Haarlems Dagblad Indonesië bij lid der UNO acclamatie aanvaard als Atlantisch beleid Noord- Koreaanse leger vlucht achter de 38 ste breedtegraad Nader beraad van f3600.- voor over de grens loonsverhoging Veiligheidsraad verwerpt Russische resolutie tot uitnodiging van Peking 65e Jaargang No. 19666 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 29 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE ATLANTISCHE RAAD, bestaande uit ministers van Buitenlandse Zaken, heeft het. principe van de vorming van één le«er voor de verdediging van Europa aan vaard. Daarmee is het nog lang niet tot uitvoering gebracht, want de kwestie dei- Duitse deelneming is nog niet opgelost. Er zit meer aan vast. Het zal nog moeten blijken of men een organisatie, die in oorlogstijd door de nood der omstandig heden geschapen zou worden, reeds in vredestijd tot stand kan brengen. Dat men ernaar streeft bewijst, dat de noodzaak wordt erkend om een zo hoog geschat deel van het eigen beleid als de landsverdedi ging onder boven-nationale leiding te stel len* Want dat houdt het plan toch in feite in Ér zou natuurlijk een Amerikaan opper bevelhebber worden. Intussen is het plan voor een Europees leger dat wil zeggen: het leger van de Europese landen gezamen lijk, dat Churchill had voorgesteld hier mee van de baan geraakt. Men zou eruit kunnen afleiden dat wij nu in de richting van een Atlantische Unie instede van m die ener Europese Unie zijn geraakt. Dit zou de Franse generaal Billotte in h,et gelijk stellen, die in zijn boek „Le temps du choix" heeft betoogd dat de mogelijkheid tot schepping van een Europese Unie al verdrongen is door de noodzaak, een Atlan tische tot stand te brengen. „Hoe groter hoe liever: des te verder komen wij daar mee in de richting van de wereldregering, die toch het einddoel moet zijn", zou men optimistisch kunnen zeggen. Maar is een Atlantische Unie binnen afzienbare tijd te verwezenlijken? Grondslag van de vorming ener federale Unie is altijd geweest, dat geen der deelnemende staten in het fede rale parlement een overheersende positie zou krijgen. Men kan zich niet voorstellen hoe dit te vermijden zou zijn als Amerika er deel van uitmaakte. De Angelsaksische landen zouden er daarenboven een zeer overwegende meerderheid in hebben. Dit schijnt een voor West-Europa practisch onaanvaardbare zaak. De vorming van een Europese Federale Unie biedt daarentegen de mogelijkheid, een parlement te vormen waarin geer. bepaalde staat of door taal-een- heid sterk verbonden groep van staten door siemmen-meerderheid de macht zou krij gen. De Verenigde Staten van Europa zou den met de Verenigde Staten van Amerika, die hun vorming nu al jarenlang hebben voorgestaan en door hun Marshall-hulp stimulerend in die richting hebben gewerkt, een vorm van samenwerking kunnen vin- den. Het ziet er opnieuw naar uit dat Europa zijn kansen voorbij laat gaan. Niemand ontkent de noodzaak van hechter aaneen sluiting. Maar men mist de moed tot grote besluiten. Men stelt uit, verwart zich in allerlei plannen en constructies die niet tot uitvoering komen en wil de rechte weg, die tot het doel leidt, niet bewandelen bij gebreke van wat eigenlijk? Van durf, van vertrouwen en vooral, geloof ik, van ver beeldingskracht. Oefende de openbare mening in Europa meer invloed uit, liet zij zich krachtiger gelden tot aansporing van aarzelende en vreesachtige politici, dan zou spoedig verandering in de toestand komen. Maar als straks de Raad van Europa weer te Straatsburg bijeenkomt zal men ver moedelijk opnieuw meer uitingen van critiek op dit lichaam vernemen en van spot, omdat het geen beslissende bevoegd heden bezit dan van een streven om eindelijk tot daden te komen en de Assem blee van Straatsburg te steunen. Het is merkwaardig dat zo weinig publi cisten in West-Europa hun mede-verant woordelijkheid voor de slappe, futloze gang van zaken voelen en niet schijnen in te zien dat zij de éénwording van Europa be langrijk zouden kunnen bevorderen. In dit stadium zouden zij zelfs de beslissende stoot kunnen geven. R. P. Amerika roept 300.000 man onder de wapenen Het Amerikaanse leger heeft Donderdag bekend gemaakt dat in de komende zes maanden 300.000 man onder de wapenen zullen worden geroepen, wat meer is dan het dubbele van het aantal dat oorspron kelijk zou op moeten komen. In September, de eerste maand van het oproepingsprogram, dat als gevolg van de oorlog in Korea is opgesteld, zijn 50.000 man opgeroepen, zo heeft Vinson, de voor zitter van de Huiscommissie voor de Strijd krachten, bekend gemaakt. Postambtenaar te Bakkum pleegde fraude Een loketambtenaar van de posterijen te Bakkum (N.H.) is gearresteerd wegens fraude. De man berekende het publiek te hoge portokosten, liet de mensen dus te veel betalen en stak het teveel betaalde in eigen zak. Hoe groot het bedrag is, dat hij zich op deze wijze onrechtmatig heeft toe geëigend, is niet vast te stellen. De man heeft een bekentenis afgelegd. Zuid-Koreaanse regering in Seoel terug MacArthur wacht op instructies om naar het Noorden te trekken SEOEL (Reuter en United Press) Volgens inlichtingen van Amerikaanse militaire zijde heeft de Noord-Koreaanse aanvoerder Kim II Soeng zijn troepen bevel gegeven het contact met de strijd krachten van de UNO te verbreken en zich ten Noorden van de 38ste breedtegraad terug te trekken. Agenten van de Amerikaanse inlich tingendienst hebben geheime bevelen van de Noord-Koreaanse leider aan zijn veld- commandanten onderschept, waarin de commandanten gezegd werd, dat zij zo veel mogelijk manschappen terug moesten zien te trekken in Noord-Korea, met medeneming van wapens en uitrustingen. De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een vraag, of de strijd krachten van de UNO de 38ste breedte graad zouden overschrijden, geantwoord: „Dat is het doel van deze oorlog. Er is geen 38ste breedtegraad". Op verschillende plaatsen van Seoel wordt nog geschoten, maar het oprui- mingswerk is reeds begonnen. Honderden omgekomen burgers liggen nog onder de bergen puin. Bijna de helft van de stad is geheel vernietigd. De straten zijn een ver warde massa van verwoeste huizen en verspreid liggende telefoonpalen. In de afgelopen week hebben de strijd krachten van de UNO in Korea, behalve in Seoel, geen ernstige tegenstand meer ondervonden, tiet snelle ineenstorten van de Noord-Koreaanse strijdkrachten is een verrassing geweest. Er zijn aanwijzingen, dat de Noord-Ko reaanse verdediging van Seoel een vertra gingsactie was zonder hoop in staat te zijn de troepen der UNO uit de stad te weren. Blijkbaar wenste men de ontsnap pingsroute naar het Noorden zo lang mo gelijk vrij te houden teneinde de Noord- Koreaanse hoofdmacht in staat te stellen zich naar het Noorden terug te trekken. De Noord-Koreaanse tegenstand vermin derde Woensdag dan ook plotseling, ter wijl de verdedigers van de stad zich nog in goede posities bevonden. Naar men aanneemt had de hoofdmacht zich toen uit Seoel teruggetrokken. Officieren van de Amerikaanse ge heime dienst schatten vandaag, dat 30.000 inwoners van Seoel om het leven zijn ge komen. "20.000 andere zouden door de Noord-Koreanen, voornamelijk om poli tieke redenen, gedood ziin. De Noord7Ko- reanen zouden 20.000 mensen meegeno men hebben naar gevangenkampen ten Noorden van de 38ste breedtegraad. „Afgelopen" Volgens waarnemers te Tokio is de militaire campagne thans afgelopen „op het hoerageroep na",Het gehele verzet van de Noordelijken is gebroken en de speerpunten van de Amerikaanse troepen kunnen doen wat zij willen, stad na stad bezettend. Naar gemeld wordt, is generaal Mac Arthur bevoegd zijn manschappen over de 38ste breedtegraad te zenden als dat mili tair noodzakelijk is. Luitenant-generaal Walton H. Walker, commandant van het Amerikaanse achtste leger, zeide te geloven dat alle commu nistische troepen beneden de lijn Seoel Taejon „geliquideerd" zouden worden. Walker verklaarde tegenover journalisten, dat de Koreaanse oorlog aan de commu nisten driekwart van hun manschappen beneden de 38ste breedtegraad zal hebben gekost, wanneer de ingesloten strijdkrach ten inderdaad, zoals hij geloofde, vernie tigd zullen worden. Walker bracht niet alleen hulde aan zijn eigen manschappen voor hun prestaties tijdens de campagne, maar ook aan de Zuid-Koreaanse troepen, die als deel van zün legc-r gestreden heb ben. „De Zuid-Koreaanse troepen hebben een prachtig krijgsmansehap aan de dag gelegd bij de succesvolle vervolging van de vijand". Hij zeide het grootste vertrou wen te- hebben in hun bekwaamheid en vastberadenheid om hun land van de communistische aggressor te bevrijden. Zuid-Koreaanse egerlng in Seoel President Syngman Rhee en leden van de Zuid-Koreaanse regering, die drie maanden geleden voor de Noord-Ko reaanse legers moesten vluchten, zijn heden uit de tijdelijke hoofdstad Taegoe naar Seoel teruggekeerd. Generaal MacArthur heeft de stad aan de Zuid-Koreaanse regering overgedragen. Zuid-Koreaanse politiepatrouilles zijn intussen druk aan hei zoeken naar ver dachte elementen in de stad. In de nacht zijn honderden personen gearresteerd. Zij moesten op straat knie- In de straten van Seoelde Zuid-Koreaanse hoofdstad, die sinds enkele dagen in handen der UNO-troepen is, wordt nog steeds strijd geleverd tegen communistische sluipschutters. Hier wordt een Amerikaanse marinier, die bij zulk een schermutseling gewond geraakt is, in veiligheid gebracht. len met de handen over het hoofd gevou wen, totdat de vrachtauto's kwamen, waarmee zij werden opgebracht. De Zuid-Koreaanse soldaten, van wie velen familieleden en hun woningen heb ben verloren, behandelden de gevangenen hardhandig. In tenminste een geval moes ten Amerikaanse, soldaten tussenbeide ko men om te verhinderen dat verdachten ter plaatse werden neergeschoten. India wil halt houden In diplomatieke kringen te Londen wordt vernomen, dat de regering van India Engeland en de Verenigde Staten heeft medegedeeld, dat ziï geen steun kan geven aan een eventueel besluit om de strijdkrachten van de UNO in Korea de 38ste breedtegraad te laten overschrijden. Représailles op Plongjang? Volgens generaal majoor Walker wacht MacArthur op instructies om de 38ste breedtegraad te overschrijden en de vijand te achtervolgen. Generaal-majoor Frank Lowe, persoon lijk vertegenwoordiger van president Tru man in Korea, heeft, volgens welingelichte kringen te Seoel verklaard, dat de Noord- Koreaanse hoofdstad moest worden ge bombardeerd als représaille voor de „moedwillige vernieling" door de Noord- Koreanen in Seoel. „Ik beveel aan, dat men ernstig zal overwegen om als représaille massa bombardementen op Plongjang uit te voe ren", aldus generaal Lowe, die er aan toe voegde, dat eerst pamfletten moesten worden uitgeworpen om de burgers te waarschuwen de stad te verlaten. Wysjinski wil met Acheson over Korea spreken Noord-Korea deed geen vredesvoorstel Functionarissen van het secretariaat der UNO hebben het gerucht tegengesproken, als zou Noord-Korea te kennen hebben ge geven dat het vrede wil sluiten. Volgens het secretariaat heeft Wysjinski, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, door wenken te kennen gegeven, dat hij graag een onderhoud met Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken wil hebben over de geschillen tussen beide landen. Deze geschillen, zo deelt men van Rus sische zijde mede, omvatten behalve Korea vele andere onderwerpen, zoals Duitsland en Japan. Intussen worden besprekingen gevoerd tussen Engeland, Australië, Noorwegen en India over een resolutie betreffende de toekomst van Korea na de oorlog. Deze resolutie zal vermoedelijk vandaag in de politieke commissie worden ingediend. Radio-Pjonjang meldt, dat op 28 Sep tember de Noord-Koreaanse regering een protestnota heeft gezonden aan de secreta ris-generaal van de UNO en aan de voor zitter van de Veiligheidsraad. In deze nota beschuldigt zij de Verenigde Staten en de Zuid-Koreaanse regering er van een bur geroorlog in Korea te hebben ontketend. In de nota maakt de Noord-Koreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken gewag van „talrijke documenten, die door het volks leger bij de inneming van Seoel werden gevonden en die de geheime oorzaken van de burgeroorlog in Korea onthullen". Deze documenten zijn per vliegtuig naar het secretariaat-generaal der UNO gezonden. In de nota wordt bovendien gezegd, dat de burgeroorlog „door de Amerikanen aan Syngman Rhee is opgedrongen". De UNO wordt verder verzocht „de middelen te zoeken om een einde te ma ken aan de Amerikaanse aggressie in Ko rea en de terugtrekking van het Ameri kaanse expeditiecorps te bewerkstelligen". HET ZESTIGSTE UD FLUSHING MEADOWS, 28 September, (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO heeft Donderdagavond met algemene stemmen Indonesië tot de UNO toegelaten. De toelating geschiedde bij acclamatie, In donesië is het 60ste lid van de UNO ge worden. Het besluit werd genomen op een daar toe strekkende aanbeveling van de Veilig heidsraad, die Dinsdag met 10 tegen nul stemmen en een onthouding (nationalis tisch China) werd goedgekeurd. De Veilig heidsraad zond de aanbeveling rechtstreeks naar de Assemblée en niet eerst naar zijn speciale commissie voor lidmaatschappen. Nadat mr. Palar de Indonesische gedelegeerde, op een vergulde stoel bij het podium van de voorzitter had plaats genomen, werd hij het eerst met een hand druk verwelkomd door de Nederlandse af gevaardigde, mr. D. J. van Heuven Goed hart, die zich naar het spreekgestoelte begaf. „Met gevoelens van grote tevredenheid verwelkom ik met oprechte vreugde en uit geheel mijn hart uit naam van de regering en het volk van Nederland de toelating van de republiek Indonesië tot de gemeenschap der UNO", zo verklaarde hij. „Steeds sinds het succesvolle einde van de Ronde-Tafelconferentie te 's-Graven- hage heeft mijn regering gehoopt, dat de ongunstige toestand met betrekking tot de toelating van nieuwe leden tot onze organi satie niet zou verhinderen, dat Indonesië lid zou worden. Ik ben mij er van bewust dat er aan de poorten van Lake Success een aantal lan den staan, die naar mijn vaste overtuiging ten volle voor het lidmaatschap in aanmer king komen, doch die om niet ter zake doende redenen reeds verschillende jaren niet zijn toegelaten". Na zijn misnoegen over deze toestand te hebben uitgesproken, bracht mr. Van Heu ven Goedhart in herinnering, dat „het voor recht van het lidmaatschap vele plichten en verantwoordelijkheden" meebrengt. „Ik heb echter in het geheel geen reden om er aan te twijfelen, dat de regering van het vredelievende volk van Indonesië er zich ten volle van bewust is, dat zij door toe te treden tot onze organisatie een' zware taak op zich neemt". De Indiase gedelegeerde, dr. B. V. Kes- kar, mevrouw Roosevelt, de gedelegeerde van de Verenigde Staten en de afgevaar- Amerikaans plan voor Korea Van Amerikaanse zijde is een program van zes punten uiteengezet voor Korea. De Amerikaanse regering zal de UNO dringend verzoeken al het mogelijke te doen voor herstel en ontwikkeling van Korea. Het moet vrij onafhankelijk en ver enigd zijn. De wijze van unificatie kan het best worden vastgesteld door een sterke UNO- commissie ter plaatse. Het Koreaanse volk moet door middel van verkiezingen w.orden geraadpleegd. De na-oorlogse regeling van het Ko reaanse probleem moet niet door een be paald land gescheden. De Verenigde Staten wensen geen militaire basis in Korea. De Verenigde Staten zijn voorstander van een zo spoedig mogelijke toelating van Korea tot de UNO. Te Flushing Meadows waar thans de Al gemene Vergadering der UNO bijeen is, ge looft men, dat India Engeland en Amerika geadviseerd heeft om inzake Korea ernstige politieke consequenties van de zijde van communistisch China te vermijden. Volgens betrouwbare kringen vreest de Indiase regering, dat het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de strijdkrach ten van de UNO de Chinese regering zal provoceren tot interventie in Korea. dïgden van Turkije en Perzië spraken daarna woorden van welkom en van lof aan de regeringen van Indonesië en Neder land. Mr. L. N. Palar, die een dankwoord sprak, zeide in herinnering te willen bren gen, dat het Indonesische volk de hoogste waarde heeft gehecht aan de wijze raad van de leiders en het volk van Nederland, „die het staken van bloedvergieten en ver nieling mogelijk hebben gemaakt en in de plaats daarvan op verstandige wijze op de Ronde-Tafelconferentie naar een vreed zame regeling van het geschil hebben ge streefd". „Wij hopen, dat wij in ons verlangen om voor de economische en sociale ontwikke ling van Indonesië te werken, profijt mo gen trekken van de hulp der UNO en haar leden". Na zijn rede werd mr. Palar onder het oog van talrijke camera's met de andere leden van zijn delegatie naar Indonesië's plaats aan de conferentietafel geleid. Geen vredescongres in Sheffield De Britse regering zal niet toestaan, dat buitenlanders naar Engeland komen om het (communistische) tweede wereldvre descongres te Sheffield te organiseren. Premier Attlee heeft dit in een brief aan de secretaris van het Britse vredes- comité meegedeeld. Hef woord is aan. Gustave le Bon: Een van de grote vergissingen der democratie is, zich te verbeel den dat het onderwijs de mensen gelijk maakt. Het maakt veelal de verschillen nog groter. TWEEDE KAMER Voor ongeveer 100.000 arbeiders is dispensatie van de 5 °/o gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer men de resultaten van het debat in de Tweede Kamer over de lonen- en prijzenkwesties overziet, valt het niet te ontkennen, dat deze ontmoe ting tussen regering en volksvertegen woordiging toch wel iets heeft uitge werkt. Bovenal geldt dit ten opzichte van de grens van 3600,boven welk bedrag men geen 5% loonsverhoging krijgt. De Kamer bleek tegen dit deel van de door de regering bekrachtigde regeling te zijn en de heer Andriessen (KVP) had reeds een motie in het vooruitzicht gesteld als de ministers het been stijf zouden houden. De motie kon echter achterwege blijven na de toezegging van minister Joekes, dat in dit opzicht een nadere uitwerking in overweging wordt genomen. Toen de minister verzocht werd, zich wat dui delijker uit te spreken, stelde hij in het vooruitzicht, dat er vermoedelijk een nieuwe beslissing zal komen. Natuurlijk liet hij niet na te gewagen van de consequenties, die hieraan met het oog op de ambtenaren verbonden zouden kun nen zijn. Tweede vrucht van het debat was, dat de heer Suurhoff (Arbeid) zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het Communistische tegen, een motie er door kreeg, die voor de regering nog eens een aansporing bevatte nauwlettend op de prijzen toe te zien en zo nodig in te grijpen. Met hun motie voor een prijsstop hadden de Communisten geen succes. De motie-Stapelkamp waarin ook voor de gepensionneerden 5 procent verhoging werd aanbevolen, werd aangenomen met 39 tegen 38 stemmen. De K.V.P. en de P. v. d. A. op een paar leden na behoor den tot de tegenstemmers, die blijkbaar van oordeel waren dat deze aangelegenheid bij de begroting van Binnenlandse Zaken thuishoort. De minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, heeft betoogd, dat het loon- en prijspeil in ons land zich niet ongunstig verhoudt met dat der ons omringende landen, al had hij wel de in druk, dat na de beide loonsverhogingen van 10 procent de voorsprong is verkleind. Na nogmaals de bezwaren tegen een algemene prijzenstop uiteengezet te hebben zei de minister dat de discontoverhoging door de Nederlandse Bank niet in tegen spraak is met de uiteenzettingen der rege ring. De richtlijnen voor de controle op de prijzen zijn die, welke reeds eerder zijn ge- Ook voorstellen tot uitstel en afstel van de kwestie-Formosa afgewezen FLUSHING MEADOWS, 28 Sept. (Reu ter). De Veiligheidsraad is Donderdag weer bijeen gekomen om te overwegen of de Chinese communistenzullen worden uitgenodigd om deel te nemen aan de be raadslagingen over hun klachten over „Amerikaanse aggressie tegen Formosa". De raad behandelde een Sovjet-Russi sche motie om onmiddellijk een vertegen woordiger van de regering van Peking uit te nodigen, een voorstel van Ecuador om de behandeling van de gehele kwestie Formosa, de uitnodiging inbegrepen, op te schorten totdat de Algemene Vergadering de Sovjet-Russische klacht inzake „Ame rikaanse aggressie tegen China" zou heb ben afgehandeld en 't voorstel van nationa listisch China om de kwestie-Formosa in haar geheel van de agenda af te voeren, daar deze door de Algemene Vergadering zou worden behandeld. Al deze voorstellen werden verworpen. De Russische gedelegeerde Malik had tevoren betoogd, dat de behandeling van de Russische klacht inzake „Amerikaanse aggressie tegen China" door de Assemblée los staat van de kwestie in de Veiligheids raad. Volgens Malik is de raad verplicht alle internationale geschillen, die een mo gelijke bedreiging van de internationale vrede en veiligheid inhouden, in overwe ging te nemen. De Amerikaanse politiek ten opzichte van Formosa vormt volgens Malik een dergelijke bedreiging. „Formosa aldus Malik is krachtens de ver klaring van Cairo een integrerend deel van China". Het zenden van de Amerikaanse vloot naar Formosa noemde hij „een recht streekse daad van aggressie tegen China". De Amerikaanse gedelegeerde Gross her haalde, dat Amerika zich zou verzetten tegen uitnodiging van de Chinese commu nisten „op dit ogenblik", doch zou aan dringen op een spoedige behandeling door de raad van zijn voorstel tot het houden van een onderzoek ter plaatse naar de klacht van Peking over „Amerikaanse aggressie". De Amerikaanse afgevaardigde verlangde, dat als de Chinese communisten in de toekomst zouden worden gehoord, zij als „belanghebbenden" en niet als „partij" zouden worden behandeld. Het Russische voorstel om on middellijk een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodigen, ver kreeg slechts 6 van de noodzakelijke 7 stemmen. Vóór stemden Engeland, Joego slavië, India, Noorwegen, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Tegen stemden de Verenigde Staten, Cuba en nationalistisch China, ter wijl Ecuador en Egypte zich van stemming onthielden. De zitting werd verdaagd tot heden. Schoenen op de regerings)tafel Om te bewijzen dat de industrie mee helpt, de prijzen laag te houden, zette gisteren in de Tweede Kamer minister Van den Brink een paar bruinlederen damesschoentjes op de regeringstafel. Zij zijn het product van een Nederlands- Amerikaanse fabriek, die deze schoenen voor f 14.50 aan de vrouw tracht te brengen. Maar de dochteren Eva's willen er niet aan, zei de minister. Zij wensen luxueuzer schoeisel Schoenen op tafel betekent armoede", merkte een Kamerlid op. Het is jammer dat die schoenen niet in het Kamerverslag kunnen worden opgenomen", verzuchtte minister Van den Brink. „Laat ze dan maar bij de Pers circule ren", stelde voorzitter Kortenhorst voor. „Dan komt er misschien wat over in de krant". Dat is dan hierbij gebeurd. geven. Zij zijn verstrekt aan de Prijzen- commissies. De minister deelde mede, dat de stijging der arbeidsproductiviteit niet ongunstig is. - De overheid is overtuigd van de nood zakelijkheid van vergroting der arbeids productiviteit, maar volgens de minister wordt het grote belang er van niet vol doende beseft. Minister Joekes heeft nog in ant woord op desbetreffende vragen medege deeld, dat 20 bedrijfstakken dispensatie van de loonsverhoging hebben gevraagd, onder meer de bakkers en.de sigaren- industrie, met respectievelijk 24,000 en 12.000 arbeiders. Deze beide hebben het verzoek weer ingetrokken. De resterende verzoeken betreffen 100,000 werknemers, dit is 4 percent der totale arbeidende be volking. Het staat niet vast, dat allé ver zoeken zullen worden ingewilligd. Nage gaan zal worden of iets kan worden ge daan voor degenen, wier loon niet in een C.A.O. of bindend accoord is geregeld. Gisteravond heeft- de Tweede Kamer in geheime vergadering het rapport bespro ken van de gemengde commissie inzake Nieuw Guinea. De voorzitter heeft nog medegedeeld, dat hij de Kamer zal bijeenroepen tegen Dinsdag 17 October, ter behandeling van het verslag omtrent de eerste zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Frankrijk krijgt „home guard" (Van onze correspondent te Parijs) Na de ministerraad van gisteren, die onder leiding van president Auriol voor een groot deel aan de conferentie van New York en het Duitse probleem werd besteed, heeft een officiële woordvoerder de oprich ting bekend gemaakt van een Franse „home guard", hier territoriale garde ge heten. De taak van dit nieuwe corps, dat zal bestaan uit reservisten en afgekeurde mili tairen, aangevuld met vrijwilligers, ligt op het binnenlandse front, namelijk in de strijd tegen de vijfde colonne. Naast de gendarmerie, de civiele garde en bepaalde eenheden van het leger, zal het nieuwe corps de taak worden toebe deeld verdachte elementen te schaduwen en bruggen en andere strategische punten tegen parachutisten te bewaken. HET WEER AFGEBEELD De depressie voor de Noorse kust heeft nu het hoogtepunt van haar activiteit over schreden en begint zich langzaam op te vullen. Met deze depressie hingen enkele fronten samen. Het achterste van deze fronten bereikte gisteravond het Noord- Westen van ons land en was vanmorgen ongeveer tot aan de grote rivieren doorgedrongen. De lucht, welke achter dit front ons land binnenstroomt is minder vochtig dan die der afgelopen dagen. Het is echter waar schijnlijk dat nieuwe storingen van de Oceaan het weer in onze omgeving zul len beïnvloeden. O ONBEWOLKT 3 LICHT BEW. 9 HALF BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ft ONWEER 72 temperatuur 1005 1so8aar 6elan3eij»c '7//f neerslag- GE8IED. CENTRA: H hoge druk L lage druk - scheid ngsl'J.n-front-tassen lucht van verschillende herkomst stand van dit teken geeft oe windrichting - aan- iedere hele dwassstheep is een-wind- snelheid van vijf m£t£q per seconde Weerbericht VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met van nacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag waar schijnlijk plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind. aanvan kelijk uit Westelijke, later uit Zui delijke richtingen. Voornamelijk in het Zuiden van het land iets hogere middagtemperaturen. 30 September: Zon op 6.38. uur, onder 18-21 uur Maan op 19.24 uur, onder 11.40 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 September: Hoog water: 5.22 uur en 17.37 uur. Laag water: 1.15 uur en 13.23 uur. Zaterdag 30 September: Hoog water: 5.53 en 18.09 uur. Laag water: 1.45 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1