht zouden worden. Mevrouw Rothe was natuurlijk weer eens niet thuis. Ik had dolgraag met haar zelf gesproken om haar te vra gen, of ze het beeldje van Amara niet wilde verkopen. Dat was eigenlijk het doel van de hele opzet. Ze zal er wel voor oppassen met een vreemde over het Amara-beeld te spreken, antwoordde Helbing en verliet het vertrek. Die dag kwam Mariene Rothe later dan anders thuis .terug. Hanna Ehrhart, die zat te lezen, keek eens op, toen Mariene ach ter haar stond. Excuseert u mij, zei ze op de noncha lante toon, die ze zich de laatste tijd tegen over haar werkgeefster aangewend had, ik had uw auto niet horen aankomen. Mariene begon de pakjes, die de chauf feur binnen had gebracht, na te kijken. Zeg in de keuken, dat ze me thee en wat cake brengen. Ik had vandaag zoveel te doen, dat ik geen tijd vond onderweg wat te eten of te drinken. Hanna verdween zonder veel haast. Ik wil er zo gauw mogelijk tussenuit trekken, dacht Mariene. Ik houd 't een voudig niet uit hier nog langer te blijven. Waarom was Hanna toch zo vergeetachtig en had ze de lichten weer niet aangesto ken? Ze draaide enige schemerlampen aan en wierp een blik in de aangrenzende ka mer. Natuurlijk was het ook daar donker. Ze belde, maar toen het meisje op haar herhaalde bellen niet verscheen, ging Mar iene het aangrenzende vertrek zelf binnen. Grote genaderiep ze eensklaps uit en deinsde terug. Haar ogen leken on natuurlijk groot en ze keek naar iets wits, dat van uit een van de kamerhoeken op haar toe scheen te komen. Als verlamd bleef ze staan. Ze was plotseling niet meer in staat zich te verroeren. Alleen haar vin gers, die de knop van het electi-ische licht omvat hielden, draaiden deze knop auto matisch om. Het vertrek werd overstroomd door hel licht en de ontsteltenis van Mar iene bleek veroorzaakt te zijn door een van de wittte tulen gordijnen, die voor het half openstaande raam op en neer bewogen. Er kwam een hard lachje om Marlene's mond. Ze moest wel hyper-nerveus zijn, als ze zich door iets dergelijks zó van de wijs liet brengen. Stel je voor.... 't was niet meer dan een wapperend gordijntje. Maar hier trof Hanna schuld. Ik heb 't haar verboden, dat venster open te zet ten.... Met trillende handen maakte ze het raam dicht. Ze deed dit in haar nervo siteit echter zo ruw, dat de ruit brak. Wat gebeurt hier? vroeg het keuken meisje, dat met de thee binnenkomend, hei geluid van brekend glas hoorde. Ze zette het blad op de tafel en rende zo snel als haar dikke gestalte het toeliet, op Mariene toe. Mevrouw Rothe zag doodsbleek. Er is niets bijzonders aan de hand, antwoordde ze, terwijl ze zo kalm moge lijk trachtte te spreken. Ik deed het raam wat onhandig dicht en toen brak er een ruit. Wil je de concierge zeggen, dat hij morgenochtend dadelijk hierheen komt om de schade te herstellen? Hij is zo'n duizendkunstenaar, dat hij dit ook wel zal kunnen repareren, denk je niet, Rosa? HOOFDSTUK XIV. Dr. Wickenberg zat met een gefronst voorhoofd achter zyn bureau en legde de telefoonhoorn op de haak. Een koppige, eigenzinnige kerel was die Nordmann, dacht hij. Hij werd dagelijks enige malen verhoord en bleef volhouden, dat hij Valentin Rothe niet had neerge schoten en dat hij Dirk Svensen dood had aangetroffen, (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6