c D VULPENHOUDERS Debat over prijspolitiek afgebroken Prijsbeheersing belangrijker dan loonsverhoging De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE MEESTER*GEMASKERDE Wereldnieuws j Vrijdag 22 September 1950 TWEEDE KAMER Volgende week komt ook de loonpolitiek ter sprake (Van onze parlementaire redacteur) In de toespraak, waarmee mr. Korten- horst, na opnieuw tot voorzitter be noemd te zijn, deze taak voor het ingetre den zittingsjaar aanvaardde, hield hij zich bezig met het zeer vele werk dat tegen woordig aan het Kamerlidmaatschap ver bonden is. Tal van afgevaardigden zijn, door hetgeen zij ook op internationaal ter rein hebben te doen (als leden van delega ties voor de Verenigde Volken en voor de Raad van Europa) geruime tijd afwezig. Vandaar zijn aanbeveling, bij de komende Grondwetsherziening niet alleen het aantal Kamerleden uit te breiden, maar tevens het Noorse voorbeeld van plaatsvervangers of invallers te volgen. Verder voelde mr. Kortenhorst veel voor een ingrijpende wij ziging in de werkmethoden van de Kamer ter verhoging van het gehalte en van het tempo van de parlementaire arbeid. Tot besluit volgden nog enige woorden over het waarborgen van de volksvrijheden door een goede, met de eisen des tijds in overeen stemming zijnde vervulling van haar taak door de volksvertegenwoordiging. Hierna stelde de voorzitter voor met be trekking tot de behandeling van de be- grotingsontwerpen. deze keer nog bij wijze van proef een doeltreffender werkmethode toe te passen dan op het ogenblik het Reglement van Orde toelaat. Een voorstel van mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) met enige zijner fractiegenoten om dat reglement in het algemeen te verbeteren, in het bijzonder door een practischer stelsel van onderzoek door vaste commissies in te voeren, bleek nog niet rijp te zijn voor openbare behandeling. Daarvan zal pas vlak voor of na het Kerstreces iets komen. Het voorstel van de president kwam hierop neer, dat althans ten opzichte van het voor bereiden van de begrotingsdebatten maat regelen in de geest van het ontwerp-Van der Goes van Naters getroffen zullen wor den. De Kamer zal hieroyer Dinsdag een beslissing nemen. Overigens werden de verschillende vaste commissies, nog op de basis van het ongewijzigde reglement, op nieuw samengesteld. Hierna betrad de heer Suurhoff (Ar beid) hei spreekgestoelte om, ten aanhore niet slechts van de ministers Van den Brink en Mansholt, maar eveneens van minister president Drees en van minister Lieftinck, het debat over de prijzen te beginnen, waartoe de door beide eerstgenoemde be windslieden ondertekende nota een uit gangspunt vormde. Volgende week is, aan de hand van een weldra te verschijnen note van minister Joekes, een gedachtenwisse- ling over de lonen te verwachten. De heer Suurhoff wees er allereerst op, dat de regering niet gereageerd heeft op de grote ongerustheid bij het volk over het prijsbeleid. De beheerste loonpolitiek, die tot zegen heeft gestrekt, wordt aan een krachtproef onderworpen. De vrije concur rentie heeft de prijzen niet laag weten te houden. De regering is thans op de gevaar lijke weg. Na Korea is prijsdaling voorlopig wel een illusie. Reeds toen had er terstond een prijsstop moeten komen. Waarom is voorts niet terstond begonnen met de op bouw van het apparaat voor de prijsbe- heersing? Een prijsstop had aan de loonsverhoging vooraf moeten gaan, maar de regering „miste de bus". Na nog eens op de jongste prijsstijgingen te hebben ge wezen, herinnerde de heer Suurhoff er aan, dat de arbeiders zich afvragen wat zij met de 5 opschieten als de prijzen nog meer stijgen. Daarom besloot de heer Suurhoff met een krachtig pleidooi voor een prijs stop. Ook de heer Stapelkamp (A.R.) gaf te kennen, dat niemand gelooft dat de 5 effectief is zolang de priizen vrij blij ven, er aan toevoegend, dat wij in de be ruchte spiraal zitten van prijs- en loon stijging. Minder critisch was de heer An- driessen (K.V.P.), die zich afvroeg of de regering niet het roer moet omgooien en groter vrijheid ten aanzien van de loon vorming mogelijk maken. De heer Schmal (C.H.) zag in een prijsstop het gevaar voor „afslachting" van ondernemin gen. De heer Korthals (V.V.D.) was tegen een prijsstop, die zijns inziens ver stikkend voor het bedrijfsleven zou werken en die nationaal ondoeltreffend en inter nationaal onaanvaardbaar zou zijn. Hij deed evenals de heer Andriessen had ge daan, een dringend beroep op het bedrijfs leven, niet tot ongemotiveerde prijsver hoging over te gaan. In de avondvergadering beweerde de heer Gortzak (Comm.) dat de prijsstij ging niet samenhangt met Korea, maar met het verlangen van zekere kapitalisten, hun zakken te spekken. De heer We Iter (K. V. P.) haalde er het prijsgeven van Indo nesië bij. Ware dat niet gebeurd, dan zou den we nu nog in een paradijs hebben geleefd, zo zeide hij. De heer Cornelis- s e n (V.V.D.) hield een pleidooi voor de kleine zelfstandigen, die enerzijds door de prijsstijging meer belasting zullen moeten betalen en anderzijds hogere lonen zullen hebben uit te keren. Minister VandenBrink onderstreep te nog eens de verbondenheid tussen de loon- en prijspolitiek en het sociale beleid. Daarom is hierover dan ook advies van de Sociaal-Economische Raad gevraagd. Zowel op de wereldmarkt als op de nationale markt spelen thans massa-psychologische factoren een bijzonder grote rol. Niet te negeren valt de verslechtering van de ruil voet! Verder bestaat er de noodzaak van grotere uitgaven voor militaire doeleinden. Intussen doen zich ook gunstiger omstan digheden voor: de industriële productie in ons land heeft een hoogte-, de geldsomloop een laagte-record bereikt. De uitvoermoge- lijkheden zijn verruimd. De prijsstijging kan de regering niet verhinderen. Een al- 11 ADVERTENTIE Gaat U verhuizen? TEMP O" staat voor U klaar. Wij leveren prima vakwerk en zijn voordelig Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 gemene prijsstop zou handhaving van de vrije invoer onmogelijk maken. Het is dan ook geen toeval, dat men thans nergens in het buitenland een prijsstop heeft afge kondigd. Op de vraag waarom niet terstond na Korea tot een prijsstop was overgegaan, antwoorde de minister dat het kabinet het er over eens was geweest, dat op dat ogen blik een dergelijke maatregel een verkeer de uitwerking zou hebben gehad. Nadat minister Mansholt nog een mededeling had gedaan over hetgeen er op agrarisch gebied gedaan wordt, kwam mi nister Lieftinck nog een duit in het zakje doen. Enerzijds is er een verminde ring van de geldhoeveelheid, anderzijds een grotere hoeveelheid goederen in omloop. Zolang de zaken zo staan kan men niet spreken van een ernstig inflatie-gevaar. Wat credietverlening door de banken bé- treft, is er op het ogenblik geen ernstige verwikkeling gaande. Zou die zich voor doen dan zal de regering zeker ingrijpen. Een ongunstige factor, die wel valt waar te nemen, is het onttrekken van spaargelden aan spaarinstellïngen, maar de omvang van dit verschijnsel is beperkt. Met nadruk waarschuwde de minister tegen sommiger neiging, met die spaargelden meer goederen te kopen dan zij anders zouden doen. Niet de prijsstijging is een gevaar voor het mo netaire evenwicht. Maar het streven om daarvoor dan in het inkomen (of in de be lastingen- door verlaging) een compensatie te gaan zoeken, bergt een gevaar in zich, want dan komt men eventueel in de ge vaarlijke spiraal. Voor bepaalde catego rieën kan zulk een compensatie uit sociaal oogpunt rechtvaardig zijn, doch niet juist is om haar door alle groepen zonder enige beperking te doen genieten. Tot Woensdag hield men de replieken aan, die dan tevens over de lonen kunnen lopen. A. VERMEULEN (NVV) TE BLOEMENDAAL: Stipte naleving prijsvoorschriften zeer noodzakelijk Gistermiddag heeft de bestuurder van het N.V.V., de heer A. Vermeulen, op de in het Jeugdhuis te Bloemendaal gehouden streekvergadering van de Vrouwenbond van het N.V.V. de vol gende uiteenzetting gegeven van de huidige spanningen tussen lonen en prijzen. De devaluatie maakte een einde aan de betrekkelijke rust, die er in Nederland ten aanzien van de loon- en prijspolitiek heerste. Binnen een paar maanden waren de kosten van levensonderhoud met ten minste 5 procent gestegen. Die stijging is evenwel niet over de ge hele lijn gelijk: de huren en andere lasten bleven tot nu toe hetzelfde, waaruit volgt dat andere kosten sterker gestegen zijn. Het N.V.V. heeft bij het afkondigen van de devaluatie aan de regering een prijsstop gevraagd en gekregen, doch deze sorteerde geen effect omdat het controle-apparaat ontbrak. Daarop volgde de 5 procent loonsverhoging. Bij gebrek aan een behoorlijk prijs beleid gingen de prijzen van aard appelen en vlees wederom ten voor- Televisie-zendmast wordt in Duitsland vervaardigd De grote zendmast voor de televisie uitzendingen, die in Lopik zal worden op gericht, wordt binnenkort naar ons land verscheept. De mast wordt gemaakt bij de maatschappij Stahlbau te Rheinhausen in Duitsland. Het vervoer, van de mast, die 200 meter hoog wordt en 66000 kg. weegt, geschiedt per schip. Het bijbehorende ma teriaal .weegt 35000 kg. Het transport van de mast zal in 20 delen geschieden van 3,3 ton elk. ADVERTENTIE Waarborg-kleding alleen bij in 25 zaken over geheel Kreymborg: Nederland ADVERTENTIE HILVERSUM II, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Strijktrio. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Or kest. 14.50 Platen. 15,00 Boekbespreking. 15.15 Platen. 16,00 „Van de wieg tot het graf', causerie 16.15 Orgel. 16.45 Sport. 17.00 Pla ten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Prooaganda-toespraak. 18.20 Accordeon. 18.40 Gemengd koor. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout". 19.40 „De overschrij vers en hun verantwoordelijkheid", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Dansmuziek. 20.45 Platen. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „De commissaris vertelt ver der". 22.45 De fluisterende harmonica. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest en solist. 14.00 Kamerkoor. 14.30 Kro niek van letteren en kunsten, 15.05 Orkest. 15 30 Platen, 16.00 Septet. 16.20 Platen. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd 18.00 Rhythmische liedjes. 18.20 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Par- lementsoverzicht. 19.35 Pianoduo. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20 15 Lichtbaken 20.40 Platen, 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Gevariëerd program ma 21.45 Puzzle. 21.55 Lichte muziek. 22.35 Commentaar uit de Benelux. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto 23.20 Residentie-orkest. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Licnte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroepkoor. 13.30 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 Platen. 15 30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.15 Orgel ei, zang. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.40 Accordeon. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazz. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Gevariëerd program ma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30 Platen. Middenstand vraagt fiscale tegemoetkoming Adres aan de Tweede Kamer De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Nederlandse Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond hebben geza menlijk een uitvoerig adres gezonden aan de Tweede Kamer haar aanleiding van het wetsontwerp tot verhoging en technische wijziging van de Omzetbelasting en het wetsontwerp verlaging Inkomsten- en Loonbelasting. In dit adres wordt ten aanzien van de Omzetbelasting betoogd, dat deze in feite een bedrijfsbelasting is, hoewel zij bedoeld is als consumentenbelasting. Door de feite lijke omstandigheden is het de midden stand in vele gevallen niet mogelijk deze belasting door te berekenen. Daardoor worden de bedrijfslasten vergroot, als ge volg waarvan een groot deel der midden- standsondernemingen gedoemd is met ne gatief resultaat te werken. De middenstand acht het dan ook noodzakelijk, dat de detailhandel van omzetbelasting wordt vrij gesteld, zoals dat in Eelgië het geval is en in Benelux-verband ook voor ons land is overeengekomen. Mocht volledige vrijstel ling thans niet mogelijk zijn, dan zou zeker het thans geldende tarief voor de detail handel niet verhoogd mogen worden en toegestaan moeten worden, dat de Om zetbelasting wederom afzonderlijk in reke ning wordt gebracht. Dit laatste dient ook voor andere sectoren dan detailhandel te gelden. Voorts wordt in het adres gevraagd dat het tarief voor de dienstverrichtende sec toren van middenstandsbedrijven niet wordt verhoogd, dat de ondernemers, die thans bij levering van zelfvervaardigde producten onderworpen zijn aan het nor male voor fabrikanten bij levering aan on dernemers geldende tarief (3 pet.) ook in den vervolge aan het normale tarief on derworpen zullen blijven, dat de invoering van het z.g. tussentarief achterwege blijft speciaal ten aanzien van de bakkers en banketbakkers en dat de afschaffing van Omzetbelasting welke voor een aan tal artikelen in het vooruitzicht is gesteld, met terugwerkende kracht zal geschieden. Ten aanzien van de Inkomstenbelasting wordt in dit adres aangetoond, dat de voor gestelde vermindering van Inkomstenbe lasting op middelmatige inkomens onvol doende is en dat de inkomsten uit bedrijf of beroep zwaarder belast worden dan ge lijke inkomens uit dienstbetrekking. Tevens wordt in het adres gezegd, dat in Januari tegemoetkomende fiscale maat regelen voor de middenstand in het voor uitzicht zijn gesteld als compensatie voor de spanning tussen inkomens en prijzen. Deze zouden moeten dienen als mogelijk heid tot inkomensverruiming. Deze maat regelenen zijn nog niet genomen. Voor de loontrekkenden zijn echter reeds meer malen maatregelen getroffen. Nu de ver wachting gerechtvaardigd schijnt, dat ten gevolge van de jongste loonsverhogingen en de internationale spanningen de prijzen nog meer zullen stijgen, klemt de urgentie van tegemoetkomende fiscale maatregelen voor de middenstand ten zeerste. Geen studentenveldslag in Den Haag op 3 October De president van het Delts Studen ten corps heeft medegedeeld, dat de tra ditionele „veldslag" in Den Haag op October tussen de eerste jaars-corpsleden uit Delft en Leiden dit jaar niet zal wor den gehouden. De- senaat van het Delfts Studenten Corps en het Collegium Supre- mum van het Leidse Studenten Corps hebben dit besluit genomen naar aanlei ding van de gebeurtenissen, welke zich de laatste jaren by deze ontmoeting hebben voorgedaan. Directeur Arbeiderspers jubileerde Een der beide directeuren van de Ar beiderspers te Amsterdam, de heer H. van Kuilenburg, herdacht Donderdag het feit, j dat hij vijf-en-twintig jaar geleden aan het bedriif verbonden werd. Bii de velen die de jubilaris en mevrouw Van Kuilenburg de hand kwamen drukken waren, oud- I minister ir. H. Vos. drie wethouders van Amsterdam, de nestor van de Partij vari dc Arbeid Jan van Zutphcn, directeuren van dagbladen in en buiten Amsterdam en mr. J. M. Landré, directeur van de Regerings voorlichtingsdienst. Later kwamen ook mi nister In 't Veld en de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, de jubilaris gelukwensen. Nieuwe loonregeling voor Amsterdamse taxichauffeurs Zondag treedt een nieuwe loonregeling in werking voor de taxichauffeurs te Am sterdam, die bestaat uit een basisloon van f 24 plus 10 procent van het opgereden be drag. Het is een voorlopige beschikking van het College van Rijksbemiddelaars, die voor drie maanden geldt. Mocht binnen deze termijn het gemiddelde per week opgere den bedrag boven f 130 komen, dan moet opnieuw met het college overleg worden gepleegd. Deze nieuwe regeling betekent een ver hoging van het basisloon met f 6 per week. Ten aanzien van de 5 percent loonsver hoging is landelijk dispensatie aangevraagd. ADVERTENTIE Die slopende Rheumatiek maakt li humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat v/eer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. De Nederlandse vrijwilligers voor Korea, die in de Nieuwe Alexander-kazerne te 's-Gravenhage zijn gelegerd, hebben hun ivapens ontvangen. Hier is een groepje van hen bezig de geweren te poetsen. Luitenant-kolonel C. Tonnet posthuum onderscheiden Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat in de registers van de kanselarij der Neder landse Orden zal worden ingeschreven als ridder der 4de klasse der Militaire Wil lemsorde wijlen de luitenant-kolonel C. Tonnet van het wapen der artillerie, we gens het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw, door zich tijdens de be zetting van Nederland met zijn gehele persoon, zonder op gevaar voor eigen leven te letten, in te zetten voor het vel zet tegen de vijand, daarbij geruime tijd op te treden als leider van een verzets groep, welke zich als doel stelde het in winnen en doorgeven van militaire gege vens aan de Nederlandse regering te Lon den ten behoeve van de geallieerde oor logvoering. dele van de handelaren omhoog, zo zei de heer Vermeulen. Het N.V.V. heeft bij herhaling bezwaren tegen deze regerings-politiek kenbaar gemaakt. De regering zegde daarop maatregelen toe, waardoor tegen September een prijs verlaging zou intreden. Inderdaad ontstond een prijsdalende beweging, die echter te niet werd gedaan door de gebeurtenissen in Korea. Dat be tekende: hamsteren in het klein en in het groot. De groothandelsprijs voor wol bijvoor beeld liep wel 250 procent op. Doch ook nu zijn er weer talrijke artikelen in prijs gestegen, die dat niet hadden behoeven te doen. Middenstand en landbouw hebben, aldus de heer Vermeulen, van deze prijsstijging geprofiteerd. Alleen aan de consument werd niet gedacht. Het N.V.V. heeft in Juni dan ook onmid dellijk een prijsstop gevraagd en wilde over loonsverhoging gaan praten. De werkgevers waren echter noch tot het een, noch tot het ander bereid, zo zei spreker. Zij wilden de zaak bestuderen, waar voor zij tot Januari de tijd wilden hebben. De Raad van Vakcentralen heeft daarop niet willen wachten, omdat men toch al een half jaar achter de feiten aanliep en publiceerde de eis tot de tweede 5 procent loonsverhoging. Met de werkgevers kwam men geen stap verder, zodat de regering moest in grijpen. Hun organisaties weigerden zelfs de loonsverhoging die de regering aan vankelijk niet bindend wilde voorschrij ven bij haar leden aan te bevelen. Daardoor voelde de regering zich ver plicht de verhoging op te leggen. Met dit resultaat is het N.V.V. niet onte vreden. Anders staat het echter met de prijspolitiek. De regering heeft de gevraagde prijsstop niet ingevoerd, waardoor de prijzen op nieuw zijn opgelopen. De door de regering toegezegde maatregelen zijn te laat ge komen om deze loonsverhoging op te vangen. Hierdoor hebben wij het gevoel, dat we over drie maanden een derde loonsverhoging zullen moeten vragen, aldus de heer Vermeulen, die uit drukkelijk vaststelde, dat prijsbeheer sing belangrijker is dan loonsver hoging. Helaas, zo zei spreker, blijkt ook uit de Regeringsnota, dat de regering steeds met haar maatregelen te laat zal komen, om dat het prijsbeheersingsapparaat door minister Van den Brink is gesloopt. Het opbouwen daarvan is een langdurig en moeilijk karwei. Het publiek werkt trouwens de prijs verhogingen in de hand, doordat het zich zelf niet aan de vastgestelde prijzen houdt. Ook de ervaring met de Prijzen commissies is in dat opzicht teleurstellend geweest. „En wij zijn evenmin bijzonder onder de indruk van de goede wil van de rege ring om ernst te maken met de prijsbe heersing. Wij gevoelen dan ook geen behoefte aan een dergelijk slap beleid mee te werken", vervolgde spreker. „In dat geval moeten wij ons duidelijk tegenover de regering stellen, hetgeen uiteraard politieke gevolgen zal hebben. Wij vragen ons af of het zo langzamerhand geen tijd wordt dat wij de regering langs demon stratieve weg onze opvatting duidelijk moeten maken". Toch toonde de heer Vermeulen zich niet pessimistisch over de huidige situatie. De arbeiders hebben in ieder geval meer gekregen dan de werkgevers hadden gehoopt en verwacht, terwijl men in die kringen lang niet eensgezindjs. „We zullen hard moeten vechten tegen nodeloze prijsverhogingen. Wij zullen in ieder geval moeten voorkomen, dat deze ontwikkeling te lang duurt. Daartoe zullen wij op de regering druk moeten uitoefenen. Aan de andere kant is het ook nodig, dat iedereen de prijsvoorschriften stipt na leeft", zo besloot de heer Vermeulen zijn aandachtig beluisterde uiteenzetting. De bijeenkomst werd voorts opgeluis terd door zang van mevrouw Blik en voor dracht door mevrouw Bert de Vries. De zanggroep van de Vrouwenbond liet enkele vrolijke nummers uit haar reper toire horen. ADVERTENTIE M. STRDLAND SCHOTERWEG 5-7 Beulen. Een krijgsraad te Parijs heeft he: vonnis uitgesproken over negen Duit sers, die volgens de aanklacht in de tweede oorleg vele krijgsgevangenen in het kamp Bel Air te Quimperle (Bretagne) hebben doodgeschoten of ge. marteld. Drie werden bij verstek ter dood veroordeeld, de overige zes kre gen één tot vijf jaar gevangenisstraf en 10 jaar dwangarbeid. Defensie-wol. Vertegenwoordigers van Amerikaanse wolproducenten hebben gisteren informele besprekingen over wolproblemen door de ministers van het Britse Gemenebest bijgewoond. De Verenigde Staten zouden een maxi- mumprijs voor wol wensen in verband met de grote prijsverhogingen van de laatste weken. Tevens zouden de Ver enigde Staten wensen, dat de Sovjet- Unie wordt uitgesloten als koper op I grond van het feit, dat wol een vitaal defensiegoed is. Ras. De voorzitter van het congres van Indiërs in Zuid-Afrïka, dr. Dadoe, heeft in een telegram aan Trygve Lie ver klaard, dat „de niet-blanke bevolking van de wereld gespannen wacht op een ondubbelzinnige verklaring van de UNO, waarbij rassendiscriminatie bui- ten de wet wordt gesteld". „Negen millioen niet-blanke bewoners van de Unie van Zuid-Afrika, die zijn onderworpen aan de toepassing van de rassentheorie, en de niet-blanke bevol king van de wereld wachten op een vastbesloten actie van de UNO tegen ieder lid, dat zijn burgers de funda mentele rechten van het Handvest en de verklaring over de mensenrechten ontzegt", aldus het telegram. Concentratie. Radio-Vaticaan heeft ver klaard, dat in Tsjechoslowakije „con centratiekloosters" zijn ingericht te Prievoz, Biskupice, Vrbove en Kostol- na, waar vrouwelijke religieuzen onder toezicht dwangarbeid moeten verrich ten. Te Mocenok is volgens radio-Vati- caan een zestigtal priesters gevangen gezet 'in een gebouw van de „christen- I broeders". In een kamp te Podolinec in Slowakije zouden zeshonderd priesters verblijven. Min. De Duitse politie maakte békend, dat zij gisteren explosieve stoffen had ge vonden in een lading steenkool uit Lidice, Tsjechoslowakije. Dit is de tweede ontdekking van dien aard in minder dan tien dagen. De steenkolen waren bestemd voor een Duitse glasfabriek en de springstof was voldoende om het grootste deel van de fabriek op te blazen. (United Press) Kleumer. Een Russische soldaat die de ijskoude Elbe overzwom en zich over gaf aan Westelijke autoriteiten ver telde, dat hij was gevlucht omdat hij., bang was voor de kou. Hij liep name lijk grote kans wegens het een of andere vergrijp naar Siberië te wor- dei) verbannen. Meteoor. Een meteoor van reusachtige omvang is gisteren over vier Ameri kaanse staten getrokken en gevallen in het Westen van Tennessee. De slag werd in een groot gebied gehoord. De plaats waar de meteoor viel is nog niet vastgesteld, doch men neemt aan dat het ergens tussen Memphis en Nash ville was. Vele mensen liepen in nacht gewaad de straat op. In Madisonville, in Kentucky, trilden ramen en deuren dooi', de schok. (United Press)!..' Extra. Het Noorse parlement heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor het regeringsvoorstel tot het uit trekken van een extrabedrag van 250 millioen kronen voor de defensie, te verdelen over de volgende 2 A jaar. Belangen. Leiders van de Amerikaanse havenarbeiders aan de Atlantische kust hebben hun boycott op ladingen uit Oost-Europese landen opgegeven, doch een besluit aangaande behandeling van ladingen uit de Sovjet-Unie opgeschort. De minister van Arbeid, Tobin, schreef in een brief aan Ryan, leider van de bij de A.F.L. aangesloten vakbond van havenarbeiders, dat de belangen van het land het best gediend zouden zijn, met een volledige opheffing van de boycotts. Neergestort. Een vliegtuig met een vier l koppen tellende bemanning en zeven passagiers aan boord is neergestort nabij Zagreb (Joegoslavië). Het onge val is te wijten aan de mist. Een over levende is onder de wrakstukken van daan gehaald. Het vliegtuig was uit Belgrado vertrokken met bestemming j Zagreb. Commandant. De Belgische luitenant kolonel Albert Craliay is benoemd tot commandant van het Belgische vrijwil lige rsbatal jon voor Korea, waarbij de vijftig Luxemburgse vrijwilligers zich I zullen aansluiten. Gastheer. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft Donderdagavond een diner van de UNO verlaten, toen de gouverneur van New York, Thomas Dewey, ver klaarde dat de Sovjet-Unie „een mil- lioen slavenarbeiders" heeft. Malik volgde Wysjinski op de voet. Toen Dewey zag dat beiden de tafel verlieten zei hij: „Ik moet zeggen, dat ik het als een compliment voel, dat zij, die samenspannen om de wereld te vernietigen, zich terugtrekken". Terecht. Voor het eerst in honderd jaar is een ooievaarspaar neergestreken in het Duitse stadje Eimelrod, meldt Uni ted Press. De twee vogels hebben een nest gebouwd op het gebouw van de burgerlijke stand. 16. Ja, zoals wij de vorige keer zagen, toas Joris Goedbloed bijzonder uit zijn humeur omdat' Panda de beurs had ver loren. Misschien zou hij nog wel erger uit zijn humeur zijn geweest, wanneer hij ge weten had, dat Graaf Isen Grim en Hertog Bruno er iverkelijk in geslaagd waren, om hun spoor te vinden en te volgen, en zich al heel dichtbij bevonden! Isen Grim stond het vlondertje te bestuderen, waar Joris en Panda nog niet lang geleden over heen waren gegaan, en Bruno stond een beetje zenuwachtig naast hem. „Dat ziet er zo eng uit!" meende de Hertog. „Daar kan toch niemand overheen lopen! We zijn vast verkeerd!" „Nee. nee, we zijn heel goed!" siste Isen Grim ijzig. „En we gaan achter hen aanWij gaan hier ook over heen, en dan sullen we hen in hun slaap overvallen!" Maar dat ging niet op, want slapen deed alleen Panda. Al was het hooi ook nog zo hard hij was erg moe na alle dingen die er deze dag gebeurd waren, en dus dutte hij al spoedig in. Doch de ontevreden Joris Goedbloed bleef met een peinzende blik in zijn ogen naar hem zit ten kijken. „Hoe ontzaggelijk dom," mom pelde hij. „Zo jong, en toch al zo dom! Verliest een dure beurs met inhoud, die ik met gevaar voor eigen leven voor hem veroverde. Summum, erat demonstrandum zou ik in navolging der klassieken willen zeggen. Hij heeft zijn verdiende loon.... maar toch.... hm....". En Joris staarde nog eens een poosje naar de slapende Panda voordat hij vervolgde: Aan dc andere kanthm! Tja! Dat geld is nu ook in verkeerde handenIk zouik moest eigenlijkEn wat hij toen ging doen zullen we spoedig merken. In ieder geval werd Panda even later wakker omdat hij echt helemaal stijf was geworden van het hooi waar hij op lag. „Het is bijzonder hard!" dacht hij. „En waar is Joris? Die kon zeker ook niet goed slapen en is toen een eindje gaan wandelen....". Elf jaar geëist tegen ex-rechercheur der staatspolitie De officier van justitie bij de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van elf jaar geëist tegen de 38-jarige voormalige hoofdrecher cheur der staatspolitie C. H. uit Den Haag. H. heeft reeds eerder terechtgestaan en is toen tot 10 jaar veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees de zaak terug naar de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. De officier van justitie achtte bewezen, dat H. schuldig is aan de hem ten laste gelegde arrestaties van Joodse Nederlan ders en illegale werkers, welke hij heeft verricht toen hij lid was van de Documen tatiedienst en het „Einsatzkommando Den Haag". De officier eiste behalve de ge vangenisstraf levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht ambten te bekleden. De raadsman, mr. dr. Klaassen, betoogde dat zijn cliënt zelf niet het initiatief voor de arrestaties had genomen en vroeg! een lagere straf. Op 5 October zal de recht bank uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2