PARijse siLhouetten regent Des winters als het Bron van eiwitten Rotan en blank hout fluweel Ook tweed en Eet visl Ruiten zijn goedkoop en goed Als een fleurige bloem VR0VWENPAG1NA van Zaterdag 7 October 1950 65e Jaargang No. 19673 II pleure dans mon coeur comrae il pleut sur la ville", klaagde eens de Franse Ver- laine, en ook wij, minder gevoe lig voor stemmingen dan de dichter, kunnen ons ternauwer nood onttrekken aan de trieste misère van een herfstdag met alsmaar regen. Gelukkig, dat de ontwerpers dit zo goed begrepen hebben. Aan de regen kunnen zij niets veranderen, maar aan de regenkleding wel. En dat hebben ze dan ook gedaan. „Eindelijk", zouden we haast verzuchten. Waarom moet een regenjas per sé grijs en grauw zijn en liefst nog wat smoezelig boveri- dien? Wij zijn toch geen kame leons, die de kleur aannemen van de omgeving waarin zij ver toeven? Laat het vrouwelijk sil houet liever als een fleurige bloem afsteken tegen een som bere achtergrond! Zo denken de fabrikanten er de laatste tijd ook over en daarom maken ze regen jassen in helle tinten: rood en bleu en groen en geel...... De doorschijnende plastic jassen in hun felle kleuren zijn overbe kend. Door de betrekkelijk lage prijs werden ze in een minimum van tijd ook in ons land popu lair. Helaas hebben ze één groot bezwaar: ze zijn niet sterk. Dit in tegenstelling tot de jassen van cracknyl (een soort nylonweef sel!), die kreukvrij, soepel als zijde en practisch onverslijtbaar zijn. Wie volgens de laatste mode gekleed de regen tegemoet wil gaan, die doet er goed aan een mantel te kopen van gabardine popeline in een gezellig fris kleurtje. In het buitenland ma ken ze er jassen van die je wer kelijk voor je plezier kunt dra gen. Jassen vol practische vond sten, zoals onzichtbare sluitin gen, afneembare capuchons, kleine beschermende cape-jes, ritsen van de kraag tot aan de zoom, bijpassende hoedjes en zo meer. Pierre Balmain (Ja heus, hij houdt zich ook met regenkle ding bezig!) ontwierp een lange wijde mantel van waterdichte helrode popeline en hij voerde hem met grijs lam. Jeanne Lan- vin, in een iets minder luxueuse bui, bracht in een jas van lei- blauwe gabardine een gele voe ring aan. Ook Schotse ruiten zijn als voering van regenman tels zeer gewild. Opvallend is dat de regenkle ding zich de laatste jaren niet meer heeft onttrokken aan de al gemeen heersende modelijnen. Natuurlijk het aloude sportieve model met of zonder capuchon Ja, vis is een goede eiwitbron. Is eitwit dan zo belangrijk? Zeker, eiwit is één van de zes groe pen voedingsstoffen en dient spe ciaal voor de opbouw van de cellen, waaruit ons lichaam is opgebouwd. Belangrijk voor iedereen, maar vooral voor kinderen, omdat zij hun lichaam nog moeten opbouwen, voor jongens en meisjes in hun puber teitsjaren, omdat zij veelal een flinke groeiperiode doormaken, die nog gepaard gaat met ingrijpende lichamelijke veranderingen, van be lang ook voor zieken en herstellen den, omdat door het ziekteproces, dat zq doormaken of -maakten veel cellen ten gronde gaan of gingen, die weer moeten worden opge bouwd. Maar vis is niet alleen om zijn eiwit zo'n goed voedingsmiddel, hij levert ons kalk, phosphor- en ijzer- zouten. vitamine B en C en vette vis bovendien nog vet en vitamine A. Als wij dit lezen zouden wij als vanzelf uitroepen: maar dan moet toch iedereen vis eten- Toch zijn er velen, die het zelden of nooit doen. Waarom Er is natuurlijk een cate gorie. die afgelegen woont en zeer moeilijk regelmatig aan verse vis kan komen. Dat is jammer voor hen! Dan zijn er veel huisvrouwen, die vis nooit op het menu plaatsen, om dat ,,ze" (man en kinderen) er toch niet van houden; anderen vinden graten zo lastig, vooral als er klei ne peuters aan tafel zitten en weer anderen zien op tegen het werk van het schoonmaken. Wat dat „niet houden van" aan gaat. ja, over smaak valt niet te twisten, maar bedenk, dat men veel voedingsmiddelen moet „leren eten". De eerste keer vindt men vis niet smakelijk, de tweede maal kunt U misschien al zeggen „och, het gaat toch wel", en wie weet volgt er dan tenslotte nog meer sympathie, tot U eindelijk een visliefhebber is ge worden!!! Dat vis lastig is aan een tafel mc-t kleine kinderen kunnen wij met U eens zijn. maar kies dan b.v. ge fileerde "vis of geef vis als vis- slaatje, viskoekjes of visragoüt. Het 'kost U btf de bereiding wat meer werk, maar dit mag toch geen reden zijn, Uw gezin dit goede voe dingsmiddel te onthouden. Het schoonmaken van rauwe vis is voor vele huisvrouwen ook een obstakel. De eerste malen valt het ook inderdaad niet mee, maar U zult bemerken, dat U al heel gauw handigheid er in krijgt. Wij zullen de verschillende bewerkingen laten volgen. Even nog dit: er is zowel dure als goedkope Vis; U kimt dus Uw keus doen voor een feestelijk maal b.v. tong, tarbot, forel maar ook voor de smalle beurs en voor de maaltijd van alledag is er vis aan de markt schelvis, wijting, schar, spiering. Dit laatste geluk kige feit is vooral op het ogenblik zo van belang, omdat vele eiwit bronnen, b.v. vlees, eieren, kaas, „haast niet te betalen" duur zijn geworden. Dan kunnen er op vis verschil lende bereidingswijzen worden toe gepast: koken, stoven, bakken. Vele mogelijkheden dus! Wij zouden haast zeggen „liefje, wat wil je nog meer?" Voor de „nog niet liefhebbers": neem eens enkele malen een proef; voor de „visliefhebbers": ga zo door en wissel de gewone gerechten eens af met meer bijzondere! Volgende week staan wij voor U klaar met een grote verscheiden heid van algemene en meer bijzon dere vis-gerechten! om zich aan de brede borst van hun held te werpen. Naast deze aanvallen in natura ontvangt Marais van zijn aanbidsters natuurlijk óók heel veel schriftelijke aanzoeken. Ze vragen me allemaal om een haarlok, zei Jean pas tot een vriend. Daar ga je toch zeker niet op in? Ik beantwoord élke brief on stuur er altijd ook nog een lokje bij. Dan zal je wel gauw met een kale schedel lopen. Voor mij geen bezwaar. Maar ik ben wel 's bang voor de vacht van Moulouk, mijn hond Als u dus ooit een haarlok van Jean Marais reclameert dan weet u wat te wachten staat. Een gewaar schuwde vrouw.... ève. WENKEN' VOOR HET SCHOON MAKEN VAN VIS. 1. Grote vis schubben van de staart naar de kop, desnoods onder water, om wegspringen van de schubben te voorkomen. 2. Platvis een snede achter de kop geven, by rondvis de buikzijde opensnijden. Voor gestoofde of gekookte vis de kop verwijderen. Tong moet gestroopt worden. Hiervoor een insnijding maken aan de staart en het vel van de staart naar de kop er af stropen. 3. De ingewanden verwijderen en de vis goed wassen. 4. Bij te stoven of te bakken vis de vinnen en de staart tot de helft afknippen. 5. Voor te bakken vis dwarse in snijdingen geven aan de buik- en rugzijde of bij platvissen een ovcrlangse inkerving, om te voorkomen, dat het vel scheurt. 6. De vis met wat zout bestrooien en met de achterkant van de lepel het er in wrijven. Een ruit heeft het voordeel dat hij opvalt en het nadeel dat hij snel verveeltKijkt U maar eens naar het exemplaar op het plaatje. 'Een oer-gezelli- ge, oer-Engelse jas. Echt om te hebbenof liever gezegd om er bij te hebben. Want als je dage lijks met zo'n gesublimeerde plaid op moet trekken, nu, dan kun je het ding op den duur niet meer zien. En dus is de moraal van dit verhaal: Koop gerust zo'n opzichtige mantel wanneer Uw kapstok toch al vol hangt, maar zet alle wilde ruiten meteen uit Uw hoofd, indien de nieuwe aanwinst jaren en jaren mee moet gaan. In dat geval is een klassiek model in een gedempte effen tint de beste geldbeleg ging! ARLETTE TTet is opvallend hoe kleine meis- jes by het wisselen van de jaar getijden een onrust over zich krijgen welke sommigen als zij eenmaal tot de wijsheid der jaren zijn geko men klaarblijkelijk niet kunnen overwinnen. Men zegt dan: „Ja, ols de bladeren vallen Nu zijn het beslist niet de blaren, die op het kind Lilibeth een opmer kelijk onrustige invloed hebben. Hel zijn meer de kastanjes en de beu- kenoteii. Maar onrustig is ze: 's Mor-, gens voor dag en dauw staat ze klaar, meestal zonder jas of het re gent of waait, om met een levens grote mand in de buurt kastanjes te gaan zoeken. Eerlijk gezegd, snappen we niet waarom. Ze heeft er thuis al em mers e.. manden vol van. We strui kelen over de kastanjes, we waden door de kastanjes, we zwemmen er om zo te zeggen in. Maar het kind heeft er niet en kennelijk nooit ge noeg. Mammie trekt er met haar op uit. Kleine zus hobbelt mee, zonder te weten waarom. Vreemd is dat, wanneer je daar voortloopt onder vergelende blade ren. Je wordt gevangen in de ban van een oude langvergeten bekoring. Je vraagt niet meer waarom dat dwaze kind steeds meer kastanjes wil. Je zoekt domweg mee...,,. En toen de laatste kastanje in Li- libeth's mand terecht was gekomen, is ze op een avond, na het eten aan het teilen gegaan. Ze telt af en toe goed, meestal verkeerd, niettemin ambitieus. Het ongeluk wilde, dat niemand aan op ruimen dacht. Dat merkte Pappie, toen hij de volgende morgen in een donkere ka mer op zoek was naar 'n sigaret. Li libeth achter hem aan In een oogwenk lag de gehele va derlijke waardigheid temidden van de gladde noten. Lilibeth reageerde aldus: „Pappie, nu je toch op de grond bent, wil je me wel even helpen tellen, hè Pap?" enorme opgestikte zakken. En in het midden prijkt een royale regenjas van zwarte gabardine, waarbij een gele shawl en gele handschoenen worden gedragen. En een geel regenhoedje. Want regenhoedjes zijn er ook weèr. Wat een oplossing voor al die genen, die haar lokken jarenlang hebben moeten beschermen met zo'n afgrijselijk naiëve puntmuts! Nee, geef mij dan maar liever een kleine coquette regendop of een eerlijke stoere zuidwester. Dat staat heel wat beter! ARLETTE. Jean Marais en zijn hond Moulouk. zeiden ze, deugen wilde hij eigenlijk nooitDominica had het moeilijk zo alleen met haar gedachten en haar smart en ze vond het niet be moedigend jaar in jaar uit ie moeion wachten op een brief die maar niet wilde komen. Bevorderlijk voor de liefde leek haar deze beproeving zeer bepaaldelijk niet. Maar toch hield ze vol en bleef ze in haar goe de gesternte geloven. En ziedaar hoe haar geduld uiteindelijk beloond werd. Na veertig jaren, veertig ma len drie honderd vijf en zestig dagen en evenzovele r.achten stille, arri veerde daar een ansichtkaartje uit dat verre Amerika, waarop een on geoefende hand de laconieke woor den had geschreven: Ik kom te rug.... Dominica's herte sprong op van blijdschap en iriomfantelijk toonde ze haar vriendinnen het be richt waaraan nu niet meer ie twij felen viel. Op een dag, toen ze juist achter haar fornuis de pap aan hei roeren was, stond Jean-Bapiisfe (58 jaar) plotseling achter haar (57 jaar). Emotie! Opwinding! Ik heb je toch gewaarschuwd, slikte de herder aan gedaan. En ondanks de schrik, de grijze haren en de rimpels werd er krachtig omhelsd.... De pap was ondertussen aangebrand. Maar dat is slechts een onbelangrijk detail dat, in hei licht van dit gebeuren, nau welijks aandacht meer verdient. Als eerste uitgangetje in Hasparrèn gin gen de hervonden geliefden natuur lijk naar het bal. En een week later trouwde het paar in aanwezigheid van alle dorpelingen.... Een ander huwelijk nu ik dit opwekkend onderwerp toch heb aangesneden dat deze week de varmelding verdient, werd dezer da gen voltrokken in het kleine plaatsje Monicanon-sur-Mornes. Ook hier was de voltallige bevolking op de been en verdrong men zich voor de kerk. Zelfs de fanfare was dit keer van de partij. En naast de muzikanten flan keerden nog vier dromedarissen de ingang van hei kerkgebouw, terwijl ze mei enige verbazing over al deze menselijke agitatie mediteerden. (Een dromedaris, ik weet niet of u dat wel 's is opgevallen, is namelijk een bijzonder filosophisch beest). Toen ontstond er een lichte dei ning. Twee geweerschoten weerklon ken. afgewisseld door slagen op de grote Turkse trom. Daarop zette schetterend hei volle koper in. Voor afgegaan door twee lieve kleine meisjes, gehuld in witte jurkjes, verschenen de jonggehuwden op de drempel. Luid gejuich weerklonk. De dromedarissen werden er wat zenuwachtig van en trachtten hees ie hinneken. Een automobilist, van elders, die juist door het dorp reed, stopte om verbaasd naar de oorzaak van deze wel wat vreemde ceremonie te in formeren. Hei circus gaat trouwen, verklaar de een brave huismoeder. De doch ter van het Circus Beautour treedt vandaag in het huwelijk mei de zoon van het European-Circus. Na die explicatie begaf de stoel zich naar het kermisterrein. Waarom hebben ze alleen maar dromedarissen bij de kerk opgesteld en bijvoorbeeld geen kamelen, wilde de benieuwde heer nog wel graag even weten. Dat kon niet, legde een ingewijde clown toen uit, omdat kamelen de muzelmanse ritus belijden En nü we dan toch op zo'n pret tige wijze over liefdesaangelegen heden keuvelen, wilde ik u tenslotte ook nog wat vertellen over Jean Marais. Deze filmacteur (die in alle films van Jean Cocteau pleegt op te ireden) is zó populair in Parijs dat hij verplicht is een wacht op ie stel len bij de woonschuit waarin hij ia gevestigd. Die wacht heeft de be minnelijke (doch niettemin zware) taak alle ondernemende (want ver liefde) jonge dames op een afsiand te houden die door toedoen van Jeannot aan slapeloze nachten lijden. Teneinde aldus te voorkomen, dat zij zich aan boord begeven zouden kwijt bent, maar een huis inrichten kost nu eenmaal handen vol geld. Indien U alles, zeer eenvoudig, maar volledig wilt hebben, kunt U wel beginnen met 1200.Daarbij is inbegrepen stoffering behalve de katoenen gordijnen, linoleum in de keuken en in de gangen en mat ting in de kamers. Een bureautje van blank hout is al te krijgen voor 45 gld. en het prettige is, dat men er aan twee kanten van kan zitten. Maar een rotanstoel kost toch al weer gauw over de vijftig gulden. Tot slot de keuken, die gevuld is met Bruinzeel-attributen, handig en compleet. In de driekamers-woning is de keuken voorzien van een gas fornuis, in de vierkameiv/oning is een gasstel geplaatst. Wie dus adviezen nodig heeft kan zich richten tot de Stichting „Goed wonen" en tot de winkels in iedere plaats, die het modei-ne meu bilair verkopen. DAPHNE. park, liggen, was ik des te ver baasder een stroom vrouwen, som migen vergezeld van hun echtge noot, te zien. Wel een bewijs dus, dat er behoefte is aan voorlichting en tentoonstelling van de goedko pere blanke rotan- en stalen meu belen. Het is in deze tijd nutteloos meubilair te laten zien, dat wel zeer bijzondei-, maar ook erg duur is. Het gaat er om, met weinig geld toch een huis smaakvol en gezellig in te richten. Nu zullen er natuur lijk mensen zijn, die niet van licht meubilair houden, maar nood breekt wet. En de prijs van blank hout is nu eenmaal ver beneden die van gebeitst. Het voordeel ook van rotanmeu belen en van blank eiken is, dat men niet tegelijkertijd een geheel ameublement behoeft aan te schaf fen, maar dat men met weinig kan beginnen en dan het geheel kan completeren met stoelen, tafeltjes, kasten, boekenplanken, enz. Boven dien is het niet nodig precies het zelfde meubilair er bij te nemen en wat de stoffering betreft, daarbij heeft men een ruime keus. omdat blank hout met alle kleuren kan worden samengevoegd. Voor gordijnen wordt tegenwoor dig merendeels katoen gebruikt, 't Brabants bont (van 2.50 per m.) is vrolijk en passend bij het moder ne meubilair en ook het z.g. Dobby (van 7.95 per m.) schept een pret tige sfeer. De beide flats, die ik noemde, zijn op verschillende v.-jjzc ingericht. De vierkamer-woning bestaat uit een huiskamer, waax-van het voorste ge deelte bij het raam tot salon is in gericht met meubelen, die een combinatie zijn van staal en blank hout. Het ronde tafeltje is van blank eiken. Om ruimte te winnen, want natuux-lijk zijn de kamers van deze flat, die berekend is voor een ai-beiders- of middenstandsgezin met twee kinderen, niet zo heel groot, zijn de tafeltjes rond. behalve de tafel waaraan gegeten wox-dt. Kasten reiken niet helemaal tot op de grond, maar zij zijn aan de wand bevestigd. In plaats van een boe kenkast, zijn hier boekenplanken, de z.g. stapelplanken aan de muur ge hangen. Men kan met één stapel plank, die ongeveer 19.kost, be ginnen en naderhand, wanneer de plank vol is, de boekenkast com pleteren met meer van dergelijke planken, die op elkaar geplaatst JC omt de ware liefde niei meer I-». voor en is irouw een overwon nen standpunt? Laat u, aardige leze ressen, zo nodig, door de volgende geschiedenis van het tegendeel over tuigen: Onlangs was er dan groot feest in het kleine Baskische dorpje Haspar rèn. Dominïca-la-Basquaise trad in het huwelijk met Jean-Baptiste In- dartnadat beiden veertig jaren op elkander hadden gewacht. In 1914 verloofden zij zich. Jean- Baptiste was arm en achttien jaren oud. Zij was zeventien. Evenals vele andere Basken. vertrok Jean-Bap tiste naar Amerika, het land van be lofte. om daar in de kortsi moge lijke tijd het hoogst mogelijke aan tal dollars te vergaren. „Ik kom heel gauw weer bij je terug", verklaarde hij met een traan in het oog en een brok in de keel. „Je t'attendrai", antwoordde zij met de beginwoorden van een ver maard Frans chanson. En ioen viel de scheiding. Dat was alles, en niets bijzonders, zult u denken. Maar de Bask hield woord. Jean-Baptiste werd schaapherder in een afgelegen oord van Californië, waar hij vijf en dertig dollars per week verdiende. Niet zo veel. Maar als je de twaalf maanden van het jaar op een schapenfarm zit opge borgen heb je ook maar weinig nodig. Dominica ontving de eerste weken een paar brieven, moeitevol geschreven brieven, waarin Jean- Baptiste zijn belofte herhaalde weer spoedig, beladen met dollars, bjj haar terug te keren. En toen kwam de oorlog (de vorige). Dominica keek vergeefs, jaren lang uit naar een enkel levensteken uit de verre vreemde en de buren en de overige, dorpsgenoten vingen al aan haar lichtlcens in het ootje- te nemen. Die jongen is je al lang weer vergeten. worden en met een veer aan elkaar bevestigd worden. Als tafeltjes, b.v. om bloemen en planten op te plaatsen, zijn hier glazen platen op standaardjes ge bruikt. Doordat men er doorheen kan kijken, geeft dit een idee van ruimte. In de grote slaapkamer, waarin een gashaard, die bijzonder weinig ruimte inneemt, is neei-gezet. staat een lits jumeaux, waax-op de zeer verende Pullmanmatrassên liggen. Van de nachtkastjes zijn slechts de bovenste laden, die tegelijkertijd als tafeltje dienst doen, "overgebleven. Zij zijn aan de wand bevestigd. In een rotanstoeltje kan men nog lui zitten. Een gezellig Deens lampe kapje, dat op een ballon lijkt, U weet wel, dat gevouwen papier, voltooit het geheel. De slaapkamer loopt uit in de badcel, welke ook gebruikt wordt door de huisvrouw, als zij de was doet. Practisch om rx:imte te besparen zgn de verticaal opklapbare bedden. En nu ik toch weer tot de bedden ben teruggekeerd, wil ik U de rub bermatras noemen, die handig in het gebruik is. wel niet verend, ma xr toch zacht om U op neer te vlijen en veel goedkoper dan de Pullmanmatras. Dat wil dan zeg gen, dat U voor zo'n matras met een tijk nog meer dan 100 gulden maar eens op het plaatje! Het mantelpakje links is vervaardigd van waterdicht geprepareerd tweed. Het heeft een leren cein tuur en grote zakken, die een wat afstaand schootje vormen. Het wijde swaggermodel rechts is van okergele waterdichte wol. Het is 7/% lang en het heeft „Show"-woningen in Den Haag Het gemeentebestuur van Den Haag heeft aan de architect H. Salomonson opdracht gegeven enkele pasgebouwde flats aan de Erasmusweg aldaar te doen inrich ten volgens het pi'incipe, dat de Stichting „Goed wonen" er op na houdt. Om deze gemeubileerde en festoffeerde flats, respect, van drie amers en van vier kamers met keuken en was-badcel, te bezichti gen, heb ik een lange weg afge legd en omdat deze huizen zo aan de rand van de stad, bij het Zuider- blijft bestaan, maar daarnaast worden er heel wat elegantere modellen gebracht met knoop- garneringen en originele kragen en mouwen. Nu tweed en flu weel ook al waterdicht worden gefabriceerd, zien we regenkle ding die in de verste verte niet daaraan doet denken. Kijkt U

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 9