c 3 Radio geeft Donderdag zo3n PANDA EN DE MEESTEÏDGEMASKERDE Wereldnieuws Woensdag 4 October 1950 Vandaag is het Diereiidag en in menig gezin zal de privé-menagerie dus welnet als het ongelijksoortige tweetal op onze foto, eens extra-verwend worden. Maar zou het niet aardiger zijn als wij ook op de andere 364 dagen van het jaar wat meer zorg en aandacht aan onze huis-, trek-, last- en andere dieren besteedden? Aannemers veroordeeld die te Hoge lonen betaalden De bijzondere politierechter te Amster dam behandelde drie gevallen van het be talen van niet geoorloofde lonen aan bouwvakarbeiders. Een aannemer, die deze zomer aan een aantal arbeiders lonen had betaald die 52 percent te hoog waren, kreeg een boete van 400 en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Een tweede aannemer die 30 percent te veel had betaald werd beboet met 200. Een derde aannemer hoorde zich veroor delen tot een boete van 500 en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De bedragen die hij boven de toelaatbare lonen had uitgekeerd waren verantwoord als „bouwkosten". PROF. D. VAN OS 25 JAAR HOOGLERAAR Prof. D. van Os, hoogleraar in de phar- macie en toxicologie, is tijdens een druk bezochte receptie in de aula van de Gro ningse Universiteit gehuldigd ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum als hoog leraar. De jubilerende hoogleraar, die ook buiten het universitaire leven een grote bekendheid geniet en een belangrijk aan deel heeft in de ontplooiing van het Gro ningse bedrijfsleven, is door talrijken toe gesproken. Een huldigingscomité bood de jubilaris een schilderij aan. Gevangenenbewakers voor het Gerechtshof Slechte toestanden in gevangenis te Hoorn Op 14 Maart van dit jaar heeft de recht bank te Alkmaar zes leden van het perso neel der gevangenis te Hoorn wegens hun ten laste gelegde mishandeling van gevan genen tot geldboeten veroordeeld. IJ. S., H. P. en J. P. kregen 100 boete, J. M. 25, R. W. 50 en G. A. B. 10. Dinsdag diende de zaak in hoger beroep voor net gerechtshof ie Amsterdam. De verdachte IJ. S., thans assistent der directie van de strafgevangenis te Leeuwar den, was in 1947 waarnemend adjunct- directeur van de gevangenis te Hoorn. Hem was ten laste gelegd, dat hij een gevangene, die op roken was betrapt, in het gezicht had geslagen. De procureur-generaal schetste in zijn requisitoir de slechte toe stand in de Hoomse gevangenis, die oud en vervallen was. De gevangenen begingen vele overtredingen. De verdachte moet sterk worden aangerekend, dat hij, juist in de hoge functie die hij bekleedde, een ge vangene heeft geslagen en daarmede een slecht voorbeeld had gegeven aan het ove rige personeel. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De volgende verdachte was de 61-jarige hoofd-gevangenbewaker H. P. Over zijn dossier zei de president: „Toen ik het door las sloeg mij de schrik om het hart. Het is onbegrijpelijk, dat zulke dingen in Neder landse gevangenissen kunnen voorkomen". De verdachte had, naar hij toegaf, ge vangenen geslagen om hen te dwingen be kentenissen af te leggen over hun ontvluch tingsplannen. De procureur-generaal achtte de ten laste gelegde mishandelingen bewezen. „Men moet de toestanden in de gevange nis in aanmerking nemen", zo zeide hij. „De gevangenen trachtten te ontvluchten en het was moeilijk orde te houden. Het ministerie van Justitie was op de hoogte van hetgeen er in Hoorn geschiedde en heeft de verdachte in zijn functie gehand haafd. Dit is voor mij een reden geen zwaardere straf te eisen, dan die door de rechtbank is gewezen, namelijk 100 of 30 dagen". Ook tegen de andere verdachten requi- reerde hij bevestiging van het rechtbank- vonnis. De directeur van de gevangenis verklaar de dat het gebouw in 1947 is gerestaureerd en dat er thans normale toestanden heersen. Op 17 October zal het Hof uitspraak doen. Karei Lotsy geopereerd Dinsdag heeft de heer Karei Lotsy, voor zitter van de KNVB, in het Diaconessenhuis te Haarlem een operatie ondergaan. Naar wij vernemen is de toestand van de patiënt goed. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL, 11485 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Dienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weer bericht. 12,33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.35 Piano recital. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Zigeunerkwartet. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.15 Accordeon. 18.30 De stem van de Christelijke vakbeweging. 18.45 Pla ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Kerkkoor. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Popu lair concert, 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pla ten. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Technische causerie. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropoleorkest. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Meisjeskoor. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Nieuws. 18,15 Sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Orkest-, concert. 20.00 Nieuws. «20.05 Actualiteiten. 20.15 „Pro musica", toonkunstkoor, Utrechts Stedelijk Orkest en solisten. 21.20 Hoorspel. 22.20 „Let op de bel". 23.00 Nieuws. 32.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Licht orkest. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Platen. 16.15 Schoolradio. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Radiomontage. 21.30 Platen, 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.47 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Vraag op 4 October: Vandaag is het Dierendag en de Dieren bescherming, die al zoveel jaren is opge komen voor het in nood verkerende dier, roert ook nu weer de trom om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van de strijd, die zij voert. Hoe noodzakelijk die strijd is, spreekt duidelijk uit de processen- verbaal zonder tal die door de politie we gens dierenmishandeling zijn opgemaakt. Zij bevatten staaltjes van weerzinwekken de wreedheden maar evenzeer van onna denkendheid en de weigering om zich in de positie van het mishandelde dier in te denken. Het is logisch dat de laatste ver grijpen in de meerderheid zijn, want de gevallen waarin sadisten aan het werk zijn geweest, zijn gelukkig incidenteel. Zo niet echter de jammerlijke toestanden, waar aan allerlei huisdieren zijn blootgesteld. Paarden met diepe wonden onder het tuig, smijtpartijen met kalveren op de vee markt, schandalige vervoerpractijken van veekopers, verwaarlozing van kettinghon den, zij figureren met monotone regelmaat in de politie-rapporten. En die dingen te gen te gaan, is één van de moeilijkste taken waarvoor de Dierenbescherming zich ge plaatst ziet. Want strenge straffen en zij zijn nog lang niet altijd streng^ genoeg zullen dit euvel niet uit de wereld helpen. Daarvoor is een stuk volksopvoe ding nodig. Wanneer men dit wil aanvatten, zal men er goed aan doen, de nadruk er op ie leg gen, dat dierenbescherming niet uit senti mentele overwegingen wordt gevoerd. Te veel primitieve lieden laten zich leiden door de vrees „kinderachtig" te zijn. 1-Iet respect voor het dier dient zich niet te uiten in de sfeer van „wat doet m'n oetepetoelie nou?", niet in het overmatig voeren van hondjes met voedsel waar een hóndenmaag beslist niet voor geconstrueerd is. Tal van huisdieren zijn door dergelijke pseudo- dierenvrienden tot zenuwpatiënten met een chronische darm-aandoening gemaakt en ook dat is dierenmishandeling. En het is al even verkeerd om grote honden gevan gen te houden in kleine stadswoningen waar het arme beest alle levensruimte ont breekt en waar zijn lot nauwelijks beter is dan dat van de kettinghond, die althans nog in de buitenlucht vertoeft. Er bestaan nog duizend-en-één misvat tingen over wat een dier toekomt. De man die een weidelijk jager uitmaakt voor wreedaard, beperkt de bewegingsvrij heid van zijn eigen levenslustige spaniël tot twee maal daags een blokje om aan de lijn. En hij vergeet dat die jager de wild stand op peil houdt, door voor voer en dekking te zorgen en alleen de dieren af schiet, die zijn revier beter kan ontberen. Het klinkt misschien zonderling om een jager als dierenvriend voor te stellen op 4 October, maar wij nemen dit extreme geval ter illustratie van een verhouding tussen mens en dier, die op een reële en natuurlijke basis berust, ontdaan van alle sentimentele en romantische franje, die allerlei goed-bedoelende maar weinig des kundige lieden er aan hebben geborduurd. Stel u op de hoogte van de levensbehoef ten van een dier en pas er u bij aan. Behan del het vriendelijk, rustig en kordaat. Breng het niet in de war met tegenstrijdige bevelen of verzoeken, die uw eigen grillig heid u ingeeft. Zorg ervoor dat het goed en natuurlijk gevoed wordt, bedenk dat zelfs een huisdier zich onder normale om standigheden in de buitenlucht plezieriger voelt. Bedenk dat het niet kinderachtig is een dier goed en verstandig te behandelen. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Bedenk dat het niet overdreven is een dier, dat in narigheid verkeert, te hulp te komen of een dieren-mishandelaar zonder pardon bij de politie aan te geven. Want het dier kan helaas niet persoonlijk zijn beklag in dienen. Het is weerloos en alleen dat legt al de verplichting op het terzijde te staan. Controle op prijsvoorschriften blijkt niet overbodig te zijn De vorige week heeft de Economische Controledienst wederom in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven controle uitgeoefend. In een veertigtal gevallen moest tot het aanzeggen van proces-ver baal worden overgegaan wegens vermoe delijke overtreding van de prijsvoor schriften. Bij deze controles bleek, dat een aantal bedrijven, waar eerder gecontro leerd was, zijn prijzen thans op een ge oorloofd peil had gebracht. Er waren ook bedrijven, die met een belangrijk hogere winstmarge werkten dan vóór 1 Juni 1950. Pr ij so Vertredingen werden geconstateerd bij enige kledingmagazijnen, bakkers, brandstol'fenhandelaren alsmede fabrieken van en kleinhandelaren in metalen huis houdelijke artikelen. Een deel der detail listen had zich tot het berekenen van te hoge prijzen laten verleiden door adviezen of voorschriften van de fabrikant. In deze gevallen is tevens tegen deze leveranciers opgetreden. Bij de plaatselijke prijzencommissies kwamen vele klachten binnen over win kelverkopen tegen te hoge prijzen. In een deel dezer gevallen bleek een nader on derzoek door de Economische Controle dienst nodig, dat veelal tot het, opmaken' van proces-verbaal leidde. Ook de naleving van de thans van' zo veel belang zijnde prijsaanduidingsvoor schriften werd gecontroleerd. Dit gaf in 25 gevallen aanleiding tot bekeuringen. Dak van onbewoonbaar verklaarde woning ingestort In Tilburg is het dak van een onbewoon baar verklaarde woning ingestort. Op het moment van het ongeval verbleven de echtgenote van de bewoner en haar zeven maanden oude baby in het huis. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Het uit vier personen bestaande ge zin heeft thans het huis dat tengevolge van het huisvestingsprobleem clandestien werd betrokken, moeten ontruimen. Voor lopig wordt het gezin bij de politie onder dak verleend. Te hoge kamerhuur gevraagd De Amsterdamse bijzondere politie rechter behandelde Dinsdagmorgen drie gevallen van ongeoorloofde kamerhuur- prijzen. Een kamerverhuurster, die 85 gul den per maand had geïncasseerd in plaats van de toegestane 45 gulden werd veroor deeld tot een boete van vijftig gulden. Een andere, die voor de huur van twee kamers plus keuken 110 gulden per maand inplaats van de toegestane 50 gulden ontving, kreeg een boete van 250 gulden en een man die dezer dagen naar Australië emigreert, kon de boete van 20 gulden voor zijn over treding van het huurprijzenbesluit meteen voldoen. De politierechter was deze over treder ter wille, omdat de man anders moeilijkheden zou kunnen krijgen met zijn vertrek uit ons land. Een gewezen sergeant-majoor van het vroegere K.N.I.L., die via een tussenper soon bijna een woning had gekregen, had deze persoon 75 gulden moeten betalen voor zijn bemiddeling. De tussenpersoon, die beweerde dat de ex-militair hem het geld had gegeven zonder dat hij er om had gevraagd, werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden. ADVERTENTIE Ondanks de grote prijs stijging verkopen wij tegen onze alom bekende oude lage prijzen I PRIMA JAVAKAPOK BEDSTEL met kussen 80 x 190 69.- DIVANBED met nelmatras 100% COCOS BOUCLÉ 70 bre") 100 breed, dubbelplat MOQUETTE TAFEL KLEED prima kwaliteit 140x170 AXMINSTER KARPET n 180 x 280 94.' HAARVELCURS" KARPET 200 x 280 PLUCHE voor over- gordijnen 120 breed WOL MOQUETTE TAPIJT 70 breed. Jaspé WILTON LOPER 50 breed met dessin WILTON LOPER 70 breed met dessin MARQUISSETTE katoen, 90 breed CRETONNE 120 breed, iris gebloemd VERTO BOUCLÉ TAPIJT 100 breed ENGELS WASDOEK 110 breed HOLTAP KARPET 200 x 275 SAMOA MATTEN 140 x 180 GOBELIN MEUBEL STOF 130 breed BOUCLÉ TAPIJT 70 breed BOUCLÉ LOPER 70 breed HAAR BOUCLÉ LOPER 50 breed WEEFSTOF voor over gordijnen 120 breed 25." 4.'° 8.3° 65.- 149.5° y 90 10.50 11.'° 17.50 45 2 75 6.'5 3_3° 45." 27." y 90 3.90 Leidenaars vierden 3 October-feest Dit jaar geen historische, maar een reclame-optocht Gisteren hebben de Leidenaars weer het feest van de derde October gevierd. Plet programma vermeldde de traditionele uit reiking van haring en wittebrood, een optocht, allerlei wedstrijden, cabaretvoor stellingen, kinderwedstrijden en een vuur werk tot slot. Tijdens de feestelijkheden ontving de 80-jarige heer W. van der Laan de zilveren eremedaille van de stad Leiden, aangezien hij jarenlang organisator van de feestelijk heden op 3 October is geweest. Het hoogtepunt van de dag was de op tocht, dit jaar bestaande uit een bedrijfs- parade, waaraan talloze zaken uit Leiden en elders deelnamen. Over het algemeen werden de historische optochten van vroe gere jaren meer gewaardeerd, dan de re clame optocht van nu. De belangstelling concentreerde zich gedurende de avond uren op het door de regens der laatste dagen volkomen doorweekte schuttersveld, waar een lunapark was ingericht. De mod derpoel waarin het weiland in de loop van de dag werd herschapen, heeft het kermis- plezier van de vele feestgangers wel enigs zins getemperd. Op 66-jarige leeftijd is in Den Haag overleden mevrouw A. M. A. Roghair— Bérèndes, een bekende verzorgster van zieke huisdieren. Ondanks haar invaliditeit verzorgde zij met grote liefde en toewijding voor dierenartsen en anderen, vele dieren. 26. „Wanneer ge iets groter zijt, broertje, dan zult ge mijn goede bedoelingen mis schien wel begrijpensprak Joris zoet sappig, terwijl hij met bekwame hand de taxi voortstuurde maar nu was, zonder dat hij het merkte, Panda helemaal uit de zak, en die vloog nu plotseling met een schreeuw op hem af! „Remmen! Stoppen! Onmiddellijk! Ik beveel het je!" riep Panda, en je begrijpt wel, dat Joris niet weinig schrok! „Tut, tut! Kalm! Spreken met de bestuurder is verboden!" zei hij nog, maar toen viel Panda hem aan, en natuurlijk verloor Joris toen de beheersing over het stuur. „Stoppen dan toch!" riep Panda, terwijl hij hem aan zijn armen trok.... en toen reed de auto door een hek heen en schommelde over een wei land. en terwyl de inzittenden met el kander worsteldensloeg de wagen met een knal tegen een boom! „Quo vadis gelijk de klassiekenbego7i Joris nog, maar de rest ging in de knal verlorenen Panda riep: „Ik zei dat je moest stop penmaar terwijl hij dat zei werd hij met een sierlijke boog in het luchtruim geslingerd. Financieringsfonds BVS Voor algemene vakdoeleinden Bloembollen Toen onze gulden deprec-ieerde, had dit natuurlijk ook invloed op de prijs van onze bloembollen in het buitenland. In Noord-Amerika en Canada echter vreesde men hierdoor dumping met Ne derlandse bloembollen en in Nederland werd het dan ook noodzakelijk gezien de prijzen te handhaven op het peil van vóór de devaluatie. Dit zou echter de expor teurs op deze landen niet onbelangrijke extra-winsten verschaft hebben en de re gering nam terstond maatregelen om dit te voorkomen. Een niet onbelangrijk per centage, zo werd bepaald, zou worden „af geroomd" en aan algemene vakdoeleinden ten goede komen. Teneinde dit te bereiken is thans opge richt het Financieringsfonds B.V.S. Alge mene Vakdoeleinden Bloembollen. Dit Fonds, dat onder beheer staat van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, heeft tot doel de geldmiddelen te verstrek ken ter financiering van de volgende al gemene vakdoeleinden van het'bloembol lenvak: onpersoonlijke reclame, weten schappelijk onderzoek en keuringsdiensten. Jubileumcongres van Horecaf Het jubileumcongres van de Nederlandse Bond van Werkgevers in de Hötel-, Res taurant-, Café- en Aanverwante Bedrijven, „Horecaf" is Dinsdag in Bellevue te Am sterdam begonnen. De voorzitter van Horecaf, de heer W. G. Meijer, begroette de vertegenwoordiger van de Belgische ambassadeur in ons land, voorts dr. W. L. Groeneveld Meijer, ver tegenwoordiger van de minister van Econo mische Zaken, mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretai'is-generaal van de Nederlands-Bel gisch-Luxemburgse douaneovereenkomst en de heer H. J. Jansen, algemeen secre taris van de Sociaal Economische Raad. Mr. dr. Jaspar hield een inleiding over het onderwerp „Internationale samenwer king" en de heer Jansen sprak over de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie. Dr. A. Plesman, die een rede zou hou den over het onderwerp „Wereldverkeer en Hotelwezen", was verhinderd te komen. Gisteravond woonden de congressisten in de Stadsschouwburg te Amsterdam een opvoering bij door de leden van de Neder landse Opera van de operette „Die Fleder- maus". Hedenavond wordt met een gala-banket de officiële feestviering besloten. Hongaars gezantschap in Den Haag onder bewaking Sinds Maandag staat het gezantschap van de Hongaarse Volksrepubliek in Den Haag onder politiebewaking. De Haagse politie deelt mede, dat tot deze maatregel is overgegaan wegens een „gepleegde bal dadigheid". Over de aard daarvan konden geen in lichtingen worden verstrekt. Een employé van het Hongaarse gezantschap verklaarde, dat politiebescherming was aangevraagd omdat politieke demonstranten provo cerend zouden zijn opgetreden. Nieuwe couponboekjes voor ziekenfondspremie De Ziekenfondsraad deelt mede dat bin nenkort voor de premie der verplichte zie kenfondsverzekering couponboekjes ver krijgbaar worden gesteld, waarvan de prijs, vergeleken bij die van de tegenwoordige couponboekjes, is verdubbeld. Dit betekent geen premieverhoging. Het bedrag, dat de werkgevers voor een couponboekje beta len, is een •oorschot op de door hen te betalen premie. Dat bedrag wordt in min dering gebracht op hetgeen de werkgevers op een later tijdstip aan de Raad van Ar beid of de bedrijfsvereniging, waarbij zij zijn aangesloten, aan premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering hebben te voldoen. De nieuwe couponboekjes worden gelei delijk in omloop gebracht. Van 1 Januari 1951 af zullen echter uitsluitend coupon boekjes van het nieuwe model verkrijgbaar zijn. Weekstaat van de Nederlandse Bank Saldo van het rijk slechts 175.millioen Op de weekstaat van de Nederlandse Bank is de invloed van de maandwisse- ling af te lezen: voorschotten in rekening courant zijn met ruim ƒ30 millioen toe genomen. Buitenlandse betaalmiddelen zijn de laatste tijd ruim toegevloeid, waardoor vorige week het recordbedrag van vor deringen op het buitenland tot een totaal van ƒ1.3 milliard werd bereikt. Thans ont stond hierop een reactie ten bedrage van 50 millioen, als gevolg van een verlaging der correspondenten in het buitenland. Tot een ongekend laag peil daalde het saldo van het rijk, namelijk tot 175 mil lioen. De hoogste stand van dit jaar was 643 millioen. De bijzondere rekening (te genwaarderekening) heeft thans de 1.3 milliard ver overschreden, grotendeels als gevolg van een overboeking van de andere vrije saldo's, die van ƒ407 tot 287 mil lioen daalden. Zoals te verwachten was, is de bankbiljettenomloop deze week toege nomen na in de afgelopen maand een laag terecord te hebben bereikt. De toeneming bewoog zich van 2758 tot 2824 millioen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Sjoerd Keulen, lampekappenfabrikant, wo nende te Haarlem, Voorhelmstraat 7. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem. Hubertus Wilhelmus Josephus Maria Lam- mers, koopman en winkelier in manufac turen. wonende te Beverwijk. Breestraat 105, aldaar handelende onder de firma Gebr.' Lammers. Rechter-commissaris: mr. H J Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Cohen, advo caat en procureur te Haarlem. Adrianus Duineveld, rijwielhandelaar, wo nende te Velsen Noord, Wijkerstraatweg 47a. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator, mr. A. W. Hellema jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: A. C. Vos, kleinhandelaar in groente en fruit, wonende te Purmerend, Plantsoen 1. Willem de Graaf, meubelfabrikant, wonen de te Haarlem, Kleverparkweg 35. D. A. van der Tuin, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 38. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondissements-recht- bank te Haarlem d.d. 1 Augustus 1950. waar bij Gerardus Ballentijn, industriëel, wonen de te Haarlem, Tuinlaantje 2—4, in staat van faillissement werd verklaard, met benoe ming van mr. L. V. Hoog, advocaat en procu reur te Haarlem, tot curator. Geen gewicht. Pandit Nehroe, de Indiase minister-president, heeft bij de opening van de elfde conferentie van het insti tuut voor de betrekkingen tussen de landen van het Stille Oceaangebied verklaard, dat het nationalisme op het ogenblik in elk deel van Azië een sterke macht is, waarmee rekening dient te worden gehouden. „Geen argu ment zal enig gewicht in de schaal leg gen bij een Aziatisch land als het in strijd is met de nationalistische gedach te in dit land, communisme of geen communisme", zo zeide Nehroe. Langzaam volgens letter. Driehonderdvijf- tig man toezichthoudend technisch per soneel van het Londense vliegveld hebben Dinsdag besloten uit protest tegen het ontslag van 52 collega's in „langzaam-aan-staking" te gaan. zj] zullen zich aan de letter van hun werkin structies houden en geen overuren ma ken. Bacon. Mejuffrouw Alice Bacon, onderwij zeres en dochter van een mijnwerker, is Dinsdag op het partijcongres te Margate tot presidente van de Britse Labour Party gekozen. Zij zal het voor zitterschap een jaar bekleden. Belachelijk. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat het door de Sovjet-Unie opgegeven aantal nog in de Sovjet-Unie verblijvende krijgsge vangenen „belachelijk klein" is. Een onderzoek in West-Duitsland heeft uil wezen, dat er nog een „zeer groot aan tal" is waarover geen rekenschap was afgelegd. De zaak zou mogelijk de vol gende week in de UNO besproken wor den. Wereldburgerlijke stand. Te Bern is de derde jaarvergadering gehouden van de internationale commissie voor aangele genheden van de burgerlijke stand, waarbij Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland zijn aange sloten. Er werd een protocol onderte kend waarin het doel van de organisa tie omschreven is, in de eerste plaats het inrichten van een uitgebreide docu mentatie over de nationale regelingen op het gebied van het personen- fami lie-, staatsburgerschaps- en burgerlijke- standsrecht. Tweemaal gebakken. De wereldberoemde porceleinfabriek „Rorstrand" te Lidkoe- ping (Midden-Zweden) is door brand geheel verwoest. Sportief. De Pakistanse minister-president Liaquat Ali Chan heeft in de wetgeven de vergadering meegedeeld, dat hij kortgeleden zijn Indiase ambtsgenoot Pandit Nehroe schriftelijk heeft voor gesteld, alle geschillen tussen hun beide landen, die niet binnen vier maanden door onderhandeling kunnen worden bijgelegd, aan de beslissing van een scheidsrechter over te laten. Diens be sluit zoü dan voor beide partijen bin dend moeten zijn. „Pollpt De Hamburgse politie heeft on verwacht een groot aantal communis tische leiders van de onder communis tische leiding staande „Vrije Duitse Jeugd" en het „comité van jonge strij ders voor de vrede" gearresteerd. Vol gens communistische gegevens werden 180 arrestaties verricht door de „poli tieke afdeling der Hamburgse politie". Het betrof bijna alle communistische leiders. Volgens een communistische functionaris zouden de gearresteerden terecht staan „wegens het verstoren der openbare orde". Ook de ex-senator Friedrich Dettmann, communistisch fractieleider, is in Hamburg gearres teerd. Hij is bestuurslid van de com munistische partij. Staking. Ruim 1.500 stakende onderhouds- arbeiders van de gasbedrijven in Noord Londen hebben eenstemmig besloten het werk niet te hervatten. Op een massa bijeenkomst hadden vakverenigings functionarissen, die tegen de staking zijn, getracht de mannen weer aan het werk te krijgen. De stakers besloten in elk geval tot Donderdag te blijven sta ken. Op die dag zullen tien stakings leiders, die zijn gedagvaard, worden geboord. De stakers eisen een loons verhoging van drie pence per uur. Philosoof. Men heeft de maat genomen van Winston Churchill's ringvinger, voor de gouden ring met de minerva-kop welke op 10 October aanstaande aan zijn rechterhand gestoken zal worden bij zijn ere-promotie tot doctor in de phi- losophie aan de universiteit van Kopen hagen. De omtrek van de ring zal zeven-en-een-halve centimeter zijn, al dus weet de „Manchester Guardian" te melden. Churchill en zijn echtgenote zullen Maandag per speciaal vliegtuig naar Kopenhagen gaan, waar zij te gast zullen zijn van de Deense Koning en Koningin. Ramp. Te Barranca Mermeja. een oliecen trum 280 km. ten Noorden van Bo gota in Columbia, zijn 28 personen bij een scheepsbrand omgekomen, zo meldt het Columbiaanse blad ..Tiempo". Een sleepboot van 443 ton, die olie en pas sagiers vervoerde, werd door de blik sem getroffen en is in brand gevlogen. Zes personen werden ernstig gewond. Toen de vlammen uitgedoofd waren, vond men het lijk van de kapitein, die nog het stuurwiel omklemd hield. Aanwinst. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft Dinsdag bekend ge maakt dat een nieuwe, volledig geoefen de divisie van 23.000 man infantrie aan de Amerikaanse strijdkrachten is toe gevoegd. De Verenigde Staten hebben thans 11 legerdivisies, die of actieve dienst doen in Korea, oi' onmiddellijk beschikbaar zijn voor gevechtshande lingen elders. Erkenning. De regering der Verenigde Staten heeft de UNO meegedeeld, dat op 27 Augustus twee Amerikaanse bom menwerpers „bij vergissing" boven Chinees grondgebied hebben gevlogen en een vliegveld ten Zuid-Westen van Antoeng hebben beschoten. Deze ver klaring is een antwoord op de Chinese beschuldiging, dat Amerikaanse vlieg tuigen bommen hebben geworpen op Chinees gelbied. Herwaardering van het pond ster ling „niet in ernstige overweging" Uit Londen wordt vernomen, dat de En gelse autoriteiten de mogelijkheid van her waardering van het pond sterling „niet in ernstige overweging hebben genomen". Volgens deze bron zou het dwaasheid zijn het pond te herwaarderen en de voordelen te niet te doen van de vorige devaluatie juist in de tijd, dat deze het beoogde effect heeft.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2