Hamsteraars moesten eigenlijk met een bord op straat te kijk gezet worden ■th/. De radio geeft Vrijdag Duitsland zet zijn invoer tijdelijk stop Verbond van Middenstandsverenigingen in principe achter het prijzenbeleid PANDA EN DE MEESTEIDGEMASKERDE S&iï Q Wereldnieuws Donderdag 12 October 1950 Officier van Justitie: Politierechter: Deze zaak is minder erg dan zij lijkt Wederom heeft de Haarlemse politierech ter belast met de Economische zaken een overtreding: van de hamster wet berecht. Doch deze keer viel de straf heel wat mil der uit dan in de twee voorafgegane geval len, omdat tijdens de behandeling bleek, dat hier bijzondere omstandigheden in het geding waren. Terecht stonden een 41-jarige meubel- bandelaar uit Haarlem en diens echtgenote. Zij hadden in Juli van dit jaar bezoek ge had van opsporingsambtenaren van de Eco nomische dienst omdat, zoals de verdediger mr. J. H. J. Simons, onthulde, bij de politie een anonieme aangifte was gedaan, dat er in het huis van de meubelhandelaar abnor maal grote voorraden levensmiddelen wa ren opgeslagen. De controleurs vonden inderdaad een niet geringe hoeveelheid kruideniers- en andere waren, zoals 200 kilo suiker, vijftig pakken wasmiddel, vijftig pakjes thee, vijftig pakken lucifers, 24 pakken haver mout, 72 blikken groente, twee blikken sla-olie en zeventig kilo zachte zeep, in totaal voor een waarde van 530. Maar, zoals de meubelhandelaar aanvoer de, in feite was deze voorraad niet zo ver bazingwekkend, omdat op zijn vrouw, die hoogst nerveus van aard is, een dergelijke reserve een kalmerende uitwerking heeft en in haar huis dan ook heel gewoon was. Mevrouw kocht altijd eens om de drie tot vier weken voor ongeveer een maand te gelijk in en hield bovendien nog wat achter de hand. Hoge voorraden gewoon Zoals mr. Simons in zijn pleidooi met de stukken staafde, waren kruideniersreke ningen van tussen de 150 en 200 gulden ge bruikelijk reeds in de tijden, dat er niets aan de hand was. De meubelhandelaar gaf toe, dat inder daad in de eerste week van Juli een grotere aankoop was gedaan onder de indruk van de gebeurtenissen in Korea. Hij had toen zelf gezegd „Heb je nog wel voldoende voorraad?", zich niet bewust van het feit, dat hij, zoals de controle-ambtenaren bij hun onderzoek hadden gezegd „de econo mie van het land in gevaar bracht". Nu, ook de politierechter, mr. C. G. Bij- leveld, liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij het wat dat betrof ook niet zo'n vaart vond lopen. Een getuige a décharge, een 73-jarige timmerman, die bij de beklaagden al jaren in dienst is, bevestigde de omvang van de in het huis van zijn patroon gebruikelijke voorraden. Zelfs was het noodzakelijk van tijd tot tijd planken bij te spijkeren, omdat de aanwezige opbergplaatsen niet toerei kend warenMr. Bijleveld vond het wel merkwaardig, dat de man zoveel van der gelijke huishoudelijke zaken afwist, doch het echtpaar bevestigde, dat hun employé zich gaarne met de menage bezighield en expert was in de keuken. Minder ernstig De Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, wilde gaarne toegeven, dat deze zaak mip- der ernstig was dan de twee vorige affai res. omdat de verdachten niets hadden ge daan om hun voorraad ie verheimelijken of de controleurs op een dwaalspoor te brengen, doch hij noemde de gewraakte aankoop toch wel exorbitant. De meubel handelaar en diens echtgenote hebben trou wens toegegeven, dat zij verband hield met de gebeurtenissen in het Verre Oosten. Hij betreurde het eigenlijk, dat de Neder landse hamsteraars niet, zoals in Voor- Xndië, gestraft kunnen worden door hen ADVERTENTIE oe\s-rl0 -J! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Tenor en orgel. 7.45 Mor gengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 en 9.45 Schoolradio. 10.05 Amusementsorkest. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Dubbel- kwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12,30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Omroeporkest, koor en solisten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.45 Platen. 18.18 Katholiek signaal en politiek commentaar. 18.30 Populair con cert. 13.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Meiropole orkest en solis ten. 21.00 Branbants halfuur. 21.30 Platen. 21.45 Causerie. 22.00 Kamerorkest, -omroep koor en solisten. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen 10.00 Causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en piano. 11.45 Radiofeuilleton. 11.25 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole orkest 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw 14.20 Piano. 14.55 Declamatie. 15.15 Platen'. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vocaal octet. 17.20 Muzikale causerie. 18,00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Economische causerie. 19.30 Cau serie 19.50 Berichten» 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Sopraan en piano. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands week overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Huwelijk van A tot Z. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.15 Klassieke muziek. 14.00, 14.30, 15.45 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Filmrevue. 20.15 Symphonie-orkest, koor en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Hieuw*, 23.05—24.00 Platen. met een bord, waarop liun misdrijf staat omschreven, over straat te laten paraderen. Bij ontstentenis van dergelijke pacdagogi- sche mogelijkheden vorderde hij een geld boete van vijfhonderd gulden en twee we ken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen goederen. Mr. Simons meende dat de dagvaarding op formele gronden reeds nietig verklaard moest worden en meehde, dat de wijze waarop het omstreden feit ter kennis van de politie was gebracht alleen met het woord verachtelijk gekenschetst kon worden. Wat nu het ten laste gelegde betrof, be twijfelde hij of het. begrip hamsteren zo danig in strijd is met het gèzónde rechts gevoel, dat iedereen onmiddellijk kon weten, dat het verboden is een voorraad aan te leggen. Zelfs de vice-president van de Raad van State verklaarde in een vraag gesprek dat hij het begrijpelijk vond, dat huisvrouwen in benauwde tijden een voor raadje aanlegden. Hier was dan ook zeker geen opzet aan wezig en hij bepleitte voor de vrouw dan ook een clemente straf. Voor de man kon volgens de advocaat slechts een vrijspraak volgen, omdat het „tezamen en in vereni ging plegen" slechts voor bepaalde misdrij ven zoals diefstal opgaat. De vrouw heeft hier voor zover bewijsbaar, alle straf bare daden begaan, de man geen enkele. Daarmee bleek de politierechter het vol komen eens. Hij sprak de meubelhandelaar vrij en veroordeelde diens vrouw tot een geldboete van f 250.benevens verbeurd verklaring van de helft van de opbrengst van de in beslag genomen goederen, met uitzondering van de zeep, die slechts voor een kwart naar de staat gaat. omdat een groot deel van de zeep voor het bedrijf van de meubelhandelaar bestemd was. In hótel Krasnapolsky te Amsterdam kwam Woensdag de jury bijeen om de schilde- rijen en tekeningen van honderd jonge Nederlandse kunstschilders, welke in aan merking wensen te komen voor Koninklijke subsidie, te keuren. De jury tijdens haar moeilijke taak. Dodelijk verkeersongeval in Tilburg Op de Ringbaan-Zuid te Tilburg kwam Woensdagavond tegen 'halfzes 'n kleine per sonen auto met twee inzittenden in botsing met een zware trailer uit Eindhoven. De personenauto schoot met een geweldige klap onder de wagen en werd geheel ver nield. De 33-jarige J. van Oers, monteur te Tilburg, werd uit de wagen geslingerd en in levensgevaarlijke toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Na lange tijd, toen een grote militaire takelwagen was gerequi- reerd, kon de twaalf tons vrachtauto opge vijzeld worden en was het mogelijk de bestuurder, de 45-jarige P. J. Willems uit Tilburg, te bereiken. Vermoed wordt dat hij op slag is gedood. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Op 17 October zullen op Schiphol de eerste door Fokker in lincentie gebouwde Gloster Meteors aan de Nederlandse en Belgische luchtmachten worden over gedragen. Ontploffing in fabriek te Wildervank Woensdagmiddag ontplofte in een school- meubelenfabriek te Wildervank een auto- genisch lasapparaat. Er ontstond een steek vlam en de arbeiders vluchtten de fabriek uit. Drie hunner, die bij het apparaat bezig waven met het lassen van stalen school- bankonderstellen, waren echter reeds in brand geraakt. Collega's schoten hen te hulp en trachtten de brandende kleding te doven. De brandweer die snel ter plaatse was. behoefde niet in te grijpen. Twee artsen uit Wildervank en drie uit Veendam verleenden eerste hulp. Twee arbeiders, J. L. en G. D. werden in ernstige toestand naar een ziekenhuis in Groningen vervoerd. N.V.V. HEEFT 400.000 LEDEN. De heer H. Oosterhuis. voorzitter van het N.V.V.die Woensdagavond in ae Apollo- hal te Amsterdam het woord heeft gevoerd tijdens een feestelijke bijeenkomst van de Amsterdamse Bestuurdersbond, heeft mee gedeeld dat het ledental van het N.V.V. de 400.000 is gepasseerd. ADVERTENTIE Er wordt een nieuwe regeling verwacht (Speciale berichtgeving) Aan de Nederlands-Duitse grensover gangen is een besluit van de Bank Deut- scher Lander te Frankfurt op het ogen blik het onderwerp van vele gesprekken. Alle importverguiiningen voor de zoge naamde vrije lijst van de Marshall-landen komen namelijk met ingang v$n Zaterdag 14 October te vervallen, indien de goede ren uiterlijk die dag niet geïmporteerd en betaald zijn. Vele importeurs weten nu niet meer, waar zij aan toe zijn en proberen hun ar tikelen zo snel mogelijk over de grens te krijgen. Hoewel de West-Duitse autoritei ten er de nadruk op leggen, dat er geen verandering zal komen in de politiek van de gemakkelijke geliberaliseerde invoer, is men verre van gerust. Vooral omdat niet is aangekondigd, wat er nu verder zal ge beuren. Alleen is bekend, dat van 16 Oc tober af weer nieuwe invoervergunningen zullen worden verstrekt. Velen trekken echter in twijfel, of dit weer even vlot zal Canadese torpedoboten in Amsterdam Gisteren zijn twee Canadese torpedobo ten, „Huron" en de „Micmac" in Amster dam aangekomen. Op 23 Augustus hebben de schepen Hali fax (Canada) verlaten en achtereenvolgens Noord-Ierland, Schotland, Noorwegen, Zweden en Denemarken bezocht. Na Am sterdam gaan zij nog naar Antwerpen. Cherbourg, Lissabon, Gibraltar en de Ber muda-eilanden om vandaar naar Halifax terug ie keren In April 1951 gaat de „Huron" naar Korea om daar dienst te doen bij de vloot van de Verenigde Volken. De „Huron" heeft deelgenomen aan de strijd op de Noordzee, in het Kanaal 'eh. ïn de wateren rond Noorwegen. In het Kanaal heeft het schip tot zinken gebracht de dooi de Duitsers afgebouwde en in gebruik ge nomen Nederlandse torpedobootjager „Ge rard Callenburg", een zusterschip van de „Tjerk Hiddes". Hun namen ontlenen de schepen aan Noord-Amerikaanse Indianen stammen. In totaal bevinden zich ruim 450 manschappen op de torpedoboten, onder wie 30 officieren. Alle leden van de bemanning zijn vrij willigers. In Canada kent men geen dienst plicht. Het Canadese vliegtuigmoederschip „Magnificent" brengt tot 16 October een officieel bezoek aan Rotterdam. Tweede na-oorlogse cacaoveiling te Amsterdam Voor de tweede maal na de oorlog is te Amsterdam een veiling gehouden van Java-cacao. Het aanbod omvatte 3.701 balen tegen vorig jaar 2642 balen. (1 baal is 60 a 70 kg). De kwaliteit werd over het alge meen iets gunstiger beoordeeld dan de cacao van de vorige oogst. De belangstel ling was ditmaal echter niet zo groot en met name het buitenland trad niet in de zelfde mate als koper op. Tsjechoslowakije, vorig jaar een belangrijke afnemer, ontbrak ditmaal op het appèl en ook Duitsland gaf geen acte "de présence. De prijzen waren, behoudens een enkele uitzondering, 5 a 10 percent beneden de taxaties. Een enkele minder goede kwaliteit werd voor f 1.65 per halve kg verkocht. Voor het overige varieerden de prijzen tussen f 1.80 en f 2.11. Vorig jaar werd gemiddeld f 2.29 tot f 2.38 per halve kg betaald, hetgeen ongeveer 8 a 9 maal de vooroorlogse prijs is. De heer H. Neuteboom, voorzitter van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen (waarin de moderne middenstandsorganisaties zijn verenigd) heeft gereageerd op de mededelingen, die deze week zijn gedaan op een persconfe rentie van de drie grote middenstandsbon den. (Men zie ons nummer van Dins dag. Red.) Hij deelde mee ernstige bezwaren te heb ben tegen wat hij noemde het „onorgani satorische optreden" van deze drie bonden. Hun stellingnemen tegen de loon- en prijs politiek der regering is volgens de heer Neuteböom ondoordacht. Deze drie bonden zéggen dat, wanneer de middenstand wórdt vrijgelaten in het prijsbeleid, er zeker geen ongemotiveerde prijsstijging zal komen en geen onredelijke winsten gemaakt zullen worden, alleen al omdat de concurrentie thans tot zo scherp mogelijke calculatie der prijzen moet leiden. Prijsstop biédt bescherming De heer Neuteboom antwoordt op deze stelling der drie grote bonden het vol gende: Indien juist'is,'dat ondanks oplopende markt de concurrentie oorzaak is van prijs bevriezing in de detailhandel, dan kan ook geen reëel bezwaar gemaakt worden tegen verplichte prijsvaststelling. Integendeel zou dan de prijsstop een bescherming van de detailhandel zijn tegen de concurrentie. Het is ook tijdens de vorige periode van prijsstop gebleken, dat prijsvaststelling een minimum-prijsbepaling suggereerde en de regering besloot vorig jaar tot opheffing van de prijsstop juist omdat de gewenste concurrentie geen kans kreeg. In de loon- en prijspolitiek bevinden zich, behalve de inperking der concurren tie, nog andere gunstige tendenzen voor de detailhandel, aldus de heer Neuteboom ver der. De dalende omzetten, waardoor dui zenden middenstandszaken in alle bedrijfs takken zonder economisch gunstig resultaat werkten, werd mede veroorzaakt door de gedaalde koopkracht. De 5 procent loons verhoging herstelt in zekere mate die koop kracht en bevordert de omzetten. Het is begrijpelijk, dat de regering naar middelen zoekt om de inflatorische strek king van de internationale prijsstijgingen voor de bevolking te vermijden en de mid denstand behoort daaraan mede te werken. Minimum-prijzen en kooykrachtvergro- ting maken dat mogelijk en geven aan de middenstand over de gehele linie de kans tot die medewerking. Overleg noodzakelijk Natuurlijk moet er voortdurend overleg zijn tuss'en regering en middenstand en het mag zeker niet gaan, zoals in de vorige prijsstop-periode, waarin winstmarges werden vastgesteld, die soms smaller wa ren dan de werkelijk voor de bedrijfsvoe ring gemaakte kosten. Ook mag het thans voor de textielhandel vastgestelde prijsbe leid niet toonaangevend zijn voor alle be drijfstakken. Voorts moet bij de prijsvast stelling rekening worden gehouden met de ook voor de middenstand gestegen be drijfslasten en met de kosten van levens onderhoud. De marge van 3 procent op de bestaande winstmarge lijkt volgens de heer Neuteboom nergens op. Dit is niet eens een vergoeding voor de te betalen meerdere omzetbelasting en houdt dus geen rekening met de zo even genoemde kostenfactoren. Een vergoeding van 3 procent op de nieuw verkregen prijs nieuwe inkoopsprijs plus oude winstmarge plus 3 procent over het geheel is zijns inziens aanvaardbaar. Verdacht van heling In hoger beroep hebben voor het Ge rechtshof te Amsterdam terecht gestaan T. A. K. en C. C. J. van V„ respectievelijk van beroep montage-werker en koopman van installaties, beiden wonende te Beverwijk, aan wie heling van electromotoren ten laste was gelegd. De politierechter te Haarlem had K. een gevangenisstraf van twee maan den opgelegd en Van V. zes weken. De motoren waren gestolen uit de machine fabriek Kennemer en aan de verdachten verkocht. Degene, die de motoren uit de fabriek had weggenomen, verklaarde mee gedeeld te hebben hoe hij aan de goederen was gekomen, doch de verdachten ver klaarden niet begrepen te hebben, dat ze van diefstal afkomstig waren. De procureur-generaal was van mening, dat de Beverwijkers hadden moeten begrij pen, dat zij gestolen motoren hadden ge kocht en eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter. Het hof zal op 25 October uitspraak doen. 33. Panda stond als met stomheid geslagen toen hij Graaf Iaën Grim, daar achter de rechters-tafel, op hoge toon hoorde uit roepen: ,£)c verdachte bekent! Uwe Ver heven Majesteit heeft zelf gehoord, dat hij zei dat hij de waarheid wilde zeggen! Maar nu moet hij ook een gepaste straf hebben, Majesteit, en niet zo'n kleintje! Een flinke! Anders maak ik me kwaad!" „Tja., 'eh. ahum!" sprak de Koning verstandig. „O. Daneh.dan zal ikeheens kijken„Ja, maarbegon Panda die immers nog lang niet uitgepraat was. „Stil nu ik denk!" zei de Koning streng. „Ik denk over de straf. Een flinke, zei u toch, nietwaar? Als we dan eens.eh. Maar verder kwam de koning niet; neen, hij schrok ontzettend, zó erg dat hij in zijn ivoorden bleef steken. „Wie wat is dat?" riep hij uit tvant de deur van de zaal vloog open en daar kwam iemand naar binnen rennen. En geen gewoon iemand! Néén een rechtsgeleerde, compleet met. pruik en toga en bril, een deftige dus! „Leges sunt vigilanübus!" riep deze luid- keels uit. Vergeef mij, Hoogedelachtbare Heren, dat ik ietwat verlaat ben! Ik moet hiér zijn! U kunt beginnen! U hoeft niet langer op mij te wachten! Ik ben verdach- te's raadsman, zijn acU cnat en rechtskun dig adviseur, om van procuratie nog niet eens te spreken! Ja, ja, bijlo! Daar was ik bijna te laat geweest! Ach, ach, de wereld is immers ook zo zondig tegenwoor dig, nietwaar, edelachtbare heren? Er zijn zovele strafzaken waar ik mijn aandacht aan moet wijden! Maar: Justitia non olet! roep ik immer in navolging onzer klassieke voorgangers uit! Begin het proces, wat ik u bidden mag. Edelachtbare Verhevenheid! Ik neem de verdediging op mij!" De rech ters begrepen het niet helemaal, geloof ik, en Panda ook niet. Maar Panda meende, evenals dit met opmerkzame lezers wel licht het geval is, in deze onverwachte hel per een goede oude bekende te zien. gaan als bij de vorige regeling het geval was. Op enkele uitzonderingen voor bij zonder technische artikelen na was de uit voer naar Duitsland op grond van de zo genaamde vrije lijst en op wederkex-igheid berustende verdragen aan weinig belem meringen onderhevig. De banken, die zich in West-Duitsland met de buitenlandse handel bezig houden, hebben alleen mede deling gekregen dat de huidige regeling op 14 October komt te vervallen. Ongebruikelijke transacties Deze geheimzinnigheden hebben aanlei ding gegeven tot allerlei geruchten. Men kan aannemen dat de veronderstelling, dat de Duitse mark zou worden hergewaar- deerd, elke grond mist. Veeleer moet wor den aangenomen, dat de ongunstige si tuatie van de Duitse betalingsbalans oor zaak van de moeilijkheden is. Ook het te kort der Europese Betalingsunie neemt on rustbarend toe, zodat men in Frankfurt wel maatregelen zal willen nemen, om te zorgen dat de toestand niet nog precairder wordt. Gunstig voor onze uitvoer en die van de andere Marshall-landen is deze ontwikke ling uiteraard niet. Voorts vernemen wij nog uit bevoegde bron, dat men een einde wil zien gemaakt aan het verlenen van in- en uitvoervergunningen aan iedereen, die er maar om vraagt. In Duitsland zijn transacties aan het licht gekomen, die in bonafide handelskringen niet gebruikelijk zijn. ADVERTENTIE De prijzen van dit on geëvenaarde levertraan product - rijk aan vita mines A, B, C en D - zijn aanzienlijk verlaagd. Flacon van ca. 200 gram 1.65 „Familieverpakking" van ca. 500 gram (zéér voordelig) f 3.25 ■k Dosering: 1 a 3 theelepeltjes per dag, tenzij de arts anders voorschrijft. Vertegenwoordigers van het bedrijfsleven naar Israël Maandag zal een uit twaalf leden be staande delegatie van de Kamer van Koop handel Nederland-Israël naar Israël ver trekken voor een oriëntatiereis. Het gehele Nederlandse bedrijfsleven is in de Kamer vertegenwoordigd. De reis heeft mede ten doel te komen tot de op richting van een Kamer van Koophandel Israël-Nederland in Israël. De leider van de delegatie, mr. H. M. de Jong, is van mening dat Israël goede mo gelijkheden biedt voor investeringen. Er zijn reeds talrijke Nederlandse handels huizen, banken en industrieën in Israël gevestigd of vertegenwoordigd. Ook op het gebied der scheepvaart bestaan er moge lijkheden. De Nederlandse delegatie zal ongeveer veertien dagen in Israël blijven. Amerikaans ballet in Nederland Onder auspiciën van de Wagnervereni- ging en beschermheerschap van de ambas sadeur der Vererxigde Staten maakt het „American National Ballet Theatre" een korte tournée door ons land. Voorstellingen worden gegeven in de Amsterdamse Stads schouwburg (op 31 October en 1 Novem ber), in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage, in Rotterdam en in Utrecht. Voor de begeleidingen zorgen het Residen tie Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Niets is heilig. De leiders van de Evan^ lische kerk te Berlijn waarschuwen gen de religieuze Protestantse Zond;:, ochtenduitzendingen van de Oost-B°e\ lijnse radio. Een woordvoerder van dó kerk verklaarde Woensdag, dat dezj uitzendingen niet meer als kerkdienst kunnen worden beschouwd, omör radio-Berlijn ze meer en meer mg communistische propaganda vermen»'1' Hij zeide, dat vorige Zondag een afg£ zette pro-communistische predikant uitzending had misbruikt door opent4 propaganda te voeren voor de verkil zingen in Oost-Duitsland. Grensverschuiving. In Griekse regering;, kringen vreest men een toenemen van de spanning tussen Griekenland en Bul- garije nu de pogingen om een geschil over een eilandje in de Evros bij leggen, zijn mislukt. De Grieks-L_ gaarse grens loopt midden door de rj. vier. In Griekse kringen verklaart men dat de Bulgaren de loop zodanig willen wijzigen, dat het eiland op Bulgaan gebied komt te liggen. Sinds Griekse grenswachten Bulgaarse arbeiders sa; een dijk hebben zien bouwen zijn botsingen tussen de grenswachten voor gekomen. De Bulgaarse wachten zouden opdracht hebben het vuur te openen indien van Griekse zijde verhinderd zou worden, dat men aan de dijk werkt. De Balkancommissie van de UNO stelt een rapport over deze kwestie op. Men verwacht spoedig een Griekse rege ringsverklaring. Land der blinden. Het dorp Gedera ij Israël bij Tel Aviv is het eerste „land der blinden" geworden, aldus heeft Charles Passman, directeur in Israël van een Amerikaans hulpcomité, op een bijeenkomst van dit comité meege- deeld. In het dorp wonen 40 geheel zichzelf verzorgende blinde gezinnen. Zij beheren de winkels en openbare be drijven en vormen het gemeentebestuur, Prins met pensioen. Als dank voor de aan den lande bewezen diensten heeft de Belgische regering Prins Karei, die tij dens het verblijf van Koning Leopold in den vreemde als regent optrad,'be halve een pensioen een woonplaats naar keuze aangeboden. De prins heeft als zijn residentie het domein van Tuck, gelegen te Waterloo-Argenteuil, gekol zen. In afwachting van de inrichting van deze verblijfplaats heeft de prins de beschikking gekregen over de ambts- woning van de minister van Koloniën, Verdacht. De Zweedse veiligheidspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar vier verdachte gevallen van molorstoring'bij de Zweedse luchtmacht. In drie van deze vier gevallen moesten vliegeniers van jagers kort na de start een nood- landing maken, eenmaal met dodelijke afloop. Telkens werden kleine metaal deeltjes in de motor gevonden. Men denkt dat deze storingen zijn veroor zaakt door sabotage. Lichtcourant. De door de West-Berüjnse pers op de Potsdamerplatz, bij de grens van de Russische sector-, opgerichte lichtcourant is thans in werking ge steld. De letters van deze lichtcourant zijn ruim een halve meter hoog en kunnen tot ver in de Sovjet-sector ge zien worden. Na het in werking treden van de installatie begon meix in de Sovjet-sector te werken met luidspre kers, waardoor anti-Amerikaanse leu zen en communistische-liederen.ten ge. hore werden gebracht. Het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. noemde de licht- courant-actie een „poging om de Pots damerplatz tot een centrum van provo caties te maken". Aan de Oostelijke zijde van de sectox-grens verzamelden zich velen om naar de nieuwsuitzen ding op de met tweeduizend lampen uitgeruste installatie te kijken. Als eer ste bericht werd gegeven de tekst van MacArthur's tweede ultimatum aan de Noord-Koreanen. Angstige reis. Een luchtverstekeling, die, hangend aan de staart van een vlieg tuig, een angstige luchtreis van vijftig minuten lang had gemaakt, werd, na behouden op het punt van uitgang te zijn teruggekeerd, te Terreon in Mexico gearresteerd. Het was een negentien jarige boerenjongen, Cliserio Reyes, die naar de stad Mexico een afstand van 680 km. over hoge bergruggen had gewild. De piloot van het vliegtuig bemerkte, op een hoogte van 3500 me te gekomen, sterke trilling in het toe stel en belemmerde werking van het roer. De luchtverstekeling stikte bijna door de stex-ke luchtstroming, die zijn kleren 'aan flarden scheurde. Ontroering. Een 80-jarige Deense oud kolonel heeft op de Britse ambassade te Kopenhagen een pakje voor Chur chill afgegeven. „Het zijn mijn me dailles", zei hij. „Ik wil dat Churchill ze krijgt. Hij is zo'n beste kerel". Ver scheidene malen tijdens zijn bezoek aan Denemarken is de Britse oud-premier tot tranen toe geroerd geweest door de eer, die hem bewezen werd. „Ik krijg veel te horen, dat men eigenlijk pas na mijn dood moest zeggen", zo zei Chur chill toen hij Dinsdag te Kopenhagen sprak. Vrijheid op blote voeten. De Oost-Berlijnse magistraat heeft bekend gemaakt, dat op vex-toon van een bon van de distri butiekaart van de maand September een paar kousen of sokken wordt verstrekt Naar schatting 300.000 Oost-Berlijners hadden deze bon naar het West-Berlijn- se gemeentebestuur gestuurd, dat op deze wijze een proefplebisciet hield over de vraag, of zij voor vrije en democra tische verkiezingen in geheel Berlijn zijn. Goed geboerd. De 21-jax-ige Forrest Davis uit Florida, die als boei' reeds 45.000 dollar heeft verdiend, heeft van de nationale bond van toekomstige Ameri kaanse landbouwers een chèque van 1000 dollar en de titel „eerste land bouwer van Amerika" gekregen. Bezoek. De Franse president, Vincent Auriol, eerste minister René Pleven en leden van de regering hebben Dinsdag de sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joessef, en zijn zoon verwelkomd bij hun aankomst per trein te Parijs voor een staatsbezoek van vier dagen. Onder toejuichingen van de menigte en geëscorteerd door de republikeinse garde te paard in gala-uniform, begaf het gezelschap zich in drie auto's naar het Elysée. Sport in 't kort DE 10.1 SEC. VAN LA BEACH. De tijd van 10.1 sec. op de 100 meter, welke Lloydla Beach (Panama) dezer dagen gemaakt heeft onder normale omstandigheden en me' inachtneming van de internationale wed strijd reglementen, is aan de IAAF door gezonden ter erkenning als wereldrecord.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2