HUIS voor IEDEREEN @- Slechte woningtoestand in Haarlem HONGKONG Een EIGEN MERCEDES-BENZ Cabriolet GARAGE VAN WIJK Zaterdag 30 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Een huiseigenaar die in geen vier jaar huur aannam! In het centrum van Haarlem is een smalle straat en daarin mondt een nog veel smallere steeg uit. In die steeg staan 6 huisjes, waarvan er nog 4 bewoond zijn. Van een bewoner van een dezer huisjes ontvingen wij een brief. Het betreft hier een jonge mar. die met zijn vrouw bij zijn moeder inwoont. Hij heeft een kind, maar dat is door de gemeente in de Kinderbe waarplaats aan de Schotersingel geplaatst, omdat het thuis niet behoorlijk verzorgd kan -worden. Indertijd heeft deze jonge man, met zijn vrouw en kind bij een an der gezin tijdelijk ingewoond, maar op zekere dag liepen alle drie 's nachts over straat, omdat zij geen onderdakd hadden. Toen heeft de moeder hen bij zich geno men. Het huisje leende zich daarvoor allerminst, maar de nood dwong. De vrouw heeft namelijk nog twee inwonende doch ters en een zoon, terwijl het huisje niet alleen klein is, maar bovendien nog alles te wensen overlaat. Het is trouwens al vele jaren geleden onbewoonbaar ver klaard. Evenals de overige 5 huisjes in het steegje. Een eigenaar, die de huisjes ge kocht had omdat hij de grond nodig had om zijn bedrijf uit te breiden, weigerde van de bewoners huur te ontvangen, om op die manier te bereiken dat zij zo gauw mogelijk zouden verhuizen, want nu liet hij aan de huisjes ook niets onderhouden. Dat wil voor zulke vervallen huisjes na tuurlijk veel zeggen- Maar dit verhuizen verliep niet vlot, wat wel te verklaren is in deze tijd van woningnood. Nu wil de eigenaar op korte termijn de twee achterste huisjes beslist ontruimd hebben omdat hij met de uit breiding niet langer kan wachten. Het vijfde huisje is al enige tijd onbewoond. Er staat trouwens niet veel meer van dan de buitenmuren. De vrouw die in het laatste huisje woont heeft aanzegging ge kregen om het pand te verlaten. Het bu reau voor Huisvesting is er in geslaagd om voor haar een ander huisje in Haar lem-Noord te vinden. Maar de vrouw wei gert opnieuw haar zoon en schoondochter bij zich in huis te nemen, o.a. uit de over weging dat ook dit nieuwe huisje klein is en in het gezin van haar zoon over enige tijd weer een kind geboren zal worden. De zoon wendde zich thans tot ons met de vraag wat hij moest doen. De eigenaar heeft hem gezegd, dat het huisje onmid dellijk afgebroken zal worden als zijn moeder verhuisd is. De moeder had men al die tijd laten zitten, maar tegenover een onderhuurder stond hij natuurlijk anders. Wij zijn eens in het huisje gaan kijken. Het verwondert ons niet, dat het indertijd onbewoonbaar verklaard is. Nu kan het de naam van woning in het geheel niet meer dragen. Het keukentje heeft niet eens een buitendeur, terwijl het dak zo is, dat er geen raampje behoeft geopend te worden om ventilatie te hebben. Beneden zijn er, be halve het reeds beschreven keukentje, een klein achterkamertje en een nog kleiner voorkamertje. Verder is er alleen een zol der. Het is te begrijpen dat de Genees kundige Dienst deze „woning" ongeschikt vond voor een jong kind! Maar zo zei de zoon ons ik wil hier nog graag blijven wonen tot Huis vesting voor mij een ander huis gevonden ADVERTENTIE CHINEESCH- INDISCH RESTAURANT SMEDESTRAAT 21 Lunch af 1.75 (Van 11 tot 15 uur) 1. Soep van de dag 2. Loempia 3. Bami of nasi goreng 4. Koffie Cabaretavond van „Het Gevleugelde Wiel" De Onderofficieren Ontspannings- en Ont wikkelingsvereniging „Het Gevleugelde wiel" (gevestigd in de Ripperöa-kazerne) breidt zich steeds uit. Indien militairen Haarlem verlaten hebben, kunnen zij nog donateur blijven, waardoor de band met de vereniging behouden blijft. De werkzaamheden nemen ook steeds toe en op het ogenblik worden voorbereidingen getroffen om een aantal Haarlemse kinderen in de gelegenheid te stellen aan een Sint Nicolaasfeest deel te nemen. Voor de leden met hun dames had de feest commissie een cabaretavond voorbereid wel ke in hotel „De Leeuwerik" gehouden werd De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Onder de aanwezigen was de garni zoenscommandant majoor Stout. Nadat adjudant Fopma een inleidend woord had gesproken trad het gezelschap van Chiel de Boer op. Veel succes hebben de leden van dit gezelschap geboekt. In de eerste plaats de leider die met zijn praatjes en met zijn liedjes bij het schimmenspel de bezoekers in een goede stemming bracht. Sv/en Smeele bezorgde het publiek aangename ogenblikken met zijn goocheltoeren, Vooral zijn werk met een kaartspel was bijzonder geslaagd. De dames Kaja Berndsen en Dini van Amstel verzorgden een belangrijk deel van het programma. Zij zongen een aantal aar dige liedjes. De medewerkenden aan het pro gramma werden goed begeleid door de pia nist Bert Botterman. Na afloop volgde een bal, dat tot drie uur duurde. Aanrijding Westergracht Vrijdagmorgen 9 uur wilde een wielrijd- ster van de Westergracht uit met een ruime bocht de Jan Nieuwenhuizenstraat inrij den. Uit deze straat naderde een andere wielrijdster, die met een korte bocht naar links de Westergracht opreed. Een aanrij ding was het gevolg. De eerste wielrijdster kreeg een grote vleeswond aan haar rech terbeen. De tweede wielrijdster en eventuele ge tuigen worden verzocht zich te melden bij de afdeling Verkeerspolitie aan het Bureau Smedestraat. Honderd jaar Van Waveren De Naamloze Vennootschap Van Wave- rens graanhandel te Haarlem zal op Dins dag 3 October het honderdjarig bestaan van hun bedrijf herdenken. heeft. Zelfs wil ik wel huur betalen. In „Huisvesting" heb ik jammer genoeg wei nig vertrouwen, de ambtenaren hebben mij al anderhalf jaar verzekerd, dat zij voor mij een huis zoeken en dat het niet lang meer zal duren of zij zullen slagen, maar tot heden zie ik geen resultaat. Moet het nu weer zo ver komen dat ik met mijn vrouw fs nachts op straat moet dwalen? Wij hebben ook bij „Huisvesting" ge ïnformeerd. Daar hoopte men er wel in te kunnen slagen voor dit jonge gezin een ander onderdak te vinden voor het huisje wordt afgebroken. Dit geval wordt erkend als een „onhoudbaar". Twee Haarlemse schooljongens dupe van onvoorzichtigheid Ernstig ongeluk op Rijksstraatweg Twee zevenjarige Haarlemse jongens, J. S. en G. M. werden Vrijdagmiddag' om kwart voor vier op de Rijksstraatweg aan gereden door een vrachtauto, toen zij, zonder op het verkeer te letten, achter een geparkeerde vrachtwagen hardlopend de rijweg overstaken. Beide jongens werden tegen de grond geslingerd en moesten met een ziekenauto naar het ziekenhuis Johan nes de Deo worden overgebracht. J. S. kreeg een schedelbasisfractuur. Z'n toe stand is nog zorgwekkend. G. M. liep een zware hersenschudding op. Voetbal Voorlopig Nederlands elftal samengesteld Het Nederlandse bondselftal, dat Woens dag 4 October te Rotterdam tegen de Middlesex Wanderei-s-uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Van Tuyl (Eindhoven) en Mes man (Blauw Wit); Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax); Voor: De Graaf (Limburgia), Rijvers (NAC), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Van der Klink (Hermes-DVS), Huybregt: (BW) en Rohrig (HBS). ADVERTENTIE Verwezenlijking van dit ideaal is thans moge lijk door de bouw, bij wijze van proef, van 16 Kleine landhuizen aan de Bijweglaan te SaSSenheim Speciale omstandigheden hebben het mogelijk gemaakt om de prijs van deze, geheel in VOOROORLOGSE NORMAALBOUW uit te voeren, kleine landhuizen te stellen op slechts f11.500 PER HUIS (GROND INBEGREPEN) VASTE LASTEN SLECHTS f40.- p. j. - HYPOTHEEK plm. f7.500.- Beneden: flinke woonkamer en ruime eetkeuken Boven: drie slaapkamers en doucheruimte enz. Elk v i deze huizen bevat: Verder heeft elk huis een mooie voor- en achtertuin en de hoekhuizen een zijtuin, terwijl acht van de zestien huizen met de achterkant gelegen zijn aan de Sassen- heimsche Vaart, rechtstreekse verbinding met Kagermeren. VOOR EEN IEDER IS VESTIGINGSVERGUNNING GEGARANDEERD Sassenheim heeft uitstekende verbindingen met Haarlem, Leiden en Den Haag. Inlichtingen, tekeningen enz. N.V. STANDAARDBOUW Bezuidenhoutscheweg 127 Tel. 77.08.87 en 77.03.17 .s_Gtavenhage Sopraan Ruth Morris gaf liederenavond De sopraan Ruth Morris uit Philadelphia begon Vrijdagavond haar eerste tournee door Europa met een optreden te Haarlem, dat plaats had in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Dit had een bijzondere reden. Verleden jaar werd dooi de firma Van Bergen uit Heiligerlee een klokkenspel geplaatst in de toren van de kerk waar Miss Morris reeds als jong meisje in het koor zong. Een officiële feli citatie uit Haarlem te dier gelegenheid leidde, er toe dat de zangeres hiervoor mondeling wenste te komen bedanken. Dit gaf aan de avond, die onder auspi ciën van de stichting „Haarlems Bloei" stond en die veel belangstelling genoot, een semi-officiëel tintje. Wegens uitstedig- heid van burgenfeester Cremers werd de Amerikaanse negerzangeres toegesproken door wethouder D. J. A. Geluk. Na af loop van het concert werd Miss Morris in de sociëteit „Teisterbant" ontvangen. Intussen hadden wij kennis gemaakt met een zangeres, die in een bepaald genre werkelijk wist te boeien. Haar enigszins gevoileerde stem, die de a meestal nage noeg tot o omvormt en andere klankver schuivingen te weeg brengt, leent zich kwalijk voor de kunst van Mozart, wiens „Alleluja" zij bovendien ontsierde door een fermati op de voorlaatste noot, wat wij in de wandeling een „bedelcadens" noe men. Waar Ruth Morris de cantilene met veel expressie kan laden, zoals bijvoor beeld in de Care Selve-aria van Handel, in romantische liederen van Brahms (vooral in het innige „Immer leiser wird mein Schlummer") of in de sentimentele lyriek van R. Quïlter, klinkt haar stem zeer sympathiek. Dat ligt haar vrij wat beter dan Fauré, die met Mozart een ge heel andere instelling van geest en ook van zangtechniek vraagt. Wat we daarbij tekort kwamen kon mede op rekening worden gebracht van de begeleider William L. King. Maai- het bepaalde genre dat ik hier boven bedoelde en waarmee de zangeres ons bijzonder wist te treffen, was dat der „Negro Spirituals", waarmee zij haar pro gramma besloot. Een complete avond ge wijd aan deze volkskunst zou ons, ik ben er zeker van, meer gezegd hebben dan de reeks nummers die ons in hoofdzaak ver trouwd zijn en waarvoor zij niet altijd de „sensus" bezit. Dit laatste bedoelen wij in het algemeen, want zoals zij haar eerste Handel-aria voordroeg was er ook alle reden om «haar zangkunst (een voorbeel dige ademtechniek!te prijzen en door haar warme uitdrukking ontroerd te wor den. Maar in de vier Negerliedies die Ruth Morris liet horen, beleefden wij met haar meer dan dat, namelijk de zuivere karak teristiek van het echte, niet gemaakte, maar geboren lied. Dat kwam haar uit het •hart. Wat overigens deze Negerzangeres aan goede zangtechniek vermag, toonde zij aan met een vlotte vertolking van een aria uit „Agrippïna" van Handel en uit de lenige coloraturen van de „Villanelle", die zij als toegift zong.JOS. DE KLERK. Nieuwe Beijnesfabriek aan de slag Als de nieuwe fabriek van „Beijnes" de eerste November op de Munnikenweide te Beverwijk geopend is, zal de productie keten nauwelijks onderbroken zü». ondanks de Velser pont, die de verhuizing vaak lelijk dwars zat en ondanks de drie fabri- eageplaatsen Stationsplein, Verspronckweg en Beverwijk) waar tegelijkertijd gewerkt moest worden met alie moeilijkheden, die zulk een „versnipperde" fabriek kan op leveren. Sterker nog: luttele weken na de opening in Beverwijk hoopt de directeur van Beijnes met enige trots een serie hyper moderne spoorwagons voor de internatio nale lijnen af te leveren, waar zelfs de te lefooncellen niet in ontbreken. Aan de „Beijneslaan" zijn de leeuwen van het wapen der fabriek al gearriveerd en in de grote hallen klinkt de luidruch tige muziek van de arbeid. Beverwijk, zo vertelde men ons, is ver eerd met deze industrie en heeft geen ge voelens van „hoe groen was mijn weide", maar voor 't grootste deel van het perso neel, dat in Haarlem woont was de overgang niet zo gemakkelijk, omdat deze hen op slag „forens" maakte. Ook daaraan is echter gedacht: er is een speciaal perron voor het personeel aangelegd en voor het twaalfuurtje beschikken de mensen over twee grote, gezellige cantines op de eerste verdieping. Verder zijn er ruime kleed kamers, wasgelegenheden en douches, zo dat de meest zwartbeveegde werkman als een heer naar huis kan. Het moderne, doelmatige complex aan de Beijneslaan verdient op 1 November een grootse opening. Afscheid mej. G. Barger Mej. G. Barger, lerares in de nuttige handwerken, nam, na een diensttijd van 34 jaar aan de Da Costa-kweekschool te Haar lem (thans Bloemendaal), afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd. Het afscheid was eenvoudig en hartelijk. Bestuur, docenten en leerlingen vertolkten op welsprekende wijze hun dankbaarheid en goede wensen. Fraaie cadeaux en bloe men onderstreepten de waarderende woor den. Amateurtoneel „Vrouwen op Widgeons Mere" Ten bate van het Sterhuis van de Union, een internationale organisatie welke tege moet wil komen aan de maatschappelijke en geestelijke behoeften van het buiten het gezin wonende meisje, heeft het ama teurgezelschap „De Plankeniers" uit Naar- den in de goed bezette Haarlemse schouw burg gisteravond een opvallend sterke voorstelling verzorgd van de eigenaardige thriller „Vrouwen op Widgeons Mere" (Murder without men) door T. B. Morris, die het publiek tot gespannen aandacht dwong. De schrijver maakte een in vele opzichten bekwaam gebruik van een inte ressant gegeven: de gevaarlijke gevolgen van de pathologische nieuwsgierigheid van een roddelaarster, een door het leven teleurgestelde oude vrijster, die met ge raffineerde speurzin kleine bezwarende omstandigheden verzamelt om deze met satanisch genot op te blazeïi tot vernieti gende schandalen. Langzaam maar gena deloos tast deze giftige \nstelling haar ge hele omgeving aan, omdat er niemand ge spaard blijft en al haar slachtoffers pro beren een middel te vinden om aan haar eigenlijk misdadige greep te ontkomen, soms met de moed der wanhoop. Wij zullen de hieruit voortvloeiende situaties en verrassende wendingen niet onthullen, mede omdat wij hopen dat er hier ter stede verenigingen zijn die hun vrouwelijke krachten (men heeft er elf nodig) op dit dankbare stuk zullen be proeven. Het is eens wat anders. Verbaasd heeft mij overigens het betrekkelijk hoge peil van deze opvoering, temeer daar ik na de vertoning van „De vrolijke vrouw tjes van Windsor" door hetzelfde gezel schap moest constateren, dat de dames enigszins beneden het peil van de mede werkende heren bleven. Tot een uitvoe rige bespreking van de diverse rollen ben ik niet gerechtigd, omdat ik noodgedwon gen slechts de helft van de voorstelling heb kunnen bijwonen, maar toch mag ik twee uitblinksters noemen, die zich voor beeldig, soms zelfs met superieur gemak door de moeilijkheden heensloegen. Dat was in de eerste plaats mevrouw R. van Son de Jonge als de kwaadsprekende on- ruststookster, satanisch genietend van de geestelijke kwetsuren, die zij anderen toe brengt, haar in wezen zielige natuur ver bergend achter een masker van tot ge mene vriendelijkheid vermomde haat en ADVERTENTIE KLAAS VAAK EN SCHOUS ZIJN DIKKE VRIENDEN! En geen wonderl Komt U maar eens kijken wat een keurcollectie kinderledikanten trassen en dekens U bij Schous vindt. Ook op het gebied van commodes zult U bij Schous zeker slagen. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 September 1950 BEVALLEN van een zoon: 27 Sept., A. M. LoogmanTurkenburg: A. J. NijdamVer hagen; 28 Sept., C. VinkMarkerink; 29 Sept., J. M. VerwerKwant. BEVALLEN van een dochter: 27 Sept., G. J. G. van Lubeekvan Dam; 28 Sept., M. J. NoijonsRutten; C. E. de Manvan Leer; J. H. NederkoornStevenhaagen; T. J. P. AldersHoes; 29 Sept., J. D. Wensinkvan der Schaar; E. S. DivendalHoenderdos. OVERLEDEN: 27 Sept., T. J. Bcsseling, 71 j., Gierstraat; 28 Sept., W. van Egdom, 59 j„ Vredenrijkstraat; A. M. K. Krabbe— Slansky, 64 j.. Kamperlaan; W. B. Roozen, 68 j.. Obistraat. JUBILEUM „DE REÜNIE" Op 5 October bestaat „De Reünie" (op gericht als een gezelligheidsvereniging van oud-leerlingen van de Handelsavond school) vijftien jaar. Dit lustrum wordt ge vierd met een feestavond op Zaterdag 7 October in hotel „De Leeuwerik", gevuld met een programma van toneel, cabaret en muziek om op te dansen. De jubileum viering wordt besloten op Zondag 29 Octo ber met een diner-dansant in restaurant „Roozendaal" te Overveen. De eerste toneeluitvoering in het nieuwe seizoen heeft plaats op Donderdag 30 No vember. Dan wordt vertoond het blijspel „Jong zijn we maar eenmaal" door Henk Bakker en Christien van Bommel-Kouw. ADVERTENTIE 2 en 4 persoons Een wagen voor rijders met een verfijnde smaak: de meest gedistingeerde cabriolet ter wereld. Bovendien uiterst degelijk van constructie. Op en top het fraaiesolide Mercedes-fabrikaat in diverse kleurencombinaties voorradig OVERVEEN - TELEFOON 10503 afgunst. Maar direct na haar moet mejuf frouw C. M. van Hoogstraten worden ge prezen voor haar vertolking van de nuc'n- ter-realistisohe stiefmoeder met haar weel derig gevoel voor humor. Over het alge meen waren de jonge rollen iets minder sterk bezet dan die van de oudere dames. Het meest bewonderenswaardig was wel de subtiele wijze waarop de onheilspellen de sfeer zich verdiohtte. Hiervoor moet ongetwijfeld de regie van mevrouw D. Henke en mr. H. M. Planten lof worden toegezwaaid. Hoe merkwaardig is het eigenlijk dat in stukken, waarin alleen vrouwen voorkomen, doorgaans de on vriendelijkheid, om het zacht uit te druk ken, de boventoon voert. D. K. Mr. L. L. F. André de la Porte overleden In de ouderdom van 75 jaar is overleden mr. L. L. F. André de la Porte, vroeger firmant van het Bankierskantoor La Porte en Co., thans agentschap van de Neder landse Handel Maatschappij te Baarn. De heer André de la Porte is op 8 Sep tember 1875 in Haarlem geboren. Hij ont ving zijn opleiding aan het gymnasium te Amersfoort. Daarna ging hij rechten stu deren aan de universiteit in Utrecht. In 1902 vestigde de thans overledene zich als advocaat en procureur te Amsterdam. Van 1903 tot 1906 was hij directeur der Generale Hypotheekbank en daarna procuratiehou der der firma Methorst en Lulterveld te Amersfoort. Tevens was hij belast met de leiding van het op te richtdh bijkantoor in Baarn. In 1912 nam hij aldaar het kantoor over en begon voor eigen rekening. Tot 1931 was hij aldaar firmant en richtte in middels bijkantoren op in Bussum en Soest. Toen trad hij uit de zaak die overging aan de Gelderse Credietverenigingen. Thans zijn het agentschappen van de Nederlandse Handel Maatschappij. Vele jaren woonde de heer André de la Porte in Haarlem. Hij had zitting in ver scheidene besturen. De thans overledene was o.a. secretaris van de afdeling Haar lem van Nederlands Fabrikaat, commissa ris van de Haarlemse Hulpbank en van de N.V. Algemene Discontering Maatschappij te Amsterdam en consul voor Haarlem van de A.N.W.B. Ook was hij ingeschreven als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank. Tijdens de wereldjamboree in 1937 was de heer André de la Porte com missaris van logies. Auto sloeg om Inzittenden bleven ongedeerd De 28-jarige bestuurster van een pei> sonenauto, J. M. L. van S. uit Overveen, wilde Vrijdagmiddag omstreeks half vijf, nadat zij op de Zeeweg te Bloemen daal een andere personenwagen had ingehaald, weer op de rechterhelft van de weg gaan rijden. Zij raakte daarbij echter de macht over het stuur kwijt en belandde in de berm langs de weg, waardoor de auto omsloeg. De drie inzittenden kwamen met de schrik vrij. Nachtdienst apotheken Haarlem. Apotheek Van Rijn, Kleine Hout weg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loo- meijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495 Noifs Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174. Frans Hals-aptotheek. Frans Hals plein 1, telefoon 11180. Heemstede. Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28197. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Bloemendaal. Santpoorter apotheek. Bloe men daalseslraatweg 145, Santpoort. Elswout apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. Nieuwe film over Walcheren: „Eiland van vertrouwen" Vrijdagmiddag werd te Middelburg voor een groot aantal genodigden de wereldpre mière gegeven van de door de Nederlandse cineast John Femo vervaardigde documen taire „Walcheren, eiland van vertrouwen". Tot de aanwezigen behooi'den de leden der Gedeputeerde Staten van Zeeland, de Wal- cherse burgemeesters, hoofden en ambte naren van talrijke diensten, die op Wal cheren werkzaam zijn, leden van de E.C.A.- missie in ons land en talrijke anderen. De film van Femo geeft een impressie van Walcherens herrijzenis en van het grote werk der herverkaveling, dat thans wordt uitgevoerd en dat over een aantal jaren gereed zal komen. Het camerawerk is van J. Lettel ier en de muzikale illustra tie van de Franse filmcomponist Kosma. De rolprent, die in de eerste plaats voor het buitenland is bestemd, zal ook in de Nederlandse bioscopen rouleren, De heer G. Admiraal te Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan de Prot. Chr. school te Willemstad op Curasao. „Niet gewenst" (Cinema). De film kiest haar onderwerpen niet altijd uit het werkelijke leven, en als ze het doet behan delt zij deze gegevens vaak niet op een manier die een ernstig streven naar aan vaardbaar moraliseren verraadt. Uitzonderingen zijn er echter ook en de Amerikaanse film „Not Wanted" is er onge- twijfeld een van. Zij heeft een onderwerp aangevat dat al vaker op het witte doek werd behandeld, doch zij heeft het klaarblijkelijk gedaan met eerlijke bedoelingen, wat van sommige vorige verfilmingen onmogelijk kan worden gezegd. Het is een teer vraagstuk, dat niet alleen een verantwoordelijkheid ten aanzien van de uitbeelding verlangt doch vóór alles een liefdevol begrip van de psychologische tegenstellingen, die het eigenlijke vraagstuk te voorschijn roepen: Het vraagstuk hoe de wereld zich moet gedragen tegenover de ongehuwde moeder. In sobere beelden en treffende nuances tekent deze film de noodlottige gang van het werkende meisje naar de doolhof van. het liefdeleven, dat haar ie vroeg en te plotse ling omvat, zonder dat zij zich de eisen van de maatschappelijke orde hfeeft kunnen rea liseren. Die doolhof eindigt niet. De paden zijn afgesloten door reusachtige conflicten, die slechts wanhoop en verlatenheid geven in plaats van berusting en inzicht. Hoe troostend heeft deze film twee duigen getekend in het martelende leven van een schepsel dat eerst zich zelf en daarna het leven niet meer aan kan: De Haven, het te huis dat haar opneemt en verzorgt, en de man, die met een zonnig en begrijpend karakter een adeldom in eenvoud te zien geeft waarvan de camera juist die détails weet te belichten die voor het volle beeld noodzakelijk zijn, Het is een film voor jonge mensen. Zij zullen in deze edele film bezin! ing kunnen vinden temidden van een warwinkel van dagelijkse belevenissen, die hun geesten verwarren en hun onderscheidingsvermogen vervagen. Zij zullen er misschien over na denken. En hun verantwoordelijkheidsbesef kan daar de heilzame werking van onder vinden. J. L. Haviksnest" (C i t y). Een film waarin men geen havik te zien krijgt. Wèl onschul dige zwarte katjes waarmee een Ameri kaanse Aïrborn-sergeant manipuleert, om de film niet gespeend van humor te laten. Ove rigens vertoont „Haviksnest" veel overeen komst met oudere spectaculaire films, waar in -de heldenmoed der geallieerde oorlogs vliegers het onderwerp vormt. Een zekere kolonel Hardin, die gevechtservaringen in China heeft opgedaan, tracht zijn werk methode ook aan het Westelijk front door te voeren. Dat lukt hem, zij het dan ten koste van een vinnige strijd met zijn superieuren. Een reeks sensationele luchtgevechten com pleteert deze geschiedenis. In het voorprogramma wordt onder meer een vlotte rolprent over het orkest van Jim my Dorsen en een geestige tekenfilm in kleuren vertoond. L. v. B, Alaska (Spaarne). Niemand weet waarom dokter Jim Holden zich in Alaska heeft gevestigd. Geen enkele verpleegster kan het lang bij hem uithouden en ook Ann Webster wil na haar aankomst weer met de eerstvolgende boot naar Amerika terug Maar dan komt Bill Bogler op het witte doek om Jim te arresteren, want hij zou jaren geleden zijn vader hebben vermoord. Dat heeft hij natuurlijk niet gedaan, want daar voor is hij de toeschouwers te sympathiek: vreselijke gevaren, honger en koude deerden hem niet als het ging om een mensenleven. Zelfs geneest hij zijn sneeuwblind geworden achtervolger. Uit dankbaarheid besluit deze de zaak te laten rusten, zodat de dokter in Alaska en bij Ann kan blijven. Want die wil aan het eind van de film waarin de na tuuropnamen te loven vallen ook niet meer terug J. H. B. Au revoïr Monsieur Grock (Luxor). Ongeveer twee jaar geleden heeft de toen zeventigjarige vermaarde Zwitserse clown Grock afscheid van de piste genomen. De Franse regisseur Pierre Billon heeft nu ge tracht iets van de circussfeer waarin Grock zijn triomfen behaalde in celluloid vast te leggen. Hij is daarin ook zeker geslaagd, ondanks een scenario, aat wat al te osten tatief een achtergrond van tijdsbeelden wil scheppen. Maar dat vergeet men vlug wan neer men die prachtige opnamen van Grock's optreden aanschouwt, vooral van zijn af- scheidsvoorstelling. De camera bleek hier een voortreffelijk hulpmiddel om te tonen hoe de man, die koningen, keizers en kinderen aan het lachen bracht, een scène wist op te bouwen, hoe hij in gebaar en houding zijn kluchten ver liet uitstijgen boven een reeks dolzinnigheden zonder meer. De verfilming van het moment waarop Grock voor het laatst de piste verlaat een kleine man met een koffertje in de helle plek der schijn werpers behoort tot het fraaiste wat wij ooit op het witte doek zagen. In het voorprogramma laat Walter Lautz met een tekenfilmpje bij Rossini's ouverture tot „De diefachtige ekster" het publiek hartelijk lachen. J. H. B. Beau Geste (Frans Hals). Een ver haal dat alle attributen van een draak in zich heeft, maar dan een draak in grote stijl met Engelse landhuizen, het Vreemdelingen legioen. onverbrekelijke broederliefde, op offeringsgezindheid met een glimlach en een blauwe saffier. En het is in ieder geval zo goed verteld en zo spannend, dat men de abnormale lengte van deze rolprent nauwe lijks opmerkt. Het is het verhaal van drie door een rijke Engelse dame geadopteerde jongens, die, wanneer zij opgegroeid zijn, van hun dankbaarheid jegens hun wel doenster getuigen, door haar blauwe saffier van dertigduizend pond te stelen. Of liever gezegd een imitatie daarvan, want de échte was door de bezitster al lang verkocht en aangezien haar echtgenoot de steen kwam opeisen, wilden de jongelieden haar uit de moeilijkheden helpen. Om de comedie vol te houden, vluchten zij en nemen dienst in het Vreemdelingenlegioen, waar er tenslotte twee sterven onder wie de dief van de steen. De derde gaat naar Engeland terug en doet de zaak tegenover de weldoenster uit de doeken. Gary Cooper als Beau, de oudste van de drie gebroeders Geste, geeft de bekwame vertolking, die van hem te ver wachten is. Ray Milland, als de jongste broer die terugkomt, is verdienstelijk en het hele gegeven is kleurrijk en boeiend uit gewerkt. W, L. B. „Goede Aarde" (Rembrandt). De reprise van deze bekende en indertijd met veel succes uitgebrachte film zal velen in de gelegenheid stellen alsnog kennis te maken met de zeer geslaagde vertoning van Pearl Buck's wereldbekende boek. waarin het lijden en werken van een Chinese boe renfamilie op indrukwekkende wijze wordt geschilderd. Paul Muni kreeg door zijn rol van Chinees landeigenaar indertijd grote vermaardheid, evenals Louise Rainer door haar uitbeelding van de Chinese vrouw en moeder. OPERA-CONCERT Op Donderdag 5 October zal het operakoor „Haerlem" een concert geven in de Gemeen telijke Concertzaal. Als solisten werken mede: de dames Leonie Smits, sopraan. Hermine Preyer mezzo-alt en de heren Jan Hensen en Wim v, d. Sluys, tenor. George Spijkstra, bariton en Gerard Kruithof, bas. Het programma bevat aria's, duetten en koren uit opera's van Verdi, Donizetti en anderen, Het geheel staat onder leiding van E. H. Kerkhoven. De piano-begeleidingen worden verzorgd door mevrouw Rie Vring— Servaas.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 10