Haarlems Dagblad Kunst en Kamer „Verenigde Volken hebben bewezen, bereid en in staat te zijn tot handelen" Strijd om Seoel gaat voort 65e Jaargang No. 19661 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 23 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie en <Dprcrtjtc Tjaarfctmcite Courant (3ïnno 6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De GEACHTE AFGEVAARDIGDE Ber nard Verhoeven heeft de Kunst onge twijfeld een dienst bewezen toen hij gister in de Tweede Kamer als haar pleitbezorger optrad. Hij deed dat in zijn maidenspeech, die door haar dichterlijke vorm en strek king niet geringe indruk maakte. Hij is trouwens dichter. Al heeft hij dan, zoals onze parlementaire redacteur opmerkt, de lier aan de wilgen gehangen, de dienst der Muzen is hij trouw gebleven. Zij behoeven óe voorspraak dier zeldzame kunstenaars, die naar parlementen worden afgevaardigd, in deze tijd wel ten zeerste. Want als men denkt aan de nieuwe bewapeningsren, die in de onwijze wereld is losgebroken, houdt men zijn hart vast voor de staatszorg, die voor de Kunst zal overblijven. Niet alleen jn Nederland. Maar in tal van andere lan den is de meerderheid zich aanzienlijk .sterker bewust van de onmisbaarheid dei- Kunst voor het levensgeluk van zo velen. Het is altijd een hachelijke zaak, over de gevoelens en inzichten van gehele volken te generaliseren. Het oude woord „zoveel hoofden, zoveel zinnen" houdt ten deze een wijze waarschuwing in. Maar zonder over drijving mag men zeggen, dat er landen bestaan waarin minder neiging bestaat om de kilste nuchterheid als hoogste wijsheid te beschouwen. In Frankrijk en in België bijvoorbeeld zal het minder moeilijk zijn de kunst-subsidies te redden, als stijging der militaire uitgaven haar volle vaart heeft bereikt, dan op ons dierbaar plekje grond. Waartoe dit alarm? zult ge u wellicht afvragen. De staatsbegroting voor 1951 toont nog geen ernstige verzwakking van de staats-belangstelling voor kunst en cul tuur. Neen, maar het dreigt snel te veran deren. De verschijnselen doen zich reeds voor; menigeen die naar Den Haag is ge togen om hulp van de staat voor cultureel streven te vragen, is ontmoedigd terug gekeerd. Tachtig jaar geleden, zegt Bernard Ver hoeven, besteedde de Staat aan de Kunst een bedrag, dat gelijk stond met tweeder den van de kosten van onderhoud van een regiment infanterie. Ik mag dat soort ver gelijking wel. Het geeft een treffend beeld. Bernard Verhoeven is zo -verstandig ge weest, het als basis voor een aanval te gébruiken. Zijn militaire kennis moge be perkt zijn, maar van ihet woord „de aanval is de beste methode van verdediging" is hij zich kennelijk bewust. Hij heeft minis ter Lieftinck niet verzocht, de rijksmildheid -jegens de Kunst in haar huidige omvang tevhandhaven, maar om méér gevraagd. Hij heeft hem een standbeeld beloofd als hij erin zou slagen, de uitgaven voor kunst opnieuw tot de kosten van twee-derden van een regiment infanterie op te voeren. Eigenlijk heeft hij aan dat standbeeld hele maal geen twijfel geuit: dat zal deze minis ter in ieder geval wel krijgen. Maar als hij wenst dat de beeldhouwer er geen vergel ding in tot uitdrukking brengt, als hij met liefde geboetseerd wil worden, zal hij het schone stuk moeten bestaan, de uitgaven voor schone kunst op te voeren tot zulk bedrag. Ik stel mij voor dat de geachte afgevaardigde in de toekomst aan zijn vergelijking zal vasthouden en ik hoop dat niet de dag zal aanbreken waarop hij zal moeten uitroepen: De Kunst is nu tot het levensonderhoud van een compagnie gezakt. Het antwoord van minister Lieftinck kunnen wij met belangstelling tegemoet zien. Vele verklaringen van minister Lief tinck hebben wij in de loop der ruim vijf jaren, waarin hij op het kussen zetelt, met belangstelling (maar zelden met blijd- ?chap) tegemoet gezien. Hij zou zich dit maal eens van zijn plezierigste kant kun nen doen kennen. De humor is hem geens zins vreemd en Bernard Verhoeven heeft hem behendiglijk in het gilde der Kunst trachten in te lijven door te verklaren dat hij een fantaisie bezit, die des kunstenaars zou kunnen zijn. Aldus door zijn gildebroe- ders te hulp geroepen straks wellicht tot erelid van Arti, het Concertgebouw, de Kring, Teisterbant en andere centra der Kunst verheven zal Nederlands ver- maardste minister begrijpen dat een be roep op zijn trouw wordt gedaan. Beseffend dat inderdaad (zoals de geachte maiden speech het heeft uitgedrukt) „hij eerlang van status zal veranderen tot standbeeld overgaan." Het is niet gering als men het aanbod krijgt, met liefde geboetseerd te worden. R. P. Bosbranden in Canada In Alberta (Canada) woeden de ergste bosbranden sinds tien jaar, tengevolge van de droogte. De regering heeft manschap pen en bulldozers ter beschikking gesteld voor de bestrijding van het vuur. Ook hon derden boeren, wier huizen en land op de weg van het vuur liggen, helpen bij de bestrijding. Elfjarige jongen zette overval in scène In een woning aan de Borneostraat te Enschede troffen buren het 11-jarïg zoon tje van de familie H. aan, vastgebonden op een stoel en met een prop in zijn mond. Zijn ouders waren niet thuis. De jongen vertelde dat twee mannen hem hadden vastgebonden, waarna zij het huis hadden doorzocht. De politie werd gewaarschuwd en de knaap werd meegenomen naar het bureau. Bij zijn verhoor bleek, dat van een overval geen sprake was. De jongen was die morgen op school gekomen zonder een boekje mee te nemen, waarom de onderwijzer hem had gevraagd. Hij was naar huis teruggestuurd, maar kon het boekje niet vinden. Om zijn wegblijven te motiveren had hij een „overval" in scène gezet, zich zelf op een stoel vastgebonden en een prop in de mond gedaan. Botsing tussen auto en bus Reder uit Groningen om het leven gekomen De reder J. Sloots uit Groningen, die met zijn auto op de rijksweg tussen Putten en Nijkerk eén voor hem rijdende vrachtauto wilde passeren, is daarbij tegen een uit de andere richting komende autobus ge botst. De heer Sloots kwam hierbij om het leven. Zijn auto werd vrijwel geheel ver nield. De autobus kreeg lichte schade. De heer Sloots was 39 jaar. Hij was ge huwd en had zeven kinderen. Minister Stikker tot de UNO: Korea en Chinese kwestie moeten gescheiden NEW YORK, 23 September. (ANP/Aneta). De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in de ochtendvergadering van de Algemene Vergadering der UNO verklaard, dat, toen de UNO in San Francisco, vijf jaar geleden, werd opgericht, er zekere redenen waren te geloven dat een nieuw tijdperk was aan gebroken waarin de volken van de wereld vreedzaam naast elkaar zoudgn leven en de verschillen in hun politiek en ideologie zouden respecteren. Indien de menselijke gemeenschap de laatste jaren doortrokken ware geweest van de geest van San Fran cisco zou de minister van Buitenlandse Za ken van een land als Nederland in hoge mate in beslag genomen zijn door het ma teriële herstel en zou hij zich niet bezorgd gemaakt hebben over de Defensie. Sommi gen zijn van oordeel, dat een verbetering van het Handvest tot een oplossing zou leiden. Was dit het geval, dan zou onze taak niet te moeilijk zijn. Naar onze mening zou het echter een ernstige fout zijn, indien wij het gevoel •in vele delen van de wereld, dat een ramp dreigt, zouden toeschrijven aan de statuten van de UNO. Het is duidelijk, dat slechts het aanbrengen van amendementen aan het Handvest het werkelijke gevaar niet zou verminderen. Niet het Handvest doch de geest die sommige leden beheerst, vormt de werkelijke oorzaak van onze bezorgd heid. Korea De toestand is te ernstig om niet open hartig te spreken. De ontrouw van de Sov jet-Unie aan de geest van het Handvest van San Francisco heeft ons gebracht waar wij nu zijn. De wereldrevolutie, die reeds lang voor 1917 deel uitmaakte van het pro gram van het internationale communisme, maakt thans deel uit van het Russische plan tot wereldoverheersing en is in dienst gesteld aan het Russische imperialisme. Overal in de wereld pogen de partijen van de Cominform in niet-Cominformlanden met dezelfde, in Moskou opgestelde, tak- tiek de grondwettelijke lichamen en de de mocratische denkbeelden te ondermijnen, het herstel te saboteren en de bevolking de moed te ontnemen. De afgelopen vijf jaar brachten geen re den tot juichen. Dit jaar echter zal zijn eigen belangrijke plaats in de geschiedenis innemen, want hoewel de idealen van San Francisco niet verwerkelijkt zijn, zijn wij er in geslaagd de overweldigende meerder heid der leden van de UNO bijeen te bren gen in een actie tegen de spectaculaire her haling van de misdaad van aggressie, waar van wij allen nog de bedroevende herinne ring bij ons dragen. „Het is duidelijk mijnheer de voorzitter, dat ik thans op Korea doel", aldus de minister. Sinds 1945 is er veel verloren gegaan doch wij hebben het bewijs gegeven, dat de UNO, voor het eerst in de geschiedenis, bereid en in staat is tot collectief handelen ter verdediging van de beginselen van het Handvest. Indien de UNO deze gelegenheid voorbij had laten gaan, zoals de Volken bond verstek liet gaan bij de Japanse aan val op Mandsjoérije en de Italiaanse aggressie tegen Abessinië, zouden de grond slagen van deze instelling vernietigd zijn. De gewone man heeft genoeg verstand om geen wonderen van een vijf jaar oude or ganisatie te verwachten. Hij zou de UNO echter nooit vergeven hebben, indien zij niet tegen de naakte aggressie opgetreden zou zijn". Minister Stikker bracht hulde aan de Amerikaanse soldaten, die zonder aarzelen bereid waren de spits af te bijten. Neder ven land had door het onmiddellijk zenden van een marinestrijdmacht en de komende verscheping van grondstrijdkrachten ge toond bereid te zijn effectief aan de ge meenschappelijke inspanning deel te nemen. Volgens minister Stikker diende men een duidelijk onderscheid ie maken tussen het Koreaanse vraagstuk en het vraagstuk der Chinese vertegenwoordiging of enig ander vraagstuk. In Korea .staat de collectieve veiligheid op het spel en op de collectieve veiligheid berusten alle pogingen om een vreedzame wereld te organiseren. Hij die de vrede breekt moet weten, dat hij op vastbesloten tegenstand van ieder van ons kan rekenen. Minister Stikker steunde Achesons voor stel en zeide dat het aanbeveling zou ver dienen de bevoegdheid van de Algemene Vergadering om aanbevelingen te doen, te versterken door een tijdig en practisch op gerichte UNO-strijdmacht waarop de Algemene Vergadering een gewettigd be roep zou kunnen doen als ergens de vrede van de wereld door aggressie verbroken zou worden. Aangaande de Chinese Vertegenwoordi ging stond het de leden vrij van mening te verschillen, aldus minister Stikker. „De regering van Nederland heeft met 15 an dere regeringen de Chinese volksrepubliek erkend. Het is normaal, dat er na een re giemwisseling een periode van onzekerheid volgt. Deze kwestie staat echter los van Korea. Men dient het gevaar voor de we reld, voortvloeiend uit de Koreaanse crisis, niet te vergroten door het te verbinden met Het woord is aan Edouard Herriot: Het ongeluk van de mens is, dat hij niet houdt van de vrede om de vrede zelf, doch alleen omdat deze het einde vormt van een oorlog. Generaal Marshall, de geestelijke vader van het Marshall-plan, die Louis Johnson als minister van Defensie der Verenigde Staten opvolgt, is in zijn nieuwe functie beëdigd. Tijdens de beëdiging met, van links naar rechts: Felix Lakinalgemeen adviseur van het departement van DefensieStephen T. Early, aftredend plaatsvervangend minister van Defensie, generaal Marshall en, met de Bijbel, majoor Clarence J. George, de assistent van generaal Marshall. (Radiografisch overgebrachte foto). de kwestie van de Chinese vertegenwoor diging". Minister Stikker bepleitte een snelle uit voering van het Schuman-plan dat hij zeide te beschouwen als de mogelijke hoek steen van een Europese economische een heid. De minister herinnerde aan de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië en verklaarde een eventueel verzoek van In donesië voor het lidmaatschap van de UNO te zullen steunen. Tenslotte zeide minister Stikker dat het bestaan van de UNO afhangt van de op lossing der belangrijke vraagstukken, die op de agenda staan. Toenemende tegenstand der Noordeliike verdedigers TOKIO, 23 September (Reuter). De strijdkrachten van de UNO, die uit het Zuidelijk brug'gehoofd in Korea naar het Noorden oprukken, verstrooien op hun weg naar Seoel grote Noordelijke eenhe den. De Amerikaanse mariniers, die in Seoel zijn binnengedrongen, stuiten op toenemende tegenstand. Het Noordelijke garnizoen van Seoel, dat vierduizend man telde, is namelijk door honderden ervaren communistische strijders van andere fron ten versterkt.De Noordelijken onderhouden voortdurend artillerievuur op de Ameri kaanse stellingen met grote stukken en antitankkanonnen. Sommige Amerikaanse stafofficieren gaven thans als hun mening te kennen, dat de herovering van Seoel nog wel verscheidene dagen zou kosten. De opmars van de strijdkrachten der UNO uit het Zuiden werd niet vertraagd. Een Amerikaanse eenheid doodde ten Noorden van Waegwan vierhonderd Noord-Koreanen, nam er veertig gevangen en vernielde vijftig vrachtauto's en twee tanks. Deze Noordelijke manschappen, die het contact met hun hoofdmacht verloren hadden, waren van drie verschillende di visies afkomstig. De gevangenen zeiden, dat in dit gebied vijfduizend Noord-Korea nen op weg naar liet Noorden waren. De speerpunten van de legers der UNO die van Seoel af naar het Zuiden opruk ken en de troepen die van het Zuiden uit opmarcheren, zijn nog ongeveer honderd zestig km van elkander verwijderd. De Britse troepen hebben sterke tegen stand ontmoet in de heuvels op ongeveer Geen visserslatijn. .Men zou haast denken dat Dean Acheson (boven) en Andrei Wysjinst.i (onder) tegen elkaar staan op te bieden wie de grootste vis heeft gevangen. Vis wordt er echter op de vergaderingen van de Verenigde Naties niet gevangen: of het zou bot moeten zijn. tien km ten Westen van de Naktong. El ders is men groepen Noordelijken voorbij getrokken. Een colonne van de uit het Zuiden op trekkende legers der UNO bevond zich volgens de laatste berichten op ongeyeer tien km van Koemtsjon. Eerdere berich ten, volgens welke reeds Amerikanen in Koemtsjon zouden zijn binnengedrongen, zijn niet bevestigd. 'Een andere colonne, van de eerste Ame rikaanse divisie cavalerie, bevindt zich op de Oostelijke oever van de Naktong, onge veer vijftig km ten Noorden van Taegoe. Een derde colonne bevindt zich tussen Koenwi en Oeisong. De Noord-Koreanen lijden volgens Ame rikaanse stafofficieren zware verliezen aan materiaal. Koemjongdong ingenomen Engelse troepen hebben ten Westen van de Naktong 12 kilometer ten Zuiden van Waegwan Koemjongdong ingenomen na zware tegenstand overwonnen te hebben. Militaire waarnemers bevestigen, dat het front der Noord-Koreanen ten Noordwes ten van Taegoe is ingestort. De Amerikaanse mariniers hebben een poging van 900 in burger geklede Noord- Koreanen om het vliegveld Kimpo te her overen, verijdeld. Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse eerste legercorps is in een schuur bij Kasan het verkoolde doorschoten lijk gevonden van een Amerikaanse luitenant. Zijn handen waren op zijn rug gebonden en het lichaam was met benzine overgoten en in brand gestoken, aldus deze woord voerder. Amerikaanse bommen op Britse strijdkrachten? De New Yorkse radiostations maken melding van een telegram uit Zuid-Oost Korea volgens hetwelk een persfotograaf gezien zou hebben, dat Amerikaanse vlieg tuigen het vuur openden en napalmbom men (met benzinegelei) uitwierpen op een heden van de Britse 27ste brigade. Onder de Britse eenheden zou grote schade zijn aangericht. De fotograaf, Herrick, zeide dit te hebben waargenomen van een vooruitgeschoven commandopost uit op vierhonderd meter afstand. Nader wordt gemeld, dat inderdaad 50 Engelsen zijn gedood bij deze vergissing van Amerikaanse piloten. Nader wordt omtrent de strijd in Seoel nog gemeld: De Amerikaanse mariniers zijn nog drie kilometer van het centrum verwijderd. De Noord-Westelijke en Züïd-Wesielijke voorsteden van Seoel zijn een prooi der vlammen. De artillerie en de marinelucht macht spannen zich uit alle macht in om de vijandelijke tegenstand in deze arbei ders* en industriewijken van Seoel, waar geen grote regeringsgebouwen zijn gelegen, te breken. De burgerbevolking van Seoel heeft de stad ontruimd en wacht achter de heuvels, die Seoel omringen, op de afloop van de veldslag. In tien uren (en één minuut) over de Oceaan WASHINGTON (Reuter). Een „thun der jet" gevechtsvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is Vrijdagavond na een non-stop-vlucht van 5280 kilometer van de Engelse vliegbasis Mansion in Kent op de vliegbasis Limestone in de Amerikaanse staat Maine aangekomen, maar de piloot van een tweede „thunder jet" moest wegens benzinegebrek boven Labrador met zijn parachute uit zijn toestel springen, aldus deelde de Amerikaanse luchtmacht Vrij dagavond mede. Dit is de snelste vlucht van Londen naar New York, welke totnog toe gemaakt is: In tien uur en een minuut. De tocht werd gemaakt om na te gaan, hoever de techniek van brandstof opnemen in de lucht gevorderd is. De toestellen namen drie maal brandstof in de lucht op. Dr. Ralph Bunche krijgt Nobelprijs voor de vrede OSLO. (Reuter). De Nobelprijs voor de vrede is toegeltend aan dr. Ralph Bunche. Bunche, kleinzoon van een Amerikaanse negerslaaf, nam de functie van UNO-be- middelaar in Palestina over van graaf Folke Bernadotte, die in September 1948 werd vermoord. Hij bemiddelde bij drie wapenstilstands verdragen tussen de Joden en Arabieren en verkreeg grote bijval voor zijn pogin gen om de vrede in Palestina tot stand te brengen. Hij bleef in Palestina tot de strijd voorbij was en keerde in April 1949 naar de Verenigde Staten terug om zijn functie van directeur van de trustschapsafdeling van de UNO weer op te nemen. Nadat hij in de Verenigde Staten terug gekeerd was, bood president Truman hem de functie van onderminister van Buiten landse Zaken aan. Hierdoor zou dr. Bunche op 44-jarige leeftijd de hoogste regerings post hebben gekregen, die ooit aan een .neger was aangeboden. Bunche sloeg het aanbod echter af. Naar gemeld, verklaarde hij dat hij „zijn gezin niet wilde blootstel len aan de sfeer van rassendiscriminatie ir de Amerikaanse hoofdstad". Als jongen was hij inzeper in de bar bierswinkel van zijn vader. Hij won een beurs voor de universiteit van California en ging later naar de universiteit van Harvard dank zij een andere beurs. Hij promoveerde op een proefschrift over de ontwikkeling van economisch ten achter staande gebieden. Hij kreeg hiervoor, als beste proefschrift van het jaar, een prijs. De Nobelprijs' voor de vrede bedraagt dit jaar ongeveer 130.000 gulden. Kleine effectenbezitters gedupeerd Op last van de officier van justitie in Den Haag heeft de politie de commissionnairs in effecten K. A. van S. en L. M. G. ge- aresteerd. Zij waren vennoten van een in middels geliquideerd effectenkantoor in Den Haag. Hun werd eind 1949 surséance van betaling verleend. De tekorten beliepen toen zeven ton. Uit familiekapitaal werd echter een aanzienlijk bedrag als schade vergoeding uitgekeerd. Een onderzoek van de politie zou hebben uitgewezen dat Van S. en G. op vermoe delijk ongeoorloofde wijze hebben beschikt over het effectenbezit van cliënten door hierop bij bankrelaties bedragen tot 250.000 op te nemen. Als verdacht van verduistering zijn zij ter beschikking van de officier van justitie ge steld en opgesloten in het Huis van Bewa ring te Den Haag. Het verduisterde bedrag bedraagt ongeveer vijf ton. De benadeel den zijn ongeveer tweehonderd kleine ef fectenbezitters. Veto van Truman op anfi-illegaliteifswet WASHINGTON, 22 September. (Reuter) President Truman heeft zijn veto uitge sproken over de door Senaat en Huis van Afgevaardigden aangenomen wet op con trole van ondermijnende activiteit. Truman noemde de wet een maatregel, die „hulp en bemoediging zou brengen aan hen, die ons willen ten onder brengen". Naar zyn mening zou de wet de communis ten helpen in plaats van hen te schaden „onze bestaande binnenlandse veilig heidsmaatregelen verzwakken". Truman zond zijn veto-boodschap aan het Congres in ongewone vorm: met dub bele regelafstand en los daarbij een briefje van één regel,, waarin „elk lid van het Congres" verzocht wordt zijn boodschap „zeer aandachtig" te lezen en te bestude ren alvorens te besluiten voor de wet "te stemmen. Volgens de wet zou Spanje geclassifi ceerd worden als totalitaire staat waardoor de proceureur-generaal verplicht zou zijn alle Spaanse zakenlieden, studenten en reizigers, die het regiem van Franco steu nen, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig- den heeft met gvoote meerderheid van stemmen het door Truman uitgesproken veto over de wet op de controle van onder mijnende activiteit te niet gedaan. Zonder debat werd onmiddellijk tot stemming overgegaan, nadat het veto was voorge lezen. Hengelaar door de bliksem getroffen In Hoorn is Vrijdagmiddag tijdens een hevig onweer de 41-jarige A. van der Mo len uit Hoogeveen door de bliksem getrof fen. Hij was op slag dood. De heer Van der Molen bracht zijn vacantie in Hoorn door en was gistermiddag in het IJssel- meer gaan vissen. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van de weduwe K. Hogetoorn aan de Öosterweg in de Purmer tot de grond toe afgebrand. Tijdens een hevig on weer sloeg de bliksem in de kapberg, die tot de nok toe met hooi was gevuld. De berg stond onmiddellijk in lichter laaie. Al spoedig sloegen de vlammen over naar het er voor staande woonhuis. De brand weren van Edam en Monnikendam ston den voor een hopeloze taak. Landarbeiders, die in de buurt werkten, hebben nog enig huisraad en enige land bouwwerktuigen kunnen redden. Verzeke ring dekt de schade, die in de tienduizen den guldens loopt. Omstreeks drie uur Vrijdagmiddag sloeg de bliksem in de bovenleiding van de Am sterdamse tram op de Overtoom, nabij de brug naar de Hoofdweg. Ook het verkeers bord van de, politieagent werd getroffen. De verkeersagent, die het bord vasthield, kreeg brandwonden aan beide handen. Hij werd overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis en daar verbonden. Daarna kon hij naar zijn woning gaan. Zweeds schip met vluchtelingen op een mijn Ten minste tien personen zijn om het leven gekomen, doordat een schip van een Zweedse maatschappij bij de Aalands- eilanden op een mijn liep, aldus is te Stockholm medegedeeld. Zes overlevenden werden door een vis sersboot opgepikt en naar een ziekenhuis te Stockholm overgebracht. Twaalf personen worden vermist. De ramp gebeurde Donderdag. Het schip voer onder Panamese vlag Zuidwaarts en kwam uit een Noord-Zweedse haven. Naar men aanneemt wiren de meeste passagiers vluchtelingen, mogelijk uit Baltische lan den. De politie weigerde hun namen be kend te maken. HET WEER AFGEBEELD In de'nacht van Vrijdag op Zaterdag trok een kleine depressie, vergezeld van buien en tamelijk veel wind, over de Noordzee naar de Duitse bocht. Daarachter nadert over de Britse eilanden een rug van hogere luchtdruk. Deze rug wordt echier ten Westen van Ierland gevolgd door tamelijk actieve Oceaandepres sies, die in de richting van de Faroer trekken. Deze depressies stuwen grote hoeveel heden lucht van subtropische oorsprong in de richting van West-Europa op. Het opdringen van deze warme lucht gaat vergezeld van regen. Deze' regenzone zal waarschijnlijk Zondag ons land bereiken. Verder weg op de Oceaan wordt de aanvoer van warme lucht al weer vervangen door een belangrijke koudere lucht stroming. Het weer behoudt de eerste paar dagen dus een sterk wisselend karakter. Weerbericht NIEUWE STORINGEN IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Koude nacht met flinke opklarin gen, vrijwel nergens buien en ver der afnemende Westelijke wind. Morgen overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, het eerst in het Zuidwesten van het land, later ook in het Noord-Oosten. Weer toenemende en later aan de kust tijdelijk wellicht harde Zuid- Westelijke wind en iets minder koud. 24 September: Zon op 6.28 uur. onder 18.35 uur Maan op 18-11 uur. onder 4.09 uur 25 September: Zon op 6.30 uur. onder 13.33 uur Maan op 18.21 uur. onder 5.27 uur Hoog en laag water in I.Tmuiden Zaterdag 23 September Hoog water: 1.39 en 14.11 uur. Laag water: 9.37 en 22.01 uur. Zondag 24 September Hoog water: 2.31 en 14.55 uur. Laag water: 10.33 en 22.52 uur. Maandag 25 September Hoog water: 3.12 en 15.33 uur. Laag water: 11.16 en-23.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1