Haarlems Dagblad De Koreanen Vandaag resolutie over Korea in de Algemene UNO-vergadering UNO-iroepen houden halt voor de 38ste breedtegraad Twee door vuur ingesloten vrouwen op het nippertje gered Versnelde opbouw der defensie komt nog niet in begroting 1951 tot uiting Nederland als lid van de Veiligheidsraad gekozen 65e Jaargang No. 19667 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Zaterdag 30 September 1930 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <Dprcttjte Daarlematfje Courant (atrno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom NU DE NOORD-KOREANEN de neder laag hebben geleden is een nieuwe toestand ontstaan, die ongekend mag heten. Het is trouwens ook de eerste maal, dat een wereldboni van volken tegen een aan valler is opgetreden. Een machtige groep onder die volken heeft zich daar evenwel niet bij aangesloten. Het gevolg is de hui dige merkwaardige toestand, waarin de militaire beslissing niet is voltooid, maar hokt. Hokt bij de grens van de aanvaller: bij de acht-en-dertigste breedtegraad. Dat heeft die aanvaller veroorloofd, er met een deel van zijn leger over die grens vandoor te gaan. De overwinnaar is heer en meester in het door hem aangevallen Zuid-Korea, maar kan niet verder. Tenminste nu niet. En de verslagen Noord-Koreanen hebben niet gecapituleerd. Er wordt ook nog hiel en daar gevochten, in opruimings-acties. Er is geen capitulatie en ook geen wapen stilstand. In deze zondei'linge staat van zaken moet de algemene vergadering van de U.N.O. beslissen, wat er nu dient te geschieden. Een resolutie is door acht leden ingediend: Groot-Brittannië, Australië, Noorwegen, Nederland, India, Pakistan, Brazilië en Cuba. Een ongewoon assortiment dus, maar dat past wel bij de toestand. Het geeft wel een internationaal beeld, want vier van de vijf werelddelen zijn erin vertegenwoor digd. Dat Amerika en Frankrijk de reso lutie niet mee ondertekend hebben is mis schien een zaak van tactiek; dat zal dan wel blijken. Met de inhoud zullen, naar men mag aannemen, de Amerikanen en Fransen het wel eens zijn. Het voorstel behelst in de eerste plaats economisch her stel van het door de oorlog zwaar geteis terde Korea. In de tweede plaats beoogt het de vereniging van Noord- en Zuid- Korea onder een regering, die na algemene verkiezingen dus op parlementair demo cratische wijze tot stand zou moeten komen. Om dit alles te bewerken zou dooi de U.N.O. een Korea-commissie moeten worden ingesteld (dat is punt 3) en die zou moeten worden voorafgegaan door een on middellijk te benoemen interim-commissie, belast met het nemen van de besluiten die de ogenblikkelijke staat van zaken vergt. Dit voorstel ziet er voor ons Westerlin gen begrijpelijk en redelijk genoeg uit. Reden om te twijfelen aan de wens der Koreanen, om van hun land weer een staatkundig geheel te maken, schijnt er niet te zijn. Zowel ten Noorden als ten Zuiden van de veelbesproken breedtegraad leeft die wens, ondanks de gevoerde oorlog, blijkbaar in sterke mate. Hoe zullen even wel de Russen reageren op een voorstel, om langs parlementair-democratische weg een bewind voor geheel Korea tot stand te brengen, nadat zij in Noord-Korea datgene hadden geschapen dat zij als een „volks- democratisehe" republiek gelieven aan te duiden. Als zij zich hierbij zouden neer leggen zou dat een principiële nederlaag betekenen. Het zal voor hen wel onaan vaardbaar zijn omdat zij het zouden be schouwen als een klap, aan hun prestige toegebracht. Tegen de toelating van de voorgestelde U.N.O.-commissie in Noord- Korea zullen zij zich, in dat geval, eveneens verzetten en als die commissie met de Noordelijken zou willen onderhandelen zou militaire bescherming niet kunnen ont breken. Terwijl McArthur zijn troepen „hergroe peert" voor de acht-en-dertigste breedte graad en ze de grens niet laat overschrijden wacht hij op zijn orders van de U.N.O. De algemene vergadering, ver van het toneel waarop de strijd is gevoerd, begint vandaag met haar beraadslagingen. Inmiddels is gisteren een aanmerkelijke opklaring in de verhouding tussen de U.N.O. en de andere Aziatische landen ingetreden, omdat de Veiligheidsraad (met zeven tegen vier stemmen) besloten heeft de Chinese com munistische regering van Mao-tse-toeng tot de besprekingen over de kwestie- Formosa toe te laten. Dit is blijkbaar de voorbode van de toelating van communis tisch China tot het lidmaatschap van de U.N.O. en dus ook van de Veiligheidsraad. Minister Stikker, gisteren in Nederland teruggekeerd, heeft de mening geuit dat het wel tot overschrijden van de 38ste breedtegraad door de U.N.O.-troepen zal komen. De minister heeft dit niet verder toegelicht; hij zal zijn redenen voor deze verklaring wel hebben en men kan er des te duidelijker uit zien, dat aanvaarding van de resolutie van de acht landen door de Russen niet te verwachten is. Waarbij el even aan herinnerd dient te worden dat van een veto in dit geval geen sprake kan zijn. want dat bestaat alleen in de Veilig heidsraad en deze zaak is nu niet daar, maar in de Assemblee aan de orde. De Noord-Koreanen zijn militair versla gen, maar uit de moeilijkheden is men nog lang niet. Dat is trouwens, na een oorlog, zeker niet nieuw. R. P- Het koninklijk paar naar Engeland 's-GRAVENHAGE. 29 September. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden hebben een uitnodiging aan vaard tot een officieel bezoek aan de Ko ning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 No vember tot Vrijdag 24 November. Onze correspondent te Londen meldt naar aanleiding van dit officieel bericht, dat reeds enige tijd plannen waren ge maakt voor dit bezoek van het Koninklijk Paar. Men heeft het blijkbaar niet tot volgend jaar willen verschuiven, ook omdat .de Engelsche koninklijke familie dan voorne mens is naar Australië en Nieuw Zeeland te gaan. Bovendien is blijkbaar gewacht tot de politieke toestand in Engeland iets was opgeklaard. Het is namelijk nu wel zo goed als uitgesloten, dat er in de ko mende maanden verkiezingen zullen wor den gehouden. Over het programma van het bezoek is nog niets bekend, maar aangenomen kan worden, dat het in grote lijnen hetzelfde zal zijn als dat voor de Franse president Auriol, die in het voorjaar Londen be zocht. De Koningin en de Prins zullen op Buckingham Palace logeren, waar te hun ner ere een officieel banket zal worden gehouden. In het statige woonhuis van de Nederlandse ambassadeur, jhr. mr. E. F. J. M. Michiels van Verduynen, zal de Koningin, naar verwacht kan worden, het Engelse koningspaar een diner aanbieden. Voorstel om nieuwe UNO-commissie te belasten met uirstippeiing van de te volgen koers FLUSHING MEADOWS. (Reuter). Van daag zal aan de UNO gevraagd worden, uit te maken of geheel Korea onder haar jurisdictie zal worden gesteld totdat vrije en democratische verkiezingen kunnen worden gehouden ter bepaling van de toe komst van het land. Aan de politieke com missie der UNO zal een door acht landen gesteunde resolutie worden voorgelegd waarvan de hoofdpunten zijn: 1. dat alle maatregelen genomen zullen worden om in geheel Korea omstandighe den te verzekeren voor een stabiele toe stand, 2. dat alle maatregelen genomen wor den onder auspiciën van de UNO voor de vestiging van een verenigd, onafhankelijk en democratisch bewind in Korea, 3. dat de strijdkrachten van de LTNO niet in enig deel van Korea zullen blijven voorzover zij daar niet nodig zijn voor het bereiken van een stabiele toestand en het verzekeren van eerlijke verkiezingen. De resolutie, die zal uitgaan van Enge land, Cuba, Brazilië, Pakistan, Australië, Noorwegen, de Philippijnen en Nederland, beveelt tevens aan dat een commissie der UNO voor de vereniging en wederopbouw van Korea zal worden samengesteld, die de tot dusver door de huidige commissie voor Korea uitgeoefende taak op zich zal nemen en namens de UNO de vestiging van een verenigd, onafhankelijk en demo cratisch bewind voor geheel Korea tot stand moet brengen. Deze commissie zal de verantwoordelijkheid dragen voor de steunverlening aan en de wederopbouw in Korea volgens de instructies van de Alge mene Vergadering nadat deze de aanbe velingen van de economische en sociale raad zal hebben ontvangen. De bovengenoemde commissie zou, aldus de resolutie, zich naar Korea moeten bege ven om daar zo spoedig mogelijk haar taak te beginnen. Verder beveelt de resolutie aan dat, in afwachting van de komst van de commis sie voor de vereniging en wederopbouw van Korea, de in de commissie vertegen woordigde regeringen een interim-commis sie zullen samenstellen, bestaande uit hun permanente vertegenwoordigers bij de Peking wordt tot bespreking in Veiligheidsraad genodigd Veto van nationalistisch China had geen uitwerking FLUSHING MEADOWS, 29 Septem ber (Reuter). De Veiligheidsraad heeft vandaag mefc zeven tegen vier stemmen besloten de Chinese commu nistische regering tot de bespreking over de kwestic-Formosa in de Veilig heidsraad uit te nodigen. De raad nam eveneens een voorstel van Ecuador aan om de bespreking van deze kwestie tot 15 November uit te stellen. Dr. Tsiang, de Chinese nationalistische gedelegeerde, verklaarde zich oneens met de gang van zaken en verklaarde, dat zijn stem als veto beschouwt dient te worden. Het doen van een dergelijke uitnodiging is een belangrijke zaak waarover de grote vijf het eens dienen te zijn, aldus dr. Tsiang. Hij zeide dat zijn tegenstem een veto betekende. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) verklaarde van oordeel te zijn, dat de resolutie op de vereiste wijze was goedgekeurd, aangezien het hier een procedurekwestie betrof waar voor geen veto geldt. Dr. Tsiang zeide, dat er altijd onenigheid is geweest over de kwestie of iets tot de procedure dan wel tot de essentiële zaken behoorde en dus of al dan niet een veto zou gelden. Tsiang verklaarde verder nog, dat in de geschiedenis van de Veiligheidsraad de Sovjet-Unie meer dan 40 veto's had uitge bracht. Hij vroeg zich af, of de raad zijn veto minder gerechtvaardigd achtte dan de veto's van de Sovjet-Unie. Voor het voorstel tot uitnodiging van een vertegenwoordiger van communistisch China stemden: Engeland, Ecuador. India, Frankrijk, Noorwegen, Joegoslavië en de Sovjet-Unie. Tegen: de Verenigde Staten, China, Egypte en Cuba. De resolutie van Ecuador werd aangeno men met 7 tegen 3 stemmen en een ont houding (Egypte). UNO, om het verenigd commando der UNO in het licht van de bovengenoemde aanbevelingen van advies te dienen. De interim-commissie dient terstond na goedkeuring van deze resolutie door de Algemene Vergadering haar werkzaam heden te beginnen. Tenslotte verzoekt de resolutie de Alge mene Vergadering, de economische en so ciale raad op te dragen plannen uit te werken voor het herstel van de Koreaanse economie bij beëindiging der vijandelijk heden en hierover in of voor October ver slag uit te brengen aan de Algemene Ver gadering. Matrozen overvielen taxichauffeur Tegen beiden 3 jaar geëist Voor de rechtbank te Assen werd de zaak behandeld tegen twee zeelieden, B. S. uit Almelo en H. M. te Leens, die in Maart te Havelte in de provincie Drente een overval pleegden op de Amsterdamse taxi-chauffeur J. J. van E. De beide jeug- Rapport van Pelt: „Libië begin 1952 onafhankelijke slaat" GENèVE, 29 September. (Reuter). De Nederlander Adriaan Pelt, commissaris der UNO voor Libië, heeft in een rapport aan de Algemene Vergadering der UNO over de ontwikkeling van de toestand in Libië verklaard, dat het zijn vaste overtui ging is, dat aan de resolutie der UNO van 21 November jl., waarin Libië onafhanke lijkheid werd verleend, uitvoering zou zijn gegeven op 1 Januari 1952, de datum, die in de resolutie als limiet werd gesteld, „en misschien iets eerder". „De gedachte van een verenigde staat Libië lijkt vaste wortel te hebben gescho ten", aldus Pelt. De fraude bij de posterijen te Bakkum Zoals wij reeds meldden is Dinsdag middag een loketambtenaar van de poste rijen te Bakkum (N.H.) gearresteerd om dat hij zich aan fraude schuldig zou heb ben gemaakt. Nader wordt vernomen, dat de waarnemende kantoorhouder H. P. V. uit Haarlem de gearresteerde is. Hij ver ving de kantoorhouder, de heer F. C. Peijs, die met vacantie was. In het raam van het plan-Marshall zal de volgende maand een aantal afgestudeer den van de Hogere Textielschool te En schede en van de textielschool te Tilburg per vliegtuig naar Amerika vertrekken. Zij zullen gedurende enkele maanden in textiel fabrieken aldaar werken cm ervaring op te doen. Verwacht wordt dat 14 afgestudeerden van de H. T. S. te Enschede en 6 van de textielschool te Tilburg de reis naar de V. S. zullen maken. In Washington verwacht men veldtocht in Noord-Korea TOKIO, (Reuter). De eerste troepen van de UNO bereikten Vrijdag de 38ste breedtegraad. Een Amerikaanse woord voerder heeft verklaard dat MacArthur de - Zuid-Koreanen heeft bevolen de grens niet Sge "matrozen."respectievelijk "twïntig"en overschrijden en zich opnieuw te groe. negentien jaar oud, charterden, nadat zij afgemonsterd hadden, op het Leidse plein te Amsterdam een taxi, waarmede zij de reis naar Meppel wilden maken. Even buiten Meppel lieten de beide zeelieden de chauffeur stoppen, gaven hem met een steen een klap op zijn hoofd en duwden hem in de Drentse Hoofdvaart. Hij wist uit het water te komen en de politie te waarschuwen. Na een wilde jacht door de Havelter bossen konden de beide matrozen worden aangehouden. Beiden waren zelf de mening toegedaan, dat zij een zware straf hadden verdiend, waarmede de officier van Justitie het eens was. De eis luidde voor ieder dan ook drie jaren gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis. peren. Hij wilde niet zeggen wat daarna zou worden bevolen. De Britse kruiser „Ceylon" heeft Vrijdag een patrouille op het eiland Tartsjong, voor de Westkust van Korea nabij de 38ste breedtegraad, aan land gezet, die bevestig de, dat de Noord-Koreanen het eiland had den ontruimd, aldus wordt officieel te Tokio medegedeeld. Amerikaanse oorlogsschepen aan de Oostkust beschoten wegen om de terug tocht van Ncord-Koreaanse troepen te ver hinderen. De zware kruiser ..Toledo" bombardeerde troepenconcentraties nabij Koempo, ten Noord-Westen van Seoel. Aan de Zuidkust landden Zuid-Koreaan- se mariniers met een grote troepenmacht ten Noorden van Joeso, waarbij zij geringe Felle brand in Amsterdams bovenhuis Twee vrouwen hebben Vrijdagmiddag in groot gevaar verkeerd, toen om halfvier in een oud huis aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam brand uitbrak en zij zich de weg naar beneden langs de trappen zagen afgesneden door de vlammen. De jongste van beide vrouwen, die zusters van elkaar zijn, de 35-jarige mevrouw Helder, klom uit een raam van de vijfde ver dieping naar buiten en hield zich vast aan een ijzeren stang die aan de vensterbank is bevestigd. De inmiddels gearriveer de brandweer spande een vangzeil boven het trottoir, maar de vrouw durfde zich niet te laten vallen. Er werd daarop een uitschuifbare ladder naar boven gedraaid, maar toen deze haar be reikt had, liet zij de stang los en viel rake lings langs de gevel, ge lukkig precies in het vangzeil. Haar zuster, de 51- jarige mevrouw Boll.was intussen uit een ander raam geklommen. Met selaars, die op een stei ger voor het belendende perceel aan het werk waren, schoven een plank naar het raam, waarlangs mevrouw Boll de steiger en vandaar de straat kon bereiken. Zij was zo overstuur, dat zij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De brandweer kon pas met het blussings- werk beginnen, nadat beide vrouwen in tegenstand der Noord-Koreanen onder vonden. Het tiende corps van de UNO zette Vrij dag zijn zuivering in het gebied Intsjon- Seoel voort en doodde 300 Noord-Korea- nen, die ten Oosten van Seoel een tegen aanval trachtten uit ie voeren, aldus meldt generaal MacArthur-. Het corps heeft in veertien dagen 5600 gevangenen gemaakt, aldus MacArthur. Zuid-Koreaanse officieren geloven dat de Noord-Koreanen beschikken over 100.000 man parate troepen irf het Noorden. Deze troepen zouden te Tsjorwan. ongeveer 24 kilometer ten Noorden van de 38ste breed tegraad, gelegex-d zijn. Welingelichte functionarissen te Wash ington geloven dat de Zuid-Koreaanse troepen om militaix-e en niet om politieke redenen voor de 38ste bx-eedtegraad halt gehouden hebben. Zij achten het „vol komen verklaarbaar", dat generaal Mac Arthur zijn troepen, ten minste voor kox-te tijd, halt laat maken om voorbereidingen te treffen voor de volgende stap, waarvan zij verwachten dat deze zal bestaan uit het overschrijden van de 38ste bx-eedtegraad cm de vernietiging van het Noord-Kore- aanse militaire apparaat te voltooien. In genoemde kringen is men van gevoelen, dat alleen op deze wijze de strijdkrachten der UNO kunnen verzekeren, dat de resten van het Noord-Koreaanse leger vernietigd worden. Het woord is aan. La Bruyère: Eenzelfde uiting is dikwijls uit de mond van een man van geest een onbevangenheid of een kwinkslag, en uit die van een dwaas een dwaasheid. Henry Wallace richt zich tot Mao Tse Toeng „Wees geen slaaf van Moskou, doch vriend van Amerika" NEW YORK. 29 September. (Reuter). Henry A. Wallace, voormalig vice-presi dent van de Verenigde Staten, heeft in een open brief aan Mao Tse-Toeng bü de lei der van de Chinese volksrepubliek er op aangedrongen zich voor vriexidschap met de Verenigde Staten uit te spreken en „slaafse gehoorzaamheid aan Moskou" be neden zich te achten. „Als het nieuwe China er geen belang in stelt samen met de Sovjet-Unie dolzinnig naar wereldverovering te streven, is het de hoogste tijd, dat het de grondslagen voor een goede verstandhouding met de Verenigde Staten gaat overwegen als een noodzakelijke inleiding tot de regeling van de kwesties-Korea eix -Formosa en van zijn toetreding tot de UNO", aldus Wallace, die zeide in te zien, dat „de Sovjet-Unie onder haar huidige leiders er mogelijk op gesteld is China ixx oorlog met de Verenigde Staten te brengen". „Ik ben er echter zeker van, dat geer. verantwoor delijke Chinese leider dit wil", zo zeide hij. Wallace is in het communistische China, dat hij in 1944 heeft bezocht, goed bekend. Zijn recente breuk met de px-o-Russische progressieve partij en zijn beschuldiging, dat de Sovjet-Unie de schuld aan de Koreaanse aggressie is, heeft in bijna elk communistisch land, behalve China, cri- tische commentaar ontlokt. Wallace zeide het te betx-euren, dat de aanval van Noord-Korea de intrede van communistisch China in de UNO heeft vertraagd. In de overtuiging, dat de oorlog in Korea thans ten einde loopt, stelde Wallace de vorming van een „samenwerkend orgaan voor de ontwikkeling van Korea" voor, dat zou moeten opereren onder een commissie van de UNO, bestaande uit vertegenwoor digers van het nieuwe China, de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Engeland, India, Pakistan en Australië. Bij een ontploffing in de machine kamer van het 11.081 ton metende Panamese schip .Nelly" in de haven van Melbourne liepen twee Italiaanse en drie Noorse zeelie den ernstige brandwonden op. Het vertrek naar Indonesië, vanwaar het schip een char- terreis voor de repatriëring van Nederlan- ders zou maken, is uitgesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend de begx-oting vaix Oorlog voor 1951. Het eind cijfer bedraagt 580.098.070,—, waarvan op de gewone dienst ƒ437.471.880. In de toelichting zegt minister Schok king dat hij binnen kox-te tijd de nood zakelijkheid voorziet van de indiening van suppletoire begrotingen en wellicht even eens van de aanvrage van een buiten gewoon crediet. Het was onmogelijk de financiële ge volgen van de vex-snelling van de defensie- opbouw, waartoe onlangs door de regering werd besloten, x'eeds in deze begrotings voorstellen tot uiting te brengen. Wel staat vast, dat deze begroting op meer dan één punt zal moeten worden gewijzigd. Deze wijzigingen hebben ten doel en dit geldt zeer in het bijzonder voor het leger de opbouw van de divisies te ver snellen en ervoor zorg te dragen, dat een geoefende gewapende macht in werkelijke dienst zal vertoeven. Zolang de lichtingen niet op volle sterkte worden opgeroepen en de diensttijd j niet verlengd is, zal in belangrijke mate I door het ox-ganiseren van herhalingsoefc- I ningen en het onderhouden en verbeteren van de geoefendheid van het oudere per soneel, bereikt moeten worden, dat steeds een aantal geoefende troepen paraat is. Gedurende die herhalingsoefeningen zullen zij zoveel mogelijk in Amerikaanse orga nisatie met de bewapening, welke op dat ogenblik beschikbaar zal zijn, worden ge- Turkije noch de Libanon kon een meerderheid krijgen LAKE SUCCESS, 29 September (ANP). Nederland is met 47 stemmen in de Vei ligheidsraad gekozen. Ook Brazilië is ge kozen en wel met 57 stemmen. Voor de derde vacature, waarvoor Turkije en de Libanon candidaten zijn, zal een nieuwe stemming moeten worden gehouden, aan gezien de pretendenten na twaalf stem mingen nog geen van beide de vereiste meerderheid hadden. Nederland vervangt Noorwegen en Bra- zilië Cuba. De nieuwe leden zullen in Ja nuari hun zetel voor een periode van twee jaar innemen. Nederland heeft in 1946 ook een zetel bezet. Brazilië verkreeg bij de eerste stemming in de Assemblée 57 van de 60 mogelijke stemmen en Nederland 47. Het vereiste minimum is 40. Over het derde nieuwe lid, dat in de plaats van Egypte komt, is reeds viermaal gestemd zonder dat een der candidaten de 40 stemmen haalde. Het gaat tussen Turkije en de Libanon. Bij de laatste stemming kreeg Turkije 35 en de Libanon 25 stem men. Na acht stemmingen over het derde nieuwe lid, die geen van alle een beslis sing brachten, werd de vergadering voor anderhalf uur verdaagd om de afgevaar digden gelegenheid te geven de kwestie onder elkaar te bespreken. Ook .na de twaalfde stemming, waarbij Turkije 36 en de Libanon 24 stemmen behaalde, bleef de kwestie onbeslist. De gedelegeerde van Chili stelde voor de stemming tot een andere keer uit te stel len. De Assemblée verdaagde toen de ver gadering zonder een datum voor haar vol gende bijeenkomst vast te stellen. Engeland, de Sovjet-Unie en Polen werden hex-kozen voor een nieuwe termijn van drie jaar in de economische en sociale raad. Urugay, de Philippijnen en Zweden werden als leden van de raad gekozen ter vervanging van de drie aftredende leden: Australië, Brazilië en Denemarken. Twee niet-besturende leden van de be heersraad werden gekozen. De Domini caanse republiek, die de laatste drie jaar een zetel had, werd herkozen. Thailand vervangt thans de Philippijnen. veiligheid waren. De vlammen sloegen toen reeds uit de bovenverdiepingen van de huizen op de nxxmmers 154 en 155. Vex-moedelijk is de brand ontstaan op de tweede verdieping van nummer 154, waar mevrouw Helder woont. Zij had, toen zij even naar haar zuster in het huis er naast was gegaan, een petroleumstel laten bran den. Daar er op iedere verdieping een ver binding tussen beide huizen bestaat is het begrijpelijk dat het vuur van het ene naar het andere huis oversloeg. De brandweer, die met twaalf stralen uit vijf motorspuiten de brand bestreed, slaag de er na een uur in het vuur meester te worden. De zolders en de daaronder gele gen verdiepingen van beide huizen waren toen geheel uitgebrand. De andere verdie pingen kregen grote waterschade. Amerikaanse buitenlandse politiek Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft een publicatie on der de titel „Onze buitenlandse politiek" het licht doen zien, waarin wordt verklaard, dat de kern van de Amerikaanse politiek in 1950 wordt uitgemaakt door het streven „krachtige situaties" te scheppen in vele delen van de wereld, met de hoop, dat men te zijner tijd met de Sovjet-Unie tot over eenstemming zal komen. „Wij hechten het hoogste belang aan individuele vrijheid", aldus de publicatie, „en wij willen onze vrijheid behouden. Wij zijn een vreedzaam volk en wij wilier, geen oorlogen of oorlogsdreiging. Wij hebben een betrekkelijk hoge levensstandaard. Wij willen die standaard verhogen opdat ieder een de kans zal krijgen om een waardig en veilig leven te leiden. Wij zijn een vriendschappelijk gezind volk.'Wij hebben geen traditionele vijanden en wij willen op goede voet staan met alle andere volken". oefend om daarna naar huis te worden ge zonden. De verhoogde militaire inspanning zal niet alleen verhoogde financiële lasten, maar ook grotere persoonlijke offers ver gen. De aangekondigde wijzigingen zullen in belangrijke mate afhankelijk blijven van de omvang, waarin steun van het buiten land te verwachten is. Een buitengewoon crediet van 92.993.300 is aangevraagd wegens de bijzondere om standigheden welke zich bij de opbouw van het leger voordoen. Met 150.000,werd verminderd het subsidie voor de stichting Steun Wettig Gezag en met 4000,het subsidie voor de Algemene Maatschappij voor jongeren, wegens de opheffing van het clubhuis te Amersfoort. De subsidies aan de Nederlandse Mili taire Bond en de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen worden elk met tien duizend gulden verhoogd op grond van de gestegen exploitatiekosten door het toege nomen aantal militaire huizen. Het ligt in het voornemen de uitgave van het Weekblad voor de Nederlandse Strijdkrachten belangrijk te beperken. De desbetreffende begrotingspost is 97.800, lager geraamd. Voor 1951 wordt rekening gehouden met een aantal van 400 oorlogsinvaliden met een gemiddelde uitkering van 1000, per jaax\ Aanhoudende HET WEER AFGEBEELD dalingen ten Zuid-Westen van Ierland hebben geleid tot de ontwikkeling van een nieuwe depressie, waarvan de activiteit nog toeneemt. In verband daarmede is de wind in onze omgeving naar Zuidelijke richtingen ge draaid. Dit heeft tot gevolg, dat de lucht boven Frankrijk, die iets hogere tempera turen heeft, nu ook in ons land kan doordringen. Hoewel het. tijdelijk wat zachter zal worden, blijft de kans op regen bestaan, als gevolg van de aanwezigheid van een depressie boven Portugal. Weerbericht NU EN DAN REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen, later ruimend naar Zuid- V/est of West en langs de kust mogelijk tot hard toenemend. Iets kouder. 1 October: Zon op 6.40 uur. onder 18.19 uur Maan op 19.50 uur. onder 12.53 uur 2 October: Zon op 6.41 uur, onder 18.17 uur Maan op 20.27 uur. onder 14.01 uur Hoog en !a3g water in IJmuïden Zaterdag 30 September: Hoog water: 5.53 en 18.09 uur. Laag water: 1.45 en 13.51 uur. Zondag 1 October: Hoog water: 6.25 en 18.39 uur. Laag water: 2.12 cn 14.17 uur. Maandag 2 October: Hoog water: 6.53 en 19.14 uur. Laag water: 2.39 en 14.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1