Vuilnisdienst wordt gereorganiseerd Bloemenheuvel" komt 1 Febr. 1951 vrij >2$ Taxi? Bel 1.2.3.4,S DANSSCHOOL W. FORTGEMS -Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Moord in Wenen Vrijdag 22 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Raad van Bloemendaal 5?' In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal deelde de loco-burgemeester mr. F. P. Th. Rohling mee, dat ingekomen was een brief van Gedeputeerde Staten, waarin wordt meegedeeld, dat dezen het raadsbesluit tot aankoop van „Bloemen- heuvel" hebben goedgekeurd. Deze villa is bestemd voor een nieuw raadhuis. Mr. Wildt Meijboom (V.V.D.) in formeerde of het gebouw spoedig betrok ken zal worden of wordt gewacht tot er een nieuw gedeelte aangebouwd is. Wan neer hierop gewacht moet worden dan kan het nog wel vier of vijf jaar duren. De voorzitted was van mening, dat de heer Wildt Meijboom wel wat somber gestemd is. De villa is tot 1 Februari ver huurd aan de K. L. M. Als de leden van het personeel van de K. L. M. vertrokken zijn, kan aan de plannen tot verbouw begonnen worden. Zeer binnenkort zal de raad een voorstel ter behandeling krijgen inzake de uitbreiding. Dan kan nagegaan worden of de villa al of niet spoedig be trokken kan worden. Het voorstel tot wijziging van de straat- belastiugverordening door een tegemoet koming te verlenen aan eigenaren van op de monumentenlijst geplaatste eigendom men, werd van de agenda afgevoerd, om dat de stemmen staakten (99) over een amendement-mr. Vliegen. Deze had voor gesteld een vergoeding te verlenen, als aannemelijk gemaakt wordt, dat schade aangebracht is. In de volgende vergade ring wordt opnieuw over het amendement gestemd. Aangehouden werd het voorstel tot be handeling van de bezwaarschriften tegen plaatsing op de lijst der monumentenver ordening. Medewerking aan de Christe lijke school voor U. L. O. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten aan het bestuur van de Christelijke school voor L. O. en U. L. O. van het gebouw der openbare school (Har- tenlustschool) aan de Vijverweg de nodige lokaliteiten beschikbaar te stellen voor de afdeling U. L. O. Aanvankelijk luidde het voorstel mede werking te verlenen, zodra aan het raads besluit tot opheffing van de Hartenlust- school volledig uitvoering kan worden ge geven. Van de inspecteur van het lager onderwijs was echter bericht ingekomen, dat hij er geen bezwaar in zag, als de openbare en de Christelijke U. L. O.-school in één gebouw gehuisvest zouden zijn. Dit advies nam de raad over. De voorzitter merkte op, dat de Christelijke U. L. O. niet terstond aan spraak zal maken op het gebouw. Beter is het af te wachten welk besluit Gedeputeer de Staten nemen ten aanzien van het raadsbesluit tot opheffing van de. Harten- lustschool. Mevrouw Fahrenfor tM e u f f e 1 s (V.V.D.) informeerde of de Tinholt-ver- zameling niet in gedrang komt. Kan ze niet in een te stichten gebouwtje in .het Open luchttheater ondergebracht worden? De voorzitter deelde mee de sug gestie aan het- bestuur der stichting te zul len doorgeven. Reorganisatie van de vuilnisdienst De raad besloot B. en W. uit te nodigen met nadere voorstellen te komen om door reorganisatie en het in eigen beheer nemen van de vuilnisopha-'dienst verbetering te brengen in deze dienst, welke gebrekkig functicnneert. De bedoeling is geen rechten van de ingezetenen te heffen. Bij de gedachtenwisseling juichten alle leden het plan toe. speciaal wat het op halen van vuil betreft. Bezwaren werden echter geopperd tegen de wijze waarop het vuilnis afgevoerd wordt. B. en W. achtten het het doelmatigst de afvoer te laten ge schieden per trein naar de V. A. M. te Wyster (Drente). Het is echter nodig een. gebouw op te richten, waar de wagons stofvrij kunnen worden geladen. De kosten van dat gebouw met aanleg van toegangs weg worden geraamd op 71.500 en voor het aanleggen van een spoorwegverbinding is een bedrag van 10.000 nodig. De meeste raadsleden waren van mening, dat geen rechten aan de ingezetenen gevraagd moeten worden. De voorzitter meende, dat het wel noodzakelijk zal zijn rechten te heffen. De ontwerp-begroting 1951 heeft immers een tekort van 102.000. Daarbij komt nog een bedrag van f 45.000 voor het te wijzigen politïebesluit, dat de samenstelling en be voegdheden van de politie regelt. Mogelijk worden daarbij gevoegd kosten voor boventallige onderwijzers, waardoor het tekort op twee ton geraamd moet worden. ADVERTENTIE ERRES RADIO'S ERRES ELECTR KACHELS ERRES STOFZUIGERS Betaling desgewenst in overleg 3. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT Grote Houtstraat 131 - Smedestraat 7 Wethouder Van Geluk (V.V.D.) was ook van mening, dat de begroting niet toelaat de vuilnisdienst te reorganiseren, als de ingezetenen niet bijdragen. Wat de afvoer betreft deelde hij mee, dat mogelijk een regeling te treffen is met Haarlem, waardoor het vuilnis naar een schip ge bracht wordt. Dan is het maken van een gebouw niet noodzakelijk, hetgeen een be sparing van 81.500 betekent. Er zijn nog plannen in studie, om het vuil elders te brengen. De raad besloot verdere voorstellen af te wachten: er zal niet tot de bouw van een gebouwtje worden overgegaan. Met 13 tegen 5 stemmen werd bgsloten geen rech ten te heffen. Naar aanleiding van de sombere klanken van de voorzitter merkte de heer S c h u 1 z (Arbeid) op, dat de burgemeester in»de vergadering van de financiële commissie optimistischer gestemd was over de finan ciën dan de voorzitter van deze vergade ring. Er zijn op de gemeente-rekeningen 1948 en 1949 overschotten welke gebruikt kunnen worden om het tekort van 1945 te dekken. Dan blijft er nog 58.000 over. Voor 1950 wordt ook een saldo verwacht. Op de begrotingen zijn de ontvangsten altijd te laag geraamd en de uitgaven te hooe, waardoor later een overschot over blijft. Onderzoek naar schuurtjes Het voorstel om in beginsel medewerking te verlenen tot verstrekking van een bij drage a fonds perdu en van een annuïteits- lenine aan de woningbouwvereniging „Bos en Duin" voor de bouw van stenen schuur tjes, werd aangehouden. De dienst van Publieke Werken zal onderzoeken of een goedkopere regeling te treffen is. Besluiten werden genomen om het vrije speelterrein aan de Zomerzorgerlaan van een eenvoudige afrastering te voorzien en het braakliggend terreintje aan de Prins Hendriklaan te verbeteren en te bestemmen als speelterrein. Bij de rondvraag bracht baron Groe- ninx van Zoelen (C.H.) de proef van de melkhandel inzake de bezorging in Aer- denhout ter sprake. Hij noemde de proef niet geslaagd. De voorzitter deelde mee, dat er nog geen regeling getroffen is. Het resul taat van de proef moet nog worden afge wacht. Ouderavond Hartenlustschool De in de Hartenlustschool gehouden ouderavond werd druk bezocht, niet al leen door ouders en leerkrachten, maar ook door vertegenwoordigers van gemeen tebestuur, volksonderwijs en ouderraad. De voorzitter, de heer Van der Ham, leidde de avond in met een kort verslag over de veranderingen, die op deze school hebben plaats gevonden. De gemeenteraad had op 20 Juli beslo ten de Hartenlustschool op te heffen. De oudercommissie, ouderraad, volksonder wijs en N.O.V. begonnen een protestactie. Er werden rekesten gezonden aan Gede puteerde Staten om deze school alsnog te laten bestaan. Het rekest van de oudercommissie telde 43 handtekeningen. Dat er nu 48 leerlin gen op school zijn bewijst dat de ouders het voortbestaan van deze school op prijs stellen. Daar er oorspronkelijk geen eer ste klasse gevormd zou worden, schrokken vele ouders terug om hun kind naar deze school te zenden, toch zijn er nu zes kin deren in deze klas. Na het ontslag van de heer G. J. Wen- derich en tijdelijke benoeming van de heer J. Buys bestaat thans bij alle ouders de vaste overtuiging, dat de cursus 1950 1951 onder leiding van de heer J. Buys en de op hun post gebleven leerkrachten vruchtbare resultaten zal opleveren. De voorzitter dankt alle ouders voor hun bewijs van vertrouwen in deze school gesteld en wekte hen op mee te werken dat het voor het volgend cursusjaar, voor uitlopend op het besluit van Gedeputeerde Staten, vele nieuwe leerlingen zullen ko men. Hierna hield de heer J. Buys een spran kelende causerie over het onderwerp „De school en huis". Bloemendaalse Reddingsbrigade De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield een ledenvergadering in hotel Roozendaal te Overveen. In de technische Commissie waren wegens bedanken van twee leden vacatures ontstaan. Gekozen werd de heer G. J. Neder Helman. De tweedè vacature blijft voorlopig onver vuld. Voor de technische commissie werd in het bestuur gekozen de heer J. v. d. Pol. Uit het op de vergadering uitgebrachte rapport stranddienst 1950, opgesteld door de heer G. Schuitemaker. blijkt, dat in het afgelopen seizoen in 446 gevallen hulp werd verleend. Het hoogste aantal keren op één dag was 71. De zwem-opleiding vangt aan op Zondag October in Stoop's Bad te Overveen. De H.B.O.-cursus wordt met ingang van 12 October iedere Donderdagavond gehouden in de Julianaschool te Overveen. ADVERTENTIE een goede hoed behoeft niet duur te zijn, ^us t fl 6.90 verkrijgbaar in elke goede zaak Hulp bij ongevallen Tussen de politie van Bloemendaal en 't Marine Hospitaal te Overveen, is overeen gekomen om in geval van ongelukken van ernstige aard, waarbij dokters hulp nood zakelijk is, het Marine Hospitaal op te bellen, waar steeds een arts en een trans port-colonne gereed staan. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. Westerveld en A. Krabbe. GETROUWD: M. B. van Rooijen en M. J. H. G Jansen; M. A. van Gulik en J. Jonge- neel; Ph. Brand en A. C. van Dort; G. J. Beulink en V. B. van Essen. GEBOREN: Martien Henricus Aloysius, z. van J. Michiels en M. J. van Excel; Henriëtte Hendrika. d. van I. de Graaf en G. v. Dom- selaar; Marieke Jeannette Charlotte, d. van N v. Doorn en P. J. v. Venetiën. OVERLEDEN: D. van Markesteijnvan Merkestein, 80 j., H. Th. Timmers, 2 j. J. F. C. Br-inkmann jubileert Zondag 1 October is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. F. C. Brïnkmann benoemd werd tot directeur van de N.V. Exploitatie Maatschappij Gebroeders Brink- mann. Dit jubileum zal op Dinsdag 3 Octo ber worden gevierd. Des middags van drie tot 'vijf uur zal de jubilaris een receptie houden. De heer Brinkmann heeft behalve aan het bedrijf ook zijn krachten gegeven aan ver scheidene organisaties. Vele jaren maakt hij deel uit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft zitting in het bestuur van zijn vakorganisatie en is bestuurslid van de Haarlemse Jachtclub. De „Ormonde" wordt Zondag in Rotterdam verwacht Het door de Nederlandse regering ge charterde Engelse s.s. „Ormonde" wordt met ruim duizend burgerpassagiers Zon dagmiddag uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. Het merendeel der passagiers be staat uit gouvernements-ambtenaren. De ontscheping zal waarschijnlijk Zondagmid dag om vier uur beginnen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Phoenixterrein stond blank Een lange stoet van twee en vijftig wa gens van het Nederlandse circus van Jos Mullens is Donderdagochtend in Haarlem aangekomen. Gereden werd naar het Phoe nixterrein. De bedoeling was terstond te beginnen met het plaatsen van de tent voor de voorstellingen, waarvan vanavond de eerste gegeven zal worden. Het terrein stond echter door de hevige regenbuien van de afgelopen dagen blank en dies was het onmogelijk met de opbouw te begin nen. Men probeerde met bezems het terrein droog te vegen, maar na enige tijd moest dit werk gestaakt worden. Daarna heeft een aannemersfirma dertig maal vracht auto-lasten zand op het Phoenixterrein gestort. Een directeur van een circus heeft altijd met tegenslagen rekening te houden. Daar na kon men eindelijk met het plaatsen van de tent beginnen. Van het plan de „vier- master" voor Haarlem te gebruiken moest worden afgezien. De „tweemaster" biedt echter ook aan velen plaats. In de loop van vanochtend was het circus opgebouwd en vanavond worden de Haarlemmers voor het eerst in de gelegenheid gesteld met het vernieuwde circus van Jos Mullens kermis te maken. „Humanitas" collecteert voor maatschappelijk werk Deze week wordt er een huis-aan-huis- collecte met lijsten gehouden door de Af deling Haarlem van de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag: „Humanitas". Zaterdag be sluit men deze inzameling met een straat collecte. Dit maatschappelijk werk wordt gedaan ten bate van de buitenkerkelijke bevolkingsgroepen, die in morele en gees telijke nood verkeren. De" Afdeling Haar lem heeft een omvangrijke taak op zich genomen: kinderbescherming, reclassering, contact met eenzame en hulpbehoevende ouden van dagen, hulp in gezinnen, waar van de moeder door ziekte haar taak niet kan vervullen en financiële bijstand in bijzondere noden. „Humanitas" heeft een kantoor in de Jacobstraat 6. Hier wordt iedere Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagmorgen en voorts iedere Dinsdagavond spreekuur gehouden. Dinsdagavond houdt de afdeling een bij eenkomst in restaurant Brinkmann. De heer J. de Bruijn, algemeen propaganda leider en penningmeester van het bestuur zal een uiteenzetting geven van de werk zaamheden der vereniging. Bofsing op de Rijksstraatweg Hedennacht om tien voor half een stak de bestuurder van een personenauto plot seling de Rijksstraatweg over, om zijn ga rage binnen te rijden. Een bus van de N.Z. H.V.M. die uit Noordelijke richting was genaderd, kwam daardoor in botsing met zijn auto en de laatste werd ernstig be schadigd. Bij een nader onderzoek kreeg de politie de indruk dat de automobilist overmatig alcohol had gebruikt. Hij werd ingesloten en voor een bloedproef naar het Grote Gasthuis gebracht. Zijn wagen is in beslag genomen. De bus was bij deze bot sing slechts licht beschadigd. Vliegveld voor zweefvliegers in de duinen bij Castricum Zweefvliegers krijgen door bemiddeling van de Rijksluchtvaartdienst en de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart een vliegveld in Noordhölland. De directie van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf- in Noordholland stond een van de onder haar beheer staande duin terreinen ten Westen van Castricum af, waar sinds eind Augustus proefvluchten werden gemaakt door de Zaanse Zweef- vliegclub. ADVERTENTIE Vijftien jaar geëist tegen de ex-secretaris-generaal der N.S.B. De Utrechtse kamer van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof heeft inder tijd de voormalige secretaris-generaal van de N.S.B. ir. C. J. Huygen, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie wees de zaak terug naai de bijzondere strafkamer van de Utrechtse rechtbank, waar zij 27 April diende. We gens ziekte van de president heeft de Offi cier van Justitie, mr. L. W. M. M. Drabbe, Donderdag zijn requisitoir gehouden. Mr. Drabbe achtte bewezen dat ir. H. de opzet heeft gehad om voor de vijand te werken. Hij eiste 15 jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de burgerrechten voor het leven. De verdediger, mr. J. H. de Pont uit Am sterdam, betoogdè dat zijn cliënt alleen de leiding heeft gehad over de administratie der N.S.B. Zijn handelingen hadden op zich zelf geen politieke strekking. Zijn functie van secretaris-generaal kon volgens mr. De Pont vergeleken worden met die van chef de bureau. Pleiter vroeg een minder zware straf op te leggen dan gevraagd is. De uitspraak volgt op 5 October. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 176 - TEL. 15150 WOENSDAG a.s. begint een nieuwe cursus voor jongelui (20-26 jaar). DONDERDAGAVOND voor ouderen. Bij de ZATERDAGCURSUS vragen wij nog enige dames. Bij de jeugdcursus op ZONDAGMIDDAG nog enige heren. Indien gewenst lesgeld per week te voldoen. Privélessen 2.op ieder gewenst uur. ZATERDAG van 8.30-11 uur DANSEN voor leerlingen, oud-leerlingen met hun ev. introducé. Inschrijvingen vanaf heden Voor de kinderen De geul begon al aardig op te schieten. Zoveel schoppen in ijverige handen deden het werk vorderen. Langer en langer werd de geuldie met 'n boog om de gevallen boom heenliep. Rick en Bunkie lieten zich niet afschrikken door het zware werk; ze werden wel moe. want ze waren dit natuurlijk niet gewend. Maar ze hielden moedig vol en gooiden de ene schep aarde na de andere opzij. Tegen de middag werd een ogenblik rust gehouden om te eten, maar daarna ging het spoedig weer door. En Rick, die even op z'n schop leunde om uit te rustenzag, dat het al prachtig opschoot. „Toe maar, jongens", vuurde Pilon aan. „Nog 'n uurtje, dan begint het er op te lijken!" En ja, eev goed uur later werden de laatste meters aarde weggeschept. Toen was de geul klaar. Nog een klein stukjetoen begon het water er doorheen te stromen! „Hoera!" juichten de Kabouters. „Het lukt!" SCHEEPVAART Alamak, pass 20 Ouessant. Alchiba, 20 te Lulea v. R'dam. Almkerk. 20 v. Fremantle n. Adelaide. Alwaki. 20 v. Santos n. Victoria. Arendskerk. pass. 20 Gibraltar. Abbekerk, 21 v Port Said n. Marseille. Alcinous. 18 v. Singapore. Amsteldijk, 19 te Houston. Annenkerk, 20 te Adelaide. Alderamin, '20 v Le Havre n. Lorient. Aletta (tt. 20 v. Pladju n. Singapore. Alhena. 20 100 m. O. Natal. Aludra. 20 v. Hamburg n. Duinkerken. Amsteldiep, pass. 20 Baton eil. Amstelveen. 20 700 m. O. Kp. Race. Andijk, 20 70 m. NO Kp. Hatteras. Arendsdijk. 20 400 m. NO. Belem. Aldabi, 21 te Antwerpen v. R'dam. Aalsdijk. 21 pass. Scilly. Alblasserdijk, 22 te Antwerpen v. Londen. Algorab, pass. 21 Beachyhead. Alkaid. 21 v. Lulea n. R'dam. Alphard. pass 21 Ouessant, Alphacca, 21 te Rosario. Aagtekerk, 22 v. Sydney. 23 verw. Melbourne. Alcvone, pass. 22 Madeira. Algenib. 21 v. Santos. 22 verw. Rio de Janeiro. Altaïr, 21 v. Buenos Aires n. Santos. Amstelkerk, 21 te Douala. Bali, 21 te Singapore. Berlage. pass. 20 Madeira. Bonaire, pass. 20 Finisterre. Britsum, pass. 20 Miama. Baarn, 20 700 m. NO Barbados. Barendrecht (t), 20 1050 m. O. Barbados. Blitar, 20 v Soerabaja n. Panarukan. Bloemfontein, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Boschfontein, 22 te Mombassa verw. Boskoop. 21 v. Antwerpen n. A'dam. Beverwijk. 21 v. Sfax n. R'dam. Borneo. 22 te Makassar v. Palembang. Breda. 21 v. Cristobal n. Curasao. Bennekom. 21 van Antofagasta n. Valparaiso. Clavella, pass. 20 Brothers Caltex Pernis (t). 20 230 m. O. Malta. Ceram, 20 te Karachi. Chama (t), 20 v. R'dam n. Huil. Coryda (tl. 20 te Sambu. Ceronia ft). 20 330 m. O.NO. Madras. Chitral (tr. en gez.). verw. 23 v. Djakarta, 20 Oct. te A'dam verw. Gordias, pass. 21 Gibraltar. Caltex Delft, pass. 22 Gibraltar. Cheshire (V. en gez.), 20 v. Colombo. Danae, 20 v. Napels n. Livorno. Duivendijk. 20 v. Bremen te Antwerpen. Dalerdijk, 21 v. Hamburg n. Bremen. Duivendrecht ft), 20 160 m. O.NO. Kp. Frio, Elmina, 20 v. Matadi te Pointe Noire. Esso Amsterdam ft), 20 180 m. W. Ouessant. Esso Den Haag (t), pass. 21 Kp.- de Gata, Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 294% 298 224 22814 22814 231% A. K. U 173 173% 125 Nederlandse Ford 275 Nederlandse Kabel 270 v. Berkel's Patent 115)4 Scheepvaart-Unie 156% 159% Holl.Amerika Lijn 16614 Deli Maatschappij 122% 123% H. V. A 123% 125% A'dam Rubber ,rt Ned. Handel Mi?. 138 139 145 N.-I. Handelsbank 85 Billiton Mij. II.. 232 Etrema (t), 22 v. Curacao te Trinidad. Felipes (l), 20 te Pladju v. Bangkok. Fairsea (tr. en gez.). pass. 21 Bizerta. Friesland, pass. 21 Azoren. Gaasterkerk, 20 v. Mombassa n. Aden. General C, C. Ballou (tr. en gez.), 23 verw. Ad' Gooiland, pass. 20 Kp. Verdische eil. Gova, pass 21 Gibraltar. Gadila (tl. 20 780 m. ZW. Flores. Gemma ft). 21 v. Hamble te Stanlow. Grootekerk. 20 v. Hamburg n. A'dam. Groote Beer. 21 330 m. O.Z.O. Guardafui. Garoet, 21 v. Djakarta n. Pladju. Heelsum, 20 v. Londen te Antwerpen. Heemskerk, 20 220 m. W. Kp. St. Vincent. Helena, 20 1000 m. ZW. Flores. Hoogkerk. 20 500 m. Z Kp. Palmas. Hvdra. 20 860 m. W.ZW. Flores. Hennes, 20 Westelijke ingang Str, Magellaen. Hersilia, 21 v. Southampton. Haarlem, 22 te A'dam v. San Juan. Hecuba. 22 v. Georgetown n. Paramaribo. Indrapoera. 20 600 m. W.NW. Minicoy. Ino. 18 v. Port au Prince n. Barahona. Ittersum. 21 te Jaclcsonvïlle v. Hamburg. Jagersfontein. 21 te A'dam v. Dar es Salaam. Japara (kpm), 20 v Soerabaja n. Makassar. Jobshaven, 21 bij Finisterre. Java, 22 pass. Sabang. Jupiter. 22 v. Izmir te Khalkis Johan v. Oldenbarnevelt, 21 300 m. O.Z.O. Guar dafui. Kertosono, 21 te Singapore. Klipfontein, 20 te Port Elisabeth. Kola Gede, 22 v. Port Said. Laagkerk, pass. 20 Gibraltar. Laurenskerk. 20 v. Bushire n Aden. Lissekerk, 21 te Genua. Loppersum, 20 v. Bari n. Casablanca. Larcnberg. 21 te A'dam v. Casablanca. Lombok. 18 v. San Francisco te Portland. Luna, 21 v. Oran n. Gibraltar. Loenerkerk, 21 v. R'dam n. Basrah. Leersum, 20 330 m. Z. Kp. Race. Leopoldskerk, 20 nog te Khorramshar. Lucita (t). 20 v. Dingle n. Heysham. Laagkerk. pass. 21 Kp. Bougaroni. Lutterkerk. 21 bij Pantellaria. Mataram. 20 v. Suez. Mentor. 21 te Rotterdam. Malea (t), 21 verw. Tarakan. Murena (t). 10 100 m. ZW. Azoren. Mijdrecht (t). 20 350 m. N. St. Paulsrocks. Madoera. pass. 21 Algiers. Mapia, 21 te Djakarta. Mariekerk, pass. 21 Gibraltar n. Antwerpen. Mirza (t), 21 v. Miri n. Sydney. Maaskerk, 21 v. Monrovia n. Freetown. Marpessa (1), 21 v. Curagao n. Teneriffe. Merwede, 21 v. Bremen n. Charleston. Nestor. 19 v. Istanboel te Izmir. Nieuw Amsterdam, pass 21 Lizard. Noordwïjk, 20 v New York n. Newport News. Noordam. 20 950 m. O. Kp. Race. Oraniestad, 20 v. Madeira, Overijsel, 20 660 m. O.ZO. Cocos eil. Ondina (t). pass. 21 Algiers. Ormonde. 22 pass. Finisterre. 24 16 u. verw. Polyphemus. 20 rede Belawan. Prins Alexander, pass. 20 Belle Isle. Prins Joh. W. Friso. 20 te Hamburg v. Quebec. Prins, Maurits, 21 v. R'dam n. Chicago. Papendrecht, 20 210 m, W. Ouessant. Prins Wille IV, 20 1000 m. O. Belle Isle. Pygmalion, 20 350 m. W.t.Z. Finisterre. Phrontis. pass. 21 Guardafui. Prins Willem II. 22 verw. te Basrah v. R'dam. Prins Willem Hl, 21 te Antwerpen. Polydorus. 22 te Mobile v. Charleston. Ranchi (tr.). pass. 21 Gibraltar. Riouw, 20 v. Port Said n. Marseille. Rossuiri, 20 v. Duinkerken n. Lissabon. Radja, 16 te San Francisco. Raki. pass. 20 Alleppey. Rotula. pass. 20 GuardafuL Ruys. 21 v. Lorenzo Marques te Durban, Rijn, 21 Kielerkanaal. Rijnland, 20 op de Elbe v. A'dam. Ridderkerk, 22 te Lorenzo Marques. Rottl. 21 v. Aden n. Belawan. Roebiah. pass. 22 Ouessant. Rijnkerk, 21 v. Genua n. Port Said. Sarangan. 20 v. Abadan n. Bombay. Slamat. 20 v. Charleston te Baltimore. Soestdijk, 20 te Galveston. Stad Alkmaar, 20 v. Narvik te Emden. Salatlga, 16 v. Seattle te Vancouver. Salland, 21 te Rio de Janeiro. Samarinda. 20 v. Tarakan n. Djakarta. Sommelsdijk. 19 v Galveston n. Londen. Stad Haarlem. 20 v. Gibraltar n. Vlaardingen. Saparoea. 20 175 m. Z. Kp.Blanco n. Le Havre. Stanvac Talang Akar (t), 21 te Bangkok. Sarpedon, 21 v. Curagao n. Aruba. Schie, 21 verw. te Fort Liberte v. Kingston. Stad Dordrecht, verw. 22 n. Palermo. Stad Breda. 21 dwars Sierra Leone. Stad Leiden. 21 v. Montreal n. Nederland. Stad Maastricht, 21 v. Genua n. Casablanca. Stad Vlaardingen, 21 v. Narvik n. Emden. Stentor, pass. 21 Finisterre. Sumatra, 21 v. Makassar n. Soerabaja. Sunetta (t). 21 v. Suez. Scherpendrecht, 22 dwars Muscat. Schiedijk, 22 v. Brownsville te Havanna verw. Sibajak (convooi Zuiderkruis) (tr.), 21 800 m. O.Z.O. Guardafui ni. Rotterdam. Tarakan. pass. 20 Kp. St. Vincent. Tibia, pass. 20 Bizerta. Tjikampek, 21 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Tjisadane, 21 te Durban. Tawali, 21 te A'dam v. Djakarta. Tjipondok, 16 te Buenos Aires n. Yokohama. Tasman, 21 te Soerabaja. Ternate, 20 v. Bhndju n. Pinahg. Tjibodas. 21 verw. Djakarta v. CHeribon. Tjibadak, 17 v. Balikpapan n. Kongkong. Trajanus, 17 v. Mobile n. Houston. Taria (t), 21 v. Avonmouth n. Plymouth. Triton, 21 v. Laguaira n. New York. Tabian. pass. 21 Ouessant. Tabinta, "pass. 21 Algiers. Themisto, pass. 21 Belle Isle. Tjipapas. 21 v. Kobe n. Nagoya. Tosari. 22 te Colombo. Theseus, 21 v. Malta n. Bart. Venus, pass. 20 Kp de Gata. Van Outshoorn, 20 v. Djakarta n. Soerabaji. Van Riemsdijk, 21 verw. Makassar. Van 't Hoff, 21 v. Makassar n. Soerabaja. Weltevreden, 20 v. Penang n. Aden. Willem Ruys. 20 v. Suez. Wield recht t), 19 v. Karachi te Bombay. Willemstad. 20 v Barbados n. Madeira. Waibalong, 20 v. Makassar n. Menado. Westerdam. 20 500 m. O. Kp. Race. Waterland, 20 te Rio de Janeiro. Westland, 21 dwars Oporto. Woensdrecht, 21 v. Punta Cardon te Searsport. Zonnewijk, pass. 20 Azoren. Zuiderkruis, (zie Sibajak). Zijpenberg, pass. 22 Kp. St. Vincent. ADVERTENTIE ANKER HORLOGES WEKKERS BIM BAM KLOKKEN Grote sortering - Voordelige prijzen Bijzondere modellen - 1 jaar garantie U koopt bij een vakman 3AGT Kleine Houtstraat 10b FEUILLETON door Cisela Furfmüller (Vertaald uit het Duits) 26) De coquette manier, waarop ze sprak, irriteerde hem. Ze probeerde kennelijk hem door haar charmante uiterlijke hoedanig heid voor zich in te nemen. Je weet heel goed, waarom het gaat, zei hij scherp. Hij greep zijn actetas en haalde er de twee sleutels, die hij de dag na de dood van Valentin R«the van haar in ontvangst had genomen, uit te voor schijn. Herinner je je deze sleutels? Ze sloeg haar ogen neer. Hij mocht het schuldbewustzijn, dat hierin te lezen stond, niet zien. Ja, die herinner ik me, ant woordde ze langzaam. Waarom heb je me destijds met opzet een verkeerde sleutel gegeven in plaats van het passende exemplaar? Laat u mij er alstublieft buiten, riep ze opeens met grote, heftigheid uit, terwijl ze zijn hand vastpakte. Ik heb niets ge daan. Met een enigszins bruut gebaar duwde hij haar van zich af. Beheers je! Ik heb geen tijd voor lange verhalen. Wat wilt u dan van mij? vroeg ze, hem hulpeloos aankijkend. Ik wil van je weten, waarom je me een valse sleutel gegeven hebt. Deed je dat uit eigen vrije wil, of werd je dat op gedragen? Er heerste even een stilzwijgen. Dan kwam langzaam het antwoord: Ik.... kreeg daartoe opdracht. Dat dacht ik al, antwoordde hij iets vriendelijker. Wie gaf je die opdracht? Moet ik het zeggen? stamelde ze met een ongelukkig gezichtje. Natuurlijk moet je me dat zeggen! Mevrouw Rothedroeg het me op, antwoordde ze zachtjes. Juist, dat is zeer interessant. Wat was de reden van deze zonderlinge opdracht? U vroeg de dag na de moord de twee sleutels van de achteruitgang. Er was ech ter slechts één exemplaar hier aanwezig. Twee andere exemplaren had het perso neel. Dat was mij bekend.... onderbrak hij haar. Het derde exemplaar had de heer Rothe altijd, en de vierde sleutel, die me vrouw Rothe bezat, was niet meer aan wezig. Zo iets vermoedde ik al. Daarom wilde ik de aanwezigheid van alle sleutels toen onmiddellijk vaststellen. Wie had de vierde sleutel? Een meneereen kennis van mevrouw Rothe. Wanneer gaf mevrouw Rothe hem die sleutel? Dat weet ik niet, antwoordde het meisje met een koppig gezicht. Dat weet je héél goed. Mevrouw Rothe heeft haar bezoeker deze sleutel een half uur vóór de moord gegeven. Klopt dat of niet? Hij keek haar doordringend aan. Klopt dat? herhaalde hij, toen er geen antwoord kwam. Ja, het klopt, antwoordde ze langzaam na enig stilzwijgen. Hoe laat kwam mevrouw Rothe op de middag van de moord thuis? zette hij de ondervraging voort. Enkele minuten na vijven, antwoord de ze zonder aarzeling. Maai aan de ma nier, waarop ze haar lippen samenperste, en de felle blos op haar gezicht, zag Hel- bing, dat ze haar snelle antwoord betreur de. En die vreemde meneer, wanneer kwam die? Dadelijk nadat mevrouw Rothe terug was. Heb je ook gehoord, wat ze samen bespraken? Nee.ik heb eigenlijk niets ge hoord. Maar toch wél iets? Jonge meisjes hebben scherpe oren. Als je een beetje nieuwsgierig bent, kom je veel te weten. Vertel me dus maar gerust, wat je hoorde! Ik kan het me werkelijk niet meer precies herinnerenaarzelde ze. terwijl haar gezicht beurtelings rood en bleek zag. Dan blijf ik net zo lang hier zitten, tot het je weer te binnen schiet, antwoord de hij rustig. Hij stak een sigaret op en keek onverschillig voor zich uit. Nu? Ik hoorde alleen enkele brokstukken van een gesprek, begon ze na een poosje. Ik heb trouwens ook niet geluisterd naar wat ze zeiden, maar alleen zo nu en dan wat opgevangen, omdat ik die dag de grote in de muur gebouwde klerenkast van me vrouw moest uitruimen. Door de betrek kelijk dunne wand van het aangrenzend vertrek kon ik toen een deel van het on derhoud volgen. Ik begreep er echter niet veel van en wist niet wat ik ervan denken moest. Vertel me nu maar, wat je hoorde, ik zal er beter weg mee weten dan jij, drong hij aan. Denk goed na en vertel al leen de waarheid. Eerst hoorde ik niets bijzonders, be gon ze met grote tegenzin. Ze spraken over het weer en over de naaister, bij wie me vrouw Rothe juist die middag geweest was. Pas enige tijd later hoorde ik de naam Anna of Anra.... Het klonk zo merk waardig, dat ik erom moest lachen. Die naam was niet Anna of Anra, maar Amara, merkte Helbing op. Dat is mogelijk. Was dat alles, wat je hoorde? vroeg Helbing, terwijl hij enkele aantekeningen maakte. Ja, eigenlijk wel. Ik hoorde nog, hoe hij vertelde, dat een meneer, met 'n Italiaanse naam. gestorven was, en hij dat, als hij geld had, diens werk voort zou kunnen zetten. Hij zou dan spoedig een beroemd man zijn. Hij begon zeer enthousiast en opgewonden te praten, maar sprak zo snel, dat ik niet alles meer kon volgen. Zijn woorden werden weer verstaanbaar, toen hij zeer duidelijk zei, dat hij nogmaals zijn plan voor wilde leggen en een lening zou proberen af te sluiten. Het geld zou, naar zijn mening, z'n rente zeker opbrengen. En als hij het niet doet, wat dan? vroeg mevrouw Rothe daarop. Wel, dan kan het natuurlijk niet door gaan, antwoordde hij en lachte. Het was een onaangenaam lachje, dat me deed hui veren. Ik zal mijn doel dan op een andere manier moeten bereiken. Geei me in ieder geval de sleutel van de achter deur, dat lijkt me beter. Mevrouw Rothe sprak daarna weer zeer snel en heel zacht jes, zodat ik dat niet volgen kon. Is dat werkelijk alles, wat je hoor de? Hanna aarzelde en zuchtte diep. Nee.Mevrouw Rothe sprak dan opeens weer duidelijker. ze zei. ik wil het eigenlijk liever niet herhalen Helbing keek haar bevelend aan. Je moet thans alles zeggen, zonder aarzeling, zonder mededogen, anders moet ik aan nemen, dat je ernstiger in deze affaire be trokken bent dan het toch al het geval schijnt te zijn. Het meisje huiverde. Nu dan mevrouw Rothe zei: ik ben bang voor je, hij kan zo driftig worden, en als hij er achter komt, wat er tussen ons is. wees alsjeblieft voorzichtig, als je naar hem toegaat. Helbings ogen glansden. Kun je dit onder ede herhalen? Het meisje knikte dapper. Ja, meneer, dat kan ik zeker. Wat antwoordde hij toen? Die manhij zeiHet viel haar kennelijk heel zwaar verder te gaan. Nu Hij lachte, meneer, het was een vre selijke lach, en hij zei: Maak je geen zorgen, ik ben niet weerloos; hij moet mevrouw Rothe daarna iets hebben laten zien, waarvan ze schrok, want ze gaf een gilletje en zei zo iets van „doe dat ding weg" of iets dergelijks. Wat ze daarna nog zeiden, kon ik niet volgen. Helbing bleef even zwijgend voor zich uit- zitten kijken. Daarna keek hij het meisje scherp aan. Waarom heb je meegewerkt aan die comedie mei die valse sleutel? Hebben noch mevrouw Rothe. noch jij, begrepen, dat ik onmiddellijk de proef op de som zou nemen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6