„Teisterbant" hield een muzikale soirée met Weense klanken in de Vleeshal HARDHOREND Nieuwe R.K. meisjes-Uloschool voor 228 leerlingen in Heemstede Amsterdamse Beurs Een Nederlandse Shakespeare-vertoning op waarlijk internationaal niveau Maandag 25 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Zaterdagavond werd er in de Haar lemse Vleeshal aan de Grote Markt een muzikale soirée gehouden voor leden en genodigden van de sociëteit Teisterbant, dienende niet alleen ter opening van het winter seizoen, doch tevens otn de geschiktheid van het thans ook inwendig gerestaureerde gebouw voor ontvangsten en dergelijke plechtigheden of voor artistieke samen komsten aan de practijk te toetsen. Aan het eerste gedeelte van deze feestelijke bijeenkomst wijdt onze recensent Jos. de Klerk de volgende beschouwing: De oude stad Haarlem moge nog zo van aanschijn, van omvang, van geestelijk kli maat veranderen, er blijft genoeg karakte- ristiek-eigens in leven om haar in de rij der steden haar persoonlijkheid te doen be waren en zich te onderscheiden van elke andere Hollandse veste. "Ware dit niet zo, dan toch zóu de jonge sociëteit „Teister bant" er wel voor zorgen, dat de geest der traditie er levend bleef. Haar voorzitter, de schrijver Godfried Bomans, heeft slechts een toespraak te houden om de student Beets voor u te roepen en uw associatie vermogen wakker te schudden met betrek king tot de omgeving en haar aankleding. Gij merkt dan dat de zitplaats, waarop ge daar straks achteloos hebt plaats geno men, niet een gewone moderne concert zetel, niet een stijlproduct van de twintig ste eeuw is, maar heel waarschijnlijk een deel van het eeuwen trotserende ameuble ment van de familie Stastok; dan gaat ge ook vermoeden dat de lichtkronen boven uw hoofd mogelijk eens in de salons van de familie Kegge hebben gehangen. Ge krijgt zelfs de bevlieging om onder de vele aanwezigen, die ginnegappend naar de studentikoze verhandeling van Hildebrand- Bomans luisteren, de bekende figuren uit de „Camera Obscura" te willen herken nen en ge gaat u afvragen of wellicht uw oude kennis, de zuurpruim Nurks, ook van de partij zou zijn; maai- neen, dat zal wel niet, want ge merkt geen andere dan vriendelijke, vergenoegde gezichten, men sen die allemaal blij zijn een echt Haar lemse avond te beleven, zij het dan met Weense muziek, in het gebouw dat als architectonisch juweel al 350 jaar de trots van Haarlem is ik bedoel de „Vleeshal", over wiens schepper, de stadsbouwmeester Lieven de Key, de voorzitter van „Teister bant", in zijn deftige vadermoorders-Haar lems, een geestige causerie houdt. Ja, die suggestie is zo sterk, dat het mij achteraf moeite kost er over te schrijven in de nuchtere jongste Nederlandse spelling in plaats van in de plechtige Siegenbeek-stijl. De aldus gewekte sfeer van het Hilde- brand-Haarlem is zelfs in staat alle voor handen stijl-elementen te overkoepelen en te doen vergeten, dat een uitvoering van zeventiende-eeuwse muziek (bij voor beeld de „Kusjes" van Padbrué, de „zin- roerende" experimenten van Bau, de chan sons en madrigalen van Sweelinck en Schuyt) in deze zaal beter zou passen dan de artistieke producten uit de Biedermeier tijd of daaromtrent. Het heette dat deze Teisterbant-avond in de „Vleeshal" als proeve zou gelden voor de acoustiek van het gebouw. Deze aangelegenheid was ons echter niet vreemd. Want in Januari 1942, ter gelegenheid van de herdenking van Mozarts sterfdag, heb ben wij in de Vleeshal al eens een koor uitvoering met orkest bijgewoond, die ons acoustisch wel kon bevredigen, al bleek de klank er wel wat hard. De beschikbare ruimte had echter voor een dergelijk ex periment wel zijn bezwaren; deze werden toen op originele wijze weggenomen door er een dubbele executie van te maken, zo iets als een doorlopende voorstelling in de bioscoop. Bezwaarlijker echter waren de hinderlijke straatgeluiden. Dat bleek op zeker moment ook deze Zaterdagavond. Want al had men de Damiaatjes het zwij gen kunnen opleggen, men was er toch niet in geslaagd een stilte-cirkel om het ge bouw te trekken, die de buitenwereld en het straatgebral kon doen vergeten. Mis schien is daar in de toekomst wel iets op te vinden, bijvoorbeeld door het terrein „tussen de paaltjes" op dergelijke avonden af te dammen. Blijft dan nog de kwestie van de vestiaire, die nu vrij primitief op gelost was door haar in het belendende pothuisje onder te brengen. Om dit te be reiken moest men een nat palc en een ver koudheid wagen. Maar dat kon men voor de genoegens van de muzikale soirée best over hebben. Er werd dus Oostenrijkse muziek ge maakt. Het begon met een Klavïertrio van Mozart (K.V. 564), vertolkt door de zeer vaardige pianiste mevrouw professor M. Tauszky, de bekende violiste Renate Zwaardemaker en de cellist J. F. Ober- mayer. Daarna zong de bas Hans Lichten- stein een vijftal bekende liederen van Schubert, waarbij hij zichzelf handig op ADVERTENTIE Hoorapparaten vanaf f 175. THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TELEFOON 29449 Geen grote verbouwing van het Krelagehuis Het hoofdbestuur van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur heeft blijkens het verslag in het Weekblad voor Bloembollencultuur besloten een contract met het Gemeentebestuur van Haarlem af te sluiten voor sportbeoefening gedurende de wintermaanden in de beurszaal op de avonden dat zij niet gebruikt wordt door de vereniging, noch voor andere bijeen komsten kan worden verhuurd. Er zal bas ketball en badminton gespeeld worden. De daaruit te trekken baten zullen ten goede komen aan de reserve voor herstel van het gebouw. De pogingen om te zamen met een of andere exploitant van restaurant en zalen, de bouwsom bijeen te brengen, die nodig zou zijn om een daarvoor ontworpen „gro te" verbouwing en uitbreiding te bekosti gen, hebben niet tot voor het hoofdbestuur aannemelijke resultaten geleid. Na ernstig beraad besloot het hoofdbestuur om van de grote verbouwing af te zien en de verbou wing die zal plaats vinden te beperken toi huisvesting van het bureau, uitbreiding van de keuringzaal en verbetering van de loka len die ter beschikking staan van de pach ter der buffetten, gepaard aan een ingrij pende herziening van de verwarmings- en ventilatie-inrichting van de beurszaal. de piano begeleidde. Mevrouw Tauszky hield ons nog een tijd in de ban van Schu bert, om later ook in nieuw-Weens muzi kaal dialect haar eminente gaven als pia niste te demonstreren. In de trant van de Weense behaaglijkheid klonk ook het in strumentale trio, met de „Marche minia ture Viennoise" van Frits Kreisler. Na de pauze ging het optreden van een dansgroep uit het Scapino-ballet op origi nele wijze over in het tot diep in de nacht voortdurende bal, waarbij de muziek ver zorgd werd door het kwintet van Jan Corduwener en de Weense liedjeszanger Tony Hartweger ter afwisseling optrad, evenals de geestig van de tongriem gesne den improvisator en sneldichter Josef Baar, die er niet weinig toe bijdroegen de stem ming uitstekend op peil te houden. Het is een joyeus feest geworden. Het „niet veel zaaks" van Nurks zou, indien hij het ge waagd had deze commentaar te lanceren, wel erg voos en onwaarachtig geklonken hebben onder de fraaie gewelven van de oude, tot nieuwe bestemming gepromo veerde Vleeshal! Tot de genodigden op deze soirée be hoorden de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mevrouw De Vos van Steenwijk, de burgemeester dei- gemeente Haarlem en mevrouw Cremers, een vertegenwoordiger van het Oosten rijkse gezantschap te Den Haag, de consul- generaal van Oostenrijk te Amsterdam en het erelid van de sociëteit, mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach. ADVERTENTIE fCHINEESCH- INDISCH RESTAURANT SMEDESTRAAT 21 Lunch af l .75 (Van 11 tot 15 uur) 1. Soep van de dag 2. Loempia 3. Bami of nasi goreng 4. Koffie CONCERT MARINIERSKAPEL. Op Woensdagavond 4 October geeft de Marinierskapel weer een concert in het Concertgebouw. De baten komen ten goede aan het „Karei Doormanfonds" (steunfonds voor oorlogsslachtoffers der Koninklijke Marine en hun nagelaten betrekkingen). Er wordt een populair programma ten ge hore gebracht, dat zal worden opgeluisterd door operazang door Corry Bijster (so praan), Geert de Boer (tenor) en Emmy van Eden (piano). Het concert wordt met een taptoe besloten. Tot de gasten van de Haarlemse sociëteit Teisterbantop de Weense avond in de Vleeshal behoorde ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijkdie men hier gezeten ziet naast het echtpaar Bomans. Met de bouw kan nu reeds worden begonnen Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van de H.'Bavo te Heemstede heeft bij het ge meentebestuur van Heemstede geld aan gevraagd voor het stichten van een meis jesschool. De school wordt bestemd voor uitgebreid lager onderwijs en zal worden gesticht op een terrein gelegen langs de Burgemeester van Lennepweg, naast en ten Noorden van het bestaande scholencomplex (St. Anto- niusscholen) aan de Kerklaan. Het bestaande gebouw aan de Kerklaan, waarin gehuisvest zijn zowel de meisjes school voor gewoon lager onderwijs, als die voor uitgebreid lager onderwijs telt negen leslokalen; één van die lokalen be staat uit een afgeschoten gedeelte van de zolder, dat niet voldoende verwarmd kan worden. Bij die scholen behoort een afzon derlijk gymnastieklokaal, dat ook door andere scholen wordt gebruikt. Over de cursus 19431949 bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen voor l.o. 316 en voor u.l.o. 122, totaal 438 en over de cursus 1940 1950 bedroeg het gemiddeld aantal leerlin gen voor l.o. 333 en voor u.l.o. 121, totaal 454. Thans, bij de aanvang van de cursus 19501951. is het aantal leerlingen geste gen tot 472, waarvan 346 de school voor l.o. bezoeken en 136 die vöor u.l.o. Om alle leerlingen te kunnen huisvesten wordt al geruime tijd gebruik gemaakt van twee lokalen van de St. Antoniuskleuterschool en 1 lokaal van het RJK. Jeugdhuis aan de Herenweg 94/96. Als een gevolg van het gebruiken van de twee lokalen van de kleuterschool zijn leerlingen hiervan elders ondergebracht, terwijl het lokaal van het R.K. Jeugdhuis niet blijvend geschikt is voor het geven van onderwijs. B. en W. zijn het met het kerkbestuur eens, dat deze huisvesting niet bevorderlijk is voor een goede gang van het onderwijs, noch van de lagere school, noch van de kleu terschool, terwijl door de stijging van het aantal leerlingen de moeilijkheden nog groter worden. Het kerkbestuur, tevens schoolbestuur, wil in de huisvesting van deze scholen verbetering brengen door over te gaan tot stichting en inrichting van een nieuw ge bouw voor uitgebreid lager onderwijs. Dit gebouw zal 6 lokalen bevatten, als mede een lokaal voor het geven van teken- Ds. Bronsgeest onderscheiden Ds. J. Bronsgeest, Nederlands Hervormd predikant te Haarlem, ontving van het Nederlandse Rode Kruis het Herinnerings- kruis 19401945 als bewiis van grote er kentelijkheid voor het vrijwillig in krijgs gevangenschap gaan als maj oor-veldpre diker, om de geestelijke bijstand van de soldaten te kunnen verzorgen. Leden van „Haerlem" bezochten Amersfoort Ruim vijftig Haarlemmers hebben Za terdag gevolg gegeven aan de uitnodiging van het bestuur der vereniging „Haerlem" een bezoek te brengen aan Amersfoort. Op het stadhuis werd het gezelschap officieel door het Amersfoortse gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester H. Molendijk heette de Haarlemmers welkom en ver heugde zich er over, dat zij, als bewoners van een mooie stad, belangstelling' hebben voor een stad, die minder historische plekjes bezit. De voorzitter van „Haerlem", dr. C. Spoelder, dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst en zei, dat Amersfoort zich gelukkig mag prijzen in het bezit te zijn van oude poorten en grachten. Alle zijn centraal gelegen en gemakkelijker te be zichtigen dan de historische plekjes in Haarlem. Na een korte wandeling door de stad, waarbij 'grote belangstelling werd getoond voor de Muurhuizen aan de binnenkant van de stadswal, volgde een bezoek aan het museum Flehite. Het gezelschap werd ontvangen door mr. J. C. Graaf van Rand- wijck, voorzitter van het museum. Des middags volgde een bezoek aan de oude waterpoort Monnikendam en aan de St. Joriskerk, waarbij de heren G. Adriaans en Hek inlichtingen verstrekten. Leden van de oudheidkundige vereni ging „Flehite" verleenden medewerking bij de rondleiding. Voor het onderwijs belangrijke raadsvergadering in Heemstede Op Donderdag 28 September zal de Heemsteedse gemeenteraad zijn maande lijkse vergadering houden. De agenda bestaat hoofdzakelijk uit on derwij s-aangelegenheden de aanvraag van het bestuur van het R.K. Parochiaal kerk bestuur om financiële steun voor de stich ting van een nieuwe meisjes-Ulo voorop. Bovendien wordt geld gevraagd voor aan vulling en aanschaffing van leerboeken en -middelen voor de St. Aloysiusschool aan de Molenwerfslaan. Voorts vragen B. en W. een crediet van ruim 4300 voor de inrichting van een lokaal in de Bronsteeschool ten behoeve van het onderwijs in handenarbejd en huis houdkunde. Tenslotte stellen B. en W. voor aan het Christelijk Lyceum te Haarlem en aan de R.K. lycea voor jongens en meisjes in Haarlem een bijdrage van twintig gulden per leerling en per -jaar te verlenen voor de uit Heemstede afkomstige leerlingen, waardoor de regeling die 1946 op grond van de toen bestaande rijkssubsidierege ling werd ingetrokken, in principe wordt hersteld. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie 299 299 Unilever 230 230% Philips 232 232% A. K. U 174 174% Fokker 126 Nederlandse Ford 278 Nederlandse Kabel 275 v. Berkel's Patent 116 Scheepvaart-Unie 162% 162% Holl.Amerïka Lijn 172 Deli Maatschappij 125 126% H. V. A 126% 126% A'dam Rubber 139% 138% Ned. Handel Mij. 148 N.-I. Handelsbank 88 Billiton Mij. II.. 234 „Leer om leer" (blijspel der gerechtigheid) in berijmde vertaling van Gerard den Brabander Haarlem heeft zich gisteren mogen ver- pit zou stof voor een treurspel kunnen heugen in de première voor ons land van een voorstelling die, zoals reeds thans dui delijk bleek, op de warme geestdrift van alle waarachtige minnaars van het toneel zal kunnen rekenen, van welke gezindte en uit welke groep der bevolking dan ook. De Nederlandse Comedie bracht onder re gie van Johan de Meester het blijspel der gerechtigheid „Leer om leer" (Measure for measure) van William Shakespeare, in de tintelende vertaling van Gerard den Brabander, tot een overtuigend succes. Er zat een fris élan en tegelijk een diepzin nige bekoring in deze vertoning, die maak te dat men er zich bijna ononderbroken aan gewonnen kon geven, ondanks de psy chologische warwinkel en de vele merk waardige inconsequenties van dit zo vaak, maar ten onrechte miskende meesterwerk. Ik zou niet graag willen beweren dat hier nu ineens de volmaaktheid werd bereikt, want er bleef natuurlijk ruimte voor cri- tiek, maar ik moet toch verklaren dat ik in de schouwburg in geen tijden zo met hart en ziel heb genoten als op deze avond. Men ziet zoveel stukken, die alleen maar dienen tot tijdverdrijf, dat men niet dank baar genoeg kan zijn voor de zeldzame gelegenheden waarbij het amusement niet minder is, doch waarbij tevens de altijd weer hoopvolle toeschouwer zijn liefde be vredigd en zijn verlangen naar meer nog vuriger bestendigd ziet. Zo'n gelegenheid doet zich nu voor. „Leer om leer" werd geschreven omstreeks 1604, waarschijnlijk kort daarvoor, tussen „Ham let" en .Othello", in dezelfde periode als „Eind goed al goed" en „Driekoningen avond". Hoewel vooral in de burleske ge deelten kennelijk tegemoetkomend aan de eigenaardige smaak voor het komische intermezzo van die tijd, is het stuk naar de inhoud in zeker opzicht nog steeds bij zonder actueel, namelijk in zoverre als het misbruik van de macht en de onvolkomen heden van de regeerders worden onthuld en aan de kaak gesteld. Men moet dan ook zeer zeker, zoals regisseur Johan de Mees ter trouwens met nadruk doet, deze ge schiedenis opvatten als een modern geble ven moraliteit. Deze visie neemt bovendien de ergste onwaarschijnlijkheden weg, spe ciaal in het gedrag van de hertog, die men kan beschouwen als een incarnatie van de alles begrijpende, alomtegenwoordige Voor zienigheid, cle ook zijn uitverkorenen aan boven menselijke kracht gaande beproevin gen onderwerpt en die tenslotte klaar staat met beminnelijke vergeving. Laat mij in korte trekken de inhoud vertellen. Vincentio, de hertog van Wenen (waarmee zonder twijfel het naar deca dentie neigende Londen van die dagen is bedoeld) draagt tijdelijk het gezag over aan zijn stadhouder Angelo, teneinde zich als monnik vermomd onder het gewone volk te begeven. Deze Angelo, een kundig staatsman, hoewel niet van onberispelijke levenswandel, neemt rigoureus de bestrij ding van de toenemende zedenverwildering ter hand en veroordeelt onder meer de jonge edelman Claudio ter dood, omdat deze een echtelijke omgang met zijn ver loofde onderhoudt. Claudio's zuster Isabel la, novice in een klooster, probeert Angelo tot genade te bewegen, doch deze is daartoe slechts bereid indien zij haar onschuld aan hem wil offeren. Zij weigert op dit oneer bare voorstel in te gaan op grond van de overtuiging, dat sterven voor een ideaal beter is dan schandelijk voortbestaan. Met behulp van de door niemand herkende her tog wordt alles door list in het reine ge bracht. zijn, maar het genie van Shakespeare slaagde er in doorlopend de keerzijde te belichten, zelfs in de somberste scènes en dwars door de sluiers van wanhoop en ver twijfeling. Hierdoor is „Leer om leer" zijn grootste en hoogste blijspel. Misschien moet men de voorstelling zien om dit te beamen, want daarin breekt de menselijke warmte door, die men bij de lectuur slechts moeilijk tussen de regels in kan vullen. Het stuk mist de zangerige toon en min of meer gecompliceerde zorgeloosheid der overige blijspelen. Het berust voor het belangrijkste deel op de ontwikkeling van tragische hartstochten en Freudiaanse spe cialisten kunnen er nieuwe bewijzen uit putten voor him stellingen ten aanzien van de uitwerking der geslachtsdrift. Maar de poëtische levenskracht overwint het pessi misme. Het is de demonstratie van een gedachtengang door middel van emotioneel geladen beeldspraak. Joyeuze voorstelling Johan de Meester heeft de opvoering ge leid, met een vaste hand en een diepgaand begrip, tot wat men gerust mag noemen een internationaal niveau. Hij heeft zich door visie en kunde hiermede toch wel ondubbelzinnig gerangschikt tussen de grootmeesters van het hedendaagse thea ter. Door zijn toedoen zag men zuiver en gepassioneerd comediespeien door een en semble, dat alle schijnbaar wonderlijke tegenstellingen tot een sublieme eenheid verbond. De décors hadden eenvoudiger mogen zijn, maar zij vervulden hun die nende functie voortreffelijk en waren door gaans in lumineuze overeenstemming van de lijn van het geheel. Daarbij beschikte hij over een groep medewerkenden, die stuk voor stuk voor hun taak berekend waren. Men zou zich de bezetting nauwelijks beter kunnen wen sen. De grote verrassing was Ellen Vogel als Isabella, een buitennissig moeilijke rol. Men zal deze figuur haast nergens gerang schikt vinden onder de onsterfelijke vrou wenfiguren, die Shakespeare de wereld geschonken heeft. Er bestaan beschrijvin gen van haar als een zure Vestaalse maagd, zelfs als eén frigide heilige. Maar wij zul len ons oordeel moeten herzien. Hier brak de uitstraling van menselijke warmte door en kleurde een dramatische bewogenheid, die alle in het geding komende gevoelens tussen afschuw en hoop, tussen ernst en vertedering registreerde, haar heldere voor dracht. Het gloeiende vuur van haar be heerste overtuiging maakte haar onverbid delijke strengheid sympathiek. Naast haar moeten ook de beproefde vrouwen van Lous Hensen en Gerda Ruyters worden genoemd. Han Bentz van den Berg was indruk wekkend in zijn door soberheid geken merkte opvatting van de stadhouder, ook in zijn tweestrijd en zondeval. Naarmate de verheven ironie van zijn karakter dui delijker werd kon ook de filosofische her tog van Johan Fiolet bevrediging schenken. Voortreffelijk waren de groteske, boertige variaties op het grote thema in de onder wereld, vol grimmig realisme en soms wrange scherts, met de rebelse commen taren op leven en dood. fel en flitsend in scène gezet. Anton Burgdorffer (de koddige tapper en beulsknecht) en Fons Rademakers (de fantastische zwetser Lucio) werden te recht met open doekjes beloond. Ook de triplure van Ton Lutz, de dubbelrol van Jos Liesting, de mallotige bordeelhoudster van Mimi Boesnach verdienen hulde en bewondering. De jonge Allard van der Scheer was als de gevangen Claudio, bin- en natuurkundelessen. De 6 lokalen bieden plaatsruimte voor 228 leerlingen, zodat een te verwachten verdere stijging van het aantal leerlingen zal kunnen worden opgevangen. Het bestaande gebouw zal, na overplaat sing van de u.l.o.-leerlingen, geheel wor den bestemd voor het geven van gewoon lager onderwijs, dat daarvoor niet alleen dringend nodig is, doch vermoedelijk nog met een lokaal uitgebreid zal moeten wor den. De bouw van de gevraagde school is ge plaatst op de urgentïelijst voor scholen bouw voor het iaar 1951, doch door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen is medegedeeld, dat thans reeds kan worden gebouwd. B. en W. stellen de raad voor de aan vraag in te willigen. ADVERTENTIE Nieuwste serie RADIO'S PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling desgewenst in overleg 3. G. KAASENBROOD TECHNISCH GROOT! Grote Houtstraat 131 - Smedcstraat 7 Jubileumtentoonstelling Onderlinge Tuinliedenvereniging Ter gelegenheid ven het 40-jarig bestaan van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" werd in het Volkskofriehuis aan de Dreef een tentoon stelling gehouden. Deze tentoonstelling toon de weer een vooruitgang, vergeleken bij die van het vorig jaar. Zij is een demonstratie geworden van de kunst van het bloembinden Zaterdagmiddag is de tentoonstelling ge opend door de burgemeester van Heemstede mr. A. G. R. Ridder van Rappard. Deze wenste de vereniging geluk met dit feest en verklaarde getroffen te zijn door de buiten gewone belangstelling die in Heemstede be staat voor bloemen en het onderhoud van tuinen. Verder sprak de burgemeester zijn grote waardering uit voor het mooie dat deze tentoonstelling biedt. De volgende bekroningen werden toege kend: Inzending groep fruit: le prijs met lot van de jury aan de heren Goseling en War merdam. Bloemenmanden: 1. Goseling en Warmerdam: 2. J. Steenvoorden; 3. P. Klaase Biedemeijer: 1. C. Ruigrok; 2. L. de Boer. 3. G. v. d. Berg. Vazen (3 bloemen in één vaas): 1. P. Klaase; 2. C Ruigrok; 3. G v. d. Berg. Vazen: 1 P. Klaase: 2. J. Steenvoorden; 3. C. W. Slroet. Fantasiestukken: 1 L. de Boer; 2. A. Nunnink; 3. A Klaase Bruids- bouquet: 2. C. Stroet Inzending Plantscha- len: 1. L. de Boer: 2. L. de Boer; 3. P Klaase. Schalen en manden met heesterbes sen gevuld: 1. P. Klaase; 2. J. v. d. Hoorn 3. I-I. D Smit. Jubileumstukken: 1. A. Nun nink; 2. L. de Boer; 3. P. Klaase. Grafkran sen: 1. A. Nunnink; 2. C. W, Stroet. Graf takken: 2. J. v d. Hoorn; 3. C. W. Stroet Feestkrans: 2. P. Klaase. Aan de burgemeester werd een verrassing bereid, doordat op deze tentoonstelling de Dahliakweker Geerlings een nieuwe donker rode 'Dahlia naar hem genoemd heeft Bloemendaal Huldiging van de burgemeester Wij hebben reeds gemeld dat de burge meester van Bloemendaal op Zaterdag 30 September zijn zilveren ambtsjubileum hoopt te vieren. De leden van de gemeenteraad en enkele genodigden zullen op genoemde datum des voormiddags te 11 uur in een plechtige zit ting ten raadhuize bijeen komen, bij welke gelegenheid de burgemeester zal worden gehuldigd. ADVERTENTIE Tax!Bei l looo DAG EN NACHT Herman van den Eerenbeemt werd hartelijk gehuldigd De kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam was Zaterdagavond geheel ge vuld met vrienden van Herman van den Eerenbeemt, die deze zomer zestig jaar werd. Er zijn veel vriendelijke woorden tot hem gericht. De Staatssecretaris van O. K. en W. maakte bekend, dal Herman van den Eerenbeemt door de Koningin is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Wethouder mr. A. de Roos bood de jubila ris de zilveren medaille der stad Amster dam voor kunst en cultuur aan. 's-Hertogenbosch, de geboortestad van de jubilaris, waarvan deze al vijftien jaren ereburger is. was vertegenwoordigd door de loco-burgemeester, die op Brabantse wijze zijn vreugde uitsprak over het jubileum en een grote koek namens de burgerij over handigde. De vice-voorzltter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, voerde het woord in zijn hoedanigheid van voorzit ter van het bestuur van het Concert gebouw en bood Herman van den Eeren beemt de gouden medaille van deze instel ling aan. Als laatste spreker betrad mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van O. K. en W. het spreek gestoelte. Deze deelde mede dat er een som gelds bijeen was gebracht, die zal dienen als basis voor een te vormen „Herman van den Eerenbeemt-fonds". nen de grenzen van zijn talent, dat zich veelbelovend ontwikkelt, ten volle aan vaardbaar. Philippe la Chapelle was een eerbiedwaardige raadsheer. Vertaling in verzen Een waarlijk niet gering deel van het succes is te danken aan de zwierige gespierde, waar nodig pikante vertaling van Gerard den Brabander, die zelfs het proza in verzen omzette en deze paarsge wijze liet rijmen. Een dichterlijke vrijheid, waarlijk de enige niet, die men hem echter van ganser harte vergeeft, al ware het slechts omdat zijn moderne woordgebruik de intenties van Shakespeare geenszins aantast, eerder scherp doet uitkomen. Het gekozen metrum bleek onze acteurs trou wens gemakkelijk over de lippen te ko men, zodat voor eerst sinds lange tijd de poëtische taal oprecht en natuurlijk klonk. Het was een treffend gebaar van Johan de Meester om na afloop van de vertoning een deel van zijn bloemen op het souffleurshok te leggen, teneinde aldus de niet ten tonele verschenen bewerker in de gebrachte hul de te betrekken. Ik kan nog maar één ding zeggen: een heerlijke voorstelling van een prachtig stuk. Gaat dat zien! DAVID KONING. SCHEEPVAART Algorab. 22 te Antwerpen. Alwaki. 22 te Victoria. Andijk. pass. 22 Miami. Arkeldijk, verw. 23 v. R'dam n. New York. Averdljk, 22 te Baltimore. Alphard. 23 te Antwerpen. Ardea, 22 te Bcyroeth v. A'dam. Arcndskerk. 22 v. Marseille n. Genua. Ariadne, 22 v. Lissabon. Akkrumdijk, 23 te Lorenzo Marques. Alamak. 22 te A'dam v. Basrah. Algenlb. 22 te Rio de Janeiro. Anlsum. 23 verw. Genua. Aldcramin. 22 v. Loriënt n. Bordeaux. Amstelpark. 22 nog Bitung. Amstelveen. 22 650 m. W. Scllly. Armilla (t). 22 v. Singapore n. Saigon. Aagtedljk. 23 v. R'dam n. Hamburg en Bremen. Aldabi, 23 te Hamburg v. Antwerpen. Aludra. 23 v. Hamburg te Duinkerken. Aagtekerk. 23 te Melbourne v. Sydney. Aalsdijk. 24 te R'dam v. New York. Abbedijk. 23 v. Buenos Aires n. New York. Abbekerk, pass. 23 Str. Messina. Almdijk. 24 te Antwerpen. Almkerk. 23 v. Fremantle te Adelaide. Altair. 25 te Santos. Amstcldicp. 24 v. Mar.lea n. Piri. Amstellar.d. 24 v Buenos Aires n. Montevideo Amstelstad. 24 te Djakarta. Arenasdijk. 23 v. Recife n. Rio de Janeiro. Arnedljk, 24 v. Antwerpen. Aardijk. 20 v. New Orleans n. Brownsville, Alcyone, pass. 25 Finisterre n. Antwerpen. Alhena, pass. 25 St. Vincent. Alnati. 24 dwars Paranagua. Axeldijk. pass. 23 Bishoprock. Beverwijk, pass. 22 Kp. Bon. Bennekom. 23 v. Antof3gasta te Valparaiso. Blijdendijk. 23 te New Yqrk v. R'dam. Bonaire. 23 v. Madeira n. Barbados. Bacchus. 23 v Port Of Spain te Paramaribo. Baarn. 24 v. Trinidad n. Laguaira. Bali. 24 v. Singapore n. Penang. Barendrecht (t). 24 te St. Vincent v. Aruba. Bsrlage. pass 23 Finisterre. Blitar. 25 tc Djakarta. Blommersdijk. 24 v. Baltimore n. Norfolk. Borneo. 21 te Balikpapan v. Makassar. Breda. 24 v Curacao n. Antwerpen. Coram, 22 v. Karachi n. Muscat Chitral <tr. en gcz.l. 22 v. Djakarta n. Colombo. Cyrenla. ca 22 Nov. v. Djakarta, 15 Dec. verw. Marseille. Cheshire. 27 verw. Aden. Cistula (tl. 24 te Santos v. Curagao. Clavella (t). pass. 24 Aden. Caltex Delft. pass. 25 Malta. Cqltex The Hague, pass. 25 Perim. Dorsetshire, ca. 13 Nov v. Djakarta. 15 Dec. verwacht Rotterdam. Douro. 20 v. Vera Cruz n. Tampico. Dalerdiik, 22 v. Bremen n. Londen. Duivendrecht (t). 23 400 Z.ZW. Rio de Janeiro. DuivendUk. 22 v. Antwerpen n. R'dam. Drente. 24 anker Belawan. Danae. 23 v Livorno te Genua. Delfshaven, 21 v. Buenos Aires n. Nicochea. Ene. 22 v. R'dam n. Curagao. Empire Brent. ca. 20 Oct v. Djakarta. 17 Nov. verwacht Rotterdam Edam. verw. 23 v. R'dam n. New York. Elsenburgh. 22 v. Casablanca te Londen. Elmina. 23 v. Pointe Nolre n. Freetown. Esso Den Haag (tl. pass. 23 Madeira. Etrema. 23 v. Port of Spain n. Takoradi. Felipes (tl, 22 in Str Banka. Fairsea. 24 divars Burlings. Farmsum. 23 v. Baltimore n Montreal. Goya. 25 10 it. verw. IJmulden. Gadilla rt). 22 250 m. ZW. Flores. Gooiland, verw. 23 te Las Palmas. Gaasterkerk. 24 v. Aden n. Port Said. General Ballou. 25 in Suezkanaal. General Sfurgts. 23 1100 m ZO. Guardafui. Groote Beer. 21 Anöerha'fgraadskanaal. Helicon, 22 350 m. ZO. Kp Halteras. Hoogkerk. 22 220 m. ZW. Freetown. Hydra. 22 800 m. NO. Sombrero. Helena. 25 te Barbados. Ilos. 20 v. Capliaitien n. Port au Prince. Ittersum. 23 v. Jacksonville n. Mobile, Java. 23 te Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt. 22 850 m. NW. Ander- halfgrandskanaal. Jupiter. 22 anker Khalkis n. Gallipoll. Japara (krl), 24 te Hollandia. Klinfonteln. 22 te Kaapstad. Keilehaven. 22 v. Cardiff n Tabou. Karsik, 22 v. Menado n. Curacao. Katwijk, pass 23 Brunsbultel. Kolbergen, 25 te Bona v. B3gnoll. Kota Agoen.g, 23 v. R'dam n. Djeddah. Lissekerk. 22 v Genua n. Antwerpen. Lopp'ersum. pass. 22 Malta. Limburg. 21 te East Londen v. Port Elisabeth. Langkoéas. blijft tot einde van de inaand te Djeddah. Lieve Vrouwekerk, 22 v. Aden. Loenorkerk. 23 v Amsterdam. Luna. 22 v. Gibraltar n. A'dam Leersitm. 22 430 m. O.t Z. Kp Race. Lemsterkcrk. 24 verw. Calcutta. Langlce Scott. 22 te Bremen. Lindekerk. 23 te Antwerpen. Laagkerlc, 23 v. Marseille n Genua. Leerdam. 25 te New York v. R'dam. Lekhaven, 23 v. Savona n. Huelva. Leopoldskerk, 23 te Basrah v. Khorramghar. Lutterkerk. 24 te Genua. Lombok. 20 v Portland n. Vancouver. Marlekerk. 22 dwars Lissabon. Murena (t), 22 300 m. NO Terceira. Macuba (t). pass. 22 Dondrahead. Menvehaven. 18 te Casablanca v. Mogador. Maashaven, pas. 2-1 Fernando Naronha. Maaskorlc, 24 v. Dakar n. Plymouth. Macloera. pass. 23 Kp St. Vincent. Marpessa (tl, pass. 23 St. Lucia. Mntnram, 24 v. Aden n. Belawan. Meliskerk. 23 te Singapore. Mijdrecht (tl, 23 dwars Recife. Merwede. pass. 24 Ouessant. Nestor. 23 v. Izmir tc Calamata, New Australia, ca. 4 Oct. v. Djakarta, 25 Nov, verwicht Rotterdam. Noordv/ijk. 22 v Newport News n Havanna. Nieuw Amsterdam. 22 450 m. W. Scilly. Noordam. 22 185 m. ZO. Kp. Race. Odysseus. 22 v. R'dam n Lissabon. Orion, 22 v Gibraltar te R'dam. Otranto, ca. 11 Oct v. Djakarta. 1 Nov. verw. te Rotterdam. Oranje Fontein, 22 te East London. Osscndrecht. 23 v. Malmö te R'dam. Oberon. pass 22 San Salvador. Ondina (t), pass. 22 Kp BougaronL Ophir. 23 verw. v Djakarta. Orestes. 20 v. Rio de Janeiro te Rio Grande do Sula Ovula (tl, 16 v. Djakarta n. Surabaja. Omala (tl. pass. 24 Sabang. Ormonde. 24 te R'dam v. Djakarta. Papendrecht (t). 22 te Purfleet v. Beaumont. Pygmalion, pass. 22 Azorcn. Prins Willem V, 20 te Toronto. Prins Alexander. 22 te Quebec v. R'dam. Poseidon. 20 v. Pampatar te New York. Perna (t). pass. 22 Aden. Polydorus. 23 v. Charleston n. Newport News. Poelau Laut. pass. 24 Pcrim. Polyphemus, 21 te Belawan. Prins Joh, W. Friso. 25 te Antw. v. Hamburg. Rotti. 22 Guardafui. Rijn. 22 te Delfzijl v Uleaborg. Radja. 23 tc Portland. Raki. 22 te Colombo. Roepat, 23 v. Aden. Rufina (ti. 22 v Jamaica n. Trinidad. Roepat, 22 tc Aden verw. Ridderkelk. 23 v Lorenzo Marques n. Durban. Rondo. 24 te Bahrein. Rotula <t>. 24 v. Aden n. Djibouti. Rijnkerk. pass. 24 Kreta Ranchi. 25 te A'dam v. Djakarta. Salawati. 22 v. Port Said n. Boston. Stad Alkmaar. 22 v. Emden n. Lulea. Stad Leiden, pass. 22 Fame Point. Sumatra. 22 v. Makassar te Surabaja. Skaugum. ca. 2 Oct. v. Djakarta. 27 Oct verw. Rotterdam. Soestdijk. 21 v Galveston te Houston. Stanvnc Tal3ng Akar. 22 n. Sungeigerong. Saroena, 20 te Singapore v. Pladju. Samnrinda. 24 v. Djakarta n. Singapore. Saparoea. pas. 22 Grancanaria. Scherpenarecht ft). 24 anker rede Rastanura. Schicdijk. 23 v. Havanna n. Antwerpen. Sibajak en Zuiderkruis. 24 tc Aden. Slamat. 24 te Ambrose v. Baltimore. Stad Breda, pass. 24 Dakar. Stad Haarlem, pass. 23 Finisterre. Stad Schiedam, pass. 24 Dover. Straat Malakka. 22 v. Hongkong n. Singapore. Streefkerk. 24 v. R'dam n Bombay. Salland, 24 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Stad Maastricht. 25 te Gibraltar. Stentor. 24 te Antwerpen. Straat Soenda, 22 v. Hongkong n. Yokohama. Tabinta. pass. 22 Kp. Bon. Tamo. pass. 22 Madeira. Tegelberg. 22 420 m. N.t.O. Tristan da Cunha. Tjibodas. 21 te Djakarta v. Cheribon. Tomini. verw. 26 v. Londen n. Ram. Trajanus. 20 te Houston v. Curacao. Tabian. pas. 24 Gibraltar. Taria <t>. 24 v. Plymouth n. Curacao. Tibia. 23 pass. Ko. St. Vincent. Tosari. 23 v. Colombo n. Djibouti. Tero, pass. 24 Fernando Noronha. Theseus. 21 v. Bari n. Venetië. Utrecht. 21 tc Santos. Venus, pass. 22 Kp. Bougaroni. Volcndam. 22 300 m. ZO. Kp. Race. Vulcan us. 24 v. Limassol n. Haifa. Weltevreden, pass. 23 Dondrahead. IVesterdam. 25 te R'dam v. New York Wieldrecht (t), 24 v.'Bombay n Rastanura. Woensdrecht (t). 23 n. Punta Cardon. Willem Ruys, pass. 24 Socotra. Zeeland (krl.), 23 verw. Boston. Zijpenberg, pass. 23 Finisterre. Zuiderkruis, 25 v. Aden n. Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3