Proefneming op opvoedkundig gebied voor Haarlem en omgeving Boekt de Racing de derde overwinning? Zaterdag 30 September 1950 5 Drie avonden met inleidingen over de opvoeding der jeugd In Uw gezin. in Uw school. iii Uw bedrijf heeft de jeugd meer dan ooit Uw steun en Uw begrijpen de leiding, nodig. Zo vangt het rijke programma aan, dat jn de afgelopen week vele duizenden ouders, leerkrachten en bedrijfsleiders is toegezonden door de afdeling Haarlem van de „Vereniging voor Paedagogiek". Dit laatste woord heeft bij velen een on aangename klank. Het roept herinneringen wakker aan straffende meesters en juf frouwen, aan vaak zeer geleerde en moei lijk te volgen betogen over een of ander opvoedkundig vraagstuk, of aan een drei gende vader of moeder, die ook eens „pae- dagogisch" te werk wilde gaan. En toch.... hebben alle ouders tegen over hun kinderen, alle beroepsopvoeders tegenover hun leerlingen en alle bedrijfs leiders tegenover hun jeugdige werkkrach ten een bepaalde houding aan te nemen, die hen of ze willen of niet, nu eenmaal maakt tot paedagogen ongeveer: jeugd- leiders). „Ze moeten steun en begrijpende leiding bieden aan de jeugd", zegt het programma terecht. De moeilijkheid zit 'm in dat woordje „begrijpende". Men zal dan eerst enig begrip er van moeten hebben, hoe de jeugd slaat in deze wereld, welke gevaren en mogelijkheden er liggen op de drie terreinen van gezin, school en maatschappij. Wat weten ouders, leerkrachten en bedrijfsleiders van de op voedingstaak op hun eigen gebied, laat staan van de taak op de andere gebieden? Ineen drietal korte toespraken over „Jeugd en maatschappij", Jeugd en school", „Jeugd en gezin" zullen achtereenvolgens dr. Van Biemen, dr. Dieperink en mevr. Laeyen- decker op de eerste avond (Donderdag 5 October in de zaal van de Ned. Prot. Bond, Jacobstraat) uiteenzetten, hoe die taken met elkaar verweven zijn, niet los van elkaar kunnen staan. Drie films zullen het gesprokene illustreren. Deze avond is toe gankelijk voor leden van de „Vereniging voor Paedagogiek" en verdere belangstel lenden. Mogen het velen zijn, want hij is een inleiding op drie series van telkens drie Donderdagavonden, waarop de opvoedende taak in Gezin, School en Maatschappij na'der worden behandeld, zoveel mogelijk met projectie van films. Ueugd en Gezin In de groep „Jeugd en Gezin" zal de heer J. W. Bos, zenuwarts te Overveen, duidelijk maken hoe de ouders, veelal door onwetendheid, de ontwikkeling van hun kinderen bemoeilijken en onbewust in ver keerde banen leiden. Prof. dr. Langeveld (Utrecht) leidt „Karaktervorming" in. De reeds in Haarlem bekende psycholoog drs. Euarus behandelt richtlijnen voor de vraag: „Wat moet mijn kind worden?" In de groep „Jeugd en School" behandelt dr. L, M. van Dis het verschijnsel, dat uit de algemeen heersende onrust onder de jeugd van deze tijd, en uit hun dikwijls onbegrepen noden en behoeften, bij velen leermoeilijkheden voortkomen. Hij zal dan aanwijzingen geven, hoe deze opgevangen kunnen worden o.a. in de samenwerking tussen school en huis. Dr. Nieuwenhuis (Den Haag) zal aantonen, hoe wetenschap en techniek zich zodanig ontwikkelen, dat het niet meer mogelijk is „alles aan allen" te leren, en dat de maatschappij thans mensen nodig heeft, die geleerd hebben zelfstandig te denken en te handelen. Ir. Kees Boeke De derde avond is gereserveerd voor ir. Kees Boeke, die als weinigen vóór hem in ziet, dat de school niet alleen onderwijs instituut is. Het doel van het onderwijs en de taak van de leerkrachten is óók, de opgroeiende jeugd te leren leven in een gemeenschap, door hen op te voeden tot verantwoordelijkheid voor zich zelf en voor anderen. Op welke wijze kan de „gewone school" er toe bijdragen, de jeugd te vor men tot sociaal-voelende en -denkende jonge mensen, die met vreugde hun taak in het maatschappelijk leven zullen ver vullen als dienaars der maatschappij? De problemen van „Jeugd en Maat schappij" hebben nog veel te weinig de aandacht gehad. Dr. van Biemen behandelt als eerste spreker de invloed welke de industrialisatie en de mechanisatie van het bedrijfsleven op de jonge werkers heeft en welke nieuwe eisen daardoor gesteld wor den aan de opvoeding in en buiten school. Is het een wonder, dat in deze oneven wichtige en onzekere tijden menige jongere het juiste spoor kwijt raakt? Wat wordt er gedaan en wat kunnen wij doen voor de „Ontspoorde Jeugd" en hoe kunnen wij hier steun, leiding, verbetering brengen? Deze vragen zal een der leiders van de school-psychologische Dienst der gemeente Haarlem, drs. H. G. Bos behandelen. Als derde inleider zal dr. G. Kalsbeek, directeur ener Christelijke Kweekschool in Den Haag, de invloed behandelen die de massa uitoefent op de gedragingen van de enkeling. Hij zal de mogelijkheid en nood zakelijkheid aantonen van het handhaven van eigen persoonlijkheid en het aanbren gen van verantwoordelijkheidsbesef in deze tijd. Ideaal Bij alle vraagstukken, die hierboven kort zijn getypeerd, zal steeds weer blijken, welk een grote invloed de bestaande- maat schappij uitoefent op het gehele opvoe dingsproces in gezin, school en werkplaats. In iedere ware opvoeder leeft echter be wust of onbewust het ideaal, de jeugd tevens voor te bereiden op een betere toekomst. De mogelijkheden daarvan zal prof. dr. H. Oldewelt in een gezamenlijke slotavond behandelen, als een synthese, een samen vatting van de gehele cursus. Haarlem en omliggende gemeenten heb ben een uitstekende naam op onderwijsge bied. Nu de betrokken wethouders, inspec teurs, beroepsopvoeders, bedrijfsleiders en instanties van ouders reeds allen hun volle instemming hebben betuigd met dit experi ment énig in deze omvang acht ik het zeer wel mogelijk, dat ook op het bredere terrein van de opvoeding.hier in Haarlem een eerste en vruchtdragende verkenning zal plaats vinden. Het organiserende be stuur komt alleen voor de opzet en het bereid vinden van zo'n rij van eminente sprekers reeds alle hulde toe. Dat velen er van mogen profiteren voor de aan hen in gezin, school en bedrijf toevertrouwde jeugd! J v. d. MEULEN. Overval op Amsterdamse winkelier Vrijdagavond juist voor sluitingstijd is een winkelier in sportartikelen in de Raad huisstraat te Amsterdam door een koper aangevallen en neergeslagen. Kort voor zes uur kwam een jongeman de winkel binnen en vroeg om een windbuks. Toen de win kelier zich even omdraaide om iets te pak ken, sloeg de jongeman hem met een hard voorwerp op het achterhoofd, waardoor de man achter de toonbank viel. Zijn aan rander greep de buks en maakte zich uit de voeten. Hij deed geen enkele poging om geld of enig ander artikel te bemachtigen. De winkelier werd niet ernstig gewond en kon dan ook in dé loop van de avond door de inmiddels gewaarschuwde politie worden verhoord. Hij kon slechts een vaag signalement van zijn aanvaller geven. Putten herdenkt de October- razzia van 1944 In de nacht van Zaterdag 30 September op Zondag 1 October 1944, werd op de Rijksweg tussen Nijkerlc en Putten, bij de Oldenallersebrug, een Duitse luxe auto door ondergrondse strijdkrachten bescho ten. Als représaille maatregel werd daarop de bemannelijke bevolking van het dorp Putten, ruim 600 in getal, naar concentra tiekampen in Duitsland overgebracht. Ge lijktijdig werden 105 huizen met brand bommen verwoest. Na de oorlog bleken 552 mannen het leven in de concentratie kampen te hebben verloren. Thans, zes jaar na de uitvoering van generaal Christiansen's bevel op 1 en 2 October 1944 vallen deze data van Puttens droevige historie wederom op een Zondag en Maandag. In de Gereformeerde en R.K. kerk zal Zondag een herdenkingsdienst worden gehouden. Maandag zal de her denking plaats hebben in de Nederlandse Hervormde kerk, waar zes jaar geleden de inwoners gevangen werden gezet, 's Mor gens zal in de R.K. kerk nog een dienst voor de slachtoffers van de wegvoering worden gehouden. Over de zender Hilver sum I zal de kerkdienst in de Gerefor meerde kerk Zondagmiddag om 5 uur wor den uitgezonden. Maandag 2 October zal bij het monument aan de Rijksweg-Dorps straat een avondherdenking worden gehou den. De plaatselijke zangverenigingen en het fanfarecorps zullen hieraan hun mede werking verlenen. Van oplichting verdachte chauffeur aangehouden In Amsterdam is een 58-jarige chauffeur onder verdenking van oplichting gearres teerd. De man woonde in huis bij een 73-jarige vrouw in de Tweede Jan Steenstraat. Hij zn£ kans van haar een machtiging los te krijgen om een bedrag van f 1500 van haar spaarbankboekje te halen. Buren en een zoon van deze vrouw waarschuwden de politie. Het geld werd in beslag genomen en een onderzoek ingesteld. De vrouw ver klaarde, dat zij de man wel wat geld had willen lenen en daarom had zij een mach tiging, naar zij dacht voor een klein be drag, gegeven. De Than zei de vrouw f 1500 in bewaring te hebben gegeven, die zij had wegge maakt. Op deze wijze wilde hy zich scha deloos stellen. Omdat hij tegenover de politie niet waar Icon maken ooit f 1500 te hebben bezeten, heeft zij hem vastgehouden. Zaterdag zal hij voor de Officier van Justitie worden geleid. Dr. J. Spaander, directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Nederlande Rode Kruis, is benoemd tot directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. Najaarslucht boven het Mastbos. Gymnastiek „Kracht en Vriendschap" Het aantal leden van de Ch: istelijke gym nastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" breidt zich bijzonder uit. Speciaal in het noordelijk deel der gemeente. Besloten is met ingang van 3 October twee afdelingen voor meisjes en ec-n voor jongens te vormen. De oefeningen staan onder leiding van de heer H. Beekelaar cn worden gehouden in de Koningin Emmasehool. In de Antonie Fokkerschool zullen dames oefenen onder leiding van de directeur der vereniging, de heer D. C. van Alewijk. Voetbalelftallen RCHDWV. In Heemstede zijn de op stellingen van de wedstrijd RCH—DWV als volgt: RCH. doel: Wille: achter: Van Rhee- nen en Willemink; midden: Heyerman. De Vos en Lasschuit; voor: Koster. De Wette. De Boer, Biesbrouck en Couwenhoven. DWV, doel: Meyer: achter: H. Ooms en Soeurt; midden: Verhoeve, Braspenning en Triep; voor: Donkersloot. Kreuger. Homan, Bakker cn K. Ooms. VolewijckersHaarlem. Haarlem komt op het Mosveld in Amsterdam-Noord als volgt tegen de Volewijckers uit: doel: Snij ders: achter: Van der Linden en Odenthal; midden: Meertens. De Voogd en Barenas: voor: Van Osch, Boeree, Roozen. Van Gooi en Groeneveld. VSV—SW. De opstelling van VSV tegen SVV is als volgt: doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst: midden: Haseveld, Spaan. Stijgcr: voor: Miehei, Stracher. De Vries. De Graaf en Van der Kuil. ADO—EDO. De Haarlemmers spelen in het Zuiderpark in de volgende opstelling: doel: Van den Berg; achter: Dweelaart en Bax: midden: Evers. Hellingman, Schyve naar; voor: Spoor. Molenkamp, Roodselaar, Steendam en Klein Sport in 't kort TENNISTOURNOOI VOOR BEROEPS SPELERS. Gonzales en Van Horn, beiden van de Verenigde Staten, plaatsten zich voor de finale enkelspel van het internationaal tournoo: voor beroepsspelers in de Wembley- hal te Londen. Van Horn boekte een zege op Bobby Riggs met 64, 26. 62. 63. Gon zales sloeg Budge met 46. 61, 62, 62. In het dubbelspel bereikten Gonzales en Budge de eindstrijd door een 60, 63, 61 zege op Wilde en Seheuermeier. In de andere halve finale verloor het Nederlands-Zweedse paar De MosSehroeder met 75, 119, -64 van de Amerikanen Riggs en Van Hom. Braziliaanse viermaster in Amsterdam Het opleidintgssahip van de Braziliaanse marine, de viermaster „Almïrante Saldan- ha" is Vrijdag in de Amsterdamse haven aangekomen. Bezoeken werden reeds gebracht aan Madeira, Spanje, Portugal, Schotland, En geland, Zweden, Denemarken en Noorwe gen. Na Nederland komen België en Frank rijk nog aan de beurt. Sport op Zondag RCH, dat met ADO de bovenste plaats deelt, krijgt bezoek van DWV dat twee maal een nederlaag heeft geleden. De Amster dammers zullen natuurlijk al hun krachten inspannen om goed voor de dag te komen. Een ondernemende Engelse heeft onlangs in Baker Street, Londen, een „schoonheids salon voor honden" geopend, waar de klandizie behalve gewassen, geschoren en gekapt, ook gemasseerd, gepedicuurd en „ontwrat" kan worden. De tarieven voor dergelijke „hondse behandelingen" zijn vrij Pfürig maar de belangstelling voor het nieuwe instituut is desondanks, zoals uit deze foto blijkt, bizonder groot. Het bos in Hebt u even tijd voor een natuur historische verkenning in de omgeving van 's lands hoofdstad? Tsa makkers, fluks naar boven gesneld om het schep net van de rommelzolder op te vissen en vervolgens met niet minder bekwa me spoed terug naar de keuken om de botaniseertrommel met brood en kaas te vullen. Even kijken of het schouder- bandje geen pech kan opleveren en dan vooruit, met frisse moed de pad'en op, de lanen in, met onbeklemde borst en ongeremde dorst. We nemen de blauwe tram naar Am sterdam, teneinde het genot van het zich gemelijk langs de rails uitstrekkende polderland zo langdurig mogelijk te maken. Al die moderne verkeersmid delen als auto of trein beletten het de reiziger zich kalm en met aand'acht aan de studie van het natuurschoon te wij den. Doch welk een diepe vreugd be leeft thans ons oog. Boven het rhyth- mische gedaver van de motoren, die trekken als paarden in het voorjaar, •horen wij toch duidelijk het vlotte ge- tierelier van de graspieper en dank zij de schokvrijheid van het rijtuig, waar in wij ons bevinden, slaan wij op ons akkertje de verrichtingen gade van het huismusmannetje op een prille spruit- koolstronk, die er kwiek bij staat voor de tijd van het jaar. Als men begin Octobers van de Tempeliersstraat ver trekt, komt men juist op tijd om medio Februari even buiten Halfweg de gele kornoelje te zien bloeien. Let ook eens op de blauwe partijen aan de hemel- zoom. Het zal moeilijk zijn om niet van louter vreugde in jubelzangen uit te barsten, doch met een beetje ijzeren wil zal het wel lukken om deze begrijpe lijke oprispingen van levensdrift te beteugelen overeenkomstig de ter griffie "van de rechtbank gedeponeerde ver- voersvoorwaarden van de maatschap pij, die ons met nimmer aflatende mens lievendheid verplaatst. De vrolijke ture luren snellen als kieviten langs de hoogspanningsdraden. Van het eindpunt aan het Spui lopen wij eerst naar het Centraal Station, waar we lijn 16 nemen om ons naar de Amstelveenseweg te laten brengen. Nu kimt u wel opmerken, als u enigszins thuis bent in Amsterdam, dat wij deze omweg niet behoeven te maken en evengoed bij de halte aan het Rokin kunnen wachten, maar dan hebt u het pas verschenen boekje van Rinke Tol man niet gelezen, dat ons tot reisgids dient. Daar staat namelijk in dat de ex peditie bij het Centraal Station moet beginnen en dat doen wij dan ook, want het staat er zwart op wit. Het doel van onze tocht is het Am sterdamse Bos, te bereiken langs de Koenenkade onder een laaghangend wolkendek. Het is een hele afstand, maar men behoeft de koude niet te vrezen, want men kan onderweg een heerlijk kopje koffie drinken in een landelijke uitspanning, aldus meneer Tolman, waar „de kachel een handje helpt". Die roert de suiker er door, denken wij. Men mag dit een aardig gebaar noemen. Het Amsterdamse Bos is aangelegd op grond van een raadsbesluit van 1928 en even groot als het Bois de Boulogne, dat men gemakkelijk kan vinden als men maar lang genoeg in zuidelijke richting doorloopt. Het mo^t dus wel een groot besluit zyn geweest. Meestal zijn ambtelijke stukken nogal dor. doch dit is daarentegen bijzonder vruchtbaar gebleken, want de bomen groeien er als paddestoelen. Men vindt er parken en weiden in overvloed, sportterreinen en een jeugdherberg, honderden brug getjes en een wilde eend. Vooral in het gedeelte ten noorden van de Roeibaan en in het oevergebied van de Nieuwe Meer kan men wonderlijke ontdek kingen doen, zoals aanstonds zal blijken. Altijd even attent Liefhebbers opgelet! Wij houden even als Hetty Blok in het vorige cabaret van Wim Sonneveld hartstochtelijk van al les wat bloeit in de natuur. Evenmin als Rinke Tolman kunnen wij het na laten daar bij het meer een half uur lang (of langer als het moet) een ento mologisch onderzoek in te stellen. In de vangparaplu worden toefen door wind en weer gegeseld riet met begeleidende vegetatie uitgeschud. Als onze deskun dige zegsman het zwarte doek van zijn regenscherm bekijkt, dan krioelt daarop allerlei gedierte (hieruit kunt u onze liefde voor de natuur afleiden, want wij zeggen expres niet dat het eigenlijk on gedierte is): uilenrupsen, waterjuffers, springstaarten, paardenvliegen, pisse bedden, duizendpoten, sprinkhanen en slakken. Ook vond hij allerlei kevers en want sen. Bladzijde 129 van zijn boek legt daarvan een welsprekend getuigenis af, zo merkt deze vorser op. Wij legden onmiddellijk ons rechteroor op bladzijde 129 te luisteren, drukten het zelfs tegen het papier, maar wij konden niets ver staan. Toen hebben wij onze ogen maar gebruikt om ons een indruk van de vangst te vormen. Die was niet mis. Be halve de dromius melanocephalus en de tachyporus chrysomelinus spartelden daar de indigoblauwe aardvlo en won der boven wonder ook de kleinste schaatsenrijder ter wereld, die luistert naar de naam van Gerris Argentatus Schumm, ten minste als men luide zijn stem verheft, want deze kampioen op het bevroren water is tamelijk hard horend. Wij kunnen helaas geen inlich tingen verschaffen omtrent zijn natio naliteit, doch het zal wel een onderge doken Duitser zijn. De naam Schumm wijst in die richting. Maar toch heeft Rinke Tolman zfjn waarnemingsvermogen niet goed de kost gegeven, want wij bespeurden nog allerlei andere beestjes, die ons bekend zyn uit „De avonturen van Alice in het spiegelland". Daar had je bij voorbeeld de hobbelpaardenvlieg, die zich voortbe weegt door van twijg tot twijg te hob belen en de spuitwaterjuffer, die hele maal van luchtbelletjes is gemaakt. Voorts vingen wij onmiddellijk de kunstmestkever onder onze loupe, met zijn lichaam van poëzie, zijn vleugels van gesyncopeerde trilmuziek en zijn hoofd van negentig procent transpira tie en tien procent inspiratie. Om deze dierentuin eens feestelijk te tracteren hebben wij een paar verse wurmen- koekjes op het zachte mos achtergela ten en (attent als steeds) een zacht peluwtje van blaren gespreid over de genoemde juffer. Waar is de wauwelicok? Natuurlijk is het terrein bij de Nieuwe Meer (de Amsterdammer zegt altijd „de" in plaats van „het") een eerste klas Salix-gebied, schrijft Rinke Tol man, maar dat wisten wij zelf ook wel Voor u is het misschien een verrassing en daarom nemen wij deze constate ring over. Er staan prachtige knotwil gen, gaat hij dan verder, waarvan voor al de voze exemplaren onze belangstel ling wekken. Dat zijn wij nu eens niet met hem eens. Wij geloven dat Rinke Tolman sterk onder de invloed staat van de moderne Amerikaanse littera tuur of van het Franse existentialisme. Nu ziet men hoe gevaarlijk dat is voor het moreel. Wij volgen hem dan ook niet langer als hij bovendien nog een wespenkoningin in haar residentie wil verrassen, want deze liefde voor de na tuur gaat ons toch werkelijk te ver. Men kan trouwens nooit weten of zo'n koningin haar voetangel niet naar ons uitsteekt en daar houden wij niet van. Wij lopen daarom de herik en de ge schubde inktzwammen met reukloze kamillen voorbij, op zoek naar onze vriend de scherpgetande wauwelwok met zijn vlammend oog. Maar hoe wij Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft vandaag en morgen in de Stads schouwburg de eerste voorstellingen van het blijspel „De getemde feeks" van William. Shakespeare onder regie vmi Albert van Dalsum, met muziek van Maurice van IJzer. De hoofdrol len worden vervuld door Jenny van Maerlani, Johan Schmitz en Cruys Voorbergh. De Nederlandse Comedie begint Maandag in de Kleine Komedie een reeks opvoeringenvan de comedie der gerechtigheid „Leer om leer", eveneens van Shakespeare, in de be rijmde vertaling van Gerard den Brabander, onder regie van Johan de Meester, met Ellen Vogel, Johan Fiolet, Han Bentz van den Berg en vele anderen. Het gezelschap van Cor Ruys ver toont gedurende October in het Cen traal Theater het blijspel „Zo gaat In de hoofdstad uit het soms" van Frederic Lonsdale, met onder anderen Kitty Knappert, Nell Koppen, Gijsbert Tersteeg, Wim van den Brink en eindelijk ook weer eens) Anton Ruys. De Nederlandse Opera geeft. Zondag middag-een uitvoering van „De Pa relvissersvan Bizet. en Dinsdag avond van ,,Die Fledermaus" van Strauss. Vrijdagavond volgt de eerste reprise van „De Vliegende Hollan der" van Wagner. Comedia verzorgt Woensdagavond in de Stadsschouwburg de zestigste op voering van „De dood van een han delsreiziger" van Arthur Miller met John Gobau, Magda Janssens, Ko van Dijk en Luc Lutz in de voornaamste rollen. De studentenbioscoop Kriterion ver toont. „Beriijnse Ballade", een revue achtige film met hier en daar snij dende humor over het dagelijks leven in de voormalige Duitse hoofdstad. In Alhambra draait een filmversie van „Rouw past Electra" met Rosa lind Rusell en Michael Redgrave naar de gelijknamige trilogie van Eugene O'Neill. Zondagmiddag concerteert in de klei ne zaal van het Concertgebouw het trio Hans Henkemans, Jan Keessen en Henk van Wezel met medewer king van Gerard Ruymen. Het pro gramma vermeldt werken van Mo zart, Ravel en Fauré. Maandagavond zingt Frieda Hempel, begeleid door Jean Antonietti en Dinsdagavond speelt de celliste Mila Wellerson, be geleid door Felix de Nobel. In de Apollohal verzorgt het Amster dams Philharm'onisch Orkest op Zon dagavond een opera-concertmet als solisten Greet Koeman en Theo Bay- lé. In het Minerva-paviljoen worden op 1 en 2 October herhalingen gege ven van de eerste Joods-Nederlandse muzikale comedie „Tewje. de melk boer". Tot S October duurt in het R.A.I.- gebouw de internationale Horecaf- tentoonstelling. Op 2 en 3 October houdt de Nederlandse Club van Bar tenders daar een cocktail-wedstrijd. ook neuzelen tussen het krissekruid en de spiramants, hij is nergens te beken nen. Wel zien wij een menigte gabber- lakken en walewoelen tussen het kla veraas en het guichelheil. Op een voch tig plekje ontmoetten wij zelfs de luistervink. Helaas geen spoor van de wauwelwok. Teleurgesteld keren wij naar de door mensen bewoonde wereld terug. Maar Rinke Tolman laten wij achter. Die bestudeert nu kraaien- pootjes. BOEDA. maar of zij er in zullen slagen RCH de eerste nederlaag toe te brengen moeten wij betwijfelen. De Haarlemmers staan er im mers bijzonder gunstig voor. In Velsen krijgt VSV bezoek van SW dat 't er de afgelopen week slecht tegen De Vole wijckers heeft afgebracht. De Velsenaren komen er steeds beter in en zij hebben een goede kans ook SVV een nederlaag toe te brengen. Haarlem en De Volewijckers hebben de vorige week nog ongeslagen Schiedamse clubs een nederlaag toegebracht. Zondag komen de winnende ploegen tegenover elkaar in Amsterdam-Noord. Over het alge meen boeken de Haarlemmers daar gunstige resultaten en mogelijk slagen zij er in met een zege huiswaarts te keren. EDO zal het het moeilijkst van de Haar lemse clubs hebben. Een bezoek moet wor den gebracht aan ADO. Deze ploeg heeft twee overwinningen geboekt en bezet door een beter doelgemiddelde dan RCH de bovenste plaats. De Haarlemmers hebben in de wedstrijd tegen VSV behoorlijk spel ver toond en met vertrouwen kan de ontmoeting tegen ADO worden tegemoet gezien. Schoten speelt in de tweede klas op Het terrein achter de Kleverparkweg tegen OSV. dat het vorig seizoen kampioen is geworden en thans minder goed op dreef is. De ploeg heeft twee nederlagen achter de rug en zal trachten de achterstand in te lopen. Schoten moet daarom op zijn hoede zijn. In Den Haag komen Quick en HFC tegen over elkaar. Twee ploegen dus die elkaar vroeger ook ontmoet hebben. Als de Haar lemmers evenals de afgelopen Zondag tot het einde- volhouden dan hebben zij een behoor lijke kans. De derde glub in de tweede klasse uit het rayon Haarlem Stormvogels trekt naar De Spartaan en moet winnen om de goede positie op de ranglijst te handhaven. TYBB speelt in de derde klasse op eigen terrein tegen Blauw Zwart. Het resultaat was tot heden twee gelijke spelen na een spannend slot. Wij geven de Haarlemmers de beste kans. DIO speelt in Den Haag tegen HPSV en HBC trekt naar Postduiven. Het is niet te verwachten, dal de bezoekende clubs een overwinning zullen behalen, aan gezien de clubs uit Den Haag en omgeving in deze afdeling een belangrijke rol ver vullen in de competitie. Zandvoortmeeuwen ontvangt Laakkwar tier, dat vorig jaar getracht heeft de tweede klasse te bereiken. Hockey Aanstaande Zondag kunnen belangstel lenden voor de hockeysport de eerste wed strijd gadeslaan, die BMHC in de competitie speelt. De strijd gaat tegen de ploeg van Gooi, dat verleden week op eigen terrein Be Frir met 1—0 versloeg. Drie lagere elftallen spelen om 1 uur. De dames van BDHC ontvangen 's mor gens op de Bloemendaolse velden eveneens een elftal van het Gooi. Rood Wit speelt in Amstelveen tegen Amsterdam. Sport Vereent krijgt bezoek t Sport Vereent ontvangt in de korfbalcom petitie ZKV; deze Zaanse ploeg is veel sterker dan het vorige jaar, zodat de Sant poortenaren hun beste krachten zullen moeten geven om geen verliespunten op te lopen Daarentegen is Groen Geel uit Wor- mer veel zwakker geworden, zodat Ooster kwartier wel de eerste zege op het nieuwe terrein zal boeken. Watervliet gaat op bezoek b(J DED. dat kampioensneigingen heeft. Watervliet mag blij wezen, wanneer een kleine nederlaag wordt geleden. Oosterkwartier 2 speelt op eigen terrein van 12—2 uur tegen Koog Zaandijk 2 en kan hier wel een gelijk spel behalen. Voorts is er de plaatselijke ontmoeting AuroraAnimo Ready, waarin eerstgenoemd twaalftal de beste kansen heeft. Tenslotte zijn nog vastgesteld Aurora 2— ZKV 2 (122 uur), Koog Zaandijk 3Sport Vereent 2 en Watervliet 2Allen Weerbaar 2. waarin de Haarlemse ploegen goede kansen hebben op één der winstpunten. Biljarten Kampioenschap 5e klasse Na de tweede dag zijn in de strijd om het kampioenschap vijfde klasse van het district Haarlem van de Nederlandse Bil jartbond drie ronden achter de rug. De stand is: J. Aufderheide P. van der Eem J. van Heerde A. Herman W. Driessen C. Klomp G. Snip W. van Dam 6 150 96 16 1,56 4 138 102 8 1,35 2 126 100 8 1.26 2 95 76 7 1.25 2 82 73 7 1,12 2 91 88 6 1,03 2 122 121 7 1,— 0 86 70 9 1,22

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7