Wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs Weinig, maar voor Kennemerland prettige wijzigingen na 8 October Op buitengoed „Dennenheuvel" te Heemstede klonk de moderne opera „Raskolnikoff" Opvoering in de Schouwburg wenselijk geacht --;*3ör - mm i leuwe ;avee Dinsdag 3 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Eerste stap in de richting van een volledige sanering Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot regeling van het kleuter onderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs. In de Memorie van Toe lichting verklaren de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Bin nenlandse Zaken en van Sociale Zaken onder meer. dat niet voor alle kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar school onderwijs wenselijk is. De invloed van het kleuteronderwijs op het gemoedsleven van het kind mag niet worden onderschat. De richting van het kleuteronderwijs, door de kinderen genoten, heeft zeer dikwijls be slissende invloed op de keuze, welke de ouders doen ten opzichte van het lager onderwijs. Op grond van die overwegingen menen de ministers te moeten vrezen, dat indien het beginsel der financiële gelijk stelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs niet zou worden doorge voerd bij het kleuteronderwijs, andermaal eer politieke schoolstrijd zou ontbranden. Hoewel ook thans de financiële positie van rijk en gemeenten niet rooskleurig kan worden genoemd, menen de ministers niet temin, dat in de tegenwoordige toestand, waarin het kleuteronderwijs verkeert, niet langer mag worden berust. Het particulier initiatief is echter als cevole van gebrek aan financiële middelen niet bij machte de nodige voorzieningen ie treffen. Ondanks het vele lofwaardige, dat gemeente- en schoolbesturen hebben ver richt, verkeert het kleuteronderwijs op vele plaatsen in ons land in een treurige toestand. Het is uitgesloten thans een rege ling van het kleuteronderwijs tot stand te brengen, welke aan de bestaande bezwaren een einde maakt. Een zodanige regeling dient als einddoel voor ogen te blijven staan. Op korte termijn is het echter vol strekt noodzakelijk, dat, binnen de grenzen van de financiële mogelijkheden, een wet telijke regeling wordt getroffen, welke om te beginnen de ernstigste bezwaren van de tegenwoordige toestand kan opheffen. Hiertoe strekt het thans ingediende wets ontwerp. Dit ontwerp moet worden gezien als een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuteronder- wijs. De aanduiding kleuteronderwijs is in het wetsontwerp gekozen, omdat zij in het spraakgebruik algemeen is ingeburgerd. Als in het ontwerp van „onderwijs" wordt ge sproken, geschiedt dat met enig voorbe houd, aldus de ministers. Om de specifieke geaardheid van dit „onderwijs" tot uitdruk king te brengen, worden de krachten, aan wier zorgen de kinderen in de kleuterscho len zijn toevertrouwd, in het wetsontwerp niet genoemd hoofden en onderwijzeressen, maar hoofdleidsters en leidsters. Het brengen van verbetering in de toe stand van het kleuteronderwijs, achten de ministers in de eerste plaats te behoren tot de taak van gemeente- en schoolbesturen. Het rijk moet hier een stimulans geven door aan de kleuter- en opleidingsscholen, die voldoen aan de bij of krachtens de wet gestelde regelen, een bijdrage in de kosten te verlenen. De ministers hebben daarom een regeling ontworpen, welke, met inacht neming van het principe, dat aan de finan ciële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs ten grondslag ligt, de openbare kassen niet te sterk belast. Meermalen is de gedachte geopperd van de z.g. negatieve gelijkstelling. Volgens dat beginsel zouden de gemeenten, welke open bare kleuterscholen in stand houden, wor den verplicht de bijzondere kleuterscholen ter plaatse op dezelfde voet als de open bare te bekostigen. Dat subsidiestelsel zou in de ongeveer 55 gemeenten, waar thans openbare kleuterscholen in stand worden gehouden, verandering ten goede brengen, in de ongeveer 958 overige gemeenten geenszins. De voorgestelde financiële regeling Aan het stelsel van het thans ingediende ontwerp liggen de volgende gedachten ten grondslag: Het rijk keert aait de gemeen ten, welke kleuterscholen in stand houden, jaarlijks een bij algemene maatregel van bestuur vast. te stellen bedrag per leerling uit. Een gelijk bedrag keert het rijk uit aan de bijzondere kleuterscholen, ongeacht of de gemeente al dan niet een openbare kleuterschool in stand houdt. Gemeenten, die kleuterscholen in stand houden, keren jaarlijks aan de besturen van bijzondere kleuterscholen per leerling een gelijk be drag uit, als de kosten voor personele en materiële exploitatie-uitgaven van het openbaar kleuteronderwijs na aftrek van de rijksbijdrage per leerling bedragen. Aan het bijzonder kleuteronderwijs in een ge meente wordt echter geen hoger bedrag uitgekeerd dan, rekening houdend met de totale aantallen leerlingen van het bijzon der en openbaar gewoon lager onderwijs in de desbetreffende gemeente voor het openbaar kleuteronderwijs wordt uitge geven. De gemeenten, die kleuterscholen in stand houden, keren aan de bijzondere kleuterscholen ook voor de gebouwen een vergoeding uit, waarbij met de verhouding tussen het bijzonder en openbaar gewoon lager onderwijs en het openbaar en bijzon der kleuteronderwijs rekening wordt ge houden. Naast de rijksbijdrage kunnen de ge meenten, die geen openbare kleuterscholen in stand houden, aan de bijzondere kleu terscholen een aanvullend subsidie ver lenen. Is dit aanvullend subsidie echter van die aard, dat de voorstanders van het open baar onderwijs ter plaatse zich terecht zouden kunnen afvragen, waarom de ge meente wel een aanzienlijk bedrag voor subsidiëring van het bijzonder kleuter onderwijs beschikbaar stelt, doch niet tot oprichting van een openbare school besluit, vooral indien de oprichting van een zoda nige school niet tot noemenswaardige financiële consequenties voor de gemeente zou leiden, dan gelden bijzondere bepalin gen. De ministers achten het billijk, dat de gemeenten, die openbaar kleuteronderwijs in stand houden, aan de schoolbesturen ook een vergoeding uitkeren voor het gebruik van de lokaliteiten. Op deze wijze wordt de mogelijkheid geschapen de huisvesting van de kleuterscholen te verbéteren, als mede de salarissen van het bevoegde per soneel op een redelijk peil te stellen. Bo vendien zal het in vele gevallen mogelijk zijn het aantal kinderen per leidster te ver minderen. In gemeenten, waar geen openbaar kleu teronderwijs wordt gegeven, zullen de bij zondere kleuterscholen voor de vraag komen te staan wat voor haar voordeliger is: het aanvaarden van het rijkssubsidie met de daaraan verbonden voorwaarden of haar school als ongesubsidieerde kleuter school te laten voortbestaan. De ministers ADVERTENTIE Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tijd ais ge 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild. Maakt er een vaste gewoonte van. altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. ADVERTENTIE TENTOONSTELLING „De Kunst van het Edelsmeden" Sieraden en ontwerptekeningen Atelier MARTINSHOF Eefde Geopend t/m KUNSTHANDEL^ c-Lcffelciaï haarLem WAGENWEG 102. TEL 14011 - GR. MARKT 14/TEL 12068 Agenda voor Haarlem DINSDAG 3 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV. 8 u. Stadsschouwburg: Haarlems Kunst Gemeen schap: „La compagnie Marcel Marceau", 8 u. Rembrandt: „De goede aarde", 14 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Niet gewenst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Grock", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Haviks nest", 18 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jongens-ranch" en „Alaska", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Beau Geste", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Nina" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Gemeentelijk Concert gebouw: Concert door de Marinièrskapel, 8 uur. Krelagehuis: Bazar Evangelisch Lu therse Gemeente, van 2 uur af. Bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen. De spoorwegen in herfst en winter In tegenstelling met de zomerdienst is de dienstregeling, die telkenjare in October van kracht wordt, geen geheel nieuwe. Wel wordt de gelegenheid aangegrepen om verbete ringen in de treinenloop aan te brengen; verbeteringen die mogelijk werden doordat nog steeds herstelwerkzaamheden gereedkomen. Zo zal het in de komende dienstrege ling voor het eerst na de oorlog weer mogelijk zijn de brug bij Dordrecht over de Oude Maas dubbelsporig te berijden. Dit is in de eerste plaats van vitaal belang voor de treinen op de zogenaamde „Oude lijn". Door het enkel spoor rijden over de brug bij Dordrecht hinderden deze treinen elkaar- reeds bij één enkele minuut vertraging; een vertraging die bovendien door andere treinen werd overgenomen en op het gehele baanvak Lage ZwaluweAmsterdam doorwerkte. Dit klemde te meer. daar de bezetting van dit baanvak reeds zeer dicht en de Moerdijkbrug nog enkelsporig is. Talrijke belangstellenden waren gistermid dag in Amsterdam getuige van de her opening der Amsterdamse rubbertermijn- markt. nadat deze markt meer dan tien jaar was gesloten geiueest. Foto: op het Damrak worden de koersen genoteerd. achten het niet mogelijk voor de leidsters, werkzaam aan niet gesubsidieerde bijzon dere kleuterscholen, het geven van kleuter onderwijs te binden aan het bezit van be paalde akten van bekwaamheid. De wet kan dit echter wel bepalen voor de leid sters, werkzaam bij het openbaar en het gesubsidieerd bijzonder kleuteronderwijs. Opleiding van leidsters Tot dusver zijn er meer aan tien scholen, verenigingen en andere instellingen, die jaarlijks getuigschriften uitreiken. Zij, die een dergelijk getuigschrift bezitten, worden geacht zich met gunstig gevolg voor het beroep van kleuterleidster te hebben be kwaamd. Aangenomen moet worden, dat niet alle uitgereikte getuigschriften van voldoend gehalte zijn. Hiernaar zullen de ministers een nauwkeurig onderzoek doen instellen. De kosten, die voor het rijk uit het wets ontwerp voortspruiten, zulle'n voorlopig ten hoogste 11.500.000 bedragen, waarvan f 11.200.000 als bijdragen aan de kleuter- -c'nolen en 300.000 als bijdrage aan de t pleidingsscholen. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal kinderen, dat een kleuterschool bezocht, 289.555. Bij een leerlingenschaal van 48, zoals dit ontwerp voorschrijft, zal waar schijnlijk ongeveer een gemiddelde klasse bezetting van 40 leerlingen worden ver kregen. Hiervan uitgaande zijn voor 280.000 leerlingen ongeveer 7000 leerkrachten nodig. Als genodigde in de villa „Dennenheuvel" te Heemstede was het ons vergund kennis te maken met de nieuwste opera van de Zwitser Heinrich Sutermeister, gecompo neerd op een libretto, dat zijn broer Peter Sutermeister ontleende aan de bekende ro man „Schuld en Boete" van Dostojewski. Wij leerden dit werk weliswaar slechts ten dele kennen, daar de fragmentarische uit voering in concertvorm geschiedde met be geleiding door twee piano's en harmonium, dus ontdaan van alle effectmiddelen van het opera-genre maar nochtans heeft deze „Raskolnikoff" ons uitermate vermo gen te boeien, ja zelfs diep kunnen ontroe ren. Om de muziek? Ik weet het niet. In ieder geval was onze slotindruk, dat men deze muziek, hoe effectrijk en primitief melo dieus ook, niet op zichzelf kan beschouwen, maar dat zij alleen zin heeft in haar die nende functie, dat zij geen pretenties heeft van een dominerende kracht, van een zelf standig leven, dat zou toelaten er enig frag ment uit te lichten als uit een opera van Verdi, of zelfs uit een „Gesammt-Kunst- werk" van Wagner, hetwelk ondanks de opzet van het combineren van allerlei kun sten tot een éénheid, toch niet los komt van de muziek als overwegende factor. Het tegendeel van Mozarts stelregel, dat de tekst de gehoorzame dochter dient te we zen van de muziek, heeft Heinrich Suter meister consequent doorgevoerd, met het resultaat dat er een radicale versobering tot stand werd gebracht in een genre, dat om zijn tweeslachtig karakter uiteraard nu eens op deze, dan op gene voet hinkt, doch meestal door de zinnelijke werking van de muziek in haar sfeer getrokken wordt, ten koste van een logische toneel-handeling. Opmerkelijke vondst Het is dus het drama dat in het werk der beide Sutermeisters oppermachtig regeert. En dat is op zichzelf al heel belangrijk en genoeg om het publiek in spanning te hou den, want de synthese die het libretto geeft van Dostojewski's roman getuigt van veel practische zin voor het toneel-effect. Wel iswaar mag niet ontkend worden, dat er een paar keer op de sentimentele snaar ge speeld wordt en dat men daarbij wel eens herinnerd wordt aan oude opera-scènes die het steeds „doen" (de kerk-scène in „Faust" bijvoorbeeld). Doch als geheel is het een sterk libretto. Een opmerkelijke vondst van de libret- tist was het om de geestelijke gespletenheid van de hoofdfiguur, de tot moorden ko mende „Raskolnikoff", uit te beelden, deze steeds vergezeld te doen gaan van zijn dub belganger-, zijn boze geest. Het deed mij denken aan de combinatie Max-Samuël uit „Der Freischütz" aan clie van Faust-Me- phisto, aan die van Olympia-Doctor 1 Mirakel uit Hoffmann's Vertellingen. Doch hier bij Raskolnikoff krijgt het geval een treffende oplossing, waaruit duidelijk blijk' dat die dubbelganger een deel van hem zelf is, een ontdekking die de gespletenheid van zijn wezen heelt en hem de weg van boete en verzoening doet opgaan. Ondertussen was het voor de componist een zeldzaam probleem dit dualisme muzi kaal gestalte te geven en te kleuren. Beeldt hij de hoofdfiguur uit als een tenor met hartstochtelijke gemoedsbewegingen, het „tweede Ik" stelt hij voor als een bariton met vleiende overredingskracht. Maar be- langrijker nog is het dubbele orkest dat hij aanwendt: het grote orkest in de „bak" om de reële dingen op het toneel weer te geven en een klein ensemble, met tal van Jazz elementen, achter het toneel, om de onwer kelijkheid te illustreren. Een zelfde con- trastwerking past hij eveneens toe met elkaar beantwoordende koren. Bij de ver toning het stuk is verleden jaar ge- creërd te Stockholm en ging dit jaar zowel in München als in Hamburg moet, naar ons verzekerd werd, dit effect een buiten gewoon verrassende werking hebben. De stei'ke indruk van de muzikale uit beelding der zielige figuur van vrouw Mar- meladoff deed het respect voor deze nieuwe operapartituur niet weinig stijgen. Ik geloof dat Heinrich Sutermeister met dit werk bewezen heeft, dat de opera het ook zonder aria's stellen kan. En toch heeft deze muziek, zij het dan zonder afgeronde vormen te betrachten, een harmonische en melodische kracht, die niet breekt met de geest der romantiek ondanks de mo derne opvatting en de gewaagde oplos singen van de problemen die zich voordoen. Een dualisme te meer? Waarschijnlijk een heel gelukkig! Gelukkig initiatief De uitvoering was ingestudeerd en werd ten gehore gebracht onder leiding van de heer Hans van Hombergh, die tevens menig détail mondeling toelichtte en zelf een der piano-partijen speelde. Uitvoerenden wa ren Maria van Uden, sopraan, Tilly Ham- melburg, sopraan, Helna Kruyswijk, alt, Peter Dogger, tenor eix Em. Luissen, bari ton. De tweede piano werd bespeeld door Joop Grubben. Het geheel, op korte termijn ingestudeerd, was een manifestatie jonge kunstenaars die respect afdwong. Als de Nederlandse Opera nog eens een „daad" wil stellen, zonder grote risico's te lopen zoals in de afgelopen zomer met de kostbaar gemonteerde „Oberon", dan heeft zij aan de „Raskolnikoff" van Sutermeister een object, waarvan ons het succes ver zekerd lijkt. Ook bij het grote publiek, waarvan een opei-a-bedrijf ten slotte afhan kelijk is. Moge het gelukkige initiatief van de gastvrouwe en de gastheer van „Den nenheuvel" in deze zin practische gevolgen hebben. JOS. DE KLERK De Haagsclie Postfanfare heeft ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan het praedicaat „Koninklijke" gekregen. De onderkapelmeester, de heer M. Bever, werd onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De electrifïcatie van het baanvak Leiden- Woerden komt gereed; in de nieuwe dienst regeling zullen electrische treinen Leiden- Woerden-Utrecht hier hun intrede doen. Tenslotte heeft ook de bijzondere lig ging van de Kerstdagen en van Oud en Nieuw invloed uitgeoefend. Het aantal Zon- en Feestdagen waarop, volgens de er varing, geen druk vervoer te verwachten is, werd hierdoor vermeerderd. Zondag 24 December, Maandag 25 December (Eerste Kerstdag). Zondag 31 December (Oude jaarsdag), Zondag 25 Maart 1951 (Eerste Paasdag) en Zondag 13 Mei (Eerste Pink sterdag) zullen in de avonduren geen ver- keerstoppen vertonen. Derhalve werd be sloten een aantal treinen, die anders uit sluitend op Zon- en Feestdagen rijden, op de genoemde vijf dagen niet te laten lopen. Het Westen Tengevolge van de electrische exploitatie van het baanvak Leiüen-Wcerden kon de reisduur Leiden-Utrecht met ruim tien minuten worden bekort, terwijl deze trei nen nu zonder uitzondering te Vleuten zullen stoppen. Te Leiden werden de goede aansluitingen in de richtingen Den Haag en Haarlem behouden. Op de lijnen Amsterdam-Dordrecht en Den Haag H.S.-Rotterdam Hofplein werden op de spitsuren zowel des morgens als des namiddags op werkdagen electrische trei nen toegevoegd. Hierdoor werd een grote en dringend gewenste verbetering bereikt. Velen zullen ook met genoegen vernemen, dat de aansluiting te Den Haag uit de rich ting Leiden in de richting Scheveningen beter werd. De verbinding Amsterdam-Enkhuizen- Leeuwarden werd ingrijpend gewijzigd. Economische redenen dwongen ertoe om de veerdienst Enkhuizen-Staveren met één boot te gaan onderhouden ïnplaats van met twee. Op Zon- en Feestdagen brengt dit in het aantal vaarten echter geen wijziging. Op werkdagen werd het aantal vaarten echter van vier tot drie teruggebracht. Hierdoor werd het mogelijk één van de drie schepen af te voeren. De wijzigingen, die de dienstregeling op het traject Staveren- Leeuwarden onderging, waren ook van in vloed op de dienst Leeuwarden-Groningen. Ter ontlasting van de electrische dienst (Amsterdam) Rotterdam-Roosendaal en de DE-dienst Roosendaal-Vlissingen op Za terdagmiddag en Maandagochtend werden reeds in de bestaande dienst enige treinen extra ingelegd. Verbeterde verbinding Haarlem - IJmuiden en kop van Noord holland De verbinding Hoorn-Haarlem werd 's avonds vei'beterd. Des avonds werd op het traject Haar- lem-IJmuiden het grote hiaat door toe voeging van een treinenpaar opgevuld. Op gerechtvaardigd verlangen werd be sloten de dienst van ÏJmuiden naar Haar lem (Amsterdam) op Zon- en Feestdagen vroeger te beginnen. Kon men tot nu toe op Zondagen uit IJmuiden niet voor 9 uur vertrekken, thans rijdt de eerste trein al om 7.29 uur, waardoor uitstekende verbin- bindingen met Groningen, Friesland, Twente en Brabant-Limburg ontstaan. Op Zon- en Feestdagen werd des avonds de halfuurdienst Amsterdam-Zaandam- Uitgeest-Velsen-IJmuiden Oost gaaf ge houden door toevoeging van een treinen paar Amsterdam v. 21.46 en terug Amster dam a. 23.27. Hiermede werd aan Amsterdam in de drukke reisuren op Zon- en Feestdagen een verbinding meer naar en van Alkmaar en aan Haarlem een verbinding meer naar en van Alkmaar en Den Helder gegeven. De slechts op Zon- en Feestdagen lopende sneltrein 982 Alkmaar v. 22.05 zal daartoe te Uitgeest stoppen. Sneller naar Parijs Belgische gendarmerie en douaneambte naren zullen de treinen naar en van Parijs alsmede het via Roosendaal lopende trei nenpaar Den Haag-Basel tijdens de rit op het traject Roosendaal-Antwerpen Oost behandelen. De Nederlandse maréchaussée en douane stemden er mee in om het op onthoud van de genoemde treinen te Roo sendaal van 30 minuten tot 12 minuten terug te brengen. Door opvoering van de snelheid en kortere stilstand op de Bel gische stations groeide de achttien minuten tijdwinst tot een half uur uit. Boottrein 41 Amsterdam-Hoek van Hol- f i,v-( <-:WM /,y - **'■•*- I11S 5ÉÉ Veel Haarlemse buitenwijken icaren vroeger polders. Dit is op enkele plaatsen nog wel ie zien. Zo ook aan de Oudeweg in Haarlem-Oost. Daar stond de speeltuin dezer dagen bijna geheel onder water. land gaat een half uur later rijden (Am sterdam v. 9.25, was 8.55). Het s.s. „Duke of York" van de British Railways, een van de drie voor de nacht dienst benodigde schepen, moet noodzake lijk in herstelling. Daarom moest de vaart heen en weer in de nacht van Zondag op Maandag vervallen en uiteraard vervielen ook de aansluitende boottreinen op deze beide dagen. Biljarten J. Aufderheide kampioen van de vijfde klasse Na een spannende laatste partij tegen P. d. Eem heeft J. Aufderheide beslag ge legd op de eerste kampioenstitel van het district „Haarlem" van de Nederlandse Bil jartbond, namelijk vijfde klasse. De eindstand luidt: J. Aufderheide 329 217 16 1,52 12 P. v. d. Bern 326 226 13 1.44 10 J. v. Heerae 315 254 10 1.24 8 W. v. Dam 316 286 9 1,19 8 A. Herman 319 232 8 1,33 6 W. Driessen 287 291 !0 0.99 6 G. Snip 292 312 7 0.94 4 C. Klomp 290 230 7 3,04 2 J. Aufderheide, v. d. Eem en Herman promoveren naar de vierde klas. De 18-jarige Haarlemse amazone Trudy van der Meer gaat als enige Nederlandse deelneemster naar hel grote internationale concours-hippique, dat van 10 tot 14 Octo ber in Parijs wordt gehouden. Zij gaat niet met haar schimmelmerrie Silver Queen, waarmee zij hier staat afgebeeld, maar krijgt van de Société d'Equitation de Paris een paard ter beschikking. De S.E.P. was met een équipe van vier ruiters vertegen woordigd op het internationale jeugd- concours van En Avant, waar Trudy be stuurslid van is. Trudy is vanochtend naar Parijs vertrokken, om vast aan het paard te wennen. Roeien Wedstrijden van leerlingen van middelbare scholen Zaterdag en Zondag hebben leerlingen en oud-leerlingen van middelbare en voorberei dend hogere scholen uit Haarlem en omge ving deelgenomen aan wedstrijden welke de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" had voorbereid. Beide dagen heer ste er een gezellige sfeer in en bij het club huis. Zaterdag was het weer gunstig, maai Zondag moest tegen de harde wind worden geroeid. De uitslagen waren: Leerlingen jongens: wherry: 1. H. B. S. b; 2. Montessori-lyceum. Overnaadse skiff: 1. H. B. S. b I; 2. H. B. S. b II. Dubbel wherry: 1. Kennemer Lyceum; 2. H. S. b. Overnaadse twee: 1. H. B. S. b; 2. Kenne mer Lyceum. Overnaadse vier: 1. M.T.S.; 2. H.B.S. b; 3 Kennemer Lyceum. Overnaadse vier beginnelingen (zwaar): 1 Kennemer Lyceum; 2. H.B.S. b. Overnaadse vier beginnelingen (licht): 1. Kennemer Lyceum; 2. Coornhert Lyceum. H.B.S. b veroverde het grootste aantal pun ten en kwam in het bezit van een wissel beker. Leerlingen meisjes (styirocien): Oefenskiff: 1. Gymnasium I: 2. Gymnasium II. Overnaadse skiff: 1. Coornhert Lyceum; 2. Kennemer Lyceum. Overnaadse twee: 1. Gymnasium. Over naadse vier: 1. Gymnasium; 2. Kennemer Lyceum. Overnaadse vier beginnelingen: 1. Kopje; 2. Gymnasium. Mixed dubbel wherry: 1. Gymnasium; 2. Kennemer Lyceum. Mixed vier: 1. Kennemer Lyceum; 2. Gym nasium. Gymnasium won de wisselbeker. Oud-leerlingen heren: Overnaadse skiff: 1. H. B. S. b I; 2. Kennemer Lyceum: 3. H. B. S. b II. Overnaadse twee: 1. Christelijk Lyceum; 2. Kennemer Lyceum; 3. Gymnasium. Overnaadse vier: 1. Triniteits Lyceum; 2. Kennemer Lyceum; 3. Gymnasium. Oud-leerlingen dames: Overnaadse skiff (stijlroeien): 1. Meisjes H.B.S.; 2. Montessori Lyceum. Overnaadse vier (stijlroeien): 1. Kennemer Lyceum; 2. Meisjes H. B. S. Overnaadse skiff (snelroeien): 1. Kennemer Lyceum; 2. Sancta Maria. "ixed vier: 1. Triniteits Lyecum en Meis jes H.B.S.; 2. Kennemer Lyceum; 3. Gym nasium. Na afloop volgde in het Kennemer Lyceum te Overveen een gezellig samenzijn. Daar reikte de heer Van den Berg. voorzitter van „Ket Spaarne" de prijzen uit. Namens de deelnemers sprak de heer J. C. Kleyndert. Uitf Fernandez Flórez: De booswicht Carabel, Wereldbibliotheek N.V., Amsterdam. ue Spaanse schrijver W. Fernandez Florez kan ook in zijn laatste in het Nederlands vertaalde roman het probleem van deugd en zonde niet met rust laten. Nadat hij in „De zeven pijlers" de onmisbaarheid van de hoofdzonden voor het aardse leven had aan getoond. dreef hij in zijn „onzedelijk ver haal" fel de spot met de tot huichelarij en schijnheiligheid verstarde zeden m zijn va derland (en daar niet alleen!). En nu is het „De booswicht Carabel" die ons via de scher pe pen van zijn geestelijke vader confron teert met de onmenselijke sociale omstandig heden. waaronder hij moet leven, voor zo ver men dit juist niet van honger steryen nog leven kan noemenCarabel besluit uit zuiver materiële overwegingen een boef te worden, maar zijn goede aanleg verhin dert het voornemen: Hij wil stelen, maar wordt nog bestolen; hij wil oplichten, maar wordt zelf de dupe, hij breekt in. maar in plaats van dat het hem iets oplevert kost het nog geld. En dit noodlot verlaat hem pas als hij in arrenmoede besluit dan maar weer een fatsoenlijk mens te worden wiens arbeid met een hongerloontje wordt betaald. Dat de Wereldbibliotheek ons met deze satirische roman in kennis brengt met een der hoogtepunten van de moderne Spaanse letterkunde kunnen we niet geloven, maar dat neemt niet weg dat men er zich enige uren aangenaam mee kan onderhouden. AVRO-,,bonte trein" in het Concertgebouw Nu Toon Hermans hoofdconducteur ge worden is van AVRO's Bonte Trein kan geconstateerd worden dat het gehalte van het kleinkunst-programma onder deze naam aanmerkelijk verbeterd is. De ruim twaalfhonderd AVRO-vriendinnen en vrienden, die Maandagavond in het Con certgebouw de rit van deze Bonte Trein hebben meegemaakt, zullen het er wel over eens zijn, dat het gebodene nu eens geen flauwe kost was, maar dat het wel degelijk op de kwalificatie kleinkunst zij het dan ook met een kleine k aan spraak mag maken. Verheugend is het, dat men de platgetreden paden in dit opzicht heeft verlaten en nu ook eens wat nieuws laat zien en horen, waarvan gezegd kan worden dat het niet van originaliteit is gespeend. Toon Hermans is natuurlijk de centrale figuur in dit programma. Wij behoeven over zijn kostelijke liedjes en dwaze praatjes niets te vertellen; die heeft zo langzamerhand iedereen wel eens gehoord. Maar heeft u hem wel eens gezien als goochelaar, als pasgetrouwd man en als cafébezoeker die het op het zilveren be stek heeft voorzien? Naast al deze vrolijkheid was er ook veel ernst in dit programma; om maar iets van het vele te noemen: het di"ievoudige „Afscheid", zo gevoelig door Ingeborg Winkler gezegd en gespeeld, dat haar audi torium een ogenblik stil bleef voordat het applaudisseerde. Men kon ook een speld horen vallen toen Paul Vlaanderen alias Jan van Ees het geheim van de koperen armband op loste, en Jan van Ees (niet als Paul Vlaan deren) zijn collega Matthieu van Eysden met een geweer belaagde. Maar overigens gebeurden er minder ernstige dingen op het toneel, die we hier onmogelijk alle maal kunnen opsommen. Daai-mee wil geenszins gezegd zijn dat de prestaties van Wiesje Bouwmeester, Sonja van Weerden burg, Lucy Stein, Elis Ruhrup, Jack Bow, Ab van 't Zelfde, Phyllis van Anrooy en hun begeleider aan de vleugel, Govert van Oest, niet waard zouden zijn afzonderlijk vermeld te worden. Veertigjarig jubileum bij N.V. Stork Hijsch De chef van de afdeling calculatie van de N.V. Stork Hijsch, de heer J. Yspeert, het- dacht heden hel feit dat hij 40 jaar geleden in dienst van dit bedrijf trad. Na eerst enige tijd in Hengelo werkzaam te zijn geweest, verplaatste de jubilaris in 1932 zijn arbeids veld naar Haarlem. Door het personeel is de heer Yspeert vanmorgen in de koffiekamer op hartelijke wijze gehuldigd. De hoofdadministrateur, de heer J. Clausing, voerde als eerste het woord, waarna de heer K. Olthoff de geluk wensen van het personeel overbracht. Hij bood een lederen acte-tas, een zilveren vier kleuren-potlood en een vulpen aan. Mevrouw Yspeert werd verrast met een fraaie tuil bloemen. Tenslotte sprak de heer J. Keppels namens het jubileumfonds. Tevoren was dc jubilaris door de directie ontvangen die hem een gouden horloge en enige boekwerken ter hand stelde. Voordrachten in „Teisterbant" Het bestuur van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" heeft een programma van korte lezingen en voordrachten voor de komende wintermaanden opgesteld. De eerste spreekbeurt wordt deze Woensdag avond vervuld door de arts Tjebbo Franken, schrijver onder meer van een roman over het leven van Frans Hals. die als titel heeft gekozen „De medicus en de litteratuur". Twee weken later houdt de dichter-tekenaar H. L Prenen, historicus van professie, een „Pleidooi voor het pathos". In de loop van het jaar zullen verder optreden de filosoof Hans Redeker over het onderwerp, waar hij ook een lijvig boek aan wijdde, namelijk „De dager, der artistieke vertwijfeling", de journaliste en schrijfster van kinderboeken Jeanne M. Roos en de musicoloog Wouter Paap. Er staat ook een muziek-avond op de agenda, die verzorgd zal worden door het trio Eduard Biele (cello). Jan Hesmerg (viool) en Frans Vester (fluit) met achttiende- eeuwse composities. Het winterprogramma van de R.K. Middenstandsvereniging De R.K. Middenstandsvereniging heeft haar winter-programma gepubliceerd, dat een aantal cursussen voor haar leden be vat. Er is een cursus voor het ambacht, waarin het woord zal worden gevoerd door jhr. dr. J. C. Mollerus, dr. J. Delfgauw en prof. W. R. Heere, een cursus voor de detailhandel, die wordt gegeven door de heer A. L. M. de Gruvter, prof. F. Roels en de heer Michels en een cursus „Het ge sproken woord". Tenslotte geeft de heer F. A. Bibo een cursus verkoopkunde. AANBESTEDING VERBOUWING VAN HET IJMUIDEN SE REX-THEATER Naar wij vernemen is de verbouwing van het IJmuidense Rex-Theater tot schouwburg naar het ontwerp van prof. G. H. Holt, na onderhandse aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, de fa. J. Weber en A. J. Wijsman in Bloemen- daal. Sleutelgeld gevraagd De poltse heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de vier en twintigjarige Haarlemmer VV. F. B„ die aan een toekomstige huurder van zijn woning een bedrag van f 100 in ontvangst had genomen als sleutelgeld. Dit is in strijd met het huurprijzenbesluit.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5