Auto-leraren brachten vele hunner oud-leerlingen tot wanhoop WEK DE GAL IN UW LEVER OP Gezond èn lekker! De radio geeft Dinsdag Minister Rutten (O.K.W.) vraagt ruim f38i millioen meer dan in 1950 Wereldnieuws Maandag 25 September 1950 Haarlems Dagbla'd en OprecHte Haarïemscfië Courant Originele „stemtdoor Haarlems omgeving trok karavaan van 80 wagens Het leek allemaal zo simpel, Zater dagmiddag bij het Heemsteedse sport park, toen de tachtig deelnemers aan de „Autorijschooltocht 1950" hun rou tebeschrijving vluchtig doorkeken en het driemanschap in en op de kleine rode sportwagen startte dan ook met een overmoedig „Even een prijsje halen". Want de organiserende auto instructeurs hadden zoiets nog nooit eerder bij de hand gehad, zodat het wel te kinderachtig zou worden om zelfs later na te vertellen. Maar het drietal heeft nadrukkelijk ken nis gemaakt met de slimheid van de lieden, die sinds jaar en dag argeloze Haarlem mers in handige autobestuurders omhak ken, want de kleine rode wagen miste tenslotte met radeloos-kokende radiateur controle op controle en de prijzen gingen naar andere, voorzichtiger chauffeurs. Het is Zaterdagmiddag een genoeglijk geval geworden. De route van ongeveer 85 kilometer was met vernuft in onze om geving uitgelegd en menigeen, die dacht dat hij stad en ommelanden behoorlijk kende, moest ervaren dat er weggetjes zijn, die speciaal ontworpen schenen om een seconde van onoplettendheid met een flinke pluk strafpunten af te straffen, want in het struweel langs zo'n achteraf-pad stond meestal een controlepost te glimlachen in de kou. De twee uitgekookte controles in Velsen bijvoorbeeld hebben vele tientallen zenuw- achtig-zoekende volantridders tot wan hoop gebracht: de lief-grijnzende official bij de kerk van Halfweg zag verscheidene auto's met het oranje herkenningsbordje aan zijn post voorbij stuiven en wat het „viezigheidje" in de Haarlemmermeer een plezier heeft opgeleverd, kan slechts naar waarde worden geschat door degenen, die er in trapten: de routebeschrijving gaf aan „linksaf na boerderij Meerzorg", maar de controlepost stond listig voor deze hoeve opgesteld, zodat slechts enkele nauwkeu rige uitkijkers tegelijkertijd Meerzorg en de controle in het vizier kregen en de anderen rustig doortuften tot het verre verschiet van de Ringvaart, waar ze naar stig naar de kluts zochten, die hen zo plot seling ontvallen was. En zo waren er meer vondsten van degenen die de route uit stippelden, om de handen van de deelne mers van hun stuur naar hun haardos te doen verhuizen. Een Vaüxhall-berijder gaf het tenslotte maar helemaal op en kwam met slechts één van de dertien contrölestempels ter finish en de „poedelprijs" werd hem dan ook spontaan en onder uitbundige vreugde geoffreerd. Deze plezierige tocht heeft vele van de na-oorlogse rijbewijsbezitters bijeen ge bracht en het heeft hen allen wat geleerd: een sterrit is nog zo makkelijk niet en de genen die „Monte Carlo" al eens aarzelend over de lippen hadden laten komen, bogen zich in „Kraantje Lek" beschaamd onder de regen der strafpunten. Zij hebben echter ook geleerd, dat een rallye niet altijd ten koste van hun automobiel hoeft te gaan, want een gering aantal deukjes en lekke banden daargelaten hebben de tachtig wa gens niet meer voor de broek gehad dan ze in normaal ggbruik van hun baas ge wend waren. En de algemene tevredenheid over deze rit heeft de organiserende Auto rijscholen dan ook doen besluiten, haar het volgend jaar te herhalen. Behalve de poedelprijs voor de heer A. J. Stam met 450 strafpunten werden de volgende prijzen uitgedeeld: Algemeen klassement: 1 B. Stals, 44 strafpunten; 2 J. Schijf en echtgen. 46 strafp.: 3 Haarlems Dagblad en IJmuider Courant 66 strafp. (buiten mededinging); 4 J. P. v. Balen Blanken, 106 strafp. Klasse A „grote" equipes: 1 B. Stals, 45 strafp.; 2 J. P. v. Balen Blanken, 3 P. v. Brakel. Klasse B gemengde equippes: 1 echt paar Schijf-Dal 46 sfcrafp.; 2 mej. H. Neute boom en partner; 3 mej. C. v. Asselt en partner. Klasse C Dames-equipes: 1 mevrouw I Sevïnk 98 strfp.: 2 mej. T. Heemskerk; 3 mej. M. E. de Rode. Klasse D Heren-equipes: 1 H. Kruyer. 90 strafp.; 2 M. Schendstok, 3 H. Beyhof. De woorden „Veilig Verkeer", die de startkaart vertoonde, als alle controles gepasseerd waren, zijn ongetwijfeld ge- 1 diend met dit experiment der auto-instruc teurs, want er is Zaterdagmiddag met op vallende nauwkeurigheid op verkeersregels en -borden gelet. Tijdens het hippisch feest waarmede Zaterdag te Zallbommel de viering van het 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet, kiuamen de prinsesjes Beatrix en Irene de verrichtingen der ruiters, onder wie zich ook Prins Bernhard bevond, gadeslaan. Aandachtig volgen de prinsesjes de gebeurtenissen op het sportterrein. In- en uitvoer in Augustus De in- en uitvoercïjfers over Augustus 1950 geven, vergeleken met die over de voorgaande maand, slechts zeer geringe verschuivingen te zien. Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samengestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de in Augustus in gevoerde goederen 626 millioen (v.m. 627 millioen) en de hoeveelheid 2,55 mil lioen ton (v.m. 2,47 millioen ton). De uitvoer bereikte in Augustus een waarde van 436 millioen (v.m. 444 mil lioen) en een totaal gewicht van 1,34 mil lioen ton (v.m. 1,33 millioen ton). De invoer van granen, die in Juli be langrijk verminderde, steeg in Augustus weer tot boven het peil van de daaraan voorafgaande maanden. Daarentegen viel een aanzienlijke daling te constateren voor de importen van suiker en ruwe katoen (van 22,4 millioen in Juli tot 10,2 millioen in Augustus). Bij de uitvoer vertoonde de post vervoer- materieel (vaartuigen) de belangrijkste vermindering, welke voor een gedeelte werd gecompenseerd door de hervatting van de bloembollenexport. Alcoholbestrijding bij snelverkeer Dinsdagmiddag 26 September zal in het Kantongerecht te Haarlem een bijeenkomst gehouden worden waarin een plaatselijke commissie van de vereniging voor Alcohol bestrijding bij Snelverkeer wordt opgericht. Leden van deze commissie zullen zijn: I. B. Brauckman, inspecteur van politie; J. J. Jurrissen, directeur N.Z.H.V.M., L. A. Kleijn. directeur van het filiaal Haarlem der A.R.M., F. E. de Nijs Bik, secretaris Ver. v. Veilig Verkeer, mr. Th. F. Raedt, kantonrechter, W. Renne, directeur Gem. Reiniging, dr. W. B. Smit, directeur G. G. en Gez. Dienst, P. Kruyne, assuradeur en D. Verbaan, secretaris Unie v. Chauffeurs Haarlem. ADVERTENTIE U wit 's morgens „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wékken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». ADVERTENTIE ROOSENDAAL HOLLAND - TURNHOUT BELGIË HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.35 Populair concert. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Volks-universiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-crkest. 14.00 Voor de vrouw, 14.30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kin derkoor. 17.15 De stem van Amerika. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Volks universiteit. 19.00 Fanfare-orkest. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Musetteorkest en soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Reportage. 20.15 Promenade orkest en soliste. 21.00 Voor dracht. 21.15 „1001 Melodieën". 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Platen. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen, 10.40 Schooluitzending. 11.00 Voor de vroutri 11.30 Schooluitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert, 14.00 Dubbelkwartet. 14.25 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sport. 18,30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. W.15 Reportage. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 „Contact niet verbroken", hoorspel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philharmonisch orkest en solist; in de pauze: actualiteiten. 22.20 Piano. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.30. 14.00, 14.45 en 15.30 Platen, 17.15 Voor kinderen. 37.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.25 Financiële kroniek. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen, 19.50 Spotvogels. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen 21.15 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest en solisten. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Ontwerp voor wettelijke regeling van het omroep bestel nadert zijn voltooiing Op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1951 wordt op de gewone dienst aangevraagd 386.284.647, dit is 38.620.035 meer dan in 1950. In gevorderde staat van voorbereiding is een wetsontwerp tot wijziging van de Hoger- en Middelbaar Onderwijswet. Ver der worden voorbereid een nieuwe wet op het Hoger Onderwijs, met de samenstellin; waarvan de commissie-Van der Pot is be last, een nieuwe wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevaren van besmette lijke ziekten van personeel der scholen en enkele wettelijke voorzieningen betreffende het particulier handelsonderwijs. Als aangelegenheden, welke in deze tijd van bijzondere betekenis zijn en waaraan alle aandacht wordt besteed, noemt minis ter Rutten de bevordering van het nijver heidsonderwijs in het belang van de in dustrialisatie. het onderwijs in de avond uren aan degenen, die overdag beroeps werkzaamheden moeten vervullen, de ver gemakkelijking van omschakeling voor hen. die genoodzaakt zijn een ander beroep te kiezen, de sociaal-economische omstandig heden van en het toekennen van beurzen aan studerenden, de verlichting van de kosten voor hen, die zich aan een staats examen onderwerpen door decentralisatie uer examens en de hoge kosten van het drukken van proefschriften. Ten aanzien van de onderwijsvernieu wing zegt de minister dat naar zijn over tuiging vernieuwing uit het onderwijs zelf dient voort ie komen. Hij heeft de vernieuwing van het onder wijs bevorderd door het leggen van con tacten tussen Nederlandse en buitenlandse leraren, door het subsidiëren van de „ver- nieuwings- en verfrissingscursussen", uit gaande van de onderwijzersverenigingen en de paedagogische centra. In enkele rijksleerscholen worden proeven met een andere onderwijsmethode genomen, even als in experimenteerklassen, in de eerste klassen van enige lagere technische scho len en in enkele scholen van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Resultaten van enige betekenis kunnen pas na enkele jaren worden verwacht. Bij het vaststellen van de orkestpolitiek, die een onderwerp van ernstige studie en besprekingen uitmaakt, zal overwogen worden of door een hergroepering der or kesten beter voldaan zou kunnen worden aan de vraag naar symphonische muziek in de gewesten, waar deze tot nu toe op onvoldoende wijze werd geboden. Een soortgelijke kwestie is er op het gebied van het toneel. Ten aanzien van de vorming buiten schoolverband is een wet op de Raad voor Jeugdzaken ontworpen. De raming van de uitgaven van de af deling lager onderwijs is met 14.175.767 gestegen. Van deze stijging komt 8.321.800 ten laste van de algemene salarisverhoging. Verder is er rekening mede gehouden, dat in 1951 uit hoofde van de toeneming van het aantal leerlingen der lagere scholen ruim 1000 onderwijzers meer nodig zullen zijn dan in 1950. Het totale bedrag van de afdeling hoger onderwijs vertoont een stijging van 5.231.437. De verhoging moet voorname lijk worden toegeschreven aan de voorzie ningen ten behoeve van de Technische Hogeschool en aan de salarisherziening, waarvan voor deze afdeling de algemeen nodig geachte verbetering van de salarië ring van het wetenschappelijk personeel de kern uitmaakt. Zowel op het terrein der monumenten zorg als op dat der natuurbescherming ziet de minister zich door de beperkingen, die de toestand van 's lands financiën hem op legt, voor grote problemen geplaatst. Zeer vele monumenten hebben een herstel drin gend nodig, waarmede grote sommen ge moeid zijn. Er kan echter geen sprake van zijn, dat voldoende gelden uit 's rijks kas beschikbaar worden gesteld om de op dit gebied ontstane achterstand binnen korte tijd in te lopen. Ten aanzien van de natuur- en land schapsbescherming bevindt ons land zich evenzeer in een critieke periode wegens de steeds voortschrijdende aantasting van de natuur ten behoeve van economische belan gen: woningbouw, ontginning en industrie vestiging. Getracht wordt de belangrijkste natuurterreinen, welke niet op andere wijze kunnen worden gered, voor de staat in eigendom te verwerven. Voor het onderhoud en de instandhouding van historische gedenktekenen en van ge bouwen, die oudheidkundige- en kunst waarde hebben is een bedrag van ƒ2.000.000 uitgetrokken. De radio-omroep De minister deelt mede, dat een wets ontwerp tot regeling van de omroep en een algemene maatregel van bestuur met de nodige uitvoeringsmaatregelen, hun vol tooiing naderen. Een voorontwerp van beide regelingen is enkele maanden geleden aan de Radioraad om advies gezonden. De minister zal er voor waken, dat on danks de stijging van het prijspeil de uit gaven voor de omroep de netto-opbrengst der luisterbijdrage niet overtreffen en dat binnen de kortst mogelijke tijd het tekort, dat in 1947 door een andere wijze van vast stelling van de opbrengst der luisterbij drage door het staatsbedrijf der P.T.T. is ontstaan, wordt ingehaald. Ten aanzien van de Wereldomroep zul len alleen die uitzendingen kunnen ge schieden, waarvan redelijkerwijze kan worden aangenomen, dat de daaraan ver bonden kosten doeltreffend worden be steed. De afdeling pers, die hoofdzakelijk tot taak heeft de uitvoering der werkzaam heden, voortvloeiende uit de wet Nood voorziening Perswezen, zal in 1951 niet worden gehandhaafd. Er zullen echter ver schillende werkzaamheden op het gebied der pers nodig blijven. Niet alleen moet er een contactpunt zijn met de Persraad, die in het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp wordt gehandhaafd, maar ook blijft de voorbereiding van een Perswet op het programma. Bij een tot 'standkomen van de Wet op de Journalistieke Verant woordelijkheid zullen ook uit dien hoofde verschillende werkzaamheden van het de partement warden gevraagd. Burgemeester van Rijswijk overleden Zondagmorgen is de burgemeester van Rijswijk (Z.H.), de heer Th. P. J. Eisen, in zijn woning plotseling overleden. De heer Eisen bereikte de leeftijd van 63 jaar. Van zijn acht-en-twintigste jaar af was hij burgemeester, achtereenvolgens van Montfoort, Harmeien en Naaldwijk en sinds October 1946 van Rijswijk. Hij had voor de KVP zitting in de Provinciale Sta ten van Zuidholland. Hij heeft deel uitge maakt van de Commissie Langemeijer. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Tuberculosebestrijding onder het vee Resultaten over 1949/1950 In Nederland werden in het boekjaar, lopende over 1949 en 1950, 2.344.534 run deren onderzocht, die verdeeld waren over 203.045 bedrijven. 411.548 dieren reageer den, hetgeen neerkomt op 17.55 108.313 bedrijven waren vrij van tuber culose. Er werden 4.826 dieren, die aan open t.b.c. leden, afgemaakt. Voor Noordholland zijn de cijfers: 194.521 dieren onderzocht, verdeeld over 12.596 bedrijven. 49.325 reageerden, dat wil zeg gen 25.4 Daaruit blijkt, dat de tuberculoze onder het vee in Noordholland lioog is. Maar in Zuidholland was het nog hoger, namelijk 40.8 In Noordholland werden 354 lijders aan open t.b.c. opgeruimd. Het aantal t.b.c.-vrije beflrijven in deze provincie is 5180. In Friesland is het percentage der reactiedieren slechts 1.59, waaruit blijkt dat de veehouders in die provincie er in geslaagd zijn het t.b.c.-gevaar vrijwel ge heel te bedwingen. Ook Drenthe maakt op dit gebied vor deringen, daar was het percentage slechts 8.7. Auto na botsing met trein in het water geduwd Gewonde bestuurder wist zwemmend de wal te bereiken Zondagavond omstreeks half negen is een personenauto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, op de onbewaakte spoorwegovergang te Winsum door een trein aangereden. De auto werd enkele tientallen meters meegesleurd en bij een brug in een kanaal geduwd. De heër Me dema wist, hoewel hij vrij ernstig gewond was, uit de auto te komen en naar de kant te zwemmen. Hij moest in een zie kenhuis opgenomen worden. De auto, die totaal vernield werd, is later uit het water gehaald. Onderzoek naar gedragingen van een justitieel ambtenaar Het ministerie van Justitie heeft aan het A.N.P. de volgende mededeling verstrekt: „Naar aanleiding van berichten, dat on regelmatigheden zouden zijn gepleegd door een justitieel ambtenaar in het centrum van het land, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat reeds een uitgebreid onder zoek is ingesteld naar de gedragingen van bedoelde functionaris, welk onderzoek nog niet geheel is voltooid. Hierbij is niets ge bleken van strafbare feiten. In afwachting van de resultaten van het onderzoek zal bedoelde autoriteit voorlopig niet in func tie zijn". Het A.N.P. tekent hierbij aan: De be doelde autoriteit is de substituut-officier van justitie te Utrecht mr. K., die een zekere vermaardheid heeft gekregen door zijn energiek optreden tegen de veesmok kelarij tussen Nederland en België in de tijd, dat hij als substituut-officier van justitie te Breda werkzaam was. Politierechter Kostbare assistentie bij beheer van spaarcentjes Voor de Haarlemse politierechter stond vanochtend de 30-jarige R. van L. terecht, die een ehèque van een valse handteke ning had voorzien en daarmee tweehon- dernegentig gulden had opgestreken. Deze dame assisteerde daar zij enige erva ring in bankzaken had een oudere ken nis bij het beheren van haar spaarcentjes. Dat zulks nodig was bleek wel ter zitting, waar de gedupeerde, die als getuige op trad, niet uit een afrekening van de bank bleek te kunnen opmaken of haar reke ning was gedebiteerd of gecrediteerd. Verdachte, die wist dat haar vriendin investerings-certificaten op de bank had, belde op eigen houtje de bank op en vroeg van deze certificaten voor twaalfhonderd gulden te verzilveren. Slechts driehonderd gulden bleek echter verzilverbaar en zij tekende de ehèque met de naam van haar vriendin. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman memoreerde, dat de familie van verdachte al geruime tijd op getuige parasiteerde. Hij citeerde vervol gens uit het reclasseringsrapport, dat ver dachte had gezegd, toen de ambtenaar haar had verteld dat men haar handel wijze wel eens als oplichting zou kunnen qualificeren: „Nou, het is me wat moois". Terzake valsheid in geschrifte eiste hij drie maanden gevangenisstraf. De politierechter, mr. J. Petersen, wees er op dat verdachte eerst had gevraagd voor twaalfhonderd gulden te laten ver zilveren. Hij veroordeelde haar tot twee maanden gevangenisstraf. Fiets „geleend" De volgende verdachte, een dienstbode uit Haarlem, bekende dat zij een fiets had gestolen in Haarlem-Noord. Zij moest een boodschap doen, maar vond de wandeling te ver en nam daarom een fiets mee, die ergens tegen een huis stond. Aangezien de fiets op slot stond, nam zij hem naar een fietsenmaker en vertelde dat zij het sleu teltje verloren had. De man rekende haar vijftig cent voor het openmaken van het slot, maar zij had ook geen geld bij zich en beloonde hem met twee sigaretten. Een paar honderd meter verder werd zij aan gehouden. Ter zitting beweerde zij, dat zij de fiets de volgende dag terug had willen brengen. De officier van justitie hield er rekening mee dat verdachte geestelijk niet geheel volwaardig is en dat zij een betrekking had gekregen in een ziekenhuis waar een oogje op haar wordt gehouden. Hij eiste drie maanden voorwaardelijk. De politie rechter veroordeelde haar conform. Schoolgebouw in Eerbeek gedeeltelijk uitgebrand Zaterdagavond om kwart voor acht brak brand uit in het gebouw van de openbare school te Eerbeek. De brand liet zich direct ernstig aanzien, zodat ook de brandweren uit Brummen, Apeldoorn en Loenen wer den gealarmeerd. Om half negen was men het vuur meester. Het nieuwe gedeelte van de school, vier lokalen omvattend, werd volkomen verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Burgerlijke stand van Haarlem 23 Sept. 1950 GEHUWD: 23 Sept.: J. Kuipers en C. de Klerk. J. J. Roosma en C. Doek. H. E. J. Smit en M. W. T. Krabbe. BEVALLEN van een zoon: 21 Sept.: E. de Pierre—Lignian. 22 Sept.: P. J. Griffioen Van Deelen. J. H. HoekstraVan Saaien. 23 Sept.: A. C. MiedemaGouwentak. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept.: M. E. Jansen—De Meij. 23 Sept.: M. C. Pardon— Dekker. N. de Koomen—Vinke. OVERLEDEN: 22 Sept.: P. M. Gieske, 62 j., Leidsevaart. J. J. Heringa, 78 j., Maerten van Heemskerkstraat. G. J. Mackor, 68 j., Rip- perdastraat. 18. „Bah, wat een hard hooi is dat!" dacht Panda. „Joris kan zeggen wat hij wil, maar daar zit vast iets onder, en ik ga uitzoeken wat!" En omdat Panda nu eenmaal een flink ventje is, voegde hij de daad bij het woord en begon hij in het hooi te graven. Nu hij had zich niet vergist! Al heel gauw kwam er iets te voorschijn! „Maar dat isdat is.... de bovenkant van een auto!" dacht hij verbaasd.. ,,Een auto onder het hooihoe kan dat nu?" En hij groef verder en verder, en wat er toen te voor schijn kwam staat hierboven duidelijk af gebeeld, zodat ik het hier niet hoef te be schrijven. „Mijn taxi!" riep Panda uit. „Mijn eigen taxiMet de koffers van Joris Goedbloed er boven opWat een vondst! Ddt is nog eens iets vinden! Dat is heel wat belangrijker dan die beurs, die ik ver loren heb. Ik moet eens even goed naden ken, want dit is belangrijk. De Gemaskerde heeft die taxi van me gestoleneh. ik bedoel gekocht. Toen is hij er mee weg gereden, en toen heeft hij hem zeker hier verstopt. Maarmaar.maar dan is de Gemaskerde hier z el f in de buurt!" Dat was hij ook, dat had Panda heel goed bedackt. Graaf Isen Grim en Hertog Bruno konden er van mee praten, want die stonden daar nog maar steeds met hun handen in de lucht op dat vlondertje te balanceren, terwijl de Gemaskerde ijse- lijk lachend de plank vast hield. „Komt, komt, teuteraarsriep de Gemaskerde. „Werp me de geldbxddel toe, die ge daar met u voert! En onmiddellijk!" Daarbij doelde hij natuurlijk op Panda's beurs, die Hertog Bruno nog steeds in de sidderende hand geklemd hield. Tien. Zaterdag is te Karlstad (West-Zwe. den) een nieuwe Britse „Avro Ansorf' neergestort en in brand gevlogen. De piloot en negen passagiers kwamen In de vlammen om. Plet toestel, dat Woens. dag was afgeleverd, had kranten uit Stockholm naar Karlstad .vervoerd er! zou met negen passagiers naar ds Zweedse hoofdstad terugkeren. Het w'. ongelukte echter enkele ogenblikken b de start. Drie. Drie leden van de Braziliaanse lucht, macht zijn om het leven gekomen door het verongelukken van hun toestel bij Jacarapagua. Geen. Het wrak van een bommenwerper B-50 van de Arrjerikaanse luchtmacht die sedert Donderdagavond werd ver mist op een vlucht van Labrador naar Tucson (Arizona, V.S.) is gevonden. zijn geen doden te betreuren. Alle zes. tien inzittenden van het vliegtuig brach. ten er onverlet het leven af. Onderduiker. Tijdens bergingswerkzaam- heden in de fjord van Flensburg heelt een Deense aannemer de grote Duitss onderzeeër gevonden, welke de nazi's in de oorlog ter beschikking van admiraal Doenitz hadden gesteld om daarmee te ontsnappen. In de onderzeeër is een levensgroot borstbeeld van Hitier ge. vonden. Luxe-dief. Toen mevrouw Valentin in Luik gisteren omstreeks middernacht thuiskwam, vond zij een man vast in slaap in haar bed. Toen zij hem wakke: maakte, sloot de inbreker haar op in de keuken en ging weer verder slapen, 's Morgens dwong hij mevrouw Valen tin zijn ontbijt klaar te maken, daarna nam hij mee wat van zijn gading was en verdween toen. Groen-wit. De groen-witte vlag van de Europese Beweging werd Zondag door een onbekende uitgehangen van het ge bouw van het parlement te Bonn. Daar het personeel geen vergunning had ge kregen om de vlag daar te laten wap- peren, werd zij na enkele minuten weg- gehaald. Van de stadhuizen van Mün- chen Frankfort, Keulen, Kiel, Neuren berg, Stuttgart en andere steden in de bondsrepubliek, evenals in West-Berlijn hebben aanhangers van de Europese Beweging in de afgelopen nacht groen- witte vlaggen uitgehangen om aldus „hun wil tot oprichting van een ver enigd Europa kenbaar te maken." Nazomer. Bij Calais is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag sneeuw gevallen. Ijverig. Zaterdagochtend is de vulkaan Asama, 150 km ten Noord-Westen van Tokio, in werking getreden. In het nabij gelegen Karoeizawa werden ruiten ver- brijzeld, doch er is geen ernstige schade aangericht. Operatie. In October zullen in Engeland de grootste luchtvaartoefeningen na de oorlog worden gehouden.waaraan wordi deelgenomen door in Engeland gesta- tionneerde Amerikaanse bommenwer pers, en gevechtsvliegtuigen en Franse, Belgische. Nederlandse, Noorse en Deense vliegtuigen. De operatie za! de naam dragen „Emperor". Kammen. Indiase soldaten, gewapend met geweren en dynamiet, zijn Zondag be gonnen met het „uitkammen" van de beboste hooglanden van de verenigde provincies, op jacht naar hongerige wolven en hyena's, die in de afgelopen weken 47 kinderen hebben verslonden. Sommige wolven hebben ook volwas senen aangevallen. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFO ON-INSTALL ATIES „Zonnestraal" organiseert jubileum-collecte De vereniging „Zonnestraal" die reeds bijna een kwart eeuw de verpleging van t.b.c.-patiënten verzorgt, heeft een aan zienlijke uitbreiding van haar sanatorium in het Loosdrechtse Bos te Hilversum op het programma gezet. Om het doel: de stichting van een vrouwenpaviljoen en een kindersanatorium, alsmede de oprichting van een afdeling voor chirurgische behan deling te bereiken, houdt zij Zaterdag 7 October een jubileum-collecte. Het plaat selijk „Zonnestraal"-comité wekt de bur gerij op, haar financiële medewerking te verlenen opdat met de uitvoering der plan nen spoedig zal kunnen worden begonnen. Zij, die het comité willen steunen door op 7 October als collectant op te treden, kunnen zich melden bij het comité, Java- laan 4 te Heemstede. Eerste toneelavond van „Vriendschap zij ons doel" De Haarlemse toneelvereniging „Vriend schap zij ons doel" heeft Zaterdag haar leden ontvangen in het gebouw St. Bavo, waar het seizoen geopend werd, niet zoals vroeger met een cabaret-voorstelling, doch in plaats daarvan met een extra toneel avond. Omdat er na afloop een bal werd gehouden en men dus bij voorbaat reke ning moest houden met een grote toeloop van jongelui zonder veel belangstelling voor serieuze verrichtingen op de plan ken. heeft men de keuze laten vallen op een onbeduidend blijspel vol dik-opgelegde vrolijkheid, namelijk „Het begon in een gracht" door Wim Dumont, dat dan ook inderdaad de gewenste reacties uitlokte. Deze klucht behandelt de komische lotge vallen van een tot belachelijke grootheids waan opgeblazen pseudo-mensenredder, de boekhouder Frederik Katoen, zoals de naam al zegt de zoveelste variatie op het door de humoristische weekbladen bekend geworden type Frederik Fluweel. Men moet er van houden en gelukkig voor de spelenden deden de in de zaal aanwezigen dat kennelijk, zodat men een stevig succes oogstte met de niet onverdienstelijke op voering, vooral dank zij het slagvaardige optreden van Leen van Meerem in de ti telrol. Concert Inter-Nos Het jeugdkoor „Inter Nos" zal Donderdag 28 September in de gemeentelijke concert zaal een concert geven onder leiding van de heer Jan Booda. Het uit 240 meisjes en jon gens bestaande koor zal onder meer de Michiel de Ruyter-cantate en een Zwitserse cantate ten gehore brengen. Jan Brenders zal in beide werken de solo-partij vertolken. Verder werken mee mevrouw Hekkert van Eysden, sopraan: Jac. Lagas, bas en EmmJ van Eden, begeleiding.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2