Zuid-Koreaanse troepen rukken op in de richting van Wonsan Westerling wil niets meer te maken hebben met de heer J. Thiessen 65e Jaargang No. 19669 TT 1 "B~*V 11 1 Dinsdag 3 October 1950 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. S™hJ 9 I ffl !r 1 ^^8 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en B S ff ff ff Al I ff ff I I M ff Iff ffff ff 9 ff ff ff. ff Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor JL JL JL JL JL SfetP JMr"^ ala Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. 1 4-50- Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <%rettjte ïlaarlcmsrijc Courant (2lrat0 t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboon, Hef Noord-Koreaanse leger bezuiden de 38sfe breedtegraad verloor zijn gehele uitrusting TOKIO, 3 October. (Reuter en United Press). opmars van Zuid-Koreaanse troepen der „capitooldivisie" en der derde divisie ten Noorden van de 3Sste breedte graad wordt i:« snel tempo voortgezet. Vol gens de laatste berichten zijn deze troe pen, die weinig tegenstand ondervinden, ruim 6G kilometer in Noord-Korea door gedrongen en marcheren zij op naar Wonsan aan de Oostkust, waar waarschijn lijk Noord-Koreaanse eenheden een defen sieve positie hebben ingenomen. De Ame rikaanse mariniers ten Noorden van Seoel leveren zware gevechten tegen Noord- Korcaanse bataljons die de aftocht van de naar het Noorden vluchtende, gedesorga niseerde troepenmacht dekken. Een Ame rikaanse officier heeft verklaard, dat ook de Amerikaanse troepen de breedtegraad rullen overschrijden, wanneer zij deze be reikt hebben. Amerikaanse officieren, die bij de Zuid-Koreaanse eenheden zijn ge detacheerd, zijn met deze Noord-Korea binnengegaan. Deze troepen hebben in middels Tsjoentsjon, Tsjetsjon en de kust plaats Kansong veroverd. Tot nu toe zijn de troepen die in Noord- Korea binnentrekken op weinig tegen stand gestuit. Amerikaanse vliegtuigen hebben echter een colonne waargenomen die zich in Zuidelijke richting bewoog. Een aanval uit de lucht dwong de colonne dekking te zoeken en veroorzaakte zware schade. Noord-Koreaanse gevangenen hebben verklaard dat zij opdracht hadden ontvan gen naar Wonsan terug te trekken. Amerikaanse mariniers zijn bij Oeid- jongboe op zware tegenstand gestoten. Deze plaats ligt ongeveer 32 mijl ten Zui den van de breedtegraad en neemt een sleutelpositie in. Ondanks steun van lucht macht en tanks kon men hier slechts ge ringe vorderingen maken. De strijdkrachten der UNO in Korea hebben thans 25 a 35.000 krijgsgevangenen gemaakt, zo verklaarde een hoge Ameri kaanse stafofficier te Tokio. „Alle tanks, zwaar geschut en de meeste automatische wapens, die de Noord-Ko- reanen op hun veldtocht ten Zuiden van de 38ste breedtegraad hebben meegeno men, zijn voor hen verloren", zo zeide hij. „Van Mandsjoerije beweegt zich een voort durende stroom voertuigen naar het Zui den, doch niets wijst op een uitgebreide herbewapening van het uiteengeslagen Noord-Koreaanse leger". „Een zware aanval van superforten op Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, is Zondag afgelast, omdat de Amerikanen de Noord-Koreaanse hoofdstad niet al te veel schade wilden toebrengen, alvorens zij haar zouden bezetten", aldus de staf officier. De Amerikaanse sterkte Admiraal Forrest Sherman, hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft ver klaard, dat zich op het ogenblik 90.000 Amerikanen de mariniers inbegrepen in Korea bevinden. Tijdens de uiteenzetting voor de com missie der strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden vroeg men hem naar het tonnage van de ingezette eenheden. Hierop antwoordde hij, dat vier grote vliegdekschepen, twee kleinere vliegdek schepen, een aantal vliegdekbegeleidings- schepen, het slagschip „Missouri" een kruiser van de Stille Oceaanvloot en een kruiser van de Middellandse Zeevloot als mede een aantal torpedobootjagers, mij nenvegers en verscheidene escorteschepen aan de operaties deelnemen. Britse functionarissen te New York heb ben Maandag het gerucht tegengesproken, dat de Britse minister voor Economische Zaken Hugh Gaitskell, tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten de herwaardering van het pond sterling zou bespreken. Minis ter Gaitskell brengt van 8 tot 15 October een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada. Prins Bernhard moet lichte operatie ondergaan Prins Bernhard is heden voor het on dergaan van een lichte operatie in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht opge nomen. Het verblijf in het ziekenhuis zal vermoedelijk slechts korte tijd duren. In Helsinki kregen de linksen stemmenwinst In Finland zijn gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Uit de voorlopige uitslag voor Helsinki blijkt dat de volksdemocraten een fusie van communisten en linkse socialisten winst hebben behaald. Zij kregen 37.317 stemmen, tegen 34.917 bij de vorige verkiezingen van 1947. De Conser vatieven kregen 36.451 stemmen tegen 47.635 in 1947. Voor de andere partijen zijn de voorlopige cijfers van Helsinki: sociaal-democraten 45.679 tegen 45.842 in 1947. Zweedse volks partij 31.159 (36.291). Liberalen 18.888 (17.304). Friesland is nog één tol rijk en wel in het stadje Sloten, loaar men niet binnen kan komen zonder tolgeld betaald te hebben. 1 Januari 1951 zal ook dit laatste verkeersobstakel van deze aard in Friesland verdwijnen. Russisch voorstel in de politieke UNO-commissie „Staakt het vuren" in Korea en vertrek van buitenlandse troepen In de politieke commissie van de Alge mene UNO-vergadering heeft Wysjinski (Rusland) een voorstel inzake Korea ter tafel gebracht, waarin wordt opgeroepen tot onmiddellijke staking van het vuren en en terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit het land. Wysjinski's resolutie werd gezamenlijk ingediend door de Sovjet-Unie, de Oekrai- ne, Polen, Wit-Rusland en Tsjechoslowa- kïje. Zij stelt een regering van een Ver enigd Korea voor op basis van verkie zingen voor een Nationale Vergadering. Deze verkiezingen zouden moeten wor den voorbereid en geleid door een ge mengde commissie, gekozen door een ge zamenlijke zitting van het Noord- en Zuid-Koreaanse parlement. Volgens de resolutie, zoals Wysjinski die heeft voorgesteld, moeten beide parle menten in gezamenlijke zitting een interim- commissie voor geheel Korea" kiezen, die het land hangende de verkiezingen moet besturen. De verkiezingen zouden moeten worden gecontroleerd door een commissie van de UNO, waarin ook alle buurlanden van Korea vertegenwoordigd zijn. Voorts moet de economische en sociale raad van de UNO plannen voor economische en technische hulp aan Korea opstellen. Ten slotte wordt in de Russische resolutie ge- eist, dat de „regering van geheel Korea" tot de UNO wordt toegelaten. Een incident deed zich voor, toen Wy sjinski zijn rede van anderhalf uur plotse ling onderbrak om commentaar te leveren op een gesprek, dat de Britse minister van Staat, Kenneth Younger, met een adviseur voerde. „Het schijnt dat ik de heer Younger in zijn conversatie stoor", zo merkte Wysjinski ijzig op. Hij wendde zich daarop tot minister Younger en zeide: „Mogelijk stoor ik u, mijnheer. Ik kan heus wel even wachten". De Russische minister verzette zich tegen de Britse resolutie die hij in strijd achtte met de beginselen van het Handvest en die er volgens heri toe strekte „de bezetting van Korea door buitenlandse troepen te verlengen, onder de dekmantel van de UNO en de aggressie te verhelen onder economische maatregelen. Mijnen in de Koreaanse waferen; twee ongelukken WASHINGTON, 2 October. (Reuter). Admiraal Forrest Sherman heeft ver klaard, dat Amerikaanse oorlogsschepen een groot aantal drijvende mijnen van Sovjet-Russisch type in de Koreaanse wateren hebben gevonden. Admiraal Sherman deelde verder de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden mede, dat „de mijnen onlangs waren gelegd en niet lang geleden de opslagplaats hadden verlaten". De mijnen waren van Russisch standaard-type en voorzien van genoeg ontplofbare stoffen om kleine schepen te beschadigen. De Amerikaanse torpedobootjager „Brush" is Woensdag op een drijvende mijn gelopen. Negen personen kwamen om het leven, vijf worden vermist en tien gewond. De „Brush" kon een Japanse haven bereiken. Een tweede Amerikaanse torpedoboot jager, de „Mansfield" is Maandag voor de kust van Noord-Korea op een mijn ge lopen. Zeven personen werden gewond. In Oostenrijk dreigt algemene staking WENEN, 2 October (Reuter) Een „comité van actie" van Oostenrijkse win kelbedienden en stakingsleiders heeft he den aan kanselier Figl een ultimatum ter hand gesteld, waarin gedreigd wordt met een algemene stalling, welke Woensdag zou beginnen, wanneer de regering niet aan de gestelde eisen ten aanzien van lonen en prijzen tegemoet zou komen. In het ultimatum wordt geëist: Terug brengen van de px-ijzen op het peil van kort geleden of dubbele loonsverhoging, waarborg dat er niet opnieuw prijsstij gingen zullen voorkomen en waarborg dat de Oostenrijkse shilling niet verder deva lueren zal. Heden verkiezingen in Brazilië Vandaag worden in Brazilië vex-kïezingen gehouden voor het presidentschap en het parlement. Voor de presidentsfunctie zijn vier candidaten gesteld. Aangezien de hui dige president, generaal Dutra, volgens de grondwet niet herkiesbaar is, heeft de sociaal-democratische partij in zijn plaats als candidaat gesteld Cristiano Machado. Candidaat van de Nationaal-Democrati- sche Unie is de generaal der luchtmacht Eduardo Gomes, die bij de verkiezingen in 1946 door Dutra werd verslagen. Beide partijen zijn conservatief georiën teerd en tussen haar programma's bestaat vrijwel geen verschil, aldus schrijft „Le Monde"; het gaat in wezen om een kwestie van personen. De derde candidaat is de oud-president Getulio Vargas, die van 1930 tot 1945 aan het hoofd van het land stond. De twee eerstgenoemde partijen hebben getracht zijn steun te verwerven, doch Vargas wilde die alleen geven als een candidaat door de partijen gezamenlijk zou worden gesteld. Toen dit niet mogelijk bleek kwam hij voor zijn eigen Arbeiderspartij als candi daat uit. De vierde candidaat is Joao Mangabeira, broer van de gouverneur van de staat Bahia die zich als socialist presenteert doch geen kans schijnt te hebben. Voorts zijn er nog een tiental kleinere partijen in Brazilië, wier leden voorname lijk op een van de drie eerstgenoemde candidaten zullen stemmen. AFP meldt, dat het hoogste kiescollege candidaten voor het parlement heeft gedis kwalificeerd die, hoewel communist, zich op de lijsten van andere partijen hadden laten inschrijven. De politie heeft vier-en- vijftig stembureaux gesloten en driehon derd communisten aangehouden. Het aantal ingeschreven stemgerechtig den bedraagt 11.299.692. Bestuursverkiezing der Labour Party Bij de verkiezingen voor het bestuur van de Labour Party heeft de minister van Gezondheid Aneurin Bevan de meeste stemmen behaald, namelijk 849.000, dat is 89.000 meer dan verleden jaar. Voor het eerst werden twee jongere parlements leden in het bestuur gekozen. De afdeling van het bestuur, waarin vertegenwoordigers der kiesdistricten zit ting hebben, werd als volgt samengesteld: Bevan (849.000 stemmen), James Griffiths, minister van Koloniën (781.000), Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-pre sident (671.000), Hugh Dalton, minister voor de Stedenbouwplannen (654.000), Emanuel Shinwell, minister van Defensie (604.000), Tom Driberg (588.000) en Ian Mikardo (367.000). In de vrouwelijke afde ling werden gekozen: Margaret Hroison (5.786.000 stemmen), Edith Summerskill, Alice Bacon, vice-vooi'zitster der partij, Eireen White en Barbara Castle. Sam Watson, voorzitter van de partij conferentie te Margate, kreeg de meeste stemmen in de vakverenigingsafdeling van het bestuur. Met algemene stemmen werd Arthur Greenwood, voormalig kabinets minister en een der populairste figuren der partij, tot penningmeester gekozen. De Engelse minister-president Clement Attlee heeft op de conferentie der Labour Party te Margate verklaard, dat zijn rege ring nooit aan het compromis van een coalitie zal toegeven. De socialistische po litiek noemde Attlee „de enige hoop op vrede en sociale rechtvaardigheid". De volgende algemene verkiezingen zullen „op het juiste tijdstip" gehouden worden, aldus Attlee. De Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam heeft van de Alvion Steamship Corporation te Panama opdracht gekregen tot de bouw van een 24.000 tons tankschip. Het woord is aan. Hij spreekt diens uitlatingen op propagandavergaderingen tegen Twee Amerikaanse geleerden, W. H. Sewell en W. L. Glenn, hebben een toestel ver vaardigd dat het hart enige tijd zou kunnen vervangen als motor en regulator' van de bloedsomloop. Met dit apparaat zou men het „natuurlijke hart'' lijdelijk buiten werking kunnen stellen, ivaardoor weer tal van hartoperaties, die tot nu toe onuit voerbaar waren, mogelijk worden. De foto toont het Amerikaanse „kunsthart" dat reeds met succes op een hond beproefd is en dat, in serie vervaardigdniet meer dan 15 dollar per stuk aan productiekosten zou vragen. Het plan-Schuman in een critieke rase Het komt thans op compromissen aan PARIJS, 2 October (Reuter). De be sprekingen over het plan-Schuman tot het vormen van een „pool" der Europese kolen- en staalindustrieën, waaraan door zes landen wordt deelgenomen, zijn Maan dag gekomen in wat door enkele gedele geerden „de critieke fase" wordt genoemd. Er is die dag een begin gemaakt met het vaststellen van de bevoegdheden van de verschillende lichamen, die toezicht op de organisatie zullen houden. Een Franse afgevaardigde zei, doelende op de vele punten, waarover v ex-schil van mening bestaat: „De zes delegaties zullen thans moeten onderhandelen over compro mis-oplossingen of zij lopen de kans, dat het plan-Schuman mislukt". In een i-apport dat door de leider der Franse delegatie, Jean Monnet, aan elk der deelnemende landen werd ovex-handigd, wordt uiteengezet waarover reeds overeen stemming werd bereikt. Daarvan werd een afschrift via de Britse ambassade te Parijs aan de Engelse regering toegezonden. Vol gens kringen, die in nauw contact met de conferentie staan, was men het reeds eens geworden over de volgende punten: 1. Het super-nationale hoge gezags orgaan zal zes tot negen leden tellen, die door de regeringen gezamenlijk benoemd worden. Zijn voornaamste taak zal zijn het beheren van het prijs-egalisatiefonds en leiding geven aan coördinatie- en produc tieprogramma's, die het in sommige geval len verplicht kan stellen. 2. De zes landen Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden zjjn overeengekomen, dat het hoge gezags orgaan in bepaalde opzichten onder toe zicht zal staan van een soort „pool"-kabinet of raad van ministers, die zal bestaan uit een minister van elk der landen. 3. Er zal een gemeenschappelijke of „pool"-vergadering zijn, die bestaan zal uit 30 of 40 parlementsleden uit de aange sloten landen. 4. Er zal een speciaal gerechtshof komen, waarbij men in beroep kan gaan tegen besluiten van het hoge gezagsorgaan. Het uiteindelijke economische doel van het plan is het scheppen van één enkele markt, vrij van alle douane-belemmeringen of quotabeperkingen tussen de aangesloten landen. Verwacht wordt dat het ontwerp-ver- drag, waai-in opgenomen zijn de bepalin gen omtrent het hoge gezagsorgaan en de controle-organen, iegen het einde van het jaar gei-ecd zal zijn cn dat het hoge gezags orgaan zijn werkzaamheden in Januari 1951 zal kunnen beginnen. Koers van de Canadese dollar De Canadese dollar noteerde Maandag morgen bij transacties in buitenlandse va luta aanvankelijk 93 tot 95 Amerikaanse dollarcents. De Canadese dollar, die gedu rende het week-end voor het eerst sedert 11 jaar werd vrijgemaakt van de vastge stelde wisselkoersen, was Vrijdag bij het slot van de beurs 89 tot 9OV2 Amerikaanse dollarcent waard. De Canadese dollar noteerde Maandag te Londen 2,88 tot 2,93 per pond sterling. Voordat de Canadese regering de notering voor de Canadese dollar losliet bedroeg de koers te Londen 3,08. De notering voor de Amerikaanse dollar te Londen bedraagt 2,80. Deze notering voor de Canadese dollar betekent, dat de Canadese valuta reeds bijna de helft van het verschil heeft ingehaald om de pari teit met de Amerikaanse dollar te be reiken. Een verslaggever van „Trouw" hëeft in België een onderhoud gelxad met Wester ling, die daarbij de berichten, dat hij finan cieel in moeilijke omstandigheden zou ver keren, uit de lucht gegrepen noemde. Hij betreurde het ten zeerste dat er voor hem in Nederland collectes worden gehouden. „Bovendien heb ik van dat geld nog nooit iets gezien en ik wil er ook niets van zien" zei Westerling. Hij noemde het merendeel van de uitlatingen van de heer Thiessen op propagandavergaderingen onwaar en ver klaarde met nadruk, dat hij in Nederland één gemachtigde heeft, de Haagse advocaat jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland. Mevrouw Westerling verklaarde aan de verslaggever van „Trouw", dat zij niet de brief heeft geschreven die de heer Thiessen op een vergadering in Den Haag heeft voorgelezen en die van haar afkomstig heette te zijn. Westerling zei, dat hij de heer Thiessen in Singapore juwelen had gegeven ter waarde van 8000 Straits-dollars. Deze had de heer Thiessen beleend voor 2500 Straits dollars. Van dit geld had Westerling, naar hij verklaarde, slechts 225.en 10.000 Belgische francs teruggezien. „Het Parool" heeft de mening van de heer Thiessen over deze uitlatingen van Westerling gevraagd. De heer Thiessen zei: „Dit is vuil gestook van mensen, die nooit iets voor Westerling hebben gedaan, hem zonder meer in de steek hebben gelaten, en nu een wig tussen onze vriendschap wil len drijven. Ik zal Westerling met een aan tal getuigen opzoeken en een tegenspraak van hem vorderen." De heer Thiessen ontkende, dat hij te Singapore juwelen van Westerling ter be lening heeft ontvangen. Westerling zou die hebben gegeven aan een vriend, wiens naam de heer Thiessen niet bekend is. Voorts zei de heer Thiessen met nadruk dat er geen collectes voor Westerling zijn gehouden; er was alleen sprake van vrij willige bijdragen. In de Dierentuin hebben die 580.74 opgebracht, welk bedrag met behulp van een deviezenvergunning, welke de heer Thiessen zegt reec(s in zijn bezit te hebben, zal worden overgemaakt. Het geld is echter niet voor Westerling, maar voor zijn vrouw bestemd, aldus de heer Thies sen. Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland heeft aan het A.N.P. verklaard, dat Wester ling aanvankelijk met de heer Thiessen in contact heeft gestaan, maar dat hij thans niets meer met hem te maken vil Ixebben. „De propagandastunts van de heer Thies sen in Nederland ten bate van Westerling worden door Westeiling ernstig betreurd en het collecteren van gelden laakt hij *en zeei'ste," aldus mr. Beelaerts van Blokland. „De belangen van Westerling worden het beste gediend wanneer er zo min mogelijk rumoer om zijn naam wordt gemaakt". Mr. Beelaerts van Blokland voegde hier aan toe dat thans nog niet is vast te stellen in hoe verre Westeriing's eer en goede naam door de publicaties en uitingen van de heer Thiessen zodanig zijn geschaad dat aan zijn cliënt in belangrijke mate materieel schade is berokkend. Westeriing's echtgenote zal voorlopig in de ballingschap van haar man in België blijven delen. Haar kinderen worden in Indonesië als gijzelaars vastgehouden, daar mevrouw Westerling niet binnen de vast gestelde tijd, namelijk veertien dagen, in Indonesië terugkeerde. Mr. Beelaerts van Blokland deelde nog mede dat een procedure tot het terug krijgen van Westeriing's kinderen op juri dische gronden alleszins verantwoord zou zijn. Robert Louis Stevenson: Een beetje gezelschap is nodig om een mens zijn gebreken te tonen. (Uit: Ethical Studies). Duizend K.L.M.-lijnvluchten naar New York sinds 1946 Vrachtvervoer de laatste weken sterk toegenomen öp 5 October zal de duizendste lijnvlucht naar New York door de K.L.M. worden uitgevoerd sinds de opening van de dienst op 21 Mei 1946. Een week later, op 12 October, wordt de vijfhondei-dste vastgestelde lijnvlucht naar Curacao via de Noordelijke route gevlogen. De laatste maanden is het vrachtvervoer per K.L.M. naar Amerika sterk gestegen. In de week van 25 tot 30 September heb ben de K.L.M.-vliegtuigen 20 ton vracht naar Amerika gevlogen, hetgeen de groot ste hoeveelheid is, welke ooit in één week per K.L.M. over de Noord-Atlantische route is vervoerd. De vrachtzendingen be stonden uit grote hoeveelheden verschillen de artikelen, porcelein, kunstbloemen, planten, optische artikelen, bier, luipaar den, vogels en mode-artikelen. Een ongekend hevige regenval heeft in het Marokkaanse stadje Sefrou en zijn omgeving grote schade aangericht. De kleine Oued-rivier, die door het stadje stroomt, veranderde in een woeste bandjir die vele huizen langs de rivieroever deed bistorten en tal van slachtoffers onder de bevolking maakte. Een deel van de ver nielde huizen, enkele uren na de rampspoed. Gewezen belastingambtenaar tot drie jaar veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam heeft he denochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 45-jarige oud-hoofdinspecteur der belastingen W. J. I. M. van B. uit Heem stede en hem veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van de reeds in hechtenis dooi-gebrachte tijd. De veroordeelde is tevens het recht ontzegd voor de eerstvolgende acht jaar een positie bij de belastingen te bekleden. Op 19 September had de procureur-gene raal, mr. S. J. Hoeffelman. drie jaar en zes maanden geëist. Ook hij had ontzegging van uitoefening van een functie bij de belas tingen gevorderd. Met de uitspraak van het gerechtshof werd het vonnis van de recht bank te Haarlem van twee jaar en zes maanden vernietigd. Veroordeelde had zich te verantwoorden wegens onregelmatigheden, die hij in zijn functie als hoofdinspecteur der belastingen te Amsterdam had gepleegd. Hij had o.a. belastingplichtingen bijgestaan bij het in strijd met de waarheid invullen van hun belastingbiljet. Ook had hij zelf zijn eigen aangifte onjuist gedaan. „Auto-bandieten" Een Haarlemse auto-bestuurder, die te veel tot zich had genomen, heeft onlangs met zijn manoeuvres het Zuidelijk ge deelte van Haai-lem op stelten gezet. In wilde vaart raasde hij met zijn auto over enige zijwegen van de Wagenweg, waarbij hij voortdurend het linker gedeelte van de weg in beslag nam. Een andere automobilist schoot een po- litïe-agent aan en verzocht deze in zijn auto plaats te nemen. Toen begon de achter volging. Zes kogels werden vergeefs afge schoten om de dronken auto-bestuurder tot stilstand te brengen. De zevende kogel raakte een der banden, waarop de man ingerekend kon worden. Zelfs voor de Kantonrechter maakte verdachte een vreemde indruk, zodat de kadi de vraag stelde of het geestrijk vocht van die avond soms nog niet uitgewerkt was. Verdachte haalde zijn schouders op en verzuchtte: „Jammer, dat ik niet geweten heb, dat het de politie was! Ik dacht dat ik door auto-bandieten wex-d nagezet". De heren achter de groene tafel bleken voor deze verklaring niet gevoelig. De ambtenaar van het O.M. requireerde honderd en vijftig gulden, subs, dertig dagen, plus een jaar intrekken van het rij bewijs en een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Kantonrechter deed vijftig gulden van de eis af en veroordeelde verder con form. Jaarcongres van de Labour Party De voorzitter van de Labour Party, Sam Watson, heeft Maandag op het jaar congres van de partij verklaard, niet te ge loven aan een nieuwe wereldoorlog. „Wij koesteren geen vijandschap jegens Rusland of het Russische volk", zo verklaarde hij in zijn openingsrede. „Alles wat wij vragen is, met rust gelaten te worden om onze taak te volbrengen". Volgens Watson zouden alleen twee dingen de oorlog kunnen uitbannen: De verlossing van de in ontwikkeling ach ter gebleven volken van verschrikkelijke armoede en de verspreiding van de werke lijke democratie over de gehele wereld. De voox-zitter verdedigde krachtig de internationale en defensiepolitiek van La bour, die door verscheidene afgevaardig den gecx-itiseerd werd. Verscheidene gedelegeerden wensten kwesties van de buitenlandse politiek te bespreken. Hugh Dalton, woordvoerder voor het bestuur, verklaarde in antwoord op een desbetreffende vraag, dat het partij bestuur en de regex-ing met kracht streven naar zo prettig mogelijke betrekkingen met Joego-Slavië. Waarschuwingsstaking in het Saargebied De mijnwerkers in het Saai-gebied zijn Maandag niet op het werk verschenen om gevolg te geven aan de oproep van de vak verenigingen tot een waarschuwingssta king van 24 uur om de eisen voor loons verhoging kracht bij te zetten. HET WEER AFGEBEELD De diepe depressie die voor de Noorse kust lag en daar zware stormen veroorzaakte trekt langzaam in Noordelijke richting en vult zich nu vrij snel op. Een randstoring van deze depressie trok gisteren over ons land Oostwaarts. Deze bracht vrijwel overal enkele buien en vrij veel wind. Over de Britse Eilanden nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk. Op de Oceaan bevindt zich een nog in activiteit toenemend gebied van lage druk, dat grote hoeveelheden betrekke lijk zachte en vochtige Oceanische lucht naar West-Europa stuwt. Het opdringen van dit gebied gaat ver gezeld van regen. O0NBEW0LKT O LICHT BEW 3 HALF BEW 3 ZWAAR8EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW. REGEN MOTREGEN HAGEL 7 BUIEN R ONWEER 72T£MP£RATUUR IOOS ISG3AAS BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK vf. LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN - VEBSCH1LLEN0E HERKOMST STAND VAN OiT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS STREER-lS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER P£P SECONDE Weerbericht TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen of motregen, voorna melijk in de Noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag iets zachter. 4 October: Zon op 6.45 uur, onder 18.12 uur Maan op 22.23 uur, onder 15.41 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 October: Hoog water: 7.39 en 19.59 uur. Laag water: 3.09 en 15.23 uur. Woensdag 4 October: Hoog water: 8.31 en 20.58 uur. Laag water: 3.49 en 16.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1