Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp inzake 15 procent huurverhoging Geen hogere omzetbelasting voor de kleinhandel Duinboerderijen in Aerdenhout Donderdag 12 October 1950 Aan het eind van het jaar wil de regering zich beraden over compensatie-maatregelen voor bepaalde groepen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken stond Woensdagmid dag voor de zware taak, het wetsontwerp inzake aansprakelijkheid der overheid voor handelingen in bezettingstijd, beho rende tot de boedel van zijn voorganger, te verdedigen. Naar aanleiding van prof. Molendijks verwijt, dat de regering met behulp van de wetgever wil ingaan tegen het arrest van de Hoge Raad van 1948, merkte de be windsman op dat het hier om een afbake ning van de grenzen der aansprakelijkheid ging. Bedoeld arrest gold echter slechts voor een bepaald geval en kan niet aan vaard worden als een uitspraak met alge mene gelding. Minister Struycken beriep zich, in het bijzonder met het oog op het geen de wet zal bevatten omtrent de niet- aansprakelijkheid voor handelingen van het Militair Gezag en van het Beheers instituut. od de chaotische toestand, die er ia de eerste maanden na de bevrijding bestond. Men moest bedenken, dat die in stituten geholpen hebben „de brand te blussen". Daarbij werd ook wel eens een emmer water verkeerd gegooid en daar voor kan men de overheid toch niet aan sprakelijk stellen. Minister L i e ft i n c k deed nog een duit in het zakje, toen hij er op wees, hoe bij toepassing van het beginsel dat besloten lag in het arrest van de Hoge Raad, de schatkist thans niet aansprakelijk zou zijn voor de onder de bezetting in het leven geroepen gedwongen obligatieleningen. Het wetsontwerp aanvaardt die aansprakelijk heid wel. De bestrijders bleken echter door de ministeriële uiteenzettingen niet bekeerd te zijn. Zelfs voegde zich nu nog jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck (KVP) bij hen, die er aar, herinnerde hoe tussen 5 Mei en 20 November 1945 de toenmalige re gering het land opzettelijk parlementloos had gelaten en in dat tijdperk door het M.G. allerlei ongerechtigheden waren be gaan, zonder dat de regering door de niet aanwezige volksvertegenwoordi ging ter verantwoording kon worden ge roepen. Met 268 nam de Kamer het wetsvoor stel aan; met de Christelijk-Historischen, de WD en de Communisten stemde jhr. mr. Ruys dc Beerenbrouck tegen. De heren Reyers (CH) en Van Santen (Comm.) bleken om zeer uiteen lopende redenen bezwaren te hebben tegen het voorstel inzake vergoeding aan hen die schade hadden geleden doordat zij ten onrechte als politieke délinquenten be handeld waren geweest. Het -ontwerp werd met 284 aange nomen. Huurverhoging. Bij de behandeling van het ontwerp Huurwet, dat regelen bevat inzake de huur prijzen van onroerend goed en de bescher ming van de huurders, merkte de heer Schipper (A.R.) op, dat nu slechts 15% huurverhoging wordt voorgesteld, de huis eigenaren een offer brengen in het kader van de loonpolitiek der regering. Nu in middels de lonen weer verhoogd zijn, is de positie der huizenverhuurders opnieuw on gunstiger geworden. Hij vroeg de regering ook gerechtigheid ten behoeve van de huiseigenaren te be trachten. De heer Kraayvanger (K.V.P.) wees op de wanverhouding tussen huren en lonen. Een huurverhoging met 15°/o was aanvaardbaar voor zover het betreft huur ders die onder de loonstop vallen, maar ten opzichte van hen met wie dit niet het geval is, alsook wat verhuurde bedrijfsruimten betreft dus voor duurdere panden be hoorde het eigenlijk meer te zijn. Bezwaar lijk noemde spreker het dat de huiseige naren geen compensatie krijgen voor de achterstand over het tijdperk 1940'50, toen men door de te geringe huuropbrengst niets voor het onderhoud van de huizen heeft kunnen doen. Voor deze redenering voelde de heer Woudenberg (Arbeid) niets. Heeft men indertijd er ooit aan gedacht de honderd duizenden die in de crisisjaren werkloos waren geweest later in betere tijden daar voor nog schadeloos te stellen? In het al gemeen vond deze afgevaardigde de ver hoging met 15% welletjes, al was hiermee ook zijns inziens nog niet het laatste woord in de kwestie der huren gesproken, want hij had wel oog voor het grote verschil tus sen het huurpeil en de tegenwoordige bouwkosten. Mr. Wendelaar (V.V.D.) herinnerde er aan, dat de minister al in Juni 15% niet overmatig veel had gevon den. Daarom hoopte hij dat er spoedig een nieuwe wettelijke regeling tot huurverho ging zou komen. De heer Kramer (Ar beid) besprak een zich speciaal on de mijn streek voordoend huur-probleem. De heer Brandenburg (Commun.) miste in het ontwerp elke zekerheid, dat de huiseige naren bij de huurverhoging nu' wel voor onderhoud zullen gaan zorgen, en was ook ontevreden over de compensatie door mid del van belastingverlaging. De heer Woudenberg (Arbeid) brak een lans voor de ouden van dagen, de kleine spaarders en voor de grote gezinnen, die immers niet of te weinig van compensatie genieten. Ook de heer Lieshout (K.V.P.) betreurde het dat de minister voor deze groepen niet van verdergaande compensatie Agenda voor Haarlem DONDERDAG 12 OCTOBER Concertgebouw: Concert koor „Katholiek Haarlem", „Die Jahreszeiten", 8 uur. „Stad Haarlem": Openbare bijeenkomst met als spreker een lid van de Nederlandse vredes- raad, 3 uur. Meeshal: Hildebrand-bazar, ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 2—5 en 7—10 uur. Huis Van Looy: Kunst Zij Ons Doel, tentoonstelling (tot 29 Oct.) 105 uur. „Het Luifeltje": Tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en poppen van Mar- garetha Verheus 104 (tot 16 October). Frans Hals: „Voor wie de klok luidt", 18 j„ 2.30 en 8 uur. Palace: Bud Abbott en Lou Costello in het „Wilde Westen", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vulcano", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Whisky als water", iedere leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: »De vrouw uit het volk", 14 j., 2.30, 7 en 915 uur. Rembrandt: „The big lift", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 OCTOBER Nassauplein 8, Theosofische vereniging, lezing Ko Borsten, 8 uur. Gem. Concert gebouw: Concert HOV, 8 uur. Vleeshal: Hildebrand-bazar ten bate van de Nederlands Hervormde Diaconie 25 en 710 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. wil weten. Met name kwam deze spreker voor de grote gezinnen op. De heer Lies hout bleek aan de bewindsman de verkla ring te willen ontlokken dat tegelijk mei de intreding van de huurverhoging tevens compensaties zullen ingaan voor hen, die van de belastingverlagingen niet profiteren. Minister In'tVeld, sprekende voor nog slechts 14 senatoren (de voorzitter hieronder begrepen) gewaagde van het dwangbuis waarin de regering steeds ten aanzien van lonen en prijzen heeft ver keerd. De bewindsman zag dan ook geen mogelijkheid op het ogenblik, verder te gaan dan een huurverhoging met 15%. Er kan moeilijk aan huurverhoging in de naaste toekomst gedacht worden. Toen mi nister In t Veld in het algemeen de moei lijkheden aanstipte waarvoor ons volk zich geplaatst ziet, vooral ook nu de militaire uitgaven zoveel vergen, beval hij, pas terug uit Zweden, navolging van het Zweedse voorbeeld op het gebied van toenemende arbeidsproductieviteit aan: in de laatste twee jaar nam die daar met 4% per jaar toe, hetgeen heel wat meer is dan hier te lande. Door de beheersing van lonen en prijzen hebben we een andere verdeling in het na tionale inkomen gekregen, hetgeen onge twijfeld van verschillende groepen offers vergde, echter gebracht in het belang van onze nationale economie. Hieraan dient men te denken als men het heeft over de huiseigenaren die de offers zouden moeten brengen. Wat het achterstallige onderhoud betreft, zou men wellicht kunnen proberen de par ticuliere hypotheekhouders te bewegen met uitstel van de aflossing genoegen te nemen om aldus meer gelegenheid te krijgen die achterstand in het onderhoud in te halen. De minister achtte het niet denkbeeldig dat de bouwkosten zullen gaan dalen, mede door verbeteringen in de organisatie van het bouwbedrijf. Aan het eind van het jaar wil de regering onder ogen zien of er maatregelen moeten worden getroffen voor die groepen, ten wier behoeve verschillende sprekers compensa ties hadden bepleit. Vrijwel uitgesloten lijkt het echter voor iedereen een compensatie voor de hum-verhoging te vinden. De heer Lieshout kreeg te horen, dat het helaas niet doenlijk was hem thans eèn positief antwoord te geven op zijn vraag over tegelijk met de huurverhoging in te voeren compensaties voor bepaalde groepen. Met aantekening van het „tegen" dei- communisten en van de heer Lieshout (K.V.P.) ging het ontwerp er door. Toen zorgde de heer S c h o o n'e n b e r g (Comm.) nog voor een verrassing met zijn „rauwélijks" aldus de voorzitter ter tafel gebrachte voorstel om de regering te doen uitnodigen een verklaring af te leg gen over Nederlands houding inzake Korea, nu er tengevolge van het besluit van de Algemene Vergadering der Verenigde Vol ken om de 38ste breedtegraad te doen over schrijden en tengevolge van de hiertegen over door Peking kenbaar gemaakte be zwaren éen geheel nieuwe en volgens de communistische spreker gevaarlijke toe stand is ingetreden. Eenstemmig besloot de Kamer op voorstel* van voorzitter Kranen burg Donderdagochtend voor het begin van het comité-generaal over Nieuw Guinea het voorstel van orde van de heer Schoonen- berg nader te bespreken. De Amerikaanse cellist Edmund Kurtz werkt als solist mede aan het tweede H.O.V.-ledenconcert in de serie D op Dins dagavond 17 October onder leiding van Toon Verhey. Het programma bestaat uit de ouverture ..De verkochte bruid" van Smetana, het Celloconcert van Dvorak en de Derde Symphonie (de Eroicavan Beet hoven. Edmund Kurtz ivoont sinds 1936 in de Verenigde Staten. Ook verleden jaar trad hij met de H.O.V. in Haarlem op. A.N.W.B. wil ledenaantal verdubbelen Voor een talrijk en overwegend jeugdig gehoor heeft de A.N.W.B.-propagandist Valstar gisteren in hel Heemsteedse sport parkrestaurant een uiteenzetting gegeven van de veelzijdige doelstelling van de Ko ninklijke Tourïstenbond. De heer Valstar vertelde, dat de A.N.W.B. voor het grote, thans aan zeshonderd" personen werk ver schaffende apparaat van de Bond eigenlijk te weinig leden heeft. Er zijn er thans 225.000. doch het moeten er zeker 450.000 worden en dat is dan nog maar ruim 4% van de bevolking. De A.N.W.B., hoewel bijna zeventig jaar oud. voelt zich overigens even fris als een bekend warenhuis en zoekt naar steeds nieuwe wegen om de Neder landse toerist en weggebruiker en dat is toch iedereen van dienst te zijn. Zo wer den in het tot nu toe verstreken jaar niet minder dan 65.000 inlichtingen verstrekt omtrent buitenlandse reizen en 71.000 over binnenlandse toeristische aangelegenheden. Achtduizend wegwijzers en paddestoelen houden op het ogenblik op vrijwel ieder verkeerspunt de herinnering aan de orga nisatie levend en op de hoofdverkeers wegen zijn iedere werkdag honderd wegen wacht-équipes in actie om de door panne getroffen automobilist of motorrijder bij te staan. Vijftien jaar wegens verraden van Joodse landgenoten De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een beroep van de fabrikant J. H. S. uit Amsterdam tegen een gevangenisstraf van 15 jaar verworpen. S., die vijf maal bridge- kampioen van Nederland was, heeft vol gens de bewezen verklaarde tenlasteleg ging tijdens de oorlog met Joodse onder duikers gebridged, hen verraden en zich tot een bedrag van 40.000 gulden met hun goederen verrijkt. Na de bezetting speelde S. een zichzelf toebedachte rol als majoor bij de Binnenlandse Strijdkrachten, aan welk spel de justitie een einde maakte. Over verwachtingen die niet vervuld werden Voor fabrikanten wil minister Lieftïnck het percentage op 4 brengen Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot verlaging van Inkomstenbe lasting en Loonbelasting, tot verhoging en technische wijziging van de Omzetbelasting, lot wijziging en aanvulling van de Registratiewet 1917 en tot wijziging en aanvulling van de Zegelwet 1917 en wet op de Personele Belasting. De regering is van oordeel, dat er thans van verdere belastingverlichtingen geen sprake kan zijn. Zij beraadt zich integendeel over verzwaringen. De opzet van de indiening van het gehele complex belastingontwerpen is geweest het bedrijfsleven enige ver lichting te verschaffen en voor het overige een aantal verschuivingen te weeg te brengen. In de Memorie van Antwoord, welke is verschenen vóór het uitbreken an de strijd in Korea, is nog een aantal verlichtingen voorgesteld, welke een offer voor de schatkist zouden betekenen van rond 60 millioen. De regering ziet zich echter tot haar leedwezen genoodzaakt, gezien de jongste ontwikkeling op inter nationaal gebied, dit offer in zoverre wederom ongedaan te maken, dat een gedeelte van die verlichtingen wordt teruggenomen en een ander gedeelte wordt gecom penseerd door belastingverzwaring elders. De regering heeft besloten de voorge stelde verhoging van de Omzetbelasting van 3 op 3'i> pet, voor de kleinhandel te rug te nemen en de verhoging voor de fa brikanten te brengen op 4 pet. Het ligt in de bedoeling de geünificeerde omzetbe lasting in de Benelux zo op te bouwen, dat voor verrichtingen door fabrikanten en voor diensten 5 pet. omzetbelasting zal zijn ver schuldigd en de overige schakels geheel zullen zijn vrijgesteld. Het nieuwe rege ringsvoorstel zal een hogere bate voor de schatkist opleveren van rond 51 millioen, indien het percentage voor de diensten ook tot 4 pet. wordt verhoogd. Wordt dit eveneens op 3 pet. gelaten, dan zal slechts een hogere opbrengst van 17 millioen wor den verkregen. Een hogere opbrengst van 51 millioen zal tezamen met het terug nemen van de voorgestelde verlaging van het Registratierecht bij plaatsing van aan delen de overige voorgestelde verlichtingen ongeveer kunnen compenseren. De rijksbegroting voor het jaar 1951 ver toont reeds een tekort van ruim 100 mil lioen. Daarbij is nog geen rekening ge houden met de gevolgen van een aantal op handen zijnde wetsvoorstellen op sociaal gebied en met het feit dat de begroting voor Oorlog en Marine met ten minste 15 pet. zal moeten worden verhoogd. Berekeningen hebben uitgewezen, dat de voorgestelde verlaging van de Inkomsten belasting voor de gezinnen met lagere en middelbare inkomens vrijwel volledige compensatie biedt voor de huurverhoging. Ten aanzien van het saldo van de in de wetsontwerpen voorgestelde verlichtingen en verzwaringen deelt de minister van Fi- De geologen van deze tijd verwerpen de veronderstelling van het voorgeslacht dat langs de duinrand in onze omgeving een tak van de Rijn gelopen heeft. Wel ontmoet de bewering dat de water stand een halve eeuw geleden heel wat hoger was dan thans, geen tegenspraak. Dit is ongetwijfeld voor een deel het gevolg van de water onttrekking aan de duinen door de waterleidingen. Maar er zijn redenen om aan te nemen dat de water stand ook (misschien niet zoveel als thans) 'gedaald zou zijn, als er geen waterleidin gen waren geweest. Het is namelijk een feit, dat de waterstand óók al vóór die tijd geregeld daalde. Bij een grensgeschil tussen Vogelenzang en Zandvoort in 1596 beweerden de hout vesters van de Heeren van Brederode, dat het gehele Bentveld vroeger een binnen water is geweest. Latere onderzoekingen hebben aangetoond, dat er in elk geval in Bentveld een binnenwater was. dat gevoed werd door water dat uit de duinen weg zakte. Er ontsprong een beek, de Relle genaamd, die naar Aerdenhout liep en zich met vele vertakkingen een weg baande naar de weilanden aan de Aerdenhoutse Vaart (nu Houtvaart). Deze beek is nog getekend op een kaart die in 1687 ver vaardigd werd. Op enkele plekken werden in 1750 nog moerassen gevonden, o.a. bij het Mariënbos. In het midden van de 19e eeuw werd er in de duinstreek nog vrij veel water ge vonden. In het Rozenwater en het Zwarte veld bij Zandvoort (nu behorend tot het duincomplex der Amsterdamse waterlei ding) stonden de koeien tegen de winter in het water en werden de aardappelvel den af en toe overstroomd. Achter „Groot- Bentveld" stonden de gronden zelfs om streeks 1880 's winters nog geregeld onder water. In het begin der 19e eeuw hebben enkele De boerderij Vogelenzangse Doodweg 15. grootgrondbezitters in Aerdenhout ernstige pogingen in het werk gesteld om duin- valeien te ontginnen. Ontgonnen werden grote terreinen onder Zandvoort, Bentveld en Aerdenhout. In die tijd werden ook vele duinboerderijen gebouwd. De duin vlakten werden bedekt met een laag zwarte aarde en hier en daar ook omgeven door een aarden wal. Op de weilanden graasden Een schilderachtig detail van de boerderij Leyweg 1. No. 3. Dit plekje demonstreert duidelijk de verlaagde waterstand. De stoep voor het wassen van het melkgerei is gemaakt toen er nog volop water in het slootje stond. koelen, paarden en schapen. Ook waren er stukkèn land waar aardappelen, rogge en haver verbouwd werden. Vooral de scha penteelt werd intensief aangepakt. Het streven was een kruising tot stand te bren gen tussen Friese en Texelse schapen, om daardoor een beter soort Wol te krijgen. Enkele boeren hielden er zelfs schaaps kooien op na. Aanvankelijk hadden die ontginningen wel enig succes, maar toen in de tweede helft van de 19e eeuw de Amsterdamse waterleiding begon met de onttrekking van water aan de duinen, werd aan de ver wachtingen de bodem ingeslagen. De groei op de terreinen die het hoogst lagen ver minderde gestadig, zodat het op de duur niet mogelijk was voldoende gras voor de dieren te telen. Verschillende boerderijen zijn dan ook weer verdwenen. Er zijn evenwel nog enkele duinboerderijen overgebleven. Er staan er enige aan de Vogelenzangse Dood weg, de Vogelenzangse Duinweg en de Ley weg I en II. Van enkele geven wij hier een afbeelding. Vogelenzangse Doodweg 28. nanciën mede, dat het geraamde verlies aan belastingopbrengst van 60 millioen, waarbij nog een verlies van 15 millioen als gevolg van een verlaging der schoolgelden dient te worden geteld, moet worden ver minderd met 12 millioen ten gevolge van het terugnemen van de voorgestelde ver lichting van het Registratierecht en een nog niet vaststaand bedrag wegens de wij ziging van de omzetbelasting. Verlaging van schoolgeld Het is niet mogelijk, de achteruitgang in reëel inkomen als gevolg van de waarde vermindering van de gulden voor alle be volkingsgroepen te compenseren. De re gering is van oordeel, dat alleen compen satie kan worden geboden voor 'n verzwa ring van lasten, en dan nog slechts voor de groepen met de lage en middelbare inko mens. Daar het een nationaal belang is, dat de ouders het passende onderwijs voor hun kinderen bekostigen, wordt een speci ale op de kosten van het onderwijs gerichte compensatie voorgesteld. Het moeilijkst hebben het thans die cate gorieën van de groep van middelbare in komens, welke schoolgaande of studerende kinderen hebben. Wanneer er slechts be perkte mogelijkheden zijn, is het het beste de concessie op de zwakste categorieën te richten. Vandaar de verlaging van de schoolgelden ad. 15 millioen, waaronder begrepen een verlaging van collegegelden van f 325 op f 200. Bij een belastingverlaging voor de ge hele groep middelbare inkomens zou ook compensatie worden verleend aan de cate gorieën met niet schoolgaande of verdie nende kinderen, hetgeen niet zo noodzake lijk moet worden geacht. Het inkomen, waarbij het maximum schoolgeld moet worden betaald, ligt thans voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs bij f 16.000 en voor het lager onderwijs bij f 12.000 (bij degenen die in de Vermogensbelasting vallen, zijn deze bedragen lager). Het ligt in de bedoe ling, deze bedragen te stellen op f30.000 voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en vermoedelijk op f24.000 voor het lager onderwijs. De op klimming van het schoolgeld zal zodanig zijn, dat bij inkomens beneden de eerst genoemde bedragen het schoolgeld wordt gehalveerd. Voor inkomens tussen f 16.000 en f 30.000 (bij het lager onderwijs f 12.000 en f24.000) neemt de vermindering ge leidelijk af. Ter beperking van het verschijnsel, dat de kosten van het privégebruik van per sonenauto's als onkosten voor de belasting worden afgetrokken, had de minister voor gesteld een derde van deze kosten als privé uitgaven te beschouwen. Bij nota van wij ziging wordt dit teruggebracht tot een vierde. Voorts wordt bij nota van wijziging voor gesteld week- en maand-abonnementen en traject- en weekkaarten voor openbare tram- en autobusbedrijven vrij te stellen van zegelrecht. Er is aandrang op de minister uitgeoefend om de in het besluit op de Omzetbelasting 1940 opgenomen vrijstelling voor schrijvers en kunstenaars, welke thans is gebonden aan een grens van 4500 per jaar, te ver ruimen. Om niet de schijn op zich te laden, dat hij niet een voorstander zou zijn van het voëren van een actieve cultuurpolitiek, heeft minister Lieftinck nu een verruiming van de vrijstelling voorgesteld tot 8000. Aangezien naar zijn mening degenen, die een tak van sport als beroep beoefenen, van dezelfde vrijstelling moeten kunnen gebruik maken, heeft hij die categorie toe gevoegd aan de groepen van ondernemers, die thans reeds in het desbetreffende arti kel zijn opgenomen. Een aantal artikelen, welke gebruikt moeten worden door per sonen, die bijzondere lichaamsgebreken hebben, wordt van omzetbelasting vrijge steld. Beverwijker mishandelde agent van politie Rechtbank veroordeelt de man tot zes jaar De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de acht en twintig jarige J. T. C. uit Beverwijk, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan, wegens zware mishandeling en diefstal en tegen wie een gevangenisstraf van vijf jaar was geëist. Het vonnis luidde een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van voorar rest. In het vonnis werd overwogen, dat C. een groot aantal malen veroordeeld is en dat de feiten zeer ernstig zijn. In de nacht van 23 op 24 Juni werd G. aangetroffen door de agent van politie J. Bultjes in een poort van de Eksterstraat in Haarlem«-Noord. De agent wilde hem mee nemen naar het bureau van politie, doch de man gaf de agent enkele klappen. Het gevolg was, dat deze een hersenschudding opliep en enige weken in het Diaconessen- huis moest worden gepleegd. C. is gevlucht en later in Beverwijk aangehouden. Het hem enkele dagen later gelukt uit de cel van het bureau van politie te Haarlem te ontsnappen, doch hij werd in Amsterdam gearresteerd. Uit het onderzoek was ge bleken, dat C. in de laatste maanden twin tig inbraken had gepleegd. Oostenrijkse regering protesteert nogmaals De Oostenrijkse regering heeft Woensdag besloten opnieuw bij de Sovjet-Russische autoriteiten te protesteren tegen „de voort durende Russische bemoeiing met Oosten rijkse binnenlandse zaken". In een officieel communiqué werd mee gedeeld, dat de Russische autoriteiten had den geïntervenieerd om ontslag en berech ting van personen, „die betrokken waren in onwettige handelingen gedurende de recen te stakingspoging", -te verhinderen. De kleine wereld Natuurramp Sommige mensen beleven de dagen niet als de schakels van een sleurketting, doch als altijd nieuwe avonturen van vier-en- twintig uren lang. Ja, van vier-en-twintig uren, want zij doen het avontuur van elke dag in hun dromen nog eens over. Onze vriend die in de Italiaanse Alpen vacantie viert is er zo een, hij is een frivole kerel, een lieve glimlach met een koket hoedje op kan hem van het ene eind der wereld naar het andere lokken, om zo te zeggen. Ge zult u misschien herinneren hoe hij vorig jaar twee weken in Zwitserland was zonder een Alp aan te kijken. Want hij had in een hotelletje daar ergens tegen de groene hellingen een meisje getroffen dat het bekijken meer waard was dan de ber gen. Zij breide een truitje van rode wol, hij zat maar op de stille veranda en keek naar de snelle breinaalden en naar het groeiende truitje; dat was zijn avontuur. De machtige bergen rondom stonden er voor spek en bonen bij. Dit jaar is hij naar de Italiaanse Alpen gegaan, hij schrijft er wat misprijzend over. Als ge een Zwitserse en een Italiaanse Alp naast elkaar zet zoudt ge zweren dat het een tweeling is, schrijft hij ons, wie daar een grens heeft tussen door getrokken moet het gedaan hebben volgens de wijs van: klinkt het niet dan botst het. Het is schoon hier niettemin, zo staat er in mijn reisgids, en dat kan wel zijn. Maar het is een dode, versteende schoonheid waar ge tegenaan ziet te zien tot ge zelve een steen zijt. Ik houd er niet van, ik heb meer op met een levende schoonheid, ook al heeft zij geen sneeuwmuts op. En ge zult het niet geloven, ik had er een gevonden. Maar de natuur zelf, die dode, versteende natuur hier, is er tussen ge komen. Ge zult het wel in de krant gelezen heb ben hoe dat gegaan is, maar ik zal het u nog eens vertellen. Gelooft ge aan zeemeerminnen? Ik had een prachtig meer ontdekt, zo een meer waarop ge rustig wat kunt zit ten dobberen in een bootje. Een meer van glanzend zilver, een gloednieuwe rijks daalder in het groot. En zie, daar heb ik een zeemeermin ge vonden. Zij is er op een goede, gezegende dag plotseling verschenen, zij lag op een rots aan de oever met een gezicht alsof zij er altijd gelegen had. Zij was blond als de zon zelf en al in de verte zag ik dat ik alle Alpen van de hele wereld voor haar cadeau zou willen geven. Mijn bootje dobbert op haar toe, het kan wel zijn dat ik een beetje heb meegeholpen met de spanen. Kijk kijk, wie we daar hebben, zeg ik vriendelijk. Tegen zeemeerminnen moet ge niet zo formeel doen. Ik kan niet navertel len wat zij antwoordt, want ik zou een mi trailleur beter hebben kunnen verstaan dan haar. Italiaans, weet ge, het hele woor denboek in één golf. Maar ge moet niet denken dat ik voor niets een boekje heb gekocht voor ik op reis ging. Aweete la bonta die parlare lentemente, zeg ik, dat betekent zoveel als: Kalm aan een beetje, dan breekt het lijntje niet. Weet ge dat een zonnige lach de grenzen der landen kan uitvegen met een zwaai? Mijn zeemeermin lacht en het parlare lentemente komt er niet meer op aan. Er is een strook water tussen mijn bootje en haar rots van het zuiverste blauw. Ik geef het water een veeg met mijn roeispaan, en terwijl ik op haar toedrijf zoek ik in mijn boekje hoe ik zeggen moet: Beste zee meermin, stap in en vaar wat mee voor de gezelligheid. Zie, toen is die dode, harde, harteloze na tuur van steen en sneeuw tussenbeide ge komen. Ge zult het wel in de krant gelezen hebben, Er moet ergens onder dat meer iets bezweken zijn, het zit allemaal een beetje raar in elkander hier in de bergen. Het meer liep leeg, mijn glanzende rijks daalder in het groot werd een plas van vieze gele modder, En mijn zeemeermin schoot van schrik als een gems tussen de bergen weg. Zij kwam niet meer terug, evenmin als het meer. Zoiets kunt ge alleen van die hoge mis punten van bergen verwachten. Zij hebben een stenen hart en een hoofd van ijs. Italië heeft een meer minder, dat. komt er niet zo op aan, daar zijn er nog meer. Maar ik heb geen zeemeermin meer, en dat is minder mooi. Want zie. ik heb eens gelezen dat men zulk een lieflijk wezen slechts eenmaal ont moet in het leven. En dat is een trieste gedachte, min of meer. J- L. leuwe Uït öavem Durable Breiboek No. 9; Uitg. Firma H. Blenken. Enschede. Het Durable Breiboek no. 9 zal in de rij van breiboeken waarschijnlijk een goed figuur slaan. Tachtig smaakvolle modellen bieden een keur van mogelijkheden. Dames blouses. vesten, jumpers en spencers, dames- garnituurs. jurken en rokjes, meisjesjurkjes, babyslob- en speelpakjes. babyjurkjes, jon genspakjes. jongens- en herenslipovers, zie daar de inhoud van dit practische boekje. Het heeft een gemakkelijk formaat, zodat hartstochtelijke breiliefhebsters het zonder moeite in gezelschap van wol en pennen mee kunnen nemen naar een breivisite of op een langdurige treinreis. De foto's zijn scherp en de tekst is duidelijk zodat ook ongeoefen de breisters hier hun vreugde aan kunnen beleven. A. S. Op de drempel vol geheim, door Anna %-an GoghKaulbach: Salamanderreeks. N.V. Em. Querido's Uitg. Mij; herdruk, 1950. Bruiloft in Europa, door Marianne Phi lips: Salamanderreeks. N.V Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam, 8ste druk, 1950. Süss de Jood. door Lion Feuchtwanger; oorspr titel: Jud Süss. eerder verschenen onder de titel: Macht: vertaald door Victor E. van Vriesland: De Reuzensalamander, N.V. Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam, 1S50. De Forsyte Sage. door John Galsworthy, Nieuwe vertaling door C. Buadingh, 2de druk, 1950: A. W. Bruna Zoon, Utrecht. De onsterfelijke sergeant, door John Bro- phy; oorspr. titel: Immortal Sergeant, vert door Jan Poortenaar; Uitg. In den Toren, Naarden. Australië, waarheen? door Prof. dr. A. Lodewijcks. Uitg. J. A. Boom, Meppel. Kometen en vallende sterren, door dr. H. Groot; J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Naar Gymnasium, Lyceum en H.B.S.!, verzameling van opgaven bij toelatings examens in 1950, bijeengebracht door A. M. Polderman; Uitg. J. B Wolters. Groningen. Ra. ra, Wat is dat? Hersengymnastiek voor kinderen, derde afdeling C 1 t/m 6 van Van Gorcum's Kinderprenten; Van Gorcum Comp. N.V., Assen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5