Haarlems Dagblad West-Duitsland Zuid-Koreanen en Amerikanen naderen elkaar UNO-commissie voor Indonesië vraagt Veiligheidsraad meer bevoegdheden Haarlems Dagblad Minister Schokking treedt af 65e Jaargang No. 19677 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 12 October 195Ö Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©pretWe Daarictmrbe «Courant (2tnno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Terwijl politici en economen in andere landen van West-Europa -h ijverig verdiepen in meningsverschil len die eendrachtig handelen beletten, zien de West-Duitsers dit aan. Zij zien het niet alleen aan. zij herstellen hun industrie en hun verkeerswezen. Zij werken hard. Van de herleving van hun industrie hebben verscheidene jaarbeurzen en tentoonstel lingen al duidelijk getuigd. Over een jaar allien zij er op nog indrukwekkender wijze van getuigen. De Duitsers zijn altijd harde werkers geweest, beschikkend over veel «oede technici en gesteund door een weten schappelijke kennis, die vooral als deugde lijk en grondig is erkend. Zij zijn, in het zakenleven, ook goede verkopers, wetend hoe zij hun fabrikaten aan de man moeten brengen en steeds zorgvuldig hun markten bestuderend. Met de wensen, de voorkeur van hun buitenlandse afnemers, hebben zij altijd rekening gehouden. In al deze op zichten vormen zij een sterk volk en voor andere volken zijn zij steeds een sterke mededinger geweest. West-Duitsland is bezig dit opnieuw te worden. Het wordt in zijn energisch her stel gesteund door de Marshall-hulp, die het ontvangt. Ge kunt dit als een ironie van het lot beschouwen, maar ook die is onverbrekelijk aan de moderne oorlog ver bonden: de militaire overwinnaars moeten zich altijd grote offers getroosten om de verwoestingen, aangericht in het land van de overwonnenen, door nieuwe opbouw te vervangen. Anders zou het verslagen volk verwilderen, in chaos gaan verkeren en zo een nieuw gevaar voor de wereld worden. Bovendien kan men zijn medewerking be hoeven omdat zich nieuwe tegenstellingen ontwikkeld hebben. Dat is nu het geval. De Duitsers zijn in de voor hen niet on fortuinlijke positie beland, dat men hun medewerking nodig heeft om West-Europa voldoende defensieve kracht tegenover het Oosten te verlenen. Zij voelen zich alles behalve veilig en hebben daar dus wel oren naar, maar zijn niet van zins de schok voor de anderen op te vangen als die schok komen mocht en stellen dus hun voorwaarden. Aangezien het communisme in West-Duitsland sterk afneemt, en veel minder aanhang heeft clan het communisme in Frankrijk en Italië, voelen zij zich bovendien een begeerlijke partner. Het ge- aarzel, de talloze onvruchtbare conferenties en de disputen tussen hun Westelijke buren kunnen dit zelfvertrouwen alleen maar versterken. Het is niet aangenaam deze dingen te moeten vaststellen, vijf jaar na de ramp die Duitsland over de wereld heeft ontketend en na de ongehoorde wreed heden, die in naam van zijn Derde Rijk zijn gepleegd. Maar het baat niet de dingen aangenamer voor te stellen dan zij zijn. De West-Duitse bondsrepubliek voert een parlementair-democratisch bewind. Al had den de West-Duitsers in meerderheid iets anders gewild, dan hadden zij dat niet kunnen bereiken, omdat zij sinds 1945 in een door de overwinnaars militair-bezet land leven. Wij kunnen blijmoedig ver onderstellen, dat de meerderheid na de geweldige mislukking en ineenstorting van het Derde Rijk niet anders wilde, maar afdoend te bewijzen is dat niet. In elk geval bestaat in hun land geen parlementaire traditie. Hun bekende zwakheden, die niet meer opgesomd behoeven te worden,maken hen uiterst vatbaar voor autocratische regering. Daarom zijn Westelijke „waar nemers" in Duitsland altijd min of meer beducht voor hetgeen er onder de opper vlakte leeft. Er is al heel wat over geschre ven, de meningen lopen nogal uiteen en een klaar beeld leveren zij niet op. Wel is grote Duitse belangstelling voor deel neming, als gelijkgerechtigd lid natuurlijk, in een West-Europese federatie aan den dag getreden. Maar die belangstelling is, zoals van verschillende zijden verzekerd is, aan het tanen. Geen wonder, want het on vruchtbare gedisputeer en het stap-voor- slap-gepraat van hen, die zozeer beducht voor een sprong zijn, moet de geestdrift wel doen luwen. Toch zouden de Duitsers juist in de lijn ener werkelijke democra tische ontwikkeling geraken als zij in een Europese federatie als deelgenoot, optraden. Samenwerking en vermenging met ande ren, die dezelfde moed tot deze sprong hadden bezeten, zou er hen toe brengen. Zij zouden er zichzelf toe opvoeden. In andere bewoordingen is hetzelfde al jaren geleden op deze plaats betoogd. Het was toen nog helemaal niet in het stadium der practische politiek beland. Dat is het nu wel, maar wat zal ervan terecht komen als de anderen alleen maar- aarzelen en slechts een samenstel van verdragen- tussen-regeringen (door de Engelsen nu van het nieuwe etiket „functionele samen werking" voorzien, maar in de kern niets dan het oude gedoe) inplaats van werke lijke eenheid willen aanvaarden? Dan .\omt er geen samenwerking der volken zelf, geen vermenging, ook geen zelf-op- voeding van de Duitsers in democratische levenssfeer. Het lijkt niet nodig er vandaag meer over te zeggen dan alleen dit: stel u de Duitse ontwikkeling van zaken eens voor als het Westen de vorming van een federatie zou blijven versmaden. Denk u de mogelijkheid eens in dat de Russen, geïnteresseerd in Duitsland als zij begrijpelijkerwijze zijn, roet betere voorstellen en meer bereidwil ligheid zouden komen: het herstel van het oude Duitsland in de eerste plaats aan biedend. Het Duitse aspect van de Europese kwes tie is hoogst belangrijk. Laat men ook als roen dat beseft, ziin kans voorbijgaan om the kwestie op te lössen? Chinese inva! in Tibet Volgens berichten uit New Delhi zouden communisten Tibet zijn binnenge trokken en een strook van 80 km breed heb ben bezet. Dit is pas een proefaanval en de ffote aanval zal ongetwijfeld volgen als de besprekingen tussen Tibet en China mis lukken melden correspondenten. De communisten hadden zich verschanst te Dongma, bij een moeilijk toegankelijke bergpas op 4500 meter hoogte, waar zij door de Tibetanen waren tegengehouden. De correspondenten melden verder, dat de Tibetaanse majoor Po-Khang met „moed vaardigheid" tegen de Chinese aanval len optrad en de aanvallers de grens over dreef, maar dat hij in de strijd werd ge dood. Later werden de Tibetanen versla gen. De strijd in Noord-Korea speelt zich nog steeds voor namelijk in de Zuid-Ooste lijke hoek af. De Zuid- Koreanen, die hier gestadig oprukkenleveren straatge vechten in Wonsandat grotendeels veroverd is. Zuidelijker zijn zij bezig naar het Westen af te zwen ken teneinde de Amerikaan- en Engelse troepen te ontmoetendie van Kaesong uit langzaam naar het Noorden trekken. De Zuid- Koreanen hebben daarbij thans drie op deze kaart aangegeven belangrijke plaatsen veroverd, namelijk Tsjorwon, Koemhwa en Pjonggang. De Amerikaan se en Engelse troepen on dervinden hevige tegen stand vlak boven de breed tegraad. De Amerikaanse luchtmacht heeft het vlieg veld van Wonsan in gebruik genomen. Truman ontmoet Mac Arthur waarschijnlijk op Goeam Pjongjang eindpunt van de veldtocht? In Washington verwacht men dat Tru man, die Woensdag vertrokken is naar de Pacific voor een onderhoud met MacArthur de generaal instructies zal geven om niet verder dan de hoofdstad Pjongjang Noord- Korea binnen te trekken, zulks mede in verband met de Chinese reactie op de veldtocht in Noord-Korea. De meeste waarnemers in Washington, aldus United Press, noemen het eiland Goeam de meest waarschijnlijke plaats voor de bijeenkomst van Truman en Mac Arthur. Goeam ligt zeven vlieguren ver wijderd van Tokio en MacArthur zou op deze wijze in de gelegenheid zijn in nauw contact te blijven met de ontwikkelingen aan het Koreaanse front. De autoriteiten in Washington verwach ten, dat MacArthur zal instemmen met het standpunt van Truman dat Amerika geen militaire bases in Korea dient te behouden. Doch de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten zal gelijktijdig wijzen op de noodzakelijkheid van sterke Amerikaanse land-, zee- en luchtstrijdkrachten in de Pacific, zodra de Koreaanse oorlog afge lopen is. Generaal MacArthur is openlijk voor stander van een gebruik van Formosa als defensiebasis in de Pacific, maar de Ame rikaanse regering wil zich niet aan een dergelijke strategie binden. Washington geeft de voorkeur aan een bespreking van de toekomst van het Chinese nationalisti sche eiland door de UNO. Stalin wenst Noord- Koreanen succes Maarschalk Stalin heeft de Noord-Korea- nen succes gewenst „in hun strijd voor onafhankelijkheid", aldus meldt radio Moskou. Stalin deed dit in antwoord op een tele gram van de Noord-Koreaanse minister president Kim Ir Sen ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrekkingen werden ingesteld tussen de Sovjet-Unie en Noord-Korea. Stalin dankt Kim Ir Sen en wenst „de Koreaanse be volking, die de onafhankelijkheid van haar land heldhaftig verdedigt, de succesrijke voltooiing van haar lange jaren strijd voor de vestiging van een verenigd, onafhanke lijk, democratisch Korea". Kim Ir Sen zei in zijn telegram onder meer: „Dank zij de belangeloze hulp, die de Soyj et-Unie op grond van het in Maart 1949 gesloten verdrag inzake economische en culturele samenwerking heeft geboden, heeft de Koreaanse bevolking geweldige successen geboekt in de ontwikkeling van onze republiek. Wij weten, dat in deze oorlog de steun en sympathie van de vrede lievende volken der gehele wereld, de grote Sovjet-Unie voorop, aan de zijde van de Koreaanse bevolking zijn." Peking-China zou grensstrook van Korea willen bezetten LONDEN. (United Press). Diplomatieke kringen te Londen hebben belichten ont vangen volgens welke communistisch China misschien langs de grens van Mandsjoerije een strook van Noord-Korea zal bezetten om een zetel voor de Noord- Koreaanse regering te behouden. Volgens deze kringen zou zulk een Chi nese stap betekenen dat daardoor tot op zekere hoogte dg belofte tot steun die premier Tsjoe en Lai op 1 October deed, wordt ingelost. Bovendien zou aan de UNO en in hoofdzaak aan de Verenig de Staten een beslissing worden opge drongen in de kwestie of het oprukken in Noord-Korea ook enigerlei gebied moet betreffen dat door de Chinese communis ten bezet wordt. Radio-Peking heeft een verklaring van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van communistisch China geciteerd die zeide: „De Amerikaan se strijdkrachten pogen thans op grote schaal de 38ste breedtegraad te overschrij den. Het Chinese volk kan bij een derge lijke ernstige toestand niet werkeloos .toe zien, ook al niet met het oog op het ge vaar van uitbreiding van de oorlog". De communistische premier Tsjoe en Lai heeft verklaard dat het Chinese volk de vrede lief heeft en om die te verdedi gen niet bevreesd zal zijn zich tegen een aanvalsoorlog te verzetten. Radio-Ambon meldt bombardementen uit zee DJAKARTA, 11 October (Aneta). De Indonesische regering heeft een brief van de UNO-commissie voor Indonesië ontvan gen, waarin werd medegedeeld dat deze commissie bij de Veiligheidsraad meer be voegdheden had aangevraagd voor het uit oefenen van haar taak in Indonesië in ver band met de kwestie-Ambon, aldus ver klaarde de Indonesische minister-president mr. Natsir, toen hij de parlementsleden, die het woord voerden over de regeringsver klaring, in eerste termijn antwoordde. Het regeringsantwoord bevatte verder geen woord over de kwestie-Ambon. Het bureau Zuid-Molukken in Den Haag maakt bekend, dat het van zijn regering te Ambon het volgende telegram ontving: „Succes op Ceram vooral te danken aan duizenden Alfoeren, die zich bij ons aan sloten ter verdrijving van de T.N.I. De T.N.I. kon niet meer naar zee ontkomen, doch vlucht nu door de bossen langs de kust en tracht andere nesten van T.N.I.'ers te bereiken. Aan Toelehoe-front heerst rust. Beide partijen wachten af. Bericht van ministerie van Defensie te Djakarta, als zouden 10.000 personen van Ambon gevlucht zijn naar omliggende eilanden, is Het Europese college te Brugge geopend BRUGGE, 12 October (Reuter). Het Europees college te Brugge heeft zijn eer ste academisch jaar geopend. De opening van dit college, de kern van een toekom stige Europese universiteit, is „een grote stap nader tot het doel: onze nationale universiteiten te doortrekken van een Europese geest", aldus verklaarde de rec tor van het nieuwe college, prof. dr. H. Brugmans, tijdens de openingsplechtigheid. De eerste geregelde cursus zal worden ge volgd door 29 studenten uit 12 landen, die lid zijn van de Raad van Europa, en zeven vluchtelingen uit Oost-Europese landen. Het college is ingesteld door de culturele afdeling van de Europese beweging onder voorzitterschap van de Spaanse geschied kundige Don Salvador de Madariaga. Een jaar geleden werd voor 25 studenten een voorbereidende cursus gehouden. Het pro gramma voor het eerste studiejaar omvat de volgende onderwerpen: de geografische en historische mogelijkheden van Europa, de zending van Europa in de wereld en de techniek van Europese eenheid. Westelijke mogendheden tot Moskou: „Oost-Duitse verkiezingen zijn niet representatief" Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie medegedeeld, dat zij niet kunnen erkennen, dat de verkiezingen, die Zondag in Oost-Duitsland gehouden zullen worden, het tegenwoordige regiem in de Russische zóne een „wettige basis" geven of representatief zijn voor het volk in Oost-Duitsland. De Britse, Amerikaanse en Franse Hoge Commissarissen hebben ieder een brief in dier voege aan generaal Wassilv Tsjoeïkof, de Sovjet-Russische opperbevelhebber in de Oostelijke zóne, gezonden. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft de tekst van McCloy's brief en een afschrift van een daarbij gevoegd schrijven van kan selier Adenauer bekend gemaakt. „De enkelvoudige candidatenlijst". aldus de brief van de Hoge Commissaris, „ont houdt aan Oost-Duitsland een democra tische parlementaire regering evenals die democratische gang van zaken waaronder de vereniging van Duitsland een werkelijk heid zou kunnen worden. De verkiezingsprocedure staat lijnrecht tegenover de vereisten voor een traditio nele vrije democratische verkiezing". McCloy verwijst naar zijn brief van 25 Mei waarin hij de voorstellen van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Ame rika, Franicrijk en Engeland voor het hou den van verkiezingen in geheel Duitsland doorgaf. Hierop was geen antwoord ontvangen. onjuist. De waarheid is dat bij de vlucht uit Hitoe de vijand een deel van de bevol king weggevoerd heeft op de schepen. Waarheen is nog onbekend. De republiek Indonesië stelt alles in het werk om de kwestie der Zuid-Molukken terug te brengen tot een kwestie-Ambon. Dit is echter onjuist, want op alle eilanden der Zuid-Molukken vecht de bevolking mee." Radio-Ambon berichtte Woensdagavond laat dat corvetten van de republiek Indo nesië het eiland Ambon van zee uit hebben gebombardeerd. De radio maakte voorts wederom melding van vloedgolven, die te Tanahgojang, Gelala en Hoetimoeri grote schade veroorzaakten. Volgens radio-Ambon zou voorts het stadje Soeli wederom in Abonese han den zijn. Geen regeringsverklaring over Korea (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft heden zeer kort beraadslaagd over het voorstel van orde van de heer Schoonenberg (Comm.), om de regering uit te nodigen een verklaring we gens de nieuwe gang van zaken in Korea af te leggen. Namens alle overige fracties verklaarde mr. Kropman (K.VP.), dat men geen behoefte had op dit ogenblik in een college als de Eerste Kamer aan een regeringsver klaring met een daaropvolgend debat, voor al niet. nu eigenlijk als uitgangspunt hier voor alleen enkele persberichten over Chinas houding inzake Korea konden dienen. De heer Schoonenberg betreurde deze houding van zijn medeleden, die voor hun volle verantwoordelijkheid kwam. nu vol gens hem de situatie van ernstiger aard is geworden. Zonder hoofdelijke stemming met aan tekening van het communistische „tegen" verenigde de Kamer zich met het voorstel- Kropman om de regering niet uit te nodi gen met een verklaring voor de dag te komen. Daarop gingen de deuren dicht voor de gedachtenwisseling over Nieuw Guinea. Werden Wesferlings woorden onjuist weergegeven? De „Turk" zal de zaak dezer dagen rechtzetten (Van een onzer verslaggevers) Naar ons ter ore is gekomen heel't Ray mond Westerling, naar aanleiding van de berichten in de pers over de verhouding tussen de heer Thiessen en hem, een ver klaring op schrift gesteld, waarin hij zegt, dat deze berichten zijn woorden geen recht deden wedervaren en zijns inziens waren geschreven om de heer Thiessen in een kwaad daglicht te stellen. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons in verbinding gesteld met mr. J. Rogge veen te Haarlem, de raadsman van John. Thiessen. Deze deelde ons mede,dat er dezer dagen een verklaring van Wester ling tegemoet kan worden gezien om deze zaak publiekelijk recht te zetten. Op de inhoud van de verklaring kon hij echter nog niet vooruitlopen. Het woord is aan. Lafontaine: Niets is onnut voor mensen met gezond verstand. (Uit: Fabels). ^^-v-wywY-ïYrwixtrOXOCCCCCOOCCOXCCOOOCWXCOrrkZj IHet telefoonnummer van is 15295 voor alle afdelingen Dit nieuwe nummer staat nog niet in de gids. Alle oude nummers zijn vervallen Staatssecretarissen van Oorlog en van Marine hebben eveneens ontslag gevraagd 's-GRAVENHAGE, 12 October Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt heeft mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, aan H.M. de Koningin zijn ontslag aangeboden, aangezien bij de behandeling van de begrotingen van zijn departementen voor 1950 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet is ge bleken van een zodanig algemeen ver trouwen in zijn beleid, als hij in het huidig tijdsgewricht nodig acht om zijn taak te volbrengen. De staatssecretarissen van Oorlog en van Marine, de heren mr. W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman, hebben in verband hiermede eveneens hun ontslag aangeboden. H.M. de Koningin heeft het ontslag in beraad genomen en de minister en de staatssecretarissen verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang nodig achten. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Het officiële bericht dat minister Schok king zal aftreden en met hem de staats secretarissen van Oorlog en Marine heeft, naar ik met stelligheid durf te verzekeren, zijn oorsprong in persberichten. Men was reeds van plan naar een of meer opvolgers van minister Schokking (namelijk eventueel een afzonderlijke mi nister van Oorlog en een bewindsman van Marine) uit te zien, maar het kabinet had hiervoor de tijd willen nemen en wenste in ieder geval te vermijden, dat indien mi nister Schokking nog aan de op 25 October beginnende conferentie van de ministers van Oorlog van het Noord-Atlantisch Pact zou deelnemen, hij dit zou doen als demïs- sionnair bewindsman. Nu echter gisteren in enige bladen geopenbaard is, dat mr. Schok king zou aftreden, vond men de positie on mogelijk geworden en daarom is reeds thans het officiële bericht verschenen. In tussen moet nog worden afgewacht of mr. Schokking terstond ontslag zal worden verleend. Dit is nog twijfelachtig. Ik heb de indruk dat men er de voorkeur aan zal geven, hiertoe pas over te gaan nadat om trent zijn definitieve opvolging zal zijn be slist. Men zou namelijk niet gaarne zien dat een niet-demissionnair minister aan bedoelde conferentie zal deelnemen. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat nog vóór de conferentie de moeilijkheid zal kunnen worden opgelost. Het is nog niet zeker dat er een tussen periode zal komen, waarin de portefeuille van Marine ad interim door een van de overige ministers zal worden waargenomen. Voor een interim zou pas aanleiding be staan bij ontslagverlening aan minister Schokking en het niet terstond benoemen van zijn opvolger. De berichten als zou door of vanwege het kabinet ir. C. Staf, directeur-generaal van de Landbouw gepolst zijn, de porte feuille van Oorlog op zich te nemen, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Hem is niets van dien aard gevraagd. Minister Schokking Rusland stelt conferentie der grote vijf voor De Sovjet-Unie heeft Woensdag formeel een conferentie van de vüf grote mogend heden voorgesteld om het handhaven van de internationale vrede en veiligheid te bespreken. In een ontwerp-resolutie, die te Lake Success is uitgegeven, stelt de Sovjet-Unie voor, dat deze conferentie zal worden be legd voordat men strijdkrachten ter be schikking van de Veiligheidsraad zal stellen. Volgens een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" waren te Lake Success reeds eerder „vage avances" van Sovjet-Russische zijde uitgegaan naar de Verenigde Staten over een regeling van de tussen de twee landen bestaande kwesties. De Russen zouden te verstaan gegeven hebben, dat zij bereid zijn te onderhandelen over een,vredesverdrag met Japan. De avances zouden voornamelijk zijn uitge gaan van Wysjinski en Maük, de Sovjet- Russische minister van Buitenlandse Zaken en zijn plaatsvervanger. Volgens Amerikaanse diplomaten zou een voorwaarde van beperking der bespre kingen over een vredesverdrag tot de raad van ministers van Buitenlandse Zaken on aanvaardbaar zijn voor de Amerikaanse regering, die op het standpunt staat, dat alle landen, welke aan de oorlog in de Stille Oceaan hebben deelgenomen, bij de be sprekingen vertegenwoordigd moeten zijn. Besprekingen gaande Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten met de Sovjet-Unie en de andere landen van de commissie voor het Verre Oosten besprekingen voeren over voorstellen voor een vredesverdrag met Japan. De besprekingen worden in opdracht van president Truman door Foster Dulles gevoerd. Duitse herbewapening nog steeds een twistpunt De Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft het Duitse volk Woensdagavond in een radiotoespraak gezegd, dat hij generlei toezeggingen aan de Westelijke geallieer den heeft gedaan met betrekking tot het opstellen van Duitse djvisies in een Euro pees leger. Hij zeide, dat slechts het West-Duitse parlement over zulke toezeggingen zou kunnen beslissen en voegde er aan toe, dat dit pas zou kunnen geschieden,, nadat de geallieerden een precies en officieel ver zoek tot Bonn zouden hebben gericht. Voorts heeft de Britse Hoge Commissa ris, Kirpatrick, sprekende voor Ameri kaanse beambten in Frankfort, het Britse standpunt inzake Duitslands militaire bij drage nog eens uiteengezet. Dit stemt vol gens zijn verklaring overeen met het Ame rikaanse: Van Duitsland kan in het Euro pese kader een militaire bijdrage worden gevraagd, doch deze moet gedragen worden door de Duitse openbare mening en mag niet tot een soort politiek ruilobject wor den gemaakt. De Hoge Commissarissen en de kanselier zullen heden weer op de Petersberg bijeen komen voor nader overleg. Dr. Robert Lehr, een 67-jarige christen democraat en een vooraanstaand in dustrieel, is Woensdag door dr. Adenauer tot West-Duits minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Hij volgt dr. Gustav Heinemann op, die aftrad uit protest tegen de naar zijn me ning te gunstige houding van de regering ten opzichte van de Duitse herbewapening. Te voren had een andere vooraanstaande christen-democraat, dr. Holzapfel, voor de portefeuille van Binnenlandse Zaken be dankt. Evenals dr. Heinemann is dr. Lehr pro testant. Hij werd in 1924 burgemeester van Dusseldorp. In 1933 werd hij om politieke redenen gearresteerd. HET WEER AFGEBEELD De sterke luchtdrukwijzigingen die gisteren voorkwamen, hebben tot een slechts ge ringe Westelijke circulatie geleid. Een kenmerk van een dergelijke situatie is dat de verschillende druksystemen zich slechts langzaam verplaatsen. Ons land bleef dan ook onder invloed van een krachtig hoge drukgebied waarvan het centrum ten Zuiden van ons land langs trok. De depressie op de Oceaan is zeer diep ge worden. De kern die ongeveer 95S milli- baar bedraagt, koerst langzaam in de richting van het Zeegebied ten Zuiden van IJsland. De warme lucht die deze depressie voor zich uit drijft en die hedenmorgen Schotland en Engeland binnen drong vordert langzaam in de richting van ons land. MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL v BUIEN K ONWEER 12 TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BEI.AV3SIJK ►.EEflSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN - FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENOE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE CWA3SSTREEP IS EEN WINO- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Koude nacht en echtend met wei nig wind en plaatselijk mist. Ove rigens droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden en onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke, af en toe matige Zuidelijke wind. 13 October: Zon op 7.00 uur, onder 17.52 uur Maan op 9.51 uur, onder 18.51 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 12 October Hoog water: 3.49 en T6.06 uur. Laag water: 11.55 uur. Vrüdag 13 October Hoog water: 4.25 en 16.45 uur. Laag water: 0.15 en 12.31 uur. JOJCCGCCCCOOOMX»

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1