3 De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE MEESTER^GEMASKERDE „FAHT'IB" Matras Oude bekende Q Wereldnieuws j VAN NiEL leuwe Uit Mavenl Vrijdag 13 October 1950 2 lijdag Bruiloft op kasteel De Haar te Haarzuilens Donderdag is op het kasteel De Haar voltrokken hel huwelijk tussen de 24- jarige Marie Hélène Naila Stephanie Jo- sina. baronesse van Zuylen van Nyevelt, en de 31-jarige Francois Henri Marie Jo seph graaf de Nicolay, burgemeester van de Franse gemeente Le Lude. De burger lijke huwelijksvoltrekking geschiedde door de burgemeester van de gemeenten Haar- Zuilens en Vleuten, de heer J. H. van der Heide, die als ambtenaar van de burger lijke stand optrad. Voor deze dag was bij raadsbesluit der gemeente Haarzuilens het kasteel aangewezen tot ..Huis der Ge meente", zodat het huwelijk voltrokken kon worden in de hal van het kasteel. De burgemeester sprak het bruidspaar en de ouders van de bruid in het Frans toe. De v/ettelijk voorgeschreven vragen en de acte werden uiteraard eerst in het Nederlands en daarna in het Frans voor gelezen. De burgerlijke huwelijksvoltrekking werd onder meer bijgewoond door de heer Paul van Zeeland, minister van Buiten landse Zaken van België, de ambassadeurs der Verenigde Staten, van Frankrijk en Controle op prijsafspraken en ondernemers-overeenkomsten Eij beschikking van de minister van Economische Zaken zijn de controleurs bij de Economische Controle Dienst belast met de opsporing van feiten, strafbaar ge steld bij het Kartelbesluit. Van de zijde van het ministerie wordt de aandacht gevestigd op de in artikel 2 van het Kartelbesluit neergelegde verplichting prijsafspraken en andere ondernemersover eenkomsten schriftelijk op te maken en daarvan aan het ministerie kennis te geven. De minister heeft opdracht gegeven bij overtredingen, van dit voorschrift terstond proces-verbaal op te maken. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Klein koor en instrumentalisten. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Vocaal ensemble. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Musicerende dilettanten. 16.20 Luchtvaart causerie. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Platen. 18.15 Causerie over schoolradio. 18.25 Piano en orgel. 18.43 Sport, Dit is leven en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Journalistiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op. heren. 21.00 Gevarieerd orogramma. 21.45 Wat zou u doen?. 21.55 Populair concert. 22.30 Godsdienstige cau serie en avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.0024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.24 Orgel 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 11.25 Cello en piano. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.3? Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans muziek 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Uitzending van amateurs. 15.00 Streek- uttzending. 15.25 Kwintet. 15.45 Van de wies' tot het graf. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30. Voor de strijd krachten 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passeoariout. 19.40 Causerie over het oude testament. 19.35 Beze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Socia listisch commentaar. 22.00 Metropole orkest. 22.40 De commissaris vertelt. 23.00 Nieuws. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.45 Platen. 14.00 Causerie. 14.10 en 15.00 Platen. 15,30 Orgel. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 17.30 Discussie 13.00 Accordeon. 18.15 Platen. 18.30 Voor de' soldaten. 19.00 Nieuws. 1930 Platen 19.50 Radiofeuilleton. 22.00 Gevarieer de muziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15_ Geva rieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.1524.00 Opera. Het bruidspaar bij het verlaten van de Slotkapel. van België, en de Spaanse gezant, de markies de Santa Cruz. Na de burgerlijke huwelijksvoltrekking begaf het gezelschap zich naar de slot kapel. De aartsbisschop van Le Mans, mgr. Grente, sprak bruid en bruidegom en de familie toe. Daarna droeg pastoor Beute- ner van Vleuten een mis op, gedurende welke het kerkelijk huwelijk werd vol trokken. Nederlandse toonkunstenaars gaan buitenslands optreden Door bemiddeling van de stichting Ne derlands Impresariaat zullen enige Neder landse kunstenaars dit seizoen in het bui tenland kunnen optreden. Zo zal Frans Vroons enkele gastrollen vervullen bij de Weense Staatsopera (waarschijnlijk in ..Carmen" en „Fidelio") en gaan Erna Spoorenberg (sopraan) en Hans Henke- mans (piano) een paar concerten in Lon den verzorgen. Laatstgenoemde zal ook een tournée door Noorwegen maken. In samenwerking met de Coördinatie commissie voor de culturele betrekkingen met Duitsland werd een reeks uitvoeringen voor studenten in Keulen. Aken. Bonn en Münster georganiseerd, waaraan zullen medewerken de violist Willem Noske, de pianist Sas Bunge en de voordrachtkunste naar Albert Vogel, die fragmenten uit wer ken van Vondel in de Nederlandse taal ten gehore wil brengen. In Hamburg, Frankfort, Stuttgart en München gaat Theo Bruins pianorecitals verzorgen. Het gezelschap Alma Musica zal een tournée naar Parijs en andere Franse steden ma ken, het Nederlands Kamerkoor van Felix de Nobel bezoekt wederom Italië. De vio list Herman Krebbers heeft een uitnodi ging voor een concert in Manchester ont vangen. Op een bijeenkomst van de Euro pese associatie van Impresario's, die in December te Rome wordt gehouden, kun nen vier jonge Nederlandse toonkunste naars hun talenten demonstreren. Fietsers ook op Woensdag op circuit toegelaten Het circuit van Zandvoort (de Burge meester van Alphénweg) is sedert 19 A.ugustus op Zaterdag opengesteld voor fietsers. In totaal hebben 226 van die ge legenheid gebruik gemaakt, waaronder 172 kinderen. Hierover zijn klachten binnen lekomen want vele jeugdige wielrijders bereden het circuit in de verkeerde rich ting hetgeen voor hen alsmede voor auto mobilisten en motorrijders herhaaldelijk tot zeer gevaarlijke situaties aanleiding gaf. Voorts werd door baldadigheid schade toe gebracht aan de eigendommen der gemeen te. Daarom besloot het bestuur van de Stichting Touring Zandvoort om kinderen beneden de leeftijd van 14 jaren alleen op het circuit toe te laten ondere geleide van volwassenen. De openstelling van het cir cuit voor wielrijders werd uitgebreid tot de Woensdag- en de Zaterdagmiddag. De toegangsprijs voor fietsers werd bepaald op 10 cent. Deze maatregel geldt tot 1 Maart 1951. Voor automobilisten en motorrijders blijft het circuit dagelijks opengesteld van 10-12 en 14-19 uur. Minister slaat eerste paal voor 1800 woningen in Amsterdam De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft te Amsterdam de eerste paal geslagen voor het complex van 1800 woningen, dat in Bosch en Lommer zal verrijzen. De wethouder voor de volkshuisvesting, mr. J. Van der Velde, noemde de paal die nu geslagen werd een mijlpaal, omdat nog nimmer tevoren zulk een groot aantal wo ningen tegelijkertijd op één terrein in uit voering werd genomen. Met deze 1800 zul len 4873 woningen in aanbouw zijn. Over de woningbouwplannen van de ge meente deelde de wethouder mede, dat in 1951 begonnen zal worden met de bouw van 10.000 huizen in Tuindorp Slotermeer. In 1953 zullen deze waarschijnlijk betrok ken kunnen worden. Op het programma staan voorts 6000 woningen op het terrein Slotervaart. Deze objecten maken deel uit van een tienjarenplan dat 50.000 woningen omvat. Minister in 't Veld constateerde dat zijn waarschuwing „men moet op dit gebied drie jaar vooruit kijken" ter harte is ge nomen. De Amsterdamse wethouder komt zelfs met een tienjarenplan voor 50.000 woningen. De minister zei niet in staat te zijn te verklaren „dat komt voor elkaar", want, zo zei hij, wij kunnen niet zoveel bouwen als we willen. De betalingsbalans en de monetaire positie bezorgen ons ;rote moeilijkheden. Zonder de Marshall hulp zou het evenwicht tussen ons na tionale inkomen en onze consumptie en investeringen reeds verstoord zijn. Willen we komen tot de bouw van 55,000 wonin gen per jaar dan zal een gedeelte daar van in montagebouw moeten worden uit gevoerd. Ook met het aantal bouwvakar beiders zijn wij aldus de minister aan de grens. Nadat de minister de eerste paal had ingeheid bracht hij een bezoek aan de werken in de Slotermeer en enige andere voor woningbouw bestemde terreinen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld). Naar In donesië: s.s. „Teiresias" (19 October); naar Nieuw Guiena: m.s. „Modjokerto" (31 Oc tober); naar de Ned. Antillen s.s.-„Breda" (24 October) en naar Suriname: m.s. „Hecuba" (25 October). ADVERTENTIE „Wenst mijnheer af te rekenen?" Maarr(~/ccSë£L chocolade smaakt beter! Orgelbespelingen in Amsterdam om oud instrument te redden Op de Zaterdagen 21 en 28 October zal Feike Asma het orgel bespelen van de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam, welke in 1950 bij gebrek aan belangstelling werd ge sloten. Bij voldoende animo wordt deze reeks concerten voortgezet als bijdrage tot de poging om dit gebouw met zijn monu mentale instrument voor de hoofdstad te behouden. Het orgel werd gebouwd in de jaren 1793 tot 1796 door Johan Strumphler voor de somma van achttienduizend en zeven gulden en in 1923 gerestaureerd en met zijn tachtig registers tot het grootste van Amsterdam gemaakt. Van 1898 tot 1937, in welk jaar hij overleed, werd het orgel bespeeld door Jan Zwart, iedere Dinsdagavond gedurende de I maanden April tot October. Deze concerten werden van 1926 af door de radio uitgezon den. Feike Asma was een leerling van Jan Zwart. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Werk van „Grandma Moses" in Haags Gemeentemuseum Donderdagmiddag is in het Haags Ge meente-museum een tentoonstelling ge opend van werken door „Grandma Moses" (Anna Mary MosesRobertson), welke onder auspiciën staat van de Amerikaanse ambassade. Anna Mary Robertson werd op 7 Sep tember 18G0 op een boerenhoeve dicht bij het plaatsje Greenwich in de staat New York geboren, waar haar vader vlasver bouwer was. In 1887 huwde zij met de landbouwer Thomas Solomon Moses. Na jarenlang verblijf in de staat Virginia ves tigde het echtpaar zich in 1905 op een kleine boerderij, dicht bij haar geboorte plaats. Nog steeds is de schilderes daar woonachtig met haar kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Grandma Moses heeft het schilderen nooit geleerd. In 1937 begon zij, op aan raden van haar dochter, daar de veld arbeid haar te vermoeiend werd. te bor duren. Haar handwerken stelde zij op de jaarmarkt ten toon, tegelijk met haar jam soorten, waarop zij zeer trots was. De jams vonden veel aftrek en werden zelfs be kroond, doch naar haar borduursels keek niemand om. Spoedig daarop begon zij op medisch advies te schilderen, daar zij dat .veel gemakkelijker" vond. Zij schilderde dingen uit haar omgeving en het boeren leven, juist zoals ze die zag. Daarbij ont wikkelde zij een eigen techniek. Eerst wordt de materie, waarop geschilderd zal worden, drie keer met witte verf overdekt, Nadat deze laag geheel gedroogd is, wor den daarop schetsmatig enige détails van de voorstelling aangebracht, waarna het eigenlijke schilderen kan beginnen. Volgens de schilderes geeft deze methode haar werken een bijzondere „ïichtkracht". Nadat zij „ontdekt" was? werd haar eerste expo sitie in de herfst van 1940 in de kunsthan del St. Etienne te New York gehouden onder de titel: „Hoe een boerenvrouw schildert". Toen ontstond de naam „Grand ma Moses". Kreeg zij voor haar eerste wer ken misschien ten hoogste drie dollar, thans ontvangt zij voor ieder stuk het duizend voudige. In het voorwoord tot de catalogus van deze tentoonstelling, die vijftig werken omvat, schrijft ar. J. B. de la Faille uit Heemstede onder meer: „Wellicht heeft de kunst van Grandma Moses aan de mens heid het bevrijdende inzicht gebracht, dat er in de huidige tijd nog kunstwerken ont staan, die onmiddellijk tot de toeschouwer spreken en wier inhoud kan worden be grepen zonder dat het beleven ervan bij zondere gecompliceerde overwegingen van node heeft. In het werk van Grandma Moses treft het decoratieve element, waar bij lijnenspel en compositie herinneringen oproepen aan Perzische en Indische schil deringen en miniaturen. Het mist de nauw gezetheid en de voorliefde voor uiterst- scherpe détaillering, die men in de Oosterse kunst aantreft. Zij mint het leven in al zijn uitingsvormen en wil dat in lijn en kleur vertolken. In haar oeuvre, dat hier van 1941 tot 1950 vertegenwoordigd is. kan men haar evolutie duidelijk waarnemen. Moei zaam en geheel autodidactisch heeft zij haar techniek verbeterd. De aanvankelijke stijfheid werd tot souplesse en luchtiger speelsheid. Ieder harer werken geeft een stemmingsbeeld van het leven op het land of op de boerderij, onderworpen aan on verbiddelijke natuurwetten. Ook wekt het associaties aan het grootse werk van de oude Pieter Breughel en sommige andere vroeg-Vlaamse meesters zoals Abel Grirïi- iher. wier kunst haar echter totaal onbe kend is. Opening van het nieuwe Beijnescomplex Staatssecretaris Van der Grinten verricht symbolische daad Wij hebben reeds meegedeeld dat het nieuwe complex van de Koninklijke fa briek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes N.V. in Beverwijk op Woensdag 1 November officieel in gebruik genomen zal worden. 's Middags om twee uur. zo vernemen wij nader, zal in een der fabrieksgebou wen een korte plechtigheid plaats vinden, gedurende welke de staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken, mr. W. C. van der Grinten, door een symbolische daad de opening zal ver richten. Diezelfde middag van 15.30 tot 17 uur houden commissarissen en directie dei- vennootschap op het kantoor een receptie. Tevens zullen de genodigden dan het be drijf kunnen bezichtigen. MIJN OP DE REDE VAN VLISSINGEN Hedenmorgen te half zeven werd een mijn gesignaleerd op de rede van Vlis- singen ter hoogte van de buitenhaven. Door de ebstroom kwam de mijn tussen de steigerpalen van het Roeiershoofd te Vlissingen. Daar heeft de mijn ongeveer een kwartier tegen de palen gebotst zon der tot ontploffing te komen. De ter stond gewaarschuwde mijnopruimings- dienst heeft de mijn om acht uur wegge haald. ADVERTENTIE 34. De advocaat, die zo onverwacht tot Panda's hulp was op komen dagen, schikte zijn pruik recht, drukte zich de bril op de neus, en sprak: „Welaan dan, Mijnheer de Edelachtbare Majesteitelijke President, me dunkt dat wij aan kunnen vangen en dat wij dit simpele rechtszaakje op frisse en opgewekte wijze kunnen regelen!" Nu was de Koning echter helemaal niet blij met die onverwachte inmenging. Hij had net op het punt gestaan om Panda te veroor delen, en het leek hem erg vermoeiend om weer opnieuw te beginnen. En ook Graaf Isen Grim was het niet naar de zin; die had al blij zitten afwachten dat Panda een vreselijke straf zou krijgen. „Zeg wacht eens even!" riep hij nu op hoge toon. Wat moet jij hier? Wie ben je? Wat ben je? Wat voor recht heb je om hier binnen te drin gen?" „Oehmaar je bent im mersbegon Panda, die nu dacht dat hij zéker wist wie die advocaat was doch de rechtsgeleerde liet hem niet uit spreken en verkoos om alleen Graaf Isen Grim antwoord op zijn vragen te geven. „Welk recht ik heb om hier binnen te tre den, zo vraagt gij?" riep hij uit. „En dat vraagt gij, Edelachtbare Graaf Isen Grim? Ik geef gaarne toe dat gij geen gewoon burger zijt en dus niet geacht kunt worden om de wet te kennen, maar niettemin ver onderstel ik toch, dat artikel 883-bis u niet vreemd zal zijn! Wat zegt gij? Bedriegen mijne zintuigen mij? Gij kent artikel 883- bis niet? Welnu dan dit artikel schrijft voor, mijn waarde, dat verdachte recht heeft op rechtsgeleerde bijstand, en die rechtsgeleerde bijstand ben ik!" „Ba artikel zoveel!" riep Isen Grim. Welke idioot maakte dat artikel?" „Dat artikel werdgemaakt door Zijne Majesteit de Koning," antwoordde de advocaat triom fantelijk. „Weshalve, Graaf Isen Grim, ik vaststel dat gij Zijne Majesteit een idioot noemt, zodat ik u hierbij aanklaag wegens ernstige majesteitsschennis!" „Groot ge lijk!" riep de Koning uit. Hoe durft hiji Mij een idioot te noemen!" En Graaf Isen Grim wist niet meerwat hij zeggen moest. ZO N 2 PERS. DELIGE VERENDE 't Meubelpaleis opent dan een geheel nieuw ingerichte, enorm gesorteerde Bedden-Afdeling welke een unicum voor onze stad genoemd mag worden. SOEPEL STERK Maanden geleden zijo we met de uitwerking van onze plannen be gonnen eis gaven onze inkopers opdracht tot kopen. Zij zijn daar in geslaagd en kochteD, juist vóór dc prijsstijging, een nracht collec tie dama6tcn. Hierdoor zijn wij nu in staat onze PuDter Bedstellcn te leveren tegeu een werkelijk zéér lage prijs. STERK SOEPEL Ouze Panter matras is verende, drie-deligc c Java kapok kussens_ ei verschillende dessins wordt in geleverd. •k Dit matrasstel vertegenwoordigt lieden een waarde van zeker F. 143.-. IVij leveren het U, zolang do voorraad .strekt voor slechts Haarlemse rechtbank Gisteren zagen we hem weer, nog ouder, nog grijzer, nog bleker dan de vorige keren. Zelfs de Officier van Justitie schrok een bseije van een zo zichtbaar voortschrijden de aftakeling en schudde meewarig het hoofd: „Tjonge, man, ik zou je niet her kend hebben." Voor de president had het verleden van deze zeventigjarige Haarlemse^opkoper ook al geen geheimen meer, zodat hij diens antecedenten zakelijk samenvatte: „Als koopman in tweedehands goederen ben je verplicht een register bij te houden, maar dat vul je nooit in. Nu sta je er weer voor terecht, dat je niet voldoende toezicht hebt gehouden op het doen en laten van je vrouw, zodat deze in 1948 een van diefstal afkomstige actetas heeft gekocht, die niet in het register werd vermeld." De verdachte maakte een vermoeid ge baar. De zaak was bijna drie jaar geleden al door de Kantonrechter behandeld, maar- was toen gecompliceerd geworden doordat de vrouw een meineed had gepleegd. Hij zocht nu een paar weinig indrukwekkende argumenten bij elkaar, die de rechters van zijn goede trouw moesten overtuigen, maar het blijkens-hun reacties zeker niet deden. De Officier kon dan ook kort en krachtig zijn en eiste, evenals de Kantonrechter des tijds, een maand hechtenis. Er was geen verdediger. In de loop der jaren was deze man, die meer een straf hoek aan een strafblad meetorste, zo door kneed geworden in de juridische spitsvon digheden, dat hij meende zich een aanmer king op de dagvaarding te kunnen veroor loven. Maar deze critiek ging ditmaal ge paard met een zichtbare moedeloosheid: „Als ik nu weer vrij kom, gooi ik de hele boel aan de kant". De tragiek van een mislukt leven was gauw verteld: „Meneer de Officier lacht erom, maar de opkoperij is een moeilijk bedrijf. En wat ik ermee verdiend heb, nou, dat ken de kat wel op. Als ik nu vrij kom ga ik van Drees leven, want ik heb no; twee kleine kindertjes en die zitten aan mijn hart vast". Als ik nu vrij kommaar wanneer dat zal zijn is nog een open vraag. Want als over veertien dagen de uitspraak we gens dit vergrijp valt, zal de deurwaarder even later wederom de naam van deze verdachte afroepen omdat hij zioh dan heeft te verantwoorden wegens heling van een aantal gouden ringen. De „Cheshire" in Amsterdam In de afgelopen nacht arriveerde in de Amsterdamse haven het Engelse s.s. „Cheshire", dat 240 burgers en 570 leden van de Koninklijke Marine met hun ge zinnen uit Indonesië naar Nederland heeft gebracht. Aan boord van het schip bevonden zich 250 kinderen beneden de 12 jaar, onder wie 38 babies. Hedenmorgen om 8 uur werden de I bui-gerpassagiers en om 9 uur de militaire passagiers ontscheept. Staartloos. In Engeland is bekend gemaakt dat een straaljager zonder staart e=i geheime proefvlucht heeft gemaakt. D; regering verklaarde, dat de bijzonder heden van dit vliegtuig, dat bekend staat als het „Delta type" geheim wor den gehouden. Het toestel was Boulton P-lll. Orkaan. De zwaarste orkaan die in de ai- gelopen jaren Mexico heeft getroffen, heeft grote verwoestingen aangericht in Vera Cruz en aan de Zuidelijke Golf. kust. De wind bereikte een snelheid van 110 mijl per uur. Telefoonverbin- dingen werden verbroken en er is geen juiste opgave van de aangerichte schade te verkrijgen. Uit radioberichten kan worden afgeleid dat de schade aar. eigendommen groot moet zijn, voorna melijk in de kleine dorpen en in de arme-wijken van de stad Vera Cruz, Opzij. De stakingsposten voor een autofa. briek in Ardmove (V. S.) die door sta king is stilgelegd, gingen gisteren toen er een vrachtwagen aankwam os vrachtwagen-onderdelen te komen la. den voor Korea. Toen de wagen mei volgeladen oplegger de fabriek verliet, kreeg de chauffeur een hoeraatje. Verrassende ontdekking". Amerikaanse o!- ficieren in Duitsland hebben kortgele. den een onderzoek ingesteld naar het gedrag van de Duitsers in hun gebied en thans zijn deze rapporten met elkaar vergeleken. Hierbij komt men tot 1 conclusie, dat de gemiddelde Duitse er van houdt gezag uit te oefenen, .ij men hem een beetje gezag geeft, is ti, ten zeerste geneigd dit gezag te miji bruiken. De dood kon eerst ïra Johnson, die fc Rittman (V. S.) met zijn vrachtwage» bleef staan op de spoorlijn waarove juist op dat ogenblik een trein nader de, niet achterhalen. Johnson wist uit de wagen te komen en liep voor zijn leven, De trein greep de wagen ea slingerde de motor twintig meter door de lucht en tegen Johnson aan. Tos was hij op slag dood. Geluk. Koning Farouk van Egypte woa gisteravond in het Casino in San Rerr.a (Italië) 5 millioen lires met pokerea en „chemin de fer". Hst geluk van d; koning, dat sedert zijn aankomst wy afgenomen, keerde zich gisteravonj plotseling weer tot hem en hij vertrok met vijf millioen. De koning zal tot Zondag hier blijven en daarna met zija jacht vertrekken naar het nabijgelege Portofino. Verwarring. De gala-voorstelling van Jean Cocteaus film „Orphee" werd gister; avond in Hamburg onderbroken, toen de beroemde Franse auteur merkte dat de scènes niet in de juiste volgorc» draaiden. In de zaal had niemand let gemerkt. De voorstelling moest afgekr! worden toen het onmogelijk bleek, zelfs voor Cocteau, om de boel te ontwarren Veelzijdige muziek. De vermaarde compo nist Aram Khatsjatoerian schreef Woensdag in een Sovjet blad, dat d'. musici van West-Europa en Amerik- samen met Truman, Acheson, Churchil! en generaal MacArthur „op ooi-log s sturen". De Westelijke muziek, meent hij, is „zenuwslopend" en „drijft de spot met de menselijke gevoelens" „Zij heeft ten doel de aandacht van ds progressieve elementen door- midde! van een mythische nevel af te wende»®? - van de actuele sociale vraagstukken"." - „De decadente kunst van de Verenigde Staten en West-Europa", beslui! Khatsjatoerian", betekent dan ook eea verzwakking van het democratische kamp en een versteviging van de poe ties der imperialistische aanranders". Nee. De pastoor vroeg gisteren in de S". Joseph kerk in Rome aan de bruidegen of hij Claudia Scalco wilde nemen lol zijn wettige echtgenote en Vittorio Jannitti Piromallo zei: „Nee", liep va» het altaar weg en ging de kerk uit. Di 33-jarige bruidegom nam een taxi ging terug naar zijn hotel om zich ft verkleden. Later zei hij, dat hij tot hel laatste ogenblik er over na had gedacht maar tenslotte er niets voor voelde oi£ zijn leven met deze vrouw door tt brengen. In de kerk bleef Claudia, de dochter van een rijke advocaat Rome, achter met zes priesters, twtt bruidsmeisjes, tachtig gasten en vier honderd toeschouwers. In het Excel- sior-hötel at men naderhand met lang» tanden van een lunch die de vader va» de bruidegom twee millioen lires hs' gekost. Ifei g1"0* bjVrheid wn de joon en ROE Algemi Tot on overlee moede: jrootn: Raarlei Semara ADVERTENTIE HORLOGES het betere genre in courante prijzen Geheel nieuwe sortering BIM-BAM KLOKKEN kwaliteits uurwerken, prima afgewerkte /p —a kasten, vlotte model- 4£* iSl "VjJ len, nu reeds vanaf ^feii GROTE HOUTSTRAAT 86 J. Das: Wij en de film, Bc en Keuning N.V-., Baarn. Het boekje van de heer J. Das, dat de nia- al te omvangrijke collectie Nederlandse ver togen over de film en het filmwezen onlanSl heeft uitgebreid, zou een voldoende grond- slag voor een geanimeerde discussie bieden over de vraagstukken die met dat onderwar? samenhangen, ware het niet, dat de auteC zodanig van het gelijk van zijn standpu»'- overtuigd is, dat iedere andere argumen tatie bij voorbaat overbodig is. De kern va» zijn verhandeling komt hierop neer, dat M de antithese „christelijk-onchristelijk", di» hij ook op andere levensterreinen meent t»J bespeuren, nadrukkelijk in alles wat met film te maken heeft wil overbrei t Het propageren van dat standpunt is natuuK lijk het goed recht van de heer Das, do»| men moet er ons inziens bezwaar tegen nW ken, dat hij door zijn titel „Wij en de fil®| suggereert dat de door hem verkondig'" stellingen gemeengoed van alle Protestant zijn. Dit nu is zeker niet het geval. W hen die geen onbekenden zijn op dit gebi« is het negeren van de werkzaamheid van hf* Filmcentrum van de Nederlands Hervormd Kerk en het slechts terloops noemen het Critisch Filmbulletin door de schrijt dan ook opvallend. J. H.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2