Eerste Kamer aanvaardt interimregeling voor de Antillen De radio geeft Vrijdag Ezzard Charles versloeg Joe Louis Europese collectieve campagnes in de V.S. waren zeer succesvol PANDA EN DE MEESTER-GEMASKERDE Wereldnieuws Uïtg; laven Donderdag 28 September 1950 Aruba zal zich er bij neerleggen, verklaart minister Van Schaik (Van onze parlementaire redacteur) In een zeer uitvoerig betoog heeft mr. Jonkman (Arbeid) Woensdag in de Eerste Kamer de regering nogal duchtig onder handen genomen, omdat zij volgens hem met betrekking tot de interim-regeling voor de Antillen geenszins de juiste methode van overleg met de betrokken gebieden had toegepast. In het bijzonder gold deze grief het gebeurde ten opzichte van de thans in het wetsontwerp voorko mende regeling omtrent de samenstelling van de Staten. Op het ogenblik komen aan Curacao en Aruba elk 8 zetels toe. 2 aan Bonaire en 1 aan elk van de drie Boven windse Eilanden. De nu ontworpen zetel verdeling geeft Curagao 4 plaatsen meer, Bonaire 1 minder en de 3 Bovenwindse Eilanden samen 1 zetel. Tegen deze verde ling bestaat in Aruba ernstig bezwaar. Zij is ook in de ogen van mr. Jonkman, die Curacao slechts 2 zetels meer dan Aruba had willen geven, verkeerd. En uit den boze achtte hij het, dat de Nederlandse regering niet tezamen met vertegenwoor digers van alle eilandgebieden het pro bleem nader besproken had. Thans echter was er volgens mr. Jonkman nog te veel „bevoogd". Ook aan de eilandenregeling, waardoor elk der eilanden over eigen aan gelegenheden zeggenschap zal krijgen, zat naar sprekers mening een koloniaal tintje, want tenslotte zal die regeling hier bij al gemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Slecht te spreken was mr. Jonkman voorts over het zijns inziens door de regering „in een hoek duwen" van de Eerste Kamer. Door aanneming van de interim-regeling zullen de Antillen echter autonomie krijgen en zal samenwerking ten aanzien van de gemeenschappelijke belangen met Nederland intreden. Als troost kan gelden dat het hier slechts een interim-regeling betreft en men ten op zichte van de nieuwe rechtsorde vrij blijft. Bovendien kunnen de staten van de An tillen met 2/3 meerderheid de zetelverde ling verbeteren. De balans sloeg bij mr. Jonkman dus juist nog door in de richting van aanvaarding van het voorstel. Mr. Kropman (K.V.P.) stemde gro tendeels met het betoog van mr. Jonkman in. Hij kon de zetelverdeling wel recht vaardig noemen, al begreep hij de klachten van Aruba heel goed. Vooral vanwege het vele goede, dat het wetsontwerp bevat en in de hoop op een spoedig tot stand komen van een definitieve regeling zou sprekers fractie voorstemmen. „De regering heeft de knuppel in het hoenderhok geworpen, door in deze inte rim-regeling met de veel bestreden zetel verdeling voor de dag te komen", aldus de heer Algra (A.R.) die dit een staatkun dige fout achtte. Hij had critiek op de ge prikkelde toon van de regering in haar Memorie van Antwoord, een verwijt dat ook door mr. Jonkman was geuit. Aruba is in het verleden op zeer ernstige wijze verwaarloosd en het telkens- als nummer twee aan de beurt komen werkt funest, merkte de A.R.-woordvoerder op. Zich tot voorzitter Kranenburg richtende, die een Groninger is, zei de heer Algra: „Wij als Friezen kunnen het best velen dat men ons op onze fouten wijst, als dat maar niet gebeurt door een Groninger". Welnu, deze factor doet zich ook ten aanzien van de verhouding tussen Aruba en Curagao gelden. Veel beter ware geweest eerst de eilandenregeling in te voeren in plaats van thans wijziging in de zetelverdeling aan te brengen. Steun kreeg de regering van prof. D e Zwaan (C.H.) en van prof. Mole naar (V.V.D.). De laatste vond het juist goed, dat zij de knoop met betrekking tot de zetelverdeling had doorgehakt. Minister Van Schaik ontkende, de Memorie van Antwoord in een geprikkelde ADVERTENTIE PASSERDOZEN DRIEHOEKEN TEKENHAKEN voor Tekenavondscholen M. STR IJLAND SCHOTERWEG 5-7 HILVERSUM I, 402 31. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Praten. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel en tenor. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Orkest. 15.00 Boek bespreking. 15.20 Platen. 16.00 Filmprogram ma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.40 Koor. 19.00 ..Denk om de bocht". 19.15 Prijzer.praatje. 19.30 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Piano. 20.35 Godsdienstige causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.05 Orkest. 10.25 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano en orgel. 14.15 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15 30 Zang en piano. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.45 Metropole orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuvfrs. 19.15 Regerings uitzending. 19.35 Orgel. 19.55 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van". 20.12 „Le jongleur de notre dame". 21.45 ..Ja, zo was 'tklankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen 12.30 Weerberichten. 12.32 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Platen. 14.45 „Jephta", oratorium. 15.10 en 15.15 Platen. 16.00 Opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Filmrevue. 20.15 Sym- phonieorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. stemming te hebben geschreven, al gaf hij toe niet over een fluwelen pen te beschik ken. Voorop stelde de bewindsman, dat het wetsontwerp de Antillen autonomie brengt en verder voor elk van de zes eilanden autonomie en een vertegenwoordigend stelsel; bovendien is er het derde belang rijke feit van de samenwerking tussen de Antillen en Nederland. Hierin ligt bovenal de staatkundige betekenis van het uit overleg geboren voorstel. Van andere, ten slotte minder belangrijke orde is de kwes tie van de zetelverdeling. Juist omdat die kwestie in de Antillen politiek troef is, was een spoedige oplossing daarvan zeer gewenst, vooral omdat het bepaalde in 1948. in de praktijk een grote steen des aanstoots was gebleken te zijn. Daarbij was Aruba toch wel onevenredig bevoor deeld: evenveel zetels als Curagao met twee keer zoveel kiezers. Zo ontstond er in de Staten grote onrust. Toen de Staten tengevolge van een bepaalde partij-com binatie handhaving van de zetelverdeling van 1948 wilden, heeft de Nederlandse regering getracht zelf een betere regeling te ontwerpen. Wegens de onenigheid tus sen Curagao en Aruba moest de regering toer. zelf de knoop doorhakken: voor het denkbeeld van mr. Jonkman bleek men ginds ook niet te voelen. Kortom, men is alom in gebreke gebleven iets beters aan te bevelen. Ook al moge Aruba zich door Nederland vroeger ten achter gesteld heb ben gezien, dan kan dit toch nooit een ar gument zijn om zich er tegen te verzetten, dat in de Staten het eiland Curagao meer zetels krijgt dan het eiland Aruba. Juist het nu aanhangige ontwerp geeft Aruba de zekerheid dat het straks eigen aange legenheden zelf zal kunnen behartigen. Minister Van Schaik betoogde, dat er zij nerzijds alles aan het overleg was gedaan. Behalve ten opzichte van de zetelverde ling was het ten volle geslaagd en over die kwestie had de regering heus niet, gelijk mr. Jonkman beweerd had, een Ronde Dodelijk verkeersongeval te Lisse Woensdagmiddag is de heer B. uit Rot terdam in Lisse het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De jeugdige bestuurder van een kraan wagen reed met grote snelheid van de Herenweg uit de Kanaalstraat in. Hij raakte daarbij de macht over zijn stuur kwijt en reed in volle vaart het trottoir op. De heer B. uit Rotterdam, die voor de groentewinkel van de heer Van P. stond, raakte bekneld tussen de gevel en de auto en was op slag dood. De winkelpui werd ontzet. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis in Leiden. Tafel-conferentie behoeven te beleggen. Tot overleg met de Eerste Kamer was de regering steeds gaarne bereid, maar onmogelijk kon zij treden in het denkbeeld van de Commissie van Rapporteurs om het reeds in de Tweede Kamer aangeno men ontwerp helemaal terug te nemen en dan opnieuw met de Antillen te gaan over leggen, verklaarde minister Van Schaik. De regering is zeker bereid met betrekking ook de eilandenregeling via overleg de autonomie van elk der eilanden tot haar recht te doen komen, echter met inacht neming van de onderlinge belangen. Is dit ontwerp wet geworden, dan zal ongetwij feld ook Aruba er zich bij neerleggen en zullen de gehele Antillen trachten een goede eilandenregeling te bereiken. Aldus het slotwoord van de minister, die hoopte dat ook mr. Jonkman zijn stem aan het wetsvoorstel zou geven. Mr. Jonkman (Arbeid) betoogde nog eens, dat overleg in nieuwe geest ten aan zien van Aruba en Curagao ten onrechte achterwege was gebleven. Als het pro bleem oplosbaar is dan alleen maar aan een Ronde Tafel, waaraan ook een Neder landse delegatie had moeten deelnemen. Al had de regering de grote bezwaren van sprekers fractie niet weggenomen, toch zou zij. overtuigd dat aldus het snelst de weg betreden zal kunnen worden naar een Ronde Tafel-conferentie, die volkomen vrij zal zijn omtrent hetgeen de nieuwe rechts orde zal dienen in te houden, haar stem aan het wetsontwerp geven. Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp hierna aangenomen. ADVERTENTIE Gezondheid met lepels. Voor allen, die zich vermoeid en over werkt gevoelen, want Sanatogen is zuivere kracht en wordt gretig door het verzwakte lichaam opgenomen. SANATOGEN^ Het Zenuwsterkende Voedsel d ADVERTENTIE PANNENBIER ORANJEBOOM BIER! Boksen In het gevecht te New York van vijftien ronden om het wereldkampioenschap boksen zwaargewicht won Ezzard Charles op pun ten van de vroegere titelhouder Joe Louis. Joc Louis is er dus niet in geslaagd de titel van wereldkampioen te heroveren, een feit, dat in de geschiedenis van de bokssport nog nooit is voorgekomen na afwezigheid gedurende een lange periode. Ezzard Char les. de negen en twintig-jarige neger uit Cincinnati, sloeg zijn uitdager met groot verschil op punten en Charles mag zich nu in geheel Amerika wereldkampioen noemen. De „Brown bomber" van vroeger, die 25 maal zijn titel met succes heeft verdedigd, was aan het einde van de match tegen Char les een beklagenswaardig wezen. Toch heeft Louis zijn kans gehad en wel in de tiende ronde. Toen viel hij heftig aan, maar Charles verdedigde zich uitstekend, ondanks het feit. dat zijn linkeroog helemaal was dicht geslagen en hij bijna neer ging onder de regen van slagen, welke Louis op hem afvuurde. In de elfde en volgende ronden herstelde Charles zich niet alleen voortref felijk, maar hij wist het initiatief te her nemen. Het was of Louis lood in zijn armen en benen had, klaarblijkelijk gingen zijn 36 jaren meetellen. Zijn hersenen werkten uit- stekend, maar physiek was hij niet meer in staat behoorlijk tegenstand te bieden. In de vijftiende ronde dreigde een lc.o.-nederlaag. Het is de eerste nederlaag van Louis in een titelgevecht geworden en tevens zijn eerste nederlaag na Juni 1936, toen Max Schmeling hem in de 12e ronde k.o. sloeg. Charles maakte een zeer bevredigende in druk. Hij scheen in het geheel niet onder de invloed te zijn van de faam van zijn tegen- staander en men mocht vooral zijn moed. handigheid en snelheid bewonderen. De tiende ronde zal Charles anders heugen, want een linkse stoot kwam met ongekende kracht op het gelaat van Charles neer. De laatste stapte achter uit, zijn verdediging was een ogenblik volkomen zoek en Louis stond gereed om met een uppercut een ein de aan het gevecht te maken. Maar Charles week terug, op de voet gevolgd door Louis, die slechts in deze ronde iets van zijn ge vaarlijke kracht van vroegere jaren scheen te hebben teruggevonden. Zo kon Charles het einde van de ronde halen. Na de tiende ronde kreeg Louis geen kans meer om zijn gevaarlijke rechtse, die een einde aan het gevecht kon maken, te plaat sen. Integendeel, de vermoeidheid deed zich gelden. De jongere bokser Charles beschikte over groter uithoudingsvermogen en in de Joe Louis. veertiende ronde *varen de rollen precies omgedraaid. Louis was in moeilijkheden en ontkwam op het nippertje aan een k.o. Ook in de laatste ronde kreeg Louis het hard te verduren. De overwinning op punten zelfs met groot verschil van Ezzard Charles, die nu al voor de vierde keer met succes tegenover een uitdager is opgetreden, was volkomen verdiend. Het aantal toeschouwers in het stadion bedroeg 22.357, die tezamen een bedrag van 205.000 dollar betaalden (ongeveer £700.000). Misschien moet men dit geringe aantal toe schouwers toeschrijven aan de minder grote populariteit, welke Louis twee jaar ua zijn terugtrekken uit de ring bezat, maar des kundigen zijn van mening, dat de televisie als grote concurrent is opgetreden. De cafés en bars in de omgeving heel wat volk te trekken. De brouwerij, die de televisieuitzending verzorgen liet, be taalde hiervoor het aardige sommetje van 125.000 dollar. Vlak voor het begin van de wedstrijd stonden de weddenschappen 17/10 ten gunste van Louis. De bekende Engelse promotor Solomons die de wedstrijd bijwoonde verklaarde voor het begin van de match, dat het in zijn be doeling lag de winnaar van dit gevecht, dus Louis of Charles, het volgend jaar te Londen te laten boksen tegen Lee Savold, wederom voor de titel van wereldkampioenaller gewichten. Congres der reclame Nederland zou veel meer Amerikaanse toeristen kunnen trekken De eerste middagzitting in „Dreefzicht" van het congres van het Genootschap voor Reclame dat gisterochtend in de Haarlemse Vleeshal werd geopend, werd besteed aan een tweetal redevoeringen gehouden door de heer E. T. Nettleton, vice-president van Charles W. Hoyt Co. in New York en door drs. W. J. v. d. Woestijne. Zij spraken res pectievelijk over „De betekenis van col lectieve export-reclame in Amerika" en „De economische betekenis van de collec tieve campagne". De heer Nettleton gaf in een duidelijke, zij het door compacte hoeveelheden feiten materiaal inspannende, uiteenzetting een buitengemeen belangwekkende kijk achter de schermen van het Amerikaanse reclame vak. Hij illustreerde zijn betoog aan de hand van de geschiedenis der reclame die voor de Californische sinaasappels, ook hier bekend als „Sunkist", is gemaakt. Deze historische campagne werd opgezet, nadat de fruitkwekers zich verenigd had den om hun transport- en afzet-problemen uit de chaos te halen, waar zij door specu lanten in waren gebracht. De campagne begon bescheiden, eerst met een bedrag van 250 dollar aan de Londense agent, toen met proef-advertenties in een plaatselijk blad, die de omzet met 50 deden stijgen. En nu spendeert de organisatie van de fruitkwekers bijna een millioen dollar jaarlijks aan reclame en de naam Sunkist alleen al is millioenen waard. De verhou ding tussen de organisatie en het reclame bureau, dat nu al 43 jaar haar reclame verzorgt, noemde de spreker ideaal. Het bureau is volkomen op de hoogte van alle commerciële en productie-kwesties van de kwekers en staat tegenover de organisatie als een advocaat of een arts tegenover zijn cliënt. De geschiedenis van Sunkist is een doorlopend bewijs hoe een collectieve reclame-campagne een product kan „ma ken". Individueel hadden de kwekers im mers nooit een dergelijke dure maar doel treffende campagne kunnen voeren. Dit is dan ook één van de gevallen waarin alleen een collectieve campagne effect kan heb ben. Zo is reclame maken geen geld spen deren, maar geld sparen. Verschillende methodes De heer Nettleton legde er echter de na druk op dat bij export-reclame die voor Amerika bestemd is, de collectieve methode niet de alleen-zaligmakende is en wees op bedrijven als de K.L.M. en Heinekens die met hun individuele campagnes veel succes hebben geoogst. Ook een combinatie van collectieve en individuele reclame kan in bepaalde gevallen zeer doeltreffend zijn. Met name noemde hij hierbij de campagne voor het toerisme in Europa, die door een gemeenschappelijke organisatie wordt ge voerd. Daarnaast zorgen de landen echter ook voor hun eigen reclame en hij meende dat Nederland hierin tekort schiet. Wel doet het Nederlandse bureau in de V. S. voortreffelijk werk (zoals de molen-stunt, die overal in Amerika veel publiciteit kreeg) maar zulke initiatieven moeten door advertentie-campagnes worden gesteund. Vele Europese landen spenderen tien maal zoveel geld hieraan als Nederland, dat toch op de Amerikaanse toerist zoveel aan trekkingskracht heeft. Men moet hierbij bedenken dat de toeristen-dollar een van de voordeligste is, omdat hij wordt neer gelegd voor diensten en het gebruik van bestaande outillage. Ook hötelbouw is nodig en men hoeft daarbij geen concurrentie te vrezen, aangezien nieuwe hotels meer gas ten voor de bestaande zullen aantrekken, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt. Wat betreft het voeren van collectieve campagnes voor import-artikelen in Ame rika, stelde hij enige eisen, die voor succes noodzakelijk zijn. De kwaliteit moet goed en vooral constant zijn. De verkopers moe ten niet proberen een markt op te bouwen door de kopers minderwaardige artikelen aan te smeren, waarvoor zij niet willen instaan. Verpakking en afmeting van het product moeten naar Amerikaanse smaak attractief zijn en bovenal moet op het arti kel duidelijk het land van 'herkomst zijn aangegeven. De succesvolle campagnes die werden gevoerd voor Hollandse bollen, Zwitserse horloges en kaas, Noorse sardines, Braziliaanse noten alle gevoerd onder de nationale naam van het product bewijzen dat duidelijk. Bovendien is een uitge breid markt-onderzoek noodzakelijk om kostbare vergissingen te vermijden. Die research is niet moeilijk, aangezien men in de V. S. alle mogelijke en onmogelijke feiten aan de weet kan komen over be staande toestanden, transacties en reclame methodes van concurrenten en alles wat meer van belang kan zijn. Geheimhouding in die zaken kent men niet. Bij de prijs bepaling moet men er rekening mee hou den dat de methode van zo laag mogelijke winstmarge met zo hoog mogelijke omzet ook in de V. S. in het algemeen de hoogste winst geeft. Zonnige toekomst De heer Nettleton besloot zijn rede met de conclusie dat de Europese collectieve campagnes vrijwel zonder uitzondering succesvol zijn geweest, zo succesvol soms, dat de producenten de vraag niet meer bij konden benen en daarom hun reclame moesten inbinden. De toekomst is dan ook allerminst zorgelijk voor hen die een der gelijke campagne ondernemen, mits zij zich niet laten verleiden tot het betreden van slingerpaadjes en afstekertjes om een extra en te vroegtijdig resultaat te behalen. Het eerste jaar is echter moeilijk en zal moge lijk verlies opleveren. Het is dan ook zaak, dat men zijn plannen baseert op een cam pagne van bijvoorbeeld drie jaar. Na een korte pauze werd het woord gegeven aan drs. W. J. v. d. Woestijne, die volgens de lijnen van een uitvoerig prae- advies een aantal problemen besprak die de collectieve reclamecampagne op econo misch terrein begeleiden. Drs. v. d. Woes tijne besprak deze problemen uit het ge zichtspunt van consument, maatschappij en onderneming, gaf een overzicht van de omstandigheden waarin een collectieve campagne doeltreffend kan zijn en stipte enkele bezwaren aan, die te voorschijn treden bij collectieve campagnes. Hij be lichtte de standpunten van de verschillende categorieën ondernemers, kleine en grote zaken, wier belangen niet gelijk gericht zijn en wier bereidheid tot collectieve reclame van uiteenlopende overwegingen afhankelijk is. Het probleem van meerder heid tegenover minderheid in de commer ciële samenleving maakte een interessant punt van zijn betoog uit, en leidde tot een discussie, waarbij de belangstelling van de toehoorders voor deze en andere aangele genheden in de collectieve reclame tot uiting kwam. In restaurant Brinkmann volgde in de avonduren het enigszins feestelijke sluit stuk van deze eerste congresdag, feestelijk mede door de opgewekte tonen van een fanfare-corps der firma Enschedé, dat vrolijke begroetingsmarsen kwam spelen voor de gasten der stad Haarlem. Het in opgewekte stemming genoten diner, onder broken door geestige speeches, werd ge volgd door een gezamenlijke tocht per as naar Zandvoort, waar in Riche nog enkele uren gezelligheid werd genoten. „Public relations" Hedenmorgen was het congres gewijd aan een inleiding door de heer H. Hermans, lector in de dagbladwetenschap en publi- citeitsleer aan de universiteit in Nijmegen, over „Collectieve campagnes en public relations". De inleider begon met een definitie van de „Public Relations Officer", een verschijnsel van de laatste tijd, deze functionaris, die tot taak heeft om om het bedrijf heen een sfeer van begrip en ver trouwen te scheppen, waarin het gedijen kan en de problemen waarmee het te kam pen heeft makkelijker tot oplossing komen. Hij haaldfr het voorbeeld aan van Philias Taylor Barnum, die het vak inluidde met zijn stunts voor het circus en de euvele consequenties van zijn stelling: „Er is geen slechte publiciteit. Schrijf ieder fel en vinnig artikel tegen jezelf en het zal hel pen, mits je naam maar goed gespeld is." Barnum maakte school in zo grote mate, dat op een gegeven moment de New York Times tot de ontdekking kwam dat 60 van de redactionele berichten afkomstig waren van publiciteits-chefs. Het instituut „Public Relations Officer" zoals het nu bestaat, is ontstaan uit het verzet dat in Amerika begon te groeien tegen de kapitalistische methodes van de grote concerns. De vijandige sfeer die daar door ontstond, viel niet langer te negeren en de concerns namen mensen in dienst om daar verbetering in te brengen. Eenmaal uit de kinderschoenen gewassen heeft de figuur van de „Public Relations Officer" zich opgewerkt tot de methode van thans. Het gaat er hem dus in tegenstelling tot de reclame-chef niet direct om het publiek te bewegen tot het kopen van de producten, die zijn bedrijf vervaardigt, niet om verhoging van de afzet dus, maar lou ter en alleen om het bereiken van het publiek met argumentatie en informatie, wanneer het bedrijf dat wenselijk voor komt. Hij moet dus de publieke opinie gunstig stemmen tegenover zijn bedrijf en dat kan evenzeer de waarde van het pro duct betreffen als de hygiënische of sociale voorzieningen in dat bedrijf. Over de mogelijkheid van samenwérking tussen Public Relations Officer en reclame chef een bij uitstek reclame-technisch onderwerp zullen wij hier niet teveel uitweiden en volstaan met de conclusie van de heer Hermans, die luidde, dat er bij collectieve campagnes zeker aanrakings- vlakken bestaan, maar er niet genoeg de nadruk op gelegd kan worden, dat de „Public Relations Officer" daarbij zijn on afhankelijkheid moet behouden. De rol van de „P. R. O." kan in deze belangrijk zijn, maar zijn taak moet met de grootste tact worden opgelegd en verricht. 21. Toen Panda daar de Gemaskerde zo onverhoeds besprong, was de bandiet één ogenblik geheel verrast, maar dat duurde niet lang! Toen stelde hij zich als een ra zende te weer, en men kan gemakkelijk begrijpen, dat zo'n klein baasje als Panda geen partij voor hem was. Ik wil niet zeg gen, dat de schurk onze jonge held sloeg of mishandelde nee, dat deed hij niet; maar hij wrong zich met grote, lenigheid uit Panda's greep en slaagde er na enige omwentelingen in om zich geheel van zijn aanvaller te ontdoen, waarna hij lachend in het struikgewas verdween..,. Panda was geheel duizelig van de vreemde dui kelingen, die hij tijdens de worsteling had gemaakt en zat eerst een poosje suffig voor zich uit te staren. ,J)at is niets ge worden!" dacht hij spijtig. Tjongede volgende keer moet ik toch beter uitkijken. De volgende keer zal ik hem welen te krij gen! O!" en toen krabbelde hij overeind en toen zag hij, dat het toch niet allemaal voor niets was geweestwant de Ge maskerde had zijn beurs laten vallen en achter gelaten! Daar stond Panda zich juist over te verheugen, toen plotseling Joris Goedbloed er welgemoed aan kwam wan delen. „Wel, welmijn vrindje," riep deze uit. Wat voert u op dit uur naar deze plek, manneke?" „O ik was met de Gemaskerde aan het vechten!" zei Panda. „Ik had hem haast, en in ieder geval heb ik mijn beurs weer terug!" „Ge boft toch maar, ventje!" meende Joris. „Fortuna vincit! riepen reeds de Latijnen niet ten onrechte. Maar ik zou u tocli de raad willen geven, om die Gemaskerde geen tweede keer te ontmoeten. Dat zou wel eens zeer onaangenaam voor u kunnen zijn. Let op mijn woorden!" Rel. Honderden demonstranten, meren deels leden van de communistische „Vrije Duitse Jeugd", hebben Woens- dag te Düsseldorf gedemonstreerd tegen de opvordering van het partijgebouw van de communisten in die stad. Er be staat een verbod op betogingen en dè Duitse politie maakte van de gummi- stokken gebruik om de menigte uiteen te jagen. Er zijn vijf arrestaties ver richt. Aan de grond. Frankrijks grootste passa giersschip, de 49.746 ton metende „Li- berté", is op een zandbank ter hoogte van het eiland Wight gelopen. Het was Woensdagmiddag uit Cherbourg ver trokken op weg naar New York en zou Southampton aandoen. Vijf sleepboten uit Southampton voeren ter assistentie uit. De „Liberté" is het vroegere Duitse schip „Europa". Volgens agenten van Lloyds is de Liberté thans vlotgekomeii. Het schip ligt voor anker te wachten op doodtij. Dertiener. Rudolf Dertinger, de 13-jarige zoon van de Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, is de vorige week korte tijd vastgehouden in de Ameri kaanse sector wegens het voeren van een persoonlijke communistische pro- pagandacampagne. Hij werd aangehou den in het district Zehlendorf, waar hij op school gaat, op het ogenblik dat hij zelfgeschreven en -getypte propaganda- pamfletten wilde gaan distribueren. Hierin werden de West-Berlijners aan gespoord „zich niet te laten verleiden door Amerikaanse sinaasappelen en ba- nanen". De politie liet hem vrij, nadat hij beloofd had, dat hij het nooit weer zou doen. Jeugd. „Ik ben een landverrader. Ik steun de communisten". Deze woorden waren Woensdag op ramen en muren van een tiental bekende zaken te Frankfort te lezen. Zij waren 's nachts aangebracht door leden van de Bond van Duitse jeugd, een overkoepelende organisatie van alle niet-communistische jeugd organisaties in de bondsrepubliek. Er waren ook zaken bij, die in communis tische bladen adverteren. Een woord voerder van de Bond van Duitse Jeugd heeft meegedeeld, dat binnenkort in alle hoofdsteden der West-Duitse staten een dergelijke actie zal beginnen tegen per sonen die het communisme financieel of in andere vorm steunen. In alle kleuren. In de afgelopen drie dagen heeft de zon tot tweemaal toe door vreemde gedragingen paniek ver oorzaakt onder het angstige mensdom van deze tijd. Zij veranderde namelijk, schijnbaar althans, van kleur. Zondag zag men haar in Noord-Amerika een purperen tint aannemen en Dinsdag was het in Noord-Engeland dat men haar saffierblauw zag worden. In Noord-Amerika telefoneerde men naar aanleiding van het vreemde natuurver schijnsel terstond naar diverse instan ties om te informeren of het einde der wereld nabij was. In Engeland bepaalde men er zich over het algemeen toe, aan weerkundigen en krantenbureaux om een verklaring van het verschijnsel te vragen. Woensdag zag men in verschil lende streken van Denemarken de zon in kleuren, variërend tussen geel-grijs en blauw. Van deskundige zijde gaf men als mogelijkheid, dat het van kleur ver anderen van het zonlicht veroorzaakt werd dóór rookpartïkels die mogelijk van de grote bosbranden in Canada ai- komstig zijn en door de wind helemaal over de Atlantische Oceaan zijn ge voerd. Slagboom weg. Het Britse militaire be stuur heeft medegedeeld, dat de door de Russen in de Britse sector van Ber lijn op de weg naar Potsdam aange brachte slagboom, na onderhandelingen met de Sovjet-Russische autoriteiten, zonder verdere incidenten is wegge haald. Van Russische zijde is in een officieei communiqué verklaard, dat men zich vergist had omtrent de juiste afbakening van de Britse sector op de betrokken plek. Vlucht. Dr. Otto Kamps, minister van be voorrading van de Oost-Duitse staat Thüringen en voorzitter van de Thü- ringse liberaal-democratische partij, is naar West-Berlijn gevlucht om een arrestatie te ontgaan. Twee weken ge leden werd Kamps door premier Gro- tewohl ervan beschuldigd, dat „hij het vertrouwen van de Duitse bevolking in de regering heeft ondermijnd" door valse verklaringen over de bevoorra ding van Thüringen met voedsel. Noodweer. Frans-Marokko is Dinsdag avond opnieuw door noodweer geteis terd. De verbindingen met Sefrou zijn verbroken. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Er zijn bijna 3.000 mensen dakloos. Veiligheid. Woensdagavond is te Damas cus officieel bekend gemaakt dat een aantal soldaten en burgers onder be schuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van de staat is gearresteerd. "Onder de gearresteerde burgers bevindt zich het parlementslid dr. Munir Ajlani uit Damascus. Mevrouw Soekarno heeft Woensdagavond om tien minuten over zes het leven ge schonken aan een dochter. Het is haar derde kind. Generaal Pierre Billotte, Het uur der beslissing Vertaling van J- Oyen Nederlands Boekhuis, Tilburg. De generaal Billotte staat niet alleen met zijn eis van Atlantische federale unie, en ook de redenen die hij voor de noodzaak geeft zijn niet nieuw: de zwakheid van de ver snipperde legers en van de door douane schotten verdeelde economie, waarvan ae vereniging aan de vrije volkeren in de eerste plaats het vertrouwen in eigen kracht zat teruggeven. Zijn karakter ontleent het boek grotendeels aan het vuur waarmee het ge; schreven is. en dat tot beeldende taal bezield heeft in de passages van verachting voor ae lapmiddeltjes, waarmee men heeft gedacht te kunnen volstaan: „Neen. de strijd is niet gelijk tussen die machtige en geconcen- treerde strijder enerzijds, die zijn slagen toe brengt en vaak onder de gordel stoot waar en wanneer hij wil, en deze lusteloze tegenstander anderzijds, die slechts in staat is met zijn hand te tasten naar de wonden die hij telkens weer oploopt, omdat zijn rheumatische bewegingen hem beletten op tijd te pareren en de tegenstander het been te lichten". Dat het in zijn afkeuring het over tuigendst is, is geen bewijs van zwakte van het argument: de hel is altijd suggestiever uitgebeeld dan de hemel, en het is ook moei lijk tevoren uit te maken hoeveel belemme ringen er zich nog zullen voordoen, als cr eenmaal tot Unie besloten is. De generaal zelf negeert deze moeilijkheden, en het zoil een mooi ding zijn als hij een aantal lezers wist te overreden hetzelfde te doen. S. 34

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2