LANDHUIZEN Predikbeurten Hyacinthen op glazen aCI v. imp eten HERBODWPLICHT OORLOGSSCffADE BOUWMAATSCHAPPIJ I -Clowntje Riek Zaterdag 7 October 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 4 Hildebrand-bazar in de Vleeshal Wanneer Dinsdag in de Haarlemse Vleeshal de grote bazar voor de Diaconie der Nederlands Hervormde gemeente wordt geopend, zal de heer C. Nel een zucht van verlichting slaken. Want van dat ogenblik af zal hij er in ieder geval niets meer aan kunnen doen of deze snuisterijenhandel voor een goed doel een succes wordt of niet. Van April af heeft hij iedere dag uitgebuit om de voorberei ding zo gedegen mogelijk te doen zijn, heeft hij alle mogelijke soorten kisten en kistjes beplakt en geschilderd, heeft hij middagen en avonden voor de ezel gestaan, brieven geschreven, met autoriteiten ge sproken en nog duizend-en-een-dingen meer. Nu tilt de heer Nel niet zo erg zwaar aan deze dingen, want in de veertig jaren dat hij zijn krachten aan de Haarlemse diaconie heeft gegeven heeft hij tientallen bazars georganiseerd: in Biedermayer- en in sprookjesstijl, Oosters of modern, tel kens weer andere en in de grond van de zaak toch steeds hetzelfde omdat het altijd weer om dezelfde dingen ging. Deze keer heef hij de Camera Obscura tot onderwerp genomen en wie op het ogenblik een onbescheiden blik in de Vleeshal.werpt, zal ontwaren hoe de ama teurschilder Nel de voornaamste figuren en scènes uit het onsterfelijke boek van de Heemsteedse predikant kleurig heeft vastgelegd: het verguldavondje. Als-het- kindje-binnenkomt, Hoe-warm-het-was, een onaangenaam mens In de Haarlem merhout. Kegge, Nurks, Stastok en in deze omgeving mocht natuurlijk Keesje, het diakenhuismannetje, niet ontbreken. Die schilderijen worden aan de wanden op grote tapijten opgehangen, een achter iedere stand. Wie de ingang gepasseerd is zullen direct twee oude Haarlemse bekenden op vallen: de kommiezenhuisjes van de Grote Houtbrug langs welke ook meneer Buis is gewandeld toen hij zijn vriend aan de Twijnderslaan ging opzoeken. De bazar bevat verder natuurlijk alles wat zo'n goedmoedige geldklopperïj attrac tief maakt: er is een waarzergster in haar Perzische woning, een postkantoortje waar men pakjes van onbekende kennissen kan afhalen, een sneltekenaar, een theesaron. In het centrum is een podium gebouwd, waarvan de achterwand een gezicht in de Hout voorstelt. Op die verhoging zullen gracieuse danseressen menuetten- uitvoe ren, nauurlijk ook in passende costume- ring. Het opbouwen van een dergelijke bazar is in de Vleeshal geen kleinigheid omdat de gemeente er terecht angstvallig voor waakt, dat niets beschadigd wordt aan de schepping van Lieven de Key. Dat wil zeggen, dat er vrijwel niet met spijkers en dergelijke gewerkt kan worden. Met be hulp van ingenieuze steigerconstructies werd dat dan ook vermeden. De bazar zal tot en met 14 October ge opend zijn. c ADVERTENTIE en bloembollen voor de kamer. Bloemenmagazijn Veertigjarig jubileum bij N.V. Stork Hijsch De heer M. Pieters herdacht Vrijdag het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Stork Hijsch. Na eerst enige tijd als draaier werkzaam te zijn geweest, werd de jubilaris overgeplaatst naar de tekenkamer en op het ogenblik geldt hij als een bekwaam constructeur. Collegae hebben de heer Pieters in de koffiekamer op hartelijke wijze gehuldigd. De chef van de afdeling kranen, de heer F. W. Rietman, gaf een overzicht van de werkzaamheden die de jubilerende constructeur in de loop der jaren heeft verricht en de heer J. P. Meijer sprak hartelijke woorden namens de collegae. Hij overhandigde de heer Pieters een radiotafel en de echtgenote van de ju bilaris werd verrast met een fraaie tuil bloemen. Mejuffrouw D. van Dalen bood namens het jubileumfonds bloemen aan. Tevoren was de heer Pieters door de di rectie ontvangen, die hem een gouden pols horloge en een geschenk in couvert over handigde. Nachtdienst apotheken Haarlem: Bos en Vaart apotheek. Bos en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Apotheek Flo rijn, Grote Houtstraat 78. telefoon 10500. -H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. telefoon 10354. Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. Heemstede: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206208. Bloemendaal: Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalse weg 85, Bloemendaal. ADVERTENTIE „Hout en Plantsoenen" spoort giftige doornappel op Zoals wij enige dagen geleden reeds meldden heeft zich bij twee Velsense kin deren. die van de zeer giftige doornappel, Datura Stramonium, hadden gegeten, een ernstige vergiftiging voorgedaan. De be handelende specialist deelde ons mede dat zij thans het ziekenhuis kunnen verlaten. Indien de kinderen echter ook maar enige milligrammen meer van de zaden hadden gegeten, zou dit zeker de dood tengevolge hebben gehad. Het is dan ook van groot belang dat ouders en verzorgers hun kinderen wijzen op het grote gevaar dat er schuilt in het eten van bessen of vruchten die ze niet kennen. Behalve de hier genoemde en af gebeelde Datura zijn er nog andere plan ten die zeer giftig zijn, ondermeer het Doodkruid of Atropa Belladonna. „Hout en Plantsoenen" zal ook in de gemeente Haarlem een onderzoek instellen of er op braakliggende terrein wellicht dergelijke exemplaren van de Datura voorkomen. Deze zullen vernietigd worden waarmee men tevens de zaden geen kans geeft een volgend jaar tot nieuwe planten uit te groeien. In de onderhouden parken en plantsoe nen komen de planten niet voor. ADVERTENTIE NOG OUDE PRIJZEN DIVANBED met gezondh. matras 24.90 OPKLAPBED met gezondh. matras 1 pers. 80 breed 37.90 2 pers. 120 breed 52.75 STALEN LEDIKANT sleemodel gez. matras 1 pers. 80 breed 32.90 2 pers. 120 breed 44.90 Bedden-Speciaalzaak fMS JAN SVV EG yXf t/o Station HAARLEM TELEFOON 14329 Diefstal van vazen en bloemen op begraafplaatsen Het komt helaas meermalen voor dat op de Algemene Begraafplaats te Haarlem bloemen of vazen van graven ontvreemd of weggenomen en op andere graven geplaatst worden. Onlangs is het personeel er in ge slaagd enkele daders te betrappen, met als gevolg een proces-verbaal. Aangezien het, ondanks het verscherpte toezicht op de begraafplaatsen, zeer moei lijk is aan dit euvel paal en perk te stellen, zal zo deelt de directie der begraaf plaatsen mede de medewerking van het publiek uiteraard op hoge prijs worden gesteld. Men wordt dringend verzocht ge constateerde gevallen onmiddellijk bij de opzichter of het personeel der begraaf plaatsen aan te geven. Het koor Katholiek Haarlem geeft op Donderdag 12 October in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering van het orato rium „De Jaargetijden" van Jos. Haydn onder leiding van Albert de Klerk. ADVERTENTIE Haarlemmer onderscheiden wegens moedig gedrag Gistermiddag heeft de kapitein-luitenant ter zee B. J. Velderman op het voorplein van de oude Alexanderkazerne te 's-Gra- venhage, waar het marine-detachement baksgewijze stond aangetreden, het ere teken voor belangrijke krijgsvemchtingen met de gesp „Timor 1942" uitgereikt aan de kapitein-luitenant ter zee W. J. Kruijs, de luitenant ter zee' eerste klasse H. W. Keesom en de majoor-constabel D. A. Hof land, de laatste uit Haarlem. Spreker rele veerde de dappere wijze waarop de onder scheidenen zich gedragen hebben toen in 1942 Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" een aantal Nederlandse en Australische strijdkrachten van Timor heeft geëvacueerd, terwijl de Japanners zowel ter zee als uit de lucht dit transport met hevig vuur bestookten. De zelfde ondex-scheiding werd toegekend aan de luitenant ter zee eerste klasse J. J. Steensma, die wegens dienstverrichtingen bij de uitreiking niet aanwezig kon zijn. EXAMENS Geslaagd aan de Universiteit in Leiden voor het candidaatsexamen Nederlands recht de dames W. H. van der Laan en C. H. Nottrot te Haarlem. ADVERTENTIE Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 bestaande uit: Soep - Loempia - Bami of Nasigoreng - Koffie HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375. ADVERTENTIE RIANTE RUIME TE OEGSTGEEST met groot eigen park en flinke tuinen. Koop prijzen f 16.500 en f 16.000. Het enorme succes dat de N.V. Standaardbouw heeft gehad met de bouw van de eerste 60 Landhuizen aan en nabij de Rijngeesterstraatweg te Oegstgeest, is aanleiding geweest dat thans wederom wordt aangevangen met de bouw van 70 Landhuizen van hetzelfde type, doch thans met groot balcon aan de voorzijde en verder nog diverse architectonische en andere ver beteringen. De koopprijs bedraagt C 16.500 voor de hoekhuizen en f 16,000 voor de tussen- huizen. Speciaal voor gerepatrieerden wordt een contante bijdrage van ongeveer f 4-000.per huis verstrekt, terwijl verder een flinke hy potheek beschikbaar is. De huizen bevatten: Beneden: flinke woon kamer met eethoek. keuken, W.C.. kelder kast, voor(zij)- en achtertuin. Boven: drie flinke slaapkamers, douchekamer, balcon, kasten, vaste wastafel, enz. Alle huizen worden prima uitgevoerd in geheel vooroorlogse normaalbouw. Ten behoeve'van de door de N.V. Stan daardbouw ter plaatse te bouwen panden wordt een groot eigen park ter oppervlakte van ruim 12.000 vlerkante meters, voorjiëft van speelweide, gazons, borders, broeikassen, vijvers, enz. aangelegd. Aan ieder wordt vestigingsvergunning ge garandeerd. Inlichtingen, tekeningen, enz. N.V. stan daardbouw. hoofdkantoor Bezuidenhoutsche- weg no. 127. 's-Gravenhage, Tel. 77.08 87 en 77.03.17. welke eigen herbouwplicht vervult, wenst in contact te komen met hen die hun herbouwplicht, ver bonden aan een inschrijving in het Grootboek van de Wederopbouw, nog niet vervulden. Brieven of inlichtingen: A.V.O.H. Prins Hendrikstraat 16, 's-Gravenhage, Tel 33.29.75. Het is met de Haarlemse bioscoopprogram ma's aitijd hollen of stilstaan: de ene week kan men geen keus maken omdat er niets van zijn gading te vinden "is, de andere keer komt men bijna tijd te kort om alles wat de moeite waard is af te lopen. Dat geval doet zich deze week voor. Aan de top gaan na tuurlijk „Whiskey als water" in City en „The big lift" in Rembrandt, Engelse en Amerikaanse humor op honderd meter vai^ elkaar. Beide rolprenten werden deze week reeds door ons besproken. Onmiddellijk daarna behoort het Spaar- n e-t h e a t e r te volgen. De getrouwen voor de cowboy- en sensatieverhalen zullen wel spoedig door hebben dat „Een vrouw uit het volk" wat steviger kost is dan zij gewoonlijk te verwerken krijgen. Maar we twijfelen er niet aan of ze zullen zich door de drama tische kracht van een Anna Magnani nog meer laten meeslepen dan door de brani van een Gene Autry of een Roy Rogers. Het is al bijna twee jaar geleden, dat we over deze film schreven, zodat we in enkele woorden de inhoud zullen weergeven. De volksvrouw Angelina uit Rome is even rad van tong als doortastend. Zij voert haar lotgenoten in de armoedige buitenwijken van de Euwige stad aan in een spontaan en-massaal protest tegen allerlei misstanden. Het begint met een paar onschuldige acties, doch het eindigt in een bestorming van een complex nieuwe hui zen en een poging om Angelina in de Kamer te brengen. Dat brengt zoveel intriges met zich, dat Angelina zich nog net bijtijds uit het wespennest weet te redden, zij het niet zonder steken op te lopen. De regie is van Luigi Zampa die zijn vakmanschap reeds bewees met „In vrede leven". De meeste bewondering gaat toch altijd weer uit naar de bezielde creatie van Anna Magnani. En de langste film van de week: „Voor wie de klok luidt" in Frans Hals. We hebben ons afgevraagd met welke gevoelens de toeschduwers de ruim twee uur durende vertoning zullen gadeslaan. Zal het, zoals het ons verging, met schaamte zijn omdat Franco de kans heeft gekregen te evolueren van een ordinaire rebel tot een bijna bevriend staatshoofd? Deze verfilming van het be roemde boek van Ernst Hemingway brengt het taaie verzet van het Spaanse volk tegen de opstandige militaire kliek tenminste spec taculair in herinnering. Maar tegen dat schouwburg-achtige richten zich juist onze bezwaren. Hemingway toch schreef zijn boek niet om de gevechten en de wapenfeiten, maar juist om de hopeloze verwarring te tonen waaraan het menselijk hart ten prooi is wanneer het bestormd wordt door gevoe lens van liefde en haat, afkeer en genegen heid, verhevigd nog door de alles zo veel feller makende krachten van de oorlog. Sam Wood. eens regisseur van zo'n fijnzinnig werk als „Onze stad", heeft de auteur op de letter gevolgd, helaas niet naar de geest. Daarom is zijn „Klok" een kijkspel gewor den, een effectstuk rijk aan pakkende scènes, dik in de verf vanwege de technicolor. Men sen, die eens een avond van een film wil len smullen, zoals zij dat ook van een dik boek zouden kunnen doen, zullen zeker niet teleurgesteld worden. De namen van Gary Cooper en Ingrid Bergman staan bovendien voor menige pakkerd borg, ook in dat op zicht komt iedereen aan zijn trek. Maar het drama van de Spaanse burgeroorlog gaat achter zoveel filmliefde schuil. J. H. B. „In het Wilde Westen" (Cinema Palace). Bud Abbott en Lou Costello moesten onvermijdelijk eens in de streek terechtkomen, waar alle filmkomieken ge durende hun capriolen op een kwade dag verzeilen, namelijk in het land waar de revolvers het meest-gebruikte conversatie middel zijn en waar de kogels om ieders oren iluiten als vliegen in de zomer. Bud Abbott en zijn onverstoorbare kameraad beleven in Wagon-Gap benauwde avonturen en hun vege lijven lopen honderden gevaren, niet alleen door de fluitende kogels doch evenzeer door de charges van een resolute weduwe, die blijkbaar de liefde als een oorlog en het huwelijk als een capitulatie (van de man) ziet. Abbott is haar tegen partij en zijn heldhaftige verdediging tegen de „speerpunten" van de weduwe dreigt menigmaal ineen te storten, doch de redding komt zijAet na een reeks opwindende belevenissen die Wagon-Gap op stelten zet ten en er. volgens het vrolijke gebruik in Wild West, een zeef van maken. Abbott, die volgens eigen verklaring on toerekenbaar is. het kan bewijzen ook, geeft zijn bekende grappen overvloedig ten beste en hij levert het bewijs zo overtuigend, dat men hem onmogelijk zou kunnen tegen spreken: Het voorprogramma geeft onder andere een kleurenimpressie van Mullens over Prinsjesdag en een aardig tekenfilmpje van de slimme specht. J. L. Vulcano (Luxor). Het neo-realisme dat vooral in de Italiaanse filmindustrie veel opgang maakt, is ook het voornaamste kenmerk van de door William Dieterle zo knap geregïseerde rolprent „Vulcano". De cineast filmt een kleine tragedie op een rotsachtig eilandje in de Middellandse Zee: Een aloud verhaaltje met als middelpunt Magdalena, een meisje dat achttien jaar geleden de wereld in trok met een man die haar later bedroog. Ze raakt op het ver keerde pad en wordt door de zedenpolitie naar haar geboorteplaats vei-bannen.' waar ze niet op kan tegen de primitieve stugheid van de bevolking. Haar argeloze zusje Maria wordt verliefd op de duiker Doneto die een handelaar in blanke slavinnen blijkt te zijn en Magdalena tracht zijn sinistere plannen te verijdelen. Als haar dat niet lukt, ver moordt ze hem. Dan komt het dramatische einde: de vulkaan barst los en Magdalena wordt bedolven onder gloeiende lava en val lend puin. De actrice Anna Magnani toont in een aantal fascinerende scènes haar talent op overtuigende wijze en de lieftallige Geral- dine Brooks geeft een perfecte vertolking van de rol van Maria. Naast de vele onvol komenheden het zwakke scenario bijvoor beeld geeft deze film veel te genieten aan overtuigend spel en prachtige natuur opnamen. L. v. B. ADVERTENTIE Jubileumportretten „RICHE FOTO ART" 169 GROTE HOUTSTRAAT - TEL. 13472 Voor de Milderen Ja, daar lag Bunkie. Hij hoorde of zag niets. De pijn had hem bewusteloos gemaakt. Rick knielde wanhopig bij zijn vriendje neer. „Wat zou hij toch hebben?" jammerde hij. De Kabouter kwam er ook gauw bij. „Stil maar" troostte hij. „Het is misschien zo erg nietO, kijk eensz'n arm bloedt! Hij is gewond. Daar moeten we gauw wat aan doen!" Rick nam voorzichtig Bunkie's hoofd in zijn arm en lichtte hem wat op. „Bunkie", fluisterde hij. „Bunkie.kun je me niet horen? Wat is er met je gebeurd?" „Hij hoort niets", zei de Kabouter. „Laat hem maar, dan voelt hij geen pijn ook. We zullen hem gauw verbinden en dan meenemen naar het dorp!" ZONDAG 8 OCTOBER 1950. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. B. van Gelder. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. 5. H. J. Voors. 7: Ds. H. J. Drost, van den Haag. Zangdienst van 6.407. Organist Hen drik Lasschuit. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest. Xoorderkcrk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. J. van Elden. Oostcrkerk 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Av. 7: Ds. J. Bronsgeest. Ka pel Sarcpta. 9.30: Ds. B van Gelder. Kin- derkerk. 10.45: Ds, W. Oorthuys, van Bever wijk. Bakenesserkerk. 9.30: Dhr. A. J. van Houwelingen Kijkhoek. Kinderkerk. Diaco- nessenhuis 4,30: Ds. S. H. J. Voors Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Jcugdka- pel. Noord. 10.30: Dhr. D. Boer, Oogstdienst. Oost 10: Dhr. J. de Nie. Centrum 10: Dhr. J. Vermeer. West 10: Dhr. D. Selling. I. K. O. R., Begijnhofkapel. 8.30: Ds. F. R. A. Hen- kels. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstr. 6. 10.30: Dr. J. de Graaf. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dinxanche 8 Octobre a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur Ch. Cabanis. de Leyde. Church of England: Sunday Oct. 8th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel. Evensong followed by Holy Communion. Rev. R. O. Tasker. Stads- Evangciisatie, Lange Herenstr. 6, 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist te Gouda. Woensdag 8: P. Wester. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Zendeling G. v. d. Weg, Driebergen. 5:, Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugd' bijeenkomst. Opwekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam.Met medewerking van het Zangkoor der Vrije Baptistengemeente te Amsterdam. Ned. Herv. Evangelisatie, Park- laan 34. Woensdag 7.30: Ds. W. L. Tukker, Delft. Vrije Evang, Gemeente, Bakenesser- gracht 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings, uit Enkhuizen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.45: Ds. A. Breeveld, Surinaams Predikant, Evang .Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C Souten- dijk. Peuz'elaarsteeg 3. 10.30: Dhr. J. A. Schreuder. Jeugddienst. Remoustr. Geref. Gemeente. 10 30: Dr. J. W. Herfst Geref. Kerk. Kloppersingclkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. D. Hoorweg Jr.Wilhelminakerk 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer. 5: Ds J. A. Tiemens. Res. Legerpred. te Haarlem. Zuiö- Oosterkerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. v. Arkel, Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos, Geref. Gemeente. Park laan 21. 10 en 5: Dhr. L. Vogelaar, van Rot terdam. Woensdag 7.30: Ds. Vergunst van Zeist. Geref. Gemeente onder het Kruis., Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeen te, Ged. Oude Gracht. 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk Raaks. 10 en 5: Ds. M. Hoitrop. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. O.l.v. Maj Korts. 10: Altaardienst. 7: Openluchtmeeling Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst Donderdag 8: Heiligïngsdienst. Bapliste Ge meente, Parklaan 34. 9.30 en 5:Dhr. F. Oos- terwijk. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem' Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: E. Schuurman. 10: Zondagsschool Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 8. 10: Samenkomst iBroodbreken)Pinksterevangelisatie. Ged. Oude Gracht 47. Zaterdag 8: Openluchtsa menkomst, Parklaan hoek Kruisweg Zuid zijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangeliepi'edikïng. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 6.30: Samen komst. Gemeente Gods, Jansstraat 85. zaal 5 10 en 7.30: J. Jeeninga. Kruislager, Wolstr. 7. 10: Wijdingsüienst. 8: Verlossïngssamen- komst. Donderdag 8: Grote Verlossingssa menkomst. De Christengemeenschap. Jans straat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10,30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst Mött- linger Samenkomst, Tetterodestr. 109. Vrij dag 8: Ds. W. Plug. van de Hezenberg te Hattem. Psycho-Synthese. Rest. Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Onderwerp: De onmacht van het geweld. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83 10,30: Wijdings morgen. Dhr. Ir. Felix Ortt, Soest. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d Loos, Jeugdappèl. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. H Avondm. 7: Dr. H v. d Loos. Ned. Pret. Bond. Berken straat 10. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Amsterdam Ver. Doopsgez. Gemeente, in de Noorderka pel, Minahassastraat. 17.45: Mej. B. Luikinga, Jeugddienst. Geref. Kerk, Noord- Schoter ADVERTENTIE Harriet Hubbard Ayer maakt bekend dat haar specialiste in Holland de eerste demonstratie zal geven in de salons Van Loenen Frcres, 8 Ostadestraat, Haar lem. Behandelingen na afspraak. Tel. 14851. 89, Faubourg Saint Honoré kerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Prof. Dr. G. C. Berkouwer Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds, J. C. Maris. Leger des Heils, Coramstraat 4. 10: Altaar, dienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten, 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein, 8: Ver- lossingssamenkomst. Alles onder leiding van de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Don derdag 8: Zendingssamenkomst o.l.v. majoor Loriet v. Amsterdam. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema, H. Avondmaal. 19: Ds. Henkels. Kapel N. Vre- denhof. 10.30: Ds. Oskamp. 19: Ds. v. Nieu- wenhuijzen H. Av. Aula Chr. Lyceum. 1045: Ds. v. Nieuwenhuijzen, Ned .Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem. Rotterdam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds, J, A. Tiemens, Rcs. Legerpred. te Haarlem. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Koediefslaan. 10: Ds, A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Ger, Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holk, Hoogleraar te Leiden. BENXEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Oorthuis, te Beverwijk. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. Maranatha, Donkerèlaan 11.45: Zon dagsschool, 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4, 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg., Haarlem. Socfi-Bewc- ging, Acacialaan 28. 11: Dienst. Vrije Katli. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEX. 10: Dr. Ch. de Beus, H. Av. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. H stede. In de Aula van het Kennëmer Lyceum. Adr. Stooplaan. Jeugdappèl in de Geref. Kerk a. d. Croesenlaan. 8: Sidney Wilson. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn v. Draat. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. H. Doop, 11.45: Kinderkerk. 7: Ds. W. J. van Elden, Haarlem. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. D. Zwart, HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda, H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. M. Ros. Doopsgez. Ge meente 10.30: Ds. C. P Hoekema, van Haar lem. H. Doop. Medew. van het zangkoor. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. Mr. G. A. Alma. Lisse. Abbenes. 9.30: Ds. M. C Don. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel 10: Cand, J. Irik. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuèlkerk. 10 en 5: Ds. J. Meilink. Geloof en Llefdekerk. 10: Ds. H, Tulp. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk, 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. „De Toorts" 10: Ds. G. J. Waar denburg. Haarlem. „De Kapel" 5: Dhr. H. W. Hofmeester. Hilversum. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds Duyvendak. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 9 en 10,30 :Ds. G. H. van de Woord. Evange lisatie „Bethel", Oost-Kolk,-10: Dh*r, H. de Wachter, uit Beverwijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Kuil man, van Leiden. 5: Ds. Mr, G, A, Alma Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. Leenderts, van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Teeu- wen, van Diemen. Geref. Kerk (Art. 31) 10,30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier, Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesüienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, Ned. Herv, pred. te Zaandam. Geref. Kerk. Ju- lianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter Ned. Chr. Gemeenschapsbond. gebouw „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. Pa rochie H. Agatha, Gr. Krocht: H.H. Missen om 7, 8.30 en 10: de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45 n.m. ADVERTENTIE Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SANTPOORTERPLEIN - TELEFOON 19706 HAARLEM FEUILLETON Geen Blijvende Stad Oorspronkelijke feuilleton door Herman van Hattum 9) Merkwaardig zoveel vondsten zich voor deden, als een mens bij alle gebeurtenissen, hoe onbetekenend overigens, zich het hoe en waarom afvroeg. „Heb je dat ook wel eens, Dolf", vroeg Liane, toen ze uit de tuin terugkwam met een reusachtige bos bloemen, „in sommige ogenblikken, vooral op een avond als deze, dat je eigenlijk wel alles in de steek zou willen laten en er vandoor gaan, zo maar, zonder een bepaald doel, alleen maar om weg te gaan, om gehoor te geven aan die onbestemde aandrang, die in je naar boven komt?" „Ach", was na enige seconden zijn glim lachend gegeven antwoord, „wij mensen zijn en blijven de zwervers, die zich nooit helemaal thuis gevoelen en die altijd in zich de behoefte zullen gevoelen tot onder zoek, die erop uit willen trekken naar verre, vreemde landen. De gelijkenis van de verloren zoon behandelt een algemeen menselijk gegeven, een houding, die in onze tijd evenzeer voorkomt als in die dagen. Maar het is gemakkelijker aan die drang voor een moment het zwijgen op te leggen, wanneer je het betrekkelijk goed hebt, dan wanneer je, zoals toch ook duizenden mensen, met zeer hard werken van de vroege morgen tot de late avond nog maar nauwelijk een karig stuk brood kunt ver dienen'. „Ik vind, dat dat helemaal niets te ma ken heeft met je maatschappelijke wel stand of zo", zei Liane. Ze was vaak in de contramine. Dat hoorde zo bij naar. Mis schien sprak ze alleen maar tegen om te gengesproken te worden, om reactie uit te lokken. En ze ging verder: „Dat gevoel overmeestert je zonder dat je er zelf iets aan kunt doen. Het is er voordat je er erg in hebt. En meestal is het ook weer ver dwenen voor je het weet. Maar om even op die verloren zoon uit de gelijkenis terug te komen die had het toch óók goed bij zijn vader en toch wilde hij weg!" „Misschien heb je wel gelijk", gaf de predikant aarzelend toe. „Maar ik was eigenlijk nog niet uitgesproken. Ik wilde zeggen: zolang het ons maatschappelijk goed gaat, kunnen we beter aan die ver leiding weerstand bieden, omdat we ons dan afvragen, waar we terecht zullen ko men en onder welke omstandigheden we, eenmaal in den vreemde aangeland, zullen moeten leven. En dan hebben de meesten van ons nog wel zóveel nuchter, gezond verstand, dat ze zich nog wel duizendmaal bedenken voordat ze een behoorlijke posi tie, een goed huis en een bepaalde zeker heid van leven weggooien, zonder iets anders ervoor in de plaats dan de blote hemel, een bank in het park en een homp gebedeld brood hier en daar. „Op een avond als deze", vervolgde Liane, en het kwam de predikant voor, dat ze niet eens naar zijn woorden had ge luisterd, „zijn er zulke vreemde geluiden buiten, hangen er zulke vreemde geuren in de lucht, dat een mens wel een ras- materialist zonder enige artistieke inslag moet zijn om niet dat vreemde heimwee, dat wonderlijke verlangen te voelen. Het is net of ergens heel ver weg een groot geluk op je licht te wachten en of je niets anders zou hebben te doen dan er heen te gaan om het te bezitten. Je voelt je er gens naar toe getrokken worden met een ondefinieerbare kracht, die als het ware uit het hart van de natuur komt. Ik ge loof, dat het in de grond der zaak alleen maar kleinburgerlijke lafheid is, die ons er van weerhoudt het te doen". „Zonder mijzelf kleinburgerlijk en laf te vinden", antwoordde hij misprijzend, „moet ik je toch zeggen er niets voor te voelen gehoor te geven aan allerlei oncontroleer bare influisteringen van-bi.nnen. In feite is het noch burgerlijkheid, noch lafheid, dat een mens van deze dingen terughoudt, maar gezond verstand. Hij weet dat hij in het verre land na enige tijd even goed weer heimwee zou krijgen naar het land van zijn geboorte, als hij het thans had naar het vreemde. Denk aan de verloren zoon. Je moet zijn geschiedenis helemaal nemen en niet half. En meen niet, dat het alleen maar kwam, omdat het hem zo slecht ging naderhand. Ik ben ervan overtuigd, dat een enigszins normaal mens, die, laten we zeg gen tot zijn dertigste jaar in een bepaald land heeft gewoond en gewerkt, nooit héle maal in een ander land zal aarden, wan neer hij althans nog enigerlei moraal er op na houdt en niet behoort tot de zeer weinige cosmopolieten, die zich nu eenmaal overal „thuis" gevoelen. Vroeg of laat wordt de mens aangetrokken door het plekje, waarop zijn wieg stond. En wat nut het dan alles in de steek te laten en in een onbekende omgeving opnieuw te beginnen, wanneer je weet dat je verlangen je uiteindelijk toch weer naar je geboortegrond zal terug roepen?" „Jij blijft toch altijd de predikant, die moraliseert", zei Liane en zag hem met haar ondeugende ogen aan. „Maar ik vind je toch wel lief, als je zo lang achtereen praat". Langs de vaas met bloemen wierp Rijpstra even een blik op haar. Vreemd meisje. Vreemd meisje, dat uit een serieus milieu altijd haakte naar iets anders, dat worstel de om zich aan de macht van het ouderhuis te onttrekken. Hij stopte zwijgend zijn pijp. Er zijn nu eenmaal gezegdes, waarop zelfs een dominee geen antwoord weet. Hij wist niet recht wat er van te denken. Na tuurlijk was het heel gewoon, dat een meisje tegen haar zwager iets ondeugends zei. En als Hetty er bij was kon hij er ook erg goed tegen. Maar ditmaal hinderde het hem. Ze had meer van die vreemde dingen tegen hem gezegd in die paar weken dat ze bij hem was. Helemaal geen erge din gen, maar zo van die grapjes en bedekte toespelingen, die naar alleiiei kanten kun nen worden uitgelegd. Hij vond zichzelf een muggenzifter, omdat hij dan altijd het verkeerde er achter zocht. Dat moest hij nog eens afleren, 't Was de erfenis van de grote stad, waar alles van raffinement aan elkaar hangt en gedeeltelijk, misschien in nog grotere mate een overblijfsel uit zijn studententijd, toen zijn kornuiten hem meenamen naar avondjes en er geconver seerd werd met meisjes, bij welke conver saties het tot de „bon ton" behoorde, als je je aandeel leverde in de dubbelzinnig heden, die de dames deden blozen of lachen. Liane scheen te merken, dat de predi kant met zijn gedachten niet meer bij haar probleem was. Zij stelde hem voor tegen tienen een wandeling buiten het dorp te gaan maken om nog wat te genieten van de heerlijke natuur. „Dan gaan we heerlijk over de heide, door de bossen, met het donkere loverdak boven je zalig", zei ze en klapte als een kind opgetogen in haar handen. Aangezien hij toch niet de rechte studie- lust kon vinden, stemde hij toe en tegen tienen verlieten zij de pastorie. „Wat eexx verschil toch, zo'n dorp hier en Amsterdam" snapte ze, toen ze de Dorpsstraat waren uitgelopen ei} de rich ting van de bossen insloegen. „Je bedoelt, dat bijna alles al in ruste is?" vroeg Rijpstra. Van opzij keek hij naar het ranke figuurtje, dat naast hem voort stapte in de witte blouse met de pofmouw tjes. „Natuurlijk. Maar sta morgenochtend eens om zes uur op en kijk dan weer eens om je heen. Dan zui je begrijpen, waarom het nu al zo vroeg stil is. Deze mensen leven heel wat natuurlijker dan de drom men, die in de grote steden dag in dag uit de terrassen van de café's bevolken, die met hun tijd geen raad weten en avond aan avond tot diep in de nacht in dancing en bioscoop hun vermaak zoeken. Als ik eerlijk moet zijn, voel ik mij toch meer aangetrokken tot deze dorpelingen met hun natuurlijke levenswijze. Wat des te vreem der is wanneer je bedenkt, dat ik toch een geboren stedeling ben". „Ja, maar jij bent degelijk", zei ze pla gend, met nadruk op het laatste woord. „En degelijke mensen horen op het platte land thuis....". Inmiddels waren ze buiten 't dorp aan geland op een smal zandpaadje nauwelijks aan hen beiden naast elkaar lopend plaats biedend. Nu en dan, wanneer een over hangende struik ook nog een gedeelte van de smalle weg versperde, hield de predikant even zijn schreden in om Liane voor te laten gaan» (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6