Haarlems Dagblad en <%rcrtjte Daarlemsche <Tourant (anno i6?6) Naundorff UNO-troepen snijden Noord- Koreaans leger in tweeën Rusland en Engeland hebben afzonderlijke Koreaanse voorstellen 65e Jaargang No. 19664 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 27 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Het IS EEN MERKWAARDIGE gebeur tenis die vanmorgen in Delft heeft plaatsgehad. Meer dan honderd jaar na zijn dood is de kist met het stoffelijk overschot van de horlogemaker Naundorff opgegra ven en die stoffelijke resten zullen worden onderzocht door dr. Hulst om zowel door schedelmeting als door mogelijke vaststel ling van de doodsoorzaak die zelfs na zo lange tijd nog denkbaar schijnt te zijn nieuwe opheldering in een mysterie te pogen te brengen. Het is een boeiend mysterie, welks oorsprong in een nog verder verleden ligt: in de wilde jaren dei- Franse Revolutie, toen Koning Lodewijk XVI en zijn gemalin Marie Antoinette met hun kinderen'en de zuster des Konings, Madame Elisabeth, in de Temple te Parijs werden gevangen gezet. Die gevangenschap werd voor Koning en Koningin besloten met hun terechtstelling: beiden sneefden, gelijk vele leden van de Franse adel, onder de guillotine. Hun beide kinderen bleef althans dit lot bespaard; ergens hield zelfs de razernij der revolutie halt. Het vijftien jarige prinsesje, Marie Thérèse Charlotte de France, werd later naar het buitenland gebracht. Terwijl de koninklijke familie in ballingschap verkeerde liet men haar in het huwelijk treden met haar neef, de her tog d'Angoulême. Toen het koningschap na Napoleon's val werd hersteld, keerde zij aan de zijde van haar oom, Lodewijk XVIII, naar Frankrijk terug als een harde, verbitterde vrouw, wier grote invloed op de Koning niet heilzaam voor Frankrijk en nog minder voor de dynastie bleek. Later, na zijn dood, toen zijn broeder (die haai' schoonvader was) hem als Karei X opvolgde, werd Madame Duchesse d'An goulême kroonprinses, Dauphine de France, maar de revolutie van 1830 dreef haai' opnieuw in verbapning, die ditmaal geen eind meer zou nemen. Op 19 October 1851 stierf zij, 72 jaar oud. Wat was met de kleine prins, zes jaar jonger dan zij, in die laatste jaren dei- achttiende eeuw in de Temple gebeurd? Volgens de officiële lezing was het kind gestorven. Maar twijfel bleef bestaan en nam toe. Talrijke valse pretendenten deden zich, toen het koningschap weer in Frank rijk heerste, voor. Slechts-één van hen kon op den duur zijn aanspraken door velen doen aanvaarden en dat was Naundorff, die uit Duitsland naar Frankrijk kwam en belangrijke bewijzen bleek te hebben. De hertogin d'Angoulême heeft hem nimmer willen ontvangen; dat is een van de rede nen waarom twijfel is ontstaan ook aan de afkomst van de hertogin zelf. Zij zou een „verwisseld kind" zijn geweest en daarom haar broer niet hebben willen ontmoeten uit vrees, dat hij het bedrog ontdekken zou. Maar ook dit is geenszins bewezen. Nadat de laatste Bourbon-koning, Kai-el X, ver jaagd was, kwam het Huis Orleans aan het bewind en koning Louis Philippe en zijn omgeving duldden de troonpreten dent dei' Bourbons niet lang meer. Hij had inmiddels herinneringen aan zijn verblijf als kroonprins in de Temple gepubliceerd, die zijn aanspraken versterkten. Door een proces poogde hij zijn bezittingen terug te krijgen. Men zette hem eerst gevangen en later uit Frankrijk. Hij verbleef jaren in Engeland en kwam tenslotte begin 1845 in ons land. De omstandigheden waaronder dat geschiedde, de komst van deze opge jaagde man van zestig jaar en de bijzon derheden van zijn laatste levensperiode zijn verteld in het uitvoerige artikel, dat wij gisteren publiceerden. Hij stierf dat zelfde jaar. Er zijn sterke vermoedens dat hij vermoord werd door arsenicum-vergif- tiging. Toen hij stierf regeerde in Frankrijk nog steeds Louis Philippe, de „Burger koning", die bij de revolutie van 1848, dus drie jaar later, ook verjaagd zou worden en evenals Karei X, evenals Napoleon I (en later Napoleon III) in ballingschap sterven. De Franse troonpretendent die de titel Comte de Paris voert en wie onlangs is toegestaan zich in Frankrijk te vestigen, is de afstammeling van Louis Philippe, dus de pretendent van het Huis Orleans. De nazaat van Naundorff op wie zijn rechten (oudere rechten dan die van het Huis Or- léans) zouden overgaan als bewezen zou worden, dat Naundorff inderdaad het prinsje in de Temple is geweest, is mr. Louis de Bourbon, NedeiTander, die ge ruime tijd het ambt van burgemeester heeft bekleed, die als dichter naam heeft ge maakt, die vanmorgen de opening van het graf van zijn overgrootvader heeft bijge woond en verklaard heeft dat hij demo craat is en alleen bereid zou zijn als daar ooit sprake van mocht zijn de Franse troon te bestijgen, als het volk hem riep. Hij is niet de laatste van het geslacht; zijn zestienjarige zoon toont een (voor zijn leeftijd wel heel begrijpelijke) gespannen belangstelling in het raadsel van zijn familie. Het is alles zeer romantisch en zeer boeiend. Het mysterie-Naundorff heeft, in de loop der lange jaren, nooit zijn onweer staanbare aantrekkingskracht voor velen kunnen verliezen. Niet alleen in Frankrijk. Ook in Nederland en in andere landen zijn er mensen, die er zich in verdiept hebben en sommigen, die hun nasporingen blijven voortzetten om het geheim tot oplossing te brengen. Die nasporingen hebben nieuwe gegevens verstrekt en geleid tot hetgeen vanochtend in Delft is geschied. Wellicht zal de opening van het in het Vaticaan be waarde testament van Madame Duchesse d'Angoulême, die pas op 19 October 1951 (dus honderd jaar na haar dood) geschie den mag, het raadsel volledig ontsluieren. R. P. Washington erkent opnieyw bombardement op Mandsjoerije De Verenigde Staten hebben erkend dat Amerikaanse vliegtuigen „wellicht per abuis" voor de tweede maal Mandsjoerijs grondgebied vlak ten Noorden van de Noord-Koreaanse grens hebben gebombar deerd, aldus United Press. China heeft Zondag in een nota aan de UNO tegen een dergelijke grensschending geprotesteerd. Die erkenning was vervat in een schrij ven dat de Amerikaanse delegatie heeft gezonden aan secretaris-generaal Trygve Lie. De regering der Verenigde Staten gaf in dit schrijven, evenals de eerste keer, uit drukking aan haar spijt en verzekerde dat zij alles zou doen om herhaling te voor komen. Ook gaf zij opnieuw de verzekering dat zij de geleden schade zal vergoeden, zodra die is vastgesteld door een inter nationale enquêtecommissie. Verbinding Seoel-Poesan gesloten Drie divisies in Zuid-West-Korea geïsoleerd NEW YORK, 27 September. (United Press en Reuter). Nadat twee Amerikaanse tanks ten Noord-Westen van Taegoe waren doorgebroken in de richting van het bruggenhoofd Zuidelijk van Seoel, ontmoetten zij een Amerikaanse patrouille die uit het Noorden kwam. Deze ontmoeting, die betekende dat de twee bruggenhoofden tot een diagonaal van Noord-West tot Zuid-Oost verenigd waren, had plaats tussen Osan en Soewon. Onmiddellijk daarna werd deze corridor verbreed en geconsolideerd door infanterie en tanks, zodat het Noord-Koreaanse leger thans in twee afzonderlijke delen is gesplitst. De legeronderdelen die zich in het afgesloten Zuid-Westelijke deel bevinden zijn afgesneden van hun bevoorradingscentra en bieden slechts zwakke tegenstand tegen UNO-troepen die uit de corridor het afgesneden gebied binnendringen, teneinde de Noordelijke troepen verder te desorganiseren en uit te schakelen. Nederland denkt defensief verkeerd, aldus Connally De voorzitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor Buitenlandse Zaken, Connally, verklaarde Dinsdag op een pers conferentie, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten van het Atlantisch pact voortdurend dienden aan te sporen tot het vergroten van hun gewapende macht. „Zij kunnen niet verwachten, dat wij ons haas ten om hen te verdedigen, terwijl zij niet doen wat zij kunnen", aldus Connally „Dit is een van de cardinale dingen in het hui dige wereldbeeld". Connally noemde Nederland als een voorbeeld van een pact-lid, dat zijn tradi tionele opvatting van defensie zou moeten herzien. De Nederlanders, zo verklaarde Connally, zouden zich moeten concentre ren op het verschaffen van landstrijdkrach ten en uitrusting en zich, wat de maritie me defensie betreft, moeten verlaten op Engeland en de Verenigde Staten". Drie Noordelijke divisies, die onmiddel lijk door de afsnijding worden bedreigd, bevinden zich ten Zuiden en Westen van de hoofdweg van Seoel naar Taedjon, de grootste stad die de Noordelijken nog in handen hebben. „Het lot van de Noord-Koreanen in de Zuid-Westelijke zak van Korea is beze geld" aldus meldt generaal MacArthur in een door hem ondertekend communiqué. „De tot stand gekomen verbinding tussen onderdelen van het achtste leger en het tiende korps bij Soewon voltooit een fase van de tegenaanval der UNO ter bevrijding van Zuid-Korea", aldus het communiqué. Nog scherpschutters in Seoel Seoel is officieel heroverd, maar volgens de laatste berichten uit Korea wordt er nog gevochten in de stad, daar scherpschutters overal actief zijn. (Reuter) Amerikaanse vliegtuigen heb ben bij Hamhoeng, even ten Zuiden van de 40ste breedtegraad, een hydro-electrische installatie vernield. Deze leverde ongeveer tien procent van alle stroom in Noord- Korea en door het uitvallen er van zal de productie ten behoeve van de oorlogvoe ring in honderden kleine fabrieken en her- stelwerkplaatsen stil komen te liggen. Volgens een communiqué zijn in de afge lopen 24 uur in Seoel 1.700 Noordelijken gesneuveld of gewond en 650 man krijgs gevangen gemaakt. De voorste speerpunten van de derde Zuid-Koreaanse divisie hebben Dinsdag ochtend Toksinni aan de Oostkust op 16 km ten Zuiden van de 37ste breedtegraad be reikt. Dit is 100 km van Pohang, waar de troepen van de UNO hun offensief begon nen. In de afgelopen 24 uur zijn de Zuid- Koreanen 42 km opgerukt aldus een com muniqué van het achtste Amerikaanse leger. In het binnenland, waar de Zuid-Ko- reaanse optnars wordt bemoeilijkt door het bergachtige terrein en slechte wegen, gaat de vooruitgang iets langzamer. In de sector aan de Zuidkust vorderde een eenheid van de 25ste divisie infanterie 23 km ten Noord-Westen van Tsjindjoe. De Noord-Koreanen bieden hier in toehemende mate weerstand. Krijgsgevangenen bevrijd De eerste Amerikaanse krijgsgevange nen zijn Dinsdag te Jongdoh bevrijd door een tank-colonne van de 24ste divisie, die door Jongdon trok op weg naar Taejon. De drie Amerikanen waren 25 dagen de gevangenen der Noord-Koreanen geweest. Ze vertelden goed behandeld te zijn door de Noord-Koreaanse militairen, doch slecht door de Noord-Koreaanse politie. Als voedsel kregen zij drie maal per dag een handvol rijst. Zij waren behandeld door Noord-Koreaanse dokters die Engels spra ken. Taedjon bereikt Vooruit geschoven onderdelen van de 24ste divisie hébben thans Taedjon be reikt zonder ernstige tegenstand te ont moeten. Eenheden van de achtste Zuid- Koreaanse divisie hebben Joengdjoe be reikt, een belangrijk wegen- en spoorweg knooppunt op 60 kilometer ten Oosten van Tsjoengdjoe. MB Ook de.voorbereidingen tot het offensief tegen Seoel hebben zware offers geëist. Hier „nemen" Amerikaanse mariniers in snelle landingsvaartuigen de rivier de Han, een vermetele operatie, die voor de verovering op de Zuid-Koreaanse hoofdstad nood zakelijk was, maar die een hoge tol aan mensenlevens eiste. Malik zal in de Veiligheidsraad pogingen doen om een einde aan de strijd te maken FLUSHING MEADOWS, 26 September. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Dinsdag in de Veiligheidsraad medegedeeld voor stellen betreffende Korea te zullen indie nen. De Koreaanse kwestie stond niet op de agenda van de bijeenkomst van Dinsdag, doch Jacob Malik kondigde, voordat hij luisterde naar de Franse vertaling van een rede die hij op de laatste vergadering had gehouden aan dat hij „zekere voorstellen" met betrekking tot de Koreaanse kwestie zou indienen. Volgens Reuters correspondent Paul Scott Rankine had men Dinsdagavond in diplomatieke kringen te Washington de mogelijkheid vernomen, dat de Sovjet-Unie voor het eind van de week stappen zal doen om door onderhandelingen een eind te maken aan de oorlog op Korea. De Veiligheidsraad besloot na een dis puut over de procedure de Franse verta ling van een vorige Russische rede over Korea aan te horen en vervolgens de voor gestelde agenda te bespreken, waarop de kwestie Formosa, een Egyptische klacht tegen Palestina en de kwestie-Kasjmir voorkwamen. Drie-en-tachtig Britse mijnwerkers omgekomen Ondergrondse brand maakte redding onmogelijk De mijnramp in het Engelse stadje Creswell (Derbyshire), waar tengevolge van een ondergrondse brand tweehonderd mijnwerkers opgesloten raakten, blijkt 83 doden te hebben geëist. Honderdnegentien mijnwerkers slaagden er in aan de vuurgloed te ontkomen en werden door reddingsploegen aan de op pervlakte gebracht. De brand is waarschijn lijk ontstaan door een vonk uit de motor van een transportband. De autoriteiten Honderden familieleden en kameraden der ingesloten arbeiders wachtten bij de ingang van de mijn in Creswell in angstige span ning op nadere berichten over de ramp. hebben bevel gegeven de mijn te verzege len toen het duidelijk werd dat er aan de redding van de 83 opgeslotenen niet meer kon worden gedacht. Intussen heb ben de reddingsploegen toch nog het uiterste gedaan om tot de mijnschacht, waar de opgeslotenen zich bevonden, door te dringen. Zij vonden slechts lijken. Zes- en-dertig mijnwerkers worden nog ver mist, de lijken van 47 man zijn geborgen. Toen het bekend werd dat de reddings pogingen op niets waren uitgelopen en dat de voortwoedende brand verdere naspo ringen onmogelijk maakte, werd een mas sale herdenkingsdienst gehouden boven de ondergrondse plek des onheils. Congres der Reclame Vandaag en morgen houdt het Genoot schap voor Reclame zijn dertiende congres te Haarlem. Na een officiële ontvangst ten Stadhuïze, door Burgemeester en Wethou ders, is het om elf uur in de Vleeshal ge opend. Daar is ook een tentoonstelling in gericht. De schone, eeuwenoude schepping van de grote bouwmeester Lieven de Key, zojuist ter nieuwe bestemming aangewezen die haar tot een der centra van het open bare leven in onze stad heeft gemaakt, ontvangt de Moderne Reclame binnen haar muren. Die andere getuige van vroeger eeuwen. Lourens Janszoon Coster, ziet het roerloos aan. Zullen wellicht de congressis ten, vanavond na hun feestdiner, een glim lach om zijn bronzen lippen zien spelen? Dan zal het een glimlach van voldoening zijn, want hun arbeid heeft zijn boekdruk kunst ten zeerste gediend en bevorderd. Het congres zal een bewegelijkheid ont wikkelen, die met zijn wezen overeenstemt. De congressisten zullen zich veelvuldig verplaatsen tussen Vleeshal, Dreefzicht en restaurant Brinkmann. In de" zittingen worden over belangrijke vak-onderwerpen prae-adviezen uitgebracht, die reeds in het kort in hun voortreffelijk verzorgde maand Talad, de Revue der Reclame, zijn opgenomen ter voorbereiding van de te houden gedachtenwisseling. Van zorgvul dige voorbereiding van het congres getuigt de Revue duidelijk. Haarlem ziet de vakmannen der reclame gaarne in zijn midden. Wij verheugen ons erover dat zij hun congres hier houden en heten hen van harte welkom in onze stad. Wij hopen dat zij voldaan zullen zijn over hun bezoek aan Haarlem, dat vanmorgen zo waardig is'ingezet in de indrukwekken de sfeer van twee onzer schoonste monu menten van bouwkunst. En dat zij het zich lang en met genoegen herinneren zullen. Welke betere reclame zou de stad Haarlem voor zichzelf kunnen wensen, nu zij bet voorrecht heeft de experts te herbergen? De raad besloot op de vergadering van Dinsdag de Koreaanse kwestie niet weer aan te snijden, nadat Jacob Malik had be kend gemaakt, dat hij voorstellen aan gaande Korea zou indienen. De raad ging voor onbepaalde tijd uiteen zonder op enig aspect van de kwestie-For- mosa tot een besluit te zijn gekomen. In tussen wordt uit Flushing Meadows gemeld dat Engeland voorstellen gereed heeft ten aanzien van Korea, die de steun van Washington hebben. De voornaamste punten daarvan zijn: Vorming van een verenigd en onafhanke lijk Korea; vrije verkiezingen onder toe zicht van de UNO; instelling van een sterke commissie der UNO om toezicht te oefenen de overgang van oorlog naar vrede, en verantwoordelijkheid van de UNO voor het economisch herstel van Korea. Deze voor stellen zullen aan de Algemene Vergade ring worden voorgelegd. In Britse en Amerikaanse kringen neemt men algemeen aan, dat de strijdkrachten der UNO slechts zo lang in Korea zullen blijven als nodig is om het doel: een ver enigd en onafhankelijk Korea, te bereiken. Atlantische raad accoord met leger voor Europa NEW YORK, 26 Sept. (United Press). De Atlantische raad heeft overeenstemming bereikt inzake zeer spoedige oprichting van een defensieleger voor Europa, maar heeft besloten de kwestie van opneming van West-Duitse strijdkrachten in dat leger nader in studie te nemen. Dit bleek uit een communiqué dat aan het eind van de bijeenkomst van Dinsdag werd uitgegeven. De raad kwam overeen het Europese defensieleger onder het gecentraliseerde bevel van een opperbevelhebber te plaat sen en die opperbevelhebber ter zijde te doen staan door een internationale groep stafchefs. Het komende leger zal volgens het communiqué in staat moeten zijn „ag- gressie af te schrikken en de defensie van West-Europa te verzekeren". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zal gedurende een jaar het voorzitterschap van de Atlan tische Raad bekleden. Nederlandse Meteors nemen deel aan oefening „Emperor" Van 6 tot 16 October zal in Engeland de grootste oefening in de lucht na de oorlog worden gehouden. Zij zal dienen om het Engelse luchtverdedigingssysteem te toet sen. De oefening wordt boven Engeland gehouden, al is het niet onwaarschijnlijk dat bommenwerpers over West-Europa zullen vliegen. Van Nederlandse zijde wordt deelge nomen door Meteor-straaljagers van de luchtstrijdkrachten, door radar-personeel en het personeel dat onlangs tijdens de oefening „Cupola" in Nederland dienst deed. De opzet van de „Emperor'-oefening is in bijzonderheden nog niet bekend. Wel is bekend, dat Engelse en Amerikaanse vlieg tuigen schijnaanvallen op Engeland zullen doen en dat de Royal Air Force en vlieg tuigen van Frankrijk, België, Nederland, Noorwegen en Denemarken voor de ver dediging worden gebruikt. Veiligheidsraad beveelt Indonesië aan als lid der UNO „Een kind der Verenigde Naties" De Veiligheidsraad heeft Indonesië voor het lidmaatschap van de UNO aanbevolen. Geen der leden verzette zich tegen dit be sluit. De gedelegeerde van nationalistisch China onthield zich. De raad nam dit besluit op aandringen van de Indiase afgevaardigde, sir Benegal Rau, die verklaarde, dat Indonesië „een kind van de verenigde naties" kon worden genoemd. Rau had de raad gevraagd Indonesië's aanvraag onmiddellijk goed te keuren, zonder haar eerst door de bijzondere com missie voor het lidmaatschap te laten be handelen. Als de Algemene Vergadering Indonesië's toetreding goedkeurt, zal Indonesië het 60ste lid van de UNO worden. De Chinese nationalistische afgevaar digde motiveerde zijn onthouding van stem men door te verklaren, dat Indonesië door „de marionettenregering van Peiping" te erkennen gebrek aan trouw aan de begin selen van het internationale recht had ge toond. De Amerikaanse afgevaardigde Gross, die zijn steun beloofde aan Indonesië's verzoek, prees de resultaten van de Ronde Tafel-Conferentie. „De wil van de Indonesische leiders om de weg der vreedzame onderhandelingen te bewandelen en de medewerking van de Nederlanders hebben de regeling van het geschil mogelijk gemaakt", zo zeide hij. Vergadering van Atlantische ministers uitgesteld WASHINGTON, 26 September. (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft meege deeld, dat de vergadering van ministers van Defensie van de landen van het At lantisch pact is uitgesteld tot 24 October. In ambtelijke kringen wordt verklaard, dat het uitstel noodzakelijk was omdat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie te New York langer vergaderden dan voorzien was. Het woord is aan. La Bruyère: Wie zonder ons genoegzaam te kennen, slecht over ons denken, doen ons geen kwaad; wij zijn het niet, die door hen aangevallen worden, het is het spook hunner verbeelding. Fietsbanden gaan f4.85 kosten Wie een nieuwe koopt, moet een oude inleveren Daar is gebleken, dat onder invloed van hamsteraankopen gevaar bestaat voor prijs opdrijving van rijwielbuitenbanden, heeft de minister van Economische Zaken de volgende maatregelen genomen. Voor het normale type buitenband in de maat 28 x 114 zijn maximumprijzen vastgesteld voor verkoop door fabrikanten, :rossiers. kleinhandelaren en rijwielher stellers. De maximumprijs voor de ver bruiker bedraagt f4,85. Aangezien deze prifs overeenkomt met de prijs welke in Augustus gold, zijn door de prijsvaststel ling de sedert dien toegepaste verhogingen van heden af ongedaan gemaakt. Een ruime voorziening met deze banden is gewaarborgd, aldus deelt het ministerie van Economische Zaken mede. De industrie produceert ongeveer een derde boven haar normale productie, waarvan niet meer dan ongeveer 15 procent wordt geëxporteerd. De gezamenlijke fabrieken zullen nu hun belangrijk verhoogde productie voor de binnenlandse markt voor twee derde uit bovengenoemde banden laten bestaan. Daardoor zullen hiervan 250.000 stuks per maand beschikbaar komen. De Economische Controle dienst zal nauwlettend toezien, dat de geproduceerde banden normaal him weg naar het publiek vinden. Effectieve prijscontrole door overheid en publiek is mogelijk, omdat de banden zullen worden gekenmerkt door een in het zijvlak geperste driehoek. Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen kopen bij ge lijktijdige inlevering van een oude buiten band van dezelfde maat. De winkelier en de rijwielhersteller zijn verplicht bij ver koop van iedere nieuwe buitenband een oude van dezelfde maat te verlangen en deze te bewaren. De regering meent, dat. door deze maat regelen de marktsituatie voor rijwielbui tenbanden op korte termijn weer normaal zal kunnen zijn. De productie is hoog en ruimschoots voldoende om aan de normale vraag te kunnen voldoen. Het publiek kan zich met eventuele klachten over de naleving dezer regeling wenden tot de plaatselijke prijzencom- missies. Handelsmarges voor textiel vastgesteld De minister van Economische Zaken heeft een prijzenbeschikking handelsmarges tcx- tielgoederen vastgesteld, die in de Neder landse Staatscourant van vandaag is af gekondigd. De regeling geldt voor de prijsvaststel ling door groot- en kleinhandelaren van alle bedrijfskleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens, be halve reisdekens, garens, waaronder de wollen breigarens, stukgoederen, behalve kunstzijden stoffen, en luiers en huïshoud- goederen, zoals handdoeken, theedoeken, lakens, slopen en zakdoeken. De regeling bepaalt, dat de vervangings waarde voor deze goederen door de handel slechts in rekening mag worden gebracht voorzover reeds dezelfde of nagenoeg de zelfde goederen tegen hogere prijzen zijn ingekocht en in het magazijn aanwezig zijn. Deze goederen moeten van een leverancier zijn gekocht die regelmatig in deze goe deren handelt. Als handelsmarge mag niet meer worden berekend dan een bedrag, dat gelijk is aan de handelsmarge in geld, die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed gedurende de'periode van 1 Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950. Dit geldbedrag mag evenwel worden verhoogd met 3 percent wegens de sedertdien opgetreden stijging van de exploitatiekosten en de kosten van levensonderhoud. In het algemeen zal de Economische Con troledienst zich ook in de overige sectoren van de handel bij de controle door deze richtlijnen laten leiden. HET WEER AFGEBEELD Na een korte onderbreking is de de pres sie-activiteit op de Oceaan weer opge leefd. Bij IJsland ligt nu een diepe depressiekern, die geleidelijk in Ooste lijke richting verder trekt. Ten Zuid- Oosten van deze depressie ligt een rug van hogere druk. die Woensdag het weer i?i ons land beheerst. Donderdag zal de depressie, die nu bij IJsland ligt, het weer in ons land gaan beïnvloeden, en nemen de regenkansen weer toe. Weerbericht TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, maar spoedig tot krachtig, langs de kust tot hard toenemende wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 2S September: Zon op 6.34 uur, onder 13.26 uur Maan op 18.51 uur. onder 9.1! uur Hoog en laag water in IJmuïden. Woensdag 27 September Hoog water: 4.20 uur en 16.38 uur. Laag water: 0.08 uur en 12.24 uur. Donderdag 28 September Hoog water: 4.51 uur en 17.08 uur. Laag water: 0.43 uur en 12.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1