c Gas en electriciteit Vermeerdering der productie is noodzakelijk LIJDT NIET LANGER Radio geeft Woensdag waarborg-kleding kreymborg Begroting Economische Zaken PANDA EN DE MEESTER--GEMASKERDE Q Wereldnieuws Dinsdag 3 October 1950 ïn de nieuwe Indusirialisatienota van de Minister van Economische Zaken, waarvan wij Woensdag j.l. de hoofdinhoud weer gaven, worden ook nadere mededelingen gedaan over de gas- en electriciteitsvoor- ziening in ons land. Ondanks grote moeilijkheden was het in de afgelopen jaren mogelijk het productie vermogen der centrales op te voeren. In 1939 was dit vermogen: 1.200.000 kW. in 1946: L300.000 kW en in 1949 1.500.000 kW. Maar de belasting der centrales is in nog sterkere mate gestegen. In 1939 en 1946 was die 2.700.000.000 kWh, in 1949: 4.700.000.000 kWh. De toeneming in de vraag naar electri- sche energie blijft zich zo sterk ontwikke len, dat het noodzakelijk is om de produc tie- en distributiemiddelen daarbij aan te passen. Derhalve zijn aanzienlijke uitbrei dingen van de bedrijfsmiddelen voor de electriciteitsvoorziennig geprojecteerd. Deze uitbreidingen bevinden zich thans hetzij in uitvoering, hetzij in vergevorderde staat van voorbereiding. Van de in uitvoe ring zijnde werken ter vergroting van het productievermogen zij genoemd de nieuwe centrale aan de Amer bij Geertruidenberg, die in 1951 met een vermogen van 65.000 kW en in 1952 van 121.000 kW aan de productie zal deelnemen. De ketels voor deze centrale worden binnen het raam van de Marshallhulp uit de Verenigde Staten ingevoerd. Bovendien is in Amsterdam een nieuwe centrale ïn aanbouw, die in 1952 een geïnstalleerd vermogen van 110.000 kW zal bezitten, welk vermogen naar verwach ting in 1955 tot 220.000 kW zal zijn ver groot. Verder zullen in Vlissingen en Dordrecht nieuwe centrales verrijzen, voorlopig met een productiecapaciteit van 46.000 kW, respectievelijk 100.000 kW. De plannen voor nieuwe centrales aan de IJsel en aan de Maas in Limburg zijn eveneens vergaand voorbereid. Daarnaast zullen in een aantal der bestaande centra les, o.a. die te Rotterdam, Nijmegen, Den Haag, Leiden en Velsen aanzienlijke uit breidingen plaats vinden. Door al deze werken zal het productievermogen stijgen tot rond 2,200.000 kW in 1952 en rond 2.600.000 kW in 1955. Reeds voor de oorlog werden plannen ontworpen voor de bouw van een koppel- net voor ultra hoge spanning. Destijds werd reeds een begin gemaakt met de uitvoering daarvan. Na de bevrijding werd de vol tooiing van het koppelnet met kracht ter hand genomen, zodat verwacht kan wor den, dat in 1952 alle centrales met dit net zullen zijn verbonden. Door dit koppelnet zal de bedrijfszekerheid van de electrici- teiisvoorziening worden verhoogd en kan met een kleinere reserve in de gezamen lijke centrales worden volstaan. Ook aan het distributieapparaat der electriciteitsbe- drijven wordt de nodige aandacht besteed: door vergroting van het transportvermogen der bestaande netten en door de bouw van nieuwe netten en onderstations, wordt dit apparaat aan de verhoogde eisen in ver band met de stijging van het verbruik aan gepast Door de totstandkoming van het transformatorstation te Lutterade en de gereed gekomen herstellingen aan de 220.000 Volt-lijnen Lutterade-Jupille en Lutterade-Brauweiler, beschikt ons land over een verbinding met de netten van naburige landen, waardoor import van electrische energie tijdens de wintermaan den mogelijk is. Met de financiering van de nodige wer ken te weten de vergroting van het pro ductievermogen met rond 1.100.000 kW, de voltooiing van het koppelnet en de uitbrei ding van het distributie-apparaat zal naar schatting in de periode 1950 tot en met 1955 rond 1.100.000.000 gemoeid zijn. Door deze uitbreiding van de openbare electriciteitsvoorziening zullen de electrici- teitsbedrijven in staat zijn aan de stijgende vraag naar electrische energie te voldoen. Een onmisbare basis voor de verdere in dustrialisatie van ons land zal hierdoor zijn gevestigd. Ook de gasproductie dient te worden ver groot. Niet'alleen is voor huishoudelijk gebruik de vraag gestegen ten gevolge van de toegenomen bevolking, doch ook van industriële zijde wordt de vraag naar grote hoeveelheden gas van zeer constante ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2-08. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Platen. 10.30 Dienst 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00 Sextet. 12.30 Weerbericht. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Strijkorkest. 14.30 Pianorecital. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Dub- belkwartet. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Piano duo. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Popu lair concert. 18.30 Platen. 18.40 Volksmelo dieën. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19 30 Platen. 19-40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio philharmonisch orkest en solist. 21.15 „Hedendaagse zenaingsvragen". 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Koor. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie 10.05 Morgenwijding. 10,20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12-38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 12.55 Kalen der 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 ■Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de kinderen. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Studie en strijd. 19.1^Piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Omroeporkest. 21,15 Hooorspel. 22.00 Kwartet. 22.20 Piano. 22.45 Populair- wetenschaopelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M 12.00 Lichte muziek. 12.30 Voor de land bouw 12.32 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 en 54.00 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Omroep Symphonie-orkest, 17.00 Nieuws. 17.10 en 17.50 Platen. 17,55 Causerie. 18.00 Vlaams omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radio feuilleton. 20.00 Oroeporkest. 21.00 Actuali teiten. 21.15 Ethnische muziek. 22,00 Nieuws. 22.15 Hoornrecital. 23.00 Nieuws. 23.05 Ver zoekprogramma. samenstelling van steeds meer betekenis. Om deze redenen dient, ofschoon het her stel van de door oorlogsomstandigheden sterk verkleinde capaciteit der gasprodu- centen reeds goeddeels is geschied, alle aandacht te worden besteed aan de pro ductie en de distributie van lichtgas. Van de grote productiebedrijven zij ver meld, dat de gasleveranties van de cokes- bedrijven der Staatsmijnen aan het distri butienet in de Zuidelijke provincies toena men. De productiecapaciteit der cokes ovens van de Hoogovens werd vergroot, terwijl die van het bedrijf te Sluiskil werd hersteld, zodat ook hierdoor meer gas voor de openbare gasvoorziening beschikbaar kwam. De totale gasafgifte voor openbare voorziening bedroeg in 1946: 793 millioen m3 en in 1949: 1120 millioen m3. In de industrielanden, die over kolen mijnen beschikken, is een sterk streven merkbaar tot concentratie van de gaspro ductie. De kwaliteit van het gas zal daar door verbeteren en de prijs, vooral voor industriële doeleinden, zal lager kunnen worden. Daarenboven zullen tal van che micaliën op efficiënte wijze kunnen wor den gewonnen. Overeenkomstig dit streven heeft reeds in Limburg en Noordbrabant de concentratie der gasvoorziening na de oorlog belangrijke vorderingen gemaakt, terwijl dit ook in Noordholland, zij het op minder uitgebreide schaal, het geval was. In deze provincie zijn thans de plannen voor een productieconcentratie aan het Noordzeekanaal, welke door öe gemeente Amsterdam en de Hoogovens zijn ontwor- ADVERTENTIE Lauwe Permanent wave Prettige behandeling schitterende resultaten SALON HOFFMANN Middenweg 126, Ilaarlem-N., Tel. 22202 pen, reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Voorts heeft in de Kop van Noordholland een samenwerking van gemeenten geleid tot concentratieplannen voor de productie en distributie van gas Voor Zuidholland wordt door de grote hoe veelheden kraakgassen der olieraffinade rijen de mogelijkheid geopend deze gassen Voor de openbare voorziening van dit ge west te gebruiken. De hachelijke toestand, waarin als ge volg van de oorlogsomstandigheden enkele grote gasproductiebedrijven kwamen te verkeren, leidde tot een project voor de aanleg van een gaskoppelleiding tussen het Roergebied en Arnhem en Utrecht, terwijl een kleiner project voor de voorziening van de Gelderse Achterhoek reeds in uit voering is. Evenals bij de electriciteitsvoor ziening, groeit ook bij de gasvoorziening langzamerhand een Europees koppelnet. De plannen voor de toekomstige gasvoor ziening worden voorts beheerst door de vraag of, en zo ja. in welke mate, aardgas ter beschikking zal komen. Op dit punt be staat tot op heden nog geen zekerheid. Verder deelt de Minister mede dat de regering nog geen beslissing genomen heeft over de voorstellen van de commissie-Van Itterson over de concentratie van gasbe drijven. ADVERTENTIE Kreymborg\ WaarborgJ alleen bij in 25 zaken over geheel Nederland. Streven is: evenwicht in productie en verbruik In de memorie van toelichting op de be groting voor Economische Zaken wordt gezegd: Het zwaartepunt van Nederlands taak op economisch terrein voor de komende jaren, is gelegen ïn het scheppen van een zodanige basis voor een volkshuishouding dat het evenwicht tussen nationale pro ductie en het totaal van verbruik en inves teringen wordt hersteld bij een. (Neder lands gewijzigde economische positie in de wereld in aanmerking genomen) zo hoog mogelijk welvaartspeil en een zo groot mogelijke werkgelegenheid. Dit evenwicht zal tijdig d.w.z. voor de algehele afloop van de Amerikaanse hulpverlening moeten zijn bereikt. Allereerst is daarvoor een sterke ver hoging van de productie nodig. Op dit ge bied valt nog steeds een vooruitgang' te constateren. Vergeleken met 1948 bedroeg de stijging der nationale productie in 1949 12 Vc. hetgeen meer is dan in België (1 Engeland (7 en Frankrijk (9 werd bereikt. Het doel is echter nog geenszins bereikt. De export zal op voortschrijdende wijze moeten worden verhoogd. De ontwikkeling laat zich intussen nog steeds gunstig aan zien. De uitvoer bedroeg in 1949 142 van die in 1948, Voor het eerste, respectievelijk tweede kwartaal 1950, is vergelijking met de dienovereenkomstige kwartalen in 1949 131 en 140 Daar staat tegenover dat de invoer op het eind van 1949 plotseling sterk omhoog liep, welke beweging zich gedurende de eerste helft van het jaar heeft voortgezet. In de jongste deviezennota werd de verwachting uitgesproken dat de ontwikkeling geduren de het tweede halfjaar van 1950 gunstiger zou zijn. De onlangs bekend geworden cij fers over Juli wijzen inderdaad in deze richting, hoewel het uiteraard nog niet mogelijk is een meer definitieve conclusie te trekken. Grote voorzichtigheid en waakzaamheid bij de bepaling der handelspolitiek is onder de nieuwe verhoudingen geboden. In dit verband zij er op gewezen dat een volledige vrijmaking van het inter-Europese han delsverkeer in ernstige mate wordt belem merd door de hoge invoerrechten, die ver schillende Europese landen, ter bescher ming van hun bedrijfsleven, handhaven. Nederland, dat wegens zijn economische structuur evenals zijn Beneluxpartners op een relatief laag tarief van invoerrechten is aangewezen, wordt dientengevolge in zijn pogingen tot het in evenwicht brengen van zijn betalingsbalans op ernstige wijze ge hinderd. De minister wil er evenwel opnieuw met nadruk op wijzen, dat alle activiteit tot op heffing der handelsbelemmeringen ver geefs zal zijn. indien het Nederlandse be drijfsleven zich niet door lage kostprijzen de bedrijfseconomische basis verschaft om tegen de toenemende buitenlandse concur rentie in, zich nieuwe markten te verwer ven, of op historische markten terrein te winnen. Zowel de verhoging der productie als de verlaging der kostprijzen, die nood zakelijk zijn om de export op het vereiste peil te brengen, worden geremd door het feit dat de arbeidsproductiviteit ondanks een beperkte vooruitgang zich nog steeds op een te laag niveau bevindt. In sterkere mate zal vergroting van werk gelegenheid en productie afhankelijk zijn van het verloop der industriële inves teringen. Een krachtige voortzetting van het industrialisatiebeleid acht de minister met het oog hierop dan ook noodzakelijk. De Middenstand Een bijzonder onderdeel van de economi sche politiek wordt gevormd door de mid denstandsvraagstukken. Een krachtige middenstand is voor een evenwichtige be volkingssamenstelling van groot belang. De bevordering van zulk een krachtige mid denstand is het doel van de economische politiek ten deze. Hierbij zal aan de mid denstand geen kunstmatige bescherming moeten worden geboden. In deze politiek is in de eerste plaats van belang de bevor dering van de vakbekwaamheid van de be trokken onderneming. In de tweede plaats mogen genoemd worden de hulp aan de middenstand door middel van credieten, teneinde tijdelijke financieringsmoeilijk heden te overbruggen. Een zeer gewichtig punt voor de versterking van de positie van het middenstandsbedrijf is voorts de samenwerking der ondernemingen in groter en kleiner verband. Nieuwe wettten De minister stelt zich voor in het thans aangevangen parlementaire jaar indiening van een aantal wetsontwerpen te bevorde ren. Vooreerst een Bedrijfsvergunningen- wet, tér vervanging van het tijdens de be- zetting tot stand gekomen bedrijfsvergun- ningenbesluit en de daarbij buiten werking gestelde bedrijfsvergunningenwet van 1938. Voorts kan in dat verband genoemd worden een Vestigingswet, die de Vesti gingswet kleinbedrijf 1937 en het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941, alsmede enige andere tijdens de be zetting getroffen wettelijke maatregelen zal vervangen. Een belangrijke wettelijke maatregel, welke naar verwacht mag worden aan de Staten Generaal zal worden voorgelegd is voorts een wet met betrekking tot kartel vraagstukken. ADVERTENTIE HUGO DE GROOT GAAT NIET NAAR INDONESIë Naar wij vernemen zal de dirigent Hugo de Groot niet ingaan op de uitnodiging om voor radio Djakarta een philharmonisch orkest samen te stellen en daarvan als diri gent op te treden. Hij heeft dit besluit ge nomen, omdat hij meent dat zijn tegenwoor dige werkkring nog vele aspecten biedt en hem hier nog een belangrijke taak zou wachten. Kevers in de Kamer In een verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over een wijziging van de Landbouwbegroting voor 1949 vragen sommige leden, of de minister er kennis van heeft genomen, dat de Sov- jet-Unie aan de Verenigde Staten een nota heeft gezonden, waarin deze er van worden beschuldigd door middel van vliegtuigen Coloradokevers te hebben verspreid in Oost-Duitsland. „Bestaat er ook naar het oordeel van de minister mogelijk verband tussen bedoelde verspreiding en het veel vuldig voorkomen van Coloradokevers in het Oosten van ons land", zo vragen deze leden. Een verklai-ing omtrent de herkomst van de in onze Oostelijke provincies voor komende kevers zouden deze leden in ieder geval gaarne tegemoet zien. De overige leden konden de opvatting, dat aan de bestrijding van de Colorado kever alle aandacht dient te worden ge schonken geheel onderschrijven. De ver onderstelling, dat de Verenigde Staten ke vers zouden hebben doen verspreiden in Oost-Duitsland was huns inziens te absurd om daarop nader in te gaan. Wel wilden zij nog als hun mening kenbaar maken, dat net voor de minister wel uitermate moei lijk zal zijn. de herkomst van de in het Oosten van ons land voorkomende kevers vast te stellen. Zij meenden van een poging daartoe weinig succes te mogen verwach ten. Een verenigd Europa en de verdediging van het Westen ln een openbare vergadering te Rotter dam van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, georganiseerd in samen werking met de plaatselijke vertegenwoor digingen van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, de Anti-Revolu- tionnaire Kiesvereniging,Me Beweging van Europese Federalisten, de C. H. U., de K. V. P., de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, het N.V.V., de Partij van de Arbeid, het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers, de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde en de V.V.D., hebben drie sprekers gesproken over: „Verenigd Europa en de verdediging van het Westen". De voorzitter van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging, de heer P. J. S. Serrarens, beschreef in het kort de ge schiedenis en het werk van de Raad van Europa en de problemen die samenhangen met de eenheid van Europa. De verdediging van het Westen, zo zeide hij, begint aan de Elbe. Van die grens af moet de vrijheid worden verdedigd. Oud-minister mr. J. Meynen vroeg zich af of Ruslands houding niet tot doel heeft ons tot défaitisme te brengen. Samenwer king op militair en ook op geestelijk gebied zag spreker als een eerste noodzaak. Hier voor moet ieder Europees land een deel van zijn souvereiniteit prijsgeven. Ook Duitsland moet zijn aandeei leveren. De economische kracht is een eerste voor waarde voor een militaire kracht. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters stelde de vraag, wat er moet gebeuren, nu in Korea de 38ste breedtegraad is over schreden. Hij ging hierna de geschiedenis van het nationaal-socialisme na en meende dat de historie zich niet zal herhalen. De Nederlandse federalisten wensen een con centratie van de Europese politiek en een integratie van de Europese sociale politiek om het economische centrum van Straats burg. Naast de militaire defensie, zo zeide hij. dient ook een actieve ideologische defensie te staan. De vergadering nam tenslotte een reso lutie aan, waarin vastgesteld wordt, dat met het organiseren van West-Europa's weerbaarheid is begonnen. De resolutie pleit voor een intensivering en versnelling van deze werkzaamheden. „De Nederland se mannen en vrouwen, die in deze ver gadering bijeen zijn en die een verschil lende geloofsovertuiging en een uiteen lopende politieke overtuiging hebben, ver wachten van de Nederlandse regering, dat zij in deze geest haar invloed zal aanwen den om, tezamen met de overige West- Europese regeringen en de gehele vrije wereld, onverwijld te komen tot een doel treffende verdediging van het Westen", aldus wordt in de resolutie verklaard. Het overlijden van A. J. Loerakker Ter aanvulling van 't bericht over 't over lijden van de heer A. J. Loerakker delen wij nog mee, dat de thans overledene van 18 September 1923 tot 1940 lid is geweest van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Sint Silvester, drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en ere-voorzitter van de Nederlandse R.K. Landarbeiders- bond. De laatste onderscheiding werd hem verleend, toen de genoemde bond op 2 Mei 1946 voor het eerst na de bevrijding in een vergadering bijeen kwam. Post voor militairen aan boord van de „Chitral" Post voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Chitral", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 4 October in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Chitral", op thuisreis naar Nederland". ADVERTENTIE „Nog één keer en je vliegt er uit!" Maar..chocolade smaakt beter! Transformator in Rinnegom door de bliksem getroffen Stroomloos avonduur ïn Castricum en Egmond Bij de verspreide onweersbuien, die zich Maandagavond deden gelden, is omstreeks 9 uur in het gehucht Rinnegom bij Egmond een transformatorstation door de bliksem getroffen, tengevolge waarvan Castricum Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee bijna een uur van electri citeit verstoken zijn geweest. Ook voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Castri cum was de stroomtoevoer tijdelijk afge sneden. De pompstations werden, zodra deze door het ophouden van de stroom waren stilgelegd, onmiddellijk uitgescha keld om te voorkomen, dat de installatie zou stukslaan, wanneer de electriciteit weer „door" zou komen. Binnen een uur was de toestand weer normaal, doordat men de reserve-kabel ingeschakeld had. Heffing op uitgevoerde kaas Teneinde het prijspeil van kaas voor de binnenlandse consumptie te lcunnnen be heersen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en* Voedselvoorziening bepaald, dat met ingang van vandaag voor uitge voerde kaas een heffing verschuldigd is, welke voorlopig is vastgesteld op 10 cent per kilogram. Tengevolge van de Benelux- verhoudingen wordt deze heffing niet ge legd op kaas, welke naar België en Luxem burg wordt uitgevoerd. De afgifte van uit- voermaohtigingen voor kaas, welke tijde lijk was stil gezet, zal met ingang van vandaag worden hervat. De uitvoermach- tigingen zullen een geldigheidsduur van drie dagen hebben. Beeldende kunst Schilderijen en tekeningen van Margaretha Verheus Mevrouw Henriëtte Marcus vertelde Zaterdagmiddag, in haar inleiding tot de tentoonstelling in „Het Luifeltje" van schilderijen en tekeningen door Margare tha Verheus, het een en ander over de studiegang van de exposante, die op de Rïjks-Tekenschool onderwijs genoot van professor Huib Luns en later leerlinge werd van H. F. Boot, om vervolgens amu sante herinneringen op te halen aan reizen naar Brugge, Eze en Villefranche, welke duidelijk sporen in haar werk hebben ach tergelaten. Margaretha Verheus is een geheel aan de kunst verknochte figuur. Haar concen tratie laat zich niet door oorlog of andere omstandigheden afleiden. Nooit doet zij de werkelijkheid geweld aan: het onderwerp is (behalve misschien in „Het rozige leven") steeds duidelijk herkenbaar. Even min is het gebruik van haar kleuren gezocht. De natuurlijkheid van dit werk is echter niet zonder grote distinctie. Ook is haar stijl zeer gevarieerd. Er zit ernst en oprechtheid achter. Een knap stuk vonden we „Laden en lossen": een in grijs gedrenkt, aangenaam- harmoniërend coloriet vormt een basis waarop een reusachtige mast met schuine rijsmast zijn weergegeven. Juist dat hechte fond met die zacht glooiende kadelijn ver hindert dat deze masten het schilderij in tweeën snijden. Het stuk verdient een betere lijst. Op het schilderij „De blauwe ketting" is het Chinese potje bijzonder fijn, bijna impressionistisch aangegeven. De ketting waarnaar het werd genoemd is minder goed gelukt. Het „Spaarne te Haarlem" (no. 14) heeft een prachtige achtergrond, maar de figuren op de brug zijn te groot en werken niet mede aan de tekening van de diepte. Zeer geslaagd is ook het stilleven nr. 13, een combinatie van roest-bruin en grijs. De weergeving der fijne bloemetjes is voortreffelijk. Ge heel anders van stijl en techniek is het frisse doek „Mimosa", met een weldadig geel. De „Bakenesser Toren" (no. 16) streeft naar een rust zoals Brugge die kan oproepen, maar een te veel aan détails be lemmert die suggestie. Er zijn ook enige tekeningen en aquarellen. De expositie duurt tot 16 October. H. SCHMIDT DEGENER 25. De snelle taxi liet al spoedig de horde der achtervolgers een heel eind achter zich en Joris Goedbloed sprak gezellig tot Panda-in-de-zak: „Ziet, deze lieden zijn achter bij de tijd! Wij vormen een gemo toriseerde eenheid, en zelfs een middel matig strateeg als jij -zal in staat zijn om vast te stellen, dat wij als zodanig grote voordelen hebben boven het gewone voet volk dat ons achtervolgt. Hun methoden zijn, om het zo te zeggenmiddeleeuws. Panda liet hem maar praten en gaf geen antwoord. Hij had namelijk iets ontdekt, dat veel belangwekkender was dan het geleuter van Joris, en dat waseen scheurtje in de zak! Het was maar een klein scheurtje, maar toen hij er eens flink aan trok werd het groter en groter „Middeleeuws! Haha!" ging Joris inmid dels luchtig voort. Wij zullen hen wat stofwolken en benzinedamp te ruiken ge ven, de sukkelaars. Ik hoop, dat gij nu ook van onze wandelrit genietventje? Bedenk wel, dat het voor uw eigen bestwil is, dat ik u tijdelijk in een minder hygiënische zak verpakteMaar inmiddels had Panda zich, zonder dat Joris het merkte, bevrijd. „En nu ga ik hem eens wat min der hygiënisch behandelen. Ook voor mijn eigen bestwil!" dacht Panda grimmig Bis. Afgelopen weekeinde is te Hambure op een bijeenkomst van een tweehon. derdvijftig personen een „Deutsche Sammlungsbewegung" opgericht, die alle „rechtsgeoriënteerde krachten" w|| verenigen. Voorzitter is Gustaf Dreys Men legde een krans op het graf van Bismarck. Groot en vrolijk feest. Honderdnegen-en. veertig kinderen werden vermist, 186$ personen gewond en 17.000 bierkannen gestolen tijdens het „grote en vrolijke herfstfeest", dat Zondagavond te Mün- chen geëindigd is. De organisatiecom- missie van het traditionele feest, dat twee weken duurt, verklaarde voorts dat er 1500 hoofdpijntabletten en 30oj meter verband zijn uitgereikt. Meer dan duizend stoelen zijn vernield en de eerste hulppost moest 17 gebroken Tib- ben en 70 gevallen van alcoholvergift|. ging behandelen. Een buschauffeur had zijn 40 passagiers verloren en een an- dere chauffeur zijn bus. Een man die zijn trein had gemist door het zoeken naar zijn hoed en parapluie, wilde een certificaat hebben, dat hij de nacht in het lokaal voor gevonden voorwerpen had doorgebracht. Zijn vrouw mocht hem eens niet geloven. Alternatief. Ds. Martin Niemöller, het hoofd van de Evangelische Kerk in de staat Hessen, die in de tweede wereld oorlog in een concentratiekamp van de nazi's heeft gezeten, heeft verklaard, dat er „ingeval van een nieuwe wereld oorlog voor Duitsland de twee volgende mogelijkheden openstaan: 1. over stroomd te worden door de Russen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Amerikaanse atoombom, of over- stroomd te worden door de Amerikanen, voor hen kanonnen te maken en te wachten op de Russische atoombom". Knippen en scheren. Nu de passiespelen te Oberammergau voorbij zijn, hebben de kappers het in deze plaats zo druk om degenen, die aan de spelen mede- deden het haar te knippen en de baard te scheren, dat zij extra personeel heb ben moeten aannemen. Ook de dames kappers hebben handenvol werk,daar de vrouwen en meisjes, die aan de passie- spelen deelnamen, sinds November 1949 het haar niet meer hebben laten knip pen. Ongeveer 300 inwoners van Ober ammergau zullen nog een tijdje hun „passiespelbaard" laten staan, daar zij zullen meespelen in de film „Gnade über Oberammergau". Tragisch lot. De 7I-jarige geleerde Albert Einstein heeft in een boodschap tot een congres van Italiaanse geleerden te Lucca verklaard, dat „een tragisch lot zich voor .de wetenschapsmens ont vouwt". „De concentratie van economi sche en politieke macht in handen van enkelen heeft niet alleen geleid tot de materiële ondergeschiktmaking van de geleerde, doch zelfs tot een bedreiging van zijn bestaan", aldus Einstein. „Bij nature tot het licht gedreven, heeft de wetenschapsmens zelf het middel ge schapen, waarmee hij tot slavernij ge bracht wordt. Maar als de geleerde van heden dé tijd en de moed kan vinden om ernstig en rustig zijn positie en zijn doeleinden te waarderen, kan de weten schap opnieuw verrijzen en een bevre digende oplossing vinden voor de' inter nationale toestand, die ons allen be dreigt." Naar öe maan. Te Parijs wordt een congres gehouden over „interplanetair onder zoek" waaraan geleerden uit zes landen deelnemen. Dit congres, dat onder leiding staat van de voorzitter van de Britse interplane taire vereniging, Valentine Cleaver, zal drie dagen duren. Er werd besloten een internationale federatie te stichten. Met algemene stemmen werd de Duitse ge leerde Eugen Singer, die nu in Frank rijk het theoretisch onderzoek leidt, tot eerste voorzitter van deze federatie ge kozen. „Interplanetair onderzoek", al dus Cleaver, „bevindt zich thans in he! zelfde stadium als de luchtvaart op het einde van de 19de eeuw. De geleerden zijn er van overtuigd dat het over en kele tientallen jaren mogelijk zal zijn van de aarde naar de maan te vligen", Vervolging. De Britse regering heeft een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen tien leiders van de Londense gasstaking. De procureur-generaal, sir Hartley Shawcross, heeft daartoe opdracht ge geven na een kabinetsvergadering. De vervolging is gebaseerd op een 75 jaar oude wet. Verstoring. Vijftien zakenlieden, boeren en andere personen zijn tot dwangarbeid voor maximaal zeven jaar veroordeeld bij een proces te Moravsky Krumlov in Moravië. Zij waren er van beschuldigd de geleide economie te verstoren door het niet nakomen van de bepalingen ten aanzien van de aankoop en aflevering van graan en vee. Voorts werden zij beschuldigd van zwarte handel, sabo tage van het econorqische plan en fraude, waardoor zij de voedselvoor ziening voor de steden in gevaar zouden hebben gebracht. Expres? Het Tsjechoslowaakse vakvereni gingsorgaan „Prace" meldt, dat Maan dagmorgen zeven personen om het leven zijn gekomen en een aantal personen gewond tengevolge van een botsing tus sen twee expresstreinen te Svitavy in Moravië. Het ongeluk gebeurde op de lijn Praag-Brno. Het blad schrijft, „dat de verantwoordelijkheid voor het on geluk was vastgesteld door een onmid dellijk onderzoek ter plaatse". Brokken. De Argentijnse minister van On derwijs heeft zijm collega de minister van Buitenlandse Zaken verzocht, de Britse regering te doen blijken van „de gegriefdheid en de verontwaardiging" van de nationale commissie voor de her denking van de Argentijnse bevrijder, generaal San Martin, over een voorval op St. Georges English College te Quilmes bij Buenos Aires op twee Sep tember toen een hulponderwijzer van Britse nationaliteit een borstbeeld van generaal San Martin vernielde. Er is Maandag een plechtigheid van eerher stel gehouden waarbij, met deelneming van eenheden van leger en luchtmacht, een nieuw borstbeeld in de plaats van het vernielde werd onthuld. De zes fondsen, die steun verlenen aan nagelaten betrekkingen van militairen, zijn begonnen met hun gezamenlijke collecte. De militaire fondsen zijn particuliere lichamen, die geen subsidie van de staat ontvangen. Hun uitkeringen zijn bedoeld als een aan vulling op die volgens de wettelijke rege lingen. Jaarlijks is een bedrag van f650,000 nodig. Ten dele komt dit uit giften of con tributies. Een belangrijk deel moet echter door collecten bijeen worden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2