Hartendorp Dankbare Leger des Heilscommandant gaat scheep naar Zuid-Afrika LOOSJES Uw dans-seizoen-1950 sf Uw dans-seizoen-1950 5 J. G. MARTINS Zonen Nieuw leerplan voor de Haarlemse openbare lagere scholen Verlovingsportretten EGYPTISCH LINNEN REGENJASSEN f &7 M. Douwma en Zoon GEN. CRONJcSTRAAT 42-44 - TEL. 15435 Regeringsnota over de loonpolitiek FRIS, KELLER en MACDONALD j Herleefde belangstelling een kostelijk instrument voor Zaterdag 23 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 8 De scheidende territoriaal commandant in Nederland van het Leger des Heils Charles H. Durham heeft iets weg van een in de dienst vergrijsde generaal van de Hogere Krijgsschool. Hij zelf heeft geen enkel bezwaar tegen die vergelijking. Een bespreking met zijn „staf-officieren heet: „Oorlogsraad" en hij schuwt het woord aggressie niet. „Wij zijn voortdurend in de aanval. Wij plegen graag aggressie om de Boodschap van het Leger des Heils, die de Boodschap van het komende Koninkrijk is. overal te brengen". Commandant Durham doet dat zonder groot vertoon, ook al gebruikt het Leger des Heils zelf graag alle middelen die een behoorlijke toeloop kunnen verzekeren. Nu hij ons land op 26 October gaat ver laten, heeft een van zijn medewerkers iets onthuld van zijn staat van dienst. Hei is de carrière van een man met een enorm organisatietalent en een onbedwing bare werklust, dis in Engeland zijn naam vestigde toen hij hoofdaccountant van het Leger was en tevens als muzieksecretaris de belangen behartigde van zesduizend muzikanten en zangbrigade-leden. In November van het Bevrijdingsjaar kwam hij dus naar Nederland en vond daar een totaal ontredderd Leger. Straks scheept hij zich in voor Zuid- Afrika, waar een zeker niet minder zware taak hem wacht. De centrale leiding werd in een centraal gebouw hersteld. De opleiding der offi cieren krachtig ter hand genomen. Vijftig haveloze korpsgebouwen weer vernieuwd in gebruik genomen. De handelsdrukkerij werd bedrijfsklaar gemaakt. In 1947 kon het diamanten jubileum van het Leger op gewekt worden gevierd in het besef dat de opbouw in snel tempo voltooid werd. „Nee voor hobbies heb ik geen tijd, of het zou moeten zijn, dat ik in een ver loren ogenblik graag de vogels gade sla. Nee, ik speel zelf geen trompet, al heb ik in Nederland getracht hei peil der Legercorpsen te verbeteren door de beste musici uit het hele land in een model-orkest samen te brengen". Dat orkest, zo horen wij verder, gaat op tournée om zijn prestaties aan andere Heils-ensembles te doen horen. Nee, commander Durham heeft het zo druk dat hij zelfs geen tijd heeft gehad om Nederlands te leren. Maar wel hoopt hij van zijn ervaringen hier" in Zuid-Afrika veel profijt te trekken. En hij. is dankbaar voor de grote steun die hij van de Nederlandse bevolking onder vond. Het Leger des Heils-werk breidt zich steeds meer uit. De opbrengst van de col lecten steeg van 30.000,voor de oor log tot drie ton per jaar nu. „Maar dat is allemaal niet zo belang rijk: het gaat tenslotte om de zaak van het Koninkrijk Gods", voegt er eraan toe. ADVERTENTIE Nachtdienst apotheken Haarlem: Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Barieljorisstraai 11, telefoon 10175; Park apotheek. Kleverparkweg 13. telefoon 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946: Apotheek Gildehuis, Koninginneweg 3, telefoon 12033. Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, telefoon 28320. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85. DERDE H.O.V.-CONCERT VOOR DE RAAD VAX OVERLEG Op Dinsdag 26 Sept. geeft de H.O.V., on der leiding van Toon Verhey, het derde concert, georganiseerd in samenwerking met de Raad van Overleg, waarbij aangesloten de Haarlemse Bestuurdersbond, de afdeling Haarlem van de K.A.B. en de Haarlemse Christelijke Besturenbond. Het programma bestaat uit de eerste Peer Gynt-suite van Grieg, het symphonische gedicht „Les Pré ludes" van Liszt en het Pianoconcert van de eerstgenoemde componist. De pianist Paul Niessïng verleent solistische mede werking en Wouter Paap zal de uit te voe ren werken mondeling toelichten. ADVERTENTIE DE BEZIGE BIJ WERELDATLAS r verschijnen bij de uitgevei kan nog een beperkt aantal leveren tegen intekenprijs 23.50. Prijs wordt na verschijnen tenminste 29. Grote Houtstraat 100 Tel. 15060 Iemand vraagt hem naar „zijn opval lendste ervaring in Nederland". Maar daar kan Kolonel Durham zo geen antwoord op geven. Hij is zo opgegaan in zijn roeping, dat zijn persoonlijke belevenissen voor hem niet tellen. De commandant neemt op 5 October in „Bellevue" in Amsterdam afscheid van zijn troepen. De nieuwe commandant, Ejnêr C. Thykjaer is een forse zestiger, Deen van geboorte. Hij kwam in 1905 in opleiding voor officier; verbleef fin Noorwegen en Engeland, waar hij korte tijd/een functie bekleedde op het Internationaal Hoofd kwartier. In Tsjechoslowakije, Denemarken en Finland was hij Territoriaal Commandant. Hij is gehuwd met een dochter^ van de Zweedse Commandant Larsson, een van de pionier-officieren. ADVERTENTIE STOFZUIGERS WASMACHINES KOELKASTEN Betaling desgewenst in overleg 1. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT! Grote Houtstraat 131 Smcdestraat 7 Oprichting kring Kennemerland van R.K. Amateurtoneel Het Werkverband Katholiek Amateur toneel in Nederland is actief bezig in alle provinciale centra groepen te vormen. Zo wordt op 1 October in het seminarie Hage- vela te Heemstede de kring Kennemerland opgericht, die zowel het Noorden als het Zuiden van deze stréelc zal omvatten. De Haarlemse verenigingen zullen zich voor lopig nog afzijdig houden. Na afloop van de oprichtingsvergadering wordt in het R.K. Verenigingsgebouw de organisatie van kring wedstrijden besproken, gevolgd door een bestuursverkiezing. Tenslotte geeft de vereniging „Door Eendracht Sterk" een voorstelling voor de aanwe zigen. ADVERTENTIE voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus bovendien in het feestelijk teken van.. Martin's Jubileum! Dans-Academie Schagchelstraat 29 - Haarlem - Telefoon 10S06 U kunt inschrijven voor Uw Cursus en Besloten Clubs of Privé-les.en' Inlichtingen inwinnen elke dag 1112, 14—17, 19—21 uur Aan de leerkrachten wordt veel vrijheid gelaten De geleidelijke verfrissing van het onder- I vooral van de zijde der opleidingsscholen, wijs op de Haarlemse openbare lagere I die daarin werden gesteund door de direc- scholen is met ingang van het nieuwe teuren der middelbare scholen, die van schooljaar een belangrijk stadium verder gekomen door de invoering van een nieuw leerplan. Het Schoolparlement is reeds enkele jaren geleden met de voorbereiding daar van begonnen. Het heeft vrij lang ge duurd voor een definitief voorstel op ta fel kwam, een gevolg van de zeer uiteen lopende opvattingen, die er in onderwijs kringen nu een keer over de taak en het doel van de lagere school bestaan, opvat tingen die natuurlijk ook in de samen stelling van het leerplan weerspiegeld worden. Het leerplan dat tot nu toe werd ge volgd, stemt uit 1922. Hoewel het her haaldelijk werd gewijzigd, was het totaal verouderd, vooral de boekenlijst, waaruit de scholen een keus mogen maken. Het voornaamste bezwaar was wel, dat er verschil werd gemaakt tussen de zes- en de zeven-klassige scholen. De eerste waren de zogenaamde oplei dingsscholen, de overige .(en de meeste) de „volksscholen". Deze scheiding had grote bezwaren. In de eerste plaats wel dit, dat de „opleidingsscholen" (waar de leer lingen dus worden klaargemaakt voor Mulo, HBS of Gymnasium) het karakter kregen van „standenscholen". Feitelijk moesten de ouders reeds, wan neer het kind zes jaar was, beslissen over een opleiding die het weer zes jaar later zou krijgen. Gebrek aan inzicht in de ver mogens van het kind, traditie en mense lijke ij delheid hebben daardoor heel wat kinderleed veroorzaakt. Want op de opleidingsschool moest een zwaarder programma worden afgewerkt dan op de „volksscholen", met het gevolg, dat vakken als handwerken, handenarbeid, tekenen, kennis der natuur en zingen er maar al ie dikwijls bij in het gedrang kwamen.-En intussen zouden heel wat kinderen veel gelukkiger zijn geweest als ze op een „volksschool" die vakken, die zo bij uitstek belangrijk zijn voor de vor ming van het karakter, wel hadden gehad. Omgekeerd was het trouwens zo, dat een niet onbelangrijk getal arbeiderskinderen met een redelijke begaafdheid op de „volksschool" dikwijls niet voldoende ge legenheid kreeg die kennis op te doen die voor het toelatingsexamen voor een mid delbare school noodzakelijk is. Al zijn er •gelukkig vele leerkrachten die graag hun vrije tijd voor het bijwerken van veelbe lovende meisjes en jongens beschikbaar stellen. Meer gelijkheid Men heeft dus bij het nieuwe leerplan naar meer gelijkheid gestreefd. Tot een op lossing, die iedereen bevredigde is men niet kunnen geraken. Het verzet kwam ADVERTENTIE WAT MANKEERT ER IN UW KEUKEN? Gaat U nü eens kijken bij Schous! Gas- en kolenfornuizen en gecombineerd o. a. Küppersbusch, grote sortering gascomforen, keukenuitzetten van DRU en BK maken U Uw keus gemakkelijk! 'tZijn ware Jubileum- artikelen, die Schous U heden biedt. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 September 1950 ONDERTROUWD: 22 Sept.. G. M. Daanen en J. M. H. Steenis. BEVALLEN van een zoon: 20 Sept,, M. A. WallekersWiering; 2f Sept., E. P. Sarlet Kaptijn: W, H.,Overwetevde Vries; J. M. BertelsBroeken; J. ModdermanBuiten huis: 22 Sept.. A. C. Hardebil—van Hoorn. BEVALLEN van een dochter: 20 Sept., H. C. LeijdekkersVerweij; W. C. Cramer Boeree; 21 Sept., M. T. Schotten—Heintjes; E. LasschuitHupkens; M. E. G. Janssen van der Veldt; C. Doesde Kwant; J. Tref fersOenema; J. FiliusHogeveen; J. M. van WarmerdamHuiberts: 22 Sept., M. M. SteenkistGieliam. OVERLEDEN: 20 Sept., J. van der Kroft, 53 j-, de Clercqstraat; 21 Sept., A. H. Buis- slnk—van der Colk, 70 j., Pijnboomstraat: D. Smit, 54 j.. Pijlslaan; C. Kemp, 78 j„ Haze- paterslaan. Bazar Lutherse Gemeente Door omstandigheden kon de jaarlijkse markt op het kerkplein van de Evangelisch Lutherse Gemeente deze zomer geen door gang vinden. In plaats daarvan zal op Woensdag 4 en Donderdag 5 October in het Krelagehuis een bazar worden gehouden ten bate van het Lutherhuis in Haarlem- Noord. Op de bazar zullen de poppen van de princessen ten toon gesteld worden. ADVERTENTIE oordeel zijn dat een bepaalde hoeveelheid parate kennis voor de scholieren in het eerste jaar onmisbaar is. Men heeft er thans dit op gevonden, dat in het leerplan zoveel „speling" is gelaten, dat iedere school haar eigen regeling kan maken. Dit is bereikt door per klasse twee vrije uren per week in te lassen, die naar eigen verkiezing kunnen worden gabruiki voor handenarbeid, tekenen, zingen, ex cursies en dergelijke of voor het bijspij keren van de kennis voor het toelatings examen voor een H.B.S. of een dergelijke inrichting. De Rijksinspecteur, die voor deze moei lijkheden een open oog heeft, is met deze oplossing accoord gegaan. Bovendien heeft men op de opleidings scholen het handwerk voor de meisjes ook in de eerste twee klassen verplicht ge steld. Vroeger begon men daarmee pas in het derde leerjaar. Een ander onbillijk en belangrijk verschil tussen opleidingsschool en volks school is tevens uitgewist: de vacanties zijn voor beide even lang geworden. Vroeger werd op het eerste type zes, op het tweede vier weken vacantie gegeven. Tenslotte zijn natuurlijk in de boeken lijst de nieuwere methoden vermeld, ter wijl de alleroudste daaruit zijn verdwenen. Het zal duidelijk zijn, dat de verschil len tussen de opleïdings- en volksscholen zijn blijven bestaan. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat het aantal ouders, dat zich laat leiden door adviezen van daartoe bevoegde instanties en personen langzaam aan toeneemt. Na tuurlijk komt de wens de kinderen een goede opleiding te geven niet altijd uit verwerpelijke motieven voort, integendeel. Doch nog veel te vaak ziet men „een goede opleiding' 'uitsluitend als een kwestie van H.B.S. of Gymnasium. ADVERTENTIE „RICHE FOTO ART" I GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 ADVERTENTIE WIJ HEBBEN HEDEN ONTVANGEN EXTRA LANGE MATEN geheel dubbel poplinweefsel, extra kwaliteit y Ook uitkeringen van verschillende sociale voorzieningen worden verhoogd De regering heeft aan de Tweede Kamer doen 'toekomen de toegezegde nota van de loonpolitiek. De regering zegt daarin, dat de recente internationale spanningen door haar economische consequenties niet zon der invloed op het prijspeil hier te lande zijn gebleven. De regering is tot de slotsom gekomen, dat het wenselijk was de lonen met 5 pet. te ver-hogen ter wille van het behoud van rechtvaardige sociale verhoudingen. Hier bij is overwogen, dat de sedert 1 Januari van dit jaar opgetreden toeneming dei- kosten van levensonderhoud niet ver be neden de 5 pet. blijft en het verloop op de wereldmarkten een stijgende tendenz ver toont. De regering heeft dan ook besloten een loonsverhoging van 5 pet. toe te staan met inachtneming van een maximum van 180 per jaar. De regering acht deze begrenzing ge wenst, omdat de toegekende loonbijslag slechts tot strekking heeft de stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften te compenseren. De regering heeft zich ge realiseerd, dat het invoeren van een maxi mum een nivellerende werking op de lonen heeft, doch zij heeft gemeend dit nadeel te moeten aanvaarden, zulks mede met het oog op de financiële consequen ties, welke voor het staatsbudget aan een verhoging zonder het stellen van een maximum zouden kunnen zijn verbonden. Van een 20-tal bedrijfstakken zijn ver zoeken om dispensatie ontvangen. Wordt er afwijzend op beschikt, dan moet de bij slag met terugwerkende kracht worden uitgekeerd. De regering acht het noodzakelijk, dat ten aanzien van verschillende sociale voor zieningen maatregelen ter verhoging van uitkeringen worden getroffen. Besloten is de maxima ingevolge de over- bruggingsregeling en de normen van de sociale biïstandsregeling met 5 pet. te ver hogen. Voorts zal bevorderd worden, dat op korte termijn bij de Tweede Kamer een tweetal wetsontwerpen wordt aanhangig gemaakt, strekkende tot: ADVERTENTIE Voor alle merken STOFZUIGERS vanaf 2.50 per week GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 SANTPOORT TELEF. 16990 17696 Verhoging van de bijslag, welke wordt verleend op de ouderdomsuitkeringen in gevolge de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. Voorgesteld zal worden deze bijslag welke thans 5 pot. bedraagt, te verhogen tot 10 pet. Verhoging van de kinderbijslag voor de loonarbeiders met 5 pet. zulks van het eerste kind af. Verhoging van de bijslag, welke wordt verleend op de Invaliditeits -en Weduwen- renten ingevolge de Invaliditeitswet, de toeslagen op die renten (100 pet. toeslag "en gezinstoeslag) en de kinderbijslag inge volge de Kinderbijslagwet voor invalidi teits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Voorgesteld zal worden ook deze bijslag van 5 pet. te verhogen tot 10 pet. Verhoging van de loongrens voor de Ziektewet en de Invaliditeitswet van ƒ4500 tot ƒ4680. Verhoging van het dagloon, dat bij ver schillende sociale verzekeringswetten voor de berekening van de premie en de uitke ringen in aanmerking wordt genomen, van ƒ12 tot ƒ13. De regering is zich ervan bewust, dat deze maatregelen extra-lasten op het be drijfsleven leggen, met alle consequenties van dien. Zij is dan ook van mening, dat de sociaal gerechtvaardigd te achten ver hoging van het loonpeil economisch ver antwoord is, omdat zij vertrouwt, dat allerwege met inspanning van alle krach ten zal worden gestreefd naar een verdere» verhoging van de productie en van de arbeidsproductiviteit. Hoofdbestuur van iOGT officieel ontvangen Vandaag en morgen wordt te Haarleij een vergadering gehouden van de Neder landse Groot-loge der Internationale Orde van Goede Tempelieren. Ter gelegenheid hiervan zijn de leden van het hoofdbestuur vanmorgen officieel op het Raadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Burge- meester mr. P. O. F. M. Cremers sprak ds leden toe en merkte op dat zowel de over heid als de IOGT strijden tegen het alco holmisbruik De .overheid heeft immers bepalingen gemaakt, waardoor niet ieder een aan drank kan komen en onbeperkt drank kan kopen. Als deze bepalingen overtreden worden dan is de strafrechter er nog om op te treden. Door de bepalin- gen tast de overheid het kwaad niet in de wortel aan, zoals de IOGT dat wel tracht, De leden dezer organisatie strijden niet alleen tegen drankmisbruik, maar ook te gen drankgebruik. Dat is een levenshouding die bij ieder weldenkend mens eerbied z=j afdwingen. Tenslotte wenste de burge meester de leden veel succes toe bij hun arbeid. De heer P. L. Hessink sprak namens de IOGT woorden van dank. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 56 Levering en verhuur van BICSOLS, INFRAPHIl, etc. Serie goedkope orgelconcerten in Haarlems Concertgebouw Wanneer op Donderdag 26 October de Haarlemse organist Jacob Bijster liet eerste van een in dit seizoen te geven serie con certen op het orgel in het Gemeentelijk Concertgebouw zal inzetten, zal het op een dag na 75 jaar geleden zijn, dat dit prach tige instrument door de Parijse organist Alexandre Guilmant in het Amsterdamse Paleis voor Volksvlijt werd ingewijd. Maar tevens betekent dit concert het begin van een herleefde belangstelling voor het nog steeds voortreffelijke orgel van de Franse bouwer Cavaillé-Coll. Op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Schalkwijkerweg te Haarlem is een kleed huis gebouwd dat vanmiddag door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers officieel in gebruik zal worden gesteld. In het ge bouwtje zijn zes kleedkamers, vier plaat sen om zich te wassen, een ruimte voor theorie en een bergplaats. „Bagdad" (L u x 0 r) Deze Universalfilm, waarin Maureen O'Hara haar bijzondere luister in Aziatische rollen ten toon spreidt, is zeker nog niet uit de tijd. De geheimzin nige intrigues in deze Oosterse geschiedenis sen, of ze gefantaseerd zijn of niet, blijven onweerstaanbaar tot de verbeelding spreken, vooral wanneer ze in technicolor worden ontrold. Maureen is hier de dochter van een Bedouinen-stamhoofd, dat door een beruchte verzameling woestijnrovers, „Black rose", is vermoord. Dat gebeurde met medeweten van de gouverneur van Bagdad, die de brunette daardoor in zijn macht hoopte te krijgen. Zij blijft echter pal staan in alle listen en lagen, die voor haar zijn uitgedacht, en krijgt hulp van een wakkere prins, aanvankelijk door haar voor dc moordenaar aangezien. Na een bloedig gevecht, waarbij vele booswicht met het kromzwaard „gekliefd" worden, kunnen Maureen en de prins zich onbekom merd gaan verloven. In het voorprogramma: de opening van de Staten-Generaal en van een reuzenslot. De laatste opening geschiedt door Woody Wood pecker, de dappere specht uit een teken filmpje. H. B. „Oom Willy wint dc derby" (Frans Hals). Oom Willy heeft eens tegen zijn charmante nichtje gezegd, dat hij na zijn dood als paard op deze aarde zou terugkeren. En een half jaar nadat oom Willy is heen gegaan ontdekt het nichtje een paard, dat precies die eigenschappen vertoont, welke oom Willy bezat. Zij wordt in haar pogingen het dier te kopen gedwarsboomd door een jonge doctor in de psychologie, met wie zij op een wat ongebruikelijke manier heeft kennisgemaakt. Die kennismaking is oorzaak van allerlei verwikkelingen en van een pro ces, waarin het gaat om de vraag of een meisje, dat gelooft dat een paard haar oom Willy kan zijn, wel toerekenbaar is. Dat proces is een van de spannendste ge deelten van deze alleraardigste film, die ein digt met een reeks opwindende scènes op de renbaan, waar oom Willy als paard de derby wint. Het nichtje wordt gespeeld door Terry Moore in „technicolour-glamour". Glenn Ford is de jonge doctor, die zozeer door de charmes van Terry in de war raakt, dat hij de wetenschap maar verloochent. Een ouderwetse gooi- en smijtfilm in het voorprogramma blijkt ook nu nog in staat te zijn, ware lachorkanen te ontketenen. S. K. „De wraak van een cowboy" (S p a a r n e) En niet zo maar van de eerste de beste verongelijkte vechtersbaas, maar van nie mand minder dan de zingende cowboy Gene Autry. Men moet wel een bijzondere schurk zijn om deze rondborstige zanger tot wraak te nopen. Daarin slagen alleen de machtige bankiers van Mesa City met hun verdeel- en heerspolitiek over Indianen en ranchers. Zij stoken zelfs een lief meisje tegen Gene Autry op, omdat deze hun plannen te zeer doorziet. Wee hen, want deze vee-oppasser is even vaardig met zijn „blaffer" als met zijn lier en verlost de verdrukten van hun tvrannen. H. B. „Neptunns dochter" (Rembrandt The ater) Esther Williams, die langzamerhand bekendheid heeft gekregen als de water nimf van Hollywood en wier films dienten gevolge steeds voor een groot deel uit water balletten bestaan, speelt thans de amphibie- hoofdrol in een geschiedenis die veel min der gevuld is met allerlei in fantastièche kleurencombinaties gevatte badscènes dan gewoonlijk. Dat andere deel wordt ingeno men door een vermakelijke reeks gebeurte nissen te land, waarbij een verdienstelijke grappenmaker en een niet minder vaardige cabarettière zorgen voor de vrolijke „noot", speciaal de muzikale. Dit optreden vormt ver-uit het vermakelijkste en best-geslaagde deel van deze rolprent, die overigens natuur lijk weer een geraffineerd staaltje is van Hollywoods vaardigheid om met kleuren, licht, revue-montage en schone jongedames ogcnstrelende effecten te bereiken. Uit het voorprogramma moet met nadruk en ere genoemd worden een uitermate gees tig tekenfilmpje, dat zich bezig houdt met de inventarisatie van de „ideale woning". Verder wordt een collecte voor het Rode Kruis ten zeerste in de milddadigheid aan bevolen. J. L. „Het Jolige Weeuwtje" (Cinema Pala- g e). Ernst Lubitsch heeft indertijd de sprankelende operette van Franz Léhar met veel_ gevoel voor de sfeer van dit zangspel op Het celluloid gebracht en de kwaliteit van deze film heeft de jaren dan ook zonder veel schade overleefd. Maurice Chevalier en Jeanette MacDonald vertolken er de noofd- rollen in en zij doen dit ieder op hun eigen speciale manier, zodat men er de zang-ster en de komiek in blijft herkennen. Toch zijn zij uitstekend op elkaar ingesteld en nun gezamenlijke prestaties geven de vrolijke, deels sentimentele historie van Franz Léhar een aparte bekoring. Velen zullen de reprise van deze operette-film waarderen. Een goed- voorzien bijprogramma gaat aan de avontu ren van deze opgeruimde weduwe en haar cavalier vooraf. J. L. „Wilde Pracht" (C i t y). Deze boeiende kleurenfilm over het leven der wilde dieren in Afrika is wegens de grote belangstelling geprolongeerd. ADVERTENTIE Heden geëtaleerd Blank eiken 2 persoons slaapkamerameuble ment. Speciale prijs 495. fa.B.A. Cassée Zonen Zijlstraat 83 Complete Meubilering HET NEDERLANDS BALLET Teneinde tot een doeltreffende concen tratie in de Nederlandse danskunst te komen, is op initiatief van de Nederlandse beroeps-' vereniging van danskunstenaars een stich ting „Het Nederlands Ballet" in het leven geroepen. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" is Vrijdag uit Curagao in de haven van de Mexicaanse stad Acapulco aan de Stille Oceaan aangekomen. Te lang reeds werd het alleen nog ge- bruikt bij de uitvoering van oratoria en dergelijke, waarvoor hei trouwens uitmun tend geschikt is. Doch de laatste jaren bleek het moeilijk de muziekliefhebbers naar het gemeentelijk Concertgebouw te trekken met een orgel concert; wellicht omdat velen menen dat bij een orgel altijd een „kerksfeer" past, die niet altijd te verenigen valt met muzi kaal genot. Toch is dat in Haarlem wel eens anders geweest. Toen de heren A. Stoop en J. C. Bunge het instrument van de ondergang redden door het van het Paleis voor Volks vlijt, waar het verwaarloosd werd, aan te kopen en aan de gemeente Haarlem te schenken, werd het goed gerestaureerd onder leiding van de stadsorganist. George Robert, werden later nog vele verbete ringen en vernieuwingen aangebracht en tot de crisisjaren werden geregeld con certen gegeven, waarvoor een goede be langstelling bestond. Deze traditie werd in de dertiger jaren, toen op alle volgens de toen heersende op vatting overbodige uitgaven werden be snoeid, afgebroken. Sindsdien bestond het gevaar, dat het het Cavaillé-Coll-orgel in Haarlem net zo zóu vergaan als jaren tevoren in Am sterdam. Want ook daar bloeide de „orgel cultuur" in de jai'en, dat de eminente or ganist J. B. de Pauw ook bekend als leraar van vele hedendaagse podiumpro minenten de vaste bespeler was. Maar de stichting van het Concertgebouw deed de belangstelling van het Frederiksplein naar de Van Baerlestraat verschuiven. Initiatief Drie Haarlemmers hebben, in samen- werfking met het gemeentebestuur, wie deze gang ven zaken ook ter harte ging, thans het initiatief genomen tot een her leving van de belangstelling voor het orgel in het Concertgebouw. <4 Het zijn de organisten George Robert en Albert de Klerk en de exploitant van Stadsschouwburg en Concertgebouw, de heer Herman Deinum. Dit is ook mogelijk door de nieuwe ex ploitatievorm van het Concertgebouw, waardoor de pachter niet alle risico draagt. Door de medewerking van de gemeente is het mogelijk geworden op cultureel gebied iets te doen dat in het begin nog finan ciële offers zal vergen. Men heeft thans een serie van vijf goed kope orgelconcerten geprojecteerd, zowel wat de toegangsprijs voor ieder recital af zonderlijk betreft als voor het abonne ment op de vijf uitvoeringen. Keur van bespelers Men heeft daartoe de medewerking verkregen van uitstekende organisten. Jacob Bijster opent de serie op 26 October, daarna komt dr. Anthon van der Horst op 23 November, op 11 Januari concerteert Albert de Klerk, op 8 Februari zijn stad genoot George Robert en tenslotte komt op 15 Maart de Belgische organist van de St Bavo in Gent, Gabriel Verschraegen een uitvoering geven, -• De programma's beloven al evenzeer be langwekkend te worden. Bach zal nu eens geen hoofdschotel worden, doch wel de meesters uit de Franse school, zoals Franck, Widor, Vierne, Guilamt, Saint- Saens en anderen, waartoe dit instrument zich juist zo bijzonder goed leent. Boven dien zullen de hedendaagse Nederlandse orgelcomponisten niet worden vergeten. Het is te hopen, dat de muziekminnaars in Haarlem en omgeving het belang van deze onderneming op zijn juiste waarde zullen weten te schatten en dat van dit seizoen af naast de traditionele zomercon- certen in de oude Sint Bavo ook een win- tercyclus in het Concertgebouw mogelijk zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10