SCHOTH Haarlemse hobbyclub zoekt onderdak en materiaal Coördinatie der tuberculose bestrijding Jachtje redde in de Duitse bocht drie plezierzeilers Woensdag 20 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant vergaderingen in de duinen De suggestie, welke Leonard de Vries enige jaren geleden door zijn boeken en d00r zijn blad „Hobbyclub" de Nederland se jeugd aan de hand deed, heeft de vor ming van ruim honderd hobbyclubs ten gevolge gehad, die in April 1950 op een dnedaags congres te Amsterdam in één landelijke bond zijn verenigd. Technische ingenieurs, industriëlen en paedagogen waren verrukt over de zin voor opbou wende ontspanning, die de jongelui in alle oorden van ons land bij elkaar bracht en geestdriftig aan het werk zette. Ouderen, die bang waren geworden, dat de fut er uit was en dat de jeugd zich nog slechts oassief kon vermaken, onder andere met de gevreesde beeldromans, leefden op by dj' goede nieuws. Ook in Haarlem vond het idee weerklank bij verscheidene jon geren. In November 1949 wend er een clubje opgericht, binnen korte tijd ge volgd door vier andere. Met voortvarend heid werden de vijf groepen tot één Haar lemse hobbyclub samengesmolten, die al spoedig zeventig leden telde met velerlei liefhebberijen. Zeker de helft van dit aan tal bestond uit radio-maniakken, de ande ren voelden zich aangetrokken tot model bouw, chemie, tekenen, toneel, biologie, fotografie en meer van die zaken, die de schooljeugd meer interesseren dan het les rooster. De „chemische afdeling" werd ge vestigd in het schuurtje van een Heem- sleedse schilder en de modelbouwers von den een zoldertje in de Ripperdastraat. De club speurde echter naar een grotere lokaliteit om alle leden een dak boven het hoofd te kunnen bieden en om één grote werkplaats te vinden met voor elck wat wils. Dit laatste bleek een utopie. Terwijl de jongens en meisjes in hun blad lazen, dat hun vrienden in Bussum maar liefst een heel fort kregen aangeboden om hun hobby-domein in te vestigen, zochten zij in Haarlem tot dusver vergeefs naar een gemeenschappelijk atelier. Voor de ver gaderingen waren zij aangewezen op de duinen, „maar daar konden de meesten zich niet concentreren", zo vertelde de secretaris Benny van Tongeren, „dan ging de helft van de vergadering in de bomen zitten en iedereen deed waar hij zin in had." De leden gingen thuis maar wat op hun eigen houtje liefhebberen, zodat het clubverband ver te zoeken was. De teleur stelling heeft veler geestdrift voor het idee bekoeld en meer dan één bedankt thans voor de club, die niet eens een onderdak, laat staan materiaal heeft. Het bestuur heeft zich evenwel nog niet laten ontmoe digen en wendde zich tot wethouder D. J. A. Geluk, die thans ook mee helpt zoeken naar een geschikt onderkomen. Geld om een lokaal te huren is er niet, want on danks de propaganda, die reeds enkele Kleedhuis op sportveld aan de Schalkwijkerweg Voor de leerlingen der Haarlemse scholen en voor enkele sportverenigingen, die regel matig gebruik maken van de gemeentelijke sportvelden aan de Schalkwijkerweg, wordt het Zaterdag een belangrijke dag. Dan is het nieuwe kleedhuis gereed, Tijdelijk was hier een houten gebouwtje geplaatst, doch als er honderdvijftig sportmensen tegelijk van het terrein gebruik moesten maken had men met grote moeilijkheden bij het verkleden te kampen. Het nieuwe kleedhuis staat op een punt, dat wel wat ver van de ingang is gelegen. Be zoekers moeten van de Schalkwijkerweg 300 meter lopen, waarvan het grootste deel over het veld. Mogelijk komt hierin in de toe komst een verbetering als er een pad ge maakt wordt dat rechtstreeks van de weg naar het kleedhuis loopt. De dienst van Openbare Werken moest bij het ontwerpen der plannen rekening houden met het bouw volume, Ondanks dat is men er in geslaagd een prachtig gebouwtje te maken, dat ruim te biedt aan honderdvijftig mensen. Zowel beneden als boven zijn drie kleed kamers gemaakt. Nabij de kamers zijn was gelegenheden. Er zijn ook zes douches. Beneden is een kamertje voor de terrein bewaarder en een ruime bergplaats voor sportmateriaal. Op de bovenverdieping is een ruimte gemaakt, waar tijdens slecht weer theorielessen voor de scholieren gegeven kun nen worden. Als verenigingen gebruikmaken van de sportvelden biedt deze ruimte een goede gelegenheid voor een gezellig samen zijn in de pauze of na afloop van haar sportwedstrijden. Zaterdagmiddag zullen het sportveld en de kleedgelegenheid officieel in gebruik wor den genomen, waarbij burgemeester mr. P. 0. F, M. Cremers het woord zal voeren. Daarna speelt „Het Oosterkwartier" een korfbalwedstrijd, „Spaarnestad" een voetbal wedstrijd en het dameselftal van HOC een handbalkamp. Het veld heeft een oppervlakte van 3)4 h.a. De lengte is 224 meter en de breedte 144 meter, ruim voldoende voor vier sportvel den. Voor de komende winter zijn twee voetbal-, een handbal- en een korfbalveld uitgezet. Hiervan maken op werkdagen vijf tienhonderd leerlingen van Haarlemse scho len gebruik. Nieuwe huistelefooninstallatie voor Bouw- en Woningtoezicht De huistelefoon-installatie in het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht aan de Kruis straat in Haarlem is verouderd, versleten en te klein. B. en W. stellen de raad nu voor een nieuwe aan te leggen, waarmee ruim 3750.— li gemoeid. keren, onder meer bij de tentoonstelling „Bezigheid en Fantasie", werd gevoerd en bekrachtigd door enige knappe werkstuk ken, is er geen enkele donateur komen op dagen. En hoewel zij droomt van aüerlei opzienbarende projecten moet de hobby club zich dit jaar yog getroosten met enige excursies en lezingen, om de leden althans nog iets te offreren. Intussen doet zij een beroep op degenen, die zo verheugd zijn, dat de jeugd zichzelf constructieve ontspanning wil verschaffen, want behalve het lokaal moeten er nog stoelen, tafels en werktuigen komen. Als die wensen worden vervuld zal ook de Haarlemse jeugd zich evenals die in andere steden met meer plezier aan allerlei pro ductieve liefhebberijen kunnen wijden. In dat geval zal deze club ook meer werfkracht krijgen dan thans met de duin bijeenkomsten en de lege kas. Onderwijsbenoemingen De leden van de Haarlemse raad wordt gevraagd hun fiat te hechten aan de benoe- fing van mevrouw T. SchröderSorgdrager te Heemstede tot tijdelijke lerares in de Nederlandse taal en van de heer R. A. G. Davidson te Haarlem tot tijdelijk leraar in het Engels, beiden aan de H. B. S. A. Voorts is er een voorstel tot benoeming van vijf tijdelijke leerkrachten aan de Meis jes H. B. S.: in het Frans: mejuffrouw C. Blaauboer; in de Nederlands^ taal: mevrouw dr. Ph. H. J. BrouwerKnierim en mejuf frouw M. C. Plomp, beiden te Haarlem; in de handelswetenschappen S. Oudhuizen te Velsen; in de staatswetenschappen mr. J. H. Ekering te Haarlem; in de Engelse taal D. Scheffener te Heemstede. Voorts wórdt de benoeming voorgesteld van de heer H. C. Vernout tot tijdelijke leraar in de natuurkunde aan de H. B. S. B; van mejuffrouw G. Harmsen tot tijdelijk lerares in het handwerken aan het Lorentz- lyceum. Tenslotte staat mejuffrouw F. G. de Jager te Velsen op voordracht voor een on derwijzeres bij het gemeentelijk kleuter onderwijs. Rijksbegroting van Buitenlandse Zaken Ruim '4 millioen lager dan in 1950 De rijksbegroting van Buitenlandse Za ken vermeldt voor de gewone dienst een bedrag van 39.745.900. Zowel de gewone- als de buitengewone dienst 1951 zijn in vergelijking mqt de be groting 1950, welke onder meer ten gevolge van de reorganisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de devaluatie van de gulden werd herzien, verminderd met respectievelijk 3.927.354 en 335.000. In 1951 zal de zevende conferentie in zake het internationaal privaatrecht in Den Haag worden gehouden. Deze conferentie zal vermoedelijk 21 dagen duren.. De kos ten worden geraamd op ƒ45.000. De Ridderzaal Er komen nieuwe stoelen Op de Staatsbegroting is weer 50.000 uitgetrokken voor de tweede étappe van de restauratie van de Ridderzaal. De aan bouw aan de zijde van de Hofweg aan het gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal naaf schatting 1.000.000 ver gen, waarvan voor 1951 100.000 wordt aangevraagd, 48.000 zijn nodig voor de aanschaffing van nieuwe stoelen in de Rid derzaal. SLECHTE REMMEN Een vrachtauto, die bij een snelheid van 30 km. niet minder dan 22 meter nodig had om tot stilstand te komen, is door de politie te Heemstede in beslag genomen. P ADVERTENTIE ARAPLUI ES GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM - TEL. 18036 Begroting van Sociale Zaken In de Memorie van Toelichting op de begroting van Sociale Zaken deelt minister Joekes mede, dat de algemene doeleinden van het door de regering ge volgde sociale beleid zijn: Bevordering van een redelijk inkomen en voldoende werkgelegenheid; voortgaan de bescherming van de arbeider;' zorg voor de sociale zekerheid; zorg voor de volksgezondheid; internationale sociale samenwerking, en versterking van de samenwerking van de overheid met het bedrijfsleven, zomede met maatschappe lijke organisaties op sociaal gebied. In verband met cle economische en financiële toestand van ons land blijft ook in de komende jaren een voorzichtig sociaal beleid geboden. Voor de uitgaven van de gewone dienst '50 was toegestaan ƒ226.818.782,voor 1951 is geraamd 347.426.073,—zodat in totaal voor deze dienst 80.607.291,meer wordt gevraagd dan vorig jaar. Als een van de eerste doeleinden van het sociale beleid wordt het bevorderen van een redelijk inkomen genoemd. Ten aanzien van de werkgelegenheid zal aan scholing, her- en omscholing van volwassenen bijzondere aandacht moeten worden geschonken. De gewestelijke arbeidsbureaux zullen voor het verstrekken van individuele be roepskeuze-adviezen thans een tarief hef fen, afhankelijk van de financiële draag kracht van de adviesvragende, zodat het variëert van 1,tot 25,per advies. Aan de bij de arbeidsbureaux inge schreven werkzoekenden worden evenwel kosteloze beroepskeuze-adviezen verstrekt. In de begroting is tegemoet gekomen aan de wens van de. Protestants-Christelijke en Rooms-Katholieke bevolkingsgroepen om het door toekennen van subsidie financieel mogelijk te maken op grond van uit de levensbeschouwing voortvloeiende over wegingen een eigen beroepskeuze-raad in te stellen. Emigratie Voor 1951 wordt gestreefd naar een emigratie van 24000 personen naar Austra- li6ë, 2000 personen naar Nieuw Zeeland, ongeveer 8000 personen naar Canada en 6000 personen naar andere landen. Sociale zekerheid. De voorbereiding van de invoering van de~Werkloosheidswet vindt gestadig voort gang. Het streven van de regering is er op ge richt zo mogelijk nog dit jaar een wets ontwerp tot herziening van de ouderdoms- verzekering aanhangig te maken. De door de regering beoogde noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is, zal naar gehoopt wordt in de loop van het komende zittingjaar haar be slag krijgen. Volksgezondheid Ten aanzien van de zorg voor de volks gezondheid verklaart de minister, dat in 1949 nog 6337 zuigelingen overleden, waar van zeer velen kort na de geboorte. Een binnenkort in te dienen wetsontwerp, ten In Duitsland werden de manoeuvres der bezettingstroepen. Regenboog-oefeningen genaamd, gehouden. Foto: Amerikaanse zware tanks en infanterie trokken over een pontonbrug, die de eerste infanterie-divisie in de Main gebouwd heeft» doel hebbende uitbreiding te geven aan de bevoegdheid der vroedvrouwen, is er even eens op gericht de praenatale zorg doeltref fender en in ruimere omvang toe te passen, dan tot nu toe het geval was. Er wordt naar gestreefd gediplomeerde kraamhulp vanwege de ziekenfondsen te doen verstrekken. De lasten van behandeling en verpleging der tuberculosepatiënten kunnen geschat worden op tenminste ƒ50 millioen per jaar. Met kracht zal daarom de bestrijding dezer ziekte in het komende jaar voortgezet moe ten worden, waarbij h,et in de bedoeling ligt het bevolkingsonderzoek en de B.C.G.- inentïng in het middelpunt van de cam pagne te plaatsen. Het binnenkort in te dienen wetsontwerp betreffende het be volkingsonderzoek op tuberculose beoogt in dit onderzoek een groter coördinatie tot stand te brengen. In 1949 overleden 13997 personen in Ne derland aan kanker, dat is ongeveer 17 pro cent van alle sterfgevallen. Met een goede registratie kan in het komende jaar een be gin worden gemaakt. Teneinde de verpleging van 200 tuber- culose-patiënten in Zwitserland mogelijk te maken, zal voor 1949 een suppletoire be groting van 72.700 en voor 1950 van 221.500 worden ingediend. Voor 1951 wordt voor dit doel een bedrag van ƒ194.000 aangevraagd. Ten behoeve van de verpleging van asthmatische kinderen wordt een bedrag van 100.000 aangevraagd, welk bedrag in 1951 voor het grootste deel in Nederland zal worden besteed. Ongeval bij de saluutbatterij Drie militairen ernstig gewond Drie militairen, die behoorden tot de batterij die belast was met het lossen van de schoten die de tocht van de „Gouden koets" van het paleis naar het Binnenhof begeleidden, zijn hierbij gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde bij een der laatste salvo's. Toeschouwers veronderstellen, dat de lading ontbrand is, voordat het sluitstuk van de vuurmond was gesloten. De drie slachtoffers zijn naar het Mili tair Hospitaal te 's-Gravenhage, overge bracht. Zij werden wel ernstig, doch niet levens gevaarlijk gewond. Het zijn de reserve wachtmeester M. C. Verbeten uit Boxmeer, de korporaal J. F. Moolhuizen uit Amster dam en de korporaal Th. H. M. Kramer uit Hillegom. Verbetering der rijkswerkplaatsen Drie millioen Marshall guldens beschikbaar Van de tegenwaarde der Marshall-schen kingen in dollars zal 3 millioen gulden gebruikt worden ten behoeve van de rijks werkplaatsen. Het bedrag zal worden besteed voor de verbetering van de uitrusting der rijks werkplaatsen, waardoor het mogelijk wordt de opleiding van vakarbeiders door scho ling en 'herscholing te bevorderen. Ook de mogelijkheid voor gedemobiliseerde mili tairen, zich door scholing en herscholing In een vak te bekwamen, wordt hiermede vergroot. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten- Generaal de desbetreffende zakelijke bud- getaire voorzieningen aanhangig worden gemaakt. Staatsvisserijbedrijf te IJmuiden Herstel van oorlogsschade De lasten zowel als de baten van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden van 't jaar 1951 zijn geraamd op 'n bedrag van 1.224.260,zodat de begroting evenals het vorig jaar sluit. De lasten en de baten zijn beide ƒ4390 hoger geraamd dan voor 1950. Voor kosten van herstel van door oorlogsgeweld aan de bezittingen van het Staatsvissershavenbe drijf toegebrachte schade is opgenomen een bedrag van 200.000,welk bedrag bestemd is voor de voltooiing van de scheepshellingen in 1951, Statenloze schipper na een avontuurlijke tocht met zeven man in IJmuiden binnen De „Senang", metende ongeveer 20 ton, met zijn ontredderde „bemanning" in de IJmuidense middensluis. Een ex-Duitser, die thans statenloos is, in Hilversum woont en in Rotterdam het zeewaardige jacht „Senang" kocht, heeft met dit scheepje en zes andere opvarenden plus twee kleine kinderen een hachelijk avontuur op de Noordzee beleefd, dat pas Dinsdagmiddag in de IJmuidense midden- sluis eindigde. De Woensdag daarvoor vertrok de „Se nang" uit Norderney met vier volwassenen en twee kinderen voor een pleziertochtje op de Noordzee. Alleen de eigenaar, de 36- jarige Grosse Dunker, voormalig varens gezel op diverse schepen van de K.N.S.M., wist voldoende van de navigatie en het jachtje af, om deze tocht aan te durven, maar toen de nood in de Duitse bocht aan de man kwam in de vorm van een stevige storm, ging de rest van de „bemanning" spoedig aan Neptunus offeren, zodat Grosse Dunker het hooggetuigde scheepje alleen moest besturen. Het grootzeil en de fok scheurden spoedig en een klap water sloeg een gat in de verschansing van het achterdek, de motor raakte onklaar en de zee werd hoe langer hoe onstuimiger. Plotseling werd een ander jachtje opgemerkt, dat het kennelijk nog be nauwder had en waarop drie mensen in nood verkeerden. Dit scheepje zonk en Dunker nam de opvarenden een echtpaar met zoon over. Hij probeerde in Den Helder binnen te komen, maar de zee was voor de Wadden eilanden dermate ruw, dat hij liever de wat rustiger wateren onder de Engelse wal op zocht. Vandaar stevende het scheepje Maandagnacht naar IJmuiden, waar het Binnenlandse Zaken Hoe het staat met de voor bereiding van verschillen de wetten In de begroting van Binnenlandse Zaken wordt o.a. medegedeeld: Herziening Zondagswet Aan de herziening der Zondagswet is voortdurend gewerkt. Met de kerkgenoot schappen is overleg gepleegd. Verwacht mag worden dat het ontwerp spoedig aan de Ministerraad kan worden overgelegd. Begrafeniswet De herziening der Begrafeniswet vordert. Het ontwerp is tot advies toegezonden aan de colleges van Ged. Staten en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Leesbibliotheken Het is de bedoeling het wetsontwerp op de leesbibliotheken door een nieuw te ver vangen, waarbij rekening is gehouden met de bezwaren der Tweede Kamer. Woonruimtewet Een wetsontwerp tot herziening van de Woonruimtewet 1947 op het punt van rechtsmiddelen tegen woonruimte- of ge bouwenvordering, alsmede op een aantal punten van meer technische aard, zal bin nenkort bij de Staten-Generaal kunnen worden ingediend. De nieuwe Kieswet Over het door het centraal stembureau voorbereide ontwerp ener nieuwe kieswet is aan een groot aantal instanties advies gevraagd. Nagegaan wordt thans in hoe verre aan deze adviezen gevolg ware te geven. De minister zal trachten te bewerk stelligen, dat het ontwerp" omstreeks de jaarwisseling bij de Tweede Kamer wordt ingediend. Openbare orde en veiligheid Met betrekking tot de openbare orde en veiligheid merkt de minister op, dat zijn streven er op gericht is de totstandkoming van verschillende nieuwe wettelijke voor zieningen op dit gebied zoveel mogelijk krachtig te bevorderen. Dit geldt in de eerste plaats de politie. Nu het rapport der commissie Langemeijer is verschenen en uit dit rapport nog eens duidelijk blijkt hoe veel aspecten aan dit vraagstuk verbonden zijn zal de regering zich over de oplos sing van dit probleem nader moeten bera den, zij zal in deze naar een spoedige con clusie dienen te streven. De organisatie van de burgerlijke ver dediging vordert gestadig. 18.000 gezinnen uit Indonesië Het aantal reeds aangekomen en te ver wachten gezinnen kan op dit ogenblik aan de hand van de verkregen inlichtingen ge steld worden op rond 18.000. Vuilafvoer Aan de V.A.M. zal een jaarlijkse subsidie worden gegeven om het tekort te dekken dat ontstaat uit de exploitatie van twee nieuwe vuilverwerkingsinrichtingen. De voorbereidingskosten zijn geraamd op ƒ500.000, het exploitatie tekort voor 1951 op 86,509, Dinsdagmiddag, gehavend en met een uit geputte schare mensen op het dek, arri veerde. De douane en de marechaussee bevonden de papieren in orde en hoewel het eerst de schijn had. dat de schipper moeilijkheden zou krijgen, konden geen bezwarende fei ten tegen hem worden aangevoerd. Hij blijkt in Hilversum goed bekend te staan, is ondergedoken geweest voor de Kriegs- marine en bewees de Nederlandse illegali teit tijdens de oorlog goede diensten. Marinebegrofing 35,4 millioen lager dan in 1950 De rijksbegroting van Marine voor 1951 sluit op ƒ279.427.221, waarvan op de ge wone dienst 187.877.221 en op de buiten gewone dienst 91.550.000. Vergelijking met de begroting voor 1950 geeft een vermindering van 35.382.289 te zien. Minister Schokking verklaart nadruk kelijk, dat deze vermindering niet een ge volg is van een wijziging van het beleid ten aanzien van de marine, maar door een aanzienlijke vermindering van de perso nele uitgaven, een vermindering der totale materiële uitgaven, een aanzienlijke ver laging van het aandeel der Koninklijke Marine in de kosten van het Commando Luchtvaartopleidingen, een vermindering van de uitgaven voor de Dienst van het 'Loodswezen en de Dienst der Hydrografie, daar nieuwe schepen voor deze diensten vrijwel gereed zijn. Het staat nog niet vast, zegt minister Schokking, in welke richting de maritieme samenwerking met de republiek Indonesia zich zal ontwikkelen. Er is van uitgegaan dat zich gedurende het jaar 1951 1200 man marinepersoneel in Indonesië zal bevinden. De terugtrekking der Neder landse zeestrijdkrachten uit Indonesië zal in de loop van December zijn geëindigd. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. Karei Doorman de laatste maanden van dit jaar ter verhoging van de geoefendheid van de Marine-luchtvaartdienst een reis naar de Middellandse Zee te doen maken. Aan de Britse admiraliteit is het verzoek gericht na te gaan of de mogelijkheid bestaat ge durende het jaar 1951 Nederlandse squadrons voor oefening in te schepen aan boord van Britse vliegkampschepen. Aanbouw van schepen Bij de Nota van Wijziging op de begro ting 1950 is een overzicht verstrekt van de in de komende jaren vermoedelijk beno digde gelden voor de aanbouw van schepen. Daarin werd voor het jaar 1951 een bedrag van f83.000.000 genoemd. Het verschil tussen dit bedrag en het thans aangevraag de van f72.140.000 wordt als volgt ver klaard: voor elk der kruisers is f 2.500.000 en voor de vier onderzeeboten f 5.000.000 minder uitgetrokken; voor de termijnbe taling van Hr. Ms. Karei Doorman wordt f140.000 meer aangevraagd (f2.140.000); voor aanschaffing van kleine vaartuigen is in plaats van f 1.500.000 thans f 500.000 geraamd. In afwachting van de definitieve koop prijs van Hr. Ms. Karei Doorman welke prijs nog steeds niet door de Britse admi raliteit vastgesteld kon worden zullen jaartermijnen van 200.000 pond sterling be taald moeten worden. Voor de kruisers „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" wordt thans f 1.500.000 voor elk uitgetrokken. (Voor 1950 was f 11.600.000 voor elk toegestaan). Voor de vierde termijn van zes in aanbouw zijnde onderzeebootjagers 1947 wordt nu f 30.000.000 in totaal aangevraagd (voor 1950 was dit in totaal f21.700.000). Voor de derde termijn van zes andere in aan bouw zijnde onderzeebootjagers 1949 wordt f31.000.000 aangevraagd (voor 1950 f 15.700.000). Voor de gebouwen en terreinen op de rijkswerf te Den Helder wordt ƒ1.573.000 gevraagd. Voor het vliegveld Valkenburg wordt 1.950.000 aangevraagd. Deze gelden zijn bestemd voor de aanleg van een startbaan en de bouw van een hangar. Voor het Marine-electronisch bedrijf te Oegstgeest wordt voor de aanschaffing van electronisch materieel 4.706.800 aange vraagd. Dit bedrag is onder meer nodig voor vervanging van radarapparatuur van in dienst zijnde schepen en de aankoop van reserve-onderdelen. Voor het Commando Luchtvaart-oplei dingen wordt aangevraagd 2.876.255 tegen 10.205.100 in 1950. Prijsaanduiding verplicht Het ministerie van Economische Zaken deelt mede. dat de verplichting, krachtens welke alle ten verkoop aangeboden arti kelen van een duidelijk zichtbare en lees bare prijsaanduiding dienen te zijn voor zien, nog steeds onverminderd van kracht is. Op het naleven van deze verplichting zal nauwlettend worden toegezien. Slechts goederen, die tot de categorie van weeldeartikelen behoren, vallen buiten deze verplichting. Het Zuiderzeefonds Werkzaamheden in 1951 Op de kapitaaldienst voor 1951 wordt 79.164.214,— aangevraagd, tegen een be drag van 78.320.885,— voor 1950. Wat de N.O. polder betreft wordt ver wacht, dat in 1951 nog ongeveer 25.000 ha in tijdelijke staatsexploitatie zal zijn. In ronde getallen zullen hiervan 5000 ha als grasland worden geëxploiteerd, waarop 18.000 stuks jong vee kan worden inge- schaard, 5000 ha met lucerne en rode klaver zijn bezet, en ae overblijvende 15000 ha in hoofdzaak met granen zyn in gezaaid. Teneinde de uitgifte van gronden en de kolonisatie in niet te traag témpo te doen verlopen, zal zowel de bouw van boerde rijen als die van woningen voor landarbei ders buiten de dorpen en van woningen en winkels in de dorpen krachtig moeten worden voortgezet, De ervaringen met de bouw van geprefabriceerde landbouw- schuren zijn dermate gunstig, in het bij zonder wat de bouwtijd betreft, dat hier mede zal worden voortgegaan. Van de ongeveer 1600 boerderijen, die volgens de plannen in totaal gebouwd zullen moeten worden, zal aan het eind van 1950 ongeveer een derde gedeelte ge reed zijn; hetzelfde zal het geval zijn met de ongeveer 2600 woningen, die in de dor pen zijn voorzien, terwijl van de ongeveer 1200 nodige landarbeiderswoningen buiten de dorpen er dan ongeveer 500 gereed zullen zijn. In 1951 zullen in totaal 53 akker- en weidebedrijven, met een gezamenlijke oppervlakte van 1456 ha, in exploitatie zijn, alsmede 3 tuinbouwproefbedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 31 ha en 1 fruitteeltdemonstratiebedrijf van 10 ha. De toeneming van het aantal akker- en weidebedrijven leidt uiteraard tot ver hoging van het totaal der exploitatiekos ten. In de becijfering daarvan is een ge middeld jaarlijks pachtbedrag van 150, per ha opgenomen. Voor indijking en droogmaking van de Oosterpolder zal in 1951 en 1952 nog een bedrag nodig zijn van 18.000.000, terwijl het in het voornemen ligt in 1951 nieuwe aanbestedingen te houden voor: dijkwer ken, grondverbeteringen, enz. (inclusief materialen) tot een bedrag van ongeveer f 24.000.000, en voor de bouw van kunst werken tot een bedrag van ongeveer ƒ6.000.000. In totaal dus ƒ48.000.000,—, waarvan naar raming in 1951 zal worden verwerkt 28.000.000, Zes gewonden bij aanrijding in Velsen Ondanks de duidelijke maxïmum- snelheidsborden op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord gebeuren daar dage lijks ongelukken, die de toenemende verkeersonveiligheid op deze smalle, gladde weg duidelijk illustreren. Gisteravond omstreeks half elf raakten twee motorrijders en twee fietsers betrok ken in een gecompliceerde botsing, veroor zaakt door een onverantwoordelijke jakker partij van de motorenthousiasten. Een vrachtauto met aanhanger, die met een lading vlas uit Beverwijk kwam, pas seerde twee wielrijders toen van de pont twee jonge motorrijders met hoge snelheid naderden, die beiden een duopassagier ver voerden. De 25-jarige J. B. uit Beverwijk, die niet over een rijbewijs beschikte, joeg zo snel door een bocht, dat hij in volle vaart tegen de linkerkant van de auto vloog, waardoor zowel hij als zijn passa gier tegen de grond smakten. De vracht auto, die nog wilde uitwijken, reed de beide fietsen omver en de tweede motorbestuur der, de 20-jarige J. de P., ook uit Bever wijk, tuimelde eveneens in volle vaart over de op de weg liggende motor van zijn collega heen. Het mocht een wonder heten, dat De P. er met een gewonde rechterheup en ver moedelijk een hersenschudding alsmede een geblesseerde schouder afkwam, zijn duo passagier C. H. W. P. klaagde over pijn in de rechterarm en was ook aan de heup ge wond, de wielrijder J. F. L. kneusde een duim en liep schaafwonden op en de ander, P. v. d. W. kwam er met een gezwollen enkel af. De motorrijder B. heeft hoogstwaarschijnlijk een pols gebroken. De motoren werden be schadigd. In de middag zijn op de Wijkerstraatweg al zes bekeuringen uitgedeeld wegens over treding van de maximum-snelheid. Schaken Successen voor Hovingh en Verleur in jubileumtournooi Het tournooi van „Het Oosten" is behou dens afgebroken partijen geëindigd. Een zeer fraaie prestatie leverde C. Ho vingh in groep I. Hij bleef ongeslagen en bezet met drie gewonnen partijen en twee remises de eerste plaats. In groep II moeten nog enkele partijen uitgespeeld worden, doch J. H. Verleur is met 3l/s pnt. reeds zeker van de eerste prijs. Ir» groep III liepen de krachten al zeer weinig uiteen; de resultaten van de afgebroken partijen zijn beslissend. In groep IV overtrof A. de Jager de ver wachtingen verre en zegevierde met 4'/s pnt. uit 5 part. G. Weert werd met de fraaie score van 4V« pnt. uit 5 partijen in groep V eerste. In groep VI ging de strijd van meet af aan tussen R. F. J. Krol en K. J. Altena. Dit is tot het eind gebleven. De tussen hen ge speelde partij werd remise, zodat het lot zal beslissen. In groep VII zegevierde J. Roosen met 4)4 pnt. uit 5 partijen. In de groepen VIII en IX zijn de beslissingen nog niet ge vallen. In de extra-vierkamp eindigden C. L. Overbeeke en H. Boerema gelijk, zodat ook hier geloot moet worden. Aan het begin van de avond zag het er niet naar uit. dat Het Oosten de verenigings- prijs zo maar zonder slag of stoot zou be halen, want na de arbitrage van de afge broken partijen uit de vorige ronde luidde de stand: Kennemerland 12'/» pnt.; Het Oos ten 12)4 pnt.; H.S.G. 11 pnt. ep Haarlem 10V* pnt. Deze stand inspireerde de spelers van „Het Oosten" tot een extra krachtin spanning, want de score liep zo hoog, dat de andere teams geen bedreiging meer kunnen vormen. De stand lufdt: 1. Het Oosten 18 pnt. 2. Kennemerland 14V» pnt. 3. Haarlem 13 pnt. 4. Haarlem 13 pnt. De vishandelaren in de Zaanstreek kla gen over sterke verontreiniging van het Zaanwater. Van tijd tot tijd is de veront reiniging zodanig, dat alle vis sterft. Hon derden ponden aal drijven dan dood in de viskaren. Als gevolg hiervan zijn verschil lende handelaren er reeds toe overgegaan hun bedrijf naar elders te verplaatsen. De verontreiniging ontstaat door de lozing van giftige afvalstoffen door de vele langs do Zaan gelegen fabrieken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7